Jump to content

Στρατιωτική Ιατρική


Recommended Posts

Παιδιά, αφού τελειώσει κάποιος τη στρατιωτική ιατρική, πού κάνει ειδίκευση;Επιλέγει εκείνος το μέρος και το νοσοκομείο, στο οποίο θα ειδικευτεί; Για παράδειγμα εμένα με ενδιαφέρει η Πολεμική Αεροπορία.Το νοσοκομείο αυτής, είναι το 251 Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας.

Ας πούμε ότι τελειώνει την ειδίκευση.Μετά, τί γίνεται;Μπορέι να εργαστεί κατευθείαν σε αυτό το νοσοκομείο(251 Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας),ή οι ανώτεροι του θα επιλέξουν πού θα εργαστεί;

emconfused

Πρώτον, όπως και για το φανταριλίκι, για να επιλεγείς Αεροπορία χρειάζεσαι συνήθως μέσον. Δεύτερον, αν τελικά γίνεις Αεροπόρος, μετά τη Σχολή πας στο ΓΝΑ και σε κάτι ΠΒΧ κλπ για εκπαίδευση περίπου ενός χρόνου (ακριβές χρονοδιάγραμμα δεν είμαι σε θέση να δώσω, καλό είναι να ρωτήσεις άμεσα κάποιον στρατιωτικό γιατρό) και μετά πας στη μονάδα. Στη μονάδα μένεις όσα χρόνια χρειάζεται για να περάσεις (με εξετάσεις και λοιπή αξιολόγηση) στην ειδικότητα που θέλεις. Αφού λοιπόν επιλεγείς για την ειδικότητα (για μερικές χρειάζεται να περιμένεις μέχρι και 5 χρόνια, όπως η Οφθαλμολογία, μια και έχουν μεγάλη ζήτηση και μετράνε αρχαιότητες, βύσματα κλπ κλπ) ξεκινάς ΠΑΝΤΑ από το 251 ΓΝΑ, όπου κάνεις ένα μέρος και μετά ψάχνεις να μπεις υπεράριθμη σε κάποιο πολιτικό νοσοκομείο για το υπόλοιπο.

Για τα υπόλοιπα καλό είναι να λάβεις πληροφόρηση υπεύθυνη από κάποιον μέσα στα πράγματα και όχι από κάποιο site όπως το δικό μας, στο οποίο πολλοί λένε μεν σωστά πράγματα, αλλά εδώ κρίνεται το μέλλον σου ώστε να πρέπει να έχεις info από την πηγή: Με λίγα λόγια, προσπάθησε να βρεις Στρατιωτικούς Γιατρούς κι από τα τρία σώματα για να μάθεις περισσότερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Last Reply
Πρώτον, όπως και για το φανταριλίκι, για να επιλεγείς Αεροπορία χρειάζεσαι συνήθως μέσον

Αυτό δεν είναι απόλυτο ακριβές....

Τελειώνοντας τη σχολή, οι απόφοιτοι χωρίζονται π.χ. σε 5αδες. Τους λένε: έχουμε 1 θέση αεροπορίας, 2 θέσεις ναυτικού, και 2 θέσεις ΣΞ.

Ο πρώτος σε βαθμούς διαλέγει το σώμα του, και οι υπόλοιποι μπαίνουν σε ανοικτή - φανερή σε όλους και άρα αδιάβλητη κλήρωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο πρώτος σε βαθμούς διαλέγει το σώμα του, και οι υπόλοιποι μπαίνουν σε ανοικτή - φανερή σε όλους και άρα αδιάβλητη κλήρωση.

Βεβαια, μεχρι να φτασουν τα πραματα στην αδιαβλητη αυτη διαδικασια, γινονται σημεια και τερατα.

Απο την εμπειρια μου ως φοιτητης στο ΑΠΘ, γινοταν χαμος μεταξυ των στρατιωτικων γιατρων. Οποιος ειχε μεσο, προσπαθουσε να κανονισει τα αλλα ατομα στην 5αδα του οχι να κοπουν, αλλα να περασουν τα μαθηματα με 5, για να εχουν χαμηλοτερο Μ.Ο. βαθμολογιας απο αυτον!

Και εχει τεραστια σημασια να εισαι πρωτος και στην πενταδα αλλα και στο ετος σου, γιατι ουσιαστικα μετα εισαι συνεχως σε θεση να επιλεγεις, σωμα, ειδικοτητα , μεχρι και μεταθεσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεβαια, μεχρι να φτασουν τα πραματα στην αδιαβλητη αυτη διαδικασια, γινονται σημεια και τερατα.

Απο την εμπειρια μου ως φοιτητης στο ΑΠΘ, γινοταν χαμος μεταξυ των στρατιωτικων γιατρων. Οποιος ειχε μεσο, προσπαθουσε να κανονισει τα αλλα ατομα στην 5αδα του  οχι να κοπουν, αλλα να περασουν τα μαθηματα με 5, για να εχουν χαμηλοτερο Μ.Ο. βαθμολογιας απο αυτον!

Και εχει τεραστια σημασια να εισαι πρωτος και στην πενταδα αλλα και στο ετος σου, γιατι ουσιαστικα μετα εισαι συνεχως σε θεση να επιλεγεις, σωμα, ειδικοτητα , μεχρι και μεταθεσεις!

Τώρα τι να πω, επί του συγκεκριμένου δεν έχω ιδέα....

Ξέρω ότι η διαδικασία επιλογής είναι όπως την περιέγραψα... Τώρα βέβαια αν είναι κατά τη διάρκεια των 6 ετών να γίνονται σημεία και τέρατα, δεν το ξέρω...

Σε αυτά που είπες το μόνο λάθος που υπάρχει είναι ότι την 5αδα την βγάζουν με κλήρωση την ώρα της επιλογής...

Άρα ουσιαστικά, το μόνο που μπορεί να κάνουν είναι να βάζουν μέσο για να παίρνουν καλούς βαθμούς 6 έτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτά που είπες το μόνο λάθος που υπάρχει είναι ότι την 5αδα την βγάζουν με κλήρωση την ώρα της επιλογής...

Εχουν περασει και καποια χρονακια απο τοτε που τελειωσα, οποτε μπορει να αλλαξαν το συστημα, ακριβως για να σταματησει να γινεται αυτο που γινοταν.

Και καλα καναν γιατι, οντως, δεν μπορεις να κανονιζεις βαθμολογιες οταν δεν ξερεις με ποιους θα εισαι!

Να συμπληρωσω κατι, για να καταλαβεις τι γινοταν. Ενω παντα πηγαινε 5αδες, καποια χρονια εβγαλαν 4αδες, και φημες λεγαν οτι εγινε για να ευνοηθει συγκεκριμενο ατομο, το οποιο με 5αδες δεν βολευοταν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μετά το φανταρικό και άπειρες συζητήσεις με μόνιμους πάντως, ένα πράγμα κατάλαβα: Στο Στρατό υπεισέρχεται ο παράγοντας "βύσμα" σε οποιαδήποτε διαδικασία. Δεν ακολουθούν όλοι αυτή την τακτική, αλλά συνήθως όσοι δεν το κάνουν καταλήγουν σε καμιά Λήμνο, κανάν Έβρο και καμιά Κύπρο. Θα μου πείτε "και στους πολίτες τα ίδια παίζουν", απλά τουλάχιστον έχεις τη δυνατότητα να την κάνεις γι' αλλού. The army is the army κι αν δεν αποστρατευτείς δεν πας πουθενά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The army is the army κι αν δεν αποστρατευτείς δεν πας πουθενά.

Ouch. :(

Στα πόσα χρόνια minimum μπορείς να λακίσεις; Πόσα χρόνια υποχρεωτικά πρέπει να κάνεις υπηρεσία πριν σου επιτρέψουν να φύγεις (έστω και με πρόστιμο);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα πόσα χρόνια minimum μπορείς να λακίσεις; Πόσα χρόνια υποχρεωτικά πρέπει να κάνεις υπηρεσία πριν σου επιτρέψουν να φύγεις (έστω και με πρόστιμο);

Και απο το πρωτο ετος της ΣΣΑΣ αν θες φευγεις, απλως πληρωνεις στο στρατο τα εξοδα που εκανε για να σε σπουδασει (παλια ηταν κοντα στο ενα εκατ. δραχμουλες, τωρα δεν ξερω ποσο παει).

Αλλα αν φας το γαιδαρο τα πρωτα 3 χρονια, μετα ειναι χαζομαρα να φυγεις!

Επισης απο το στρατο νομιζω οτι μπορεις να αποστρατευτεις στα 20-25 χρονια, αν κανω λαθος διορθωστε με! Αυτο σημαινει οτι μπορει απο τα 45 να εχεις παρει συνταξη, ηλικια που αλλοι τελειωνουν ειδικοτητα!

Αλλα να το πω και γω, ο στρατος ειναι στρατος!

Και δεν ξερω αν εμεις που περασαμε σαν οπλιτες ιατροι εχουμε ασχημες εμπειριες, αλλα η βλακεια στο στρατο δεν παλευεται (και την βρισκεις συνεχεια μπροστα σου!).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε άμα μπορείς να φύγεις κι απ'το πρώτο έτος με ένα σχετικά μικρό έξοδο (ένα μιλιόνι δεν είναι και πολλά φράγκα) τότε αξίζει να πας στρατιωτική, να κάτσεις και να την τελειώσεις, να πας ως ειδικευόμενος στα καλύτερα ως υπεράριθμος, και να την κάνεις αμέσως μετά ως ειδικός για ιδιωτική ιατρική. ;)

Εκτός αν ως τότε έχεις συνηθίσει στο χακί και δε σε χαλάνε οι μεταθέσεις. -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε άμα μπορείς να φύγεις κι απ'το πρώτο έτος με ένα σχετικά μικρό έξοδο (ένα μιλιόνι δεν είναι και πολλά φράγκα) τότε αξίζει να πας στρατιωτική, να κάτσεις και να την τελειώσεις, να πας ως ειδικευόμενος στα καλύτερα ως υπεράριθμος, και να την κάνεις αμέσως μετά ως ειδικός για ιδιωτική ιατρική. ;)

Εκτός αν ως τότε έχεις συνηθίσει στο χακί και δε σε χαλάνε οι μεταθέσεις. -_-

Ψάχνουμε συνέχεια τη λαμογιά και το παραθυράκι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και απο το πρωτο ετος της ΣΣΑΣ αν θες φευγεις, απλως πληρωνεις στο στρατο τα εξοδα που εκανε για να σε σπουδασει (παλια ηταν κοντα στο ενα εκατ. δραχμουλες, τωρα δεν ξερω ποσο παει).

Αλλα αν φας το γαιδαρο τα πρωτα 3 χρονια, μετα ειναι χαζομαρα να φυγεις!

Επισης απο το στρατο νομιζω οτι μπορεις να αποστρατευτεις στα 20-25 χρονια, αν κανω λαθος διορθωστε με! Αυτο σημαινει οτι μπορει απο τα 45 να εχεις παρει συνταξη, ηλικια που αλλοι τελειωνουν ειδικοτητα!

Αλλα να το πω και γω, ο στρατος ειναι στρατος!

Και δεν ξερω αν εμεις που περασαμε σαν οπλιτες ιατροι εχουμε ασχημες εμπειριες, αλλα η βλακεια στο στρατο δεν παλευεται (και την βρισκεις συνεχεια μπροστα σου!).

Απ'όσο ξερω στην Ιατρική είναι 18 χρονια υποχρεωτικά και στα υπολοιπα 15. Το τριπλάσιο της θητείας........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
-- για τα καλλυντικά δεν γνωρίζω...πάντως οι ανταύγιες δεν επιτρέπονται....το μαλλί είτε θα είναι κομμένο κοντό είτε σε μήκος που να πιάνεται σε κότσο....(καλλυντικά μαζεμένα κάπου σε νεσεσερ ίσως να επιτρέπονται και όταν έχεις έξοδο ...να τα αξιοποιείς....τώρα για μακιγιάρισμα στα μαθήματα και φορώντας τη σχολή δεν κατέχω πράμα!)

εντάξει βρε παιδιά οι ανταύγειες δεν επιτρέπονται.... βαμμένο ολο το μαλλί γιατί να μην επιτρέπεται; Τώρα θα μου πείτε και τα δυο βαμμένα μαλλιά είναι..... Αλλά βαμμένο όλο σε έναν τόνο ανοιχτότερο το χρώμα από το φυσικό, πως θα το καταλάβουν;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Ανοίγω ένα θέμα μετά από πολύ καιρό αλλά πρέπει τελικά και 'γω να αποφασίσω προκειμένου ο καινούριος χρόνος να με βρει πλήρως συνειδητοποιημένο σχετικά με τους στόχους μου καθώς η αντίστροφη μέτρηση των πανελληνίων έχει εδώ και καιρό αρχίσει...

Αφήνοντας λοιπόν κατά μέρους τους προλόγους και μπαίνοντας στο ψητό διάβασα όλα τα post στο συγκεκριμένο θέμα και έβγαλα τα συμπεράσματά μου σχετικά με το αν θα δηλώσω τελικά Στρατιωρική Ιατρική ή όχι αλλά θα ήθελα και τη δική σας βοήθεια. Η κατάσταση έχει ως εξής: η ειδικότητα που με τραβάει περισσότερο είναι η παιδιατρική και δε θα ήθελα (τουλάχιστον όπως το σκέφτομαι τώρα) να αλλάξω αυτή την απόφαση... Δε θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα να κάνω στρατιωτική ζωή προκειμένου να πετυχώ (χωρίς αυτό να σημαίνει πως είμαι στρατόκαυλος, όπως αναφέρθηκε αυτός ο όρος) γιατί με τόοοσσσσαα που ακούμε καθημερινά σαν υποψήφιοι για σχολές ο σίγουρος μισθός και η άμεση αποκατάσταση (κτλ. που λέει ο καθένας χωρίς να το έχει ψάξει απαραίτητα το θέμα) φαντάζουν ειδυλλιακά. Όσο να 'ναι κιόλας, στρατιωτικός παιδίατρος ακούγεται λίγο σα σχήμα οξύμωρο και φαντάζομαι πως δε δίνουν και πολλές ειδικότητες. Δεδομένου κιόλας ότι ο αδερφός μου είναι στην Αθήνα φοιτητής οδοντιατρικής μπαίνω σε απίστευτα διλήμματα σχετικά με το τι πρέπει να διαλλέξω γιατί από την άλλη είναι και η αναμονή για ειδικότητα και όλα τα λοιπά προβλήματα που εσείς τα ξέρετε καλύτερα από εμένα. Δε σας κρύβω πως τείνω μετά απ' όλα αυτά στην πολιτική ιατρική αλλά θα ήθελα και τις δικές αποψείς. Συγνώμη αν σας ζάλισα με τη φλυαρία μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως αν πας στην.....πολιτική ιατρική και έχεις τα άπειρα χρόνια αναμονής για παιδιατρική θα έρθει η στιγμή που θα το μετανιώσεις, εκτός αν είσαι από τώρα αποφασισμένος να πας στο εξωτερικό. Και επειδή είσαι 17, αλλά ήδη σκέφτεσαι την εργασιακή ασφάλεια και αποκατάσταση (εγώ π.χ. στα 17 μου σκεφτόμουν μόνο πως να φύγω από το σπίτι) νομίζω πως η στρατιωτική ιατρική σου ταιριάζει καλύτερα και στην πορεία βλέπεις τι θα κάνεις με την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανοίγω ένα θέμα μετά από πολύ καιρό αλλά πρέπει τελικά και 'γω να αποφασίσω προκειμένου ο καινούριος χρόνος να με βρει πλήρως συνειδητοποιημένο σχετικά με τους στόχους μου καθώς η αντίστροφη μέτρηση των πανελληνίων έχει εδώ και καιρό αρχίσει...

Αφήνοντας λοιπόν κατά μέρους τους προλόγους και μπαίνοντας στο ψητό διάβασα όλα τα post στο συγκεκριμένο θέμα και έβγαλα τα συμπεράσματά μου σχετικά με το αν θα δηλώσω τελικά Στρατιωρική Ιατρική ή όχι αλλά θα ήθελα και τη δική σας βοήθεια. Η κατάσταση έχει ως εξής: η ειδικότητα που με τραβάει περισσότερο είναι η παιδιατρική και δε θα ήθελα (τουλάχιστον όπως το σκέφτομαι τώρα) να αλλάξω αυτή την απόφαση... Δε θα με ενοχλούσε ιδιαίτερα να κάνω στρατιωτική ζωή προκειμένου να πετυχώ (χωρίς αυτό να σημαίνει πως είμαι στρατόκαυλος, όπως αναφέρθηκε αυτός ο όρος) γιατί με τόοοσσσσαα που ακούμε καθημερινά σαν υποψήφιοι για σχολές ο σίγουρος μισθός και η άμεση αποκατάσταση (κτλ. που λέει ο καθένας χωρίς να το έχει ψάξει απαραίτητα το θέμα) φαντάζουν ειδυλλιακά. Όσο να 'ναι κιόλας, στρατιωτικός παιδίατρος ακούγεται λίγο σα σχήμα οξύμωρο και φαντάζομαι πως δε δίνουν και πολλές ειδικότητες. Δεδομένου κιόλας ότι ο αδερφός μου είναι στην Αθήνα φοιτητής οδοντιατρικής μπαίνω σε απίστευτα διλήμματα σχετικά με το τι πρέπει να διαλλέξω γιατί από την άλλη είναι και η αναμονή για ειδικότητα και όλα τα λοιπά προβλήματα που εσείς τα ξέρετε καλύτερα από εμένα. Δε σας κρύβω πως τείνω μετά απ' όλα αυτά στην πολιτική ιατρική αλλά θα ήθελα και τις δικές αποψείς. Συγνώμη αν σας ζάλισα με τη φλυαρία μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Φίλε μου εγώ όταν πήγαινα στο Λύκειο έβλεπα τα παιδιά που κανόνιζαν για Αμερικές κλπ εξωτερικά και το θεωρούσα υπερβολή. Αν έχεις τη δυνατότητα (οικονομική) και τις ικανότητες, κανόνισέ το από τώρα, δώσε εξετάσεις να πας σε καμιά καλή ιατρική του εξωτερικού. Και καλύτερη εκπαίδευση θα έχεις, και ευκολότερα ειδικότητα θα βρεις.

Αν δεν έχεις κάτι απ' τα παραπάνω ή δε θες να ξενιτευθείς από τώρα, καλύτερα η στρατιωτική ιατρική. Να ξέρεις ότι οι στρατιωτικοί γιατροί δεν είναι μόνο οι γιατροί των στρατιωτικών, αλλά και των οικογενειών τους ;) , συνεπώς το "στρατιωτικός παιδίατρος" δεν είναι καθόλου οξύμωρο. Για την πολιτική ιατρική που λες, άμα θες να διαβάσεις περισσότερα, πήγαινε στο υποφόρουμ "Οι τελειωμένοι" για να δεις λίγο πως έχει η κατάσταση...

Τέλος, να σου επισημάνω ότι σχεδόν ποτέ δεν κάνουμε την ειδικότητα που θέλαμε στα 17 μας, πολύ απλά γιατί μέχρι τα 25 βρίσκουμε μια ειδικότητα που μας αρέσει περισσότερο (αυτό είναι απ' ό,τι έχω ακούσει - έχω καιρό ακόμα για ειδικότητα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως μας ζάλισες με τη φλυαρία σου! Ότι θέλεις κάνε - δε μας ενδιαφέρει!

Α, όχι, α, όχι, αυτό το παιδί μας ενδιαφέρει γιατί είναι εξαιρετικά ώριμο για την ηλικία του και είναι κρίμα να την πατήσει όπως εμείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε μου εγώ όταν πήγαινα στο Λύκειο έβλεπα τα παιδιά που κανόνιζαν για Αμερικές κλπ εξωτερικά και το θεωρούσα υπερβολή.

Mix, εσύ όταν πήγαινες Λύκειο ρωτούσες εμένα και την (χαμένη πλέον από το φόρουμ) Λίλιαν για πληροφορίες στο λεωφορείο :)

Δεν κρατήθηκα, έπρεπε να το πω...

Και τελικά κατέληξες να ακολουθείς τα ίδια βήματα.

Για την ειδικότητα σωστά τα λες. Ξεκίνησα για πολύ διαφορετικά από αυτά που τελικά δήλωσα.

Για τον στρατό, πρέπει να έχεις υπ'όψην σου, αναποφάσιστε, ότι ο στρατιωτικός γιατρός είναι με έμφαση στο στρατιωτικός. Μεταθέσεις, ιεραρχία, επιφυλακές, ασκήσεις επί χάρτου/ταπητος/κτλ, στολή, πειθαρχία κτλ. Αν δεν γουστάρεις τρελά την στολή και τα συμπαρομαρτούντα, ίσως να πρέπει να το ξανασκεφτείς.

Από την άλλη, οι στρατιωτικοι έχουν και ιατρείο! Συνεπώς έχουν περισσότερα χρήματα, αν βέβαια μπορούν να μείνουν αρκετό καιρό σε μία πολή για να κάνουν το ιατρείο τους.

Μετά είναι και το θέμα της επιλογής ειδικότητας που νομίζω δεν έχουν απόλυτη ελευθερία επιλογών, αν και πρέπει να τονίσω ότι μπορεί κάποιος αν του γουστάρει να γίνει θωρακο-χ ενώ στην πολιτική ιατρική, η θέση ειδικότητας θα ανοίξει το 2045, οπότε δεν λέει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα μαθήματα σε περνάνε με το ζόρι στη στρατιωτική ιατρική (ιατρική σχολή θεσ/κης) , αφού αν καθυστερήσεις κάποια έτη να τελειώσεις χάνεις τη θέση σου στη σχολή και πληρώνεις κιόλας για τα έτη που φοίτησες...(δε γίνεται ποτέ...)

Για την ειδικότητα έχει εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

SarandosKaptanis,

You have been sent this communication from archimedes via the "Report this post to a moderator" link.

------------------------------------------------

Topic: Στρατιωτική ιατρική

------------------------------------------------

Link to post: http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...st=0#entry41447

------------------------------------------------

Report:

Παιδια ώντας φοιτητής στη ΣΣΑΣ, είμαι στο 5ο ετος, εχω να πω τα εξής(όλα όσα σας αναφέρω είναι προσωπικά βιώματα και εξαρτάται από τον καθένα πόσο θα τα ενστερνιστεί):

1) Ακουγονται πολλά για τις στρατιώτικές σχολές.Συνήθως αρνητικά. Τις περισσότερες ομως φορές αυτά είναι Μύθοι!

2)Οσον αφορα στην στρ ιατρική δεν ισχύει η καταπίεση και ο ψυχολογικός πόλεμος. Απεναντιας ολα τα ετη μεταξύ τους είναι φιλαράκια!! Εννοώ οτι ποτέ δεν ειδα ,απο το 1ο ετος, να γινεται καψόνι. Δν ειναι λιγες οι φορές, θα λεγα γινεται παντα, να δινει ενας μεγαλύτερος sos,παλια θέματα,συμβουλές για το τι ζητάνε καποιοι καθηγητές κτλ σε μικρότερους.Και πιστεψτε με βοηθανε.

3) Οι περισσότεροι στη σχολη διαβάζουν καθημερινα καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς οποτε αγχωνεσαι και συ θετικα και το ασκεις το σπορ.Ετσι λιγοι ειναι αυτοι που χρωστουν ενα μαθημα.

4)Τις ειδικοτητες τις παιρνεις ως υπεραριθμος. Οποτε δεν εχει αναμονη.Επιπλεον ολοι μπορουν να πανε μεταπτυχιακα,διδακτορικα,post-doc με εξοδα της υπηρεσιας.

5)Αργοτερα εχεις περισσοτερη κλινικη εμπειρια. Επιπλέον ξεριες οτι θα εχεις συμπαρασταση απο τους αλλους στρ ιατρους και θα σε βοηθησουν στ μια δυσκολη στιγμη.Και αυτο γιατ εχεις κοινα βιωματα και εμπειριες.

6) Μεχρι να παρεις ειδικοτητα πληρωνεσαι κανονικα.

Προς το παρων αυτα.Αν καποιος θελει να ρωτησει κατι αλλο ας στειλει μνμ στο archimedes@in.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ! ΒΑΛΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ!

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ Η ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ. ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΛΕΣ "ΜΑΛΙΣΤΑ" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΒΥΣΜΑΤΟΥΧΟ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ ΑΓΕΡΩΧΑ! ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΟ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ! ΒΑΛΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΓΡΑΨΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

ΤΩΝ ΜΙΚΡΩΝ!

ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. ΚΑΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ Η ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΔΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ. ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΛΕΣ "ΜΑΛΙΣΤΑ" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΒΥΣΜΑΤΟΥΧΟ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ ΑΓΕΡΩΧΑ! ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΤΟ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ!

Το διαψεύδω εγώ.

Συμφωνώ όμως ότι το κείμενο του αρχιμήδη είναι ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ και μάλιστα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ.

Ωστόσο, δεν ισχύει ότι δε διαλέγεις την ειδικότητα που θέλεις.

Η επιλογή ειδικότητας γίνεται με εξετάσεις (διαγωνισμό) και η περίπτωση να ΜΗ διαλέξεις την ειδικότητα που θέλεις είναι να γράψουν οι άλλοι καλύτερα από σένα ή απλά να διαλέξεις εξ αρχής ειδικότητα χωρίς ζήτηση.

Αναμονές το πολύ 3-6 μήνες.

Επίσης, αυτό που διάβασα σε παλιότερα ποστ για μειωμένη σύνταξη στα 25 χρόνια (μαζί με αυτα της σχολής) είναι ΕΓΚΥΡΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΣΤΡ.ΙΑΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΤΟ ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ.ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΑΝΤΕΧΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΛΕΠΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ.ΤΩΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ :ΑΓΥΑΛΙΣΤΟ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΚΑΡΠΙΝΙ, ΕΤΡΩΓΕ ΣΤΕΡΗΣΗ ΕΞΟΔΟΥ ΟΛΟ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΤΟΥ.ΔΕ ΘΑ ΜΑΚΡΗΓΟΡΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΣΕΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.ΚΑΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΜΕΣΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ....ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΠΕΡΑΣΕ ΠΟΝΤΙΚΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ!ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ ΝΟΣΗΛΕΥΟΤΑΝ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΨΥΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ.ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΠΕΜΠΤΟ ΕΤΟΣ ΟΠΟΥ ΕΝΑΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΣ ΝΕΥΡΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕΤΑ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΩΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΔΡΑ, ΕΛΕΓΕ ΣΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΗΔΗΞΟΥΝ ΜΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΦΡΑΧΤΕΣ ,ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΦΥΛΑΚΗ,ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΤΡΙΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ,ΓΡΑΦΙΑΔΕΣ ΤΟ ΕΙΠΕ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΝΕΛΙΞΗΣ.ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΠΟΤΕΛΕΙ Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ ΜΑΝΘΟΣ,ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΝΩΡΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ,ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ,ΕΦΤΑΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΕΔΡΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΥΤΑΝΗΣ.Ο 5ΕΤΗΣ ΣΣΑΣΙΤΗΣ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΑΛΛΟΝ ΑΓΝΟΕΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΕΚΤΟ ΕΤΟΣ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΧΟΝΤΡΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΒΥΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΟΙ ΛΕΓΟΜΕΝΕΣ 5ΑΔΕΣ,6ΑΔΕΣ,7ΑΔΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΣΩΜΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ.ΚΑΙ ΟΙ ΜΗ ΕΧΟΝΤΕΣ ΒΥΣΜΑ ,ΟΠΩΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ,ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ,ΟΠΟΥ ΠΑΛΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΥΣΜΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΟΥΝ ,ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΖΗΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΑΝΤΙΒΑΡΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΥΛΑ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΕΧΡΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙΣ,ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΣΣΕΥΕΙ.ΝΑΥΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΕΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ,ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΧ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ 5-7 ΧΡΟΝΙΑ.Ο ΜΗΝΙΑΙΟΣ ΜΙΣΘΟΣ ΗΤΑΝ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΨΙΛΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΘΥΜΑΜΑΙ.ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ,ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ,ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ, ΚΑΘΩΣ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΑ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΒΑΖΕ ΕΜΕΝΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥΣ ΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΕΚΕΙΝΟΣ ,ΚΑΘΩΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΟΥΝ.ΚΑΙ ΑΝ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΛΕΜΕ "ΤΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΣΣΑΣ" ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΣΑΣΙΤΕΣ,ΣΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ.ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΚΕΣΤΟΤΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΓΕΕΘΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΤΟΣ.ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΠΑ ΠΟΛΛΑ,ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΤΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΗΓΑΤΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ.ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΣΕ ΠΑΤΑΝΕ ΚΑΤΩ ,ΕΝΩ ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΟΙ ΔΕ ΘΑ ΧΑΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ(ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΗΣ ΠΤΩΣΗΣ ΒΕΒΑΙΑ....)

:rolleyes: ΤΕΣΠΑ....ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να συμπληρώσω οτι σσασίτης που ορκιστήκαμε μαζί, ο 5ετής αρχιμήδης θα τον ξερει, από τους καλύτερους φοιτητές,παραιτήθηκε για να αναζητήσει την τύχη του αμερική και αφού έσκασαν οι γονείς πάνω από 15 εκατομμύρια.Κάτι θα ξέρει λοιπόν αυτός....μάλλον ήταν πολύ καλός για να μείνει στο στρατό...

Καλό Πάσχα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.