Jump to content

Στρατιωτική Ιατρική


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Last Reply

Με το που πέσανε στη θάλασσα, κάποιος φώναξε: ΠΡΟΣΟΧΗ ΦΑΛΑΙΝΑ, οπότε και τα τζιμάνια σάλπισαν συναγερμό. Στιγμιότυπο από το συναγερμό

4.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η νοοτροπία του στρατού είναι όντως αυτή του ανθρώπου που εκτελεί πάνω απ’ όλα αλλά δεν βλέπω τίποτα το κακό σ’ αυτό αφού κανείς δεν είναι ελεύθερος κι αν νομίζει ότι είναι πλανάται. Απεναντίας στο στρατό ξέρεις ακριβώς σε ποια βαθμίδα είσαι κάθε φορά και αυτό το χαρακτηρίζω τίμιο.

Το παραπάνω ειδικά δεν θα μπορούσε να είναι περισσότερο αληθινό..Επανέρχομαι στο άτομο του πολύ κοντινού μου περιβάλλοντος που είναι στρατιωτικός γιατρός και έκανε ειδικότητα σε Πανεπιστημιακή κλινική και τα είχε χάσει και με την πολύ αυστηρή ιεραρχία (φύλλο δεν κουνιόταν χωρίς τη σύμφωνη γνώμη των καθηγητών), και με το γλείψιμο, και με τα βύσματα, και με τα τέκνα των καθηγητών που είχαν μπει στο ΔΕΠ με συνοπτικές διαδικασίες, και με όλα.Αφού όταν τελείωσε αναφώνησε αυτό που λέει και η ΝΙΚΙΤΑ πιο πάνω:"Καλύτερα ο στρατός,ξέρω τουλάχιστον που στέκομαι.."

Όσο για την στρατιωτική νοοτροπία που αναφέρεται πιο πάνω έχω να πω δυο πράγματα:

1ον με την τόση χυδαιότητα και το τόσο "χύμα" που επικρατεί στις μέρες μας δεν βλέπω που είναι το κακό κάποιος να έχει μάθει να είναι πειθαρχημένος και αποδοτικός.

2ον οι εποχές έχουν αλλάξει, μια χαρά παιδιά είναι οι στρατιωτικοί όπως είμαστε όλοι,με τις συνήθειες,τα ενδιαφέροντα και τους προβληματισμούς που έχει ο καθένας σημερινός άνθρωπος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για την στρατιωτική νοοτροπία που αναφέρεται πιο πάνω έχω να πω δυο πράγματα:

1ον με την τόση χυδαιότητα και το τόσο "χύμα" που επικρατεί στις μέρες μας δεν βλέπω που είναι το κακό κάποιος να έχει μάθει να είναι πειθαρχημένος και αποδοτικός.

2ον οι εποχές έχουν αλλάξει, μια χαρά παιδιά είναι οι στρατιωτικοί όπως είμαστε όλοι,με τις συνήθειες,τα ενδιαφέροντα και τους προβληματισμούς που έχει ο καθένας σημερινός άνθρωπος.

Ωχ ωχ ωχ, για ποιόν χτυπά η καμπάνα??? Άμα "μια χαρά παιδιά ειναι οι στρατιωτικοί", Θα φάμε κουφέτα σύντομα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarup Αντιλέγω: δεν βλέπω το κακό να είσαι χύμα, και να μαζεύεσαι από επιλογή, όχι από υποχρέωση. Αλλά μάλλον είναι ίδιον του ανθρώπου να επιθυμεί ότι δεν έχει...

Διότι πάω στοίχημα ότι, πέραν του μισθουλάκου, που νταξ, τον κοροιδεύω, αλλά κι εγώ θα ήθελα βρέξει χιονίσει ένα χιλιάρικο να μου βρίσκεται, τα "καλά παιδιά, οι στρατιωτικοί" θα κάνουν παρέα με την Ιουλία και τα απωθημένα της...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βέβαια οι στρατιωτικοί βρίσκανε πιο εύκολα νύφες, αλλά νταξ, τόσες θυσίες κάνανε τα παιδιά...

Αυτό ισχύει..σωστός συνδυασμός macho και αβρότητας,λίγο είναι; ;)

Υ.Γ: ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lefkander η λέξη "φίλος" δεν σήμαινε αληθινή φιλία αλλά ότι στα πλαίσια της κουβέντας σου μιλάω φιλικά. Είναι το μόνο στο οποίο απολογούμαι και δεν ήταν και κακό σαν χαρακτηρισμός. Από εκεί και πέρα δεν ανοίγω κουβέντα μαζί σου. Είπα την γνώμη μου σε όσους ξέρουν τι θα πει διάλογος. Αλλά ο διάλογος θέλει και πειθαρχία, σύνεση, σεβασμό στον ομιλητή κ.α πράγματα που όπως φαίνεται χλευάζεις. Για τις εικόνες αφού έκανες τόσο κόπο, νους και σώμα σε υγεία και ανάγκη σε περίοδο πολέμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup A, όχι: τις φωτογραφίες τις παρέχει ο Ελληνικός Στρατός στη διεύθυνση http://www.ssas.gr

Εγώ απλώς το λινκ έκανα λινκ, τπτ άλλο. Αν τις βγάλουν, θα βγουν.

Όχι να μας πιάσει και το ΕΣΡ!!! :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup  emarup Αντιλέγω: δεν βλέπω το κακό να είσαι χύμα, και να μαζεύεσαι από επιλογή, όχι από υποχρέωση. Αλλά μάλλον είναι ίδιον του ανθρώπου να επιθυμεί ότι δεν έχει...

Δηλαδή θες να πεις ότι με την ανεργία να επικρέμεται πάνω από τα κεφάλια μας εκβιαστικά, με την αναξιοκρατία, με τις άθλιες συνθήκες δουλειάς του ειδικευόμενου, και με την μείωση των απολαβών των γιατρών (πιο πολλά βγάζει ένας υδραυλικός) ότι μαζευόμαστε από επιλογή και όχι από υποχρέωση..Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ContaStoPtyxio (ελπίζω με το καλό να το πάρεις) συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όπως η λογική ορίζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλη Νικιτα (στα πλαίσια του καλώς εννούμενου διαλόγου) είμαι υπόχρεως που μου απηύθηνες το λόγο και υπόσχομαι ότι στο υπόλοιπο της ζωής μου θα εργαστώ ώστε να ξεπληρώσω την υποχρέωση αυτή!

Όντως, διακρίνω μία χλεύη στα λεγόμενά μου, αλλά δεν θα το έλεγα ακριβώς χλεύη: είναι κάτι μεταξύ απωθημένου και αλλεργίας στις παράλογες και ισοπεδωτικές εξουσίες. Δεν κρύβω ότι μου αρέσουν οι παρελάσεις και οι στολές, βγάζω σπυριά όμως με το γεγονός ότι αντί να φοριούνται για δόξα και τιμή, φοριούνται για να καλύψουν το λίγο μυαλό (που κρυώνει χωρίς αυτή).

Γιαυτό και παραξενεύτηκα με την πρώτη επιλογή, αλλά τώρα που το ξαναλές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή θες να πεις ότι με την ανεργία να επικρέμεται πάνω από τα κεφάλια μας εκβιαστικά, με την αναξιοκρατία, με τις άθλιες συνθήκες δουλειάς του ειδικευόμενου, και με την μείωση των απολαβών των γιατρών (πιο πολλά βγάζει ένας υδραυλικός) ότι μαζευόμαστε από επιλογή και όχι από υποχρέωση..Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Δεν εννοώ να μαζευτεί στη δουλειά του (που θα τον μαζέψουν ούτως ή άλλως, δε γλιτώνει κανείς). Μιλάω για πράγματα πιο καθημερινά, που κάποιος πολίτης τα κάνει γιατί το καταλαβαίνει, γιατί το αισθάνεται, γιατί στο κάτω κάτω αυτήν την παιδεία πήρε, ενώ κάποιος στρατιωτικός το κάνει από υποχρέωση, και σαν εξαρτημένη μάθηση, εκλείπει όταν εκλείψει το ερέθισμα.

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάτι πρόχειρο, αλλά συγκεκριμένα στο λεωφορείο, θέλω να μην ασχημονεί κανείς όχι γιατί θα τον καταγγείλει ο ανώτερος, αλλά γιατί καταλαβαίνει τι είναι το σωστό και τι όχι.

Τώρα η καραμέλα με τις ανεργίες είναι σαν την κόκα-κόλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδί μου, εσείς οι γυναίκες τους καλοβλέπετε τους στρατιωτικούς από μια ηλικία και μετά: καλά παιδιά, μετρημένα, όχι απαραίτητα mucho (έχει και κάτι χαλβάδες πρώτης...), με σίγουρο μισθό και καλοί (prominent θα έλεγα) οικογενειάρχες.

Ένας αντίστοιχος μη στρατιωτικός (με ζωντανά παραδείγματα μιλάω), ας πούμε γιατρός, είναι ακόμη μαθητευόμενος, δεν έχει σταθερή δουλειά, δεν ξέρει τι θα κάνει στο μέλλον, και φυσικά δεν σκέφτεται να ανοίξει σπιτικό.

Δεδομένου ότι ανήκω στους δεύτερους, και ταυτόχρονα χλευάζω τους πρώτους... Voila!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εννοώ να μαζευτεί στη δουλειά του (που θα τον μαζέψουν ούτως ή άλλως, δε γλιτώνει κανείς). Μιλάω για πράγματα πιο καθημερινά, που κάποιος πολίτης τα κάνει γιατί το καταλαβαίνει, γιατί το αισθάνεται, γιατί στο κάτω κάτω αυτήν την παιδεία πήρε, ενώ κάποιος στρατιωτικός το κάνει από υποχρέωση, και σαν εξαρτημένη μάθηση, εκλείπει όταν εκλείψει το ερέθισμα.

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κάτι πρόχειρο, αλλά συγκεκριμένα στο λεωφορείο, θέλω να μην ασχημονεί κανείς όχι γιατί θα τον καταγγείλει ο ανώτερος, αλλά γιατί καταλαβαίνει τι είναι το σωστό και τι όχι.

Τώρα η καραμέλα με τις ανεργίες είναι σαν την κόκα-κόλα...

Λοιπόν,αναφέρθηκα στο θέμα της εργασίας που είναι το πιο οφθαλμοφανές..όμως γενικά δεν τρέφω ψευδαισθήσεις ότι είμαστε και πολύ ελεύθεροι.Οι περισσότερες επιλογές μας (καλές και κακές) έχουν μπει σε τέτοια καλούπια πλέον που και αναμενόμενες είναι και εξαρτημένα αντανακλαστικά θυμίζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

lefkander έγραψες “μου επέστησε την προσοχή να μην ασχημονούμε, λόγω του ότι συνεπιβάτης ήταν ένας 5οετής" και εννοούσες πεντάρι στο στρατό και όχι 50 χρονών επιβάτης. Παρανόησα, αλλά δεν με διόρθωσες.

Τέλος πάντων η ουσία βρίσκεται στο ότι γενικότερα δεν δείχνεις σεβασμό στον συνομιλητή σου, βλ. εικόνες και σχόλια.

Εντωμεταξύ αφού κακώς αναφέρθηκε, οι γυναίκες έχε υπόψη σου ότι στην πλειοψηφία τους αναζητούν άντρες όχι απαραίτητα βολεμένους, αλλά με αρχές και το "πατρίς θρησκεία οικογένεια" που κοροϊδεύεις το καλύπτει το τελευταίο. Παραπάνω σχόλια δεν κάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Δε διαφωνώ, σέβομαι το συνομιλητή μου, κι αν αυτός δεν έχει χούμορ, κλείσανε τα μαγαζιά και δεν προλαβαίνω να του παρω 2-3 οκάδες.

Με συγχωρείτε, αλλά το "Πατρίς-θρησκεία-οικογένεια" είναι μάλλον ντεμοντέ. Νομίζω ότι μια σχετική ελαστικότητα πρέπει να δωθεί, δεδομένων και των κοινωνικών συνθηκών που μας επιβάλλουν να ζούμε σαν τα ζώα μερικές φορές (και να το λέμε και πολιτισμό). Δεν πειράζει όμως, κι έτσι πλάκα έχει.

Μια και αποχωρείτε μετ'επαίνων, να πάτε στο καλό κι από το πεζοδρόμιο (δείγμα ότι σέβομαι τουλάχιστο το well being του συνομιλητή μου, μπουαχαχαχαχα).

Καλά στέφανα και να μας φυλάξετε και κουφέτα από το δίσκο με τα στέφανα, να δούμε και το δικό μας το γραφτό.

Είδες όμως, άμα έχεις τα γονίδια, πώς τα κουλαντρίζεις τα 4άρια, τα 5άρια και τα ασόδυα???

50 χρονών δεσποινίς είναι μια καλή ευκαιρία θα έλεγα, όχι παππούς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ντροπή σου και έλεος με το να γυρίζουμε το θέμα στα προσωπικά. Το να παίρνω τη θέση κάποιου δεν σημαίνει ότι έχω κάτι που με συνδέει μαζί του πέρα από την γνώμη μου και το να μην δέχομαι τέτοιους συσχετισμούς δεν σημαίνει ότι δεν έχω χιούμορ. Σημαίνει ότι θεωρώ πως η κουβέντα δεν μου ταιριάζει, όπως λένε στα μέρη μου.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαίνεται πως προκάλεσα μεγάλη κουβέντα και μάλιστα νυχτιάτικα.

Και καλά εγώ, εσείς ρε παιδιά έχετε χαράματα....

Τελοσπάντων επί του θέματος.

Κατανοώ απόλυτα όποιον διαλέγει στρατιωτική Ιατρική, όπως είπα και πιο πάνω.

Ειδικά υπό τις παρούσες συνθήκες.

Ο Στρατός θέλει θυσίες και όποιος υποστηρίζει κάτι άλλο δεν λέει την αλήθεια.

Σαφώς έχει και κάποια καλά. Ιδίως για όσους έχουν ανθρώπους του οικογενειακού τους περιβάλλοντος μέσα στο στράτευμα αλλά και όσους μπορούν να δεχτούν την νοοτροπία του.

Κάποιοι δεν μπορούν να την δεχτούν και αυτό είναι επίσης αποδεκτό.

Το σχόλιο περί... επαγγέλματος ήταν ίσως άπρεπο.

Αλλά στο κάτω-κάτω της γραφής όποια δουλεία και να κάνεις, αν πληρώνεσαι μισθό και δεν είναι δική σου λίγο εκμετάλλευση και «χαϊδολόγημα» από την εργοδοσία πάντα πέφτει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.