Jump to content

Στρατιωτική Ιατρική


Recommended Posts

Θα συμφωνήσω με το 40: να προσέχετε που δίνετε την ελευθερία σας (όσα λίγα κι αν πιάνει). Μπορεί να μη σας τη δώσουν πίσω...

Δεν λέω όχι στο παραπάνω,αλλά επειδή βλέπω αυτού του είδους τα πράγματα κάπως ψυχρά,νομίζω ότι την ελευθερία μας την έχουμε ήδη δώσει προ πολλού.Και δεν εννοώ μόνο ατομικά,αλλά και συλλογικά,σαν κοινωνία.Θα μπορούσα να το αναλύσω και παραπάνω,αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο τόπικ...

Υ.Γ:Συμφωνούμε ή διαφωνούμε,ευχαριστώ κι εγώ για την παρέα,παιδιά.. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Last Reply

emblush Να, κοκκίνησα. Δεν ενθυμούμαι να ανέφερα κάτι προσωπικό (δεν γνωρίζω κιόλας, το αποφεύγω, μαζί με τα αλμυρά και τα τηγανητά), παρεκτός όσων αναφέρθηκαν εδώ. Εξόν και όσα λέμε τα σβύνουμε, οπότε να βάλιυμε τα γάντια μας, να αρχίσουμε τα "μη μου άπτου"...

Δε νομίζω ότι σε έθιξα στο παραμικρό. Αν το πιστεύεις αυτό, λυπάμαι, αλλά θα πρέπει να προσθέσεις άλλο ένα όνομα στη λίστα των απογοητευσάντων...

Νομίζω ότι η κατάσταση θα ήταν φαιδρή, αν πιάναμε και κανένα ραδιοφωνάκι του προκόπη. Δεδομένου όμως ότι θα τη βγάλουμε στη μούγγα, αναχωρώ εγώ μετ'επαίνων, προς αναζήτησην πρωινής εκπομπής (από τότε που μου κόψανε τον Καλαμίτση, είναι σαν να μου κόψανε το ένα παΐδι).

Ρίχτε κανένα χαμόγελο όμως, θα κάμετε ρυτίδες από το πολύ σφίξιμο (για να μη μιλήσ για αιμορροΐδες και σας τρέχουμε στα επείγοντα λόγω πίεσης...)

Αυτάαααα emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΖΕΤΕ ΣΥΧΝΟΤΕΡΑ! ΠΙΑΣΑΜΕ ΔΙΕΣΗ...

(ή μήπως πέσατε για ύπνο και αδειάσανε τα slots?) Σε κάθε περίπτωση, σε καλό μας βγήκε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλο ο γιατρός, άλλο ο στρατιωτικός γιατρός. Αρρώστους κάνει καλά κι ο ένας και ο άλλος, αλλά άλλη η δουλειά του ενός κι άλλη του αλλουνού. Για άλλο εκπαιδεύεται ο ένας, για άλλο ο άλλος...

Γιατι ρε μεγαλε ? Δεν ανεβαζουνε πιεση οι καραβαναδες ? Δεν καπνιζουν ? Δε σπανε χερια - ποδια ? Δεν εχουνε προστατη -πλην του πτεραρχου που τους προστατευει απο τη μεταθεση στην Ικαρια ?

Κι οσο για το οτι ειναι παιδια ενος κατωτερου Ιπποκρατη, στις νορμαλ χωρες οι καραβαναδες γιατροι θεωρουνται εξαιρετικοι. Στην Αμερικη θεωρουνται κορυφαιοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το "πατρίς θρησκεία οικογένεια" που κοροϊδεύεις το καλύπτει το τελευταίο.

Ναι το κοροϊδεύω μέχρι θανάτου. Είναι ότι ποιο οπισθοδρομικό και καταπιεστικό έχει περάσει από την ελληνική κοινωνία. Είναι ένα κατάπτυστο σύστημα αξιών...

Lefk μπράβο ρε και σε είχα παρεξηγήσει ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ lefkander

Μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής, το πιστεύεις ή όχι, αλλά το παρατραβάς θέλοντας να κάνεις χιούμορ. Ίσως να είμαι περισσότερο απ’ όσο πρέπει μη μου άπτου όπως λες αλλά το έχω ήδη δηλώσει και πολλές φορές μάλιστα ότι δεν μου αρέσουν τέτοιες κουβέντες. Έτσι περίμενα ότι σε μια σοβαρή κουβέντα τα κουφέτα δεν χρειάζονται.

@ Alex77

Συμφωνώ ασφαλώς.

@ inliner42

Ποια από τις παραπάνω αξίες κοροϊδεύεις μέχρι θανάτου;

-Την πατρίδα σου; Αν δεν αγαπάς την πατρίδα σου πάω πάσο, το ίδιο κάνουν και αυτοί που αποφεύγουν να υπηρετήσουν στο στρατό, αλλά για μένα μόνο άντρες και πολίτες της δεν είναι. Άλλο να είσαι εθνικιστής που είναι όντως κακό και άλλο να τιμάς τη χώρα σου. ΄Όλα τα προβλήματα σ’ αυτό τον τόπο προέρχονται από αυτούς που την ξεπουλάνε χωρίς δισταγμό. Δεν έχω τίποτα πιο εγκληματικό από ανθρώπους που δεν πονούν τη χώρα τους. Ακόμα και αν σε έχει πληγώσει και η ίδια αφορέσει όπως έγινε με πολλούς σπουδαίους ανθρώπους του τόπου μας, ένα χαρακτηριστικό της αξίας τους ήταν ότι δεν την απαρνήθηκαν ποτέ.

-Την θρησκεία; Θρησκεία είναι τα βαθύτερα πιστεύω σου, δεν είναι ο Χριστιανισμός κατ’ ανάγκη, είναι το τι θεωρείς εσύ ιερό και όσιο για σένα, οι αξίες με τις οποίες πορεύεσαι μέσα στον κόσμο, ο σκοπός σου σαν άνθρωπος. Σου θυμίζω ότι ακόμα και άθεος να είσαι, είναι κι αυτό θρησκεία.

- Την οικογένεια; Η οικογένεια είναι κάτι που αν δεν το σέβεσαι, δεν έχω να πω τίποτα επιπλέον.

Συμφωνώ ότι το τρίπτυχο αυτό πρέπει να συμβαδίζει με την καλλιέργεια της προσωπικής ελευθερίας, αλλά πρόκειται για παραδοσιακές αξίες που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση -κατά την γνώμη μου πάντα- και είναι ολωσδιόλου αποδεκτές και από τα πιο αντιεξουσιαστικά και φιλελεύθερα πνεύματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ lefkander

Μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής, το πιστεύεις ή όχι, αλλά το παρατραβάς θέλοντας να κάνεις χιούμορ. Ίσως να είμαι περισσότερο απ’ όσο πρέπει μη μου άπτου όπως λες αλλά το έχω ήδη δηλώσει και πολλές φορές μάλιστα ότι δεν μου αρέσουν τέτοιες κουβέντες. Έτσι περίμενα ότι σε μια σοβαρή κουβέντα τα κουφέτα δεν χρειάζονται.

Ρε Νικιτα, δεν μπορώ άλλο κάρβουνο, να κάνουμε και καμιά δουλειά. Μόνο να πω ότι τώρα μπορεί να μη σου φαίνονται σοβαρά τα κουφέτα και τα τοιαύτα, έτσι και πατήσεις τα 30 όμως, θα σοβαρέψουν επικίνδυνα...

Γιατι ρε μεγαλε ? Δεν ανεβαζουνε πιεση οι καραβαναδες ? Δεν καπνιζουν ? Δε σπανε χερια - ποδια ? Δεν εχουνε προστατη -πλην του πτεραρχου που τους προστατευει απο τη μεταθεση στην Ικαρια ?

Κι οσο για το οτι ειναι παιδια ενος κατωτερου Ιπποκρατη, στις νορμαλ χωρες οι καραβαναδες γιατροι θεωρουνται εξαιρετικοι. Στην Αμερικη θεωρουνται κορυφαιοι.

Και οι τραπεζικοί υπάλληλοι ανεβάζουν πίεση, καθώς επίσης και οι ποδοσφαιριστές σπάνε πόδια! Δεν είναι το ίδιο όμως ένας καραβανάς, κι ένας πολίτης. Η στρατιωτική εκπαίδευση μπαίνει στο αίμα σου, και ο στρατός σε βγάζει από πολλές σκοτούρες, αλλά άλλο πράμα κάνει ο ένας, κι άλλο ο άλλος. Δε δέχομαι ότι οι στρατιωτικοί έχουν προνόμια: Καραβανάδες είναι, και έχουν ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Εκτός κι αρχίσουμε φυσικά να μετράμε τη γιατροσύνη με παιχνίδια του τύπου Jeopardy... Τότε, ζήτω που καήκαμε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Η τελευταία μου παρέμβαση ήταν αφού όπως είδα μου απάντησες χθες. Το σχετικό με κάρβουνο, πάνω -κάτω κατάλαβα τι λες αλλά δεν με ενδιαφέρει να μάθω επακριβώς την έκφραση, ούτε να συνεχίσω στο θέμα αυτό.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Όχι άλλο κάρβουνο!!!"¨Ατάκα του πτωχού, πλην τίμιου, Νίκου Κούρκουλου, όταν ήταν ναυτικός (καπτάνιος, μηχανικός, θα σας γελάσω) στα καράβια του πεθερού του Μάνου Κατράκη, κι έβλεπε ότι θα σκάσει το καζάνι με τον ατμό (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Στην προκειμένη: Χθες είχα όρεξη για στείρες αντιπαραθέσεις και μπασίματα. Σήμερα πάλι όχι (έχουμε και δουλειές). Αν συνεχίσουμε την κουβέντα εκεί που την αφήσαμε, θα τη χάσω, και δεν θέλω emblush Γιαυτό, όχι άλλο κάρβουνο. Χαμηλώστε τα σπαθιά, ο πολεμιστής θέλει να πλαγιάσει για λίγο (όχι πολύ, κάνα δυο ζευγάρια ώρες...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλά άλλο πράμα κάνει ο ένας, κι άλλο ο άλλος

Κοιτα δω επιμονη. Τα ιδια κανουν, ξεκόλλα. Και φακελακια παιρνουν.

Οσο γι'αυτους που κοροιδευουν το "πατρις, θρησκεια, οικογενεια", αναρωτιεμαι αν θα ενιωθαν πιο ασφαλεις αν το τμημα της κοινωνιας που ειναι επιφορτισμενο με την φυλαξη των συνορων ειχε σαν βιοσοφια το "σεξ, ντρογκα, Μποντιρογκα".

Ή μηπως τα τσινορα μας δε χρειαζονται φυλαξη ?

Ουστ.

ΥΓ

Ορματε του τωρα που'ναι κουρασμενος. :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι

και Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών.

Ουστ στα συνθήματα τις χούντας και στους ιδεολογικούς φορείς τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο γι'αυτους που κοροιδευουν το "πατρις, θρησκεια, οικογενεια", αναρωτιεμαι αν θα ενιωθαν πιο ασφαλεις αν το τμημα της κοινωνιας που ειναι επιφορτισμενο με την φυλαξη των συνορων ειχε σαν βιοσοφια το "σεξ, ντρογκα, Μποντιρογκα".

Είχες δεν είχες, την πέταξες την γαβρίλα σου πάλι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eyeliner, sorry, αλλα οποιος εχει στο μυαλο του το στρατο ταυτισμενο με τη χουντα ειναι στον ιδιο βαθμο αρρωστος με τους χουντικους. Με την καταπιεση ναι, με την προσκολληση σε ιδεωδη και αρχες που μας φαινονται απαρχαιωμενα ναι. Αλλα με τη χουντα οχι. Ελεος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eyeliner,  sorry, αλλα οποιος εχει στο μυαλο του το στρατο ταυτισμενο με τη χουντα ειναι στον ιδιο  βαθμο αρρωστος με τους χουντικους. Με την καταπιεση ναι, με την προσκολληση σε ιδεωδη και αρχες που μας φαινονται απαρχαιωμενα ναι. Αλλα με τη χουντα οχι. Ελεος.

Τον τώρινο ελληνικό στρατό δεν τον έχω ταυτισμένο με τη χούντα. Αναφέρθηκα σε συγκεκριμένο ιδεολόγημα και στους ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΟΥΣ φορείς του.

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την καταπιεση ναι, με την προσκολληση σε ιδεωδη και αρχες που μας φαινονται απαρχαιωμενα ναι. Αλλα με τη χουντα οχι. Ελεος.

Συμφωνώωωωωωωωωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα παντως μου αρεσε ο στρατος...

Περισσοτερο απο ολα μου αρεσει η στολη και που ολοι θα γυρνουσαν και θα με κοιταζαν και θα ελεγαν ουαουουου! :P:P:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ το πιστεύω ότι το «πατρίς, θρησκεία, οικογένεια» χρειάζεται σε κάποιο βαθμό. Ιδιαίτερα για ν'ανοίξεις σπίτι. Είναι μέσα στα εχέγγυα. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εγω που θέλω να ανοίξω μαγαζί δηλαδή, πρέπει να τα φάω στη μάπα? Δε διαφωνώ με τα συστήματα αξιών, με την επιβολή τους έχω πρόβλημα...

Λουκρ, άμα χρειάζεται να βάλεις στολή για να λένε wow... emtoiletemardown

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λουκρ, άμα χρειάζεται να βάλεις στολή για να λένε wow...  emtoilet  emardown

Υπαρχει στολη VERSAGE;;;;; Τετοια θα ηταν η δικια μου αμα ημουν στο στρατο!! Και τοτε ολοι θα ελεγαν ουαουουου!!!!! :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη στολή δεν ξέρω, για άρωμα ξέρω (ποδαρίλα pour homme)...

Πέραν της πλάκας όμως, γενικά στη ΣΣΑΣ καταλήγουν άνθρωποι που εμπίπτουν στον ορισμό του στρατόκαυλου, κι αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με τη στολή (και ο λεωφορειατζής φοράει στολή, έγινες λεωφοριατζού?). Και για να μπω στο μάτι δε θυμάμαι ποιου:

ΑΛΛΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ, ΑΛΛΟ Ο ΣΣΑΣΙΤΗΣ!

Λουκρ: Η παραπάνω δήλωση ισχύει ακόμη και για στολή Βερσάτσε (ακόμη και Δονατέλα)

Τα ράσα δεν κάνουν τον emevlogies:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχετε δει μια ταινια με την Γκολντυ Χοουν που κατατασσεται στον στρατο;

Καπως ετσι την ειχα φανταστει την φαση "γυναικες στο στρατο". Θα πηγαινουμε στο μετωπο με το πιστολακι των μαλλιων και τη λακ, μη και μας δει ο τουρκος απο απεναντι αχτενιστες!!!!! :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σουρρεαλιστική συζήτηση... :wacko:

lefkander, δεν εννοούσα να στο επιβάλουν, απλά ότι θεωρείται «εχέγγυο». Καλό είναι να το έχεις παρά να μην. Κάτι σαν εμβόλιο ηπατήτιδας ένας πράγμα. -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.