Jump to content

Στρατιωτική Ιατρική


Recommended Posts

καλά, δεν είναι όλα ωραία και ανθηρά Τα πάντα είναι σε μια ισορροπία.

Εάν θες κάθε τόσο για να πάρεις βαθμό να πρέπει να κάνεις χρόνο διοίκησης και να σε στέλνουν στην άκρη θεού όπου θα ασχολείσαι με γραφειοκρατία ή όταν κάποτε στήσεις το ιατρείο σου να σε στείλουν 6 μήνες αποστολή στο εξωτερικό ή σε καράβι ή να πρέπει (επειδή είναι στρατός) να αποδίδεις τα δέοντα σε όλους τους υψηλόβαθμούς σου (δεν μιλάω για γιατρούς) ή να γινεται του βύσματος και της στενοχώριας για τις μεταθέσεις ή να μην μπορεις να πας πάνω από 2 χρόνια εξωτερικό και μάλιστα μόνο αν προκυρηχτεί θέση και άλλα πολλά, αν λοιπόν θες όλα τα παραπάνω μπορεί να σου αρέσει.

Για να μην αναφέρω τις κατατάξεις, τις γυναίκες που κάνουν παιδιά και φεύγουν αποστολές σε καράβια (ή και τους άντρες που φεύγουν μεταθέσεις και αφήνου πίσω οικογένεια) και άλλα πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Last Reply

μερσι, αλλά από ότι διάβασα περισσότερο για "βρώμα" ακούγεται παρά κάτι άλλο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Για περισσότερες χρήσιμες πληροφορίες, φρέσκες συζητήσεις και οδηγίες σχετικά με τη Στρατιωτική Ιατρική και τα Στρατιωτικά Νοσοκομεία δείτε και :

greekmeds.gr, Γενική Αρθρογραφία, Ιατρική ή Στρατιωτική Ιατρική!

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=30206&st=0

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Στην στρατιωτική Ιατρική ισχύουν τα εξής:

Η σχολή διαρκεί κανονικά 6 χρόνια και περιλαμβάνει και στρατιωτική εκπαίδευση φυσικά.Υπάρχει η δυνατότητα να καθυστερήσει κάποιος να τελειώσει μέχρι +2 χρόνια,δηλ.σύνολο 8,αν ξεπεράσει το όριο των 8 ετών αποστρατεύεται και μεταπίπτει αυτόματα στην Ιατρική σχολή Θεσσαλονίκης.

Από την σχολή αποφοιτά με το βαθμό του Ανθυπολοχαγού και μετατίθεται στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο όπου εκπαιδεύεται για ένα χρόνο στα εξωτερικά ιατρεία, περνώντας από όλες τις ειδικότητες(κάτι σαν πρακτική εξάσκηση).Ακολουθεί μετάθεση διάρκειας 2 ετών σε μονάδα συνήθως της παραμεθορίου (κάτι αντίστοιχο με το αγροτικό).Κάποια στιγμή στη διάρκεια των δύο αυτών ετών,δηλώνει ειδικότητα και δίνει εξετάσεις για την ειδικότητα που έχει επιλέξει σε επιτροπή στρατιωτικών ιατρών με ύλη που καθορίζεται από αυτούς.Οι εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος είναι προφορικές.

Η ειδικότητα γίνεται σε νοσοκομείο της επιλογής του χωρίς αναμονή και μετά το πέρας αυτής ακολουθούν εξετάσεις για την απόκτηση του τίτλου της ειδικότητας,οι ίδιες που περνούν και οι πολίτες ιατροί.Υπάρχει η δυνατότητα η ειδικότητα να γίνει στο εξωτερικό.

Αν μετά το πέρας της ειδικότητας ο ιατρός επιθυμεί εξειδίκευση,αυτή μπορεί να γίνει είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό.Σε ό,τι αφορά την εξειδίκευση στο εξωτερικό ισχύουν τα εξής:

-πρέπει να έχει περάσει 1 χρόνος από την απόκτηση του τίτλου της ειδικότητας

-για κάθε χρόνο που ο ιατρός μένει στο εξωτερικό,προστίθενται 2 χρόνια επιπλέον παραμονής του στο στράτευμα από το minimum που ορίζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚALISPERAMIPOS GNORIZEIS TOUS NOMOUS ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - KAUORIZIUN AUTA PERI ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika -KOTHTAS ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - EXOTERIKO?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπερα

Ειμαι μαθητης 3ης λυκειου και ενδιαφερομαι για την ιατρικη σχολη.Απο θεμα διαβασματος και κτλ δεν εχουμε προβλημα..Πιστευω οτι με λιγο παραπανω κοπο τελευταια χρονια και με συνεπεια θα τα καταφερουμε..Ωστοσο δεν ξερω τι ειναι προτιμοτερο...ΣΣΑΣ ή Απλη ιατρικη..

Ευελπιστω να βγαλω τα μορια και να δηλωσω για πρωτη σχολη ΣΣΑΣ..ποια ειναι η γνώμη σας? Δεν ειμαι ανιδεος...εχω ψαξει καλα και για τις 2 σχολες ..Δωστε μου τα φωτα σας..

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι πολυ νωρις να σκεφτεσαι κατι τετοιο. :P Εχε απλα ως στοχο την ιατρικη και οχι πχ τη ΣΣΑΣ.Ποτε δεν ξερεις πως ερχονται τα πραγματα.

Κατι ακομα:Πως γινεται να το εχεις ψαξει πολυ :P αλλα να μην ξερεις το εξης βασικο:Αντικειμενικοι λογοι δεν υπαρχουν ωστε καποιος να διαλεξεις τη ΣΣΑΣ εναντι μιας πολιτικης ιατρικης πχ ΑΠΘ,καθως στην ιδια σχολη κανουν μαθημα-στο ΑΠΘ κανουν-.Οι λογοι ειναι καθαρα υποκειμενικοι- σ'αρεσει ο στρατος/εχεις οικονομικο προβλημα και θες αμεση αποκατασταση/ 'εχω μεσο στο στρατο και μπορω να εδραιωθω;' -(για το 3ο μην γελας,παιζει παρα πολυ :P )αρα ,δεν μπορω εγω ή ο οποιοσδηποτε απο εδω μεσα να απαντησω αντικειμενικα,γιατι εχω-εχει διαφορετικα στανταρντς.Η αποκατασταση ειναι νομιζω ο κατ'εξοχην λογος που την επιλεγουν.6 χρονια,μινιμουμ,σπουδων να σε τρεφουν-εκτος πολης συνηθως- ειναι πολλα τη σημερον ημερα,δεδομενης της οικονομικης στενοτητας.

Το κυριο νοημα,βεβαια,-θα πρεπε να-ειναι το αν σου αρεσει ο στρατος ή αν θεωρεις οτι μπορεις να προσαρμοστεις και να ενταχθεις στον τροπο ζωης ενος στρατιωτικου γιατρου-το στρατιωτικος μπαινει πρωτα και οχι τυχαια-.Στα πρωτα ετη ειναι το ζορι ,μετα φτιαχνει αλλα οσο να 'ναι ,ειναι αποφαση ζωης.Διαλεγεις συνειδητα το στρατο.

Και επαναλαμβανω:αυτο που σε ενδιαφερει πρωτιστως,τωρα, ειναι το διαβασμα.Απαξ και περασεις,θα το βαρεθεις.Μια ζωη θα διαβαζεις.Για το καλο σου στο λεω,γιατι και γω ειχα αρκετους συμμαθητες,που στοχευαν αλλα τελικα βρεθηκαν σε αλλες σχολες πχ βιολογικο.Και το πηραν κατακαρδα.Δεν ηταν δα και το τελος του κοσμου για ενα 14 στην εκθεση. :)

Ασχετο αλλα ο τιτλος του θρεντ θυμιζει τιτλο μυθιστορηματος της ζωρζ σαρη :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι κατά την άποψή μου μία καλή διερεύνηση αυτή που κάνεις.

Έτσι κι αλλιώς, τι πραγματικά είναι ιατρική, δεν μπορείς να γνωρίζεις τώρα. Θες να μάθεις πώς είναι καλύτερα να την κάνεις.

Αν και η "πολιτική" ιατρική μου έδωσε εμπειρίες που ίσως να είχα στερηθεί εντός του στρατού, άνετα γύρναγα πίσω και ξαναπάλευα για ΣΣΑΣ.

Δύσκολοι καιροί για τα έξοδα σπουδών, αλλά δεν ήταν αυτό που με τράβαγε εμένα στη ΣΣΑΣ. Το μετά είναι το μεγαλύτερο θέμα φίλε μου. Κι εκεί ο στρατός σε εξασφαλίζει ακόμη κι αν σε στείλει να δουλεύεις σε διαφορετικό μέρος κάθε λίγο και λιγάκι.

Βέβαια, να συμφωνήσω με το nefelim.

Μην υπολογίζεις πώς θα το καταφέρεις. Διάβαζε απλά μέχρι αναισθησίας. Δεν αρκεί να τα πας καλά. Πρέπει να τα πας καλύτερα από όλους τους άλλους (εκτός κι αν έχει αλλάξει ο τρόπος εισαγωγής στη ΣΣΑΣ)

Καλή επιτυχία φίλε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.