Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Στείλε 60-70-100 email σε πανεπιστημιακά, μεγάλα και πιο μικρά προγράμματα, σε ανθρώπους που ασχολούνται με το αντικείμενο της έρευνάς σου. Ανεξαρτήτως μισθού είναι μια δίοδος για να καταφέρεις να τρυπώσεις στη χειρουργική, αν όχι στο ίδιο νοσοκομείο, σε άλλα. Το λέω επειδή ξέρω παιδιά που το κατάφεραν, καθώς κι από προσωπική πείρα. Από 'κει κι έπειτα, μπορεί να πληρώνσεσαι, μπορεί και όχι. Εξαρτάται από τα κονδύλια που έχουν να διαθέσουν και από το πόσο σε χρειάζονται. Αν μπορείς να το αντέξεις πάντως οικονομικά, μην κλείσεις την πόρτα σε άμισθη έρευνα. Θα το εξαργυρώσεις σε συνεντέυξεις μετά. Trust me ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ μια ερώτηση έχω επειδή με ενδιαφέρει για χειρουργική ειδικότητα. Υπάρχει περίπτωση να βρει κάποιος θέση για έρευνα (με την ελπίδα να εξασφαλίσει lor ή ακόμα και θέση στο πρόγραμμα) με μισθό; Όχι τίποτα τρελό, ίσα να βγαίνει το φαγητό και το νοίκι (με συγκατοίκηση). Ή είναι όλες άμισθες και πρέπει κάποιος χωρίς λεφτά να κάνει οικονομίες από πριν για να πάει;

I agree that you should apply very broadly. There are a few places that may give you some kind of financial support. There are also a couple of scholarships from Greek institutions for which you may be eligible (although I guess it's very hard to get one). Also, email any connections you may have in the US with a personal statement and a CV (good usmle scores are valuable). There is not much money out there, so I think it would be also good to do your own research on your financial requirements (for example, Boston, NY, and the West coast are much more expensive than other places). In your emails, you should clearly state that you will need financial support, and you could even define it (ie $10,000/year or whatever). Just fyi, the standard post-doc salary is ~$40,000/year, but very few research fellows are that lucky. Most of the res fellows are not being paid by their institutions. Last, in the remote chance you get to choose between 2 programs, keep in mind that your ultimate goal is to get into residency, not perform high-quality research (because in the end what you will need from this research year is support, not papers).

Anyone interested in research in Surgery could check out the trauma divisions of USC in LA (Chief: Prof. Demetriades) and MGH in Boston (Chief: Prof. Velmahos). I know that you may get some financial support there, but even in that case it will not be enough if you don't have your own funds. But again, the key is to apply broadly. There are big places that have full-time research fellows for the lab (paid) but you usually won't find those spots over the Internet. There are also smaller universities that may be able to partially fund you (and in such places life is generally cheaper).

Anyway, apply early, apply broadly, and good luck!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύτιμες οι συμβουλές σας, ευχαριστώ πολύ.

Πρώτο βήμα λοιπόν να εξασφαλίσω πολύ καλά scores και μετά cast a wide net. Ακόμα και σε άμισθη θέση θα το παλέψω, ίσως κάνω αγροτικό τελικά για να μαζέψω χρήματα (εκτός αν ο χρόνος που θα φύγει με αγροτικό, στρατό και research μου μειώσει μετά τις πιθανότητες για residency).

Έμαθα ότι τελικά ίσως έχω θείο θείας που έχει σπίτι στη Βοστόνη και μπορεί κάτι να γίνει (αν και ακριβή η Βοστόνη). emoops

Μου άρεσε το research του Prof. Velmahos, ειδικά Traumatic injuries και Bleeding control. Μια απορία όμως. Στο βιογραφικό του λέει ότι residency έγινε Ελλάδα. Πως γίνεται μετά να ασκείς χειρουργική στις ΗΠΑ και να είσαι Professor of Surgery στο Harvard Medical School; Πέρασε τα 3 Steps και μετά έκανε fellowship USA; Επειδή δεν αναφέρεται κάπου και το έχω γενικά απορία ρωτάω δεν το λέω υποτιμητικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πράγματα κάποιες φορές είναι σχετικά, ακόμα και στις ΗΠΑ.

Ούτε ο Demetriades στην Καλιφόρνια έκανε Ειδικότητα στις ΗΠΑ (αυτός μάλιστα έκανε Ν.Αφρική) και αυτή την στιγμή είναι ένα απ΄ τα μεγαλύτερα ονόματα στις ΗΠΑ.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I agree with mixmavros that you should apply to as many labs as possible and make your goals clear to them (duration of research, residency aims, need to have time off for interviews, financial support). I was in the same position a few years ago, also with an interest in surgery. I found a non-funded spot for 6 months in Texas (while being paid from ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --ekp. adeia) and they agreed to keep me for another 6 months for $1000/month. Finding a funded position from Greece is hard.

Other points:

1. It is difficult to be productive in the lab if you're only staying for only 1 year. Staying for 2 years is more advisable depending on how much you like research, financial situation, age etc.

2. It is better to have passed steps 1 and 2 before you start research because you won't have dedicated time to study.

3. Try to build relationships within the department of surgery at your home institution during research. They can help you find a residency spot in many ways.

4. You don't have to be board certified in a specialty to practise as an attending. You only need to fullfil criteria for an unrestricted license in the state you want to work. At least 1 state does not even require USMLE for that.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάποια πρακτικά θέματα, για να ενημερώνω σωστά και παιδιά που με ρωτάνε, ειδικά για χειρουργική. Και στην αρχή έλεγα κι εγώ, ναι στείλε, κάπου θα βρεις, αλλά δεν ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι αυτό.

Να πω ότι η δική μου περίπτωση για έρευνα ήταν διαφορετική (και είμαι παθολόγος). Γνωστός μου με συνέστησε σε καθηγητή στις ΗΠΑ, πήγα ως φοιτήτρια για 4 μήνες, και μετά την αποφοίτηση, ο καθηγητής με συνέστησε σε άλλο καθηγητή κι έτσι βρήκα έμμισθη θέση ως research fellow. Οπότε μέσω συστάσεων έγινε η διαδικασία κι όχι μέσω τυχαίου wide net. Κι έτσι πήρα και visa (που είναι το μεγάλο αγκάθι για έλληνες πολίτες).

1. Με τί βίζα πηγαίνει ο άμισθος research fellow; Πόσο μπορεί να κρατήσει; Έχει home requirement (δηλαδή μετά το πέρας της θέσης, να πρέπει να γυρίσει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στην χώρα καταγωγής; )

2. Πώς μπορεί κάποιος να σου δίνει μισθό λιγότερο από όσα λέει το office of international affairs, το graduate school εφόσον σε 2 τουλάχιστον πανεπιστήμια που ξέρω γιατί το έχω ρωτήσει (και εικάζω σε όλα τα state universities, όπως μου ανέφεραν οι καλοσυνάτες κυρίες στο OIA), επιβάλλεται όταν προσλαμβάνεις MDήδες ή PhDήδες για research fellows να δίνεις κατώτατο μισθό ανάλογα με το πανεπιστήμιο, άλλοτε 25, άλλοτε 30, άλλοτε 32; Και αυτό πάλι συνδέεται με την βίζα.

3. Πώς είναι δυνατόν να διεκδικήσει έμμισθη θέση, έστω κι αν στείλει 1000 βιογραφικά, κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ έρευνα, δεν έχει κάνει ποτέ δημοσιεύσεις, δεν έχει καμία συστατική επιστολή, δεν έχει βίζα, και στέλνει αιτήσεις από το σπίτι του στην Ελλάδα; Όταν έχει να ανταγωνιστεί Κινέζους, Ινδούς, και όλες τις άλλες φυλές;

Απλά επειδή το σκέφτομαι τώρα ότι ήμουν Post-doc fellow, και βλέποντας την πληθώρα των PhDήδων (αμερικανών και μη), αν δεν είχα τις συγκεκριμένες συστάσεις (=βοήθεια), ακόμα και που είχα "προϋπηρεσία" στο ίδιο πανεπιστήμιο, και είχα και 1-2 δημοσιεύσεις, δεν υπήρχε περίπτωση να με επιλέξουν.

4. Θα ήθελα να πω στα παιδιά να προσέξουν λίγο με τις υποτροφίες. Είναι εξαιρετικές ευκαιρίες φυσικά για χρηματοδότηση, αλλά μερικές φορές συνδέονται με βίζες που απαιτούν home requirement. Πχ η Fullbright είναι έτσι. Όταν τελειώσει η υποτροφία, επιβάλλεται να επιστρέψεις 2 χρόνια στην Ελλάδα.

Τα ρωτάω γιατί λαμβάνω πολλά pm για έρευνα και με ρωτάνε και γνωστοί, και δεν τα παρουσιάζω τόσο αισιόδοξα (ίσως λανθασμένα, λόγω και διαφορετικής εμπειρίας). Δηλαδή "κάντε 1000 αιτήσεις και κάπου θα βρείτε". Έχει κανείς από εμάς γνωστό, που έστειλε τυχαία 1000 αιτήσεις και βρήκε έμμισθη έρευνα; Προσωπικά από τα 30 άτομα που ξέρω (έλληνες) στις ΗΠΑ, όλοι είχαν ή ανώτερο πτυχίο (Διδακτορικό, μεταπτυχιακό), ή είχαν πάει ως φοιτητές στις ΗΠΑ, ή είχαν κάποιον να τους συστήσει, τέλος πάντων όχι random.

Όλα αυτά δεν τα γράφω για να απογοητεύσω τα παιδιά! Να πάτε, και να διεκδικήσετε όσα ονειρεύεστε. Από τα 30 άτομα που σας λέω, δεν ξέρω ούτε έναν, που τελικά δεν έκανε την ειδικότητα που ήθελε :) Όταν τρώτε τα σίδερα (όπως έκαναν αυτά τα παιδιά), κανείς και τίποτα δεν μπορεί να σας εμποδίσει. Και αξίζει να προσπαθήσετε, και θα τα καταφέρετε :)

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από pm:

Ήθελα να σε ρωτήσω το ποτε ξεκινάνε οι αιτήσεις για την έρευνα και ποτε ξεκινάει γενικά η έρευνα αν σε δεχτούν ; Το ότι είμαι υποψήφιος διδάκτορας εδω στην Αθήνα μετράει γι αυτούς καθόλου ή πρέπει να το χω τελειώσει ;

1. Δεν υπάρχουν ημερομηνίες στην έρευνα. Μπορείς να στείλεις email/αιτήσεις με το βιογραφικό όποτε θέλεις. Από την στιγμή που σε δεκτούν υπάρχει μια διαδικασία για την έγκριση της βίζας. Αυτό παίρνει κάπου 1-2 μήνες. Μπορεί λιγότερο, μπορεί περισσότερο, ανάλογα με την περίπτωση.

2. Αν τελειώσεις το διδακτορικό, γίνεσαι πλέον MD, PhD που είναι prestigious στην Αμερική. Αυξάνεις τις πιθανότητες. Επίσης έχεις ήδη κάποιες δημοσιεύσεις στο βιογραφικό σου, και οι καθηγητές σου μπορούν να σου γράψουν συστατικές επιστολές που βοηθούν πολύ.

Στις ΗΠΑ το ΜD-PhD είναι μικτό πτυχίο. Combined ιατρική σχολή και διδακτορικό, 4 χρόνια (τόσα είναι η ιατρική στις ΗΠΑ) και περίπου 3 χρόνια (το διδακτορικό). Aντί να πληρώνουν διδακτρα, τους πληρώνουν. Οι Αμερικάνοι δεν το επιλέγουν ιδιαίτερα γιατί είναι πολλά χρόνια (7 χρόνια σχολή+3 τουλάχιστον residency=10 αντί για 4 χρόνια σχολή+3 residency=7) και είναι και δύσκολο να εισαχθείς.

Από το wikipedia για τους Mud-pud όπως τους φωνάζουν στις ΗΠΑ:

- Financial Compensation

Most M.D., Ph.D. programs (all MSTPs) cover all medical school tuition, provide a stipend, and cover health insurance expenses. This allows M.D., Ph.D. students to maintain financial-equality to their M.D.-only counterparts who can earn their full clinical salary sooner but also have to pay off large loans.

- Residency Programs

Candidates with M.D., Ph.D. dual degrees are favorably looked upon in University-based residencies that encourage research electives.

- Career Path

The vast majority (over 80%) of MD/PhD graduates eventually choose to enter academia.

Παρά τα παραπάνω, δεν θα ενθάρρυνα κάποιον να χάσει χρόνια από τα steps ή τα clinical electives, κάνοντας ελληνικό διδακτορικό. Δηλαδή, αν κάποιος έχει την δυνατότητα άμεσα να κάνει αιτήσεις για ειδικότητα στις ΗΠΑ, μην χάσει χρόνια για ελληνικό διδακτορικό. Αν παράλληλα με το διάβασμα στην Ελλάδα, το αγροτικό ή οικογενειακές και άλλες υποχρεώσεις, κάνει και το διδακτορικό είναι ένα πλεονέκτημα (όχι καθοριστικό) στο να βρει ειδικότητα.

3. Ως φοιτήτης PhD, μπορείς να εκμεταλλευτείς αυτό την φοιτητική ιδιότητα, για να πας καλοκαίρια ή ένα εξάμηνο σε κάποιο εργαστήριο στις ΗΠΑ για να αποκτήσεις connections, εμπειρία, να συμμετάσχεις σε κανένα project/abstract, να γνωρίσεις καθηγητές (που θα σου γράψουν επιστολές), να δεις την ζωή στις ΗΠΑ, και να βρεις και έμμισθη θέση αργότερα . :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά!Καταρχην ενα μεγαλο μπράβο σε όλα τα παιδια όπως notbad,ortho,maximavros klp για όλες τις πληροφοριες που εχουν δώσει σχετικά με ειδικότητα στις ηπα.Λοιπον ειμαι τελειοφοιτος φοιτητης και σκεφτομαι να ακολουθησω κάποια παθολογική ειδικότητα ή παιδιατρικη στις ηπα.Δεν εχω δώσει ακομα usmle και δυστυχως δεν εχω κανει καποιο elective.Εστειλα πριν λιγο καιρο στο hopkins με το οποιο εχουμε affiliation, αιτηση αλλα μου εστειλαν mail οτι απο το νεο ακαδημαικο ετος δεν θα δεχονται φοιτητες απο καμια χωρα του εξωτερικου για clinical electives.Σε οσα αλλα ειχα ψαξει ζητανε ειτε toefl ειτε usmle step 1 eite ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - ta 2...Για να μην μακρυγορω ακομα και αν δωσω τοεφλ το σπτεμβρη μεχρι να μου στειλουν τα αποτελεσματα και να να στειλω τις νεες αιτησεις θα παει οκτωβρης οποτε και δεδομενου οτι ολα θελουν αιτησεις 6 μηνες πριν θα παει απριλης μαιος για να κανω elective, αναρωτιεμαι τα εξης:

1.Αξιζει πιστευετε να καθυστερησω τοσο πολυ το πτυχιο(σχεδον 1 χρονο) για να κανω 1-2 elective?δεν ειναι ασχημο να φαινεται οτι αντι για 6 χρονια εκανα 7?

2.Αν και για τις ειδικοτητες που σκεφτομαι δεν ειναι απαραιτητη η ερευνα θα μπορουσε να αντισταθμισει τα electives?

3.Ψαχνοντας βρηκα οτι υπαρχουν καποιες οργανωσεις οπως americaclerkships chicago clerkships κλπ που και μετα το πτυχιο υποστηριζουν οτι παρεχουν σε ιδιωτικες κλινικες hands on clinical experience...Εχετε ακουσει κατι σχετικο και ποσο αξιοπιστες ειναι και κατα πόσο μετρανε ως usce?

4.Σκεφτομαι επισης παραλληλα με το διαβασμα για τα usmle μήπως εκανα και καποιο διδακτορικο ή μεταπτυχιακο εδω ελλαδα και καμια δημοσιευση αν μπορεσω για να εμπλουτισω το βιογραφικο μου...Αξιζει αυτο ή να δωσω οσο πιο συντομα μπορω τα usmle και να κανω αιτησεις για ειδικοτητα??Αν και η notbad πιο πανω λεει δεν το προτεινει δεν θα ναι ομως καλυτερο απο το να μην εχεις τιποτα αλλο εκτος από καλα scores και καλο βαθμο πτυχιου? αν κ το τελευταιο δεν τους πολυνοιαζει κιολας από ότι εχω καταλαβει δυστυχως...

Και τελος για να κανεις electives πρεπει να εισαι φοιτητης-αν ομως καποιος ειναι μεταπτυχιακος φοιτητης θα μπορει να κανεις elective η πρεπει οπωσδηποτε να ειναι προπτυχικός φοιτητης?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψάξε καλύτερα, αποκλείεται να θέλουν όλα τα νοσοκομεία TOEFL. Αυτό που θέλουν οι περισσότεροι είναι Step 1 score. Αξίζει να καθυστερήσεις το πτυχίο για να κάνεις 2-3 rotations, το οποίο δυστυχώς πρέπει να μην έχεις αποφοιτήσει για να το κάνεις. Ειδικά για Παθολογία/ Παιδιατρική, είναι τρομερό συν στο βιογραφικό σου, γιατί αποκτάς κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - US LORs. Αυτό σημαίνει ότι αν πας τέλεια και στα steps μπορείς να βρεις θέση σε πολύ καλό νοσοκομείο, ακόμα και πανεπιστημιακό ΧΩΡΙΣ έρευνα!!! Και όπως είπε η notbad, είναι απίστευτα δύσκολο να βρεις έμμισθη έρευνα χωρίς ερευνητική εμπειρία/connections.

Το αν αξίζει να καθυστερήσεις ολόκληρο χρόνο για το elective δεν το ξέρω, πάντως 6 μήνες σίγουρα αξίζει. ΜΗΝ χάσεις χρόνο να δώσεις TOEFL, θα σου ανοίξουν πιο πολλές πόρτες αν δώσεις Step 1.

Μην κάνεις τίποτα παράλληλα με το διάβασμα για τα Steps, όσο πιο αφοσιωμένος είσαι και πιο λίγο καιρό χρειαστείς για να το δώσεις (δηλαδή λιγότερες μέρες, περισσότερες ώρες την ημέρα για διάβασμα), τόσο καλύτερα θα τα πας, και τόσο περισσότερες και καλύτερες συνεντεύξεις θα πάρεις. Προσπάθησε να δώσεις μέχρι το καλοκαίρι 2013 τα steps 1 και 2 και να κάνεις 3 electives αν αποφασίσεις να καθυστερήσεις το πτυχίο ένα χρόνο. Μετά κάνε αιτήσεις για ειδικότητα και αποφασίζεις αν θα δώσεις και step 3 ή κάνεις έρευνα ή απλά αράξεις ένα χρόνο.

Πολλά elective ζητούν malpractice insurance. Μπορείς να αγοράσεις φοιτητική από το academicins.com.

Ψάξε παντού για elective σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία, στόχευε σε subinternship, και αν δε βρεις κάνε κάποιο subspecialty elective. Δώσε Step 2 CS αμέσως μετά τα electives, είναι πιο εύκολο γιατί θα έχεις την εμπειρία και θα είσαι στην αμερική (θα γλιτώσεις το εισιτήριο απο Ελλάδα). Hands-on experience μετά το πτυχίο είναι τα λεγόμενα externships, για τα οποία δεν έχω κάποια εμπειρία αλλά από forums έχω καταλάβει ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις και συνήθως δεν είναι σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο αλλά σε κάποιο community ή clinic (ιατρείο). Κυριώς μετά την αποφοίτηση κάνεις observership (βλέπεις αλλά δεν αγγίζεις). Αν κάποιος ξέρει κάτι άλλο για τα externships ας το γράψει, εγώ δεν εχω εμπειρία. Τα site αυτά που βρήκες δεν τα γνωρίζω καθόλου δυστυχώς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ notbad

1. J1 (no home requirement)

2. Καλή ερώτηση, δεν ξέρω πώς γίνεται, αλλά γίνεται σίγουρα. Απλά αν είσαι άμισθος είχα την αίσθηση ότι πρέπει να σου καλύψουν την ιατρική ασφάλεια...

3. Σωστά... Ακόμα κι αν έχεις έρευνα, δημοσιεύσεις, connections κλπ είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις έμμισθη θέση. Αλλά ποτέ δεν μπορείς να πεις με σιγουριά ότι είναι αδύνατο να βρεθεί μια θέση και για τους λιγότερο qualified.

@geo1988

1. Δύσκολη ερώτηση, συμφωνώ με ατσαλάκωτο.

2. Η έρευνα είναι έρευνα και η κλινική εμπειρία κλινικλλη εμπειρία. Και τα 2 μπορούν να σου δώσουν connections, αλλά αυτό είναι το μοναδικό κοινό τους. Η έρευνα ως έρευνα θα σε βοηθήσει μόνο αν ψάχνεις άλλη ερευνητική θέση ή αργότερα στο fellowship. Η έρευνα ως connections θα σε βοηθήσει στην ειδικότητα. Η κλινική εμπειρία θα σε βοηθήσει και ως κλινική εμπειρία (θέλουν να έχεις κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ, όχι έρευνα), αλλά και ως connections.

3. Δεν έχω ιδέα, αλλά υπάρχουν πολλοί που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την επιθυμία κάποιου να πάει ΗΠΑ...

4. Οι δημοσιεύσεις δεν είναι στραγάλια. Δε μπορείς να πεις, ε, θα διαβάσω που θα διαβάσω για τις εξετάσεις, δεν κάνω και καμιά δημοσίευση να μη χάνω το χρόνο μου. Για να δημοσιεύσεις σε αξιοπρεπές περιοδικό θέλει χρόνο, αφοσίωση, και δουλειά. ΑΝ μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο (MSc) χωρίς να χάσεις χρόνο και χωρίς να σε αποσπάσει απ το διάβασμα, κάν'το, αλλά δε νομίζω ότι γίνεται. Λογικά για electives πρέπει να είσαι προπτυχιακός φοιτητής ιατρικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4. You don't have to be board certified in a specialty to practise as an attending. You only need to fullfil criteria for an unrestricted license in the state you want to work. At least 1 state does not even require USMLE for that.

Και με αυτό το unrestricted license έρχεται και pay cut; Ή ήταν άλλη περίπτωση αυτή; Περίεργο θα ήταν πάντως διευθυντές κλινικών και καθηγητές στο Harvard να έπαιρναν μειωμένο μισθό.

Ερώτηση: για κάποιον που είναι στο πτυχίο (και έχει αργήσει κιόλας δηλαδή αρκετά μετά το 6ο έτος) και που μάλλον περνάει τελευταίο μάθημα τον Φλεβάρη αξίζει να κάνει 1 δίμηνο elective; Ρεαλιστικά εγώ θα έχω Χειρουργική/Παθολογία για πτυχίο τον Φλεβάρη οπότε αν κάνω κάποιο elective μπορώ να το συνδυάσω με διάβασμα για το πτυχιακό μάθημα;

Έτσι όπως το φαντάζομαι εγώ θα βοηθήσει κιόλας να δεις περιστατικά και να ασχοληθείς με ασθενείς. Είναι όμως ένα elective τόσο δυνατό κομμάτι στο βιογραφικό που μπορεί να σε γλυτώσει από χρόνια έρευνας για residency σε χειρουργική ειδικότητα αργότερα; Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να πάρω κάποιο καλό LOR από ένα elective στη φάση που είμαι και αναρωτιέμαι κατά πόσο θα βοηθήσει (αν γίνεται καν δηλαδή, δεν ξέρω αν έχουν κάποιο όριο και δε δέχονται φοιτητές μετά το 6ο).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4. You don't have to be board certified in a specialty to practise as an attending. You only need to fullfil criteria for an unrestricted license in the state you want to work. At least 1 state does not even require USMLE for that.

Και με αυτό το unrestricted license έρχεται και pay cut; Ή ήταν άλλη περίπτωση αυτή; Περίεργο θα ήταν πάντως διευθυντές κλινικών και καθηγητές στο Harvard να έπαιρναν μειωμένο μισθό.

Ερώτηση: για κάποιον που είναι στο πτυχίο (και έχει αργήσει κιόλας δηλαδή αρκετά μετά το 6ο έτος) και που μάλλον περνάει τελευταίο μάθημα τον Φλεβάρη αξίζει να κάνει 1 δίμηνο elective; Ρεαλιστικά εγώ θα έχω Χειρουργική/Παθολογία για πτυχίο τον Φλεβάρη οπότε αν κάνω κάποιο elective μπορώ να το συνδυάσω με διάβασμα για το πτυχιακό μάθημα;

Έτσι όπως το φαντάζομαι εγώ θα βοηθήσει κιόλας να δεις περιστατικά και να ασχοληθείς με ασθενείς. Είναι όμως ένα elective τόσο δυνατό κομμάτι στο βιογραφικό που μπορεί να σε γλυτώσει από χρόνια έρευνας για residency σε χειρουργική ειδικότητα αργότερα; Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να πάρω κάποιο καλό LOR από ένα elective στη φάση που είμαι και αναρωτιέμαι κατά πόσο θα βοηθήσει (αν γίνεται καν δηλαδή, δεν ξέρω αν έχουν κάποιο όριο και δε δέχονται φοιτητές μετά το 6ο).

Για χειρουργική ειδικότητα νομίζω ότι θα ήταν δυνατό χαρτί να παρουσιάσεις και USCE,κάτι που ζητούν ευρέως τώρα τελευταία-κάτι που κερδίζεις κάνοντας elective.Αν τελειώσεις με το καλό τη σχολή δεν νομίζω να έχεις τόσες πολλές ευκαιρίες..και η USCE ειναι νομίζω απαραίτητη,ειδικά δε για ανταγωνιστικές ειδικότητες.

Στο χέρι σου είναι νομίζω και την προσωπική δουλειά που θα καταβάλλεις αν θα μπορέσεις να πάρεις ενα ενθουσιώδες LOR από τον υπεύθυνο του προγράμματος.

Όσα προγράμματα έχω δει δεν αναφέρουν κάποιο ηλικιακό περιορισμό περί electives,αρκεί να πληροίς το ότι είσαι τελειόφοιτος και όχι graduate.Βεβαια,και γω στο ψάξιμο είμαι.Τώρα θα μπω 3ο έτος αλλα έχω ψιλοασχοληθεί.

Τροποποιήθηκε από Nefelim22
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως είπε και ο nefelim, το USCE μετράει παντού. Για χειρουργική θα σε βοηθήσει να βρεις prelim σίγουρα από παιδιά που ξέρω. Categorical είναι πιο δύσκολο και θες έρευνα/prelim year. Τίποτα δεν είναι αδύνατον βέβαια. Αυτά έχουν συζητηθεί στο gm από χειρουργούς, ανέτρεξε σε παλαιότερα posts.

Οι ακαδημαϊκοί σε prestigious κέντρα παίρνουν τους χαμηλότερους μισθούς, όταν έψαχναν κάποιοι στο hopkins δουλειά ο μισθός ήταν ο χαμηλότερος σε ακτίνα 100 μιλίων. Είναι ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Άσε η αναλογία χρόνου στην έρευνα σε σχέση με το κλινικό κομμάτι της δουλειάς είναι μεγαλύτερη στα κέντρα αυτά. Και η έρευνα δεν πληρώνει ούτε κατά διάνοια τόσο καλά όσο η κλινική ιατρική, εκτός αν είσαι super duper με βιογραφικάρα και παίρνεις άπειρα grands.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά εγώ ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.

Για τις παθολογικές ειδικότητες αναφέρεται στο ίδιο τόπικ , ότι κυρίαρχο ρόλο παίζει το σκορ και έπειτα έρχεται η USCE,η έρευνα κλπ.Βέβαια από τότε έχουν περάσει και κάποια χρόνια...όποτε μήπως έχουν αλλάξει λίγο τα πράγματα;

Στο site του Υale, διάβαζα ότι οι IMGs καλούνται να έχουν τουλάχιστον 2 μήνες direct clinical experience αλλιώς να μην κάνουν καν τον κόπο,να κάνουν αίτηση.Και αυτό για internal medicine...Φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο ισχύει και για άλλα πανεπιστήμια-νοσοκομεία,που μπορεί να θεωρούνται ''ονόματα''.Αν θεωρείται δεδομένη η USCE, τότε ανάμεσα σε όσους επιλέγονται,δεν θα κοιτάξουν λχ τα χρόνια έρευνας; Άρα,εν τέλει, είναι απαραίτητη η έρευνα;

Ξέρω μπορεί να υπάρχουν εξίσου καλά προγράμματα,όχι τόσο γνωστά,αλλά με καλή φήμη εκεί.Απλά,τυχαία,έψαξα για Yale..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαραίτητο για να ξεκινήσεις ειδικότητα παθολογίας στην αμερική, είναι να σε έχει δεχτεί ένα πρόγραμμα παθολογίας.

Όλα τα υπόλοιπα είναι για να αυξήσεις τις πιθανότητές σου να σε δεχτούν. Scores>elective>research.

Κοίτα με 2 scores, 2 δημοσιεύσεις και 2 μηνάκια elective, δεν είναι ρεαλιστικό να νομίζει κάποιος ότι μπορεί να χτυπήσει τους αμερικανούς φοιτητές του Υale, Harvard Κλπ. Μπορεί να γίνει, και να έχει γίνει, κανείς δεν το αποκλείει. Αλλά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Αμερικανοί από άλλες ιατρικές της αμερικής, έχουν πολύ περισσότερα εφόδια για το match από τον Έλληνα. Ακόμα υπάρχουν οι "δικατσάδες" της αμερικής, δηλαδή αμερικανοί (US-IMGs) που κάνουν ιατρική σχολή σε σχολές της Καραϊβικής, και κάνουν 2 χρόνια κλινικά electives σε αμερικάνικα νοσοκομεία (η ιατρική σχολή είναι ίδιας δομής με τις αμερικάνικες). Κι αυτοί προτιμώνται έναντι των non-US-IMGs.

Δεν είναι τυχαίο που το 60% των non-US-IMGs δεν κάνει match.

Οπότε μην λέμε τί είναι και τί δεν είναι απαραίτητο. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα. Και μέχρι στιγμής, όσοι το έχουν προσπαθήσει σοβαρά, με ρεαλιστικούς στόχους, έχουν κάνει match.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαραίτητο για να ξεκινήσεις ειδικότητα παθολογίας στην αμερική, είναι να σε έχει δεχτεί ένα πρόγραμμα παθολογίας.

Όλα τα υπόλοιπα είναι για να αυξήσεις τις πιθανότητές σου να σε δεχτούν. Scores>elective>research.

Κοίτα με 2 scores, 2 δημοσιεύσεις και 2 μηνάκια elective, δεν είναι ρεαλιστικό να νομίζει κάποιος ότι μπορεί να χτυπήσει τους αμερικανούς φοιτητές του Υale, Harvard Κλπ. Μπορεί να γίνει, και να έχει γίνει, κανείς δεν το αποκλείει. Αλλά ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Αμερικανοί από άλλες ιατρικές της αμερικής, έχουν πολύ περισσότερα εφόδια για το match από τον Έλληνα. Ακόμα υπάρχουν οι "δικατσάδες" της αμερικής, δηλαδή αμερικανοί (US-IMGs) που κάνουν ιατρική σχολή σε σχολές της Καραϊβικής, και κάνουν 2 χρόνια κλινικά electives σε αμερικάνικα νοσοκομεία (η ιατρική σχολή είναι ίδιας δομής με τις αμερικάνικες). Κι αυτοί προτιμώνται έναντι των non-US-IMGs.

Δεν είναι τυχαίο που το 60% των non-US-IMGs δεν κάνει match.

Οπότε μην λέμε τί είναι και τί δεν είναι απαραίτητο. Όσο περισσότερα, τόσο καλύτερα. Και μέχρι στιγμής, όσοι το έχουν προσπαθήσει σοβαρά, με ρεαλιστικούς στόχους, έχουν κάνει match.

Thanks for the info.

Ναι σε γενικές γραμμές το ίδιο φανταζόμουν και γω ότι ισχύει.Φυσικά,ως nonUS-IMGs,μειονεκτούμε σε πάρα πολλά,οπότε η είσοδος σε κάποιο πανεπιστήμιο της Ivy Leage είναι σχεδόν απαγορευτική και θέλει πολλά.

Εγώ αρχικά μάλλον θα προσπαθήσω για ΜcGill ή κάποιο καναδέζικο γιατί είδα επιτρέπουν και 5ετείς ενώ ζητούν και προαιρετικά γαλλικά που γνωρίζω αρκετά καλά.

'Έπειτα ,τον 6ο χρόνο,ίσως κάνω elective σε κάποιο αμερικάνικο.Αν και πάλι έχω διαβάσει οτι καλύτερα να βάλεις NY ή Καλιφόρνια γιατί αλλιώς θα νομίσουν ότι είσαι παντελώς άσχετος.Εκεί είναι συνηθισμένοι από τον όγκο των ξένων...Ωστόσο,θα ήθελα περισσότερο να κάνω elective σε κάποιο νοσοκομείο που αργότερα μάλλον θα έχω στις 1ες επιλογές μου για residency, ίσως πάρω και κανά καλό LOR.

H έρευνα είναι το σημείο που κολλάω περισσότερο καθώς ισχύει καλύτερα ό,τι γίνεται on Us grounds.Kαι για δω στην Ελλάδα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό με τους σημερινούς όρους.Οπότε,θέλει γνωριμίες,κόπο,πολλή τύχη και να αφιερώσεις και τουλάχιστον έναν επιπλέον χρόνο από τη ζωή σου... Τέσπα,και πάλι thanks for the info.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Κοίτα, όλοι όσοι τα κατάφεραν δεν ήταν υπερανθρωποι. Και μπορεί να είναι καλό να τα έχεις όλα αυτά, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Πολλά παιδιά, ειδικά σε μη ανταγωνιστικές ειδικότητες, έχουν βρει και με μικρά scores, και χωρίς πολλή εμπειρία, και χωρίς έρευνα. Όσο καλύτερα προετοιμασμένος είσαι, τόσο καλύτερα.

Και δεν είναι απαγορευτική, να πιο πάνω κάποιος έλεγε ότι 2 έλληνες κάνουν οφθαλμολογία (που είναι από τις πιο ανταγωνιστικές ειδικότητες) στο Harvard. Μακάρι να πας και στο Harvard Και στο Yale Και όπου ονειρεύεσαι. :)

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Κοίτα, όλοι όσοι τα κατάφεραν δεν ήταν υπερανθρωποι. Και μπορεί να είναι καλό να τα έχεις όλα αυτά, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Πολλά παιδιά, ειδικά σε μη ανταγωνιστικές ειδικότητες, έχουν βρει και με μικρά scores, και χωρίς πολλή εμπειρία, και χωρίς έρευνα. Όσο καλύτερα προετοιμασμένος είσαι, τόσο καλύτερα.

Και δεν είναι απαγορευτική, να πιο πάνω κάποιος έλεγε ότι 2 έλληνες κάνουν οφθαλμολογία (που είναι από τις πιο ανταγωνιστικές ειδικότητες) στο Harvard. Μακάρι να πας και στο Harvard Και στο Yale Και όπου ονειρεύεσαι. :)

Κατ'αρχάς.πάλι thanks για την εμψύχωση.Είναι εξαιρετικά ελπιδοφόρο και ανθρώπινο μία συνάδελφος που τα έχει ζήσει αυτά,να μας διευκολύνει τόσο.Ειλικρινά,είναι ανεκτίμητη η βοήθεια σου.

Οι residencies που ενδιαφέρουν είναι πρωτίστως internal medicine και δευτερευόντως psychiatry.Είναι μάλλον αρκετά έως πολύ μη ανταγωνιστικές.Έπειτα ως fellowships,ίσως ενδοκρινολογία ή αιματολογία/ογκολογία.

Τα electives θα τα επιδιώξω όχι μόνο για να αποκτήσω το πολυπόθητο USCE αλλά γιατί νομίζω μόνο καλό κάνει να βλέπεις πως λειτουργούν τα πράγματα πέρα από τη μύτη σου.Να δεις πως γίνεται και αλλού.Καλό κάνει:P

Μια τελευταία ερώτηση και σταματώ το πρήξιμο καλοκαιριάτικα:Εάν σε δεχτεί κάποιο πρόγραμμα ως επί το πλείστον χορηγείται η βίζα J-1.Άλλωστε, αυτή σπονσοράρει και το ίδιο το ECMFG.Αυτή έχει ισχύ μόνο για τη διλαρκει της residency;Εάν βρεις κάποιο fellowship,ισχύει πάλι ο ''κανόνας'' του waiver/2 home requirement;Δηλαδή και ας έχεις βρει Fellowship,υποχρεούσαι να πας σε κάποιο Waiver ακόμα και τότε;;(αυτο αφορά κυρίως primary care,στα οποία εντάσσεται η internal medicine που με ενδιαφέρει,έτσι;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα residencies και τα fellowships Που θες είναι μια χαρά. Και δεν είναι ανταγωνιστικά, κάτι που θα κάνει την ζωή σου πιο εύκολη. Και θα περάσεις κι ωραία μέσα στην ειδικότητα :P (εκτός από τον πρώτο χρόνο που θα είναι ο δύσκολος χρόνος)

Ναι το home requirement το ζητούν και μετά το fellowship, αλλά έχουν τόση ανάγκη από γιατρούς, που θα βρεις waiver, ακόμα και με fellowship. Waiver έχει και στην καρδιά του Chicago και του Houston (επειδή είναι γκέτο και θεωρείται underserved area). Όσο πιο απομακρυσμένα πας, τόσο πιο πολλά $$$$ σου δίνουν στα waiver. Οπότε, μην το φοβάσαι, θα βρεις. Βέβαια, αν μπορείς να το γλυτώσεις με πρόγραμμα που δίνει H-visa, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάνω στο θέμα με την Visa που συζητάτε (και επειδή δεν απορρίπτω την Παθολογία, έχω και ένα plan b με IM-> Cardiology/Invasive Cardiology ή Oncology) αυτό που εννοείς με το:

Ναι το home requirement το ζητούν και μετά το fellowship

είναι ότι πρέπει να πας μετά το residency για waiver και μετά το fellowship για δεύτερο waiver; Ή μπορείς μετά το residency να μπεις με τη μια fellowship (αν βρεις) άλλα 3 χρόνια και να κάνεις ένα μόνο waiver μετά το fellowship;

EDIT: Νομίζω βρήκα την απάντηση. Η J1 Visa διαρκεί 7 χρόνια οπότε με πολύ τύχη μπορεί κάποιος να πάει ΙΜ -> Oncology/(Inv) Cardiology πριν λήξει και να κάνει waiver μετά. Η H1b κρατάει 6 χρόνια και μετά θέλει να φύγεις για 1 χρόνο οπουδήποτε πριν γυρίσεις. Είναι σωστά αυτά που βρήκα ή μπα;

Τροποποιήθηκε από Mindtrapper
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο για την J1 ξέρω λεπτομέρειες. Δεν χρειάζεται να κάνεις waiver μετά το residency. Χρειάζεται να κάνεις waiver μετά το τέλος όλου του εκπαιδευτικού προγράμματος (residency, fellowship, subfellowship). Είναι 7 χρόνια.

Τροποποιήθηκε από notbad
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Κοίτα, όλοι όσοι τα κατάφεραν δεν ήταν υπερανθρωποι. Και μπορεί να είναι καλό να τα έχεις όλα αυτά, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Πολλά παιδιά, ειδικά σε μη ανταγωνιστικές ειδικότητες, έχουν βρει και με μικρά scores, και χωρίς πολλή εμπειρία, και χωρίς έρευνα. Όσο καλύτερα προετοιμασμένος είσαι, τόσο καλύτερα.

Και δεν είναι απαγορευτική, να πιο πάνω κάποιος έλεγε ότι 2 έλληνες κάνουν οφθαλμολογία (που είναι από τις πιο ανταγωνιστικές ειδικότητες) στο Harvard. Μακάρι να πας και στο Harvard Και στο Yale Και όπου ονειρεύεσαι. :)

By the way, the one of the 2 Greek opthalmology residents in Harvard is an MD/PhD from Yale (but Greek!)... So direct comparisons with Greek MGs are not appropriate. I don't know about the other one but I would not think he/she is a Greek MG without any really outstanding qualifications...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά!Καταρχην ενα μεγαλο μπράβο σε όλα τα παιδια όπως notbad,ortho,maximavros klp για όλες τις πληροφοριες που εχουν δώσει σχετικά με ειδικότητα στις ηπα.Λοιπον ειμαι τελειοφοιτος φοιτητης και σκεφτομαι να ακολουθησω κάποια παθολογική ειδικότητα ή παιδιατρικη στις ηπα.Δεν εχω δώσει ακομα usmle και δυστυχως δεν εχω κανει καποιο elective.Εστειλα πριν λιγο καιρο στο hopkins με το οποιο εχουμε affiliation, αιτηση αλλα μου εστειλαν mail οτι απο το νεο ακαδημαικο ετος δεν θα δεχονται φοιτητες απο καμια χωρα του εξωτερικου για clinical electives.Σε οσα αλλα ειχα ψαξει ζητανε ειτε toefl ειτε usmle step 1 eite ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ta 2...Για να μην μακρυγορω ακομα και αν δωσω τοεφλ το σπτεμβρη μεχρι να μου στειλουν τα αποτελεσματα και να να στειλω τις νεες αιτησεις θα παει οκτωβρης οποτε και δεδομενου οτι ολα θελουν αιτησεις 6 μηνες πριν θα παει απριλης μαιος για να κανω elective, αναρωτιεμαι τα εξης:

1.Αξιζει πιστευετε να καθυστερησω τοσο πολυ το πτυχιο(σχεδον 1 χρονο) για να κανω 1-2 elective?δεν ειναι ασχημο να φαινεται οτι αντι για 6 χρονια εκανα 7?

2.Αν και για τις ειδικοτητες που σκεφτομαι δεν ειναι απαραιτητη η ερευνα θα μπορουσε να αντισταθμισει τα electives?

3.Ψαχνοντας βρηκα οτι υπαρχουν καποιες οργανωσεις οπως americaclerkships chicago clerkships κλπ που και μετα το πτυχιο υποστηριζουν οτι παρεχουν σε ιδιωτικες κλινικες hands on clinical experience...Εχετε ακουσει κατι σχετικο και ποσο αξιοπιστες ειναι και κατα πόσο μετρανε ως usce?

4.Σκεφτομαι επισης παραλληλα με το διαβασμα για τα usmle μήπως εκανα και καποιο διδακτορικο ή μεταπτυχιακο εδω ελλαδα και καμια δημοσιευση αν μπορεσω για να εμπλουτισω το βιογραφικο μου...Αξιζει αυτο ή να δωσω οσο πιο συντομα μπορω τα usmle και να κανω αιτησεις για ειδικοτητα??Αν και η notbad πιο πανω λεει δεν το προτεινει δεν θα ναι ομως καλυτερο απο το να μην εχεις τιποτα αλλο εκτος από καλα scores και καλο βαθμο πτυχιου? αν κ το τελευταιο δεν τους πολυνοιαζει κιολας από ότι εχω καταλαβει δυστυχως...

Και τελος για να κανεις electives πρεπει να εισαι φοιτητης-αν ομως καποιος ειναι μεταπτυχιακος φοιτητης θα μπορει να κανεις elective η πρεπει οπωσδηποτε να ειναι προπτυχικός φοιτητης?

Ευχαριστώ!

http://medweb4.bham.ac.uk/SchoolOffice/mbchb/SSC%20web%20years/Student%20Selected%20Component%201112/Year%204/Elective/Electives%20in%20America%20-%20FAQ.pdf

Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει καθώς έχει όλα τα νοσοκομεία που δεν χρειάζονται USMLE step 1. Ψάξε να βρεις ανάμεσα σε αυτά, ποιο δεν χρειάζεται Toefl.Νομίζω δεν ζητούν όλα... emmatrix

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Κοίτα, όλοι όσοι τα κατάφεραν δεν ήταν υπερανθρωποι. Και μπορεί να είναι καλό να τα έχεις όλα αυτά, αλλά δεν είναι απαραίτητο. Πολλά παιδιά, ειδικά σε μη ανταγωνιστικές ειδικότητες, έχουν βρει και με μικρά scores, και χωρίς πολλή εμπειρία, και χωρίς έρευνα. Όσο καλύτερα προετοιμασμένος είσαι, τόσο καλύτερα.

Και δεν είναι απαγορευτική, να πιο πάνω κάποιος έλεγε ότι 2 έλληνες κάνουν οφθαλμολογία (που είναι από τις πιο ανταγωνιστικές ειδικότητες) στο Harvard. Μακάρι να πας και στο Harvard Και στο Yale Και όπου ονειρεύεσαι. :)

By the way, the one of the 2 Greek opthalmology residents in Harvard is an MD/PhD from Yale (but Greek!)... So direct comparisons with Greek MGs are not appropriate. I don't know about the other one but I would not think he/she is a Greek MG without any really outstanding qualifications...

yes,its hard :( but let us give it a try :)

Τροποποιήθηκε από Nefelim22
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The freakazoids on the X factor are all 'giving it a try'...

There are times when I wonder whether the presenter wishing them 'good luck' is not really a despicable hypocrite ,but, a genuine 'nice guy' offering them PC cheers with all the fervour and naivete of someone blissfully oblivious to the damage false encouragement can cause. I don't know which option sickens me most.

Expecting similar life pathways to exceptional individuals is at best foolish and at worst an insult to their talent and achievement.

Accurate awareness of your abilities and the circumstances you are likely to face is what you need to get ahead, me thinks.

'There is a greek person who...so I can do it too!' is wrong on so many different levels...the most basic of which is 'critical appraisal' of the evidence one is presented with...

...and we all know how important research skills are!

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.