Jump to content

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Συνδεσμος Φιλάθλων Πειραιώς


Spider

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΣΤΗ ΝΟΡΒΗΓΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙ Ο ΜΠΡΙΑΚΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να θυμίσουμε τη βαθμολογία στο ΣΤ' Όμιλο του Champions League:

Όμιλος ΣΤ

1 Λυόν 12 4

2 Ρεάλ Μαδρίτης 9 4

3 Ρόζενμποργκ 3 4

4 Ολυμπιακός 0 4

ΛΙΑΡΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ' ΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΟΕΜΒΡΗΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ' ΣΑΙ ΕΚΤΟΣ CHAMPIONS LEAGUE ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εγινε ρε?Που εχουν παει ολοι οι γαβροι?Καθε φορα που πλησιαζει μερα να παιξετε εκτος,δε σας παιρνουμε μιλια :lol::lol::lol: !!!Εχετε παει για σκι,οπως ειπε ο Ψωλιντ οτι θα κανετε η ετοιμαζετε τα κωλαρακια σας για το ξεσκι :lol::lol::lol: ?Παντως ακουγεται οτι οι Νορβηγοι σας την ετοιμαζουν χοντρη,μεγαλη και στραβια emcolgateemcolgate !!Για να δουμε :) ...Θα τα καταφερετε να μεινετε ΚΑΙ εκτος ΟΥΕΦΑ το Νοεμβρη :P ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα πράγμα έχω να πω...

Γ*ΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤ*Ν* ΜΟΥ Γ*ΜΩ!!!! emsplats

Τη Νορβηγία μου μέσα....

Τροποποιήθηκε από The Healer
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΡΙΜΑ, ΚΡΙΜΑ, 3 ΛΕΠΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΟΜΑΔΑ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΟΝΕΙΡΟ :splats:

ΑΙΣΘΗΤΗ Η ΑΠΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΜΠΡΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΖΝΑΦΕΡΗ, ΟΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑΝ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί ρε γαμώτο..???Τα νεύρα μου και δεν κάνει να εκνευρίζομιαι μέρα που είναι..!!! <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βαζέλες αφήστε το Θρύλο και εξηγήστε μας για την γκολάρα του Καντελά...

;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Τεράστιο βήμα στην καριέρα μου»

Ο Ολυμπιακός είναι πολύ μεγαλύτερη ομάδα από τον Παναθηναϊκό, δηλώνει ο Κωνσταντίνου

25/11/05 13:31

Αθήνα Πολύ μεγαλύτερη ομάδα από τον Παναθηναϊκό χαρακτήρισε ο Μιχάλης Κωνσταντίνου τον Ολυμπιακό. «Έχει μεγαλύτερες απαιτήσεις, πολύ κόσμο, είναι τεράστια ομάδα και σίγουρα είναι τεράστιο βήμα στην καριέρα μου» είπε χαρακτηριστικά ο Κύπριος επιθετικός σε συνέντευξή του στο επίσημο περιοδικό του πειραϊκού συλλόγου.

Ο 27χρονος άσος είπε μεταξύ άλλων:

«Το καλοκαίρι, όπως όλοι γνωρίζουν έληξε το συμβόλαιό μου με τον Παναθηναϊκό. Αφού έκανα ένα μήνα διακοπές, χωρίς να ασχοληθώ με το τι θα συμβεί στη συνέχεια, επέστρεψα στην Αθήνα και είχα μία συνάντηση με τον μάνατζέρ μου για να συζητήσουμε τις προτάσεις που υπήρχαν σχετικά με το μέλλον μου.

» Να σου πω την αλήθεια δεν είχα τρελαθεί, με την έννοια ότι τελειώνει το συμβόλαιό μου και τι θα κάνω τώρα. Δεν είχα αρχίσει να ψάχνομαι έξι μήνες πριν, παρότι είχα αυτό το δικαίωμα.

» Μίλησα με τον Πασχάλη (σ.σ. Παπαδόπουλο) με τον οποίο έχουμε μία καλή συνεργασία εδώ και χρόνια και μου μετέφερε το έντονο ενδιαφέρον του Ολυμπιακού.

» Μέχρι τότε ήμουν ένα μήνα στο εξωτερικό και - ειλικρινά σου μιλάω - δεν τον είχα πάρει ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσω τι γίνεται. Μου εξήγησε ότι ο πρόεδρος του Ολυμπιακού ενδιαφέρεται πολύ να με αποκτήσει.

» Το γεγονός αυτό ήταν πολύ τιμητικό για μένα. Δεν γνωρίζω πριν από πόσο καιρό είχε γίνει η επαφή με τον εκπρόσωπό μου. Εκείνο που γνωρίζω ήταν ότι ο Ολυμπιακός και ο κ. Κόκκαλης με τίμησαν με την πρόταση και συμφώνησα αμέσως να προχωρήσουμε.

» Μάλιστα, δεν πολυασχολήθηκα με τις υπόλοιπες προτάσεις που υπήρχαν, παρότι ορισμένες ήταν από καλές ομάδες του εξωτερικού. Ο Ολυμπιακός έδειξε πόσο με ήθελε και έκλεισε το θέμα εκεί.

» Κατά τη διάρκεια της περσινής περιόδου είχε συμβεί ένα απίστευτο πράγμα με μένα. Όπου πήγαινα και συναντούσα οπαδούς του Ολυμπιακού, μου έλεγαν ότι με θέλουν στην ομάδα. Αυτό για μένα ήταν πολύ σημαντικό.

» Όλοι γνωρίζουν ότι υπάρχει αντιπαλότητα ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό. Τα προηγούμενα χρόνια δεν είχα δεχθεί τέτοιες αντιδράσεις.

» Πέρυσι, όμως, όπου κι αν πήγαινα, μου έλεγαν οπαδοί του Ολυμπιακού να έρθω στην ομάδα. Αυτό με βοήθησε πολύ στον ψυχολογικό τομέα».

Για τον Παναθηναίκό είπε:

«Από τη στιγμή που η ομάδα αποφασίζει ότι δε θέλει να συνεχίσει με έναν ποδοσφαιριστή, είναι δικαίωμά της. Εκείνο που με ενόχλησε ήταν αυτά που ειπώθηκαν για μένα.

» Εφόσον δε θέλεις έναν ποδοσφαιριστή γιατί μετά βγαίνεις και τον κατηγορείς ότι πήγε στον Ολυμπιακό;

» Να λες ότι δε θέλεις έναν ποδοσφαιριστή και μετά να βγάζεις τόσα αρνητικά πράγματα για εκείνον προς τα έξω, νομίζω δεν είναι σωστό. Σέβομαι το ότι δεν ήθελαν να με κρατήσουν.

» Εγώ ήρθα σε μία πολύ μεγάλη ομάδα και πιστεύω ότι μου βγήκε σε καλό».

Για τον Αγγελο Μπασινά:

«Με τον Aγγελο είμαστε φίλοι έτσι κι αλλιώς. Έχουμε βρεθεί πολλές φορές, αλλά δεν τον ρωτάω τι θα κάνει. Αν ήμουν στη θέση του, δε θα ήθελα να με ρωτούν τι θα κάνω.

» Ήδη ακούει που ακούει διάφορα, δεν χρειάζεται να τον αγχώνουμε και εμείς, οι φίλοι του. Η αξία του είναι γνωστή, άλλωστε, και θα τον ήθελα για συμπαίκτη μου. Αυτό εννοείται».

Για τους στόχους του:

«Εκείνο που θέλω είναι το πρωτάθλημα και το κύπελλο. Τι να το κάνω να βάλω πολλά γκολ και να μην πετύχει η ομάδα τους στόχους της. Αν πάρει η ομάδα το πρωτάθλημα, όλα θα είναι καλά.

» Πώς θα είμαι καλά εγώ αν βάλω 20 γκολ και η ομάδα δεν πετύχει; Στόχος είναι τα τρόπαια και όχι το αν θα βάλεις ένα γκολ περισσότερο ή λιγότερο».

Και για τον Ριβάλντο:

«Ο Ριβάλντο ήταν ένα από τα ινδάλματα που είχα πιο μικρός, όπως και ο Μαραντόνα. Είναι σίγουρα μέσα στη δεκάδα των κορυφαίων ποδοσφαιριστών του πλανήτη. Αυτή είναι η πραγματικότητα».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι ξέρετε ότι είμαι άρρωστος γαύρος.Αυτό το πρωτοσέλιδο να το δούνε όλοι στον Ολυμπιακό..

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

sportime_l.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως ρε παιδια σκεφτομαι οτι ειναι κριμα να μη βγαλουμε κατι απο την ξεφτιλα του γαβρου :D !Εχασε ποτε κανεις την πιστη του σε αυτην την ομαδα,ακομη και οταν επιασε το πεναλτι ο ο Νικοπο :lol: ?Εγω ποτε :P !!Το ηξερα οτι ηταν θεμα χρονου να μπει!!Επρεπε λοιπον να επαιζα LIVE BET,να εσκαγα καμια 1000 ευρωπουλα στο τελικο χ μετα το πεναλτι :cool10: !!Αλλα μαλλον θα το ειχανε κλειδωσει... :lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Altius, ΣΙΤΙ-us, fortius!

Δύο γκολ του Τουρέ εμοιαζαν αρκετα... Εμοιαζαν μα δεν ήταν... Ηλθε το γκολ του Μάριτς αμέσως μετά το 2-0 κι έτσι λίγο έλειψε να αλλάξει άρδην το σκηνικό. Το Αιγάλεω μάλιστα έγινε τόσο απειλητικό που αν σε διπλή φάση στο 79 η τύχη δεν γύριζε την πλάτη στον Νικολόπουλο ευνοώντας τον Νικοπολίδη, τότε τα πράγματα μπορεί να ήταν πολύ διαφορετικά! Μπορεί... Μα δεν ήταν! Η τύχη λένε ότι είναι με τους ισχυρούς... Κι εν προκειμένω με τον Ολυμπιακό που απέδειξε ότι εξακολουθεί να έχει τον χαρακτήρα του απόλυτου κυρίαρχου στα καθ ημάς ποδοσφαιρικά δρώμενα. Το γκολ του Τζόρτζεβιτς με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 84, αποκατέστησε την τάξη κι έφερε τον Ολυμπιακό στο 3-1. Ενα σκορ που ήταν αρκετό για να φέρει τους «ερυθρόλευκους» στο +7 από τον ΠΑΟ κι εστω προσωρινά στο +4 από την ΑΕΚ.

Πάντως δεν τίθεται ζήτημα για τον κυρίαρχο του παιχνιδιού στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης». Στο πρώτο ημίχρονο, το Αιγαλέω δεν απείλησε καν την εστία του Νικοπολίδη παρά μόνο στο 45 με τον Χλωρό. Ο Ολυμπιακός ήξερε τί ήθελε και πως θα το έπαιρνε απέναντι σε μία ομάδα που είχε μόλις δύο ήττες μέχρι χθες στο πρωτάθλημα. Το υπέροχο γκολ του Τουρέ στο 14 μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Οκκά από αριστερά φάνηκε να απλοποιεί τα πράγματα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 49ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Γιάγια Τουρέ. Ο Ντάνι κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή του Αιγάλεω και ο Αφρικανός μέσος του Ολυμπιακού με απευθείας χτύπημα εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιντιμπέ «γράφοντας» το 2-0. Τα πανηγύρια, όμως, δεν κράτησαν για πολύ στον Ολυμπιακό, αφού έξι λεπτά αργότερα και μετά από φάουλ του Χρήστου, ο Μάριτς με όμορφο σουτ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 και να βάλει την ομάδα του ξανά μέσα στο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο 49-59΄ ήταν πραγματικά πολύ θεαματικό για τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, αφού πέρα από τα γκολ είχε και καλές φάσεις. Σε μια από αυτές (58΄ ο Τζόρτζεβιτς προωθήθηκε από τα αριστερά, πραγματοποίησε σέντρα, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, πριν τελικά απομακρυνθεί από τους αμυντικούς της ομάδας του Γιώργου Βαζάκα.

Το Αιγάλεω έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 79, όταν ο Νικολόπουλος έκανε την προβολή μέσα στην μικρή περιοχή, ο Νικοπολίδης απέκρουσε ενστικτωδώς, η μπάλα όμως δεν απομακρύνθηκε και ο Νικολόπουλος δεν κατάφερε ούτε στην δεύτερη ευκαιρία που του δόθηκε να βρει δίχτυα. Στο 84 ο Τζόρτζεβιτς ανετράπη από τον Παπουτσή, ο διαιτητής Τεροβίτσας υπέδειξε πέναλτι και απέβαλε τον παίκτη του Αιγάλεω. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι διαμορφώνοντας το 3-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αιγάλεω: Σιντιμπέ, Παπουτσής, Ψωμάς, Ζαπρόπουλος, Χρήστου, Όμο, Φωτάκης, Χλωρός (80 Σαγανάς), Τσέζαρεκ (58 Ποπόφ), Μανουσάκης (38 Νικολόπουλος), Μάριτς

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Πάντος, Μπουλούτ, Ανατολάκης, Σούρερ, Τουρέ, Στολτίδης, Τζόρτζεβιτς, Ριβάλντο (82 Καφές), Οκκάς (70 Μπαμπανγκίντα), Ντάνι (89 Μάριτς)

Διαιτητής: Τεροβίτσας (Αιτ/νίας)

ΠΗΓΗ: www.sportnews.gr

Τροποποιήθηκε από Spider
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχουμε φτάσι στο σημείο να χαιρόμαστε περισσότερο με το τσίρκο του Βάζελου..

δεν μας πείθει ο Ολυμπιακός και ας κερδίζει το Αιγάλεω ελέω Αντωνάκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιά Ρεάλ, τα παιδιά κατέβασαν στροφές στο β' ημίχρονο, το 2ο για την πλάκα τους το είχαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μπήκε στο νόημα ο Νορβηγός

Εμείς δεν έχουμε πενταετές πλάνο, λέει ο Σόλιντ αφήνοντας αιχμές στον Παναθηναϊκό

15/12/05 21:31

Αθήνα Αργησε αλλά μπήκε στο νόημα ο Τροντ Σόλιντ! Ο Νορβηγός τεχνικός του Ολυμπιακού φαίνεται ότι μπήκε στο κλίμα του ελληνικού ποδοσφαίρου, καθώς πέταξε την πρώτη σπόντα του προς τον «αιώνιο» αντίπαλο, Παναθηναϊκό.

«Έχουμε ένα σχέδιο. Όχι πενταετές γιατί είναι πολύ μακριά. Το πενταετές πλάνο έρχεται από την Σοβιετική Ένωση. Το δικό μας είναι πιο κοντινό, θα μπορούμε να δούμε το αποτέλεσμα.

» Προσπαθούμε να έχουμε μια γραμμή στη δουλειά μας» είπε χαρακτηριστικά ο Νορβηγός, αρνούμενος πάντως να παραδεχθεί ότι η αιχμή ήταν για τον Παναθηναϊκό.

Όσον αφορά στη συνάντηση που είχε με τον Σωκράτη Κόκκαλη και τον Γιώργο Λούβαρη είπε:

«Δεν μπορώ να το συζητήσω δημοσίως. Σίγουρα είπαμε κάτι σχετικό με τον Ολυμπιακό. Για το πού βρισκόμαστε και το πού πηγαίνουμε. Είναι όλα τα θέματα και οι μεταγραφές. Όταν δεν έχουμε κάτι συγκεκριμένο, δεν μπορούμε να το δημοσιοποιήσουμε.

» Συλλέγουμε πληροφορίες από όλο τον κόσμο. Τώρα είναι ώρα να τσεκάρουμε αν αυτές ήταν καλές ή κακές. Θα δοκιμάσουμε λοιπόν κάποιους παίκτες. Ίσως να γίνουν οι μεταγραφές, ίσως όχι.

» Μπορεί να τους βάλουμε στην Ακαδημία να προπονούνται, γιατί δεν μπορούμε να έχουμε πολλούς παίκτες στην πρώτη ομάδα.

» Θέλω να οργανώσω την Ακαδημία σε ένα πιο μακρινό σχέδιο, ώστε να μπορούμε να παράγουμε τουλάχιστον έναν παίκτη για τη μεγάλη ομάδα κάθε χρονιά.

» Θέλουμε να παράγουμε αστέρια, όχι να αγοράζουμε. Αυτό έκανα ως προπονητής σε όλη μου την καριέρα. Πολλοί λίγοι είχαν ακούσει για τον Γιάγια Τουρέ πριν έρθει στον Ολυμπιακό».

Για το αν έχει πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός για την κατάκτηση του τίτλου έναντι του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ:

«Εάν το δεις τώρα, έτσι είναι. Αλλά ξέρουμε ότι στο ποδόσφαιρο παίρνεις τρεις βαθμούς στη νίκη και έναν στην ισοπαλία. Έτσι, τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν. Σε τρία ματς μπορείς και πάλι να είσαι στα ίσια. Ποτέ δεν ξέρεις».

Για το κατά πόσο ο Ολυμπιακός που είδαμε με τη Λάρισα είναι κοντά σε αυτό που ονειρεύεται:

«Ο Μάρτιν Λούθερ Κινγκ είχε πει, έχω ένα όνειρο. Κι εγώ έχω ένα όνειρο. Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιο στάδιο είσαι. Απλά δουλεύεις. Το πρόβλημα για τον Μάρτιν Λούθερ Κινγκ είναι ότι ποτέ δεν είδε το όνειρό του. Εγώ ελπίζω να το δω.

» Το όνειρό μου δεν είναι για εδώ. Ίσως να μην είναι και για το ποδόσφαιρο. Το όνειρό μου ήταν να γίνω πιλότος».

Για το εάν ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερη μπάλα όταν έμεινε εκτός Ευρώπης:

«Όλοι θέλουν να παίζουν στην Ευρώπη όσο το δυνατόν περισσότερο. Φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι το αντίθετο. Όμως, οι παίκτες ξέρουν ότι για να παίξουν στην Ευρώπη θα πρέπει να πάρουν το εισιτήριο μέσα από τους αγώνες πρωταθλήματος.

Για το ότι ο κόσμος φώναξε ρυθμικά το όνομά του:

«Εμένα μου αρέσει όταν όλοι οι φίλαθλοι φωνάζουν 'Ολυμπιακός'. Όλοι όσοι είμαστε στην ομάδα δουλεύουμε για τον Ολυμπιακό. Έχουμε την ίδια αποστολή, να τον κάνουμε πολύ μεγάλο στην Ευρώπη».

Για το ενδεχόμενο να μην αγωνιστεί ο Τουρέ στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, αλλά και ο Ολυμπιακός χωρίς τον κόσμο του:

«Αν πρέπει να φύγει ο Γιάγια, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Δεν χρησιμοποιώ ενέργεια για πράγματα που δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Έτσι κι αλλιώς, έχουμε πολύ καλή ομάδα.

» Δεν εξαρτάται μόνο από τον Γιάγια, αλλά ο Γιάγια εξαρτάται από τον Ολυμπιακό. Σχετικά με τον κόσμο, αν δεν μπορούμε να τον έχουμε μαζί μας, δεν θα τον έχουμε.

» Σε κάθε παιχνίδι που γίνεται χωρίς κόσμο, χάνει το ποδόσφαιρο. Χάνετε κι εσείς. Αντί να πάνε στο θέατρο οι άνθρωποι, θα πάνε σε ένα άδειο δωμάτιο και θα βλέπουν άτομα που τρέχουν γύρω-γύρω».

Για τον Χρήστο Πατσατζόγλου:

«Όλοι πρέπει να είναι έτοιμοι να παίξουν. Ο Πατσατζόγλου ήταν τραυματίας 2,5 χρόνια τώρα. Δεν θα κάνω όπως θέλει ο Τύπος, να τον σπρώξω δηλαδή σε επικίνδυνες καταστάσεις. Όταν θα είναι έτοιμος, θα παίξει. Τον συμπαθώ πολύ και δεν θέλω να τον βάλω σε κίνδυνο».

Χωρίς τον Μπαμπαγκίντα στο ντέρμπι;

Μετά τον Γιάγια Τουρέ, και ο Αρούνα Μπαμπαγκίντα κινδυνεύει άμεσα να χάσει το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Όπως ο Τουρέ που κλήθηκε στην εθνική της Ακτής Ελεφαντοστού για το Κόπα Αφρικα, έτσι και ο Αρούνα Μπαμπανγκίντα κλήθηκε στην εθνική Νιγηρίας.

Κάτι που σημαίνει ότι θα υποχρεωθεί και αυτός να αναχωρήσει για την πατρίδα του στις αρχές του Ιανουαρίου, προκειμένου να λάβει μέρος στην προετοιμασία της ομάδας.

Για τον Τουρέ γίνονται κάποιες προσπάθειες, προκειμένου να πάρει άδεια για να μείνει μέχρι το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (15 Ιανουαρίου) και να αναχωρήσει την επομένη, και λογικά το ίδιο θα γίνει και για τον Μπαμπανγκίντα.

Όπως, όμως με τον Τουρέ δεν φαίνεται για την ώρα να έχει αποτελέσματα το αίτημα, έτσι και με τον Μπαμπανγκίντα φαντάζει δύσκολο να πάρει τη σχετική άδεια.

Πατέρας έγινε ο Γεωργάτος

δικαιολογημένα απουσίαζε από την προπόνηση ο Γρηγόρης Γεωργάτος, καθώς η σύζυγός του, Γεωργία έφερε στον κόσμο ένα χαριτωμένο αγοράκι.

Κατά τ' άλλα, ο Ντ' Ακόλ ακολούθησε ατομικό πρόγραμμα στο γυμναστήριο και θεραπεία, ενώ ο Γιάννου πρόγραμμα με θεραπεία και τρέξιμο.

Ατομικό έκαναν πάλι οι Βενετίδης, Κωνσταντίνου και Ταραλίδης, όμως οι δύο τελευταίοι συμμετείχαν για λίγο στο οικογενειακό δίτερμα.

Λίγο πριν το τέλος της προπόνησης ο Καστίγιο δέχθηκε μια κλωτσιά στην κνήμη και σταμάτησε, όμως δεν είναι κάτι σοβαρό.

Πατσατζόγλου: «Είμαι έτοιμος»

Έτοιμος δήλωσε ο Χρήστος Πατσατζόγλου να επιστρέψει στα γήπεδα μετά από 2,5 χρόνια απουσίας, ωστόσο τόνισε πως αυτό είναι καθαρά θέμα του προπονητή του.

«Αισθάνομαι πάρα πολύ καλά. Το έχω δείξει εδώ και δύο-τρεις εβδομάδες στις προπονήσεις της ομάδας μου. Δεν έχω αγωνιστεί ακόμα κι αυτό θα το αποφασίσει μόνο ο προπονητής μου. Εγώ είμαι έτοιμος να βοηθήσω.

» Ξέρω τι έχω τραβήξει. Έκανα μεγάλη προσπάθεια να επανέλθω. Πιστεύω ότι ήρθε η ώρα και η στιγμή να επανέλθω και να παίξω και πάλι ποδόσφαιρο.

» Ψυχολογικά δεν είχα πέσει ποτέ μου. Δεν με επηρέασε όσο πιθανώς νομίζει ο κόσμος» είπε ο διεθνής μεσοαμυντικός του Ολυμπιακού.

«Όταν 30.000 κόσμος φωνάζει το όνομά σου, θέλεις πολύ να παίξεις. Δεν με έχουν ξεχάσει αυτά τα χρόνια που ήμουν τραυματίας. Τους ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου. Όταν έρθει η στιγμή να παίξω, θα παίξω και για αυτούς» συμπλήρωσε.

Θα δοκιμαστούν ο Ιμπραΐμ Τουρέ και δύο νεαροί

Τρεις ποδοσφαιριστές από την Αφρική και ένας από τη Γεωργία θα δοκιμαστούν στον Ολυμπιακό τις προσεχείς ημέρες. Μεταξύ αυτών, ο μικρός αδελφός του Γιάγια Τουρέ, Ιμπραϊμ.

Στη συνάντηση που είχαν, Κόκκαλης, Λούβαρης και Σόλιντ αποφάσισαν να προχωρήσουν σε δοκιμές νεαρών σε ηλικία ποδοσφαιριστών.

Η τακτική αυτή έδειξε να αποδίδει καρπούς μέσα στο 2005, όπως συνέβη με τον Χοβανισιάν τον Μάρτιο και τον Φακίνο προ ημερών, αλλά και με τον Μπαμπανγκίντα το καλοκαίρι.

Έτσι προχώρησαν αμέσως στην πρόσκληση τεσσάρων ποδοσφαιριστών, οι συστάσεις των οποίων κρίνονται εξαιρετικές και οι περιπτώσεις τους ενδιαφέρουσες.

Πρόκειται για τον Ιμπραϊμ Τουρέ από την Ακτή Ελεφαντοστού ( η πρόσκληση για έκδοση βίζας υποβλήθηκε στη Νιγηρία), ο Αντεόλα Γουάιντι Ολατούντε από τη Νιγηρία, ο Ερνέστ Ουεμπνζέ Νφορ από το Καμερούν και ο Γκιόργκι Ποπχάντζε από τη Γεωργία.

Ο τελευταίος προτάθηκε από τον Ανδρέα Νινιάδη.

* Δώρα μοίρασαν οι παίκτες του Ολυμπιακού στα παιδιά από το «Χαμόγελο του Παιδιού», αλλά και στους μικρούς της Ακαδημίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έντι Τζόνσον: "Οι αγώνες της ζωής μου κόντρα στον ΠΑΟ, θέλω να νικήσει πάλι ο Ολυμπιακός"

Ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκό χωρίς ρετρό δεν γίνεται. Τι στο καλό από αυτούς τους αγώνες πέρασαν θρύλοι του μπάσκετ, μέχρι το 1999 οι μεγαλύτερες ευρωπαϊκές αθλητικές εφημερίδες, (l’equipe, gazzetta dello sport), έστελναν δημοσιογράφους για να καλύψουν το μοναδικό κλασσικό ντέρμπι του ευρωπαϊκού μπάσκετ. Πάλι με χρόνια με καιρούς. Το ρετρό συνίσταται σε δύο από τους μεγαλύτερους παίκτες που πέρασαν ποτέ τον ατλαντικό. Ο ένας είναι ο Ντομινίκ Ουίλκινς, ο άλλος ο Έντι Τζόνσον.

Λόγω έδρας, το contra.gr έχει την τιμή να δώσει πρώτα τον λόγο στον τεράστιο Έντι Τζόνσον. Ο βομβιστής από τα 6,25 θυμάται ακόμα πολύ έντονα τις αναμετρήσεις με τον αιώνιο αντίπαλο: «στην καριέρα μου αγωνίστηκα σε πολλούς μεγάλους αγώνες. Πλέι οφ, τελικούς περιφερειών, ότι μπορεί να φανταστείτε. Το λέω ακόμα. Τα παιχνίδια κόντρα στον Παναθηναϊκό είναι τα πιο έντονα, πιεστικά, παθιασμένα στα οποία έχω βρεθεί ποτέ. Τέτοιο άγχος σε όλους τους αθλητές δεν ξανασυνάντησα ποτέ. Θεέ μου, όσο τα θυμάμαι ανεβαίνουν οι σφυγμοί μου».

Οι αναμνήσεις έρχονται με μορφή χιονοστιβάδας κι ας έχουν περάσει δέκα χρόνια. Τόσες πολλές όσο και τα κέρματα που δεχόταν: «από τον πρώτο αγώνα που δώσαμε σε ένα απίστευτα μικρό γυμναστήριο, μέχρι τον ημιτελικό του ευρωπαϊκού και το τελευταίο παιχνίδι στο πρωτάθλημα, όλα ήταν κρίσιμα. Θυμάμαι ότι για πρώτη φορά στην ζωή μου, μετρούσα την κάθε φάση. Έμοιαζε σαν να ήταν από χρυσό η μία επίθεση και δεν επιτρεπόταν να την χάσουμε. Δεν ήμουν αγχωτικός τύπος αλλά σε τέτοιους αγώνες ήξερα ότι δεν υπήρχαν περιθώρια ούτε για ένα σχετικά τραβηγμένο σουτ. Χρυσός σε κάθε κατοχή. Έτσι περιγράφω τους αγώνες μου κόντρα στον Παναθηναϊκό».

Επί του παρόντος, οι πολλές ασχολίες του δεν του επιτρέπουν να ασχοληθεί μετά της Α1, ε και δεν είναι ο μόνος. Παρόλα αυτά παίρνει θέση: «δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο Ολυμπιακός αλλά θέλω να νικήσει. Πέρασα υπέροχα και ο κόσμος…Τέτοια αγάπη σαν να είμασταν βασιλιάδες. Δυστυχώς δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση είναι η ομάδα ή ο αντίπαλός μας. Ελπίζω μόνο κάτι. Να έχουν σταματήσει να πετούν αντικείμενα. Θυμάμαι στους πρώτους μου αγώνες με τον Παναθηναϊκό όταν σούταρα δεν ήξερα αν θα είμαι όρθιος για να γυρίσω στην άμυνα. Μετά το συνήθισα αλλά βεβαίως ήταν απαράδεκτο».

enticontramesa.jpg

Τροποποιήθηκε από nikos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποτε ο Αλέφαντος είχε πει: "Τί είναι οι δημοσιογράφοι; Μάζεψέ τους ένα βράδυ,τάισε τους μια μακαρονάδα και την άλλη μέρα θα σε κάνουν ήρωα..."

Τότε που ήταν ο συμπαθής κυρ.Νικόλας,γιατί μετά από αυτή τη δήλωση έγινε ο γραφικός,ο άσχετος κλπ,κλπ.

Κάτι ανάλογο πάει να γίνει με το Μαλεζάνι τώρα.

Ολυμπιακός είμαι,σε περίπτωση παρεξηγήσεως,αλλά κάποια θέματα δεν είναι θέμα συλλογικών προτιμήσεων αλλά στοιχειώδους ανδρείας.

Σήμερα έβλεπα τον άνθρωπο να απολογείται,ίσως και να έπρεπε να γίνει έτσι,δεν μπορώ να το κρίνω εγώ αυτό.

Η ερώτησή μου είναι ποιοί ήταν τελικά εκείνοι οι δημοσιογράφοι που ειρωνεύονταν και γελούσαν;Έμαθε κανείς τα ονόματά τους ή που γράφουν;

Αλλά τι ρωτάω,είπαμε είναι θέμα στοιχειώδους ανδρείας.

medicine

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 13/12/2005

Πρόσωπα & προσωπεία

ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΟ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ mich@enet.gr

Δεν ξέρω αν ο Ιταλός προπονητής του Παναθηναϊκού, Αλμπέρτο Μαλεζάνι, ευθύνεται ή όχι για την κακή, μέχρι στιγμής, φέτος πορεία της ομάδας του. Ξέρω, όμως, ότι είναι ίσως ο μοναδικός προπονητής που πέρασε από τα ελληνικά γήπεδα τα τελευταία χρόνια, που εμφανίστηκε σε συνέντευξη Τύπου με αληθινό πρόσωπο. Πικραμένο, θυμωμένο, αναστατωμένο. Και δεν το έκρυψε. Ευχαριστήθηκα πολύ το ξέσπασμά του αμέσως μετά τον αγώνα με τον Ηρακλή την Κυριακή. «Επιτέλους», αναφώνησα! Να κι ένας άνθρωπος νορμάλ. Που τσαντίζεται. Που δεν μασάει τα λόγια του. Που μας πετάει κατάμουτρα αυτά που δεν θέλουμε να ακούσουμε. Οπως π.χ., ότι τα τελευταία 12 χρόνια ο Παναθηναϊκός έχει αλλάξει πέραν των 20 προπονητών και ότι χωρίς πίστωση χρόνου δεν γίνεται δουλειά. Δεν άρεσε στους περισσότερους αθλητικούς συντάκτες το ξέσπασμά του. Το είπαν «παραλήρημα». Δεν πειράζει. Τριακόσιες εξήντα πέντε μέρες τον χρόνο παραληρούν οπαδοί και δημοσιογράφοι (αλληλοεπηρεαζόμενοι, πολλές φορές). Ας ξεσπάσει και μια φορά ένας προπονητής, που κάθε μέρα έχει να υπομείνει την κριτική, συχνότατα άδικη, από αρκετούς άσχετους ανθρώπους. Μπράβο Αλμπέρτο!

Τροποποιήθηκε από medicine
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

84-77

π@υτσ@ παντού βαζελάκια...

ΠΑΥΛΟ ΘΕΕ ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΠΑΕ

osfp_pao_1712_basket_m.jpg

Σε ένα ΣΕΦ που θύμιζε… καμίνι ο Ολυμπιακός ανάγκασε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του φετινή ήττα με 84-77 και πλέον βρίσκεται μαζί του στην κορυφή της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Κουίνσι Λιούις (18 πόντοι), με άξιους συμπαραστάτες τους Έντνι (14 πόντοι) και Ζίζιτς (14 πόντοι). Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σπανούλης (21 πόντοι) και Μπατίστ (16 πόντοι).

Στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με εμφανή διάθεση να χαμηλώσει τον ρυθμό του αγώνα ενώ δεν έδειξε να επηρεάζεται από το «καυτό» κλίμα που είχαν δημιουργήσει στις κερκίδες του ΣΕΦ οι 11.000 και πλέον φίλοι του Ολυμπιακού. Οι γηπεδούχοι από την μεριά τους προσπάθησαν να πιέσουν στην άμυνα τους και να αναζητήσουν το σίγουρο σουτ στην επίθεση.

Τα τρίποντα των Χατζηβρέττα και Λάκοβιτς έδωσαν στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα, με τους Πειραιώτες να μοιάζουν μπλοκαρισμένοι από την καλή άμυνα των φιλοξενούμενων. Ο ρυθμός διατηρούταν σε χαμηλά επίπεδα, με τις ομάδες να πηγαίνουν κυρίως σε γεμάτες επιθέσεις αλλά με τους «πράσινους» να έχουν καλύτερα ποσοστά και μεγαλύτερη ηρεμία στο παιχνίδι τους.

Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα ο πρωταθλητής Ελλάδας να προηγηθεί με έξι πόντους (19-25) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 22-29. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα δίποντο του Τομάσεβιτς που ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους ενώ πλήγμα για τον Ολυμπιακό αποτέλεσε το τρίτο φάουλ του Τάιους Έντνι με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Ο Μανώλης Παπαμακάριος που πέρασε στην θέση του Αμερικάνου πλέι μέικερ, ωστόσο, οργάνωσε με μαεστρία τους «ερυθρόλευκους» ενώ ο Ζίζιτς έδειχνε κυρίαρχος κάτω από τις ρακέτες και αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ τόσο του Ολυμπιακού όσο και του ημιχρόνου. Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» στη δεύτερη περίοδο… τσάκιζε κόκαλα και ο Παναθηναϊκός έδειξε να μπλοκάρεται, έκανε αρκετά εύκολα λάθη και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν μπροστά στο σκορ ενώ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με πέντε πόντους (ένα τρίποντο και ένα off balance δίποντο) εκτόξευσε την διαφορά στους οκτώ πόντους υπέρ της ομάδας του μεγάλου λιμανιού (44-36).

Χαρακτηριστικό της εξαιρετικής απόδοσης του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο είναι το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 22 πόντους ενώ δέχθηκαν μόλις εννιά. Η εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών οδήγησε τους «πράσινους» σε έξι λάθη σε αυτό το χρονικό σημείο, την ίδια ώρα που εκείνοι είχαν μόλις ένα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του, «έσφιξε» την άμυνα του και με σίγουρες επιθέσεις «ψαλίδισε» σιγά σιγά τη διαφορά. Με μπροστάρη τον Βασίλη Σπανούλη οι «πράσινοι» έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, την ίδια στιγμή που ο Ολυμπιακός έδειχνε μπλοκαρισμένος και πετύχαινε πόντους με δυσκολία. Το επί μέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου (24-16) αποδεικνύει από μόνο του πως ο Παναθηναϊκός υπερτέρησε καθαρά και με σκορ 60-60 έδειξε έτοιμος για την μεγάλη νίκη μέσα στο ΣΕΦ.

Όλα αυτά όμως μέχρι το τέταρτο δεκάλεπτο οπότε και ο Ολυμπιακός έδειξε πως φέτος είναι αποφασισμένος για… μεγάλα πράγματα. Η άμυνα του ήταν εκπληκτική, ο αμφισβητούμενος Κουίνσι Λιούις βομβάρδιζε το καλάθι των «πρασίνων» ενώ ο Τάιους Έντνι έδινε εκπληκτικό ρυθμό στο παιχνίδι. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Ζέλικο Ομπράντοβιτς, προσπάθησε με συνεχείς αλλαγές παικτών να αλλάξει το παιχνίδι, παρόλα αυτά ο Βασίλης Σπανούλης δεν είχε ουσιαστική βοήθεια και το αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη, η οποία τον φέρνει πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας.

--------------------------------------------------------------------------------

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 44-36, 60-60, 84-77

Ολυμπιακός: Εντνι 14, Παπαμακάριος 6, Λιούις 17, Ζίζιτς 14, Χατζής 11, Σχορτσιανίτης 7, Βασιλόπουλος 11, Σεϊμπούτις 2, Μπάρλος 2, Αγαδάκος

Παναθηναϊκός: Λάκοβιτς 14, Σπανούλης 21, Μπατίστ 16, Τσαρτσαρής 15, Καλαϊτζής 2, Χατζηβρέτας 6, Παπανικολάου 1, Τομάσεβιτς 2, Σκεπάνοβιτς, Διαμανατίδης

derby.jpg

:splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.