Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός, θα επαναλάβω μία διαπίστωσή μου- μετά από επανηλημένες συζητήσεις, διαπίστωσα ότι πολλοί που περιγράφουν το τι συμβαίνει στην Αγγλία, έχουν υποκειμενισμό, διότι πολύ απλά δεν γουστάρουν την ζωή εκεί. Αυτό το είδα σε άπειρες περιπτώσεις. Ο χαρακτήρας του Έλληνα, βολεψάκιας καλοπερασάκιας, αυθάδης και ξερόλας, δεν συμβαδίζει με τους άκρως typical , punctual and scrupulous British people.

Δεν διαφωνώ ότι τα πράγματα έχουν αγγίξει τα όρια του εφικτού από πλευράς δυσκολίας, απλά δεν με πείθουν κάποιοι ότι εκφράζουν 100% το τι παίζεται εκεί. Ίσως κάποιος που θα κάνει αιματηρές προσπάθειες να βρει κάποιες ευκαιρίες.

Bill

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Οντως Γερμανια τα πραγματα ισως ειναι καλυτερα.Ηδη εχω ξεκινησει ειδικοτητα εδω.Απλα εχουν τρομερο κολλημα με την γλωσσα και κατα δευτερο λογο δινουν παντα προτεραιοτητα στους δικους τους.

Αγγλια με ενδιαφερει κυριως για δικο μου ανθρωπο που δεν μπορει να παει Γερμανια λογω γλωσσας.Ομως αναγκαστικα θα πρεπει να παω και εγω εκει αν γινει αυτο.

Η προυπηρεσια σε αλλη χωρα οπως η Γερμανια, και ιδιαιτερα σε πανεπιστημιακη κλινικη, παιζει "δυνατα" για να μπορεσεις να βρεις κατι Αγγλια?(παντα συμφωνα με τη δικη σου εμπειρια).

Εσυ καταλαβα οτι εκανες attachment πρωτα.Ειχες καποια προυπηρεσια πιο πριν στην Ελλαδα?

Ελπιζω να μη γινομαι κουραστικος.Ευχαριστω.

Δεν το ξέρω

Όντας σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο- και όχι πολύ καιρό- πιθανώς έχω λίγο περιορισμένη οπτική

Εδώ Γερμανοί φαίνονται να έρχονται συνέχεια

Κυρίως για έρευνα και εκπαίδευση σε εξειδικευμένα αντικείμενα

Τους σέβονται πάρα πολύ και μπορώ να πω ότι όσοι έχω γνωρίσει είναι εξαιρετικά συμπαθητικοί. Βασικά όμως οι περισσότεροι φαίνονται να έχουν έρθει για να εντάξουν στην εκπαίδευση τους κάτι συγκεκριμένο και να ξαναφύγουν.Δεν ξέρω κανένα που πέρασε για μετάβαση καριέρας –εκτός από ακαδημαϊκούς , για αυτούς γίνεται μάχη ποιος θα τους πάρει αν έχουν έργο εκεί και ψάχνουν καλύτερη θέση και χρηματοδότηση εδώ- .

Θα έλεγα όμως να διαβάσεις λίγο το thread και να καταλάβεις την διάκριση ανάμεσα στις εκπαιδευτικές και μη εκπαιδευτικές θέσεις και κυρίως την εμπειρία της Lougr.

Νομίζω ότι αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει την θέση σου σε πανεπιστημιακή κλινική για να εξασφαλίσεις ευθεία υποστήριξη από κάποιο ιατρό στην Ελλάδα δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

‘κόλλημα’ με την γλώσσα και εδώ και προτεραιότητα στους ‘δικούς τους’ –τουλάχιστον αποφοίτους – είναι standard

Αυτά τα πράγματα είναι, όπως είναι φυσικό, universal

Πρέπει να ξεκαθαρίσει τι θέλει κανείς

Αν θέλει κανείς να συμπληρώσει τα χρόνια για να πάρει ειδικότητα στην Ελλάδα, ίσως παλεύεται ακόμα

Αν θέλει number και καριέρα 1ης ταχύτητας εδώ , ζορίζει πάρα πολύ...

Τώρα , για εθνοκοινωνιολογικές αναλύσεις της πλάκας τι να πω?

Ε, ας έρθουν ορισμένοι να δείξουν τόσο σε έλληνες όσο και σε ασσιάτες και Αφρικανούς που περνάνε μήνες άμισθοι και ζουν από 2-3 locums a year και αντιμετωπίζουν ακριβώς τα ίδια αντικειμενικά ζητήματα, πώς ‘αιμορραγούν’ και τα καταφέρνουν αυτοί.

Είναι η ζωή ασύμβατη με τον ‘έλληνα’- ότι και αν σημαίνει αυτή η γενίκευση?

ΟK , αν είναι έτσι γιατί δεν παραπονιούνται οι έλληνες που είναι Αμερική? και τραβάνε 80ωρα και εξαντλητικά on call. ‘Μετά από άπειρες συζητήσεις’ εγώ τους βλέπω αυτούς ικανοποιημένους και ενθαρρυντικούς .

Εδώ 5 η ώρα δεν βρίσκεις άνθρωπο στο νοσοκομείο και αν θες after hours εργαστηριακή ή απεικονιστική , good luck ...(we are very punctual about that)

Εγώ πάντως δεν τα βλέπω τα ζόρια από πλευράς απαιτήσεων ακόμα -και αυτή είναι και από τις βασικότερες ανησυχίες μου-

Εκτός αν μιλάμε για αιμορραγία από οικονομική άποψη?

Όποτε ναί, πολλοί έλληνες έχουν έρθει εδώ και προσπαθούν μήνες-years άμισθοι ψάχνοντας να βρουν δουλειά

Αν μιλάμε για τέτοιες ‘αιμορραγικές προσπάθειες’ , τιμή και σεβασμό σε αυτά τα παιδιά για τον κόπο τους , αλλά δεν μπορώ να μην πω ότι κατά την άποψη μου ο χρόνος και το χρήμα αυτό θα ήταν καλύτερα να έχει επενδυθεί αλλού.

Αλλά οκ, αν κάποιος είναι πολυκυτταραίμικός ,ας έρθει να αιμορραγήσει έτσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό με τα ερευνητικά προγράμματα που οδηγούν στην απόκτηση του τίτλου MPhil (Master of Philosophy) στην Μ.Βρετανία?Αξίζουν τον κόπο?

Για Honorary SHO Contract σε βρετανικό νοσοκομείο έχει κανείς υπόψην του τι δικαιολογητικά χρειάζονται?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μπορει καποιος να εξηγησει κατι...?

Αν βρεις μια θεση trust doctor (λεμε τωρα..) πχ γενικη χειρουργικη και κανεις το γενικο μερος της ειδικοτητας (πχ 2χρονια), αναγνωριζεται στην ελλαδα? νομιζω πως ναι..

Τι γινεται ομως μετα? Μπορεις να διεκδικησεις θεση για το ειδικο μερος (πχ θωρακοχειρουργ) σε training post

ή πρεπει παλι να πας σε trust hospital.

Και αφου δεν αναγνωριζεται οτι εκπαιδευτηκες στη χειρουργικη πως θα παρεις θεση για θωρακοχειρουργικη πχ ειτε σε trust ειτε ως SpR.

Μπορει καποιος απο τους συναδελφους εκει να εξηγησει τι παιζει με ολα αυτα?

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει καποιος να εξηγησει κατι...?

Αν βρεις μια θεση trust doctor (λεμε τωρα..) πχ γενικη χειρουργικη και κανεις το γενικο μερος της ειδικοτητας (πχ 2χρονια), αναγνωριζεται στην ελλαδα? νομιζω πως ναι..

Τι γινεται ομως μετα? Μπορεις να διεκδικησεις θεση για το ειδικο μερος (πχ θωρακοχειρουργ) σε training post

ή πρεπει παλι να πας σε trust hospital.

Και αφου δεν αναγνωριζεται οτι εκπαιδευτηκες στη χειρουργικη πως θα παρεις θεση για θωρακοχειρουργικη πχ ειτε σε trust ειτε ως SpR.

Μπορει καποιος απο τους συναδελφους εκει να εξηγησει τι παιζει με ολα αυτα?

Ευχαριστω.

Πριν ξεκινησω να σου απανταω, θα κανω μια μικρη εισαγωγη-επεξηγηση: Οι θεσεις Senior House Officer, F2 και Trust Doctor εχουν ακριβως τα ιδια καθηκοντα. Συγκεκριμενα, οι Αγγλοι ονομαζουν τους γιατρους σε αυτες τις θεσεις junior doctors. Ειναι ολοι τα ιδιο και δουλευουν μαζι. Η διαφορα βρισκεται στο οτι οι 2 πρωτες θεσεις (SHO και F2) ειναι εκπαιδευτικες και σου δινουν την δυνατοτητα να συνεχισεις ειδικοτητα στην Αγγλια, ενω η θεση Trust doctor δεν αναγνωριζεται ως εκπαιδευτικη.

Στην Ελλαδα αναγνωριζεται η θεση Trust doctor (εννοειται και οι αλλες) ως τμημα ειδικοτητας. Επισης αναγνωριζονται και τα locum (μικρης διαρκειας συμβασεις εργασιας, που σκοπο εχουν να καλυψουν καποια παροδικη ελλειψη γιατρου σε καποιο νοσοκομειο. Το locum μπορει να διαρκεσει ακομα και καποιες ωρες, π.χ. αρρωστησε ενας γιατρος κατα την διαρκεια της ημερας και φωναζουν καποιον locum να καλυψει) αρκει να μην ειναι...ωρων! Γενικα, στην Ελλαδα αναγνωριζονται ολες οι εμισθες θεσεις. Δεν αναγνωριζονται τα clinical attachment και οτι αλλο ειναι αμισθο.

Τωρα, ο τροπος που καποιος παιρνει ειδικοτητα στην Αγγλια ειναι τελειως διαφορετικος απο αυτον στην Ελλαδα. Εκει δεν υπαρχει γενικο και ειδικο μερος, αλλα Junior doctor και SpR. Σαν Junior doctor καποιος κανει rotation ανα εξαμηνο, σε διαφορετικες ειδικοτητες, που ως επι το πληστον εχουν σχεση με την ειδικοτητα που θα κανει στο μελλον αλλα που και πολλες φορες ειναι και τελειως ασχετες. Π.χ. ο Πακιστανος που ημασταν μαζι και εκανε εξαμηνο στην ορθοπεδικη, ειχε ως βασικη ειδικοτητα την...Παθολογια! Το βασικο ειναι να συμπληρωσει καποιος ενα min εκπαιδευσης, που ειναι 2 με 3 χρονια σε εκπαιδευτικες θεσεις Junior doctor ωστε να εχει δικαιωμα (και αφου εχει δωσει και εξετασεις) να διεκδικησει θεση SpR.

Φυσικα, καποιος που π.χ. θελει να κανει θωρακοχειρουργικη θα πρεπει να εχει κανει ενα εξαμηνο min ως SHO σε θεση θωρακοχειρουργικης καθως και καποια εξαμηνα σε αλλες χειρουργικες ειδικοτητες συναφεις προς αυτην (γενικη χειρουργικη, αγγειοχειρουργικη ακομα και ορθοπεδικη) για να προτιμηθει στο μελλον εναντι καποιου αλλου που θα εχει κανει π.χ. μονο παθολογιες, για μια θεση SpR στην θωρακοχειρουργικη.

Trust νοσοκομεια δεν υπαρχουν. Σε ολα τα νοσοκομεια σε θεσεις Junior doctor υπαρχουν γιατροι σε αναγνωρισμενες και μη θεσεις, που οπως ειπα και πιο πανω, κανουν ακριβως το ιδιο.

Να μεινει καποιος 2 χρονια στο ιδιο νοσοκομειο και στην ιδια ειδικοτητα εκτος του οτι ειναι δυσκολο δεν ειναι και καλο για το βιογραφικο. Στους αγγλους μετραει να αλλαζεις νοσοκομεια για να παιρνεις (και καλα) διαφορετικες εμπειριες.

Ελπιζω να βοηθησα και να μην σε εμπλεξα παραπανω! emblush

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι- σε κάποια συζήτηση με 1-2 γιατρούς μου είπαν ότι αν πας Αγγλία για ειδικότητα δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο να αφομοιωθείς από το ελληνικό σύστημα μετά, για διάφορους λόγους. Και ότι αν κάνει κάποιος ειδικότητα στην Αγγλία συμφέρει καλύτερα να μείνει μόνιμα μετά στην Αγγλία για να ασκήσει εκεί το επάγγελμα.

Εσείς πιστεύτε ότι ισχύει αυτό;

Bill

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:wacko:

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι- σε κάποια συζήτηση με 1-2 γιατρούς μου είπαν ότι αν πας Αγγλία για ειδικότητα δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο να αφομοιωθείς από το ελληνικό σύστημα μετά, για διάφορους λόγους. Και ότι αν κάνει κάποιος ειδικότητα στην Αγγλία συμφέρει καλύτερα να μείνει μόνιμα μετά στην Αγγλία για να ασκήσει εκεί το επάγγελμα.

Εσείς πιστεύτε ότι ισχύει αυτό;

Bill

Αυτο τωρα ειναι τελειως σχετικο αλλα εχει και μια δοση αληθειας. Ο τροπος που δουλευουν οι αγγλοι ειναι τελειως διαφορετικος απο τον ελληνικο (και οχι παντα καλυτερος). Λογικο ειναι λοιπον, καποιος που εχει δουλεψει πολλα χρονια εξω, να δυσκολευεται μετα να προσαρμοστει στην ελληνικη πραγματικοτητα.

Τροποποιήθηκε από ΛΟΥΚΡΗΤΙΑ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλαδα αναγνωριζεται η θεση Trust doctor (εννοειται και οι αλλες) ως τμημα ειδικοτητας. Επισης αναγνωριζονται και τα locum (μικρης διαρκειας συμβασεις εργασιας, που σκοπο εχουν να καλυψουν καποια παροδικη ελλειψη γιατρου σε καποιο νοσοκομειο. Το locum μπορει να διαρκεσει ακομα και καποιες ωρες, π.χ. αρρωστησε ενας γιατρος κατα την διαρκεια της ημερας και φωναζουν καποιον locum να καλυψει) αρκει να μην ειναι...ωρων! Γενικα, στην Ελλαδα αναγνωριζονται ολες οι εμισθες θεσεις. Δεν αναγνωριζονται τα clinical attachment και οτι αλλο ειναι αμισθο.

Θα είχε πλάκα να κάναμε μια καταγγελία πάνω στο θέμα στην ΕΕ και στο Συμβούλιο της Επικρατείας μπροστά στο παράλογο της παραπάνω υπόθεσης. Δηλαδή μπορεί να είσαι σε άμισθη θέση αλλά εκπαιδευτική και να ΜΗΝ αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, αλλά σε έμμισθη θέση κι ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ και ν'αναγνωρίζεται... :wacko:

Ελλάς το Μεγαλείο σου!

(πάντως αμφιβάλλω πολύ αν η παραπάνω ατασθαλία έφτανε ποτέ στ'αυτιά της UEMS αν θ'αναγνώριζαν το κομμάτι των Ελλήνων «Ειδικών» που εκπαιδευτήκαν έτσι)

Δηλαδή σκεφτείτε ότι κάποιος θεωρητικά μπορεί να εκπαιδευτεί (αναγνωρισμένα στην Ελλάδα!) μόνο σε locum!! :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Καλα, τωρα λες ανακριβειες. Καταρχην, δεν υπαρχει αμισθη θεση και εκπαιδευτικη. Ουσιαστικα, δεν υφισταται καν καμια αμισθη θεση. Το clinical attachment και clinical observer δεν ειναι θεσεις αλλα ουσιαστικα "γλυψιμο" σε καποιο consultant για να σου δωσει συστατικες. Εννοειται πως σε αυτες τις "θεσεις" ουτε χειρουργεια κανεις, ουτε δινεις θεραπεια σε ασθενη.

Αντιθετως, στις Trust θεσεις, που δεν ειναι εκπαιδευτικες, τα καθηκοντα των γιατρων ειναι ακριβως τα ιδια οπως και στις εκπαιδευτικες θεσεις. Κανεις δεν ξεχωριζει κανεναν. Στα μαθηματα που γινονται πανε ολοι κτλ. Γιατι λοιπον να μην αναγνωριζεται σαν κομματι της ειδικοτητας εδω; Δεν βλεπω τιποτα το παραλογο. Και εγω σε trust θεση ημουν και κανεις δεν το ηξερε. Ολοι μας ελεγαν junior doctor γενικως. Σιγα μην αρχιζε ο καθε consultant (αλλη ορεξη δεν ειχε) να λεει:" Α! Εσυ εισαι σε εκπαιδευτικη θεση, ελα μαζι μου να σε εκπαιδευσω και εσυ που εισαι trust κατσε στα αβγα σου!" :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυνητικά «άμισθες» θέσεις μπορεί να εμφανιστούν, ιδιαίτερα σε αντικείμενα κλινικο-εργαστηριακά κι όταν είναι συνδεδεμένες με κάποιο ερευνητικό project. Όταν λέω άμισθες εννοώ χωρίς το κλασικό payroll απ'το NHS, αλλά σίγουρα επιχορηγούμενες με κάποια υποτροφία. :mellow:

Αλλά και να ΜΗΝ υπάρχουν καθόλου, το θεωρώ παντελώς απαράδεκτο να μπορεί ν'αναγνωρίζεται στην Ελλάδα ως ειδικότητα κάτι που στην Αγγλία, αλλά και στην ίδια την Ελλάδα το αντίστοιχο δεν αναγνωρίζεται. Τα locum είναι θέσεις αντικατάστασης, απλά και μόνο. Όπως στην Ελλάδα δε μπορεί να τελειώσεις ειδικότητα κάνοντας ένα-ένα χρόνια σε διάφορα περιφερειακά νοσοκομεία χωρίς να κάνεις οπωσδήποτε και σ'ένα που δίνει πλήρη ειδικότητα, έτσι και στην Αγγλία τα locum δεν μετράνε για την εκπαίδευσή σου. :unsure:

Αλλά με την αναγνώριση που έχουμε κάνει στην Ελλάδα για ΚΑΘΕ έμμισθη θέση της Βρετανίας, ένας μπορεί απλά να έχει κάνει 3 χρόνια στα 4 της ειδικότητας Ελλάδα σε επαρχιακό νοσοκομείο και τα δύο τελευταία 6μηνα αντί να τα κάνει σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο με όλη τη γκάμα των περιστατικών κι εξειδικευμένη εκπαίδευση, να χτυπήσει δύο «locumάκια» στη σειρά στο τελευταίο επαρχιακό νοσοκομείο της βρετανικής εξοχής και ν'αναγορευθεί Ειδικός. :o

Υπό αυτό το πρίσμα δε λέω καθόλου ανακρίβειες. Μιλάμε για απαράδεκτο παράθυρο, που δείχνει πόσο ερασιτέχνες είναι στην αξιολόγηση της ιατρικής εκπαίδευσης στο Υπουργείο μας. <_<

Τροποποιήθηκε από Prof.Wizard
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λουκρητια ευχαριστω για την απαντηση...Ηταν πολυ βοηθητικη.

Απλα για να σιγουρευτω οτι καταλαβα...Μπορεις να κανεις ολα τα χρονια σε θεσεις SHO και να αναγνωριστεις στην Ελλαδα αλλα οχι στην Αγγλια? Σωστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λουκρητια ευχαριστω για την απαντηση...Ηταν πολυ βοηθητικη.

Απλα για να σιγουρευτω οτι καταλαβα...Μπορεις να κανεις ολα τα χρονια σε θεσεις SHO και να αναγνωριστεις στην Ελλαδα αλλα οχι στην Αγγλια? Σωστα?

Σωστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Είμαι νέο μέλος.Θα ήθελα να μου πει κάποιος ποσο δύσκολο θα είναι να ξεκινήσει κάποιος ειδικότητα Αγγλία τη χρονιά που έρχεται.Τι πρόκειται να γίνει με τους F2? Αν κατάλαβα καλά αν κάποιος δε φύγει κάποια στιγμή τα επόμενα 2 εξάμηνα , ουσιαστικά δε θα μπορει να φύγει ποτέ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ειναι δυστυχως πολυ δυσκολο και το προβλημα ειναι οτι κανενας δεν ξερει ακομα τι ακριβως θα γινει μετα το F2. Βεβαια λενε οτι θα δημιουργησουν καποιες θεσεις ειδικα για γιατρους απο ξενες χωρες αλλα δεν εχουνε πει λεπτομερειες ακομα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς ότι αν κάποιος το θέλει παρα πολύ , αξίζει να διαβάσει για MRCP ή όχι? Θα μετράει ως προσόν ή δε θα με πάρουν έτσι κι αλλιώς , ό,τι προσόντα και να έχω ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς ότι αν κάποιος το θέλει παρα πολύ , αξίζει να διαβάσει για MRCP ή όχι? Θα μετράει ως προσόν ή δε θα με πάρουν έτσι κι αλλιώς , ό,τι προσόντα και να έχω ?

Το MRCP βοηθαει πολυ αμα το εχεις. Επισης βοηθαει αμα εχεις κανει εστω κι ενα μικρο μερος της ειδικοτητας στην Ελλαδα, αμα εχεις δημοσιευσεις, audit, και αμα εχεις καποια εμπειρια του Αγγλικου συστηματος (clinical attachment, locum). Επισης βοηθαει πολυ να εχεις κανει το Advanced Life Support course (ALS).

Αλλα δεν υπαρχει καμια εγγυηση οτι θα σε παρουν για ειδικοτητα. Απο την αλλη μπορεις να κανεις μια δουλεια που δε μετραει για ειδικοτητα στην Αγγλια αλλα μετραει για ειδικοτητα στην Ελλαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το MRCP βοηθαει πολυ αμα το εχεις. Επισης βοηθαει αμα εχεις κανει εστω κι ενα μικρο μερος της ειδικοτητας στην Ελλαδα, αμα εχεις δημοσιευσεις, audit, και αμα εχεις καποια εμπειρια του Αγγλικου συστηματος (clinical attachment, locum). Επισης βοηθαει πολυ να εχεις κανει το Advanced Life Support course (ALS).

Αλλα δεν υπαρχει καμια εγγυηση οτι θα σε παρουν για ειδικοτητα. Απο την αλλη μπορεις να κανεις μια δουλεια που δε μετραει για ειδικοτητα στην Αγγλια αλλα μετραει για ειδικοτητα στην Ελλαδα.

Εννοείς μία trust θέση ?Έχω ATLS , σε ένα μήνα θα έχω και ΑPLS.Επίσης έχω 1,5 χρόνο ειδικότητα Παιδιατρικής σε Επαρχειακό νοσοκομείο και δημοσιευσεις σε συνέδρια. Νομίζω όμως ότι τώρα πια αυτά τα προσόντα θεωρούνται λίγα.Από ό,τι κατάλαβα είναι παρα πολλοί αυτοί που έχουν περάσει τις εξετάσεις.Γι'αυτό σε ρωτάω αν αξίζει να διαβάσω τώρα για τις εξετάσεις( ίσως να είναι πολύ αργά). Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.Εσύ κάνεις ειδικότητα Αγγλία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείς μία trust θέση ?Έχω ATLS , σε ένα μήνα θα έχω και ΑPLS.Επίσης έχω 1,5 χρόνο ειδικότητα Παιδιατρικής σε Επαρχειακό νοσοκομείο και δημοσιευσεις σε συνέδρια. Νομίζω όμως ότι τώρα πια αυτά τα προσόντα θεωρούνται λίγα.Από ό,τι κατάλαβα είναι παρα πολλοί αυτοί που έχουν περάσει τις εξετάσεις.Γι'αυτό σε ρωτάω αν αξίζει να διαβάσω τώρα για τις εξετάσεις( ίσως να είναι πολύ αργά). Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.Εσύ κάνεις ειδικότητα Αγγλία?

Ναι εννοω trust grade. Κοιτα, τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα στην παιδιατρικη συγκριτικα με παθολογια η χειρουργικη, δηλαδη λιγοτερος ανταγωνισμος αλλα και παλι ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος. Δεν ξερω να σου απαντησω για το αν αξιζει να διαβασεις τωρα για το exam αν και ειναι καλη ιδεα να εχεις αρκετες γνωσεις αμα σε καλεσουν για interview γιατι ρωτανε και ερωτησεις που τεσταρουν τις γνωσεις σου. Δεν ξερω ποσες πιθανοτητες εχεις αλλα σιγουρα 1.5 χρονος ειδικοτητα στην Ελλαδα ειναι πολυ σημαντικο προσον.

Ναι εγω αρχισα ειδικοτητα τον Αυγουστο αλλα για μενα ειναι διαφορετικα τα πραγματα γιατι σπουδασα Αγγλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι εννοω trust grade. Κοιτα, τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα στην παιδιατρικη συγκριτικα με παθολογια η χειρουργικη, δηλαδη λιγοτερος ανταγωνισμος αλλα και παλι ο ανταγωνισμος ειναι σκληρος. Δεν ξερω να σου απαντησω για το αν αξιζει να διαβασεις τωρα για το exam αν και ειναι καλη ιδεα να εχεις αρκετες γνωσεις αμα σε καλεσουν για interview γιατι ρωτανε και ερωτησεις που τεσταρουν τις γνωσεις σου. Δεν ξερω ποσες πιθανοτητες εχεις αλλα σιγουρα 1.5 χρονος ειδικοτητα στην Ελλαδα ειναι πολυ σημαντικο προσον.

Ναι εγω αρχισα ειδικοτητα τον Αυγουστο αλλα για μενα ειναι διαφορετικα τα πραγματα γιατι σπουδασα Αγγλια.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.Θα τα ξαναπούμε.Καλή χρονιά σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ- ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΑΜΙΣΘΟΣ ΣΤΟ NOTTINGHAM. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Η ΕΧΟΥΝΕ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ. ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΖΥΓΥΣΕΤΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ + ΚΑΙ ΤΑ - ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΙΛΑΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΑ ΠΟΛΥ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ! :rolleyes:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4741489.stm

http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=29786

http://careerfocus.bmjjournals.com/cgi/con...l/330/7487/63-a

http://careerfocus.bmjjournals.com/cgi/ele...7487/63-a#52787

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ- ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΑΜΙΣΘΟΣ ΣΤΟ NOTTINGHAM. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Η ΕΧΟΥΝΕ ΜΙΚΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ. ΕΚΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΖΥΓΥΣΕΤΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ + ΚΑΙ ΤΑ - ΠΡΙΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΙΛΑΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΑ ΠΟΛΥ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ! :rolleyes:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4741489.stm

http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=29786

http://careerfocus.bmjjournals.com/cgi/con...l/330/7487/63-a

http://careerfocus.bmjjournals.com/cgi/ele...7487/63-a#52787

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μια απορία, δεν είμαι γιατρός και με αυτά που έχω ακούσει ούτε και θα ήθελα να ήμουν.... αλλά ο φίλος μου επειδή έχει και αυτός προβλήματα με αναμονές και τα λοιπά θέλει να πάει για ειδικότητα Αγγλία έχει κάνει αγροτικό και θα κάνει και ένα χρόνο χειρουργική Ελλάδα. Περιμένει ότι από το αγροτικό και την ειδικότητα θα μαζέψει αρκετά χρήματα για να αρχίσει εκεί, εσεις τι λέτε θα μπορούσε ποτέ να τα βγάλει πέρα?Έγω φυσικά δεν θέλω να φύγει οι άλλοι πως το αντιμετωπίζουν αύτό τα αφήνουν όλα πίσω και φεύγουν για κάτι τελείως άγνωστο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ειμαι φοιτητης ακομη και εχω σκεφτει το ενδεχομενο να παω στο εξωτερικο για ειδικοτητα...Αναφορικα με το αν θα μπορουσε ποτε να τα βγαλει περα,φυσικα και θα μπορουσε!!!Οι πιθανοτητες να πετυχουμε κατι ειναι ευθεως αναλογες με το ποσο το θελουμε...Ειναι πολλα τα παιδια εξω και δεν ειναι τιποτε υπερανθρωποι...Πολλες φορες αυτο που αφηνουμε πισω ειναι χειροτερο απο αυτο που ευελπιστουμε να βρουμε μπροστα μας,αλλιως δε θα φευγαμε!Και το αγνωστο καποιες φορες ειναι πιο ενδιαφερον και συναρπαστικο απο το γνωστο και τετριμμενο,απο αυτα που ηδη ξερουμε...Το βιογραφικο του φιλου σου δε μου φαινεται κακο και απο κει και περα ειναι θεμα του τι ειδικοτητα θελει,αν και τα πραγματα στην Αγγλια ειναι εξοχως ανταγωνιστικα...Τελος παντων,εμενα καθε αλλο παρα καταθλιψη προκαλει η φυγη στο εξωτερικο και αν θες τη γνωμη μου πηγαινε και εσυ μαζι του :P !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια διαβαστε κι 'αυτο

¨

http://news.independent.co.uk/uk/health_me...ticle336092.ece

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η κατάσταση στην Αγγλία είναι χειρότερη και από αυτήν στην Ελλάδα!

Και ειδικά τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των ατόμων που κάνουν αίτηση για ειδίκευση στην Μεγάλη Βρετανία έχει ανέβει κατακόρυφα.

Το παρακάτω είναι από ένα Νοσοκομείο στην Βορειοανατολική Αγγλία (ούτε καν στην περιοχή του Λονδίνου) και αναφέρεται στις αιτήσεις που έγιναν φέτος για μια (ΜΙΑ!) θέση PRHO (ούτε καν SHO!)...

Το λοιπόν, για την μια θέση κάνανε αίτηση 150 (περίπου) άτομα το 2002, 350 (περίπου) το 2003 και 876 (ΑΚΡΙΒΩΣ!) το 2004!:P:wacko::blink::blink::unsure::D

http://f2.grp.yahoofs.com/v1/gCnoQJ6e6yzGp...fter%20PLAB.doc

εγώ θα την ήθελα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.