Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Super SOS: Παιδια ξερεις κανεις ποια χαρτια χρειαζονται ακριβώς για την εγγραφη στον ιατρικό συλλογο της Βρετανιας προκειμενου να μπορεσω να κανω αιτησεις για ειδικοτητα?

Η διαδικασια μπορει να γινει απο ελλαδα?

Super SOS: Παιδια ξερει κανεις ποια χαρτια χρειαζονται ακριβώς για την εγγραφη στον ιατρικό συλλογο της Βρετανιας προκειμενου να μπορεσω να κανω αιτησεις για ειδικοτητα?

Η διαδικασια μπορει να γινει απο ελλαδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Super SOS: Παιδια ξερεις κανεις ποια χαρτια χρειαζονται ακριβώς για την εγγραφη στον ιατρικό συλλογο της Βρετανιας προκειμενου να μπορεσω να κανω αιτησεις για ειδικοτητα?

Η διαδικασια μπορει να γινει απο ελλαδα?

Super SOS: Παιδια ξερει κανεις ποια χαρτια χρειαζονται ακριβώς για την εγγραφη στον ιατρικό συλλογο της Βρετανιας προκειμενου να μπορεσω να κανω αιτησεις για ειδικοτητα?

Η διαδικασια μπορει να γινει απο ελλαδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για εγγραφή στο GMC χρειάζονται τα εξής:

1)Τραπεζική επιταγή 290 λιρών

2)Πρωτότυπο πτυχίο και επίσημη μετάφρασή του στα αγγλικά

3)Πρωτότυπο άδειας άσκησης επαγγέλματος και επίσημη μετάφραση

4)Διαβατήριο ή ταυτότητα

5)Επικυρωμένη φωτοτυπία διαβατηρίου (σελ.32) ή ταυτότητας από αστυνομικό τμήμα και μόνο

και επίσημη μετάφραση

6)Βεβαίωση από τον ιατρικό σύλλογο ότι υπάρχει άδεια άσκησης στο όνομά σου και δεν διώκεσαι πειθαρχικά

7)Την παραπάνω βεβαίωση θα την προσκομίσεις στη διεύθυνση υγείας για να ζητήσεις πιστοποιητικό πρακτικής άσκησης (με σφραγίδα Χάγης)

8)Βιογραφικό σημείωμα στα αγγλικά.

9)Αίτηση για full registration.Θα την βρεις στο site του GMC.

Για διευκρινίσεις μπορείς να επικοινωνήσεις με το GMC στο registrationhelp@gmc-uk.org.

Νομίζω ότι μπορείς να μην πληρώσεις από την αρχή την συνδρομή.Να στείλεις τα χαρτιά σου ζητώντας να σου χορηγηθεί βεβαίωση ότι είσαι eligible for registration και να κάνεις το GMC registration όταν βρεις θέση.

Η διεύθυνση για να στείλεις τα δικαιολογητικά είναι

GENERAL MEDICAL COUNCIL

EEA APPLICATIONS TEAM

REGISTRATION DIRECTORATE

ST.JAMES BUILDING

79 OXFORD STREET

MANCHESTER

M1 6F2

UK

Καλή τύχη!

Υ.Γ.Μην μπλέξεις με το βρετανικό,δεν αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως πρεπει να ερθεις Λονδινο συμφωνα με τους νεους κανονισμους για να εγγραφεις στο συλλογο.

Αλλα παιδια εδω γινεται σφαγη για καθε θεση, αμα δεν εχετε εξτρα προσοντα οπως εμπειρια στην ειδικοτητα που θελετε 'η ερευνα και δημοσιευσεις, δοκιμαστε σε αλλη χωρα γιατι εδω και τα λεφτα σας θα ξοδεψετε και χρονο θα χασετε.

http://www.gmc-uk.org

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηι! Πολυ ενδιαφεροντα+διαφωτιστικα τα οσα γραφονται.Μηπως ξερει κανεις κατι πιο συγκεκριμενο για Παιδιατρικη στο UK?

Θα βρεις οτι χρειαζεσαι στο κολεγιο τους:

http://www.rcpch.ac.uk/

Αν εχεις καποια απορια και δε σε καλυπτει η σελιδα τους, στειλε τους ενα mail.

Πριν απο ενα μηνα περιπου μιλουσα με εναν ελληνα γιατρο εδω στο λονδινισταν και μου ελεγε οτι υπαρχει ελλειψη παιδιατρων στο UK. Παντως, γενικα τα πραγματα εχουν ζορισει παρα πολυ για αυτους που ερχονται εκτος βρετανιας για ειδικοτητα. Κοιτα και προς Αμερικη...

Καλη τυχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εδω UK.

Xωρις uk experience ψαξτε αλλου stop.

:antegeia:

Συμφωνώ απολύτως!Όποιος έχει ψάξει τα πράγματα ξέρει ότι είναι σχεδόν αδύνατο να κάνει ειδικότητα σε uk .Να σημειώσω ότι οι Αγγλοι παιδιά δε χρειάζονται άλλους γιατρούς.Το δηλώνουν πια επίσημα και οι ίδιοι : δεν έχουν θέσεις ούτε καν για αυτούς που βρίσκονται ήδη εκεί, παραδέχονται ότι τουλάχιστον τις μισές αιτήσεις δεν προλαβαίνουν να τις δούν!Όποιος δεν το πιστεύει μπορεί να κάνει τον κόπο να δει όσα γράφονται στο bmj.Κύρια αιτία της κατάστασης που δημιουργήθηκε είναι η από 8ετίας περίπου διαφήμιση στην Ασία , της "έλλειψης" αρκετών γιατρών σε uk , κάτι που ήταν αλήθεια βέβαια μέχρι και το 2001 περίπου, όπου όπως πρόσφατα είπε κάποιος γνωστός μου " ήσουν ο μόνος υποψήφιος για τη θέση", στη συνέντευξη. Το 2003 ήταν και η τελευταία χρονιά όπου κάποιος χώρίς να έχει περάσει εξετάσεις και με μία μικρή προυπηρεσία Ελλάδα και ένα attachment ξεκινούσε ειδικότητα εκεί.Να σημειώσω ότι βρίσκονται πια 10000 Ινδοι γιατροί εκεί.Επίσης αρκετοί Αγγλοι τα τελευταία 2 χρόνια εφυγαν για να κάνουν ειδικότητα στην Αυστραλία καθώς δεν έβρισκαν θέση.Αν τώρα για κάποιον είναι όνειρο ζωής η Αγγλία, τότε πιστεύω οτι πρέπει να προσπαθήσει. Τουλάχιστον έτσι πρέπει να γίνεται με τα όνειρα.Καλή τύχη( όποιος δοκιμάσει καλό θα είναι να έχει προυπηρεσία)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Για ειδικότητα παιδιά δεν ξέρω, μπορεί έτσι να είναι τα πράγματα. Αλλά υπάρχουν ευκαιρίες εργασίας στην Αγγλία για γιατρούς από Ελλάδα σε μόνιμη βάση. Δείτε αυτό:

http://www.medacs-international.com/empOpp_uk_overview.asp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αγγλία ξεκινάς σαν SHO. Για να μη σου πω οτί ξεκινάς σαν PRHO!! Για όσους δεν ξέρουν PRHO θεωρείται κάτι σαν το δικό μας 6ο έτος. Είναι η πρακτική άσκηση των Άγγλων. Αλλά ΔΕΝ είναι αγροτικό. Οι Άγγλοι πριν ολοκληρώσουν αυτό δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Δεν έχουν πτυχίο καν ακριβώς. Παρόλαυτά, αναγνωρίζεται στην Ελλάδα σαν χρόνος ειδικότητας (τουλάχιστον ετσι ξέρω)!

Δηλαδή εγώ που θέλω Ιατρική Φυσικής Αποκατάστασης, μπορώ να πάω σαν κύριος να κάνω έξη μήνες PRHO παθολογία και να έχω κάνει χαρτιά στην Ελλάδα ήδη για το επόμενο μέρος της ειδικότητας;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά τώρα με τα foundation years το prho θεωρείτα year1, οπότε τα πράγματα αλλάζουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

quote name='deleterious' date='May 19 2004, 01:37 ' post='27653']

Στην Αγγλία ξεκινάς σαν SHO. Για να μη σου πω οτί ξεκινάς σαν PRHO!! Για όσους δεν ξέρουν PRHO θεωρείται κάτι σαν το δικό μας 6ο έτος. Είναι η πρακτική άσκηση των Άγγλων. Αλλά ΔΕΝ είναι αγροτικό. Οι Άγγλοι πριν ολοκληρώσουν αυτό δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Δεν έχουν πτυχίο καν ακριβώς. Παρόλαυτά, αναγνωρίζεται στην Ελλάδα σαν χρόνος ειδικότητας (τουλάχιστον ετσι ξέρω)!

Δηλαδή εγώ που θέλω Ιατρική Φυσικής Αποκατάστασης, μπορώ να πάω σαν κύριος να κάνω έξη μήνες PRHO παθολογία και να έχω κάνει χαρτιά στην Ελλάδα ήδη για το επόμενο μέρος της ειδικότητας;;;

Ioannina θα μου επιτρέψεις να σε διορθώσω σε αυτό που γράφεις ότι το PRHO είναι το αντίστοιχο ελληνικό 6ο έτος. Δεν είναι. Το 6ο έτος στην ελλάδα αντιστοιχεί στο 5ο ή 6ο (αν έχεις κανει bachelor μετα τα προκλινικά χρόνια) στην αγγλία. Επίσης είναι λάθος αυτό που λες ότι οταν οι PRHO δεν έχουν πτυχίο. Έχουν και παραέχουν. Απλώς το σύστημα είναι τέτοιο που η απόκτηση πτυχίου δεν συνεπάγεται άμεση εγγραφή στον ιατρικό σύλλογο. Αυτό θα γίνει μετά απο 1 χρόνο. Σε αυτό το πλαίσιο έχει νόημα που στην ελλάδα προσμετράει ως χρόνος ειδικότητας.

Πάντως να σου πω επίσης ότι το PRHO και SHO έχουν καταργηθεί και τη θέση τους έχουν πλεον πάρει τα F1 και F2. Όπως έχουν αναφέρει και πολλοί άλλοι πιο πάνω είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα στη βρετανία. Δεν έχω πάρει το πτυχίο ακόμα αλλά από εμπειρίες φίλων μου που ήρθαν από ελλάδα για ειδικότητα εδώ τα πραγματα έχουν γινει απίστευτα ζόρικα. Ουσιαστικά αν κάποιος θέλει να έχει κάποιες ελπίδες για να κανει F1 (δεν αναφερομαι σε F2 πλεον..) θα πρέπει να έχει όσο μπορει περισότερη κλινική εμπειρία, έρευνα/δημοσιεύσεις και να είναι διαθετημένος να κάνει λατζα (και χωρίς να πληρώνεται) καπου πολύ περιφερειακά (από τα 5 φιλαράκια που ήρθαν από Ελλάδα μόνο ο ένας κατάφερε να βρει θέση Φ1 στο αντικέιμενο που ήθελε και μάλιστα περιφερειακά και έχοντας κάνει και δυό χρόνια έρευνα στη βρετανία και έχοντας περάσει το πρώτο μέρος των κολεγιακών εξετάσεων!).

Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν κάποτε. Καλή τύχη αν αποφασίσεις να έρθεις βρετανία ίσως τα πράγματα να είναι καλύτερα για την ειδικότητα που θέλεις (ελεγξε με τον βρετανικό συλλογο). Αν σε καλέσουν σε συνέντευξη πάντως μη κάνεις κανένα αστείο και τους πεις ότι μετά απο 6 μήνες σκοπεύεις να επιστρέψεις Ελλάδα! emno

Φιλικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ(ΕΛΛΗΝΙΚΟ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΘΕΣΗ F1 ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ F2 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΔΙΕΤΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ. ΑΛΗΘΕΥΕΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!! ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ(ΕΛΛΗΝΙΚΟ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΘΕΣΗ F1 ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ F2 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΛΕΙΝΟΝΤΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΔΙΕΤΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ. ΑΛΗΘΕΥΕΙ?

F1 δεν μπορούμε να πάρουμε με τίποτα .Με βάση τους κανονισμούς του Foundation είμαστε στη λίστα των χωρών που δεν μπορουν να γραγούν σε F1, αλλά μονο σε F2 stand alone posts, δηλαδή αυτά που μεμονομένα θα διαφημιστούν στο bmj , γιατί στα περισσότερα γίνεται match από τους γιατρούς που έχουν F1 post , στα οποία κάποιος από Ελλάδα δεν μπορεί να πάρει μέρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ παππού. Αυτά που υπήρχαν στο ποστ μου ήταν quote όσων είχε γράψει ο deleterious και χρειαζόμουν διευκρινήσεις γιατί φαίνονται too good to be true. Οκ, παραμένουμε στην αναμονή μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

F1 δεν μπορούμε να πάρουμε με τίποτα .Με βάση τους κανονισμούς του Foundation είμαστε στη λίστα των χωρών που δεν μπορουν να γραγούν σε F1, αλλά μονο σε F2 stand alone posts, δηλαδή αυτά που μεμονομένα θα διαφημιστούν στο bmj , γιατί στα περισσότερα γίνεται match από τους γιατρούς που έχουν F1 post , στα οποία κάποιος από Ελλάδα δεν μπορεί να πάρει μέρος.

Ρε παιδιά δε θα μιλήσω γιατί ίσως το μήνυμα που περνάει εδώ μέσα είναι ότι η Αγγλία είναι κλειστή....

Απλά αναφέρω ότι όταν υπάρχει θέληση και επιμονή όλα μπορούν να γίνουν και αυτό μου το έμαθε ένα παιδί του greekmeds που τώρα κάνει ειδικότητα Αγγλία.....

Δε θα διαφωνήσω μαζί σας ότι είναι δύσκολα, αλλά όχι όπως τα αναφέρουμε ΤΡΑΓΙΚΑ....

Και το μόνο παράδειγμα που θα αναφέρω είναι ότι ουσιαστικά ο/η lilpapaki ΞΕΧΑΣΕ να αναφέρει ότι στις θέσεις F2 ουσιαστικά θα διαγωνίζονται οι ΜΗ ΑΓΓΛΟΙ. Και ότι δε θα είναι τόσο λίγες οι θέσεις μιας και οι θέσεις PRHO είναι πολύ λιγότερες από τις SHO.

Τέλος πάντων......... Τι να πω.

Δε θέλετε να πείτε πληροφορίες για την Αγγλία ορισμένοι (αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο) ΟΚ....

Αλλά τουλάχιστον μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά δε θα μιλήσω γιατί ίσως το μήνυμα που περνάει εδώ μέσα είναι ότι η Αγγλία είναι κλειστή....

Απλά αναφέρω ότι όταν υπάρχει θέληση και επιμονή όλα μπορούν να γίνουν και αυτό μου το έμαθε ένα παιδί του greekmeds που τώρα κάνει ειδικότητα Αγγλία.....

Δε θα διαφωνήσω μαζί σας ότι είναι δύσκολα, αλλά όχι όπως τα αναφέρουμε ΤΡΑΓΙΚΑ....

Και το μόνο παράδειγμα που θα αναφέρω είναι ότι ουσιαστικά ο/η lilpapaki ΞΕΧΑΣΕ να αναφέρει ότι στις θέσεις F2 ουσιαστικά θα διαγωνίζονται οι ΜΗ ΑΓΓΛΟΙ. Και ότι δε θα είναι τόσο λίγες οι θέσεις μιας και οι θέσεις PRHO είναι πολύ λιγότερες από τις SHO.

Τέλος πάντων......... Τι να πω.

Δε θέλετε να πείτε πληροφορίες για την Αγγλία ορισμένοι (αν και δεν καταλαβαίνω το λόγο) ΟΚ....

Αλλά τουλάχιστον μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.

Πιστεύω ότι είναι λάθος σου να θίγεις άτομα που δε γνωρίζεις , λέγοντας ότι εσκεμένα παρουσιάζουν ψευδή στοιχεία , προκειμένου να αποτρέψουν τους άλλους από το να προσπαθήσουν να φύγουν για Αγγλία.Ισως να επειδή ΕΣΥ λειτουργείς ανταγωνιστικά να νομίζεις ότι και όλοι κάνουν το ίδιο.Υποτίθεται ότι εδώ είμαστε για να βοηθάμε τους αλλόυς και να τους λέμε αυτά που γνωρίζουμε.Πρέπει να ξέρεις φιλε μου ότι όποιος πραγματικά θέλει να κάνει κάτι , ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΑ.Καμία δυσμενής κατάσταση και καμία πληροφορία.Μακάρινα είχανε πει και σε μένα πόσο δύσκολα είχαν την τάση να γίνουν τα πράγματα όταν ρώτησα κάποιους 2 χρόνια πριν.( θα είχα δώσει τις εξετάσεις πολύ νωρίτερα και θα είχα περισσότερες πιθανότητες). Στο match που γίνεται για f1-f2 είναι κατά κανόνα απόφοιτοι αγγλικών πανεπιστημίων, και μόνο σε stand alone posts F2 μπορεί να δηλώσει Ελληνας , αυτές οι θέσεις όμως είναι λίγες.Αν αμφισβητείς τα λεγόμενά μου μπορείς να δεις τα κριτήρια στη σελίδα του Foundation , όσον αφορά τη δυσκολία για την αναζήτηση θέσης στηνΑγγλία σε παραπέμπω στο bmj (κάνε τον κόπο να το δεις)Επίσης σίγουρα κάποιος που κάνει ήδη ειδικότητα στην Αγγλίακαι βλέπει αυτά που γράφεις μπορεί να σου απαντήσει( και να μου απαντήσει). Αν έχεις δει τα posts μου είμαι χαμηλών τόνων και δε μου αρέσουν οι αντιπαραθέσεις( καθώς και αυτοί που βρίζουν ο ένας τον άλλο) .Επειδή ενδεχομένως δεν σου αρέσουν οι απόψεις που έχω κατά καιρούς θέσει για άλλα θέματα , οι οποίες δια φέρουν από τις δικές σου ( ΈΧΩ ΔΕΙ ΤΑ POSTS ΣΟΥ) θεώρησες καλό να μου κάνεις επίθεση για να με διαβάλεις και θεωρηθώ αναξιόπιστη.Οταν θα μπορέσεις να μας παρουσιάσεις στοιχεία από αξιόπιστα site σε προκαλώ να τα παρουσιάσεις....που ξέρεις...αν εγώ είμαι μακριά από την πραγματικότητα τότε καλό θα είναι να με συνεφέρεις μήπως βρώ και εγώ καμιά θεσούλα χωρίς πολύ κόπο....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ενδεχομένως δεν σου αρέσουν οι απόψεις που έχω κατά καιρούς θέσει για άλλα θέματα , οι οποίες δια φέρουν από τις δικές σου ( ΈΧΩ ΔΕΙ ΤΑ POSTS ΣΟΥ) θεώρησες καλό να μου κάνεις επίθεση για να με διαβάλεις και θεωρηθώ αναξιόπιστη.

Ούτε σε διέβαλα ούτε τίποτα, απλά είπα ότι ξέχασες να πεις κάτι για τα F2, και όντως το ξέχασες.

Τα υπόλοιπα που έγραψα δεν πηγαίνανε για σένα αποκλειστικά αλλά για πολλά άτομα π.χ. για ένα τύπο που με 2 ποστς μπήκε στο greekmeds για να πει ότι η Αγγλία χωρίς προυπηρεσία δε γίνεται (βλέπε λίγο πιο πάνω) ... Αυτό και αν είναι τουλάχιστον ΥΠΟΠΤΟ.... Γιατί κάποιος να επιλέξει να κάνει 2 μόνο ποστ και το ένα να είναι αυτό?

Όσο για προηγούμενα ποστ σου, ειλικρινά δε θυμάμαι να έχουμε θέσει κάπου έντονα διαφορετικές απόψεις.

Σε κάθε περίπτωση όπως έχω αποδείξει μέσα από τα ποστ μου 4 έτη τώρα, όταν διαφωνώ με κάποιον του το λέω ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ στο τόπικ που διαφωνώ και σίγουρα δεν περιμένω να του τη στήσω κάπου άλλου...

Αν γυρίσεις κάποιες σελίδες πριν σε αυτό το τοπικ θα δεις ότι έχω πει τα ίδια και άλλη φορά....

Οπότε αντιλαμβάνεσαι πως ότι έγραψα είναι άσχετο με κάποια προηγούμενη (κατ'εσένα διαφωνία μας).

Αν και έχεις φαντασία, λυπάμαι γιατί κατάλαβες κάτι λάθος και παρεξήγησες τους σκοπούς μου.

PS. Ειλικρινά δε θυμάμαι τα ποστ που διαφωνήσαμε και με προβληματίζει που εσύ θυμάσαι τα δικά μου... Τόση "καλή" εντύπωση σου κάνανε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά Η Αγγλία αποτελεί τελικα απόρθητο φρούριο για τους άμοιρους απόφοιτους των ελληνικών πανεπιστημίων?

ποια πανεπιστήμια- δηλαδή από ποιες χώρες γίνονται δεκτά για F1 και γενικα με τις αλλαγές αυτές τι ισχύει για μας τους έλληνες, ποια είναι η διαδικασία για κάποιον που μόλις πήρε το πτυχίο να ξεκινήσει ειδικότητα στην αγγλία...?

Κάτι ξεκάρφωτο....

στις Μαλδίβες τι γλώσσα μιλάνε αν πάει κάποιος να ξεκινήσει ειδικότητα κι αυτή αναγνωρίζεται στη συνέχεια?

Για καραιβική ξέρει κανείς τίποτα?

ΥΓ:Είμαι πολύ απεγνωσμένος.....φαίνεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε σε διέβαλα ούτε τίποτα, απλά είπα ότι ξέχασες να πεις κάτι για τα F2, και όντως το ξέχασες.

Τα υπόλοιπα που έγραψα δεν πηγαίνανε για σένα αποκλειστικά αλλά για πολλά άτομα π.χ. για ένα τύπο που με 2 ποστς μπήκε στο greekmeds για να πει ότι η Αγγλία χωρίς προυπηρεσία δε γίνεται (βλέπε λίγο πιο πάνω) ... Αυτό και αν είναι τουλάχιστον ΥΠΟΠΤΟ.... Γιατί κάποιος να επιλέξει να κάνει 2 μόνο ποστ και το ένα να είναι αυτό?

Όσο για προηγούμενα ποστ σου, ειλικρινά δε θυμάμαι να έχουμε θέσει κάπου έντονα διαφορετικές απόψεις.

Σε κάθε περίπτωση όπως έχω αποδείξει μέσα από τα ποστ μου 4 έτη τώρα, όταν διαφωνώ με κάποιον του το λέω ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ στο τόπικ που διαφωνώ και σίγουρα δεν περιμένω να του τη στήσω κάπου άλλου...

Αν γυρίσεις κάποιες σελίδες πριν σε αυτό το τοπικ θα δεις ότι έχω πει τα ίδια και άλλη φορά....

Οπότε αντιλαμβάνεσαι πως ότι έγραψα είναι άσχετο με κάποια προηγούμενη (κατ'εσένα διαφωνία μας).

Αν και έχεις φαντασία, λυπάμαι γιατί κατάλαβες κάτι λάθος και παρεξήγησες τους σκοπούς μου.

PS. Ειλικρινά δε θυμάμαι τα ποστ που διαφωνήσαμε και με προβληματίζει που εσύ θυμάσαι τα δικά μου... Τόση "καλή" εντύπωση σου κάνανε?

Eντάξει , δε θέλω να μαλώνουμε , ας το λήξουμε εδώ....Στην πραγματικότητα θέλω να έχω αριστες σχέσεις με όλους αν γίνεται.Απλά ταράχτηκα όταν είδα ότι έκανες quote το δικό μου post και έγραψες αυτά που έγραψες.Έχω πάντα καλή πρόθεση για τους αλλους και ενοχλήθηκα οταν με κατηγορησες άδικα.

Τελικά Η Αγγλία αποτελεί τελικα απόρθητο φρούριο για τους άμοιρους απόφοιτους των ελληνικών πανεπιστημίων?

ποια πανεπιστήμια- δηλαδή από ποιες χώρες γίνονται δεκτά για F1 και γενικα με τις αλλαγές αυτές τι ισχύει για μας τους έλληνες, ποια είναι η διαδικασία για κάποιον που μόλις πήρε το πτυχίο να ξεκινήσει ειδικότητα στην αγγλία...?

Κάτι ξεκάρφωτο....

στις Μαλδίβες τι γλώσσα μιλάνε αν πάει κάποιος να ξεκινήσει ειδικότητα κι αυτή αναγνωρίζεται στη συνέχεια?

Για καραιβική ξέρει κανείς τίποτα?

ΥΓ:Είμαι πολύ απεγνωσμένος.....φαίνεται;

The following groups of doctors are NOT eligible to apply:

1. EEA graduates with degrees from the following countries, which have a system where the PRHO/F1 year equivalent forms part of the undergraduate medical course are therefore not eligible for provisional registration*: Belgium, Czech Republic, Estonia, Germany, Greece, Hungary, Latvia, Netherlands, Slovak Republic, Spain.

*these EEA countries would normally include the equivalent of an intern or PRHO year in their undergraduate course, and their graduates would therefore not be eligible. However, there may be exceptions, and applicants required to hold limited registration and to work in a PRHO/F1 post are advised to contact the GMC to confirm their status. Doctors holding full or provisional registration are not required to confirm their status with the GMC.

International Medical Graduates (IMGs): The majority of PLAB2 holders have already undertaken a PRHO/intern equivalent year in their own country and would not be eligible for Foundation Year 1, or 2 year Foundation Programmes.

Aυτά τα στοιχεία είναι από το site του NHS .Καλό θα είναι αν όντως ενδιαφέρεσαι γαι Αγγλία, να κάνεις αγροτικό και ταυτοχρονα να διαβάσεις για να περασεις τις εξετάσεις τους , ετσι οπως εχουν τωρα τα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eligibility to apply

The basic rule is that two year Foundation Programmes commencing in August 2006 are available to those doctors who are required by the GMC to undertake a year of provisional training.

The following groups of doctors are able to apply:

All UK medical graduates are required to undertake a 2 year foundation programme and therefore should apply through this process.

EEA graduates from the following countries, which have an undergraduate medical education system similar to the UK, can apply for provisional registration: Austria, Czech Republic*, Denmark, Finland, France, Iceland, Ireland, Italy, Lithuania, Malta, Norway, Poland, Portugal, Slovenia, Sweden, Switzerland

*Some graduates only – see below. Please note, this is a recent change in guidance.

International Medical Graduates (IMGs)

These doctors must hold PLAB2. A small proportion of PLAB2 doctors will have been informed by the GMC that, when registered, they will have to work under limited registration in PRHO or Foundation Year 1 posts. These are the only holders of PLAB2 who would be eligible to apply under this scheme. Confirmation of the GMC guidance can be obtained by emailing the GMC at: RESTRICTEDLR@gmc-uk.org

The following groups of doctors are NOT eligible to apply:

1. EEA graduates with degrees from the following countries, which have a system where the PRHO/F1 year equivalent forms part of the undergraduate medical course are therefore not eligible for provisional registration*: Belgium, Czech Republic, Estonia, Germany, Greece, Hungary, Latvia, Netherlands, Slovak Republic, Spain. *these EEA countries would normally include the equivalent of an intern or PRHO year in their undergraduate course, and their graduates would therefore not be eligible. However, there may be exceptions, and applicants required to hold limited registration and to work in a PRHO/F1 post are advised to contact the GMC to confirm their status. Doctors holding full or provisional registration are not required to confirm their status with the GMC.

International Medical Graduates (IMGs): The majority of PLAB2 holders have already undertaken a PRHO/intern equivalent year in their own country and would not be eligible for Foundation Year 1, or 2 year Foundation Programmes.

Τροποποιήθηκε από Johnnie Walker... Black Label
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ειδικότητα στην Αγγλία έχει δυσκολέψει πάρα μα πάρα πολύ.

Σε αυτό νομίζω συμφωνούμε όλοι, έτσι;

Δεύτερο, δεν είναι ακατόρθωτη ακόμη και χωρίς προυπηρεσία....

Συμφωνούμε όλοι και σε αυτό;

Τρίτον, ένας τρόπος να αυξηθούν πολύ οι πιθανότητες είναι να πάει κάποιος Αγγλία, όπως θα πήγαινε για ένα καλό master....Τί σημαίνει αυτό; Αν έχει την οικονομική δυνατότητα να κάτσει ένα χρόνο άμισθος. Για ένα καλό Master θα πλήρωνε τα ίδια....Έτσι αυξάνονται δραματικά οι πιθανότητες να βρει κάποια θέση στην πορεία, ακόμη και αρκετά καλή και στην τελική δεν έχει να χάσει απολύτως τίποτα (και μόνο να κερδίσει σε πολλά επίπεδα) όταν στον ίδιο χρόνο εδώ θα καθόταν και θα κοίταζε τον ουρανό...(πάντα για αυτούς που έχουν 15-30,000 ευρώ να δώσουν για κάτι τέτοιο)

Τέταρτον, οι γνωριμίες μετράνε ακόμη και εκεί

Πέμπτο χρειάζεται πάντα και τύχη.

Έκτο όλοι μας ακούμε διάφορα από δεξιά και αριστερά, ακόμη και από φίλους ή συγγενείς., Από άλλους καλά, από άλλους άσχημα και σαν άνθρωποι συνήθως διαλέγουμε την απαισιόδοξη άποψη γιατί βολεύει ίσως την πιθανή οκνηρία μας ή "δειλία" μας....Αλλά αν το καλοσκεφτούμε ακούμε και "καλά" κατά καιρούς....Η αλήθεια λογικό δεν είναι να είναι κάπου στην μέση;

Περιμένω με χαρά σχόλιά σας για να το συζητήσουμε! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε σε διέβαλα ούτε τίποτα, απλά είπα ότι ξέχασες να πεις κάτι για τα F2, και όντως το ξέχασες.

Τα υπόλοιπα που έγραψα δεν πηγαίνανε για σένα αποκλειστικά αλλά για πολλά άτομα π.χ. για ένα τύπο που με 2 ποστς μπήκε στο greekmeds για να πει ότι η Αγγλία χωρίς προυπηρεσία δε γίνεται (βλέπε λίγο πιο πάνω) ... Αυτό και αν είναι τουλάχιστον ΥΠΟΠΤΟ.... Γιατί κάποιος να επιλέξει να κάνει 2 μόνο ποστ και το ένα να είναι αυτό?

Όσο για προηγούμενα ποστ σου, ειλικρινά δε θυμάμαι να έχουμε θέσει κάπου έντονα διαφορετικές απόψεις.

Σε κάθε περίπτωση όπως έχω αποδείξει μέσα από τα ποστ μου 4 έτη τώρα, όταν διαφωνώ με κάποιον του το λέω ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ στο τόπικ που διαφωνώ και σίγουρα δεν περιμένω να του τη στήσω κάπου άλλου...

Αν γυρίσεις κάποιες σελίδες πριν σε αυτό το τοπικ θα δεις ότι έχω πει τα ίδια και άλλη φορά....

Οπότε αντιλαμβάνεσαι πως ότι έγραψα είναι άσχετο με κάποια προηγούμενη (κατ'εσένα διαφωνία μας).

Αν και έχεις φαντασία, λυπάμαι γιατί κατάλαβες κάτι λάθος και παρεξήγησες τους σκοπούς μου.

PS. Ειλικρινά δε θυμάμαι τα ποστ που διαφωνήσαμε και με προβληματίζει που εσύ θυμάσαι τα δικά μου... Τόση "καλή" εντύπωση σου κάνανε?

Φίλε Αντρέα μπορεί να σε ενόχλησε το δικό μου μαιλ. Ειλικρινά δε προσπαθώ να παρουσιάσω τη Βρετανία ως απόρθητο κάστρο. Θέλω όμως να τονίσω το γεγονός ότι τα πράγματα έχουν δυσκολέψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε σχεση με λιγα χρόνια πριν. Δε το λεω αυτο με καποιο υπογειο σκοπο (πχ να υπαρχουν λιγότεροι ανταγωνιστές κλπ κλπ). Σπουδάζω βρετανία και έτσι η θέση μου είναι έτσι και αλλιως εξασφαλισμένη. Γουσταρω όμως πολύ να βοηθάω τους συμπατριώτες μου αν και εφόσον μπορώ. Και πολύ γουστάρω να βλέπω έλληνες γιατρούς στο βρετανικά νοσοκομεία. Άρα λοιπόν μη παρασύρεσε και θεωρεις ότι υπάρχει πλεκτάνη.

Επι της ουσίας. Προσωπική μου άποψη: Πολύ δύσκολα θα μπορέσει κάποιος που μόλις πηρε το πτυχιο στην ελλάδα να βρει F2. Οι θέσεις είναι λίγες (διότι η συντριπτική πλειοψηφία των F1&F2 είναι κρατημένες για τους αποφοιτους των βρετανικών ιατρικών). Αφήνουν μια χουφτα F2 για ΟΛΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ (δε ξέρω πως αλλιως να το θέσω αλλά αυτό και μόνο κάνει τη συγκεκριμένη θέση πολύ, μα πάρα πολύ, ανταγωνιστική). Υπάρχουν πάντα παράθυρα για F1. Ισως τελικά η καλύτερη λύση είναι να έρθει κάποιος εδω και να κάνει είτε ένα αμισθο κλινικό attachment είτε ενα κλινικο μαστερ. Στην πορεία θα βρει τη λύση...(στο μεταξύ όμως θα έχει κλινική εμπειρία στην χώρα ή/και καποια δημοσίευση. Άρα λοιπόν επιστρέφουμε στο αρχικό επιχείρημα: όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο...). Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις.

Φιλικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Αντρέα μπορεί να σε ενόχλησε το δικό μου μαιλ. Ειλικρινά δε προσπαθώ να παρουσιάσω τη Βρετανία ως απόρθητο κάστρο. Θέλω όμως να τονίσω το γεγονός ότι τα πράγματα έχουν δυσκολέψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε σχεση με λιγα χρόνια πριν. Δε το λεω αυτο με καποιο υπογειο σκοπο (πχ να υπαρχουν λιγότεροι ανταγωνιστές κλπ κλπ). Σπουδάζω βρετανία και έτσι η θέση μου είναι έτσι και αλλιως εξασφαλισμένη. Γουσταρω όμως πολύ να βοηθάω τους συμπατριώτες μου αν και εφόσον μπορώ. Και πολύ γουστάρω να βλέπω έλληνες γιατρούς στο βρετανικά νοσοκομεία. Άρα λοιπόν μη παρασύρεσε και θεωρεις ότι υπάρχει πλεκτάνη.

Επι της ουσίας. Προσωπική μου άποψη: Πολύ δύσκολα θα μπορέσει κάποιος που μόλις πηρε το πτυχιο στην ελλάδα να βρει F2. Οι θέσεις είναι λίγες (διότι η συντριπτική πλειοψηφία των F1&F2 είναι κρατημένες για τους αποφοιτους των βρετανικών ιατρικών). Αφήνουν μια χουφτα F2 για ΟΛΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΚΟΣΜΟ (δε ξέρω πως αλλιως να το θέσω αλλά αυτό και μόνο κάνει τη συγκεκριμένη θέση πολύ, μα πάρα πολύ, ανταγωνιστική). Υπάρχουν πάντα παράθυρα για F1. Ισως τελικά η καλύτερη λύση είναι να έρθει κάποιος εδω και να κάνει είτε ένα αμισθο κλινικό attachment είτε ενα κλινικο μαστερ. Στην πορεία θα βρει τη λύση...(στο μεταξύ όμως θα έχει κλινική εμπειρία στην χώρα ή/και καποια δημοσίευση. Άρα λοιπόν επιστρέφουμε στο αρχικό επιχείρημα: όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο...). Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις να κάνεις.

Φιλικά.

Συμφωνώ μαζί σου και όχι δε με ενόχλησε το δικό σου ποστ... Αυτοί που κάναν την λαλακία ξέρουν ποιοι είναι....

Καλό βράδυ και συνεχίστε όσοι ξέρετε να μας ενημερώνετε και εμάς τους δύστυχους ομοεθνείς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.