Jump to content

ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ


palaiologos

Recommended Posts

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΩΣ.ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ,ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΕΧΩ ΣΤΕΝΟ ΣΥΓΓΕΝΗ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΔΙΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΥΚΛΟ ΔΙΚΑΤΣΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΕΦΟΜΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΠΟΥ ΕΙΤΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΙΤΕ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΠΑΡΑΘΥΡΑΚΙΑ.ΑΥΤΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ.ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΤΥΧΑΙΑ.

ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΚΟΛΛΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ 10 ΓΡΑΠΤΑ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΤΑ ΤΡΑΓΙΚΗ ΤΟΥΣ ΤΥΧΗ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΔΙΟΡΘΩΤΗ(ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ-ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΥΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ)ΚΑΙ Η ΤΑΡΙΦΑ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 55-90 ΕΥΡΩ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΧΕΙΛΗ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΔΙΚΑΤΣΑ-ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΠΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ-Ο ΕΝΑΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ Η ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΝΕ.

Λέω εγώ....δεν θα ήταν καλύτερα όμως άλλη φορά, πριν ποστάρεις μία τέτοια πληροφορία, να την τσεκάρεις λίγο και εσύ το κατά πόσο αληθεύει ή όχι, χωρίς να δημιουργήσεις αναστάτωση στα μελη αυτού του φόρουμ.Θεωρώ αυτή την κίνηση πιο σωστή και πιο αντικειμενική, απέναντι σε όλους, ΔΙΚΑΤΣΑδες ή μη.Φήμες κυκλοφορούνε πολλές, από παλιά.Το θέμα είναι το κατά πόσο είναι σωστές και εφικτές.

Πάντως και εγώ μπορώ να σου πω ότι συγκεκριμένα για Αγγλία, είναι αδύνατον να συμβαίνει αυτό.Για οποιαδ΄ποτε άλλη χώρα, ίσως, μία στις χίλιες, αλλά για Αγγλία όχι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Last Reply

Κωλοιατρική τής Αθήνας, ρε γαμώτο. Απορώ:

1. γιατί έχει τόσο ψηλές μονάδες κάθε χρονιά παρά την πασιφανή ανεπάρκειά της να βγάλει αντάξιους γιατρούς.

2. πως εμπιστεύονται τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία για την εξειδίκευσή τους τόσοι απόφοιτοι ξένων σχολών ενώ είναι ενήμεροι αυτής τής ανεπάρκειας την οποία και εντονότατα επικρίνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα απλό περιστατικό θα μας πείσει:

Απόφοιτη Σόφιας που κάνει τρίμηνο αγροτικού αναρρωτιέται αν θα της δοθεί ευκαιρία να πάρει... αίμα κατά τη διάρκεια του αγροτικού.

-"Βεβαίως, γιατί όχι;", ρωτάει ανυποψίαστος άλλος αγροτικός

-"Δεν έχω ξαναπάρει μωρέ. Στη Βουλγαρία δεν μας αφήνανε να παίρνουμε, ε και δεν το σκεφτήκαμε κι εμείς ποτέ"

Ε, νομίζω πως ακόμα και στον πιο αδιάφορο απόφοιτο Αθήνας ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα πέρασε από το μυαλό μήπως πρέπει να κάνει αυτή την τόσο βαριά ιατρική πράξη.

Το καλύτερο για το τέλος:

Η ίδια απόφοιτη κατηγορεί φίλη της, αγροτικό σε άλλο Νοσοκομείο:

-"Μου λέει η τάδε ότι βγαίνει και με νοσοκόμες. Μα τι κατάντια. Να βγαίνει γιατρός με νοσοκόμο!"

Και με αυτό το παραμυθάκι (που μου συνέβη in real life μόλις χθες) σας καληνυχτίζω. Κι ας φωνάζει ο Sir Alex ότι τα βγάζουμε από το μυαλό μας. Θα ένιωθα ΠΟΛΥ καλύτερα αν τα έβγαζα από το μυαλό μου. Αλήθεια.

εισαι μαλακας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος από σας που μετά το πανεπιστήμιο πάει σε ειδικότητα και εκεί βρεθεί μπροστά σε μια απλή νοσοκόμα με 5 χρόνια προϋπηρεσία δεν θα πω περισσότερα δεν χρειάζεται 5 είναι καλά και μου αποδείξει πως είναι καλύτερος από αυτήν και ότι αυτήν η νοσοκόμα θα έρθει ποτέ σ εσένα τον νέο γιατρουδακο, γιατί αυτό είσαι στα μάτια τις σ αρεσει δεν σ αρεσει , και σου ζητήσει να τις βρεις ΕΣΥ ΦΛΕΒΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΥΤΗΝ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

ΑΝΤΕ ΞΕΚΑΒΑΛΑΤΕ ΡΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ ΓΙΑΤΡΑΡΕΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ

ΠΡΟΣΟΧΕΣ ΘΑ ΒΑΡΑΤΕ ΣΤΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος από σας που μετά το πανεπιστήμιο πάει σε ειδικότητα και εκεί βρεθεί μπροστά σε μια απλή νοσοκόμα με 5 χρόνια προϋπηρεσία δεν θα πω περισσότερα δεν χρειάζεται 5 είναι καλά και μου αποδείξει πως είναι καλύτερος από αυτήν και ότι αυτήν η νοσοκόμα θα έρθει ποτέ σ εσένα τον νέο γιατρουδακο, γιατί αυτό είσαι στα μάτια τις σ αρεσει δεν σ αρεσει , και σου ζητήσει να τις βρεις ΕΣΥ ΦΛΕΒΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΥΤΗΝ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

ΑΝΤΕ ΞΕΚΑΒΑΛΑΤΕ ΡΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ ΓΙΑΤΡΑΡΕΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ

ΠΡΟΣΟΧΕΣ ΘΑ ΒΑΡΑΤΕ ΣΤΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ .

Να επιβεβαιώσω και εγώ, ότι 4 στις 5 φορές, αυτό είναι αλήθεια. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλές φορές χάνετε το νόημα της κουβέντας... :P

Αγροτικός ιατρός που να μην έχει πάρει ποτέ της αίμα είναι απαράδεκτο. Tελεία και παύλα.

Από εκεί και πέρα το ότι υπάρχουν νοσοκόμες που είναι καλύτερες στις αιμοληψίες από έναν απλό γιατρό είναι αλήθεια. Όταν όμως τα βρουν σκούρα, τουλάχιστον εδώ που είμαι, πάλι σε ιατρό (αναισθησιολόγο ή χειρουργό) απευθύνονται για να μπει η κεντρική γραμμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου πέρασε από το μυαλό πως όταν οι νοσηλεύτριες δεν βρίσκουν φλέβα είτε για αιμοληψία είτε για φλεβοκαθετήρα απεθύνονται στο γιατρό γιατί το θεωρούν αυτονόητο πως θα τα καταφέρει καλύτερα ?

Όταν όμως τα βρουν σκούρα, τουλάχιστον εδώ που είμαι, πάλι σε ιατρό (αναισθησιολόγο ή χειρουργό) απευθύνονται για να μπει η κεντρική γραμμή.

Τσ τσ τσ , τι σου ειναι αυτοι οι Αμερικλανοι ρε παιδι μου. Πλεον χρησιμοποιουν κεντρικη γραμμη για τις αιμοληψιες.

Ή αυτο συμβαινει, ή ο usmeds κανει πολυ παρεα με Τζαμαικανους τελευταια...

Everybody's smoking it man...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου πέρασε από το μυαλό πως όταν οι νοσηλεύτριες δεν βρίσκουν φλέβα είτε για αιμοληψία είτε για φλεβοκαθετήρα απεθύνονται στο γιατρό γιατί το θεωρούν αυτονόητο πως θα τα καταφέρει καλύτερα

Any bright ideas, doc?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τι να σου πω τωρα. Αν θες να γινεσαι γελοιος, καν'το. Αν παλι απ'το ολο κλιμα της κουβεντας (και απο το ποιους γινεται) αποκομισες πως μιλαμε για CVAD τοση ωρα, τοτε φιλε μου παω πασο.

Και μια που τ'ανεφερες, εντο στο Ελλαντα αν μια νοσηλευτρια συναντησει δυσκολιες κατα την εισαγωγη CVAD, ΔΕΝ θα καλεσει χειρουργο ή αναισθησιολογα. Να σου πω γιατι ? Επειδη εντο οι νοσηλευτριες ΔΕΝ βαζουν CVAD. Κι αν αυτο δεν το γνωριζες, τοτε σημαινει πως δεν εχεις και πολυ μεγαλη επαφη με τα Ελληνικα νοσοκομεια. Να συνεχισω το σκεπτικο μου ?...

;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάλι χάνεις το νόημα της κουβέντας...

Είπα πως αν κανένας (νοσηλεύτρια, απλός γιατρός, αναισθησιολόγος) δεν μπορεί να βάλει φλεβοκαθετήρα κάποιος (ο γιατρός) θα πρέπει να βάλει κεντρική γραμμή. Που μπερδεύτηκες;

Έχεις δίκιο πως παρέλειψα να πω πως πάλι ιατρός θα πάρει αίμα από την ιγνυακή στην περίπτωση που δεν χρειάζεται καθετήρας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από εκεί και πέρα το ότι υπάρχουν νοσοκόμες που είναι καλύτερες στις αιμοληψίες από έναν απλό γιατρό είναι αλήθεια. Όταν όμως τα βρουν σκούρα, τουλάχιστον εδώ που είμαι, πάλι σε ιατρό (αναισθησιολόγο ή χειρουργό) απευθύνονται για να μπει η κεντρική γραμμή.

Εμάς εδώ στη γηραιά ήπειρο τις βάζει ο μάγειρας τις κεντρικές γραμμές. Είμαστε πιο εξελιγμένοι.

(στα υπόλοιπα απήντησε ο Alex77)

Είπα πως αν κανένας (νοσηλεύτρια, απλός γιατρός, αναισθησιολόγος) δεν μπορεί να βάλει φλεβοκαθετήρα κάποιος θα πρέπει να βάλει κεντρική γραμμή.

Εγώ πάντως αν στο αμερικάνικο υπερνοσοκομείο σου ήμουν για απλές εξετάσεις και μου βάζαν κεντρική γραμμή επειδή οι νοσοκόμοι ή οι ιατροί δε μπορούσαν να μου βάλουν τον φλεβοκαθετήρα θα τους πηδούσα στα law suites. Ντάξει, είναι τόσο σπάνιο να μη μπορεί κάποιος...

emuncle

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλά δεν σας έχει τύχει ποτέ να μην έχει γραμμή ο ασθενής και να χρειαστεί κεντρική;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι. emarup

Eμείς εδώ στην Ευρώπη δε μασάμε. Προσπαθούμε μέχρι να την πετύχουμε, έστω κι αν κάνουμε τρυπητήρι το χέρι του ασθενή. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα πως αν κανένας (νοσηλεύτρια, απλός γιατρός, αναισθησιολόγος) δεν μπορεί να βάλει φλεβοκαθετήρα κάποιος (ο γιατρός) θα πρέπει να βάλει κεντρική γραμμή. Που μπερδεύτηκες;

Αν ειπες αυτο σε μια κουβεντα οπου λεμε για το αν ο γιατρος οφειλει να γνωριζει καλυτερα απο μια νοσηλευτρια να βαζει καθετηρακι και να περνει αιμα, τοτε εισαι εκτος θεματος. Αντερσταντ ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι είδα πολλούς στο χώρο, γιατρούς αλλά και άλλους επιστήμονες υγείας και τεχνολόγους, να συμπεριφέρονται με συγκατάβαση προς τους υπόλοιπους, αλλά οι συμπεριφορές αυτές, όπου έπεσαν στην αντίληψή μου τουλάχιστο, ήταν θέμα αγωγής και ανατροφής, που ή τις έχει ο καθένας απ΄το σπίτι του ή όχι. Δεν είδα καμιά ιδιαίτερη αντιπαλότητα μεταξύ ειδικευόμενων γιατρών που να σχετίζεται με τη χώρα από την οποία αποφοίτησε ο καθένας, αλλά γιατρούς ανάγωγους με απαράδεκτες συμπεριφορές πολλούς δυστυχώς ... αν ακόμα και αυτό το αποδίδουν κάποιοι στις ξένες χώρες που τους έδωσαν ένα πτυχίο είναι μια εξήγηση που δεν έτυχε να ακούσω ποτέ πριν :o Από πότε ένα πτυχίο από οπουδήποτε συνεπάγεται και ανοιχτό μυαλό και κριτική σκέψη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ειπες αυτο σε μια κουβεντα οπου λεμε για το αν ο γιατρος οφειλει να γνωριζει καλυτερα απο μια νοσηλευτρια να βαζει καθετηρακι και να περνει αιμα, τοτε εισαι εκτος θεματος. Αντερσταντ ?

Άστον τον άνθρωπο ρε Alex να κάνει το εφέ του. Πως θα δείξει ότι οι ειδικευόμενοι στις ΗΠΑ μαθαίνουν κάτι παραπάνω; :P

Εμείς εδώ με δαγκωματιά παίρνουμε αίμα και με το δάχτυλο δοκιμάζουμε τα ούρα του ασθενή για διαβήτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από πότε ένα πτυχίο από οπουδήποτε συνεπάγεται και ανοιχτό μυαλό και κριτική σκέψη?

Ενα πτυχιο δεν εγγυαται αυτα τα πραγματα που αναφερεις. Η επιτυχια ομως στις πανελληνιες εγγυαται... ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μπουχαχα..

(εκτος απο θεση για ειδικοτητα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@alex

Η κουβέντα άρχισε από τον sovereign που περιέγραψε ένα απαράδεκτο φαινόμενο:

Αγροτικός ιατρός, με άδεια εξασκήσεως από την Ελληνική πολιτεία να μην έχει πάρει ποτέ στην ζωή της αίμα.

Κάποιοι βγήκαν και είπαν πως αυτό δεν είναι απαράδεκτο γιατί πολλές φορές το νοσηλευτικό προσωπικό ξέρει καλύτερα. Είπα όμως πως υπάρχουν περιπτώσεις που κανείς δεν μπορεί να βρει αίμα περιφερικά. Τότε πάλι ο γιατρός πρέπει να βγάλει το φίδι από την τρύπα πηγαίνοντας κεντρικά.

Και πάλι δεν καταλαβαίνω τι βρίσκεις περίεργο.

Δεν πειράζει, καληνύχτα.

@wizard

Σου έχω κάνει ποτέ κακό και δεν το έχω καταλάβει.

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

usmeds, ok το κόβω γιατί στο τέλος θα νομίζεις ότι είμαι και κανένας ψυχοπαθής stalker... :(

Πραγματικά πιστεύω πάντως πως το παραπάνω περιστατικό (αγροτικός που δεν έχει πάρει αίμα) δεν έγινε επειδή η απόφοιτος ήταν βουλγαροσπουδασμένη, αλλά επειδή ήταν τεμπελόσκυλο. Επαναλαμβάνω, δεν υπάρχει περίπτωση μία στο εκατομμύριο φοιτητής να παρακαλέσει ευγενικά νοσοκόμα να του μάθει να παίρνει περιφερικά αίμα και αυτή να μην του δείξει.

Η παραπάνω κοπέλα προφανώς τεμπέλιασε, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι αυτή και μόνο αυτή υπεύθυνη, όχι όλοι οι ΔΙΚΑΤΣΑδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ το μέλος DINO να μην ξαναγράψει σε forum που είμαι moderator γιατί πολύ απλά θα φάει πόδι και το post και ο DINO.

Ευχαριστώ.

ΥΓ: Δεν αποτελεί δικαιολογία ότι "ξέρουν οι νοσοκόμες". Σε λίγο θα λέμε "δεν μαθαίνω Παθολογία γιατί όλο και κάποιος γιατρός εκεί που θα δουλεύω θα ξέρει" και "δεν μαθαίνω ΗΚΓ γιατί θα φωνάζω τον Καρδιολόγο". Ας αναλογιστεί όποιος βρίσκει τέτοιες δικαιολογίες μήπως απλά προσπαθεί να καλύψει την ανεπάρκειά του.

ΥΓ2: Λυπάμαι που αποφάσισα να μην απαντώ σε προσωπικές αναφορές μελών, μπαίνοντας σε δημόσιο διάλογο μαζί τους. Η προσωπική εμπάθεια δεν κρύβεται, αλλά δεν θα συμμετάσχω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν δεν μπόρεσα να κρατηθώ.

Πραγματικά πιστεύω πάντως πως το παραπάνω περιστατικό (αγροτικός που δεν έχει πάρει αίμα) δεν έγινε επειδή η απόφοιτος ήταν βουλγαροσπουδασμένη , αλλά επειδή ήταν τεμπελόσκυλο

Απλή σύμπτωση... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"δεν μαθαίνω Παθολογία γιατί όλο και κάποιος γιατρός εκεί που θα δουλεύω θα ξέρει" και "δεν μαθαίνω ΗΚΓ γιατί θα φωνάζω τον Καρδιολόγο".

Ααααα. Τωρα καταλαβα γιατι στο πτυχιο αλλος χρωσταει ανατομια, αλλος φυσιολογια, αλλος φαρμακολογια, αλλος παθολογια και ουτω καθ'εξης. Ειναι το πανεπιστημιο των επιλεγομενων...

Κάποιοι βγήκαν και είπαν πως αυτό δεν είναι απαράδεκτο γιατί πολλές φορές το νοσηλευτικό προσωπικό ξέρει καλύτερα. Είπα όμως πως υπάρχουν περιπτώσεις που κανείς δεν μπορεί να βρει αίμα περιφερικά. Τότε πάλι ο γιατρός πρέπει να βγάλει το φίδι από την τρύπα πηγαίνοντας κεντρικά.

Ακομη και αυτο να ειπες, ποιος γιατρος θα βρει κεντρικη φλεβα ? Ο αγροτικος ? Ο παθολογος ? Ο δερματολογος ? Ο ενδοκρινολογος ?

Βλεπεις λοιπον που αυτο που ειπες δεν κολλαει στην κουβεντα -οποιο νοημα κι αν του δωσεις ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά έχουμε ξεφύγει το θέμα είναι ένα ο γιατρός σίγουρα ΠΡΕΠΕΙ να ξέρει να παίρνει αίμα αλλά μεσα στο νοσοκομείο στην πράξη από τα ολίγα που έχω δει σ Ελλάδα αλλά και εκεί που σπούδασα σπάνια ο γιατρός θα πάει για αίμα στο 98% θα τα βγάλει πέρα η νοσοκόμα ακομα και αν πρέπει να τον κάνει σουρωτήρι τον ασθενή.

Τώρα όσο για την συνάδελφο που δεν έκανε μια αιμοληψία στα 6 χρόνια έχει αλλά τόσα να το κάνει εμπρός της και θα κριθεί η ιδία για αυτό, επίσης εσείς εδώ ολοι είσαστε με μια βελόνα στο χέρι στα 6 χρόνια? Δεν νομίζω.

Μια κατάθεση από προσωπική εμπειρία τώρα όταν ήμουν φαντάρος συνταξίδεψα γυρνώντας από μια άδεια με ένα συμπατριώτη (δεν το γνώριζα το παιδί στο λεωφορείο καθόμαστε δίπλα δίπλα και εκεί τα λέγαμε) από Λάρισα που σπούδαζε Θεσσαλονίκη ιατρική, μου είπε τότε αυτό το παιδί εμείς λέει μπαίνουμε 50 άτομα σε ένα γκρουπ πάνω από 1 ασθενή ο βοηθός συνήθως δεν ασχολείστε μαζί μας και φεύγει και άντε εσύ να δεις και να μάθεις και σιγά τώρα μην 50 άτομα μπορέσουν να εξετάσουν 1 ασθενή.

Εκεί που σπούδαζα εγώ δεν χάσαμε ούτε μια ώρα μάθημα από απεργία από καταλήψεις και δεν είμαστε πάνω από 8-10 άτομα σε κάθε γκρουπ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ : ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΞΙΣΩΝΕΤΕ ΟΛΟΥΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολο κολπα βλεπετε ενω ολα ειναι νομιμοτατα οπως ειναι νομιμοτατοι και ολοι οι αποφοιτοι πανεπιστημιων Πολωνιας,Τσεχιας,Ουγγαριας κα που δουλευουν τωρα ανετα στην Ελλαδα.

Οπως καποιος που περναει δικατσα μπορει ανετα να ξεκινησει ειδικοτητα σε ολες τις χωρες τις ΕΕ χωρις να πρεπει να δωσει τις αντιστοιχες εξετασεις εκει, ετσι και καποιος που περασε εξετασεις για ακαδημαικη αναγνωριση(οπως ειναι και οι εξετασεις του δικατσα) σε χωρα της ΕΕ. και μπορει πλεον να γραφει στον εκει ιατρικο συλλογο,και μπορει ανετα μετα να ερθει να δουλεψει στην Ελλαδα.

Που το βλεπετε το κολπο?

Τερμα τα μονοπωλεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ακαδημαϊκή ισοτιμία είναι ή όχι απαραίτητη για να κάνουν ειδικότητα οι απόφοιτοι Ουγγαρο/Τσεχίας/κ.λπ....;

Για να εγγραφούν στον σύλλογο και να δουλέψουν προφανώς όχι - αλλά για να κάνουν ειδικότητα (= μεταπτυχιακό) είναι απαραίτητη ή όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.