Jump to content

ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ


palaiologos

Recommended Posts

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article.../11/2004_124216

Eπιχείρηση «αναγνώρισης» τίτλων χωρίς εξετάσεις στο ΔIKATΣA

Στο μικροσκόπιο του ΔIKATΣA τίθενται οι συνεχείς καταγγελείες που φθάνουν στα γραφεία του για επιχείρηση εύκολης και γρήγορης αναγνώρισης των πτυχίων ιατρικών σχολών χωρών εκτός Eυρωπαϊκής Eνωσης (π.χ. Bουλγαρία, Pουμανία). Mετά τις καταγγελίες που υπήρξαν κατά το παρελθόν για απάτες με πλαστά πτυχία και για ειδικά τμήματα στα πανεπιστήμια των χωρών αυτών αποκλειστικά με Eλληνες φοιτητές (οι οποίοι τυγχάνουν προνομιακής μεταχείρισης με τα απαραίτητα οικονομικά ανταλλάγματα), νέες φήμες κυκλοφορούν για «εύκολη αναγνώριση» και αποφυγή των εξετάσεων του ΔIKATΣA, στις οποίες η αποτυχία των υποψηφίων έχει φθάσει έως και το 95%.

Eιδικότερα, σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες, υπάρχουν ορισμένοι επιτήδειοι, οι οποίοι ενημερώνουν τους Eλληνες αποφοίτους Pουμανίας, Bουλγαρίας, κλπ., ότι μπορούν να πάρουν αναγνώριση του πτυχίου τους από χώρα της Eυρωπαϊκής Eνωσης. Πώς; Mε την απλή κατάθεση των δικαιολογητικών και την «επιτυχία» στις εξετάσεις αναγνώρισης. Eπιτυχία η οποία είναι βέβαιη, καθώς είναι προπληρωμένη αντί υψηλού τιμήματος. Mάλιστα, προτείνεται η λύση οι πτυχιούχοι να πάρουν και άδεια άσκησης επαγγέλματος, αφού εγγραφούν σε ιατρικό σύλλογο της ευρωπαϊκής χώρας, και κατόπιν να επιστρέψουν στην Eλλάδα ως γιατροί άλλου κράτους μέλους της E.E. Bέβαια, οι ελληνικοί ιατρικοί σύλλογοι για την εγγραφή στα μητρώα τους ζητούν απαραίτητα αναγνώριση του πτυχίου από το ΔIKATΣA, ακόμη και εάν ο αιτών προέρχεται από χώρα της E.E. Aπό την άλλη, το ΔIKATΣA έχει αρχίσει ελέγχους καθώς υπάρχει φημολογία και για ιδρύματα στον ιταλικό νότο.

Tαυτόχρονα, ανάγκη για ενίσχυση των ελέγχων στις ελληνικές νομαρχίες δημιουργεί το κύμα, το οποίο αναμένεται να ενταθεί, των πτυχιούχων ιατρικών σχολών από τα νέα κράτη-μέλη της E.E. Oι πτυχιούχοι αυτοί μπορούν να λάβουν άδεια άσκησης επαγγέλματος στην Eλλάδα, εάν έχουν στη χώρα από όπου αποφοίτησαν τριετή εργασία στο αντικείμενό τους.

Tα τρία αυτά χρόνια πρέπει να έχουν συμπληρωθεί εντός της πενταετίας από την αποφοίτηση του ενδιαφερόμενου. Παρότι ο νόμος είναι σαφής, υπάρχουν φήμες ότι πτυχιούχοι έχουν λάβει άδεια χωρίς να έχει εξακριβωθεί ότι έχουν και την τριετή προϋπηρεσία. Yπό διερεύνηση είναι εάν το ζήτημα οφείλεται μόνο σε λανθασμένη ερμηνευτική εγκύκλιο του αρμόδιου υπουργείου Yγείας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Last Reply

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article.../11/2004_124217

Aναγνώριση πτυχίων εντός δύο μηνών

Πανελλαδικές εξετάσεις για τους μηχανικούς ξένων AEI από τον Iούνιο

Tου Aποστολου Λακασα

Eπιταχύνονται οι διαδικασίες αναγνώρισης των πτυχίων του εξωτερικού στη χώρα μας. Mε στόχο όλες οι διαδικασίες να ολοκληρώνονται το αργότερο μέσα σε δύο μήνες, το πρώτο βήμα γίνεται με τη ρύθμιση για περιπτώσεις πτυχίων που είναι όμοια με άλλα, τα οποία έχουν ήδη αναγνωρισθεί κατά το παρελθόν. Για τα πτυχία αυτά είτε θα ακολουθείται αυτόματη διαδικασία αναγνώρισης είτε θα εξετάζονται από ολιγομελή επιτροπή.

Tαυτόχρονα, ακριβώς με σκοπό την επίσπευση των διαδικασιών, αλλάζει άρδην και το σύστημα αναγνώρισης των πτυχίων μηχανικών από Πανεπιστήμια του εξωτερικού. Aυτό θα απεμπλέξει το σύστημα αναγνώρισης, το οποίο δεχόταν μεγάλη πιέση με τη συνεχόμενη αύξηση του αριθμού των Eλλήνων που σπουδάζουν μηχανικοί στο εξωτερικό. Eίναι ενδεικτικό ότι το 2003 εισήχθησαν στα πέντε τμήματα πολιτικών μηχανικών των ελληνικών Πολυτεχνείων 820 υποψήφιοι και το ίδιο έτος έλαβαν αναγνώριση του πτυχίου τους από Πανεπιστήμιο του εξωτερικού 665 άτομα. Eπίσης, δημιουργείται κατάλογος Iατρικών και Oδοντιατρικών Σχολών από χώρες εκτός Eυρωπαϊκής Eνωσης (για παράδειγμα τις HΠA, τον Kαναδά, την Aυστραλία και την Eλβετία), τα πτυχία των οποίων θα αναγνωρίζονται από την Eλλάδα χωρίς εξετάσεις.

Στόχος, η διαφάνεια

Oι αλλαγές αυτές θα δρομολογηθούν στο πλαίσιο της κατάργησης του «Διαπανεπιστημιακού Kέντρου Aναγνώρισης Tίτλων Σπουδών Aλλοδαπής» (ΔIKATΣA) και της δημιουργίας του νέου «Oργανισμού Aναγνώρισης Tίτλων Aκαδημαϊκών και Πληροφόρησης» (OATAΠ). «Στόχος μας είναι η απλοποίηση και η επίσπευση των διαδικασιών και η κατοχύρωση της διαφάνειας στο σύστημα της αναγνώρισης ισοτιμιών και αντιστοιχιών από το ελληνικό κράτος» ανέφερε -μιλώντας στην «K»- ο αρμόδιος υφυπουργός Παιδείας κ. Σπύρος Tαλιαδούρος.

Eιδικότερα, με βάση τον νέο νόμο, ο πτυχιούχος μηχανικός πολυτεχνικών σχολών, για να κάνει αντιστοίχιση του πτυχίου του (και άρα να μπορεί να συμμετάσχει σε διαγωνισμούς του Δημοσίου και να αναλάβει την ευθύνη έργων) μπορεί να εξετασθεί σε έως και δέκα μαθήματα, σε περίπτωση που κριθεί απαραίτητο (διότι προφανώς δεν τα διδάχθηκε στο ίδρυμα απ' όπου αποφοίτησε). Tα Πολυτεχνεία, όπως προβλέπεται στο νέο νόμο, υποχρεούνται να δεχθούν για συμπληρωματικά μαθήματα αριθμό πτυχιούχων τουλάχιστον ίσο με το 10% των εισακτέων τους το συγκεκριμένο ακαδημαϊκό έτος.

Πανελλαδικές εξετάσεις

Oμως, όπως εξήγησε μιλώντας στην «K» ο πρόεδρος του ΔIKATΣA κ. Γεώργιος Λεοντάρης, η αύξηση του αριθμού των πτυχιούχων μηχανικών του εξωτερικού, οι οποίοι ζητούν να εξετασθούν σε μαθήματα για την αναγνώριση του πτυχίου τους, οξύνουν τα προβλήματα των ελληνικών πολυτεχνικών τμημάτων, που δεν μπορούν να τους δεχθούν όλους. Eτσι, παρατηρούνται σημαντικές καθυστερήσεις στις εξετάσεις των μηχανικών εξωτερικού εντός των ελληνικών Πολυτεχνείων, με μεγάλο κοινωνικό κόστος, αφού οι μηχανικοί καθυστερούν να βγουν στην αγορά εργασίας. Aποφασίσθηκε, λοιπόν, να γίνονται και για τους πτυχιούχους μηχανικούς του εξωτερικού πανελλαδικές εξετάσεις κατά τα πρότυπα των εξετάσεων των πτυχιούχων Iατρικής και Oδοντιατρικής. Mάλιστα, όπως ανέφερε ο κ. Λεοντάρης, ο νέος οργανισμός που θα δημιουργηθεί αναμένεται να είναι έτοιμος για τη διενέργεια των πρώτων εξετάσεων έως τον Iούνιο του 2005.

Oι επιστήμες Yγείας

Tαυτόχρονα, επιταχύνονται οι διαδικασίες αναγνώρισης πτυχίων Iατρικής και Oδοντιατρικής από χώρες εκτός E.E. Eιδικότερα, δίνεται η δυνατότητα στο διοικητικό συμβούλιο του νέου οργανισμού να αναγνωρίζει τα πτυχία Πανεπιστημίων διεθνούς κύρους χωρίς εξετάσεις. Πρόκειται για Iατρικές και Oδοντιατρικές Σχολές από χώρες όπως οι HΠA, ο Kαναδάς, η Aυστραλία, η Eλβετία κ.ά. Hδη, οι αρμόδιες υπηρεσίες του οργανισμού προχωρούν στη μελέτη των στοιχείων, ώστε να καταρτίσουν σχετικό κατάλογο των πανεπιστημίων, οι πτυχιούχοι των οποίων θα τυγχάνουν αυτής της ευεργετικής διάταξης. Tο μέτρο κρίθηκε απαραίτητο για την επίσπευση των διαδικασιών για πτυχία ιδρυμάτων αποδεδειγμένης διεθνώς αξίας και εκπαιδευτικού επιπέδου. H ρύθμιση αφορά τους κλάδους των επιστημών Yγείας, διότι οι γνώσεις που παρέχονται στα αναλυτικά προγράμματα των ξένων πανεπιστημίων είναι ίδιες, με ελάχιστες αποκλίσεις από χώρα σε χώρα. Aντίθετα, παρότι στο εξωτερικό υπάρχουν, για παράδειγμα, πολυτεχνικές σχολές εγνωσμένου κύρους, μπορεί να μην έχουν συμπεριλάβει στο αναλυτικό τους πρόγραμμα συγκεκριμένες εξειδικεύσεις (όπως, π.χ. η σεισμολογία, τομέας στον οποίο η Eλλάδα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη).

Tέλος, για τις προσεχείς (11, 12 και 17 Δεκεμβρίου) εξετάσεις αναγνώρισης των πτυχιούχων Iατρικής έχουν δοθεί σαφείς οδηγίες από την ηγεσία του υπουργείου Παιδείας σχετικά με τις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, οι οποίες πρέπει να είναι σαφείς και να μην επιδέχονται εναλλακτικών απαντήσεων. Aυτό θα περιορίσει τις αντιδράσεις των εξεταζομένων, οι οποίοι διεκδικούν ακόμη και να έχουν πρόσβαση στην τράπεζα των ερωτήσεων, ώστε να μπορούν να προετοιμάζονται καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ θέλω ω στην notbad ότι παντού μπορείς να λαδώσεις .

Αφού σε δέχτηκαν στην Γαλλία γιατί δεν πήγες;;;;;

Πέρασα στα Γιάννενα (αν και δεν το περίμενα). Και έμεινα Ελλάδα αν και τώρα όπως τα βλέπω τα πράγματα καλύτερα να είχα πάει Στρασβούργο. Να απαντήσω και στο κόστος ζωής που αναφέρθηκε, προσωπικά είχα κάνει άιτηση στην εστία, είχα πάρει δωμάτιο και στην καρδιά των Άλπεων (super τουριστικό και ακριβό μέρος) είχα υπολογίσει γύρω στις 250.000 δρχ το μήνα ότι θα μου έφευγαν (στα Γιάννενα -προ ευρώ-ήταν 200.000 δρχ το μήνα).

Επίσης να πω ότι έχω πάει Ρουμανία σε φίλο που σπούδαζε την ιατρική τέχνη (στην Κωνστάντζα) , έμεινα 10 μέρες, πήγα στο νοσοκομείο, μου είπε με το νι και με το σίγμα τί ακριβώς παίζει...και ένα έχω να πω...νταξ...να κοροιδεύετε τους άλλους το δέχομαι...αλλά και μεταξύ σας; Είναι αστείο :lol::lol:

Πω πω σφαγή το θέμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω οτι ορισμένες φορές λειτουργούμε με ισοπεδωτική λογική που δεν ταιριάζει σε νοήμονα όντα κ ακαδημαικούς πολίτες!πιστεύω ότι ένα μεικτό σύστημα 50-50 λίστας κ εξετάσεων για τις ειδικότητες θα ήταν προς την σωστή κατεύθυνση γιατί και έτσι θα ξεχώριζαν ποιοι πραγματικά ασχολήθηκαν με το αντικείμενο είτε μέσα εί

τε έξω, και ποιοι όχι , κ οι διαμαρτυρίες όσων περιμένουν χρόνια θα μετριάζονταν!

ΥΓ.το ότι έτσι ενεργούσε ο φίλος σου δεν σημαίνει ότι έτσι ενεργούν όλοι.όπως βέβαια δεν μπορώ να δεχθώ ότι όλες οι ιατρικές στην ελλάδα είναι ισότιμες.όμως η ιατρική είναι ενιαία κ όποιος θέλει να μάθει, μαθαίνει όπου κ αν βρίσκεται!!!!!!!!!!!! emdevil !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΛΑΘΟΣ,Ο ΣΤΕΝΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΚΩΣΤΑΝΤΖΑ,ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ OVIDIUS ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΕΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ,ΤΑ ΠΛΑΚΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΑΒΕΣ,ΤΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΤΟΝ ΠΡΥΤΑΝΗ SIRBU,ΤΑ ΦΥΝΤΑΝΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ?ΜΗ ΤΑ ΑΠΟΣΤΡΟΓΓΥΛΕΥΟΥΜΕ ΟΛΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΛΕΞ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:Ωραια εφευρεση αυτο το ιντερνετ. Μπορεις να φτιαχνεις μια βιρτσουαλ προσωπικοτητα η οποια να γινεται τελειως νουμερο, αλλα ταυτοχρονα να μην κινδυνευει η υποληψη σου στην κοινωνια !!!

ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΑΠΟΦΟΙΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ ΜΛΟΚ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΦΑΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΡΑΔΙΟ-ΑΡΒΥΛΑ,ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΣΟΦΙΣΤΕΙΕΣ,ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΕΣ ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΑΝΑΛΥΕΤΕ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΛΛΟΙ ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΜΕ ΠΛΑΓΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΑΓΓΛΙΑ ΑΛΛΑ ΙΤΑΛΙΚΟ ΝΟΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΕΚΕΙ....ΣΙΚΕΛΙΑ....ΚΑΛΑ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ?ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΑΓΓΛΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ?

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΝ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΑ ΑΡΓΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ....

ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΤΟΝ ΟΡΟ ΚΑΚΕΝΤΡΕΧΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΓΙΑ ΓΕΛΟΙΟΠΟΙΗΣΗ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΜΑΘΑ ΧΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΤΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΙΑΤΡΟ ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΔΙΚΑΤΣΑ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΔΙΚΑΤΣΑ(ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ-ΔΗΛ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΛΟΓΩ ΝΕΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΗΝ Ε.Ε.)ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ,ΕΚΕΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ(ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑ). :blink:  :blink:

....GOOOOOD SAVE THEEEEEE QUEEEEEEEN

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ???ΘΑ ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Ή ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ..ΚΑΤΙ ΠΗΡΑΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ Ή ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ ΣΤΙΣ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΑΠΟ ΤΣΕΧΙΑ-ΠΟΛΩΝΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΗ-ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ-ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ;;;;;ΑΣΕ ΠΟΥ ΣΚΑΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕ 20-30 ΜΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΟΝΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ;;;;ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΩΡΑ;; :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν πας μας βόλτα από το site του GMC να δεις πως λειτουργεί η κατάσταση?

Δεν γίνεται ρε παιδιά να πιστεύουμε ότι η Ελλάδα έχει την καλύτερη ιατρική του κόσμου, γιατί απλά δεν την έχει.

Είχα γράψει σε ένα παλαιότερο ποστ ότι για να κάνεις full registration στον GMC (μόνο για εκεί ξέρω) αν δεν είναι ο τίτλος σπουδών σου από Ε.Ε είναι τεράστιο πακέτο.

ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ...εάν κάποιοι πήγαν και κάνανε provisional ή limited registration στον GMC και βρήκαν μετά βύσμα στην Ελλάδα να τους την αναγνωρίσει κανονικά ...πάλι το κ@@σύστημα εδώ φταίει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ  ΤΙ  ΘΑ  ΚΑΝΟΥΜΕ  ΜΕ  ΑΥΤΑ  ΠΟΥ  ΓΙΝΟΝΤΑΙ???ΘΑ  ΟΡΓΑΝΩΘΟΥΜΕ  ΚΑΘΟΛΟΥ  Ή  ΘΑ  ΤΟ  ΑΦΗΣΟΥΜΕ  ΕΤΣΙ..

Όπως έχει ειπωθεί και σε άλλο θέμα, το Σάββατο και σε ώρα και μέρος που σύντομα θα ανακοινωθεί, θα γίνει η πρώτη συνάντηση όσων ενδιαφέρονται για ίδρυση Συλλόγου Αποφοίτων Ιατρικών Σχολών Ελληνικών Πανεπιστημίων. Δεν είναι κίνηση της Αθήνας, συμμετέχουν εκπρόσωποι από σχεδόν όλες τις σχολές της χώρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάγκες αν ισχύει αυτό που είπε ο palaiologos (και η εφημερίδα!) τότε όντως μεγάλη ξεφτίλα. Τους άμοιρους γεράκους στα νοσοκομεία λυπάμαι, όχι κανέναν άλλο. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ,

χαίρομαι που βλέπω απο τις απαντήσεις σας πως είστε υπερήφανοι για το πανεπιστήμιο, που τελειώσατε και κατά εμέ καλά κάνετε και είστε. Το χειρότερο Πανεπιστήμιο της Ρουμανίας δεν έχει την βρωμιά του Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, που λέγεται Ιατρική Αθηνών. Μιλάω εκ πείρας και πεποιθήσεως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Αγαπητοί συνάδελφοι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ,

χαίρομαι που βλέπω απο τις απαντήσεις σας πως είστε υπερήφανοι για το πανεπιστήμιο, που τελειώσατε και κατά εμέ καλά κάνετε και είστε. Το χειρότερο Πανεπιστήμιο της Ρουμανίας δεν έχει την βρωμιά του Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, που λέγεται Ιατρική Αθηνών. Μιλάω εκ πείρας και πεποιθήσεως.

Τινα ζούμε πρωθυπουργό να σε δούμε.

Πες τα χρυσοστομη ν αγιάσει ο στομας σου και το χεράκι σου που γράφεις εδώ.

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί συνάδελφοι ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ,

χαίρομαι που βλέπω απο τις απαντήσεις σας πως είστε υπερήφανοι για το πανεπιστήμιο, που τελειώσατε και κατά εμέ καλά κάνετε και είστε. Το χειρότερο Πανεπιστήμιο της Ρουμανίας δεν έχει την βρωμιά του Ανώτατου Εκπαιδευτικού Ιδρύματος, που λέγεται Ιατρική Αθηνών. Μιλάω εκ πείρας και πεποιθήσεως.

Μάλιστα. Και δε μας αναλύεις και εμάς τις εμπειρίες σου που σε οδήγησαν σε αυτή την «πεποίθηση»;;;

Έλεος :splats: . Σε ποιούς προσπαθείς να τα πουλήσεις αυτά;;; Όλοι έχουμε κάποιο γνωστό - φίλο - συγγενή που έχει "σπουδάσει" στη Ρουμανία - Βουλγαρία κλπ και βλέπουμε τα χάλια τους :blink: . Είπαμε να μην χάνουμε το μέτρο, γι' αυτό κι εγώ παραδέχομαι ότι δεν είναι ΟΛΟΙ οι απόφοιτοι Ρουμανίας ΤΕΛΕΙΩΣ μπάζα. Αλλά αυτό που λες εσύ έπρεπε να το γράψεις σε αυτό το τόπικ. emoops

Έχετε βαλθεί όλοι να μας αποδείξετε πως κάνουμε λάθος στην παραπάνω παραδοχή μου... Ο νοών νοείτω. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλιστα. Και δε μας αναλύεις και εμάς τις εμπειρίες σου που σε οδήγησαν σε αυτή την «πεποίθηση»;;;

Έλεος :splats: . Σε ποιούς προσπαθείς να τα πουλήσεις αυτά;;; Όλοι έχουμε κάποιο γνωστό - φίλο - συγγενή που έχει "σπουδάσει" στη Ρουμανία - Βουλγαρία κλπ και βλέπουμε τα χάλια τους :blink: . Είπαμε να μην χάνουμε το μέτρο, γι' αυτό κι εγώ παραδέχομαι ότι δεν είναι ΟΛΟΙ οι απόφοιτοι Ρουμανίας ΤΕΛΕΙΩΣ μπάζα. Αλλά αυτό που λες εσύ έπρεπε να το γράψεις σε αυτό το τόπικ. emoops

Έχετε βαλθεί όλοι να μας αποδείξετε πως κάνουμε λάθος στην παραπάνω παραδοχή μου... Ο νοών νοείτω. :antegeia:

Και εμείς δεν λεμέ πως όσοι βγαίνετε από τις ελληνικές σχολές είσαστε για τα ΜΠΑΖΑ αλλά από τους 200 περίπου που αποκτάτε πτυχίο οι 150 είσαστε για τα μπάζα ε άμα το βάλεις αναλογικά στα ιδία είμαστε mixmavros :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα απλό περιστατικό θα μας πείσει:

Απόφοιτη Σόφιας που κάνει τρίμηνο αγροτικού αναρρωτιέται αν θα της δοθεί ευκαιρία να πάρει... αίμα κατά τη διάρκεια του αγροτικού.

-"Βεβαίως, γιατί όχι;", ρωτάει ανυποψίαστος άλλος αγροτικός

-"Δεν έχω ξαναπάρει μωρέ. Στη Βουλγαρία δεν μας αφήνανε να παίρνουμε, ε και δεν το σκεφτήκαμε κι εμείς ποτέ"

Ε, νομίζω πως ακόμα και στον πιο αδιάφορο απόφοιτο Αθήνας ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα πέρασε από το μυαλό μήπως πρέπει να κάνει αυτή την τόσο βαριά ιατρική πράξη.

Το καλύτερο για το τέλος:

Η ίδια απόφοιτη κατηγορεί φίλη της, αγροτικό σε άλλο Νοσοκομείο:

-"Μου λέει η τάδε ότι βγαίνει και με νοσοκόμες. Μα τι κατάντια. Να βγαίνει γιατρός με νοσοκόμο!"

Και με αυτό το παραμυθάκι (που μου συνέβη in real life μόλις χθες) σας καληνυχτίζω. Κι ας φωνάζει ο Sir Alex ότι τα βγάζουμε από το μυαλό μας. Θα ένιωθα ΠΟΛΥ καλύτερα αν τα έβγαζα από το μυαλό μου. Αλήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τωρα κατι μας ειπε παλι. Αμα κατσω και απαριθμισω ποσους αποφοιτους Ελληνικων πανεπιστημιων εχω δει να ειναι green οσον αφορα την αιμοληψια (αλλα και αλλες "σημαντικες ιατρικες πραξεις" οπως το ΗΚΓ) σε στρατο, αγροτικο και κλινικη, θα περασει τοοοοοσος καιρος ωστε θα εχουν τελειωσει και οι καταληψεις στα πανεπιστημια (αυτες που θα αρχισουν σε λιγο καιρο)... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά αυτό είναι αλήθεια. emarup

Βασικά εγώ θα πάρω μια ενδιάμεση θέση στο θέμα. Το θεωρώ μεγάλη ΜΟΥΦΑ αυτό που λένε «δε μας αφήνανε να πάρουμε αίμα»... Κατά καιρούς τις ίδιες δικαιολογίες ασχετοσύνης τις ακούω από απόφοιτους Ιταλίας (ιδιαίτερα τα "πλατάνια") που λένε «δεν μ'αφήνανε να κάνουμε την α- και τη β- ιατρική πράξη». <_<

Εγώ προσωπικά αίμα επίσημα έμαθα να παίρνω σε πρακτικό workshop στο 6ο έτος (επίσημα) και ανεπίσημα πιο νωρίς... απλά βάζοντας το ξυπνητήρι στις 5:30 και πηγαίνοντας τα ξημερώματα σε μία κλινική εσωτερικής παθολογίας όπου παρακαλούσα μια απ'τις αδερφές να μου δείξει...

Δικαιολογίες του στυλ «δε μας μαθαίνανε» είναι για τους τεμπέληδες... και αυτό που λέω ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΡΑ, μπορεί κάλλιστα να συμβεί σε οποιονδήποτε-οπουδήποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα απλό περιστατικό θα μας πείσει:

Απόφοιτη Σόφιας που κάνει τρίμηνο αγροτικού αναρρωτιέται αν θα της δοθεί ευκαιρία να πάρει... αίμα κατά τη διάρκεια του αγροτικού.

-"Βεβαίως, γιατί όχι;", ρωτάει ανυποψίαστος άλλος αγροτικός

-"Δεν έχω ξαναπάρει μωρέ. Στη Βουλγαρία δεν μας αφήνανε να παίρνουμε, ε και δεν το σκεφτήκαμε κι εμείς ποτέ"

Ε, νομίζω πως ακόμα και στον πιο αδιάφορο απόφοιτο Αθήνας ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα πέρασε από το μυαλό μήπως πρέπει να κάνει αυτή την τόσο βαριά ιατρική πράξη.

/quote]

Φανταζομαι οτι ουτε σου περασε απο το μυαλο οτι αυτη η ''τοσο βαρια ιατρικη πραξη'' σε ολες τις πολιτισμενες χωρες του κοσμου ειναι δουλεια των νοσηλευτων και οχι των γιατρων. Γιατι δηλαδη θα πρεπει οι φοιτητες ιατρικης να τρωνε τον χρονο τους στις αιμοληψιες αντι να ασχολουνται με το να δουν καποιο περιστατικο? Ασε που ειναι και υποθεση 10 λεπτων να μαθεις να παιρνεις αιμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τέτοιες ιστορίες άμα θες justice for all μπορούμε να λεμέ όλη μέρα εσείς για μας και εμείς για σας το παράδειγμα που αναφέρεις είναι ατυχές και εντελώς άσχετο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εμείς δεν λεμέ πως όσοι βγαίνετε από τις ελληνικές σχολές είσαστε για τα ΜΠΑΖΑ αλλά από τους 200 περίπου που αποκτάτε πτυχίο οι 150 είσαστε για τα μπάζα ε άμα το βάλεις αναλογικά στα ιδία είμαστε mixmavros :splaaaats:

Ok φίλε μου αφού αυτό πιστεύεις εσύ τι να σου πω... Δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ. Απλώς να θυμάσαι ότι αυτά που λες σε χαρακτηρίζουν. Φιλικά πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εμείς δεν λεμέ πως όσοι βγαίνετε από τις ελληνικές σχολές είσαστε για τα ΜΠΑΖΑ αλλά από τους 200 περίπου που αποκτάτε πτυχίο οι 150 είσαστε για τα μπάζα ε άμα το βάλεις αναλογικά στα ιδία είμαστε mixmavros :splaaaats:

Αυτά να τα λες στη μαμά σου και στο μπαμπά σου για να παρηγοριούνται που έβγαλαν "γιατρό"

Φανταζομαι οτι ουτε σου περασε απο το μυαλο οτι αυτη η ''τοσο βαρια ιατρικη πραξη'' σε ολες τις πολιτισμενες χωρες του κοσμου ειναι δουλεια των νοσηλευτων και οχι των γιατρων. Γιατι δηλαδη θα πρεπει οι φοιτητες ιατρικης να τρωνε τον χρονο τους στις αιμοληψιες αντι να ασχολουνται με το να δουν καποιο περιστατικο? Ασε που ειναι και υποθεση 10 λεπτων να μαθεις να παιρνεις αιμα.

Σου πέρασε από το μυαλό πως όταν οι νοσηλεύτριες δεν βρίσκουν φλέβα είτε για αιμοληψία είτε για φλεβοκαθετήρα απεθύνονται στο γιατρό γιατί το θεωρούν αυτονόητο πως θα τα καταφέρει καλύτερα ?

Σου πέρασε από το μυαλό πως σε πολλά κέντρα υγείας οι νοσοκόμες είναι ανειδίκευτες και ο γιατρός μόνος του βάζει φλεβοκαθετήρες?

Επειδή τα έχω ζήσει απλά τα αναφέρω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου πέρασε από το μυαλό πως όταν οι νοσηλεύτριες δεν βρίσκουν φλέβα είτε για αιμοληψία είτε για φλεβοκαθετήρα απεθύνονται στο γιατρό γιατί το θεωρούν αυτονόητο πως θα τα καταφέρει καλύτερα ?

ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΡΕ ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΚΙ ΑΞΙΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ : ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ "ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ" ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΗ ΦΛΕΒΟΚΕΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΕΣ ? ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΠΩΣ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΗ ΠΡΑΞΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ?

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ "ΑΝΕΙΔΕΙΚΕΥΤΕΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΕΣ", ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ, ΓΕΛΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ !

ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΚΑΘΕΤΗΡΑΚΙ Η ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ "ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ" ? ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΜΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ?

ΑΑΑΑΑ. ΞΕΧΑΣΑ. ΚΙ ΑΥΤΕΣ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΙΝΑΙ... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.