Jump to content

ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ


palaiologos

Recommended Posts

αλλα ξεχασα: εσεις τις πανελληνιες τις πηδηξατε!

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ....

Είχα συμφοιτητές που περάσανε σε σχολές που δεν θέλανε ,δεν γουστάρανε ,γιατί γράψανε μια μοναδουλα πιο κάτω από εσένα και την έκαναν από την Ελλάδα με αλαφριά πηδηματάκια. :splaaaats:

[

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Last Reply
Ηξερες παντα ομως απο που να διαβασεις για το καθε μαθημα.Αντε να ειχες 1-2 στα οποια δεν σου ζητησανε καποιο συγκεκριμενο βιβλιο.

52 μαθηματα?Καλη συνεχεια και καλη προοδο!!

Οτι καλητερο σου ευχομαι.

Εγω αν τα υπολογιζω σωστα ειναι τα βασικα λιγο πανω απο 70 + τα επιλογης.

Ασχετο ομως.

Το να ειναι ολλα τα εξεταστικα συστημα δικαια και σωστα για ολλους πιστευω οτι ειναι βασικη προυποθεση σε μια χωρα που θελει να λεγεται δημοκρατικη.

Niko,

Το πόσο «παλιό» ειναι το πανεπιστήμιο, ειναι 1 θέμα που προκαλεί τουλάχιστον σε αμερική και βρετανία αυθονο γέλιο.Οι Αμερικανοί δεν θα εβαζαν παρα 2-3 ευρωπαικά πανεπιστήμια αναμεσα στην 1η 50αδα σε συγκριση με τα δικά τους παρά το ότι τα αμερικανικά πανεπιστήμια ειναι κατα πολύ νεώτερα απο τα περισσότερα Δυτικοευρωπαικά.

Αλλά δεν αντιλαμβάνομαι και τι νόημα έχει αυτή η συζήτηση .Δέν δινεις ΔΙΚΑΤΣΑ επειδή το πανεπιστήμιο σου δεν ειναι «καλό»(και σιγουρα όχι επειδή δεν ειναι αρκετά «παλιό»),.και απο το john Hopkins να ερχόσουν ΔΙΚΑΤΣΑ θα έδινες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Όπως ακριβώς και για να πας στην Βρετανία θα έδινες PLAB και εσύ και ο αποφοιτος top αμερικανικού πανεπιστημίου και όχι ο αποφοιτοs ευρωπαικού πανεπιστημίου.

(πελεκανε,

αυτό θεωρώ οτι καλύπτει και το ερώτημα «σε πανεπιστήμιο δεν πηγαμε?»

Με βάση αυτό το οποιο λές δεν πρέπει να έχουμε εξετάσεις για κανένα πανεπιστήμιο του κόσμου!!! Αν αυτό ειναι το ζητούμενο να το συζητήσουμε.Αλλο όμως αυτό και άλλο τα περι «ισοτιμίας της αξιολογησης.».στο πανεπιστήμιο που πήγες δεν περασες παθολογία και χειρουργική??????? Αλλά, αλλο το επειχείρημα που θέτεις εδώ ! λες , οτι ετσι και αλλιώς εχω αξιολογηθεί και δεν θέλω εξετάσεις .αυτό διαφέρει απο το σχόλιο του Νίκου οτι τάχα θέλει "ισοτιμες εξετάσεις" με τους αποφοιτους πανεπιστημίων της ΕΕ.!!!! (εσύ ζητάς ισοτιμία των ιδρυμάτων!).Η ΕΕ. Εχει εγκυηθεί για τα πανεπιστημια τους και όχι για το δικό σου . Αν θες να απο δειξεις με ισοτιμες εξετασεις οτι εισαι ισοτιμος θα έπρεπε να ζητάς εξετάσεις σε αυτά τα 50-70 μαθήματα.εχει αδικηθεί το ίδρυμα οπου σπουδάζεις απο την ΕΕ. ?great, take up with them! Όμως το ήξερες αυτό όταν πήγαινες .Η ευρώπη δεν ειναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, in case you didn't notice it's a CLOSED MARKET!!! it works for products , why wouldnt we do it for professionals too?????????? )

Γενικώς η Βρετανία εχει ακριβώς το ίδιο συστημα .ειναι μή δημοκρατική???????????????????

Πόσες Ευρωπαικές χώρες εχουν εξετασεις για τους εκτός ΕΕ. Ιατρούς??????????? My guess? οι περισσότερες !

Όλες αντιδημοκρατικές??????????? Μόνο στα βαλκανια Βασιλέυει η δημοκρατία? Δηλαδή αν αυριο το πρωί πάω στην βουλγαρία να ασκήσω ιατρική δεν θα με αξιολογήσει κανείς ή θα δώσω μαζί με τους βουλγαρους φοιτητες την εξέταση τους στις κλινικές παθολογίας και χειρουργικής (πραγματικά με ενδιαφέρει, αυτό κανουνε?)

Νίκο,

Το πόσα περνάς αφορά την χώρα οπου σπουδάζεις(αν αποφασίσεις να δουλεψεις εκει φαντάζομαι οτι δεν έχεις προβλημα!) , εδώ όμως ζητησες ισοτιμία και σου είπα τι ειναι ισότιμο .αν δεν σου αρεσει, παραδέξου οτι δεν ζητάς ισοτιμία αλλά ειδική ευνοική μεταχείρηση.

Το ίδιο που εφαρμόζει η ελλάδα ισχύει στις περισσότερες χώρες

Κανείς λάθος, εδώ είχες τουλάχιστον 3 βιβλία (στις 4 κλινικές που ανεφερα) που σου έδινε το πανεπιστήμιο και καμία συγκεκριμένη διαβεβαίωση οτι θα πέσουν όλα και μόνο απο εκεί και φυσικά όχι αποκλείστικά απο 1 απο αυτά.

Εγώ πηγα στα περισσότερα μαθήματα μετά το 2ο έτος στηριζόμενος σε αγγλικά και αμερικάνικά συγράμματα αφενός γιατί σε καποια μαθήματα αυτά που μας έδιναν δεν διαβάζονταν και αφετέρου για να εξοικιώνομαι με την αγγλική ορολογία και δεν είχα ιδιαίτερο προβλημα .Τα «τρελά» που επεφταν δεν ηταν η υποπαραγραφος της υποπαραγράφου καποιου περίεργου βιβλίου, αλλά θέματα απο παραδόσεις .Επιπλέον μεχρι προπερσι νομίζω (δηλ όταν ήμουν 5ο έτος) Βγήκε η παθολογία του ΔΕΠ και καποιοι όντως διαβασαν παθολογία απο εκεί (πάλι και αυτό λυση αναγκης ηταν, γιατί 2-3 συστήματα ειναι απαράδεκτα και εκεί ).Πριν απο αυτό δεν ειχαμε κανένα βιβλίο που να δίνεται απο το πανεπιστήμιο και να επαρκούσε –έστω στοιχείωδώς – για να διαβάσεις παθολογία .Οι περισσότεροι εκαναν συνδυασμούς σημειώσεων και 2-3 βιβλίων.Σε αυτά τα 2 μαθήματα για τα οποια συζητάμε ,για το τι θα διαβάσεις και σε τι επιπεδο, σε καθοδηγούσαν τα προηγούμενα θεματα ,όχι καμια ύλη.Ακόμα, ειναι πολύ διαφορετικές οι απαιτήσεις της κάθε κλινικής και δέν μπορείς να στηριχθείς σε τετοια αντίληψη. (θα διαβαζες αχρηστα και θα έχανες σος αναλογα με του που θα ήσουν.)

Δηλαδή ποιο βιβλίο θές για ύλη ??? αυτά που ειχαμε ειναι αρκετά διαφορετικά μεταξύ τους!

Πχ . ειχαμε το ΔΕΠ παθολογίας , Εσωτερική Παθολογία του Ράπτη ,Stein ,το Cecil’s textbook of medicine και 2 διαφορικής διαγνωσης ? (προσωπικά διαβασα Current και Blueprints αλλά συγκεκριμένα πραγματάκια κοιταξα και απο 5 απο αυτά) .επιπλέον απο το 4ο ειχαμε ήδη Cecil’s principals of internal medicine (καποιοι στο 6ο συμβουλευτικαν και αυτό) και Χατζηγιάννη ..ΟΚ, τα θές αυτά τα 8-9 ώς ύλη???????

(ποιά ειναι η δική μας «ύλη» λοιπόν που θες να δώσεις και την ίδια?)

Ζητήστε ώς ύλη τα Current (χειρ- παθολ.).αυτό θα το θεωρούσα λογικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Current για παθολογια θα ηταν ανεπαρκες. Το Merck ειναι πιο πληρες. Γνωμη μου.

Το Current χειρουργικης συμπεριλαμβανει στις 600 απο τις 1400 σελιδες του θεματα που δεν υπαρχουν στην υλη γενικης χειρουργικης στα Ελληνικα πανεπιστημια. Ο Σμπαρουνης νομιζω οτι ειναι αξιοπρεπεστατο και ενημερωμενο βιβλιο.

Ptca , καλο ειναι να μην μπαινουμε σε θεματα οπως "τι εχεις διαβασει εσυ και τι εχω διαβασει εγω". Δεν οδηγουν πουθενα. Ο φοιτητης ειναι ενας πολυ εξελιξιμος και προσαρμοστικος οργανισμος. Σε οποιοδηποτε πανεπιστημιο μπορει να ξεγελασει το συστημα. Μη μου πεις οτι ο φοιτητης στην Αθηνα διαβαζει και το Νelson που του χαριζει απλοχερα το κρατος.

Το θεμα ειναι να υπαρχουν ασφαλιστικες δικλειδες που θα εξασφαλιζουν οτι ο αποφοιτος δεν θα ειναι επικινδυνος. Σιγουρα στα ελληνικα πανεπιστημια τετοιες υπαρχουν σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απ'οτι σε πολλα απο τα ξενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι άσχετο τώρα:

666 τι ακριβώς υποδηλώνει το όνομά σου? Το σατανιστή γιατρό?

Πάντως με βουντού το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν περνιέται-με "λάδι" ίσως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Current για παθολογια θα ηταν ανεπαρκες. Το Merck ειναι πιο πληρες. Γνωμη μου.

Το Current χειρουργικης συμπεριλαμβανει στις 600 απο τις 1400 σελιδες του θεματα που δεν υπαρχουν στην υλη γενικης χειρουργικης στα Ελληνικα πανεπιστημια. Ο Σμπαρουνης νομιζω οτι ειναι αξιοπρεπεστατο και ενημερωμενο βιβλιο.

Ptca , καλο ειναι να μην μπαινουμε σε θεματα οπως "τι εχεις διαβασει εσυ και τι εχω διαβασει εγω". Δεν οδηγουν πουθενα. Ο φοιτητης ειναι ενας πολυ εξελιξιμος και προσαρμοστικος οργανισμος. Σε οποιοδηποτε πανεπιστημιο μπορει να ξεγελασει το συστημα. Μη μου πεις οτι ο φοιτητης στην Αθηνα διαβαζει και το Νelson που του χαριζει απλοχερα το κρατος.

Το θεμα ειναι να υπαρχουν ασφαλιστικες δικλειδες που θα εξασφαλιζουν οτι ο αποφοιτος δεν θα ειναι επικινδυνος. Σιγουρα στα ελληνικα πανεπιστημια τετοιες υπαρχουν σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απ'οτι σε πολλα απο τα ξενα.

Alex,

Το νοήμα του post μου ηταν το «τι εχω διαβάσει εγώ και εσύ»???? Δηλ. Δεν έπρεπε να απαντήσω στο αν υπηρχε ύλη ή όχι?

Και που υπεννόησα εγώ οτι εμεις διαβαζαμε απεξω 8 βιβλία που ειχαμε????Η απιστευτη αυτή λογική προβλήθηκε απο άλλους .ΙΣΑ ΙΣΑ που το νόημα του post ήταν οτι ήταν ηλιθιο το να αποστηθίσεις 1 συγκεκριμένο text!!!! Αλλοι πρότειναν οτι το κλειδί στις εξετάσεις ειναι να έχεις 1 βιβλίο το οποιο να παππάγαλίζεις .ειπα ,και δεν παιρνω τιποτε πίσω, οτι ειδικά στα συγκεκριμένα μαθήματα-αλλά και στα περισσότερα- αυτό ΔΕΝ ήταν ουτε ΔΥΝΑΤΟ ούτε ΑΝΑΓΚΑΙΟ .

Στη συνεχεια βλέπω 1 αντίφαση σε αυτά που λές .Ποτέ δεν ειπα οτι διάβασα το surgical current! (μίλησα για current αναφερόμενος στα βιβλία παθολογίας , άρα σαφώς εννοούσα το medical)

Το surgical current, το πρότεινα για το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Το οτι έχει υποειδικότητες, δεν καταλαβα , ειναι κακό για 1 εξεταση τύπου ΔΙΚΑΤΣΑ?????Δηλ . οι «ασφαλιστικες δικλειδες » που θές για να μήν ειναι καποιος «επικυνδυνος» δεν αφορούν περιστατικά χειρουργικών υποειδικοτητων .Δηλαδή καποιος που κάθεται και κοιτάει καποιον με οξύ γλαυκωμα ή καποιος που στέλνει σπιτι του καποιον με αποκοληση αμφιβληστροειδούς ειναι ακινδυνος??????

Τώρα αν επανερχεσαι και εσύ στη λογική οτι η ύλη του ΔΙΚΑΤΣΑ πρέπει να αντιστοιχεί στην εξετάση 2 εκ των 52 μαθημάτων που δώσαμε εμείς , εχω εκθέσει παραπάνω τους λογους για τους οποιου θεωρώ οτι κατι τέτοιο ειναι εντελώς παράλογο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα αν επανερχεσαι και εσύ στη λογική οτι η ύλη του ΔΙΚΑΤΣΑ πρέπει να αντιστοιχεί στην εξετάση 2 εκ των 52 μαθημάτων που δώσαμε εμείς , εχω εκθέσει παραπάνω τους λογους για τους οποιου θεωρώ οτι κατι τέτοιο ειναι εντελώς παράλογο.

Συμφωνω απολυτα. Ειναι γελοιο να σου αναγνωριζουν πτυχιο επειδη περασες (και με τι εξετασεις κιολας) Παθ και Χειρ. Και δεν το λεω για να γινω αρρεστος. Απλα δεν θελω να με προλαμβανει η κακη φημη του αποφοιτου ανατολικης χωρας.

Το surgical current, το πρότεινα για το ΔΙΚΑΤΣΑ.

Το οτι έχει υποειδικότητες, δεν καταλαβα , ειναι κακό για 1 εξεταση τύπου ΔΙΚΑΤΣΑ?????Δηλ . οι «ασφαλιστικες δικλειδες » που θές για να μήν ειναι καποιος «επικυνδυνος» δεν αφορούν περιστατικά χειρουργικών υποειδικοτητων .Δηλαδή καποιος που κάθεται και κοιτάει καποιον με οξύ γλαυκωμα ή καποιος που στέλνει σπιτι του καποιον με αποκοληση αμφιβληστροειδούς ειναι ακινδυνος??????

Με βαση αυτη τη λογικη, επισης συμφωνω. Ας βαλουν την υλη του Usmle. Αν και το να υπηρχε ξεχωριστα Γεν Χειρ, OBGYN, παιδιατρικη, οφθαλμολογια για μενα ειναι καλυτερο.

Ομως, εσυ ειπες

εγώ πάντως συμφωνώ να δινουμε τα ίδια.

εγώ περασα 52 μαθήματα ?

... γι'αυτο και εγω ειπα οτι το Current δεν προσφερεται ως δειγμα υλης που διδασκεται και στην Ελλαδα. Σωστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν, πρέπει το βιβλίο που θα διαβάσει ο απόφοιτος εξωτερικού για το ΔΙΚΑΤΣΑ να είναι ελληνικό, για να εξοικειωθεί παράλληλα και με την ελληνική ορολογία των ερωτήσεων. Τα Current στα ελληνικά δε θα τα εμπιστευόμουν τόσο "ελαφρά τη καρδία"...

Από κει κι έπειτα, είναι λογικό για μια εξέταση, στην οποία φυσικά και ζητούνται λεπτομέρειες και όχι γενικότητες, να υπάρχει συγκεκριμένη ύλη. Εξάλλου, στην Ιατρική είναι γνωστές οι επιστημονικές διαφωνίες που περνάνε και στα συγγράμματα και μπορεί προφανώς να επηρεάσουν την αντιμετώπιση διαφόρων θεμάτων, ιδίως όπως προχωρούμε προς την εξειδίκευση και το "evidence based medicine".

Πολλά από τα προβλήματα αυτά αντιμετωπίστηκαν με τα πολλαπλής επιλογής θέματα, που έκαναν την εξέταση περισσότερο αντικειμενική.

Προσωπικά θεωρώ τη δεξαμενή θεμάτων πρωτοτυπία άνευ νοήματος. 3000 ερωτήσεις σημαίνει συρρίκνωση της Παθολογίας σε λιγότερο από 300 σελίδες. Ούτε 5 δεν παίρνεις στην Παθολογία 4ου διαβάζοντας 300 σελίδες (αν δεν είσαι πολύ τυχερός). Για τη Χειρουργική και την Παιδιατρική ισχύουν τα ίδια.

ΥΓ: Τα πολλαπλής επιλογής θέματα φημολογείται ότι μπήκαν για να λυθεί και το πρόβλημα του καραφλιάσματος πολλών εξεταστών μετά από διόρθωση μεγάλου αριθμού γραπτών... Η ορθογραφία και σύνταξη κάποιων από τα παραπάνω Post συντηρεί τη φήμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά θεωρώ τη δεξαμενή θεμάτων πρωτοτυπία άνευ νοήματος.

Το συστημα αυτο ειναι αντιγραφη του αντιστοιχου Γερμανικου. Καμια πρωτοτυπια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Anyway το καινουργιο νομοσχεδιο δεν το προβλεπει αυτο οποτε μαλλον τα ιδια παντελακι μου.

Ολα πανε μια χαρα ως εχουν.Ολα τελεια.

Αντε καντε κατι να μειωθουν τα χρονια αναμονης και τα υπολοιπα ειναι λογια φτωχια.Ολα εδω πληρωονονται, ερχεται και το αγροτικο και η ειδικοτητα και ολλα εκει φαινονται.

Το Δικατσα sucks ως εχει κατα τη γνωμη μου.

Το τελειο θα ηταν να υπηρχε οντως σωστο συστημα αξιολογησης και για αλλη μια φορα να βαζανε Πρακτικο ....εκει ειναι η ολλη ουσια της ιατρικης.

Να εξεταζεις τον ασθενη και μετα ο καθηγητης να σε σκιζει στις ερωτησεις πανω στο περιστατικο η οπου αλλου θελει εκεινος.

Κατι σαν αδεια ασκησεως και σε πρακτικο επιπεδο.

Οχι δεν θελω ευνοικη μεταχιρηση αλλα οχι και να ξεκιναμε να εξεταζουμε με τη προυποθεση να περναμε ενα χ% ταδε... .

ΜΕχρι και 2η κολλα δεν σου δινουν στη περιπτωση που λερωσεις καταλαθος το χαρτι σου.Τρελαααα πραγματα. Αν συμβαινει και αλλου αυτο ....σορι αλλα μου φαινεται λιγο απανθρωπο.

Τουλαχιστον οπως λετε ολλοι σε ολλες τις εξετασεις υπαρχει μια μεση ακρη στο τι θα διαβασεις.Βιβλιογραφια ειναι βασικη σε ολλο το κοσμο.1-100 συγγραμματα.Αν ομως υπαρχει μια παρεξηγηση σε μια ερωτηση-απαντηση , παιρνεις τα συγγραμματα στο χερι και ρωτας τους υπευθυνους.....αυτη η απαντηση ειναι εδω????Ειναι ετσι??..Ειναι σωστη???.

Οταν μπαινουν "γνωμες" ως ερωτησεις και οχι οπως προανεφερες "evidence" mecine τοτε δημιουργουνται προβληματα στις απαντησεις ...χωρις βιβλιογραφια.

Τελος παντον.

Δεν εχω να χωρισω τιποτα με κανεναν.

Μπαινω εδω στο σαιτ για ενημερωση επι της ιατρικης οπως και σε πολλα αλλα σαιτς παντα μονο για ενημερωση.Θα ηθελα ομως να σταματησω να ακουω πως ολλοι ημαστε οι ιδιοι και ολλοι σκαρτοι και ασχετοι λεφταδες ,διοτι ναι υπαρχουν και φτωχαδακια που μειναμε χωρις φαι και τσιγαρα για να σπουδασουμε, ριξαμε χτυποκαρδια σε πολλες εξετασεις, ξενυχτησαμε διαβαζοντας σε ξενη γλωσσα που δεν ηταν αγγλικη (την οποια κανουμε ολλοι απ'τα 10 μας) και ειμασταν παροντες σε ολλες τις κλινικες και εφημεριες ακομη και με το παραπανω.

Ηξερα τι με περιμενει οταν ερθω ελλαδα ομως δεν περιμενα ποτε απο συναδελφους να με κατηγορουν αδικα για καταστασεις τις οποιες δεν προκαλω η δεν εχω κανει.

Παντα ρωταγα τη φιλη μου στο Αθηνων τι διαβαζει και τι κανει ετσι ωστε να εχω τα συγγραμματα (οποτε ηχα λεφτα) και να ψαχνω τα παντα.

Η φαση ολη ξεκινα απο τις αναμονες πιστευω.Ο αγαπιτος ιατρικος συλλογος ειναι αυτος που ξεχνα απο που ξεκινησε και ειναι εκεινος που δυσκολευει τη ζωη σας στο παν/μιο ετσι ωστε να μη βγειτε ευκολα απο κει και ειναι αυτος που κανει οτι κανει για να μη φτανει καποιος ειδικος (φοβουνται ισως να μη γινετε καλυτεροι απο αυτους και τους παρετε τη θεση?...Μαλλον).

Τσαμπα τα βαζετε με ολλους τους αλλους.Ναι υπαρχουν και καραυπαρχουν σκαρτοι...ομως μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα μου φαινεται ηλιθιοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μ’ αφήσατε….. τι να πω!?………. δεν υπάρχουν λόγια

Λυπάμαι, πραγματικά λυπάμαι.

Ας κάνουμε μια εισαγωγή:

Όλα τα εθνικά θέματα που μας απασχολούν αυτή την περίοδο βασίζονται στην ΙΣΤΟΡΙΑ μας σαν έθνος.

Σε αυτή την ίδια ΙΣΤΟΡΙΑ σας παραπέμπω:

Η ιατρική του Ιασίου δεν είναι η πρώτη ιατρική σχολή που ιδρύθηκε παγκοσμίως?

Μήπως δεν ιδρύθηκε από Έλληνες?

ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ Η ΙΔΡΥΣΗ

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αυτό που ανέφερα και στο προηγούμενο post κανένας όμως δεν ασχολήθηκε με αυτό: Μήπως σας λέει κάτι το σκάνδαλο της οδοντιατρικής εδώ στην Ελλάδα? Πληρωμένα πτυχία!!! Ή μήπως κάνω λάθος?

Θέλετε να συνεχίσω? Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος!

Νομίζω ότι καταλάβαμε όλοι σε τι αναφέρομαι.

Όλοι μιλάτε για τα πληρωμένα πτυχία του εξωτερικού κανένας όμως δεν σχολιάζει τα πληρωμένα πτυχία της Ελλάδας!!!! Έλεος πια !

Ας πάμε όμως παρακάτω όλοι ξέρουμε για τις «σημειώσεις» που κυκλοφορούν σε όλα τα πανεπιστήμια ανά την Ελλάδα.

Όσο για τις κλινικές δεν το συζητώ…….. όλοι είναι επιεικώς….. ανίδεοι

Αποδεδειγμένα

Έχω κάνει κλινική ΕΔΩ στην ΕΛΛΑΔΑ και οι φοιτητές δεν ήξεραν ούτε πώς να συμπληρώσουν το ιστορικό!

Όλοι το έπαιζαν ΓΙΑΤΡΟΙ όμως σε ερωτήσεις του καθηγητή στη πρωϊνή επίσκεψη δεν ήξεραν να δώσουν απαντήσεις που για μένα προσωπικά ήταν ‘’παιχνιδάκι’’

Α! ξέχασα να πω ότι τελείωσα στη Ρουμανία όχι στην Ελλάδα και ΔΙΚΑΤΣΑ δίνω ακόμα

Για τα ΤΕΠ ούτε λόγος…… όλοι προσπαθούσαν να τα αποφύγουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για τις κλινικές δεν το συζητώ…….. όλοι είναι επιεικώς….. ανίδεοι 

Αποδεδειγμένα

Έχω κάνει κλινική ΕΔΩ στην ΕΛΛΑΔΑ και οι φοιτητές δεν ήξεραν ούτε πώς να συμπληρώσουν το ιστορικό!

δικοι σου ητανε... παρανομως μετεγγραφεντες!!!!

:lol::lol::lol::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

bc aleq

μόνο αυτό ήταν άξιο σχολιασμού !!!!!

λοιπόν σε πληροφορώ ότι ΟΧΙ, ήταν φοιτητές που μπήκαν με το ‘’αδιάβλητο’’ σύστημα των πανελλήνιων εξετάσεων. Αυριανοί γιατροί που εκπαιδεύτηκαν στην Ελλάδα. Φοιτητές που είχαν 9 και 10 στο συγκεκριμένο μάθημα.

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι αυτό που ανέφερα και στο προηγούμενο post κανένας όμως δεν ασχολήθηκε με αυτό: Μήπως σας λέει κάτι το σκάνδαλο της οδοντιατρικής εδώ στην Ελλάδα? Πληρωμένα πτυχία!!! Ή μήπως κάνω λάθος?

Θέλετε να συνεχίσω? Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος!

Νομίζω ότι καταλάβαμε όλοι σε τι αναφέρομαι.Αυτό δεν είναι άξιο σχολιασμού!!!!!!!!!!!!!

Κατακρίνετε το επίπεδο σπουδών φοιτητών από το εξωτερικό !!!!

Μέχρι τώρα όμως δεν είδα να κατακρίνετε τα πληρωμένα μαθήματα και πτυχία σε Ελληνικά πανεπιστήμια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω κάνει κλινική ΕΔΩ στην ΕΛΛΑΔΑ και οι φοιτητές δεν ήξεραν ούτε πώς να συμπληρώσουν το ιστορικό!

Όλοι το έπαιζαν ΓΙΑΤΡΟΙ όμως σε ερωτήσεις του καθηγητή στη πρωϊνή επίσκεψη δεν ήξεραν να δώσουν απαντήσεις που για μένα προσωπικά ήταν ‘’παιχνιδάκι’’

Α! ξέχασα να πω ότι τελείωσα στη Ρουμανία όχι στην Ελλάδα και ΔΙΚΑΤΣΑ δίνω ακόμα

..ωραία ρε παιχταρά ..εξήγησέ μου αυτό τότε:

Στις εξετάσεις που υπάρχουν τα δύο ενδεικτικά τεστ του δικατσά (στο www.dikatsa.gr) ο καλύτερος στο πρώτο(2003) είχε σκοράρει 62/80 και οι υπόλοιποι από αυτούς που πέρασαν ένα μέσο όρο 52 με 58/80. (πέρασε το 10%).

Πήγα και έκανα το τεστ κανονικά (με χρόνο) την πρώτη βδομάδα του διαβάσματός μου στην παθολογία του έκτου έτους. (σημειώνω ότι ήταν το τελευταίο μου μάθημα).

Σκόραρα 72/80.

Στο δεύτερο τεστ της παθολογίας (σαφώς πιο δύσκολο από το προηγούμενο) που έχει (2004) ...υπάρχει ένα άτομο το οποίο έχει σκοράρει 79/100 (ο/η οποίος δεν είναι έλληνας) μία κοπέλα (ελληνίδα αυτή) η οποία έχει σκοράρει 72/100 και μετά το χάος ...ένας μέσος όρος γύρω στο 55 με 57/100 με το ζόρι.(πέρασε το 7%)

3 μέρες πριν δώσω το μάθημα της Παθολογίας κάνω και αυτό το τεστ.

Σκορ 91/100.

Καλό είναι να ξέρεις ότι στο έκτο έτος ήμουν στην "θεωρητικά" πιο εύκολη κλινική (Κατσιλάμπρος)..διάβασα για παθολογία 15 μέρες αλλά ήταν το τελευταίο μάθημα όπως έγραψα και παραπάνω, πράγμα που σημαίνει ότι ουσιαστικά ο χρόνος αυτός ήταν για επανάληψη πάνω στις πολύ γερές βάσεις και γνώσεις που είχα από τα προηγούμενα χρόνια, τις παρακολουθήσεις στις κλινικές και όχι μόνο.

Οπότε τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1.Γιατί κάνετε να περάσετε το δικατσα από 1 χρόνο έως ..άστο

2.Γιατί κάνετε φροντιστήρια, ιδιαίτερα και δεν ξέρω και γω τι άλλο για περάσετε το τεστάκι.

3.Θα ήθελα πολύ κάποιος να είχε τα @@ να πει την αλήθεια για το τι ακριβώς παίζει... στο Ιάσιο...ας πούμε.

Βέβαια επειδή είμαι συναισθηματικό άτομο και δεν θέλω να αδικήσω κανέναν.... κάποιες δεύτερες σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι οι εξής:

Φαντάζομαι ότι λόγω της επικείμενης ένταξης της Ρουμανίας στην Ε.Ε. , η ζωή και το κατά κεφαλήν εισόδημα (το πρώτο πιο πολύ), τα τελευταία χρόνια πρέπει να πήραν την άγουσα. Αυτό σημαίνει ότι οι πλούσιοι βαλκάνιοι έλληνες πρέπει να τα βρήκαν σκούρα στα διαφόρων ειδών λαδώματα...με συνέπεια ότι ο καλός λαδωματάς θα πρέπει και στην ελλάδα να προσέγγιζε το λεγόμενο 1/3..

Τι σημαίνει αυτό?

Αυτό σημαίνει ότι κάποιος από την μεσαία ή μικρομεσαία αστική τάξη θα πρέπει να τα βρήκε ζόρικα τα τελευταία χρόνια στην Ρουμανία...καθώς μαζί με το κόστος ζωής ο τομέας "παραοικονομία" λογικά χτυπήθηκε από την κυβέρνηση (εντολή Ε.Ε) με συνέπεια να μικρύνει... με συνέπεια οι υπηρεσίες που προσέφερε με τρέλα στους αμερικάνους των βαλακανίων και πιο δυσκολοπροσέγγιστες να έγιναν ,,,αλλά κυριότερο emarright πιο ακριβές. (Βέβαια οι Ρουμάνοι είναι γνωστά λαμόγια και δεν έχουν καμία σχέση σε αξιοπρέπεια με Ρώσους, Σέρβους και λοιπούς αριστοκράτες εξ ανατολάς)

Ο φοιτητής λοιπόν που οραματίζομαι [μετά από 30 ώρες αυπνίας ...(αρχίζω και καταλαβαίνω τι έπαιζε με την φάση του Νοστράδαμου)] θα έπρεπε και να διαβάσει κάτι αλλά και θα έβλεπε τους άλλους (τα τέκνα του 1/3) να γυρνάνε με δίμετρες και να τα χώνουνε σε άραβες.

Φοιτητής λοιπόν που ανήκε σε μία τέτοια ασθενή τάξη ...που διάβασε σε ένα πολύ άδικο σύστημα (με κοινωνικές ανισότητες αυτού του μεγέθους) ...που δεν έγλειψε..δεν πλήρωσε..ήταν αξιοπρεπής..το δικατσά του φάνηκε εύκολο..έχει παιδεία ...και δεν θέλει να βρει το δίκιο του γιατί είναι εντάξει με τον ευατό του....άξιος!!!

Συμπέρασμα από όλα αυτά είναι ότι καλείσαι να κάνεις attach την φορολογική δήλωση της πηγής που σε χρηματοδοτεί...έτσι θα μπορέσουμε να βγάλουμε σαφές συμπέρασμα για τα διάφορα που λες και δεν θα κινδυνεύσεις να αδικηθείς.

Περιμένοντας στοιχεία από την τελευταία φορολογική δήλωση και με την ελπίδα ότι δεν είσαι φοροφυγάς..σε φιλώ σταυρωτά (mafia way),,και υπόσχομαι σε δίκαια μεταχείρηση και διελεύκανση του μυστηρίου.

emthanx

p.s. μόλις διάβασα στο τελευταίο σου ποστ ότι "λοιπόν σε πληροφορώ ότι ΟΧΙ, ήταν φοιτητές που μπήκαν με το ‘’αδιάβλητο’’ σύστημα των πανελλήνιων εξετάσεων. Αυριανοί γιατροί που εκπαιδεύτηκαν στην Ελλάδα. Φοιτητές που είχαν 9 και 10 στο συγκεκριμένο μάθημα. "

Καλά πρώτα πήραν βαθμό και μετά κάνανε κλινική...? (άστο ρητορικό)..επικεντρώσου στα πάνω.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Γιατί ψάχνουμε με τα κιάλια τις εξεταστικές, γιατί όπως δήλωσε και ο κ. Λεοντάρης (πρόεδρος του ΔΙΚΑΤΣΑ) υπάρχει πλαφόν 10% ανά εξεταστική

2. Φροντιστήριο ορολογίας κάνουμε για να εξοικειωθούμε με την ελληνική ορολογία

3. Έχω τα @@ να πω και να φωνάξω την αλήθεια αλλά κανείς από εσάς δεν ακούει έχετε βάλει παρωπίδες και αρνείστε πεισματικά να τις αφαιρέσετε Υποστηρίζετε κάποια πράγματα που στο σύνολο τους δεν ισχύουν ΔΕΝ λέω ότι δεν υπάρχουν ΑΛΛΑ δεν είναι ο κανόνας. Ότι ισχύει στο εξωτερικό ισχύει και στην Ελλάδα .

Πανεπιστημιακός καθηγητής μετακόμιζε, εγώ ήμουν στην κλινική του κάνοντας την πρακτική άσκηση που μου επέβαλε το πανεπιστήμιο μου μαζί με άλλους 9 φοιτητές από Ελληνικό πανεπιστήμιο (χωρίς την άσκηση δεν μπορούσα να κάνω εγγραφή στο επόμενο έτος) . Μπαίνει μέσα στο γραφείο των γιατρών και φώναξε 3 άντρες και 2 γυναίκες (φοιτητές) με τα ονόματα τους και μάλιστα δεν τους ήξερε, τους έψαχνε για να τον βοηθήσουν στην μετακόμιση του σπιτιού του. Τα 5 αυτά άτομα χρωστούσαν το μάθημα του, μια εβδομάδα μετά τη μετακόμιση έδωσαν το μάθημα και το πήραν!!! Και οι 5!!! Καλό????????????

Όπως βλέπεις φίλε μου συμβαίνει και στην Ελλάδα!!

Το θέμα λοιπόν είναι : πότε θα πάψουν όλα αυτά? Πότε θα σταματήσει ο ρατσισμός? Πότε θα σταματήσουν τα σκάνδαλα του ΔΙΚΑΤΣΑ?

Όσο για τη τελευταία φορολογική δήλωση του πατέρα μου θα πάω στη λογίστρια θα την πάρω και θα σου την στείλω κάνε μου όμως τη χάρη όταν σου την στείλω να μου στείλεις και εσύ ένα αντίγραφο από την δική σου πηγή χρηματοδότησης…. Έτσι για να δούμε και εσύ με τι «μέσα» μπήκες και σπουδάζεις……

:antegeia:Υ.Γ

Πάλι παραλείψατε να σχολιάσετε τα σκάνδαλα που κατά καιρούς έχουν δει το φως της δημοσιότητας σχετικά με τα Ελληνικά πανεπιστήμια και την ποιότητα τους

Ελπίζω όχι ΣΚΟΠΙΜΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΤΡΟΜΕΡΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΗΣ ΗΜΕΔΑΠΗΣ.ΒΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ,ΠΟΣΟ ΑΝΑΛΓΗΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΕΞΩ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ,ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΕΞΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΧΡΙΣΤΟ.

Υ.Γ.ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΕΧΩ ΣΥΓΓΕΝΗ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕ ΡΟΥΜΝΙΑ,ΚΩΝΣΤΑΝΤΖΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ.ΚΟΙΤΑ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΕΚΕΙ.ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕ ΛΕΓΟΝΤΑΙ.....ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕΙΣ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτή την ίδια ΙΣΤΟΡΙΑ σας παραπέμπω:

Η ιατρική του Ιασίου δεν είναι η πρώτη ιατρική σχολή που ιδρύθηκε παγκοσμίως? 

Μήπως δεν ιδρύθηκε από Έλληνες?

ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΜΩΣ Η ΙΔΡΥΣΗ

"Carol Davila" University of Medicine * http://www.univermed-cdgm.ro/

Founded in 1857, this is the oldest medical school in Romania is located in Bucharest.

Και, αν μιλάς ρουμάνικα, προφανώς θα καταλάβεις από το παρακάτω ότι ο Carol Davila δεν ήταν κι αυτός Έλληνας...

Invatamantul superior medical si farmaceutic din Bucuresti dateaza de mai bine de un secol. Carol Davila, medic roman de orgine franceza, in colaborare cu Nicolae Kretzulescu a pus bazele invatamantului medical din tara noastra, infiintand, in 1857 Scoala nationala de medicina si farmacie. Datorita activitatii sale au luat fiinta in tara noastra o serie de societati stiintifice: "Societatea medicala" (1857), "Societatea de cruce rosie" (1876), "Societatea stiintelor naturale" (1876), precum si doua reviste medicale: "Monitorul medial" (1862) si "Gazeta medicala" (1865). In razboiul pentru independenta (1877-1878) a condus serviciul militar al armatei.

Και από την ιστορία της Ιατρικής Σχολής του Ιασίου (Universitatea de Medicina si Farmacie “Gr. T. Popa” Iasi - http://www.umfiasi.ro/):

Universitatea de Medicina, unul dintre cele mai vechi asezaminte de invatamant superior din tara noastra, a fost fondata in 1879, ca Facultate de Medicina, fiind ulterior asociata cu alte doua institutii ce completeaza aria pregatirii medicale - Facultatea de Farmacie si Facultatea de Medicina Dentara (astazi Facultatea de Medicina Dentara).

In anul 1991, institutului i se confera statutul de Universitate, primind numele celebrului reprezentant al Scolii de Anatomie Functionala Iasi, Grigore. T. Popa. Ulterior este inclusa si Facultatea de Bioinginerie Medicala, singura de acest fel din Romania. Universitatea se mandreste astazi cu un valoros corp profesoral precum si cu o baza materiala si tehnica modernizata, adecvata desfasurarii procesului didactic si activitatii de cercetare stiintifica.

125 de ani de istorie si prestigiu

Infiintata odata cu Universitatea din Iasi, activitatea Facultatii de Medicina debuteaza la 1 decembrie 1879, datorita prezentei in Guvern a lui M. Kogalniceanu si N. Kretzulescu, precum si penuriei de cadre medicale dupa razboiul de independenta din 1877.

De-a lungul timpului, mari personalitati au marcat activitatea Universitatii de Medicina: Grigore T. Popa, Leon Scully, Petru Poni, C.I. Parhon, Aristide Peride, Ion Ciure, Ludovic Russ, Ernest Juvara, C. Proca, N. Leon, V. Sion, Fr. Reiner, E. Riegler, Al. Slatineanu, I. Tanasescu, A. Tupa, V. Rascanu, L. Baliff, J. Nitulescu, O. Franche, Vl. Butureanu, P. Vancea si altii.

Για την ιστορία, η πρώτη Ιατρική Σχολή θεωρείται όντως ότι ιδρύθηκε από Έλληνα, κατά τον 8ο-10ο αιώνα. Ήταν η σχολή του Σαλέρνο, που λέγεται ότι ιδρύθηκε από Έλληνα, Εβραίο, Άραβα και Λατίνο.

(από Britannica)

Italian Università Degli Studi Di Salerno, institution of higher learning in Salerno, Italy. Much of the historic interest of the university derives from an antecedent medical school in Salerno that was the earliest and one of the greatest medical schools of the Middle Ages. In fact, some scholars have called this school medieval Europe's first university.

B) Μάθημα ιστορίας τέλος, κεφάλια μέσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ρε λούστη 40, πότε πρόλαβες και έμαθες Ρουμάνικα? Τι σου είναι η σημερινή νεολαία ρε πιδάκι μου, πως τις παίζει τις ξένες γλώσσες στα δάχτυλα...

Ή μήπως θα πρέπει να μάθουμε και οι υπόλοιποι, για να μπορούμε συννενοούμαστε και να μαθητεύουμε κοντά στην εισαγόμενη σοφία? (και δεν ενοοώ την γνωστή Ψωνάρα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

..ωραία ρε παιχταρά ..εξήγησέ μου αυτό τότε:

Στις εξετάσεις που υπάρχουν τα δύο ενδεικτικά τεστ του δικατσά (στο www.dikatsa.gr) ο καλύτερος στο πρώτο(2003) είχε σκοράρει 62/80 και οι υπόλοιποι από αυτούς που πέρασαν ένα μέσο όρο 52 με 58/80. (πέρασε το 10%).

Πήγα και έκανα το τεστ κανονικά (με χρόνο) την πρώτη βδομάδα του διαβάσματός μου στην παθολογία του έκτου έτους. (σημειώνω ότι ήταν το τελευταίο μου μάθημα).

Σκόραρα 72/80.

Εισαι πολυ καλος .... Και δεν αμφιβαλω οτι το εκανες...

Τι θελεις να μας πεις;;; Οτι ΟΛΟΙ γραφουν σαν και εσενα;

Οταν το γραψουν ολοι, κατω απο τις ιδιες συνθηκες (θα κοιτας τον χρονο να φευγει και την καρδια σου να θελει να σκασει!!!) τοτε τα ξαναλεμε!

Και εγω εαν το εγραφα στο σπιτι μου καπου εκει θα επιανα...

embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πελεκάνε, ο trivial μπορεί να είναι απλά ένας σούπερ φοιτητής που τα απάντησε από το σπίτι του παρέα με τον καφέ του, το χνουδωτό σκυλάκι του και την dsl συνδεσούλα του για τα διαλείμματα, κι έτσι να απάντησε τόσο καταπληκτικά και τέλεια.

Δεν θα ξεχάσω όμως ότι όταν συγκεκριμένα θέματα ΔΙΚΑΤΣΑ Παθολογίας που το ποσοστό επιτυχίας είχε κυμανθεί σε μονοψήφια νούμερα εδόθησαν σε 6ετείς φοιτητές Παθολογίας στο Λαϊκό, απροειδοποίητα και με τον προβλεπόμενο χρόνο, το ποσοστό άνω του 70 ήταν 95%.

Αυτό είχε γίνει πριν 2 χρόνια και είχε γραφτεί μέχρι και στις εφημερίδες.

Και πώς να μην γραφτεί;

Shocking, euh?

embored much more...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είχε γίνει πριν 2 χρόνια και είχε γραφτεί μέχρι και στις εφημερίδες.

Τοτε ηταν γραπτα.

Άσε που περνούσαν αυτούς με τα λαδια και οι άλλοι έπαιρναν 4.5 για πλακα

Τωρα ειναι MCQ .... emboredembored

Ειλικρινά τι προσπαθείτε να μας αποδείξετε ;

Δεν αξίζουμε ΜΙΑ ; ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ; :unsure:emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε που περνούσαν αυτούς με τα λαδια και οι άλλοι έπαιρναν  4.5 για πλακα

Επιτέλους ένας άνθρωπος παραδέχεται, έστω και άθελά του, τα λάδια που έφεραν τόσους χιλιάδες γιάτραρους να κατακλύσουν την Ελλάδα.

Όχι ρε Πελεκάνε, δεν είστε όλοι άχρηστοι. Δεν ξέρω καν τι είσαι εσύ. Ξέρω ΠΟΛΥ καλά όμως ότι η τεράστια πλειοψηφία ΕΙΝΑΙ άχρηστη κι αυτό το ξέρεις και ΕΣΥ καλά, όπως και όλοι σας. Μέχρι τώρα έχω γνωρίσει καλούτσικα τουλάχιστον 10-12 συναδέλφους από βαλκάνια και ΟΛΟΙ συμφωνούν ότι το γενικό επίπεδο είναι πολύ χαμηλό και υπάρχουν -βέβαια- φωτεινές εξαιρέσεις (κυρίως από αγγλόφωνα Τσεχίας- Ουγγαρίας). Δεν είμαστε ρατσιστές, λοιπόν. Όταν βλέπεις το μέλλον σου να είναι αβέβαιο και οι αναμονές να εκτοξεύονται στα 10 χρόνια επειδή έχουν έρθει κάτι χιλιάδες που οι ίδιοι λένε (όχι για τον εαυτό τους βέβαια... πάντα για τους υπόλοιπους) ότι έχουν χαμηλό επίπεδο, τότε τι ακριβώς να νιώσεις;

Να πεις κι ευχαριστώ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ μια απλή απορία να εκφράσω....που θέλω χρόνια να ρωτήσω. Όταν την πρώτη χρονιά δεν είχα περάσει ιατρική εδώ στην ελλάδα είχα κάνει τα χαρτιά μου και ήμουν έτοιμη να φύγω για την ιατρική στο πανεπιστήμιο του Στρασβούργου (Γαλλία). Γιατί όλοι εσείς διαλέξατε τα πανεπιστήμια στις παραδουνάβειες χώρες; από την στιγμή που η Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία έχουν ιατρικές σχολές που δέχονται προπτυχιακούς φοιτητές; δηλαδή η ίδια η επιλογή σας από την αρχή βρωμάει...πως το λένε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρέα με τον καφέ του, το χνουδωτό σκυλάκι του και την dsl συνδεσούλα του για τα διαλείμματα,

δύο στα τρία. :D

Ασχέτως με όλα τα άλλα πρέπει να μπουν εξετάσεις για την ειδικότητα, όσο το δυνατόν πιο δύσκολες για να φανούν οι καλοί. Πέρα από το πρόσθετο άγχος που μπορεί να δημιουργήσουν σε κάποιους, πιστεύω ότι αξίζει αυτή η "θυσία". Ο κύριος λόγος είναι ότι δεν μπορεί να αφήνεις έναν πτυχιούχο ιατρικής χωρίς να ασχολείται εντατικά με την επιστήμη του. Δεν μπορείς να τον αφήνεις να σκουριάζει σε τόσο απορροφητικά για τον εγκέφαλό του χρόνια και δεν μπορείς να τον αφήνεις να αξιολογείται μόνο από την συνείδησή του, την ανάγκη του για ενημέρωση και αυτοσυντήρηση. Στο τέλος θα είναι πολύ πιο όμορφο και διασκεδαστικό το να κάνεις ειδικότητα έχοντας ένα πολύ καλό επίπεδο γνώσεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.