Jump to content

ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ


palaiologos

Recommended Posts

Η ακαδημαϊκή ισοτιμία είναι ή όχι απαραίτητη για να κάνουν ειδικότητα οι απόφοιτοι Ουγγαρο/Τσεχίας/κ.λπ....;

Για να εγγραφούν στον σύλλογο και να δουλέψουν προφανώς όχι - αλλά για να κάνουν ειδικότητα (= μεταπτυχιακό) είναι απαραίτητη ή όχι;

δεν ξερω να σου πω φιλε μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 193
  • Created
  • Last Reply

Στην νομαρχία όπου δηλώνεις για ειδικότητα, από ότι θυμάμαι, θέλουν μόνο το χαρτί του ΔΙΚΑΤΣΑ και του πτυχίου.Δεν ζητάνε κάποιο άλλο χαρτί.Τώρα για τα άτομα που είναι από Ουγγαρία, δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά εφόσον από ότι ξέρουμε υπάρχουν ήδη πάρα πολλοί που έχουν δηλώσει ειδικότητα και από ότι θυμάμαι εκκρεμούσε κάποια στιγμή στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, σχετικά με το εάν είναι νόμιμο αυτό ή όχι, υποθέτω θα τους δέχονται μέχρι να βγει απόφαση για το αντίθετο (εκτός εάν έχει βγει και δεν το έχω δει).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάποιος από σας που μετά το πανεπιστήμιο πάει σε ειδικότητα και εκεί βρεθεί μπροστά σε μια απλή νοσοκόμα με 5 χρόνια προϋπηρεσία δεν θα πω περισσότερα δεν χρειάζεται 5 είναι καλά και μου αποδείξει πως είναι καλύτερος από αυτήν και ότι αυτήν η νοσοκόμα θα έρθει ποτέ σ εσένα τον νέο γιατρουδακο, γιατί αυτό είσαι στα μάτια τις σ αρεσει δεν σ αρεσει , και σου ζητήσει να τις βρεις ΕΣΥ ΦΛΕΒΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΑΥΤΗΝ ΕΓΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΠΙΣΩ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.

ΑΝΤΕ ΞΕΚΑΒΑΛΑΤΕ ΡΕ ΤΟ ΚΑΛΑΜΙ ΓΙΑΤΡΑΡΕΣ ΟΛΟΙ ΣΑΣ

ΠΡΟΣΟΧΕΣ ΘΑ ΒΑΡΑΤΕ ΣΤΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ .

(Κάνω αυτό quote, και όχι κάτι άλλο, γιατί όλα αυτά για "γιατρουδάκο" και "γιατράρες" νομίζω δεν είναι ιδιαίτερα κολακευτικά για οποιονδήποτε έχει πτυχίο ιατρικής από οπουδήποτε.)

Για να γυρίσουμε λίγο στη βασική ιδέα της υποθέσεως, το "παίρνω αίμα" από το "βάζω φλεβοκαθετήρα" έχει μια μικρή, αλλά σημαντική, διαφορά. Και παρότι κάποιος μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του "γιατρουδάκο", αν τύχει να εφημερεύει αυτός και πρέπει να γίνει αιμοληψία για εξετάσεις (όχι να μπει γραμμή, γιατί αυτό είναι μια χειρουργική πράξη όπου αποτυγχάνουν οι νοσηλεύτριες και χρειάζεται μια αντίστοιχη τεχνική με την οποία προφανώς ένας παθολόγος δεν είναι υποχρεωμένος να είναι εξοικειωμένος), θα φωνάξουν αυτόν τον κακομοίρη γιατρουδάκο και ίσως του υποδείξουν κιόλας, αν δε θυμάται, ότι κάπου εκεί κάτω από τα ρούχα του ασθενούς είναι και η μηριαία φλέβα, από την οποία το αιματάκι πρέπει να το πάρει ο γιατρός.

Οι περισσότεροι νοσηλευτές στην ελλάδα είναι στην πραγματικότητα "βοηθοί νοσηλευτές" και μπορούν να κάνουν τις παρακάτω νοσηλευτικές πράξεις (Άρθρο 2 ΠΔ 210/201) "I. Οι νοσηλευτικές πράξεις που ασκούνται από τους κατόχους Διπλώματος Επαγγελματικής Κατάρτισης επιπέδου Μεταδευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Κατάρτισης του Ν. 2009/92, των ειδικοτήτων "Νοσηλευτική Τραυματολογία", "Νοσηλευτική Ογκολογικών Παθήσεων", "Νοσηλευτής Χειρουργείου", "Νοσηλευτική Ατόμων με Ψυχικές Παθήσεις" και "Νοσηλευτική Μονάδων Εντατικής Θεραπείας" των I.Ε.Κ. και από τους πτυχιούχους των Τ.Ε.Ε. Α' και Β' κύκλου της ειδικότητας "Βοηθών Νοσηλευτών", μετά από ανάθεση από τον υπεύθυνο νοσηλευτή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, είναι οι ακόλουθες: 1. Γενική και τοπική καθαριότητα του αρρώστου. 2. Βοήθεια, φροντίδα και υποστήριξη του αρρώστου που πάσχει από χρόνιο ανίατο νόσημα ή έχει υποστεί ατύχημα ή έχει κακοποιηθεί. 3. Φροντίδα επιπλοκών από κατάκλιση με σκοπό την πρόληψη. 4. Πρόκληση ούρησης μόνο με φυσικά μέσα. 5. Παρακολούθηση λειτουργίας παροχετεύσεων. 6. Λήψη μέτρων περιοριστικών για την ασφάλεια του αρρώστου. 7. Μέτρηση ζωτικών σημείων (σφίξεις, πίεση, θερμοκρασία). 8. Συλλογή δειγμάτων εκκρίσεων. 9. Εφαρμογή φυσικών μεθόδων για την πρόκληση υποθερμίας - υπερθερμίας. 10. Μέτρηση προσλαμβανομένων και αποβαλλομένων υγρών. 11. Τοπική προεγχειρητική προετοιμασία. 12. Απλές επιδέσεις. 13. Βοήθεια στην αφαίρεση παροχετεύσεων. 14. Βοήθεια στην τοποθέτηση νάρθηκα. 15. Εκκενωτικό υποκλυσμό. 16. Φροντίδα της καθαριότητας του χώρου και των εργαλείων. 17. Προετοιμασία των χρησιμοποιούμενων εργαλείων, του επιδεσμικού υλικού και ιματισμού για την αποστείρωση. 18. Ταξινόμηση εργαλείων, οργάνων, συσκευών, ιματισμού, ορρών, φαρμακευτικού υλικού, αναλωσίμων, κ.λ.π. 19. Ελεγχος της λειτουργίας των εργαλείων και σχετική αναφορά στους αρμοδίους. 20. Παρακολούθηση της λειτουργίας απλών συσκευών και οργάνων, των οποίων γνωρίζει τη λειτουργία, καθώς και πιθανές βλάβες τους και σχετική αναφορά στους αρμοδίους. 21. Διευθέτηση κλίνης (στρώσιμο κλίνης ασθενούς), απλή ή με κατακεκλιμένο άτομο). Επίσης, οποιαδήποτε νοσηλευτική πράξη του ανατίθεται από τον υπεύθυνο νοσηλευτή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, υπό την προϋπόθεση ότι την αποκλειστική ευθύνη φέρει ο νοσηλευτής, ο οποίος και κρίνει εάν ο διπλωματούχος των ειδικοτήτων "Νοσηλευτής Χειρουργείου, "Νοσηλευτική Τραυματολογία", "Νοσηλευτική Ογκολογικών Παθήσεων", "Νοσηλευτική ατόμων με Ψυχικές Παθήσεις" και "Νοσηλευτική Μονάδων Εντατικής Θεραπείας" των I.Ε.Κ., και ο πτυχιούχος των Τ.Ε.Ε. Α' και Β' κύκλου της ειδικότητας "Βοηθών Νοσηλευτών" δύναται στην συγκεκριμένη περίπτωση να εκτελέσει, με ασφάλεια για την υγεία του αρρώστου, την, εν λόγω, εργασία. ΙΙ. Οι κάτοχοι Διπλώματος Επαγγελματικής Κατάρτισης επιπέδου Μεταδευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Κατάρτισης του Ν. 2009/92, των ειδικοτήτων "Νοσηλευτική Τραυματολογία", "Νοσηλευτική Ογκολογικών Παθήσεων", "Νοσηλευτής Χειρουργείου", "Νοσηλευτική Ατόμων με Ψυχικές Παθήσεις" και "Νοσηλευτική Μονάδων Εντατικής Θεραπείας" των I.Ε.Κ., και οι κάτοχοι πτυχίου των Τ.Ε.Ε. Α' και Β' κύκλου της ειδικότητας "Βοηθών Νοσηλευτών" ασκούν επείγουσες νοσηλευτικές πράξεις και εφαρμόζουν πρώτες βοήθειες, όπως είναι οι ακόλουθες: 1. Ισχαιμη περίδεση. 2. Ακινητοποίηση κατάγματος."

Αν ενδιαφέρει, να ψάξω και τι μπορούν να κάνουν οι νοσηλευτές ΑΕΙ σύμφωνα με το νόμο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να γυρίσουμε λίγο στη βασική ιδέα της υποθέσεως, το "παίρνω αίμα" από το "βάζω φλεβοκαθετήρα" έχει μια μικρή, αλλά σημαντική, διαφορά. Και παρότι κάποιος μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του "γιατρουδάκο", αν τύχει να εφημερεύει αυτός και πρέπει να γίνει αιμοληψία για εξετάσεις (όχι να μπει γραμμή, γιατί αυτό είναι μια χειρουργική πράξη όπου αποτυγχάνουν οι νοσηλεύτριες και χρειάζεται μια αντίστοιχη τεχνική με την οποία προφανώς ένας παθολόγος δεν είναι υποχρεωμένος να είναι εξοικειωμένος), θα φωνάξουν αυτόν τον κακομοίρη γιατρουδάκο και ίσως του υποδείξουν κιόλας, αν δε θυμάται, ότι κάπου εκεί κάτω από τα ρούχα του ασθενούς είναι και η μηριαία φλέβα, από την οποία το αιματάκι πρέπει να το πάρει ο γιατρός.

Ρε Καπτανή, πάλι τα ίδια;

Είπαμε, όλοι οι ικανοί ξέρουν. Τί σχέση έχει αυτό με τους ΔΙΚΑΤΣΑδες; Δηλαδή στη Βουλγαρία και στη Ρουμανία δεν παίρνουν αίμα απ'τους ασθενείς; Απλά ένας μικρός αριθμός σταρχιδιστών Ελλήνων δεν κάθισε να μάθει και το έχετε κάνει θέμα. Κι Ελλάδα έχω γνωρίσει τύπους να μην ξέρουν να παίρνουν αίμα.

Σε λίγο θα κάνετε κάποια σύνδεση ανάμεσα στην αιμοληψία και τις πανελλαδικές... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Prof, έχεις εμμονές.

Ο Σαράντος δεν αναφέρει πουθενά στο post διαχωρισμό αποφοίτων. Κάποια στοιχεία παραθέτει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απαντά στον ΔΙΚΑΤΣΑ FotisD που χρησιμοποίησε τις λέξεις "γιατρουδάκος" & "γιατράρα", αυτό δε φτάνει; Είμαστε και στο thread των ΔΙΚΑΤΣΑδων, τι άλλο θέλετε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν θέλω τίποτα πέραν του να σου πω ότι ο Σαράντος αναφέρεται στα νομικά περί νοσηλευτικού προσωπικού και όχι στα περί ΣΑΙΕΠ, ΔΟΑΤΑΠ και δνε ξέρω εγώ τι άλλο. Ω ναι, δεν είναι μόνιμη ασχολία μας το πού έχει τελειώσει ο καθένας!

Όποιος βλέπει "εχθρούς" δείχνει ανασφάλεια, και όπως είπε και ο Σαράντος κάπου, δεν υπάρχουν εχθροί. Υπάρχουν καλοί και κακοί, άνθρωποι άξιοι να κάνουν Ιατρική και άνθρωποι όχι και τόσο κατάλληλοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να γυρίσουμε λίγο στη βασική ιδέα της υποθέσεως, το "παίρνω αίμα" από το "βάζω φλεβοκαθετήρα" έχει μια μικρή, αλλά σημαντική, διαφορά. Και παρότι κάποιος μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του "γιατρουδάκο", αν τύχει να εφημερεύει αυτός και πρέπει να γίνει αιμοληψία για εξετάσεις (όχι να μπει γραμμή, γιατί αυτό είναι μια χειρουργική πράξη όπου αποτυγχάνουν οι νοσηλεύτριες και χρειάζεται μια αντίστοιχη τεχνική με την οποία προφανώς ένας παθολόγος δεν είναι υποχρεωμένος να είναι εξοικειωμένος), θα φωνάξουν αυτόν τον κακομοίρη γιατρουδάκο και ίσως του υποδείξουν κιόλας, αν δε θυμάται, ότι κάπου εκεί κάτω από τα ρούχα του ασθενούς είναι και η μηριαία φλέβα, από την οποία το αιματάκι πρέπει να το πάρει ο γιατρός.

Οι περισσότεροι νοσηλευτές στην ελλάδα είναι στην πραγματικότητα "βοηθοί νοσηλευτές" και μπορούν να κάνουν τις παρακάτω νοσηλευτικές πράξεις (Άρθρο 2 ΠΔ 210/201) "I. Οι νοσηλευτικές πράξεις που ασκούνται από τους κατόχους Διπλώματος Επαγγελματικής Κατάρτισης επιπέδου Μεταδευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Κατάρτισης του Ν. 2009/92, των ειδικοτήτων "Νοσηλευτική Τραυματολογία", "Νοσηλευτική Ογκολογικών Παθήσεων", "Νοσηλευτής Χειρουργείου", "Νοσηλευτική Ατόμων με Ψυχικές Παθήσεις" και "Νοσηλευτική Μονάδων Εντατικής Θεραπείας" των I.Ε.Κ. και από τους πτυχιούχους των Τ.Ε.Ε. Α' και Β' κύκλου της ειδικότητας "Βοηθών Νοσηλευτών", μετά από ανάθεση από τον υπεύθυνο νοσηλευτή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, είναι οι ακόλουθες: 1. Γενική και τοπική καθαριότητα του αρρώστου. 2. Βοήθεια, φροντίδα και υποστήριξη του αρρώστου που πάσχει από χρόνιο ανίατο νόσημα ή έχει υποστεί ατύχημα ή έχει κακοποιηθεί. 3. Φροντίδα επιπλοκών από κατάκλιση με σκοπό την πρόληψη. 4. Πρόκληση ούρησης μόνο με φυσικά μέσα. 5. Παρακολούθηση λειτουργίας παροχετεύσεων. 6. Λήψη μέτρων περιοριστικών για την ασφάλεια του αρρώστου. 7. Μέτρηση ζωτικών σημείων (σφίξεις, πίεση, θερμοκρασία). 8. Συλλογή δειγμάτων εκκρίσεων. 9. Εφαρμογή φυσικών μεθόδων για την πρόκληση υποθερμίας - υπερθερμίας. 10. Μέτρηση προσλαμβανομένων και αποβαλλομένων υγρών. 11. Τοπική προεγχειρητική προετοιμασία. 12. Απλές επιδέσεις. 13. Βοήθεια στην αφαίρεση παροχετεύσεων. 14. Βοήθεια στην τοποθέτηση νάρθηκα. 15. Εκκενωτικό υποκλυσμό. 16. Φροντίδα της καθαριότητας του χώρου και των εργαλείων. 17. Προετοιμασία των χρησιμοποιούμενων εργαλείων, του επιδεσμικού υλικού και ιματισμού για την αποστείρωση. 18. Ταξινόμηση εργαλείων, οργάνων, συσκευών, ιματισμού, ορρών, φαρμακευτικού υλικού, αναλωσίμων, κ.λ.π. 19. Ελεγχος της λειτουργίας των εργαλείων και σχετική αναφορά στους αρμοδίους. 20. Παρακολούθηση της λειτουργίας απλών συσκευών και οργάνων, των οποίων γνωρίζει τη λειτουργία, καθώς και πιθανές βλάβες τους και σχετική αναφορά στους αρμοδίους. 21. Διευθέτηση κλίνης (στρώσιμο κλίνης ασθενούς), απλή ή με κατακεκλιμένο άτομο). Επίσης, οποιαδήποτε νοσηλευτική πράξη του ανατίθεται από τον υπεύθυνο νοσηλευτή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, υπό την προϋπόθεση ότι την αποκλειστική ευθύνη φέρει ο νοσηλευτής, ο οποίος και κρίνει εάν ο διπλωματούχος των ειδικοτήτων "Νοσηλευτής Χειρουργείου, "Νοσηλευτική Τραυματολογία", "Νοσηλευτική Ογκολογικών Παθήσεων", "Νοσηλευτική ατόμων με Ψυχικές Παθήσεις" και "Νοσηλευτική Μονάδων Εντατικής Θεραπείας" των I.Ε.Κ., και ο πτυχιούχος των Τ.Ε.Ε. Α' και Β' κύκλου της ειδικότητας "Βοηθών Νοσηλευτών" δύναται στην συγκεκριμένη περίπτωση να εκτελέσει, με ασφάλεια για την υγεία του αρρώστου, την, εν λόγω, εργασία. ΙΙ. Οι κάτοχοι Διπλώματος Επαγγελματικής Κατάρτισης επιπέδου Μεταδευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Κατάρτισης του Ν. 2009/92, των ειδικοτήτων "Νοσηλευτική Τραυματολογία", "Νοσηλευτική Ογκολογικών Παθήσεων", "Νοσηλευτής Χειρουργείου", "Νοσηλευτική Ατόμων με Ψυχικές Παθήσεις" και "Νοσηλευτική Μονάδων Εντατικής Θεραπείας" των I.Ε.Κ., και οι κάτοχοι πτυχίου των Τ.Ε.Ε. Α' και Β' κύκλου της ειδικότητας "Βοηθών Νοσηλευτών" ασκούν επείγουσες νοσηλευτικές πράξεις και εφαρμόζουν πρώτες βοήθειες, όπως είναι οι ακόλουθες: 1. Ισχαιμη περίδεση. 2. Ακινητοποίηση κατάγματος."

Εγω παντως αν ημουν εφημερευων αγροτικος και με καλουσε μια νοσηλευτρια να βρω φλεβα, δεν μπορω να φανταστω καμια περιπτωση οπου θα προτιμουσα να κανω τον Τζωρτζ Κλουνει στο ER και να ψαχνω την μηριαια.

Ειτε ισως επειδη στο ταπεινο μου πανεπιστημιο δεν εμαθα αυτη τη διαδικασια στην πραξη, ειτε επειδη ανατομια περασα στο 2ο ετος και την εχω ξεχασει.

Θα προσπαθουσα πολυ να βρω μια φλεβα στον πηχη και σε περιπτωση αποτυχιας θα "πηγαινα" για την εξω σφαγιτιδα.

Το ξερω πως η μηριαια ειναι η -υποτιθεται- πιο ευκολη λυση, ομως αυτα τα λενε οι μ@@@κες οι αναισθησιολογοι. :P

Σοκαριστικα παντως τα στοιχεια της απογραφης του ανθρωπινου δυναμικου του Εσυ.

1.34% των νοσηλευτων μονο ειναι απο ΤΕΙ ?! Απιστευτα πραγματα. Αναρωτιεμαι ποσους γιατρους "παραγουν'' τα Ελληνικα πανεπιστημια σε σχεση με νοσηλευτες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιεμαι ποσους γιατρους "παραγουν'' τα Ελληνικα πανεπιστημια σε σχεση με νοσηλευτες...

Λίγους. Έρχονται πολλοί "γιατροί" όμως απόξω κι έτσι το ΕΣΥ δεν έχει έλλειψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Καπτανή, πάλι τα ίδια;

Είπαμε, όλοι οι ικανοί ξέρουν. Τί σχέση έχει αυτό με τους ΔΙΚΑΤΣΑδες; Δηλαδή στη Βουλγαρία και στη Ρουμανία δεν παίρνουν αίμα απ'τους ασθενείς; Απλά ένας μικρός αριθμός σταρχιδιστών Ελλήνων δεν κάθισε να μάθει και το έχετε κάνει θέμα. Κι Ελλάδα έχω γνωρίσει τύπους να μην ξέρουν να παίρνουν αίμα.

Σε λίγο θα κάνετε κάποια σύνδεση ανάμεσα στην αιμοληψία και τις πανελλαδικές... <_<

Πέραν της σπατάλης bandwidth και MySQL space :P , καλό είναι να διαβάζεις που και που και τα πιο πάνω που δεν κάνεις quote... σταρχιδιστές που δεν ξέρουν να παίρνουν αίμα υπάρχουν και στα ελληνικά πανεπιστήμια (δεν είναι δα και εξεταζόμενο μάθημα η αιμοληψία σε κανένα πανεπιστήμιο του κόσμου), αλλά πρέπει κάποια στιγμή να μάθουν ή να παρατήσουν το άθλημα!

Άσχετο, αλλά έχετε δει κάτι καινούργιες σύριγγες που έχουν βγει προηπαρηνισμένες για αέρια αίματος; Τι άλλο θα σκεφτούν οι άνθρωποι...

ΥΓ: Το 42% του νοσηλευτικού προσωπικού είναι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ μόνο 41,8% προέρχεται από τα TEI, και το πανεπιστημιακού επιπέδου προσωπικό περιορίζεται στο 1,34%. (Καθημερινή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέραν της σπατάλης bandwidth και MySQL space :P

Έλα ρε μεγάλε, έχεις 2 χιλιόμετρα υπογραφή λες και γράφουμε σε board για Pokemon και μου λες για bandwidth και database volume; <_<

Άλλος τη χαλάει τη SQL όχι εγώ, τουλάχιστον εδώ...

καλό είναι να διαβάζεις που και που και τα πιο πάνω που δεν κάνεις quote... σταρχιδιστές που δεν ξέρουν να παίρνουν αίμα υπάρχουν και στα ελληνικά πανεπιστήμια (δεν είναι δα και εξεταζόμενο μάθημα η αιμοληψία σε κανένα πανεπιστήμιο του κόσμου), αλλά πρέπει κάποια στιγμή να μάθουν ή να παρατήσουν το άθλημα!

Ε αυτό λέμε τόση ώρα. Αν όντως διάβασες κι εσύ τα παραπάνω θα κατάλαβες πως είναι άδικο να τα βάζετε με τη βουλγαροσπουδασμένη επειδή δεν έμαθε μέσα στη σχολή της. Το ζήτημα είναι ΤΩΡΑ που βρίσκεται στο ελληνικό σύστημα κι αν πέρασε απ'το 3μηνο του αγροτικού γιατί δεν έμαθε...

Άσχετο, αλλά έχετε δει κάτι καινούργιες σύριγγες που έχουν βγει προηπαρηνισμένες για αέρια αίματος; Τι άλλο θα σκεφτούν οι άνθρωποι...

Καινούργιες; Χμμ... emblush

ΥΓ: Το 42% του νοσηλευτικού προσωπικού είναι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ μόνο 41,8% προέρχεται από τα TEI, και το πανεπιστημιακού επιπέδου προσωπικό περιορίζεται στο 1,34%. (Καθημερινή)

Δεν είναι λίγο απαράδεκτο το ποσοστό;

Δεν θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 25-50-25; Registered Nurse κανείς;

Να καριέρα για τα παιδιά μας! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
emarup Λάθος! Κανείς ανώτερος δε φοβάται κάποιον κατώτερο. Αλλά εμείς οι χάι δεν μπορούμε να συναγελαζόμαστε με την πλέμπα, έχουμε και κάποιο κλας.

Δε διαφωνώ ότι αριθμητικά οι Δικατσάδες μπορεί και να ξεπερνάτε τους εγχώρια παραγόμενους γιατρούς. Και οι πίπες περί επένδυσης του κράτους είναι πίπες. Ο καθένας επενδύει στον εαυτό του και τέλος.

Είναι όμως ανθρώπινη η διαμαρτυρία αυτών οι οποίοι ακολούθησαν τους κανόνες και βλέπουν να ανταμοίβονται όσοι τους παρέκαμψαν. Όντως νόμος του κράτους είναι αυτός που νομιμοποιεί τους υποεκπαιδευμένους Δικατσάδες, όπως επίσης νόμος του κράτους είναι αυτός που χαρίζει πρόστιμα και επιπλέον οφειλές στις ανέλεγκτες φορολογικές υποθέσεις, τιμωρώντας με αυτόν τον τρόπο όσους δεν πληρώνουν και επιβραβεύοντας τα λαμόγια.

Αλλά έτσι αναπαράγεται το σύστημα. Τα λαμόγια παράγουν κι άλλα λαμόγια, που παράγουν κι άλλα λαμόγια κοκ... Και μόνο το γεγονός ότι επιχαίρετε που κάνατε τη λαμογιά, δείχνει την ποιότητα, που μάταια προσπαθείτε να αποκτήσετε με έναν αγορασμένο, συνήθως, τίτλο ιατρικών σπουδών.

Συμφωνώ ότι επιστήμονες και καταξιωμένοι μάλιστα, υπάρχουν σε όλον τον κόσμο, αλλά θα απαντήσω σε τέτοια ευφυιολογήματα με μια απλή ερώτηση, αν έχει τα κότσια ο καθένας αςτην απαντήσει μόνος του: Τη μάνα σας και τον πατέρα σας, αν είχατε να διαλέξετε μεταξύ κάποιου που σπούδασε σε Βουλγαρορουμανία και κάποιου που τελείωσε στην Αλεξανδρούπολη, που θα την πηγαίνατε? Ρωτήστε και τις θειάδες σας, και δείτε λοιπόν το κοινό αίσθημα. Όποιος κάνει το σφάλμα το βουλώνει, δεν προκαλεί κι από πάνω...

Αλλά όμως δεν έχετε κάνει, ω δικατσάδες, κανένα σφάλμα. Όντως, όποιος Έλληνας πολίτης ήθελε, μπορούσε να πάει να σπουδάσει σε όποιο τριτοκοσμικό πανεπιστήμιο, στο οποίο δεν δικαιούμαι να αμφιβάλλω ότι όντως σπούδασε "περί την Ιατρικήν", και να γυρίσει στη μαμά και τον μπαμπά (ο οποίος είναι όντως της ήδη υπάρχουσας συντεχνίας, οπότε δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε για το μέλλον), με την βούλα του Ελληνικού Κράτους, και να ασκήσει την Ιατρική. Ουδέν παράνομον. Το μόνο ολίσθημα είναι ηθικής τάξεως, αλλά τι θέση έχει σήμερα η ηθική? Άλλωστε, ήθος πρέπει να έχουν οι άλλοι, κι όχι εμείς (αν διέγνωσα καλά από τα ανωτέρω γραπτά).

Κανείς Έλληνας απόφοιτος Ιατρικής σχολής δεν είναι ενάντια σε κανένα συνάδελφό του, από όπου κι αν προέρχεται. Απεναντίας, ο "συνάδελφος" είναι συνεχώς ενάντια στον Έλληνα. Και δεν δικαιούστε να μιλάτε για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, διότι δεν τα γνωρίζετε, όπως κι εγώ δεν δικαιούμαι να μιλάω για τα της αλλοδαπής, ακριβώς φιότι δεν τα γνωρίζω. Γνωρίζω όμως τα προϊόντα τους, και νομίζω ότι το δείγμα είναι αντιπροσωπευτικό. Αν κάποιος μπορεί να με διαψευσει όχι με κορώνες, αλλά με τεκμήρια (πχ με ποσοστά επιτυχίας σε εξετάσεις, ποσοστά ιαθεισών ασθενειών αμά τη αφίξει σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο, επιστημονικά επιτεύγματα παραδουνάβιων σχολών και αποφοίτων τους), θα χαρώ πολύ, διότι στο κάτω κάτω, εσείς θα κάνετε καλά τη μάνα μου και τον πατέρα μου, κι όχι ο άσωτος υιός.

Φοβούμαι όμως ότι, εκτός μιας μειονότητας, η οποία και την πατάει εξαιτίας της κακής ποιότητας πλειονότητας, οι εισαγόμενοι Ιατροί μέσω Δικατσά πόρω απέχουν από τους εγχωρίους παραγόμενους.

(εδώ καλά καλά δεν μπορούν να καταλάβουν τι έγραψα - και δεν είναι μομφή για όσους καταλαβαίνουν, απλά πικρή διαπίστωση...)

Κοιτα να δεις αν εισαι ευτηχισμενος που σπουδασες εδω, σου βγαζω το καπελο, αλλα μην πιστευεις οτι οι αλλοι ειναι οι αχρηστοι επειδη σπουδασαν εξω, αν βαλεις κατω τα χρονια που θα εχανες προσπαθωντας να περασεις με πανελληνιες σε αλλη χορα θα ησουνα 2 η τριτο ετος, αν εσυ πιστευεις οτι αξιζε ο μαζοχισμος να περασεις στην ελλαδα δεν σε κανει καλυτερο γιατρο απο μενα που πιγα Ρουμανια. Αν ετυχε να γινεται τις Π..... στο ΔΙΚΑΤΣΑ να εχει αλλαξει οναμα και δεν ξερο εγω τι ποσες φορες σε λιγα χρονια αυτα ειναι μια εικονα του τι συμβαινει στην Ελλαδα και κατα επεκταση οποιοσδηποτε θα πιστευε και στα Ελληνικα πανεπιστημια λουφα και παραλλαγη κτλ.

Γι' αυτο και δεν γυρισα στην ελλαδα ζω στην Αγγλια ειμαι ευτιχισμενος που κρινομαι βασει των γνοσεων και των ικανοτητων μου και οχι βασει του αν περασα η οχι παννεληνιες η αν φοιτησα σε ενα διεθνους "φημης" και βεληνικους ελληνικο πανεπιστημιο με χιλιαδες ωρες χαμενες απο καταληψεις και απεργιες. Εγω ποτε μου δεν ειχα τι δινατοτητα να παρο μαθηματα μεχρι το πτυχιο, οι εξετασεις επρεπε να τελειωσουν μαζι με το ετος. Ολοι οι καθηγιτες γελουσαν με την ιδεα οτι στην ελλαδα μπορεις να συνεχισεις τις σπουδες σου χωρις να περασεις Ανατομια, Φυσιολογια κτλ στην αντιστοιχη εξεταστικη. Δεν το πιστευαν οταν τους το πα.....

Μου λεγανε οτι αυτα τα μαθηματα κρινουν το φοιτητη και χωριζουν τα μπαζα απο τους γιατρους...

Εδω ομως ειναι Ελλαδα, τα μπαζα παιρνουν πτυχιο δινοντας ανατομια στο 6 ετος, και μετα εχουν και αξοιοση να με κοιτανε αφ ηψηλου εχοντας περασει ενα καλοκαιρια κολλοντας αφισες για καποιον υποψηφιο που θα τους εξασφαλισει θεση καπου για να σιγουρεψουν ενα φακελακι...

Αρκετα διαβασα στο φορουμ ελπιζο να ηρεμισετε και να δουμε πως θα βρεθει ενα συστημα εξετασεων για ασκηση επαγγελματος που θα δινουν και οι εδω αποφοιτοι και οι υπολοιποι απο το εξωτερικο να δουμε και αντικειμενικα ποσοστα απο ελληνικα πανεπιστημια. Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα διαφερουν απο το μεσο ορο του ΔΙΚΑΤΣΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΜΑΘΑ ΧΤΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΡΤΥ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΙΑΤΡΟ ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΔΙΚΑΤΣΑ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΔΙΚΑΤΣΑ(ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ-ΔΗΛ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΝΟΜΙΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΛΟΓΩ ΝΕΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΗΝ Ε.Ε.)ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΚΕΙ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ,ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ,ΕΚΕΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ(ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΓΓΛΙΑ). :blink::blink:

ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΙΣ ΑΙΤΙΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ.ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ.ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΑΓΚΕΣ....ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΦΗΣΥΧΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΑΥΤΑ!

ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΑΥΤΟ,ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΧΛΕΧΛΕΔΕΣ ΠΗΞΑΜΕ. :antegeia::antegeia::antegeia:

μελλοντικε συναδελφε πρεπει καποτε να μαθεις να κρινεις καλυτερα.

ισως να φταιει η προκαταληψη σου ισως ομως και η κακη πληροφορηση σου.για αυτο ακου:

πες μου τι θα γινοταν εαν σε μια σου εξεταστικη εδινες παθ ολων των ετων και ομοια χειρουρ χωρις βιβλιογραφια και χωρις υλη; ειμαι βεβαιος οτι δεν θα δινατε.ε εμεις δινουμε και δεν εχουμε ουτε xerox ουτε βοηθους να μας προετοιμαζουν προ της εξεταστικης.

αναφερεσαι σε λαδωματα και το βρωμικο δικατσα.να εισαι βεβαιος οτι αυτοι για τους οποιους φτιαχτηκε που υπαρχουν σε αναλογο αριθμο και σε εσας ειναι οι πρωτοι και ισως οι μονοι που τελειωνουν.

αν αυτοι που τα παιρνουν απο εμας ειναι καθηγητες σας (και μαλλον ετσι ειναι) θα ειναι τουλαχιστον στρουθοκαμηλισμος να ισχυριζεσαι οτι ολα βαινουν καλως οταν ειναι στην εδρα τους.

πες μου τι θα γινοταν εαν δεν ειχες δικαιωμα να δεις την κολλα που εγραψες,εαν δεν παιρνεις επισημα τις σωστες απαντησεις,εαν δεν εχεις δικαιωμα στην ενσταση,στην αναβαθμολογηση....

ισως η εισαγωγη μας να ειναι (και ειναι) ευκολοτερη στο πανεπιστημιο.και εδω θα σου ζητησω συγνωμη που δεν ειχα τα αναλογα χρηματα να παω μασαχουσετη,γιατι αγαπητε μου μελ συναδελφε σε αντιθεση με την ελλαδα σε ολα αυτα τα καλυτερα η λιγοτερο καλα κατα την κριση καποιων, πανεπιστημια πας εαν μπορεις να πληρωσεις τα διδακτρα.ετσι ειναι και χωνεψε το. διδασκονται τα ιδια βιβλια απο την ελλαδα στην αμερικη μα και στην ουγκαντα.

και καπου εδω τελειονοντας θα σου πω κατι να το θυμασαι.δεν υπαρχουν καλα και κακα πανεπιστημια,μονο καλοι και κακοι φοιτητες.μα αυτο θα το ξερεις καλυτερα μεχρι τωρα.καποτε σιγουρα θα βρεθεις και με εμενα μα και με την πλειοψηφια των ιατρων που κατακρινεις.κρινε αυτο που θα δεις στην πραξη και οχι οτι ακους.γιατι ετσι πες μου το πανεπιστημιο σου και σε μια μερα θα σου βγαλω παραρτημα.και να δεις τοτε πως θα νιωσεις. emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτα να δεις αν εισαι ευτηχισμενος που σπουδασες εδω, σου βγαζω το καπελο, αλλα μην πιστευεις οτι οι αλλοι ειναι οι αχρηστοι επειδη σπουδασαν εξω, αν βαλεις κατω τα χρονια που θα εχανες προσπαθωντας να περασεις με πανελληνιες σε αλλη χορα θα ησουνα 2 η τριτο ετος, αν εσυ πιστευεις οτι αξιζε ο μαζοχισμος να περασεις στην ελλαδα δεν σε κανει καλυτερο γιατρο απο μενα που πιγα Ρουμανια. Αν ετυχε να γινεται τις Π..... στο ΔΙΚΑΤΣΑ να εχει αλλαξει οναμα και δεν ξερο εγω τι ποσες φορες σε λιγα χρονια αυτα ειναι μια εικονα του τι συμβαινει στην Ελλαδα και κατα επεκταση οποιοσδηποτε θα πιστευε και στα Ελληνικα πανεπιστημια λουφα και παραλλαγη κτλ.

Γι' αυτο και δεν γυρισα στην ελλαδα ζω στην Αγγλια ειμαι ευτιχισμενος που κρινομαι βασει των γνοσεων και των ικανοτητων μου και οχι βασει του αν περασα η οχι παννεληνιες η αν φοιτησα σε ενα διεθνους "φημης" και βεληνικους ελληνικο πανεπιστημιο με χιλιαδες ωρες χαμενες απο καταληψεις και απεργιες. Εγω ποτε μου δεν ειχα τι δινατοτητα να παρο μαθηματα μεχρι το πτυχιο, οι εξετασεις επρεπε να τελειωσουν μαζι με το ετος. Ολοι οι καθηγιτες γελουσαν με την ιδεα οτι στην ελλαδα μπορεις να συνεχισεις τις σπουδες σου χωρις να περασεις Ανατομια, Φυσιολογια κτλ στην αντιστοιχη εξεταστικη. Δεν το πιστευαν οταν τους το πα.....

Μου λεγανε οτι αυτα τα μαθηματα κρινουν το φοιτητη και χωριζουν τα μπαζα απο τους γιατρους...

Εδω ομως ειναι Ελλαδα, τα μπαζα παιρνουν πτυχιο δινοντας ανατομια στο 6 ετος, και μετα εχουν και αξοιοση να με κοιτανε αφ ηψηλου εχοντας περασει ενα καλοκαιρια κολλοντας αφισες για καποιον υποψηφιο που θα τους εξασφαλισει θεση καπου για να σιγουρεψουν ενα φακελακι...

Αρκετα διαβασα στο φορουμ ελπιζο να ηρεμισετε και να δουμε πως θα βρεθει ενα συστημα εξετασεων για ασκηση επαγγελματος που θα δινουν και οι εδω αποφοιτοι και οι υπολοιποι απο το εξωτερικο να δουμε και αντικειμενικα ποσοστα απο ελληνικα πανεπιστημια. Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα διαφερουν απο το μεσο ορο του ΔΙΚΑΤΣΑ.

Ευτυχισμένος ,χώρα ,ξέρω ,γνώσεων ,πάρω ,καθηγητές ,δυνατότητα ,ηρεμήσετε ,αξίωση ,αφ'υψηλού ,ελπίζω ,

Έλεος!!!Αν μη τι άλλο ενας γιατρός πρέπει να ξέρει ορθογραφία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Τουλάχιστον αυτά τα μαθαίνεις στο ελληνικό πανεπιστήμιο... :huh:

Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι καλός γιατρός... και να μην ξέρεις ορθογραφία (πάντως είναι μια ένδειξη). :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Τουλάχιστον αυτά τα μαθαίνεις στο ελληνικό πανεπιστήμιο... :huh:

Χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να είσαι καλός γιατρός... και να μην ξέρεις ορθογραφία (πάντως είναι μια ένδειξη). :wacko:

Έλα ρε συ νταξ, άμα είναι έτσι και οι μέσα κατ'αντιστοιχία δεν ξέρουν να διαβάσουν ένα άρθρο γραμμένο στ'αγγλικά με λατινική ορολογία γιατί δε ξέρουν τους όρους. Επίσης, καθώς τις περισσότερες φορές διαβάζουν απ'απαρχαιωμένα δωρεάν βιβλία του κατά περίπτωση ειδήμονα-καθηγηταρά της έδρας μαθαίνουν ξεπερασμένες γνώσεις... <_<

Δεν είναι έτσι τα πράγματα mixmavros. Την ορθογραφία τη μαθαίνεις στο σχολείο, κατά προτίμηση στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Αν ως τότε δεν έχεις διορθωθεί απλά δεν θα είσαι καλός ποτέ. Γι'αυτό και σε πολλά site γράφουν με greeklish, αν είχα όλα το hack των φραγκολεβέντικων (όπως το GM) θα βλέπαμε τα μαργαριτάρια της αρκούδας! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι έτσι τα πράγματα mixmavros. Την ορθογραφία τη μαθαίνεις στο σχολείο, κατά προτίμηση στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση. Αν ως τότε δεν έχεις διορθωθεί απλά δεν θα είσαι καλός ποτέ.

Άθελά μου θυμήθηκα το απόφθεγμα του pathologos τώρα.... :lol:

Τεσπα άποψή σου, δεκτή! ;)

Αλλά και πάλι, αν κάποιος δεν έχει μάθει ορθογραφία, δεν αποτελεί αυτό μια ένδειξη για τον εξωτερικό παρατηρητή; Όχι και τεκμήριο, αλλά ένδειξη;;; :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ο pathologos ήταν ειδική περίπτωση! :)

Πάντως η θεωρία του για την εξέλιξη της Νεοελληνικής Γλώσσας σίγουρα του κέρδιζε μια θέση στο Εργαστήριο Γλωσσολογίας των Τμημάτων Φιλολογίας της ελληνικής επικράτειας... ερμ... ως πειραματόζωο φυσικά! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.