Jump to content

Ό,τι μου έμαθε η ζωή...


Doctor_7

Recommended Posts

Η ζωή είναι σκληρή μετά την πτώση.

Πολλές φορές η ζωή είναι πιο σκληρή απ'την πτώση

Και ακόμα πιο πολλές φορές η ζωή είναι η ίδια η πτώση

Το όλο νόημα είναι σαν τους τσαμπουκάδες στο σχολείο.... το θέμα δεν είναι να μην χτυπήσεις, αργά ή γρήγορα θα τις φας, το θέμα είναι να μάθεις να συνεχίσεις να χτυπάς όσες κι αν μαζεύεις και when the crowds are gone να μάθεις να έχεις αρκετή δύναμη να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να πας σπίτι σου (ή στο πλησιέστερο ΤΕΠ emrockon ) emkissemkissemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Last Reply
Πολλές φορές η ζωή είναι πιο σκληρή απ'την πτώση

Και ακόμα πιο πολλές φορές η ζωή είναι η ίδια η πτώση

Το όλο νόημα είναι σαν τους τσαμπουκάδες στο σχολείο.... το θέμα δεν είναι να μην χτυπήσεις, αργά ή γρήγορα θα τις φας, το θέμα είναι να μάθεις να συνεχίσεις να χτυπάς όσες κι αν μαζεύεις και when the crowds are gone να μάθεις να έχεις αρκετή δύναμη να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να πας σπίτι σου (ή στο πλησιέστερο ΤΕΠ emrockon ) emkiss  emkiss  emkiss

Πόπο αυτοί οι τσαμπουκάδες σχολείο τί μου θύμισες... έ ρε με κάτι ανοιγμένα κεφάλια που γύρναγα σπίτι στο γυμνάσιο...

αχ αναμνήσεις!!!! :wub::wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ζωή είναι δική σου και κάντην ό,τι θες :)

Η ζωή είναι μεγάλη...μην την κάνεις καρναβάλι... :P:D:lol::splaaaats:emdevilemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ζωή είναι μεγάλη...μην την κάνεις καρναβάλι... :P  :D  :lol:  :splaaaats:  emdevil  emrose

Σε σας τους Πατρινούς πες τα.... :P:bloodomen::splaaaats: Εμείς μείναμε εδώ και περάσαμε ζάχαρη :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσε ωρε inliner που ανοίγατε κεφάλια στο κολλέγιο :P

Στο Κολλέγιο Αθηνών; Κακόφημο μέρος, μην περνάτε ούτε απέξω :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αμ πως τί νόμιζες;;;; αυτά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένεις... αμ πώς... emlookaround
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα είναι να μάθεις να συνεχίσεις να χτυπάς όσες κι αν μαζεύεις και when the crowds are gone να μάθεις να έχεις αρκετή δύναμη να μαζέψεις τα κομμάτια σου και να πας σπίτι σου

Το χειρότερο μέρος φίλε μου είναι η αναμονή της καταστροφής. Τίποτα δεν συγκρίνεται με αυτή την αγωνία για πάρα πολλούς λόγους. Οπότε και μη χειρότερα όπως συνηθίζω να λέω. Η ζωή μου το έμαθε κι αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι μου έμαθε η ζωή ώς τώρα..Δυστυχώς κανείς δεν είναι τέλειος..Ακόμη και αν εσύ τον θεωρείς τέλειο.. :wub::unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από 3:00- 5:00 είναι αργός θάνατος, αλλά όχι σπάνια οι καλύτερες ώρες για μένα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τελικά όλα είναι θέμα συνήθειας. Και κατάλληλης εκπαίδευσης.

Εντιτ: Και όσο είσαι κολλημένος με ένα απωθημένο, αν το απωθημένο δε σου φερθεί σκάρτα ώστε να το διαγράψεις, θα μένεις κολλημένος σ'αυτό. Και θα ξεκολλήσεις όταν κάνει τον κύκλο του είτε επιτυχημένα είτε αποτυχημένα.

(μιλάμε γράφω απόψε, α ρε τι χάνουν οι συγγραφικοί κύκλοι που είμαι τραγουδιάρα B):P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι μου έμαθε η ζωή ώς τώρα..Δυστυχώς κανείς δεν είναι τέλειος..Ακόμη και αν εσύ τον θεωρείς τέλειο.. :wub:  :unsure:

Κι εμένα αυτό μου έμαθε η ζωή ως τώρα... Πικρή διαπίστωση... Δυστυχώς, κανείς δεν είναι τέλειος... Ακόμη κι αν εγώ είμαι τόσο τέλεια σε όλα μου... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μερικοί δεν έχουν ούτε το θαρρος της ίδιας τους της ύπαρξης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικοί δεν έχουν ούτε το θαρρος της ίδιας τους της ύπαρξης...

emarup Juliette εγραψες.... και ειναι τραγικο αυτο.... :(

οσο για το δικο μου μαθημα απο τη ζωη? Μαθε να εκφραζεις τα συναισθηματα σου οσο κι αν σε πληγωνουν η φοβασαι πως θα πληγωσεις αλλους. Αν δε το κανεις αργα η γρηγορα αυτο θα συμβει. Και πανω απο ολα να τα αναγνωριζεις εσυ ο ιδιος και να τα δεχεσαι γιατι ειναι ενα κομματι δικο σου... emconfused:huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πιστεύουμε μόνο στον εαυτό μας και να μη εξαρτούμε την ευτυχία μας από έμψυχα όντα (εξ. ζώα)....γιατί τα έμψυχα όντα είναι πεπερασμένα...και η ευτυχία που θα εισπράξουμε πεπερασμένη θα είναι και αυτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θετικά συναισθήματα, μας είναι πιο δύσκολα από τα αρνητικά...

Τη λύπη, τη δυστυχία,τις δυσκολίες, τα αντέχεις, παίζεις το ρόλο φιλαράκο, του θύματος που υπομένει, του ήρωα που δεν τα παρατά, σηκώνεις το σταυρό ή το σπαθί και προχωράς, δεν έχεις και πολλές ευθύνες βλέπεις, αφού υπάρχουν οι "εξωτερικές παράμετροι" , οι δυσκολίες, που σε κρατάνε δέσμιο και δεν μπορείς παρά να αφιερωθείς σ'αυτές.

Την ευτυχία όμως, την αγάπη, τη χαρά πως να τα κουλαντρίσεις; Ξέμαθες την ελευθερία που σου δίνουν και τι να τήνε κάνεις;Πως να την αντέξεις; Άσε που δεν χρειάζεται και ρόλο,κι εσύ που έμαθες να παίζεις με το σενάριο ,που είχες στο μυαλουδάκι σου για τη ζωή, πως να αυτοσχεδιάσεις τώρα;Έχουν και ευθύνες όλα αυτά, ευθύνες σοβαρές και κυρίως απέναντι στο μεγάλο σου άγνωστο, τον εαυτό σου..Τολμάς;

Δε σε κατηγορώ λοιπόν που κάθε φορά που σου χτυπά κάτι καλό την πόρτα εσύ λες: "Άντε τουτ κι εσύ και ο γρύλλος σου!!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...
Πάρτε κι άλλο ένα emcolgate:D

Ήμουν ευτυχισμένος. Η κοπέλα μου κι εγώ βγαίναμε πάνω από ένα χρόνο και έτσι αποφασίσαμε να παντρευτούμε. Οι γονείς μας, μας βοήθησαν με κάθε τρόπο, οι φίλοι μου με παρότρυναν και η κοπέλα μου ήταν ένα όνειρο! Ένα μόνο με απασχολούσε: Η πεθερά μου. Ήταν γυναίκα καριέρας, έξυπνη αλλά όμορφη και σέξι και μερικές φορές με φλέρταρε κάνοντάς με να νιώθω αμήχανα. Μια μέρα με κάλεσε σπίτι της να ελέγξουμε τις προσκλήσεις. Έτσι πήγα. Ήταν μόνη της και όταν έφτασα μου ψιθύρισε στο αυτί ότι είχε κάποια αισθήματα για μένα και επιθυμίες που δεν μπορεί να κατανικήσει. Έτσι πριν παντρευτώ και δεθώ μόνιμα με την κόρη της θα ήθελε να κάνουμε έρωτα έστω μια φορά μόνο. Τι να έλεγα... Ήμουν σε κατάσταση σοκ και δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη.

Έτσι, μου είπε, "πάω στην κρεβατοκάμαρα και αν θέλεις κι εσύ έλα σε περιμένω".

Έμεινα αποσβολωμένος να κοιτώ τον υπέροχο πισινό της καθώς ανέβαινε τις σκάλες.

Για 1-2 λεπτά έμεινα ακίνητος και μετά προχώρησα προς την εξώπορτα.

Την άνοιξα και βγήκα έξω.

Ο πεθερός μου ήταν εκεί και με δάκρυα στα μάτια με αγκάλιασε και mου είπε πολύ χαρούμενος ότι πέρασα το μικρό τους τεστ, ότι δεν θα έβρισκαν καλύτερο σύζυγο για την κόρη τους και με καλωσόρισε στην οικογένεια.

Όσο για μένα... το μάθημα που έμαθα ήταν:

Πάντα να κρατώ τα προφυλακτικά στο αυτοκίνητο.

emgoal:splaaaats:

Kαλόοοοο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν . . .

Αν...

Αν μπορείς να αρχίσεις τη μέρα σου χωρίς καφεΐνη,

Αν μπορείς να είσαι χαμογελαστός αγνοώντας πόνους και κούραση,

Αν μπορείς να μη διαμαρτύρεσαι και να μην κάνεις τους ανθρώπους να βαριούνται με τα προβλήματά σου,

Αν μπορείς να τρως το ίδιο φαΐ κάθε μέρα και να είσαι ευγνώμων γι' αυτό,

Αν μπορείς να καταλάβεις πότε οι αγαπημένοι σου είναι πολύ απασχολημένοι για να σου αφιερώσουν χρόνο,

Αν μπορείς να αδιαφορήσεις όταν οι άνθρωποι ξεσπάνε επάνω σου, emeleos

Αν μπορείς να δεχθείς κριτική και κατηγορίες χωρίς αντίσταση,

Αν μπορείς να αντιμετωπίσεις τον κόσμο χωρίς ψέματα και εξαπάτηση,

Αν μπορείς να νικήσεις το άγχος χωρίς ιατρική βοήθεια,

Αν μπορείς να χαλαρώσεις χωρίς αλκοόλ, :wacko:

Αν μπορείς να κοιμάσαι βαθιά κάθε βράδυ,

τότε κατά πάσα πιθανότητα είσαι ο οικογενειακός σκύλος :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν… του Flavio Oreglio (διασκευασμένο)

Αν εκείνη σου δαγκώνει το αυτί, μα εκείνη είναι ένα ροτβάιλερ…

Αν εκείνη σου λέει: ‘Άσε τον εαυτό σου ελεύθερο’, μα εσύ κρέμεσαι στο χείλος του γκρεμού…

Αν όταν ξυρίζεσαι, η πρώτη λάμα βγάζει την τρίχα μα η δεύτερη την ξαναβάζει στη θέση της…

Αν ένα πρωί φτάνεις νωρίς στη δουλειά και σκέφτεσαι:’Τι κωλοφαρδία που δεν βρήκα κίνηση’, μα μετά συνειδητοποιείς ότι είναι Κυριακή…

Αν το σουτιέν της είναι σαν μπαλκόνι, μα η κυλότα της είναι σαν καγκελόπορτα…

Αν η τύχη είναι τυφλή, μα εσύ έχεις γραμμένο στο κούτελο ‘Είμαι γκαντέμης’ σε Μπράιγ…

Αν πατήσεις μια κουράδα και πεις: ‘Γούρι!’ μα ρε πούστη μου…στο σαλόνι;

Αν είσαι υγειής σαν περδίκι, μα σου πονάνε λίγο τα φτερά…

Αν η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει, μα τη δικιά σου τη γυρίζει ένα χάμστερ…

Αν η πρώτη φορά που έκανες έρωτα ήταν μοναδική εμπειρία μα δυστυχώς έμεινε μοναδική εμπειρία…

Αν παίζεις κρυφτό μα κανείς δεν έρχεται να σε βρει…

Αν κέρδισες διακοπές στο Ναύπλιο, μα ζεις εκεί εδώ και τριάντα χρόνια…

Αν όλη η χώρα πάει κατά διαόλου και όλοι είναι σπίτι σου…

Αν συμβαίνουν όλα αυτά και μπορείς να κρατήσεις τα λογικά σου ενώ όλοι γύρω σου τα έχουν χάσει, τότε μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι σκατά σου συμβαίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν… του Flavio Oreglio (διασκευασμένο)

Αν εκείνη σου δαγκώνει το αυτί, μα εκείνη είναι ένα ροτβάιλερ…

Αν εκείνη σου λέει: ‘Άσε τον εαυτό σου ελεύθερο’, μα εσύ κρέμεσαι στο χείλος του γκρεμού…

Αν όταν ξυρίζεσαι, η πρώτη λάμα βγάζει την τρίχα μα η δεύτερη την ξαναβάζει στη θέση της…

Αν ένα πρωί φτάνεις νωρίς στη δουλειά και σκέφτεσαι:’Τι κωλοφαρδία που δεν βρήκα κίνηση’, μα μετά συνειδητοποιείς ότι είναι Κυριακή…

Αν το σουτιέν της είναι σαν μπαλκόνι, μα η κυλότα της είναι σαν καγκελόπορτα…

Αν η τύχη είναι τυφλή, μα εσύ έχεις γραμμένο στο κούτελο ‘Είμαι γκαντέμης’ σε Μπράιγ…

Αν πατήσεις μια κουράδα και πεις: ‘Γούρι!’ μα ρε πούστη μου…στο σαλόνι;

Αν είσαι υγειής σαν περδίκι, μα σου πονάνε λίγο τα φτερά…

Αν η ζωή είναι ρόδα και γυρίζει, μα τη δικιά σου τη γυρίζει ένα χάμστερ…

Αν η πρώτη φορά που έκανες έρωτα ήταν μοναδική εμπειρία μα δυστυχώς έμεινε μοναδική εμπειρία…

Αν παίζεις κρυφτό μα κανείς δεν έρχεται να σε βρει…

Αν κέρδισες διακοπές στο Ναύπλιο, μα ζεις εκεί εδώ και τριάντα χρόνια…

Αν όλη η χώρα πάει κατά διαόλου και όλοι είναι σπίτι σου…

Αν συμβαίνουν όλα αυτά και μπορείς να κρατήσεις τα λογικά σου ενώ όλοι γύρω σου τα έχουν χάσει, τότε μάλλον δεν κατάλαβες καλά τι σκατά σου συμβαίνει.

emarup ΠΟλύ καλό....μου φτιαξες τη μέρα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.