Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Πατρών


DRU

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Το θέμα αφορά τους φοιτητές που πέρασαν μέσω κατατακτηρίων, όχι μόνο το 2014-15 αλλά και πέρσι και πρόπερσι, δηλαδή από τότε που εφαρμόστηκε ο νόμος 4009/2011 («νόμος Διαμαντοπούλου»).

Όπως είναι γνωστό, ο νόμος αυτός απαγορεύει στους φοιτητές από κατατακτήριες να πάρουν βιβλία , βάζοντας ουσιαστικά φρένο στο στόχο τους να σπουδάσουν κάτι που επέλεξαν 100% , χωρίς ίχνος τύχης στην επιλογή τους.

Για το λόγο αυτό , γράφοντας και σε όσα φοιτητικά fora μπόρεσα να βρω, πιστεύω πως πρέπει να κινητοποιηθούμε, όλοι οι ενδιαφερόμενοι από όλα τα τμήματα για να διεκδικήσουμε το αυτονόητο δικαίωμά μας να παίρνουμε βιβλία όπως κάθε άλλος φοιτητής. Είναι απαραίτητη η ΑΜΕΣΗ δραστηριοποίησή μας, λαμβάνοντας υπ’ όψη ότι πρόσφατα ανακοινώθηκε από το νέο αναπληρωτή Παίδείας κύριο Κουράκη, η πρόθεση για αλλαγή του νόμου 4009/2011.

Εκεί ΠΡΕΠΕΙ να θυμίσουμε/βάλουμε κι εμείς το θέμα των βιβλίων.

Προτείνω να απευθυνθούμε προσωπικά ο καθένας με email προς :

τον υπουργό Αριστείδη Μπαλτά στο abaltas@central.ntua.gr

τον αναπληρωτή υπουργό στο kourakis@parliament.gr

(ή σε όποια άλλα emails τους μπορεί κανείς να βρει)

Όπως και στο https://en-gb.facebo.../tasos.kourakis για τον κ. Κουράκη.

Για να υποστηρίξω τα παραπάνω έφτιαξα και ένα κείμενο το οποίο ανέβασα στο

http://www.gopetitio...Ξ¬ΟΡιΟ.html

για συλλογή υπογραφών.

Όποιος θέλει να στείλει ατομικά email μπορεί να χρησιμοποιήσει ελεύθερα το κείμενο αυτό ή μέρος του αν συμφωνεί με όσα γράφονται.

Αυτό που είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι πως πρέπει να δράσουμε ΤΩΡΑ για να μπει το αίτημά μας στις αλλαγές του νόμου 4009/2011.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Παρακάτω το κείμενο που έγραψα :

Σύμφωνα με το νόμο 4009/2011 (άρθρο 80 , παράγραφος 10) «Από το ακαδηµαϊκό έτος 2012-2013 δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράµµατα σε φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραµµα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου».

Συνεπώς, οι εισακτέοι μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων φοιτητές σε σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δε δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα και αναγκάζονται να επιβαρύνονται το κόστος αγοράς όλων των βιβλίων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση των σπουδών τους , ένα κόστος που σε πολλά τμήματα είναι τόσο υψηλό που η συνέχιση των σπουδών γίνεται απαγορευτική.

Εμείς, οι επιτυχόντες μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, κάναμε την επιλογή του τμήματος εισαγωγής απολύτως συνειδητά και επιλέξαμε στοχευμένα την εισαγωγή αποκλειστικά σε αυτό, παρά τις δύσχέρείες που πιθανά αντιμετωπίζουμε (εργασία, οικογένεια , οικονομικές δυσκολίες, ανεργία). Άρα, η βούλησή για μάθηση και γρήγορη ολοκλήρωση των σπουδών είναι ισχυρή.

Το βασικό μέσο για αυτά, είναι να έχουμε το αυτονόητο : δωρεάν συγγράμματα.

Δυστυχώς, μέσω του Ν.4009/2011 η Πολιτεία περιέκοψε συλλήβδην το δικαίωμα για δωρεάν συγγραμματα , σαν να επρόκειτο απλά για μια παροχή πολυτελείας και όχι για αυτονόητη υποχρέωση κάθε πολιτισμένου κράτους που θέλει να επενδύσει στο επιστημονικό ανθρώπινο δυναμικό του για να ξεπεράσει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει.

Με την υπογραφή μας ζητάμε την στήριξη του δικαιώματος των εισακτέων φοιτητών μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, να έχουν δωρεάν συγγράμματα κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, όπως ακριβώς έχουν όλοι οι φοιτητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Για τους φοιτητές που έχουν ήδη περάσει με κατατακτήριες και έχουν πρόβλημα με τα συγγράμματα της Σχολής υπάρχει topic που ίσως τους φανεί ενδιαφέρον εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/topic/39075-aeeaaeaessecoc-dhanitho-aeaessui-oaa-oeieocoyo-adhu-eaoaoaeocneaao/#entry483650

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Αν κάποιος μπορεί να ξαναανεβάσει, ή να μας δώσει καινούγιες σημειώσεις στα μαθήματα και τον οδηγό... Θα ήταν ευπρόσδεκτο παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Γεια σας!

Ετοιμάζομαι να δώσω κατατακτήριες για την ιατρική Πατρών το Δεκέμβρη.

Θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικό κάποιος που γνωρίζει να μπορούσε να μου πει τα κεφάλαια που είναι στην ύλη για τα μαθήματα Βιολογία Ι και Βιοχημεία Ι από τα

προτεινόμενα συγγράμματα του Alberts ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - Stryer αντίστοιχα.

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά!

Ετοιμάζομαι να δώσω κι εγώ κατατακτήριες στην Ιατρική Πατρών φέτος.

Θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικό αν κάποιος μπορούσε να μου πει τα κεφάλαια που είναι στην ύλη από τα προτεινόμενα συγγράμματα των

Alberts και Stryer για τα μαθήματα Βιολογία Ι και Βιοχημεία Ι αντίστοιχα.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα παιδιά ! Γνωρίζεται κάποιον που να ενδιαφερεται να δώσει κατατακτήριες εξετάσεις στην Ιατρική της Πάτρας ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
On 24/07/2013 at 2:22 PM, levan said:

Οι ενδιαφερόμενοι για τις κατατακτήριες στην Ιατρική Πατρών μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί μου για πληροφορίες σχετικά με τις εξετάσεις.

Θα δωσω φετος κατατακτηριες στην ιατρικη πατρων. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...... 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τα προτεινόμενα συγγράματα για βιολογια και φυσικη καθως στην ύλη που δημοσιεύτηκε δεν αναφέρονται...Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σας,

Ενδιαφέρομαι και εγώ με την σειρά μου για τις κατατακτήριες στο τμήμα της Πατρας. Επειδή η απόσταση με αποκλειει από το να μπορώ να παρακολουθήσω τις προπτυχιακές διαλέξεις των τριών μαθημάτων (Βιοχημεία, Ιατρική Φυσική, Βιολογία) που εξετάζονται, είναι επείγον να βρω σημειώσεις καθηγητών- eclass για αυτά τα μαθήματα άμεσα.

Εάν υπάρχει κάποιος πρόθυμος φοιτητής που μπορώ να απευθυνθώ για αυτές τις σημειώσεις θα ήθελα να το μάθω, ευχαριστώ!

(Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, εμπειρία ή βοήθεια σχετικά με τις κατατακτήριες στο συγκεκριμένο τμήμα καθως και για τα προηγούμενα θέματα εξετασεων, ειναι παρα πανω απο ευπροσδεκτη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
  • 8 months later...

Καλησπέρα,υπαρχει καποιο ατομο που θα μπορουσε να πει τι επεσε βιοχημει1 Βιολογια1 και ιατρικη φυσικη στις εξετασεις της σχολης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 19/10/2012 at 10:54 ΠΜ, kapsis nikos said:

Γιεά σας παιδιά. Είμαι αποφοιτος βιολογίας και σκέφτομαι σοβαρά να δωσω κατατακτήριες εξετάσεις για την ιατρική της Πάτρας.Πριν ξεκινήσω αυτή την προσπάθεια θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πολύ σημαντικά πράγματα,για να ξέρω που βαδίζω....

1) κατα πόσο είναι αδιάβλητες οι εξετάσεις(μιλαω πάντα για τις εξετάσεις της Πάτρας).Θα ήθελα δηλαδή να ξέρω αν αξίζει τον κόπο να μπώ στην διαδικασία να διαβάσω και να δώσω σε περιπτωση που είναι καθαρά τα πράγματα.

2)Θα ήθελα τις συμβουλές κάποιων παιδιών που έχουν ασχοληθεί με τις κατακτήριες εξετάσεις για την ιατρική Πάτρας,που έχουν δώσει-ενδεχομένως έχουν περάσει τις εξετάσεις.θέλω να πληροφορηθώ για τον τρόπο διαβάσματος,αν πήγαν σε κάποιο φροντιστήριο και αν τους βοήθησε(ποσο κοστίζουν κ.τ.λ.π.)

3)αν έχω καλές πιθανότητες να μπώ εντέλει στην ιατρική με διαφανή τρόπο και προετοιμασία-διάβασμα ενός χρόνου.

 

Παρακαλώ αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία ή γνωρίζει κάποιον που έχει δώσει-και καλύτερα που έχει περάσει τις κατακτήριες εξετάσεις στην ιατρική Πάτρας τον εκληπαρώ να μου δώσει μια μικρή βοήθεια.Είμαι σε κρίσιμη καμπή και χρειάζομαι πληροφορίες απο κάποιον που γνωρίζει καλά το θέμα.Εαν κάποιος έχει την προθυμη διάθεση να με βοηθήσει, παρακαλώ ας μου στείλει το e-mail του ή το τηλέφωνο του για να επικοινωνήσω μαζί του.Το δικό μου e-mail είναι kapsisnik@windowslive.com. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλησπέρα θα μπορουσες να με κατευεθυνεις για τις κατακτηριες ,γενικα τι κατασταση επικρατει με το θεμα αδιαβλητοτητας και με τα θεματα των μαθηματων,εξεταστες κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Παιδιά θέλω να δώσω καταταρκτηριες για ιατρική Πάτρας το 2021 βέβαια... Εγώ επειδή δουλεύω και μένω και Σαλαμίνα δεν θεωρώ ότι θα μπορώ να πηγαινοερχομαι σε φροντιστήρια στην Αθήνα συνάμα. Λέω να κάνω βιολογία με μια φίλη μοριακή βιολόγος, φυσική κ βιοχημεία με καθηγητές που πήγαινα στο λύκειο αλλά ξέρω ότι γνωρίζουν τι κάνουν και είναι αξιόλογοι. Εσείς τι λέτε? Επίσης κανένας με σημειώσεις από τα μαθήματα βιολ, βιοχημεία και φυσική πατρας παρακαλώ??? 

Τροποποιήθηκε από Constancakno
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γεια σας!Αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στην ιατρική σχολή της Πάτρας και πραγματικά χρειάζομαι πληροφορίες για το πως να οργανωθώ, που μπορω να βρω τα βιβλία ώστε να προετοιμαστώ, που πρεπει να δώσω βάση κτλ.

Όποιος έχει περάσει από αυτή την διαδικασία ή όποιος γνωρίζει σχετικά θα εκτιμούσα πολύ και την παραμικρή πληροφορια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 20/6/2020 at 5:00 ΜΜ, Constancakno said:

 

 

On 13/7/2020 at 1:42 ΜΜ, Αντζελινα said:

Γεια σας!Αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στην ιατρική σχολή της Πάτρας και πραγματικά χρειάζομαι πληροφορίες για το πως να οργανωθώ, που μπορω να βρω τα βιβλία ώστε να προετοιμαστώ, που πρεπει να δώσω βάση κτλ.

Όποιος έχει περάσει από αυτή την διαδικασία ή όποιος γνωρίζει σχετικά θα εκτιμούσα πολύ και την παραμικρή πληροφορια!

Και εγώ θα δώσω για Πάτρα .Έχω πάρει τα βιβλία για πότε σκέφτεσαι να δώσεις ;

Τροποποιήθηκε από ΕΛΕΝΗ Χ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.