Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Πατρών


DRU

Recommended Posts

ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΤΡΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ. ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΟΣ (ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι, ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ Ι ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΜΙΑ Ι ΔΙΝΩ) ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΣΩΖΕΤΕ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω, αλλά αν θες να σωθείς πραγματικά σκάψου πολύ πολύ καλά τι πας να κάνεις....

*σκέψου

...γιατί αυτή η ύλη με την οποία τα έχεις παίξει, μετά αν μπεις δεν θα είναι παρά τρία μαθηματάκια του πρώτου έτους...Φαντάσου δηλ. τι θα έχεις στα επόμενα έτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σκέφτηκες καλά ότι θες να έρθεις να φοιτήσεις ειδικώς εν Πάτραις ??? :blink: Τα πράγματα είναι λίγο ντύσκολα :splats: Για sos μπορείς να βρεις κανέναν παλιό που έχει κονέ με τη γραμματεία της σχολής... αυτά.. Α, επίσης ρίξε μια ματιά και στοο Βούλγαρη (φωτοτυπείο δίπλα στο Στρούμπειο), μπορεί να έχει παλαιότερα θέματα από κατατακτήριες . Καλή τύχη

Τροποποιήθηκε από γιατρίνα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επισης συνηθως σημειωσεις για ιατρικη εχει ο γιαννοπουλος στην αγιας σοφιας.

ειναι πολυ πιθανο να εχει και θεματα απο κατατακτηριες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
emhelp ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΤΡΑΣ :anavwfwties: ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ. emstupid ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΣΟΣ (ΒΙΟΛΟΓΙΑ Ι, ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ Ι ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΜΙΑ Ι ΔΙΝΩ) ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΜΕ ΣΩΖΕΤΕ!!! emconfused

Γεια θέλω και εγώ να δώσω κάποια στιγμή για κατατακτήριες τι έχεις ακούσει για Πάτρα;

Έιναι δύσκολα τα πράγματα για να μπείς;

Εσύ ποια σχολή έχεις βγάλει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια θέλω και εγώ να δώσω κάποια στιγμή για κατατακτήριες τι έχεις ακούσει για Πάτρα;

Έιναι δύσκολα τα πράγματα για να μπείς;

Εσύ ποια σχολή έχεις βγάλει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λυπηρό, επιμένουν να φάνε το κεφάλι τους ντε και καλά, παρόλο που τους προειδοποιούμε. Τα πράγματα είναι δύσκολα για να μπεις, να βγεις, να αναμένεις, να κάνεις αγροτικό, να ξαν'-αναμένεις, να κάνεις ειδικότητα, να πάρεις ειδικότητα και όταν τα κάνεις όλα αυτά αρχίζει το δυσκολότερο όλων, η ζωή μετά την ειδικότητα (βλ. σχετικό θέμα). Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Τα προβληματα στη ζωη τα αντιμετωπιζεις ενα-ενα οταν ερθουν. Αυτη τη στιγμη το προβλημα ειναι να μπουμε στην Ιατρικη. Απο κει και περα εχει ο Θεος. Παντως ειναι ψιλοπελαγωμα το θεμα με την υλη. Αν καποιος εχει δωσει και ξερει τι παιζει πανω κατω οσον αφορα τα θεματα και το τι ζητανε στο καθενα (αναλυτικα?,τηλεγραφικα?,την ιστορια της ζωης μας?), ας μπει να μας πει κι εμας που θα τα περασουμε σε 10 μερες.

Επισης αν καποιος ξερει τι παιζει με τα πολλαπλης στην Ανατομια, σε τι υφος ειναι οι ερωτησεις, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. emsosemhelp

Τροποποιήθηκε από mini_fan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λυπηρό, επιμένουν να φάνε το κεφάλι τους ντε και καλά, παρόλο που τους προειδοποιούμε. Τα πράγματα είναι δύσκολα για να μπεις, να βγεις, να αναμένεις, να κάνεις αγροτικό, να ξαν'-αναμένεις, να κάνεις ειδικότητα, να πάρεις ειδικότητα και όταν τα κάνεις όλα αυτά αρχίζει το δυσκολότερο όλων, η ζωή μετά την ειδικότητα (βλ. σχετικό θέμα). Αυτά.

Υπάρχουν κάποια πράγματα τα οποία δεν τα ξέρεις...Δεν είναι στην ίδια μοίρα όσοι έχουν σπουδάσει 6 χρόνια στην ζωή τους με αυτούς που θα σπουδάζουν 10+...Δεν νομίζω να είναι τόσο αφελή τα παιδιά που θέλουν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε έναν κλάδο, πιστεύω πως ξέρουν τα θέλω τους και το δρόμο που διαλέγουν να βαδίσουν..(όπως και όλοι μας) Έχουν βγει νόμοι που ευνοούν τους ήδη εργαζόμενους...

Υ.Γ Άλλαξε ποίημα :αναμονές, αγροτικό, δύσκολα να μπεις, να βγεις, το μετά....σε όλους τα ίδια λες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουν βγει νόμοι που ευνοούν τους ήδη εργαζόμενους...

Πλάκα μου κάνεις; Το νόμο που εννοείς τον ξέρω, δεν είσαι η μοναδική περίπτωση νοσηλευτή που καπάρωσε μια θέση στο δημόσιο και ξέρει ότι θα παρακάμψει τις αναμονές στην ειδικότητα, μας τα έχουν πει και άλλοι. Αλλά για να φτάσεις στην ειδικότητα πρέπει, εκτός από το να περάσεις τώρα, να καταφέρεις να σπουδάσεις παράλληλα με την εργασία σου ως νοσηλευτής κι εκεί σε θέλω κάβουρα...

Και να το περάσεις όοοολο αυτό για να κάνεις μια ρημαδοειδικότητα και να ψάχνεσαι συνέχεια, ενώ έχεις ήδη θέση στο δημόσιο, βλακεία δεν είναι;

Και βλέπεις τα κριτήρια επιλογής των αποπάνω, πολύ συνειδητοποιημένα, τι να σου πω, "έχει ο Θεός" λέει.

Τέλος, δεν κατάλαβα γιατί να μην λέω σε όλους τα ίδια; καλύτερα θα ήταν να έλεγα διαφορετικά κάθε φορά; Αυτά πιστεύω, αυτά λέω!

ΥΓ: πως πήγαν οι κατατακτήριες; Εδωσες ή ακόμα;

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα ήθελα να αποθαρρύνω τους μελλοντικούς συναδέλφους, αλλά η αλήθεια είναι ότι η ιατρική τόσο προπτυχιακά όσο και μεταπτυχιακά είναι εξαιρετικά δύσκολη.

Απαιτούνται τεράστιες εφεδρείες υπομονής, αντοχής, ψυχραιμίας.

Όποιος πιστεύει ότι τις διαθέτει, welcome aboard και think of abroad ;)

Μαγκιά πάντως το εγχείρημα των κατατακτηρίων. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχουν βγει νόμοι που ευνοούν τους ήδη εργαζόμενους...

Πλάκα μου κάνεις; Το νόμο που εννοείς τον ξέρω, δεν είσαι η μοναδική περίπτωση νοσηλευτή που καπάρωσε μια θέση στο δημόσιο και ξέρει ότι θα παρακάμψει τις αναμονές στην ειδικότητα, μας τα έχουν πει και άλλοι. Αλλά για να φτάσεις στην ειδικότητα πρέπει, εκτός από το να περάσεις τώρα, να καταφέρεις να σπουδάσεις παράλληλα με την εργασία σου ως νοσηλευτής κι εκεί σε θέλω κάβουρα...

Και να το περάσεις όοοολο αυτό για να κάνεις μια ρημαδοειδικότητα και να ψάχνεσαι συνέχεια, ενώ έχεις ήδη θέση στο δημόσιο, βλακεία δεν είναι;

Και βλέπεις τα κριτήρια επιλογής των αποπάνω, πολύ συνειδητοποιημένα, τι να σου πω, "έχει ο Θεός" λέει.

Τέλος, δεν κατάλαβα γιατί να μην λέω σε όλους τα ίδια; καλύτερα θα ήταν να έλεγα διαφορετικά κάθε φορά; Αυτά πιστεύω, αυτά λέω!

ΥΓ: πως πήγαν οι κατατακτήριες; Εδωσες ή ακόμα;

Το ξέρω ότι είναι δύσκολος ο δρόμος...Είναι οι προτεραιότητες που βάζεις στην ζωή σου, άλλος καριέρα, άλλος οικογένεια, άλλος και τα δύο παράλληλα..έχεις την εντύπωση ότι άμα περάσω στην σχολή δεν θα την τελειώσω κάποια στιγμή?ή ότι δεν θα καταφέρω ποτέ να μπώ?? ο προβληματισμός σου ποιός είναι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αν ειναι καποιος που μπαινει σε αυτη τη διαδικασια συνειδητοποιημενος δε νομιζω οτι μπορει καποιος να το κρινει απο μια κουβεντα. Αλλα επειδη αναφερθηκες προσωπικα σε εμενα, ως "αποπανω", θα σου πω οτι η βραχυπροθεσμη προτεραιοτητα ειναι να μπω στη σχολη πρωτα. Απαξ και μπω, μετα να συζητησουμε οσο θες για τα προβληματα που παρουσιαζονται επειτα. Απο τη στιγμη που ειμαι απ'εξω, δεν ειναι βλακεια να καθομαι και να σκεφτομαι τι θα γινει μετα? Αφου υπαρχει η πιθανοτητα να μην μπω, οποτε και να μη με απασχολησει το μετα.

Οσο για τη "ρημαδοειδικοτητα", αδερφε εγω ειμαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο εσενα, γιατι εγω μπορω να παρακαμψω την αναμονη. Εσυ? Μαλλον εσυ πρεπει να τα βαψεις μαυρα και να σκεφτεις γιατι διαλεξες να μπεις σε αυτη τη σχολη και να περασεις ολα αυτα για μια ρημαδα ειδικοτητα και να ψαχνεσαι συνεχεια. Εγω εχω και μια αλλη διεξοδο.

Αυτα τα ολιγα.

Τροποποιήθηκε από mini_fan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σου,τελικά δεν πήγα να δώσω Πάτρα είπα να δοκιμάσω Αθήνα αλλά τα πράγματα ήταν δύσκολα αλλά emconfused ....... έτσι ξανασκέφτομαι αυτή την φορά πιο σοβαρά για Πάτρα μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις;Ας πούμε : ξέρεις πόσοι δίνουν και πόσους πέρνουν; Και από θέματα τι παίζει???Κάθε βοήθεια, έστω και μια άποψη πάντα είναι ευπρόσδεκτη και πολύ χρήσιμη.Ευχαριστώ!!!!!!!!! :)Επισης αν καποιος ξερει τι παιζει με τα πολλαπλης στην Ανατομια, σε τι υφος ειναι οι ερωτησεις, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. emsosemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχει κάποιος να βοηθήσει?

θέλω να δώσω κατατακτήριες στην ιατρική πάτρας. πού μπορώ να βρω SOS και σημειώσεις από παραδώσεις των καθηγητών? τα μαθήματα είναι ανατομία 1, βιολογία 1, βιοχημεία1....επείγον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

υπάρχει κάποιο site (πχ από κόμματα) που να δημοσιεύει sos κ τέτοια?

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια και εγώ ενδιαφέρομαι για Πάτρα ??? Τι έχεις ακούσει ??? Είναι καλά τα πράγματα ??? Οντως βρε παιδιά βοηθήστε να βρούμε καμια άκρη. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...
υπάρχει κάποιος να βοηθήσει?

θέλω να δώσω κατατακτήριες στην ιατρική πάτρας. πού μπορώ να βρω SOS και σημειώσεις από παραδώσεις των καθηγητών? τα μαθήματα είναι ανατομία 1, βιολογία 1, βιοχημεία1....επείγον!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

υπάρχει κάποιο site (πχ από κόμματα) που να δημοσιεύει sos κ τέτοια?

ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Σημιώσεις θα βρεις από προηγούμενους υποψήφιους ή από φροντιστήριο. Ένα πολύ καλό που έχω να σου συτήσω είναι ο Χρόνος (210 2288415)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια.

Ξέρεις αν υπάρχουν σημειώσεις και κυρίως θέματα που να μπορώ να αγοράσω από κάπου??? Γενικότερα τι γνωρίζεις για Πάτρα πώς είναι τα πράγματα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια.

Ξέρεις αν υπάρχουν σημειώσεις και κυρίως θέματα που να μπορώ να αγοράσω από κάπου??? Γενικότερα τι γνωρίζεις για Πάτρα πώς είναι τα πράγματα???

Στην Πατρα ενα βιβλιοπωλειο που πουλαει αρκετες σημειωσεις και θεματα εξετασεων ειναι ο Γιαννοπουλος.Βρισκεται ακριβως διπλα απο την Αγια Σοφια(την εκκλησια).Εγω τουλ απο εκει αγορασα σημειωσεις για τις εξετασεις του 1ου εξαμηνου αν και τελικα οι σημειωσεις ειναι αχρηστες,το καλυτερο ειναι να παρακολουθεις και να κανεις δικες σου σημειωσεις. Ε τα θεματα καλα ειναι για να παρεις μια ιδεα να δεις τι βαζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Να είσαι καλά . Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία έχεις για το θέμα των κατατακτηριων εξετάσεων ευπρόσδεκτη. Μήπως ξέρει κανείς πόσοι μπήκαν φέτος και πόσοι έδωσαν??? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To ποσοι εδωσαν δεν το ξερω.@_@

Αλλα τουλ απο οτι ειδα στο αμφιθεατρο ηταν 7-8 ατομα που μπηκαν με κατατακτηριες.Παντως ηταν σιγουροι οι 5 γιατι ηταν στην ομαδα μου στην ιστολογια.Τωρα αν ειναι και αλλοι δεν ξερω.

Βεβαια δεν εχει σημασια αυτο αν δεν μπορεις να το συγκρινεις με το ποσοι δωσανε,μπορει να ξερει καποιος αλλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ρε παιδια μπορει να μου πει κανεις την υλη για βιοχημεια 1 και βιοχημεια2;

θα ηθελα να μου πειτε βιβλιο και αν γινεται ποιες θεματικες ενωτιτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια μπορει να μου πει κανεις την υλη για βιοχημεια 1 και βιοχημεια2;

θα ηθελα να μου πειτε βιβλιο και αν γινεται ποιες θεματικες ενωτιτες.

ρε παιδια ας μου καποιος τουλαχισυον το βιβλιο, για να δω αν ειναι καποιο απο αυτα που ηδη εχω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα,

Ποια σχολή έχεις τελειώσει??? Επειδή νομίζω για κάθε σχολή είναι διαφορετική ύλη. Γενικότερα τι γνωρίζεις για Πάτρα πώς είναι τα πράγματα???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To κυριο βιβλιο που εχουμε εμεις ειναι οι 2 τομοι του Stryer(προσοχη!η καινουρια εκδοση που ειναι πρασινη,οχι η παλια που ειναι μαυρη ή κατι τετοιο). Επισης για το πρωτο εξαμηνο ειχαμε παρει και την οργανικη του Taylor(οχι και το καλυτερο βιβλιο,απειρες αντιδρασεις,που παλιο,υπαρχουν και αρκετα λαθη μαλιστα τα οποια δεν μας τα επισημαναν, επειδη μας ειχαν υποσχεθει οι καθηγητες σημειωσεις που τελικα δεν μας εδωσαν...εγω οπως το διαβαζα μονη μου παντως σε μερικα σημεια εφριξα,αλλα σε καποια αλλα δεν μπορω να το κατηγορησω μιας και εξηγει ορισμενες εννοιες με πολυ καλο τροπο).

Επισης στο δευτερο εξαμηνο μας δοθηκε και και η ιατρικη βιοχημεια ΙΙ του Marks.(την ιδια υλη με τον Stryer εχει αλλα ειναι κυριως κλινικη προσεγγιση)

Δεν ξερω τι παιζει με τις κατατακτηριες αλλα τουλ η υλη που εχουμε στη σχολη κανονικα ειναι πανω κατω:

Βιοχημεια Ι:Κεφαλαια 4,5,8,9,10,14 απο Stryer I.Σε αυτα τα κεφαλαια μας ειχαν δοσει τις ακριβεις σελιδες,σε κανα δυο μαλιστα ήταν και 2-3 σελιδες μονο,αλλα δεν θυμαμαι πια τι ηταν και δνε εχω προχειρες τις σημειωσεις μου.Επισης ήταν μεγαλο μερος του Taylor μεσα.(εκτος ηταν τα κεφαλαια17,19,20,21,22 και γενικα απο 18 μονο συγκεκριμενοι τυποι ήταν μεσα)Γενικα δεν ημουν και απο τις καλυτερες μαθητριες στη βιοχημεια Ι,ήταν η μεγαλυτερη πατατα μου στο εξαμηνο(ναι πηρα ενα υπεροχο πενταρακι μαζι με 3-4 μερες διαβασμα,το ξεφτιλησα...),τη μισωωωωωω! :withstupid:

Βιοχημεια ΙΙ: Εδω παλι δεν μπορω να μιλησω με σιγουρια μιας και την κανω τωρα.Αλλα αυτο που εχουμε καταλαβει ειναι οτι η υλη θα ειναι ολος ο μεταβολισμος(ω ναι με αυτες τις διαβολικες μεταβολικες οδους...) Δηλαδη χοντρα χοντρα θα ειναι τα κεφαλαια 16-23 του Stryer I. Τωρα απο τον Marks δεν ξερω τι να σου πω γιατι εχει πανω κατω τα ιδια αλλα απο αλλη προσεγγιση. Νομιζω οτι καποιος τα διαβαζει αυτα για προσωπικη πληροφορηση(που ειναι πραγματικα πολυ σημαντικα πραγματα) και νομιζω θα υπαρχουν και μερικα πραγματα που θα ειναι επισημα μεσα στην υλη.Αλλα επαναλαμβανω εγω τωρα κανω βιοχημεια ΙΙ αρα μπορει να ειναι ελλιπης η ενημερωση που σου προσφερω.

Αυτα! Ευχομαι να σε βοηθησα στα δυο πιο μισητα μου μαθηματα. :splaaaats: Επισης επαναλαμβανω οτι αυτη η υλη ισχυει για τη σχολη μεσα,δεν ξερω αν συμπιπτει με τις κατατακτηριες απο τη σχολη σου. Αλλα δεν νομιζω να ζητανε και πολυ διαφορετικα πραγματα μιας και ολοι στο τελος στην ιδια σχολη θα ειμαστε.^^

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.