Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Πατρών


DRU

Recommended Posts

ωραια, αυτο που λες(styer) το εχω.

Γενικα ποσο διαβασμα χρειαζετε;Εγω τελειωσα την οδοντιατρικη θεσσαλονικης, και για να περασω βιοχημεια εφτυσα αιμα(απο 15 μερες η καθε μια.)

Η υλη συμπιπτει.

sos, σημειωσεις και λοιπα σε ποιο βιβλιοπωλειο υπαρχουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για βιβλιοπωλειο λεω πληροφοριες στην προηγουμενη σελιδα.

Οσον αφορα το διαβασμα ολα ειναι σχετικα με το ατομο. Υπηρχαν ατομα που διαβαζαν απο την αρχη του εξαμηνου κανονικα το καθημερινο μαθημα και εκαναν επαναληψεις απο τα Χριστουγεννα και υπηρχαν και ατομα που πηγαν τουριστες.

Το διαβασμα εχει σχεση εκτος απο το ατομο και τον βαθμο τον οποιο στοχευεις. Αν στοχευεις 8(ή αν θες να σπασεις τα ρεκορ και να παρεις 9 στη βιοχημεια Ι που τετοιο πραγμα στο ετος μας δεν μπηκε μεχρι τωρα καθολου) τοτε ναι πρεπει να ξετιναχθεις στο διαβασμα.Αλλα αν πας με τη δικια μου φιλοσοφια που ημουν σιγουρη οτι δεν θα περασω με 3-4 μερες διαβασμα ε μαζι με τα εργαστηρια μπορεις να πιασεις το 5.

Μαλιστα προσωπικα αρχικα δεν ειχα σκοπο να παω καν, αλλα ειπα να παω για το καλο και ευτυχως παει αυτο το βαρος!

Αλήθεια αφου εχεις περασει αυτα τα 2 μαθηματα στην οδοντιατρικη πρεπει να τα δοσεις στις κατατακτηριες? :S

Δεν ξερω πως λειτουργει το συστημα πραγματικα...Εμεις ειχαμε καποιον απο την οδοντιατρικη σε ενα μαθημα στο 2ο εξαμηνο ενω εγω ηξερα οτι πανε κατευθειαν στο 3ο ετος...Μπορει να επρεπε να παρακολουθησει το συγκεκριμενο μαθημα μονο,τι να πω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να περασω βιοχημεια εφτυσα αιμα(απο 15 μερες η καθε μια.)

"έφτυσα αίμα" λέμε τις 15 μερούλες τώρα;

τσκ, τσκ.

:bloodomen:

ενταξη 15 μερες δεν ειναι και κατι τρομερο.

Αλλα οταν μου λεει η κοπελα παραπανω 3-4 μερες...

Αλλωστε για βιοχημεια μιλαμε, οχι για παθολογια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κατάλαβες, 3-4 μέρες χρειάστηκε αυτή για να περάσει, από ψιλοσπόντα, το μάθημα του εξαμήνου της. Οι κατατακτήριες προφανώς είναι άλλο πράγμα, γιατί συναγωνίζεσαι διαβασμένους, και -ακόμα χειρότερα- βυσματίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν κατάλαβες, 3-4 μέρες χρειάστηκε αυτή για να περάσει, από ψιλοσπόντα, το μάθημα του εξαμήνου της. Οι κατατακτήριες προφανώς είναι άλλο πράγμα, γιατί συναγωνίζεσαι διαβασμένους, και -ακόμα χειρότερα- βυσματίες.

βασικά επειδή είμαι οδοντίατρος (3% επι των εισακτέων είναι οδοντίατροι αποκλειστικά-δηλαδή 4-5 άτομα) νομίζω οτι αρκεί να πιάσω τη βάση.Μετά πιστεύω οτι απο βιοχημεία κάτι παραπάνω ξέρω απ' οτι ξέρει η κοπέλα που ειναι στο 1ο ετος

οπότε αισθάνομαι σχετικά αισιόδοξος (εφόσον βέβαια διαβάσω)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δεν μου λες γενικά αισιόδοξε, πόσοι γενικά οδοντίατροι δίνουν κάθε χρόνο γι' αυτές τις 4-5 θέσεις;

Από γενική περιέργεια ρωτάω!

:bloodomen:

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δεν μου λες γενικά αισιόδοξε, πόσοι γενικά οδοντίατροι δίνου κάθε χρόνο γι' αυτές τις 4-5 θέσεις;

Από γενική περιέργεια ρωτάω!

:bloodomen:

πρόσεξε, όλες οι ιατρικές της Ελλάδας μαζί παίρνουν πάνω από 1000 άτομα το χρόνο (ίσως να είναι και 2000- μιλάμε για 7 σχολές).1000 επί 3% κάνει 30.

Κάθε χρόνο αποφυτουν από οδοντιατρικές γύρω στα 250(το πολύ) άτομα , άντε μαζί με Βούλγαρους και Ρουμάνους να είναι 450.

Απο αυτούς τους 450, πόσοι θα θέλουν να κάνουν γναθοχειρουγικη( δηλαδή 4 χρόνια ιατρική, 2 χρόνια γενική χειρουργική, 3 χρόνια γναθοχειρουργική-μιλάμε για πολύ ταλαιπωρία);Οι Βούλγαροι-Ρουμανοι μάλλον αποκλείονται, ας πούμε συνολικά 50 άτομα.

Αν σκεφτείς οτι οι περισσότεροι δίνουν Αθήνα-Θεσσαλονίκη...

Οποτε για 4-5 θέσεις το πολύ πολύ να δίνουν 8 άτομα(που και το 8 μάλλον μεγάλο είναι, αφού αναλογικά θα σήμαινε οτι 70-100 απόφοιτοι οδοντιατρικής στην Ελλαδα θέλουν να κάνουν γνάθο!!!)

Δεν ξέρω αν σε έπεισα αλλά νομίζω οτι τα παραπάνω είναι πολύ λογικά.

Στη χειρότερη κάνω 10% και μπαίνω στο 1ο έτος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δεν μου λες γενικά αισιόδοξε, πόσοι γενικά οδοντίατροι δίνου κάθε χρόνο γι' αυτές τις 4-5 θέσεις;

Από γενική περιέργεια ρωτάω!

:bloodomen:

πρόσεξε, όλες οι ιατρικές της Ελλάδας μαζί παίρνουν πάνω από 1000 άτομα το χρόνο (ίσως να είναι και 2000- μιλάμε για 7 σχολές).1000 επί 3% κάνει 30.

Κάθε χρόνο αποφυτουν από οδοντιατρικές γύρω στα 250(το πολύ) άτομα , άντε μαζί με Βούλγαρους και Ρουμάνους να είναι 450.

Απο αυτούς τους 450, πόσοι θα θέλουν να κάνουν γναθοχειρουγικη( δηλαδή 4 χρόνια ιατρική, 2 χρόνια γενική χειρουργική, 3 χρόνια γναθοχειρουργική-μιλάμε για πολύ ταλαιπωρία);Οι Βούλγαροι-Ρουμανοι μάλλον αποκλείονται, ας πούμε συνολικά 50 άτομα.

Αν σκεφτείς οτι οι περισσότεροι δίνουν Αθήνα-Θεσσαλονίκη...

Οποτε για 4-5 θέσεις το πολύ πολύ να δίνουν 8 άτομα(που και το 8 μάλλον μεγάλο είναι, αφού αναλογικά θα σήμαινε οτι 70-100 απόφοιτοι οδοντιατρικής στην Ελλαδα θέλουν να κάνουν γνάθο!!!)

Δεν ξέρω αν σε έπεισα αλλά νομίζω οτι τα παραπάνω είναι πολύ λογικά.

Στη χειρότερη κάνω 10% και μπαίνω στο 1ο έτος.

Από Βουλγαρία και Ρουμανία δεν αποφοιτούν παραπάνω από 10 το πολύ οδοντίατροι κάθε χρόνο.

Και δεν είναι Βούλγαροι ή Ρουμάνοι....ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΟΥ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δεν μου λες γενικά αισιόδοξε, πόσοι γενικά οδοντίατροι δίνου κάθε χρόνο γι' αυτές τις 4-5 θέσεις;

Από γενική περιέργεια ρωτάω!

:bloodomen:

πρόσεξε, όλες οι ιατρικές της Ελλάδας μαζί παίρνουν πάνω από 1000 άτομα το χρόνο (ίσως να είναι και 2000- μιλάμε για 7 σχολές).1000 επί 3% κάνει 30.

Κάθε χρόνο αποφυτουν από οδοντιατρικές γύρω στα 250(το πολύ) άτομα , άντε μαζί με Βούλγαρους και Ρουμάνους να είναι 450.

Απο αυτούς τους 450, πόσοι θα θέλουν να κάνουν γναθοχειρουγικη( δηλαδή 4 χρόνια ιατρική, 2 χρόνια γενική χειρουργική, 3 χρόνια γναθοχειρουργική-μιλάμε για πολύ ταλαιπωρία);Οι Βούλγαροι-Ρουμανοι μάλλον αποκλείονται, ας πούμε συνολικά 50 άτομα.

Αν σκεφτείς οτι οι περισσότεροι δίνουν Αθήνα-Θεσσαλονίκη...

Οποτε για 4-5 θέσεις το πολύ πολύ να δίνουν 8 άτομα(που και το 8 μάλλον μεγάλο είναι, αφού αναλογικά θα σήμαινε οτι 70-100 απόφοιτοι οδοντιατρικής στην Ελλαδα θέλουν να κάνουν γνάθο!!!)

Δεν ξέρω αν σε έπεισα αλλά νομίζω οτι τα παραπάνω είναι πολύ λογικά.

Στη χειρότερη κάνω 10% και μπαίνω στο 1ο έτος.

Από Βουλγαρία και Ρουμανία δεν αποφοιτούν παραπάνω από 10 το πολύ οδοντίατροι κάθε χρόνο.

Και δεν είναι Βούλγαροι ή Ρουμάνοι....ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΟΥ!

τι μου λες ρε παιδι μου, σοβαρα;;;

Δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, εγω μιλουσα για καποιους που εχουν Βουλγαρικη-Ρουμανικη υπηκοοτητα και μεταναστευσαν στην ελλαδα.

Αντε για ρε φιλε τωρα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γνωρίζεις εσύ, ρε παιδί μου, 200 τέτοιους συναδέλφους σου!

Ούτε 10 δεν είναι σε όλη την Ελλάδα.

Υ.Γ. Όταν χαιρετάς βάλε emoticons.....To "γεια" γράφεται με έψιλον-γιώτα!

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γνωρίζεις εσύ, ρε παιδί μου, 200 τέτοιους συναδέλφους σου!

Ούτε 10 δεν είναι σε όλη την Ελλάδα.

Υ.Γ. Όταν χαιρετάς βάλε emoticons.....To "γεια" γράφεται με έψιλον-γιώτα!

σοβαρα μιλας; Δεν το ηξερα.Τοσο το καλυτερο για μενα.

αυτο με το γεια που το εμαθες, στη βουλγαρια

Τροποποιήθηκε από macnick
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Α' Δημοτικού, που πιθανόν δεν έκανες εσύ.

Οπότε παραδέχεσαι πως δεν είναι και "απόλυτα λογικά" τα παραπάνω τα οποία έγραψες,

Άντε καληνύχτα και καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Να προσέχεις τα ορθογραφικά στις εξετάσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Α' Δημοτικού, που πιθανόν δεν έκανες εσύ.

Οπότε παραδέχεσαι πως δεν είναι και "απόλυτα λογικά" τα παραπάνω τα οποία έγραψες,

Άντε καληνύχτα και καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Να προσέχεις τα ορθογραφικά στις εξετάσεις!

ήμουνα σίγουρος ότι στο δημοτικό τα κατάφερνες καλά, μετά στράβωσε το πράγμα λίγο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθόλου, στην ειδικότητα όλα καλά πάνε.

Άντε, πάνε κοιμήσου και σου εύχομαι να βρεις τα σοσάκια που έψαχνες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Bei sogore Tasos ce dracu te face sa te simti obligat sa raspunzi la orice si la oricare? Stii, asta este este o intrebare care ai provocat-o la toti cei care urmarim sirul asta de dialoguri intre tine si restul lumei!Sincer nu fac aluuzii dar fereste te un pic! Lumae a inceput sa creada o gramada de lucruri rele pt tine! Vorbesc forte prietenesc, sper ca nu te simti jicnit cu afirmatiile mele!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πσσστ...Τασούλη; Να σε βοηθήσω γιατί το εγχώριο φρούτο δεν μ' αρέσει!

Ολόκληρο αποφυτούν δεν το είδες;

:bloodomen:

Και για να μιλήσω σοβαρά: Όπως τα παρουσιάζεις αγαπητέ οδοντίατρε, ναι, έχεις λογικά πολύ καλές πιθανότητες να μπεις. Αλλά πες μου κάτι, όταν πια τελειώσεις, δεν θα έχεις να ανταγωνιστείς τους πτυχιούχους ιατρικής που θέλουν και αυτοί γναθοχειρουργική; Δεν θέλει πάλι εξετάσεις όταν πάρεις και τα δύο πτυχία;

Και αυτοί είναι πολύ περισσότεροι, λογικά!

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro όχι δεν το πρόσεξα. Απλά ήθελα να απαντήσω στον οδοντίατρο για το νούμερο αποφοίτων που ανάφερε από Βουλγαρία-Ρουμανία.

Αντιθέτως μου δόθηκε η ευκαιρία μέσω της απάντησης του συναδέλφου kniaz miskin να αναπολήσω την Ρουμάνικη γλώσσα από έναν ειδικευόμενο απόφοιτο ενός από τα καλύτερα πανεπιστήμια ιατρικής (ΙΜF Cluj-Napoca).

kniaz miskin numai asta am sa zic. Scuza-ma daca te am deranzat, nu iera scopul meu. Bafta la orce faci.

Lucruri rele pentru mine? Nu ma intereseaza!

Multmesc pentru afirmatiile tale!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kniaz miskin numai asta am sa zic. Scuza-ma daca te am deranzat, nu iera scopul meu. Bafta la orce faci.

Lucruri rele pentru mine? Nu ma intereseaza!

Multmesc pentru afirmatiile tale!

Dragul meu nu m-ai deranjat, dar asa tovarasesc, si stiind forte bine cum gindeste si cum lucreze lumea medicala a greciei, fiind un pic mai matur de la tine presupun, te sfatuiesc sa te feresti! Destul de mult ii ai ajutat pe toti! Vipere astea, cind se simt obligati la cineva in loc sa il multumesc, il musca!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kniaz miskin numai asta am sa zic. Scuza-ma daca te am deranzat, nu iera scopul meu. Bafta la orce faci.

Lucruri rele pentru mine? Nu ma intereseaza!

Multmesc pentru afirmatiile tale!

Dragul meu nu m-ai deranjat, dar asa tovarasesc, si stiind forte bine cum gindeste si cum lucreze lumea medicala a greciei, fiind un pic mai matur de la tine presupun, te sfatuiesc sa te feresti! Destul de mult ii ai ajutat pe toti! Vipere astea, cind se simt obligati la cineva in loc sa il multumesc, il musca!

Un pic 6 ani? xaxaxaxaxaxa Multmesc mult de tot!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να μιλήσω σοβαρά: Όπως τα παρουσιάζεις αγαπητέ οδοντίατρε, ναι, έχεις λογικά πολύ καλές πιθανότητες να μπεις. Αλλά πες μου κάτι, όταν πια τελειώσεις, δεν θα έχεις να ανταγωνιστείς τους πτυχιούχους ιατρικής που θέλουν και αυτοί γναθοχειρουργική; Δεν θέλει πάλι εξετάσεις όταν πάρεις και τα δύο πτυχία;

Και αυτοί είναι πολύ περισσότεροι, λογικά!

Σωστό αυτό με τις εξετάσεις μετά τα δύο πτυχία, απλά και οι γιατροί πρέπει να δώσουν κατατακτήριες να μπουν και να τελειώσουν οδοντιατρική αν θέλουν γνάθο. Με δεδομένο ότι δύο είναι οι οδοντιατρικές σχολές στη χώρα, καθεμία από τις οποίες δέχεται περίπου 100 φοιτητές το χρόνο, το 3% επί των εισακτέων (που αφορά γιατρούς που δίνουν για οδοντιατρική) είναι 3 στην Αθήνα και 3 στη Θεσσαλονίκη. Σύνολο 6. Λογικά, οι οδοντίατροι που μπαίνουν ιατρική θα είναι περισσότεροι, αν υποθέσει κάποιος πως καλύπτονται όλες οι θέσεις που προορίζονται για αυτούς στις ιατρικές σχολές. Πρακτικά, μόνο Αθήνα-Θεσσαλονίκη καλύπτονται πλήρως οι θέσεις, μερικώς στις υπόλοιπες σχολές. Αθήνα μπαίνουν 5, Θεσσαλονίκη 3 και συνολικά από τις υπόλοιπες άλλοι 5-6 συνήθως το χρόνο. Σύνολο 13-14 άτομα. Οι διπλάσιοι περίπου από τους γιατρούς και μαζί με αυτούς συνολικά 20.

Αν δεχτούμε ότι 20 αποφοιτούν λοιπόν κάθε χρόνο και μπαίνουν στη διαδικασία των εξετάσεων για την ειδικότητα της γνάθο, αυτοί απορροφώνται στο σύνολό τους. Αντιγράφω από το site της Ελληνικής Εταιρείας Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής:

Νοσοκομεία που παρέχουν ειδικότητα Στοματικής και Γναθοπροσωπικής Χειρουργικής

Πλήρης Ειδικότητα - Θέσεις

Αθήνα

Γ.Ν. Αθηνών "ΚΑΤ" : 3

Γ.Ν. Αθηνών "Γ. Γεννηματάς" : 3

Γ.Ν. Αθηνών "Ιπποκράτειο" : 1

Γ.Ν. Αθηνών "Ευαγγελισμός" Πανεπιστημιακή Κλινική : 6

Θεσσαλονίκη

Γ.Ν. Θεσσαλονίκης "Γ. Παπανικολάου" Πανεπιστημιακή Κλινική : 6

Ηράκλειο

ΠΑ.Γ.Ν. Ηρακλείου : 1

Ιωάννινα

Γ.Ν. Ιωαννίνων "Χατζηκώστα" : 2

Οι περισσότεροι θέλουν πανεπιστημιακές κλινικές, ο ανταγωνισμός λοιπόν είναι για αυτές τις θέσεις. Ακόμα και αμέσως να μπν μπει κανείς, έχει καλές πιθανότητες να πιάσει πανεπιστημιακή με τη δεύτερη ή την τρίτη προσπάθεια.

Τροποποιήθηκε από DimitrisPap
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου πω κάτι όμως; Παίρνεις σαν δεδομένο ότι οι οδοντίατροι που θα μπουν ιατρική θα την τελειώσουν κιόλας και τούμπαλιν. Ομως, είναι πολύ πιο εύκολο να τελειώσει ένας γιατρός την οδοντιατρική, παρά ένας οδοντίατρος την ιατρική.

Και επειδή είναι πιο λίγα τα χρόνια, και επειδή ο οδοντίατρος μπορεί να αρχίσει να δουλεύει και να γλυκαθεί και να πει που να μπλέκω τώρα κλπ.

Ενώ για τους δικούς μας, όπως έχει γίνει η κατάσταση, είναι πιο απλό να δώσουν κατατακτήριες ή 10% και να να πάνε οδοντιατρική και μετά γνάθο- παρά να περιμένουν 150 χρόνια για πλαστική πχ που δεν τους εξασφαλίζει σίγουρη δουλειά μετά.

Είμαι βέβαιη πως πολλά παιδιά με κλίση στις χειρουργικές ειδικότητες θα προτιμήσουν το δρόμο της γνάθο- στα επόμενα χρόνια, παρά να βολοδέρνουν αλλού. Και όλα αυτά τα παιδιά θα είναι ανταγωνιστές των μελλοντικών επίδοξων οδοντιάτρων για τις θέσεις της γνάθο. Μην τα υποτιμάτε.

ΥΓ: καταλαβαίνεις βέβαια ότι εκτός από τις 6 θέσεις με το 3% που υπολόγισες εσύ, εγώ προσμετράω και άλλες θέσεις με το 10% που πιστεύω ότι θα κάνουν κάποιοι δικοί μας, απελπισμένοι από τις αναμονές...

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας χρόνος πάνω-ένας κάτω δεν πιστεύω πως κάνει μεγάλη διαφορά για κάποιον που μπαίνει στο λούκι των δύο σχολών. Τώρα όσον αφορά τη γλύκα της δουλειάς και του χρήματος για τον οδοντίατρο, δίκιο έχεις. Αλλά σοβαρή ιατρική part-time δεν γίνεται, οπότε τα παιδιά που κάνουν την ιατρική μετά την οδοντιατρική νομίζω πως έχουν πάρει απόφαση πως δύσκολα θα έχουν χρόνο να δουλέψουν αρκετά, τόσο όσο να βγάζουν αρκετά χρήματα ώστε να γλυκαθούν. Μάλλον στηρίζονται στην βοήθεια των γονέων ώσπου να βγάλουν και την ιατρική.

Για το 10% έχεις δίκιο, δεν το είχα υπολογίσει επειδή είμαι με δέσμες και δεν πήγε το μυαλό μου. Ξέρω και κάποιους που έκαναν και το αντίστροφο, από οδοντιατρική σε ιατρική με 10%. Βέβαια είναι πιο εύκολο για τους γιατρούς λόγω υψηλότερης βάσης πρόσβασης (και άρα βαθμολογίας στις πανελλήνιες) στην ιατρική. Εκεί που έχουν πάει οι αναμονές, συμφέρει να κάνεις άλλα 5 χρόνια οδοντιατρική και μετά άμεσα γνάθο (αν σε καλύπτει η ειδικότητα φυσικά). Γράφω αν σε καλύπτει, επειδή νομίζω πως δεν είναι εύκολο να πάρει κάποιος απόφαση να κάνει άλλα 5 χρόνια οδοντιατρική, ειδικά αν δεν του αρέσει καθόλου αυτή, για να κάνει μετά μια ειδικότητα που δεν τον καλύπτει. Ενώ σε ίδιο περίπου χρονικό διάστημα, μετά την αναμονή, θα μπορούσε να ξεκινήσει την ειδικότητα που του αρέσει. Δεν νομίζω οι αναμονές να είναι πάνω από 5-6 χρόνια στις περισσότερες ιατρικές ειδικότητες.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν νομίζω να υπάρξει τόσο μεγάλη εισροή απόφοιτων ιατρικής στην οδοντιατρική τα επόμενα χρόνια. Δεν νομίζω να άλλαξε κάτι όσον αφορά τη έκθεση των φοιτητών ιατρικής στην ειδικότητα της γνάθο, ώστε να έρθουν σε μεγαλύτερη επαφή με αυτή και να καταλάβουν αν τους αρέσει κλπ. Η μόνη έκθεση στην ειδικότητα είναι το μάθημα επιλογής του Βαιρακτάρη. Στην οδοντιατρική η γνάθο είναι βασικό μάθημα τα 2 τελευταία έτη, οπότε η επαφή είναι μεγάλη. Τα κριτήρια λοιπόν ενός απόφοιτου οδοντιατρικής είναι διαφορετικά από αυτά ενός αποφοίτου ιατρικής. Μου φαίνεται δύσκολο να πιστέψω πως η απελπισία και η απογοήτευση για τις μακροχρόνιες αναμονές θα οδηγήσουν ένα νέο ιατρό να κάνει μια ειδικότητα που δεν τον ενθουσιάζει και απαιτεί και επιπλέον 5χρονη εκπαίδευση στην οδοντιατρική. Από την πλευρά των νέων οδοντιάτρων, όποιος επιλέγει να συνεχίσει στην ιατρική και την μακρά εκπαίδευσή που απαιτεί η γνάθο ενώ θα μπορούσε να ανοίξει ένα οδοντιατρείο και σιγά-σιγά να μπει στον εργασιακό στίβο και να κερδίζει χρήματα, το κάνει με απόλυτη επίγνωση και επειδή αυτή είναι η ειδικότητα που του αρέσει και θέλει να κάνει.

Το θέμα είναι πως μετά είναι πολύ δύσκολο να βρει κάποιος θέση σε νοσοκομείο. Αν κάποιος κάνει γνάθο για να βρει θέση σε νοσοκομείο ως ειδικός ή έχει βύσμα ή ονειρεύεται. Οπότε η κύρια (αν όχι αποκλειστική) οδός βιοπορισμού είναι το ιδιωτικό γναθοχειρουργικό ιατρείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro όχι δεν το πρόσεξα. Απλά ήθελα να απαντήσω στον οδοντίατρο για το νούμερο αποφοίτων που ανάφερε από Βουλγαρία-Ρουμανία.

Αντιθέτως μου δόθηκε η ευκαιρία μέσω της απάντησης του συναδέλφου kniaz miskin να αναπολήσω την Ρουμάνικη γλώσσα από έναν ειδικευόμενο απόφοιτο ενός από τα καλύτερα πανεπιστήμια ιατρικής (ΙΜF Cluj-Napoca).

kniaz miskin numai asta am sa zic. Scuza-ma daca te am deranzat, nu iera scopul meu. Bafta la orce faci.

Lucruri rele pentru mine? Nu ma intereseaza!

Multmesc pentru afirmatiile tale!

ακου φιλε:

Οταν εδινα πανελλαδικες μπορουσα να περασω σε οποιαδηποτε σχολη. Σε ολα τα πολυτεχνια και σε ολες τις ιατρικες της χωρας, αν και εκθεση ειχα 12. Το οτι τα καταφερνεις καλυτερα στην ορθογραφια σημαινει απλα οτι στο δημοτικο εμαθες ορθογραφια.Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

Αλλωστε αν ησουν τοσο καλος θα περνουσες ελλαδα-εστω και αλεξανδρουπολη, δεν θα πηγενες στη ρουμανια και μαλιστα σε ρουμανοφωνο πανεπιστημιο. Δεν μπορω να πιστεψω οτι ενω δεν τα επερνες στα ελληνικα τα καταφερες στα ρουμανικα.

Ειναι γνωστο οτι το χαρτζιλικι σου (ιδιετερα πριν 10-15 χρονια που εσυ ησουν στη ρουμανια) ηταν 2 φορες ο μισθος των καθηγητων σου. Θελω να μου πεις με ενα dimple ποσα μαθηματα περνουσες.

Επιπλεον θελω να μου πεις με βαση πιο κριτηριο λες οτι αυτο το Cluj-Napoca, που πρωτη φορα το ακουω,ειναι ενα από τα καλύτερα πανεπιστήμια ιατρικής.

Δεν θελω να αναλωθω σε παραδειγματα γιατρων αποφυτων ρουμανιας-βουλγαριας, δεν εχει νοημα.

Ακομα και αν τα πανεπιστημια αυτα ειναι σοβαρα και δυσκολα για τους ντοπιους, οι περισσοτεροι απο εσας τα τελειωσατε νυχτα.

Επισης αφου εισαι τοσο καλος γνωστης γιατι δεν εδωσες εξετασεις;Μαλλον γιατι το πανεπιστημιο σου ειναι τοσο σοβαρο που το δικατσα δεν σου δινει το δικαιωμα

και για να τελειωνω μαζι σου, αυτο το post αναφερεται σε σενα;

καποιοι χρηστες του ε δοαταπ οπως ο χρηστης misterx βριζει ασυστολα τους υαπλληλους του υποργειου υγειας καθως και διευθυντη καποιας συγκεκριμενης υπηρεσιας με την ανοχη των εκει διαχειριστων χωρις να γινεται καμοια συσταση απο τους εκει διαχειριστες, ο δε χρηστης-συντονιστης tasos,theοdoridis που διαμενει σε καποιο χωριο στην Πτολεμαιδα και φερει τιτλο απο μη αναγνωρισμενο πανεπιστημιο της Ρουμανιας συμφωνα με τις διαταξεις του δικατσα και επομενως παρανομα και αδεια ασκησεως επαγγελματος ιατρου(αφηνω τους υπευθυνους του φορουμ να το ερευνησουν)ψευδως διαμυνυει οτι εχει στα χερια του εγγραφο βεβαιωση απο τον συγκεκριμενο διευθυντη υπηρεσιας,που το χρησιμοποιει για να τον διαπομπευσει δημοσιως.

Ισχυριζεται δηλαδη οτι εχει ενα εγγραφο βεβαιωση που δικαιωνει του δικατσαδες για τα μορια των αγροτικων και σφετεριζεται το ονομα ....και αλλα τετοια τραγικα!

Νομιζω οτι μια παρεμβαση εισαγγελεα χρειαζεται οπωςδηποτε γιατι με τα ονοματα που ακουγονται εκει και τα σχολια που τους κανουν ελαφρα καρδια πρεπει να σταματησουν πριν συμβει κατι χειροτερο!

Παντως εγω εχω εκτυπωσει καποια στοιχεια και θελω να τα στειλω σε καποια Αρχη δεδομενων οχι για να τους κανουν <<ντα>. αλλα για να ακυρωσουν την υπαρξη τους ως φορουμ!

το βρηκα εδω http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...=17236&st=0

τωρα ξερω θα μου πεις οτι εχω κανει πολλα ορθογραφικα λαθη, ομως αυτο δεν αλλαζει την ουσια: σε ενα συστημα που διαγωνιστικαμε και οι δυο εγω ημουν στους πρωτους ενω εσυ ησουν στους τελευταιους.Γι' αυτο διαλεξες τον "αλλο" δρομο για να παρεις πτυχειο ιατρικης(απο σποντα) ωστε να βγαλεις το μικροαστικο κομπλεξ σου, το οποιο ειναι μια μερα να σε καμαρωσουν γιατρο(παντα το ελεγε η μαμα σου:να γινεις γιατρος)

Τροποποιήθηκε από macnick
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.