Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Πατρών


DRU

Recommended Posts

Δυο μέρες παρατηρώ ψάχνεις στο topic "φασιστικό e-doatap" να βρεις κάτι να γράψεις. Και βρήκες επιτέλους το post που έχω χιλιοαπαντήσει. Δεν πειράζει καμάρι μεγαλοοδοντίατρε, θα μεγαλώσεις και θα μάθεις. Μην περιμένεις να ασχοληθώ με τις αβάσιμες ηλιθιότητες μερικών "μεγαλογιατρών", ίδιος είσαι κι εσύ, οπότε δεν είμαι ικανός να σας ανταγωνιστώ.

Απλά θα σε υπενθυμίσω πως αυτός ο χρήστης διαμένει στην Πτολεμαϊδα στην οδό 25ης Μαρτίου 88 (δεν θα είχα πρόβλημα να μένω και σε χωριό φυσικά), φέρει τον τίτλο από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο της Ρουμανίας (κάνε τον κόπο και μπες στην ιστοσελίδα του ΔΟΑΤΑΠ) και βάσει της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος που του την χορήγησε η νομαρχία Κοζάνης και την έλεξε ο ιατρικός σύλλογος Κοζάνης, ο ιατρικός σύλλογος Αθηνών, το υπουργείο υγείας και η νομαρχία Αθηνών και Θεσ/νίκης είναι καθόλο νόμιμη.

Όσο για το συγκεκριμένο έγγραφο απλά είμαι σίγουρος πως δεν έχεις καταλάβει καν το τι λέει, απλά το αναφέρεις εσύ όπως και ο προηγούμενος χρήστης. Μόνο που θα σε υπενθυμίσω, ή μαλλον καλύτερα θα σου κάνω γνωστό, πως αυτόν που κατηγορούσα τόσο καιρό τον έδιωξαν από το συγκεκριμένο τμήμα.

Όσο για τον εισαγγελέα τον περιμένω....αλλά αργεί. Με μαλακίες δεν πας στον εισαγγελέα, ούτε με nickname. Θέλει @@ να το κάνεις αυτό.

Όσο για το τι ήθελε η μητέρα μου δεν το γνωρίζεις, άλλωστε κανείς από τους γονείς μου δεν είναι ιατρός.

Όταν θες να κατηγορήσεις κάποιον φρόντισε να έχεις κάποια πραγμματικά στοιχεία, είσαι σίγουρος πως δεν έδωσα εξετάσεις και ότι δεν αναγνωρίζεται το πανεπιστήμιό μου;

Mε την ίδια ευκολία θα μπορούσα να πω το ίδιο για το δικό σου πανεπιστήμιο.

Δεν το λέω όμως γιατί δεν συνηθίζω να λέω μαλακίες.

Τέλος, διαπιστώνω πως πράγματι δεν έμαθες ορθογραφία. Αν ακόμα και λέξεις όπως "πηγαίνω", "ιδιαίτερα" και "απόφοιτος" τις κάνεις λάθος θα σου πρότεινα πριν ποστάρεις να κάνεις έναν ορθογραφικό έλεγχο στο word.

Aυτά τα ολίγα.....δεν νομίζω να περιμένεις να σου ξανααπαντήσω, εκτός του ότι βαριέμαι να απαντάω σε ηλιθιότητες θα ακούσω την συμβουλή του kniaz miskin.

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro όχι δεν το πρόσεξα. Απλά ήθελα να απαντήσω στον οδοντίατρο για το νούμερο αποφοίτων που ανάφερε από Βουλγαρία-Ρουμανία.

Αντιθέτως μου δόθηκε η ευκαιρία μέσω της απάντησης του συναδέλφου kniaz miskin να αναπολήσω την Ρουμάνικη γλώσσα από έναν ειδικευόμενο απόφοιτο ενός από τα καλύτερα πανεπιστήμια ιατρικής (ΙΜF Cluj-Napoca).

kniaz miskin numai asta am sa zic. Scuza-ma daca te am deranzat, nu iera scopul meu. Bafta la orce faci.

Lucruri rele pentru mine? Nu ma intereseaza!

Multmesc pentru afirmatiile tale!

ακου φιλε:

Οταν εδινα πανελλαδικες μπορουσα να περασω σε οποιαδηποτε σχολη. Σε ολα τα πολυτεχνια και σε ολες τις ιατρικες της χωρας, αν και εκθεση ειχα 12. Το οτι τα καταφερνεις καλυτερα στην ορθογραφια σημαινει απλα οτι στο δημοτικο εμαθες ορθογραφια.Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

Αλλωστε αν ησουν τοσο καλος θα περνουσες ελλαδα-εστω και αλεξανδρουπολη, δεν θα πηγενες στη ρουμανια και μαλιστα σε ρουμανοφωνο πανεπιστημιο. Δεν μπορω να πιστεψω οτι ενω δεν τα επερνες στα ελληνικα τα καταφερες στα ρουμανικα.

Ειναι γνωστο οτι το χαρτζιλικι σου (ιδιετερα πριν 10-15 χρονια που εσυ ησουν στη ρουμανια) ηταν 2 φορες ο μισθος των καθηγητων σου. Θελω να μου πεις με ενα dimple ποσα μαθηματα περνουσες.

Επιπλεον θελω να μου πεις με βαση πιο κριτηριο λες οτι αυτο το Cluj-Napoca, που πρωτη φορα το ακουω,ειναι ενα από τα καλύτερα πανεπιστήμια ιατρικής.

Δεν θελω να αναλωθω σε παραδειγματα γιατρων αποφυτων ρουμανιας-βουλγαριας, δεν εχει νοημα.

Ακομα και αν τα πανεπιστημια αυτα ειναι σοβαρα και δυσκολα για τους ντοπιους, οι περισσοτεροι απο εσας τα τελειωσατε νυχτα.

Επισης αφου εισαι τοσο καλος γνωστης γιατι δεν εδωσες εξετασεις;Μαλλον γιατι το πανεπιστημιο σου ειναι τοσο σοβαρο που το δικατσα δεν σου δινει το δικαιωμα

και για να τελειωνω μαζι σου, αυτο το post αναφερεται σε σενα;

καποιοι χρηστες του ε δοαταπ οπως ο χρηστης misterx βριζει ασυστολα τους υαπλληλους του υποργειου υγειας καθως και διευθυντη καποιας συγκεκριμενης υπηρεσιας με την ανοχη των εκει διαχειριστων χωρις να γινεται καμοια συσταση απο τους εκει διαχειριστες, ο δε χρηστης-συντονιστης tasos,theοdoridis που διαμενει σε καποιο χωριο στην Πτολεμαιδα και φερει τιτλο απο μη αναγνωρισμενο πανεπιστημιο της Ρουμανιας συμφωνα με τις διαταξεις του δικατσα και επομενως παρανομα και αδεια ασκησεως επαγγελματος ιατρου(αφηνω τους υπευθυνους του φορουμ να το ερευνησουν)ψευδως διαμυνυει οτι εχει στα χερια του εγγραφο βεβαιωση απο τον συγκεκριμενο διευθυντη υπηρεσιας,που το χρησιμοποιει για να τον διαπομπευσει δημοσιως.

Ισχυριζεται δηλαδη οτι εχει ενα εγγραφο βεβαιωση που δικαιωνει του δικατσαδες για τα μορια των αγροτικων και σφετεριζεται το ονομα ....και αλλα τετοια τραγικα!

Νομιζω οτι μια παρεμβαση εισαγγελεα χρειαζεται οπωςδηποτε γιατι με τα ονοματα που ακουγονται εκει και τα σχολια που τους κανουν ελαφρα καρδια πρεπει να σταματησουν πριν συμβει κατι χειροτερο!

Παντως εγω εχω εκτυπωσει καποια στοιχεια και θελω να τα στειλω σε καποια Αρχη δεδομενων οχι για να τους κανουν <<ντα>. αλλα για να ακυρωσουν την υπαρξη τους ως φορουμ!

το βρηκα εδω http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...=17236&st=0

τωρα ξερω θα μου πεις οτι εχω κανει πολλα ορθογραφικα λαθη, ομως αυτο δεν αλλαζει την ουσια: σε ενα συστημα που διαγωνιστικαμε και οι δυο εγω ημουν στους πρωτους ενω εσυ ησουν στους τελευταιους.Γι' αυτο διαλεξες τον "αλλο" δρομο για να παρεις πτυχειο ιατρικης(απο σποντα) ωστε να βγαλεις το μικροαστικο κομπλεξ σου, το οποιο ειναι μια μερα να σε καμαρωσουν γιατρο(παντα το ελεγε η μαμα σου:να γινεις γιατρος)

Δεν θα εμπαινα στον κοπο να παρεμβω στη κουβεντα σας αλλα αναφερατε το πανεπιστημιο του Κλουζ-Ναποκα απο το οποιο αποφοιτησα και νοιωθω την υποχρεωση να πω δυο λογια.Δεν μου φαινεται περιεργο που δεν το ξερετε εσεις,αν ρωτησετε ομως καποιους γηραιοτερους Ελληνες γιατρους θα δειτε οτι το γνωριζουν.Πριν το δευτερο παγκοσμιο πολεμο,πριν ερθει ο κουμμουνισμος στη Ρουμανια αναγνωριζοταν ως το τριτο καλυτερο στην Ευρωπη μετα απο αυτο της Οξφορδης και της Λυων (αναφερομαι στην Ιατρικη).Οταν ηρθαν οι κουμμουνιστες προσπαθησαν να απομακρυνουν τα τοτε κεφαλια του πανεπιστημιου (Εβραικης καταγωγης στην πλειοψηφια τους,γιατι το Κλουζ ειχε παντα παρα πολλους Εβραιους κατι σαν τη δικη μας Θεσ/νικη),αλλα ειδαν οτι χωρις αυτους το πανεπιστημιο δε μπορουσε να λειτουργησει οπως πριν και τους επανεφεραν στις εδρες τους.Μαθητες αυτων των καθηγητων ειχαμε για καθηγητες.Οσο για αυτο που ειπες οτι εμεις οι Ελληνες τα σοβαρα πανεπιστημια τα τελειωνουμε νυχτα θελω να σου απαντησω οτι οι περισσοτεροι ξενοι φοιτητες αποφευγουν την Ιατρικη του Κλουζ σαν το διαολο το λιβανι.Εγω εκανα 7 χρονια να τελειωσω τη σχολη γιατι το πρωτο ετος το εκανα 2 φορες.Και δε ξερω αν θα τα καταφαιρνα στη συνεχεια αν δεν τυγχαινε στο ετος που επαναλαμβανα να κανω δεσμο με μια απο τις καλυτερες φοιτητριες (Ρουμανα),για 3 χρονια οποτε μυηθηκα στην Ιατρικη,εχοντας καθημερινα τις καλυτερες σημειωσεις,απαντησεις στις αποριες μου κλπ.

Στη συνεχεια βεβαια μπορεσα και σταθηκα στα ποδια μου.Αλλα το πανεπιστημιο δεν ηταν καθολου ευκολη υποθεση.Υπηρχε πιεση χρονου.Εδω θελω να πω οσο αφορα τους καθηγητες στο εν λογω πανεπιστημιο,οτι παρολο που υπηρχε πιεση,εκεινοι ηταν κυριοι.Δεν προσπαθουσαν δηλαδη να βρουν ποια λεπτομερεια δεν ξερεις και να σε κοψουν,αλλα να δουν ποσα πολλα γνωριζεις στο μαθημα που εδινες,θελαν δηλαδη ο φοιτητης να περναει το μαθημα και οχι να κοβεται για ψυλλου πηδημα.Δεν χρειαζοταν δηλαδη να εισαι Αινσταιν για να τελειωσεις στο Κλουζ,αλλα μελετηρος και τακτικος.

Τροποποιήθηκε από kg70
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω εχω μια απορια...το αποφυτος βγαινει απο το φυτο?δλδ θελει να πει οτι ηταν φυτο??? :P:lol:

μην πυροβολειτε την ορθογραφια :anavwfwties:

Τροποποιήθηκε από suxnouria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΕΟΣ, ρε παιδιά(στον τάσο και την ινβίτρο αναφέρομαι)!!!!!!!!!!!!!!!!Εκτιμώ, εν γένει, τις απόψεις σας, αλλά αφήστε να πέσει και καμιά κουβέντα κάτω!!!!!!!!!!Έχετε τελειώσει την ιατρική μια χαρά, μπορεί και την ειδικότητα, και ανακατεύεστε με τα παιδιά που θέλουν να δώσουν κατατακτήριες!!!!Πώς να μην έχετε ένα σωρό posts, μετά, όταν δεν αφήνετε τόπικ για τόπικ!Κι εγώ θέλω ν'αλλάξω το avatar μου, αλλά δεν μπορώ, γιατί δεν έχω περάσει τα 100 posts, λέει...Εμ, τώρα το'μαθα το κόλπο!

ΥΓ 1: Προς Θεού, δε λέω να μη λέτε την άποψή σας ελεύθερα! Αλλά, σας μιλάω ειλικρινά, το ύφος σας, στο συγκεκριμένο τόπικ είναι τόσο ειρωνικό κι απαξιωτικό, που καταντά εξοργιστικό!Μου ήρθε αυθόρμητα το "τώρα εσύ γιατί πετάγεσαι;"!!!

ΥΓ 2: Για τα παιδιά από τις άλλες σχολές: στα πρώτα χρόνια της σχολής είχα το τουπέ "εγώ η φοβερή, που μπήκα με την πρώτη". Μέχρι που έκανα κλινική με την ομάδα των παιδιών απ'τα ΤΕΙ, κι έπαθα την πλάκα μου! Φοιτητές αφοσιωμένοι, διαβαστεροί και καλά παιδιά.Μπορώ να σας πω ότι ήμουν η χειρότερη της ομάδας! Ένας απ'αυτούς έβγαλε άριστα( με την αξία του, γιατί, πρέπει να ξέρετε ότι, στην Ιατρική Αθήνας ,βγάζεις άριστα σχετικά εύκολα, αλλά με πλάγιους τρόπους...) και σκίζει εκεί που κάνει τώρα ειδικότητα.

Καλή επιτυχία σε όλους! Να θυμάστε ότι η Ιατρική είναι υπέροχη. Δύσκολη, και κατά τη διάρκεια και μετά, αλλά, αν ήμουν τώρα 18, πάλι το ίδιο θα έκανα! Και όσοι μιλούν αποθαρρυντικά, το κάνουν εκ του ασφαλούς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΕΟΣ, ρε παιδιά(στον τάσο και την ινβίτρο αναφέρομαι)!!!!!!!!!!!!!!!!Εκτιμώ, εν γένει, τις απόψεις σας, αλλά αφήστε να πέσει και καμιά κουβέντα κάτω!!!!!!!!!!Έχετε τελειώσει την ιατρική μια χαρά, μπορεί και την ειδικότητα, και ανακατεύεστε με τα παιδιά που θέλουν να δώσουν κατατακτήριες!!!!Πώς να μην έχετε ένα σωρό posts, μετά, όταν δεν αφήνετε τόπικ για τόπικ!

Αυτό δεν σου λέει κάτι για τον πολύ ελεύθερο χρόνο που έχουμε; Κι αν ήμασταν ταχτοποιημένοι και βγάζαμε αξιοπρεπείς μισθούς (τώρα σ' αυτή την ηλικία, πίνουμε αμίλητοι κρασί, πως καταντήσαμε λοχία...) θα ερχόμασταν λες εδώ να προειδοποιούμε τα 20χρονα να μείνουν μακριά;

Αλλη σκορδοκαϊλα δεν είχαμε δηλαδή...

:bloodomen:

και σκίζει εκεί που κάνει τώρα ειδικότητα.

Βασικά εμένα σκασίλα μου σε πόσες σχολές ήταν ο καθένας και που σπούδασε. Απλώς, όταν ξέρω πως φίλες μου που τελειώσανε παραϊατρικά ΤΕΙ βγάζουνε σήμερα τα τριπλάσια από μένα με πολύ λιγότερο κόπο και σε πολύ μικρότερο χρόνο, μια τάση να κοπανιέμαι στον τοίχο την έχω!

Οσο για την ειδικότητα, εδώ έσκισαν καν και καν...Κι άμα τελειώσει (αν δεν έχει βύσμα να μπει πουθενά) θα έρθει εδώ να μας κάνει παρέα. Μπορεί να απολυθεί και ένα τρίμηνο νωρίτερα, να του το πεις!

:splaaaats:

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι για τις φετινές κατατακτήριες σκέφτομια να κάνω προετοιμασία και να δώσω απλά η ύλη και στα 3 μαθήματα μου φαίνεται τεράστια και επιπλέον είμαι από θεωρητική κατεύθυνση οπότε δε γνωρίζω καθόλου απο μαθήματα χημεία και φυσική.Πιστεύετε οτι αυτό θα ειναι προβλημα για μαθήματα όπως η βιοχημεία?Εχω ικανότητα αποστήθισης πάντως.Μπορω να μαθω και να κατανοησω πράγματα αρκεί να μην έχει ασκήσεις και προβλήμτα γιατί εκεί δε μου κόβει.Καμιά ιδέα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ένας για να μαλώσω απόψε, πολύ καλή περίπτωση, αλλά ατύχησες, πάω για ύπνο...

Ας αφήσω κανέναν άλλον να σου πει..

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορω να μαθω και να κατανοησω πράγματα αρκεί να μην έχει ασκήσεις και προβλήμτα γιατί εκεί δε μου κόβει.

Μπράβο ειλικρίνεια!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι για τις φετινές κατατακτήριες σκέφτομια να κάνω προετοιμασία και να δώσω απλά η ύλη και στα 3 μαθήματα μου φαίνεται τεράστια και επιπλέον είμαι από θεωρητική κατεύθυνση οπότε δε γνωρίζω καθόλου απο μαθήματα χημεία και φυσική.Πιστεύετε οτι αυτό θα ειναι προβλημα για μαθήματα όπως η βιοχημεία?Εχω ικανότητα αποστήθισης πάντως.Μπορω να μαθω και να κατανοησω πράγματα αρκεί να μην έχει ασκήσεις και προβλήμτα γιατί εκεί δε μου κόβει.Καμιά ιδέα?

Δε νομίζω να θες σοβαρή απάντηση; Γιατί κάτι μου λέει πως μετά θα σβήσεις τα post σου κι εσύ και θα μείνουν ξεκρέμαστες οι απαντήσεις των συναδέλφων.

Μα καλά είναι δυνατόν να ποστάρει κάποιος με τόσο θράσσος;

Άμα είσαι καλή στην αποστήθιση και το βασικότερο στην ορθογραφία είσαι με το ένα πόδι στην ιατρική.

ΗΜΑΡΤΟΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝΝ!

invitro ντροπή σου.....συζήτηση ήθελε μόνο.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε με βοηθάτε όμως.Έκανα συγκεκριμενη ερώτηση τι σας κάνει εντύπωση από αυτά που γραφω?

Αντικειμενικά, εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί θες να σπουδάσεις ιατρική, με όλα αυτά που μας περιέγραψες.

Χρειάζεται αλήθεια να σου γράψω το προφανές, ότι δηλαδή η φυσική και η χημεία είναι απαραίτητες για να κατανοήσεις όχι μόνο τη βιοχημεία των κατατακτηρίων, αλλά και αργότερα, μαθήματα όπως τη φυσιολογία και την παθοφυσιολογία (βασικά μαθήματα της ιατρικής), για να κατανοήσεις επίσης τη φαρμακολογία και όλα αυτά σε προκλινικό επίπεδο;

Κι αργότερα στις κλινικές, πως θα καλλιεργήσεις τη διαγνωστική σου σκέψη αν έχεις δυσκολία στην επίλυση προβλημάτων; Η αποστήθιση μόνο, αν και σε εφοδιάζει με ένα σημαντικό πλεονέκτημα, δεν φτάνει για να βγάλεις την ιατρική. Χρειάζεται και υποδομή στις φυσικοχημείες, και ναι, και στην επίλυση προβλημάτων. Γιατί όταν θα πρέπει να δώσεις τη σωστή ποσότητα υγρών στον ορό, και τη σωστή δόση στο διουρητικό, δεν φτάνει να έχεις αποστηθίσει κάποια νούμερα: Θα πρέπει πρώτα να έχεις κατανοήσει όλη τη διαδικασία της ομοιόστασης, και να είσαι σε θέση να υπολογίσεις τις απώλειες υγρών, για να σου δώσω ένα απλό κλινικό παράδειγμα.

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μήπως γνωρίζεις ποια βιβλία προτείνονται για τις κατατακτήριες στην Πάτρα;

Τα συγγράμματα του Α έτους; Αν ναι ποια είναι αυτά??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως γνωρίζεις ποια βιβλία προτείνονται για τις κατατακτήριες στην Πάτρα;

Τα συγγράμματα του Α έτους; Αν ναι ποια είναι αυτά??

Υποθέτω ότι χρειαζονται τα συγγραματα του πρώτου έτους για τις κατατακτήριες (δεν παίρνω και όρκο όμως, καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον υπευθυνο στη γραμματεια ή κάτι τέτοιο)

Πάντως τα βιβλία που έχουμε στο 1ο εξάμηνο είναι:

-Βιοχημεία του Stryer(ενα πράσινο χοντρο βιβλιο ο πρώτος τόμος, δεν νομιζω να χρειαζεται ο δεύτερος, τεσπα δεν παιρνω και όρκο), πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης

-Βιολογία: "Βασικες αρχές κυτταρικής βιολογίας" του Alberts (παιζει να θέλει και τους 2 τομους γιατι μερικά κεφαλαια βρίσκονται στον 2ο), ιατρικές εκδόσεις πασχαλίδης

-φυσική κάνουμε απο ένα βιβλίο(παλιο, χρωματος γαλαζιου) των καθηγητων του πανεπιστημιου της πάτρας (νικηφορίδης και αλλοι 2, εχει κολλησει το μυαλο μου τωρα)

Καλα είναι και η στατιστική και η πληροφορικη των ίδιων συγγραφεων με τη φυσικη αλλα δεν ξέρω αν εξετάζονται αυτα. Και πάλι μου φαίνεται λιγο παράξενο να εξετάζονται απο το βιβλιο της φυσικης που κάνουμε, αλλα επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι το καταλληλο άτομο για αυτές τις πληροφορίες.

Ελπιζω να υπάρχει ενα πιο σχετικο άτομο εδώ να σε βοηθήσει, αλλα το πιο σωστό είναι να ζητήσεις τις επίσημες πληροφορίες απο τη γραμματεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[u] Oι πτυχιουχοι ΤΕΙ δινουν Βιολογία Ι, Ανατομία Ι και Βιοχημεία Ι.

ΤΑ ΣΥΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ :

Alberts et al , Εκδόσεις Πασχαλιδη, «Βασικες Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας»

Κλινική Ανατομική Α+Β τόμος», Συγγραφέας : R. Snell, Εκδόσεις ''Λιτσας''

ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΧΗΜΕΙΑ για Ιατρικές και Βιολογικές Επιστήμες, G.A. Taylor

ΒΙΟΧΗΜΕΊΑ, L. Stryer τόμος Ι

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΟΡΓΑΝΗ ΧΗΜΕΙΑ, Ι.Α. Τοσσίδη τόμος πρώτος

αντε και καλη μας τυχη.... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα...

θα ηθελα να μαθω που μπορω να βρω περασμενα θεματα βιοχημειας κατατακτηριων εξετασεων ιατρικης πατρας...

δινω κ εγω και θα ηθελα να δω το υφος των ερωτησεων.

οποιαδηποτε βοηθεια πολυτιμη,,ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα.. Είμαι τριτοετής φοιτήτρια νοσηλευτικής (ΑΕΙ) και έχω 2 απορίες.. emsmurf

1- Έστω ότι περνάμε με κατατακτήριες ιατρική Πάτρας.. Μας αναγνωρίζονται μαθήματα ή τα χρωστάμε όλα εκτός απο εκείνα που περάσαμε στις κατατακτήριες;;;

2- Κάπου άκουσα ότι εφόσον θα έχουμε ήδη ένα πτυχίο από ΑΕΙ δεν θα έχουμε αναμονή για ειδικότητα.. Κάπου αλλού όμως άκουσα ότι πρέπει να έχει γίνει πρόσληψη και να εργαζόμαστε προκειμένου να μην έχουμε αναμονή για ειδικότητα και να ξεκινήσουμε κατευθείαν... Τελικά τι απο τα δύο ισχύει;;;

Αυτάάάάάάάάά...

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά..

embye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικα τι εισαι; Ψαρακι ή σπορακι;

Καταρχας, πρεπει να παρεις τηλ στην αρμοδια γραμματεια της Ιατρικης Πατρας, για να ρωτησεις ποια μαθηματα αναγνωριζουν. σαν αυτονομο εκπαιδευτικο ιδρυμα διαφερει απο αλλα, και σιγουρα μια απο αυτες τις διαφορες ειναι η αναγνωριση μαθηματων, αφου αυτο εξαρταται και απο τους καθηγητες.

Δευτερον, ισχυει οτι οποιος εχει αλλο ενα πτυχιο μπαινει σαν ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ στην ειδικοτητα. Αν χρειαζεται προηγομενος διορισμος ειναι κατι που δεν το ξερω, αλλα μπορεις να το μαθεις σχετικα ευκολα, αν παρεις τηλ το τμημα υγειας της τοπικης νομαρχιας που θες να ξεκινησεις ειδικοτητα, η οποια και ειναι αρμοδια για τους διορισμους των ειδικευομενων

Πολλα φιλια και να μας ξαναρθεις!!!! emharp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως υπεράριθμος σε ειδικότητα διορίζεται μόνο κάποιος ο οποίος είναι ήδη διορισμένος στο δημόσιο, κάνοντας στην ουσία μετάταξη και για το χρόνο της ειδικότητας αμοίβεται με το μισθό της προηγούμενης του θέσης και όχι του ειδικευόμενου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δευτερον, ισχυει οτι οποιος εχει αλλο ενα πτυχιο μπαινει σαν ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΟΣ στην ειδικοτητα.

Άρα DrV δεν ισχύει για όλους όσους έχουν ένα δεύτερο πτυχίο, σωστά ?

Τροποποιήθηκε από ouranio toxo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.