Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Πατρών


DRU

Recommended Posts

Για τη Βιοχημεία Ι δεν λες?

Νομιζω αυτά είναι όλα! emcolgate

biochem

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη Βιοχημεία Ι δεν λες?

Νομιζω αυτά είναι όλα! emcolgate

biochem

10000000 ευχαριστώ. Με βοήθησες ειλικρινά πάρα πολύ. Μέχρι και στην γραμματεία σας εχω πάρει τηλέφωνα για αυτές τις σημειώσεις!

Μήπως έχεις και την ύλη της Βιοχημείας σε κεφάλαια? Ελπίζω μόνο να μην σε κουράζω, αλλα παλεύω και εγώ και βρίσκω συνεχώς εμπόδια!!!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τισ κατατακτηριες βιολογιασ-βιοχημειας εχω την υλη σημειωσεισ κ ολο το9 πακετο απο γιαννοπουλο κ eclass...θα ηθελα λοιπον να με βοηθησει καποιος σχετικα με το πως να κατευθηνω το διαβασμα μου η καποιο tip για αυτα τα 2 μαθηματα! ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βιοχημεία:

- Πάρε οδηγό μελέτης από τη γραμματεία της βιοχημείας και μελέτησέ τον καλά, ειδικά οξειδοαναγωγή

- Struyer μπαίνει περίπου 1 ερώτηση/κεφάλαιο

- Οργανική διάβασε το βιβλίο, αλλά ψάξε για ένα φυλλάδιο με θέματα οργανικής (μπορεί να το'χει ο Γιαννόπουλος), γιατί -απ'οσο έχω δει εγώ- πάντα από εκεί βάζουν (μη σε πάρω στο λαιμό μου, διάβασε και το βιβλίο)

Βιολογία:

Εδώ απλά διαβάζεις όλα τα αντίστοιχα κεφάλαια του Alberts πολύ καλά και ρίχνεις μια ματιά στο eclass (συνήθως ό,τι έχουν τονίσει περισσότερο βρίσκονται εκεί, αλλά μόνο επικουρικά λειτουργεί)

Τροποποιήθηκε από hemoglobin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βιοχημεία:

- Πάρε οδηγό μελέτης από τη γραμματεία της βιοχημείας και μελέτησέ τον καλά, ειδικά οξειδοαναγωγή

- Struyer μπαίνει περίπου 1 ερώτηση/κεφάλαιο

- Οργανική διάβασε το βιβλίο, αλλά ψάξε για ένα φυλλάδιο με θέματα οργανικής (μπορεί να το'χει ο Γιαννόπουλος), γιατί -απ'οσο έχω δει εγώ- πάντα από εκεί βάζουν (μη σε πάρω στο λαιμό μου, διάβασε και το βιβλίο)

Βιολογία:

Εδώ απλά διαβάζεις όλα τα αντίστοιχα κεφάλαια του Alberts πολύ καλά και ρίχνεις μια ματιά στο eclass (συνήθως ό,τι έχουν τονίσει περισσότερο βρίσκονται εκεί, αλλά μόνο επικουρικά λειτουργεί)

hemoglobin-ακι δεν εχω λογια... με βοηθας πολυ! σ ευχαριστω!! τον οδηγο μελετης τον εχει ο γιαννοπουλος? προσωπικα υπολειπομαι το βιβλιο του τοσσιδη κ του τειλορ και δεν εχω ιδεα που θα τα βρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν...

Τον οδηγό δε ξέρω αν τον έχει ο Γιαννόπουλος, αλλά δεν είναι κι απίθανο. Εγώ, θα πήγαινα στη γραμματεία της βιοχημείας να τους ζητήσω τον οδηγό μελέτης.. Κι αν σου πουν ότι δεν έχουν, ζήτησέ τους δανεικό για να τον φωτοτυπήσεις. Δε νομίζω να μην πάρεις έτσι. Στη χειρότερη, βρες έναν πρωτοετή και ζήτησέ του να σου τον δανείσει. Λογικά θα βγάλεις άκρη έτσι...

Συμβουλή για το Γιαννόπουλο: Ό,τι παίρνεις, να προσέχεις να είναι πρόσφατο (τουλάχιστον μετά το 2002), γιατί τα παλαιότερα είναι τελείως off.

Ο Τοσίδης δεν είναι ακριβό βιβλίο και είναι αρκετά καλό, αξίζει να το αγοράσεις. Μάλλον θα το βρεις στη Γνώση (Αράτου, πάνω από την Κορίνθου).. Ο Taylor κατά τη γνώμη μου είναι άθλιος, όμως νομίζω ότι υπάρχει στη βιβλιοθήκη μας για να τον φωτοτυπήσεις.

Ό,τι άλλο θέλεις, είτε ποστάρησε είτε στείλε π.μ.

Καλό διάβασμα! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν...

Τον οδηγό δε ξέρω αν τον έχει ο Γιαννόπουλος, αλλά δεν είναι κι απίθανο. Εγώ, θα πήγαινα στη γραμματεία της βιοχημείας να τους ζητήσω τον οδηγό μελέτης.. Κι αν σου πουν ότι δεν έχουν, ζήτησέ τους δανεικό για να τον φωτοτυπήσεις. Δε νομίζω να μην πάρεις έτσι. Στη χειρότερη, βρες έναν πρωτοετή και ζήτησέ του να σου τον δανείσει. Λογικά θα βγάλεις άκρη έτσι...

Συμβουλή για το Γιαννόπουλο: Ό,τι παίρνεις, να προσέχεις να είναι πρόσφατο (τουλάχιστον μετά το 2002), γιατί τα παλαιότερα είναι τελείως off.

Ο Τοσίδης δεν είναι ακριβό βιβλίο και είναι αρκετά καλό, αξίζει να το αγοράσεις. Μάλλον θα το βρεις στη Γνώση (Αράτου, πάνω από την Κορίνθου).. Ο Taylor κατά τη γνώμη μου είναι άθλιος, όμως νομίζω ότι υπάρχει στη βιβλιοθήκη μας για να τον φωτοτυπήσεις.

Ό,τι άλλο θέλεις, είτε ποστάρησε είτε στείλε π.μ.

Καλό διάβασμα! :)

καλημερα... ξερεις δεν ειμαι μονιμα στην Πατρα οποτε μου ειναι δυσκολο να παω στην σχολη ξανα! ημουν Πατρα αυτες τις μερες και εφυγα σημερα το βιβλιο του τοσιδη ισως το βρω στην βιβλιοθηκη της Αθ8ηνας.. μηπως μπορεις να με βοηθησεις εσυ με τον οδηγο σπουδων με καποιο τροπο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν...

Τον οδηγό δε ξέρω αν τον έχει ο Γιαννόπουλος, αλλά δεν είναι κι απίθανο. Εγώ, θα πήγαινα στη γραμματεία της βιοχημείας να τους ζητήσω τον οδηγό μελέτης.. Κι αν σου πουν ότι δεν έχουν, ζήτησέ τους δανεικό για να τον φωτοτυπήσεις. Δε νομίζω να μην πάρεις έτσι. Στη χειρότερη, βρες έναν πρωτοετή και ζήτησέ του να σου τον δανείσει. Λογικά θα βγάλεις άκρη έτσι...

Συμβουλή για το Γιαννόπουλο: Ό,τι παίρνεις, να προσέχεις να είναι πρόσφατο (τουλάχιστον μετά το 2002), γιατί τα παλαιότερα είναι τελείως off.

Ο Τοσίδης δεν είναι ακριβό βιβλίο και είναι αρκετά καλό, αξίζει να το αγοράσεις. Μάλλον θα το βρεις στη Γνώση (Αράτου, πάνω από την Κορίνθου).. Ο Taylor κατά τη γνώμη μου είναι άθλιος, όμως νομίζω ότι υπάρχει στη βιβλιοθήκη μας για να τον φωτοτυπήσεις.

Ό,τι άλλο θέλεις, είτε ποστάρησε είτε στείλε π.μ.

Καλό διάβασμα! :)

καλημερα... ξερεις δεν ειμαι μονιμα στην Πατρα οποτε μου ειναι δυσκολο να παω στην σχολη ξανα! ημουν Πατρα αυτες τις μερες και εφυγα σημερα το βιβλιο του τοσιδη ισως το βρω στην βιβλιοθηκη της Αθ8ηνας.. μηπως μπορεις να με βοηθησεις εσυ με τον οδηγο σπουδων με καποιο τροπο??

Man πήγαινε σε ένα παπασωτηρίου και αγορασε το 20 ευρώ κανει ...(αν εχεις πάσο 18). Ανατομία πρέπει να προμηθευτείς τις σημειώσεις του εργαστηρίου δε ξέρω αν το έχει ο γιανόπουλος.

Τροποποιήθηκε από nockos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν...

Τον οδηγό δε ξέρω αν τον έχει ο Γιαννόπουλος, αλλά δεν είναι κι απίθανο. Εγώ, θα πήγαινα στη γραμματεία της βιοχημείας να τους ζητήσω τον οδηγό μελέτης.. Κι αν σου πουν ότι δεν έχουν, ζήτησέ τους δανεικό για να τον φωτοτυπήσεις. Δε νομίζω να μην πάρεις έτσι. Στη χειρότερη, βρες έναν πρωτοετή και ζήτησέ του να σου τον δανείσει. Λογικά θα βγάλεις άκρη έτσι...

Συμβουλή για το Γιαννόπουλο: Ό,τι παίρνεις, να προσέχεις να είναι πρόσφατο (τουλάχιστον μετά το 2002), γιατί τα παλαιότερα είναι τελείως off.

Ο Τοσίδης δεν είναι ακριβό βιβλίο και είναι αρκετά καλό, αξίζει να το αγοράσεις. Μάλλον θα το βρεις στη Γνώση (Αράτου, πάνω από την Κορίνθου).. Ο Taylor κατά τη γνώμη μου είναι άθλιος, όμως νομίζω ότι υπάρχει στη βιβλιοθήκη μας για να τον φωτοτυπήσεις.

Ό,τι άλλο θέλεις, είτε ποστάρησε είτε στείλε π.μ.

Καλό διάβασμα! :)

καλημερα... ξερεις δεν ειμαι μονιμα στην Πατρα οποτε μου ειναι δυσκολο να παω στην σχολη ξανα! ημουν Πατρα αυτες τις μερες και εφυγα σημερα το βιβλιο του τοσιδη ισως το βρω στην βιβλιοθηκη της Αθ8ηνας.. μηπως μπορεις να με βοηθησεις εσυ με τον οδηγο σπουδων με καποιο τροπο??

Man πήγαινε σε ένα παπασωτηρίου και αγορασε το 20 ευρώ κανει ...(αν εχεις πάσο 18). Ανατομία πρέπει να προμηθευτείς τις σημειώσεις του εργαστηρίου δε ξέρω αν το έχει ο γιανόπουλος.

σε ευχαριστω φιλε nocko... αυτο ειχα κατα νου να κανω αλλα δεν ηξερα αν το ειχε... για την ανατομια τισ σημειωσεις εργαστηριου εννοεις καποιες σημειωσεις με γραμματα τυπου γραφομηχανης και γραμματα σαν να ειναι γραμμενα με το χερι??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nαι αυτά λέω

ο Taylor είναι στον Λίτσα (Μ.Ασίας, στο Γουδή) κάνει περίπου 18 ευρώ. Ο Τοσίδης είναι σίγουρα στον Παπασωτηρίου 20 ευρώ,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΔΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ ΔΩΡΕΑΝ......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Βιοχημεία:

- Πάρε οδηγό μελέτης από τη γραμματεία της βιοχημείας και μελέτησέ τον καλά, ειδικά οξειδοαναγωγή

- Struyer μπαίνει περίπου 1 ερώτηση/κεφάλαιο

- Οργανική διάβασε το βιβλίο, αλλά ψάξε για ένα φυλλάδιο με θέματα οργανικής (μπορεί να το'χει ο Γιαννόπουλος), γιατί -απ'οσο έχω δει εγώ- πάντα από εκεί βάζουν (μη σε πάρω στο λαιμό μου, διάβασε και το βιβλίο)

Βιολογία:

Εδώ απλά διαβάζεις όλα τα αντίστοιχα κεφάλαια του Alberts πολύ καλά και ρίχνεις μια ματιά στο eclass (συνήθως ό,τι έχουν τονίσει περισσότερο βρίσκονται εκεί, αλλά μόνο επικουρικά λειτουργεί)

hemoglobin-ακι δεν εχω λογια... με βοηθας πολυ! σ ευχαριστω!! τον οδηγο μελετης τον εχει ο γιαννοπουλος? προσωπικα υπολειπομαι το βιβλιο του τοσσιδη κ του τειλορ και δεν εχω ιδεα που θα τα βρω...

xerei kapoios akrivws ta kefalaia tis viologias??????????

Τροποποιήθηκε από sylnik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Thanks samurai_pizza_dora για τις σημειώσεις! Παιδιά, μπορεί να μας πει κάποιος σε τι μορφή είναι οι εξετάσεις? Π.χ. είναι η ανατομία-1 multiple choice, σύντομες απαντήσεις, ανάπτυξη που προσεγγίζει νουβέλα (!) πως? Οι ερωτήσεις στην βιοχημεία-1 είναι όπως στις σημειώσεις? (σύντομες απαντήσεις από ότι βλέπω?). Βέβαια θα μου πείτε ότι στις κατατακτήριες μπορεί να είναι και αλλιώς...αλλά και η μορφή των κανονικών εξετάσεων θα βοηθούσε να έχουμε μια ιδέα. Ευχαριστούμε παιδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΔΝ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΣΥΓΓΡΑΜΑΤΑ ΔΩΡΕΑΝ......

δυστυχώς ισχύει αυτό

Τροποποιήθηκε από nockos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΑΥΤΟ ΚΑΠΩΣ ΜΟΥ ΚΟΒΕΙ ΤΑ ΦΤΕΡΑ...ΞΕΡΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ..ΠΟΣΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΕΤΟΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ;

Όλα τα μαθήματα. (δεν ξέρω τι ισχύει για απόφοιτους οδοντοτιατρικής αλλά για τις υπόλοιπες περιπτώσεις νομίζω ότι έτσι είναι). Από ότι ξέρω μπαίνεις β εξάμηνο αλλά χρωστάς και τα μαθήματα του α (εκτός από αυτά νομίζω που έχεις περάσει στις κατατακτήριες π.χ. βιολογία-1, βιοχημεία-1 κλπ.). Οι απόφοιτοι οδοντιατρικής μπαίνουν ε εξάμηνο, δεν είμαι σίγουρος (και δεν ξέρω πόσα μαθήματα τους αναγνωρίζονται). Τα λέει και στην ανακοίνωση αυτά. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Θέλω να δώσω κατατακτηριες το Δεκέμβρη και θα ηθελα, αν ξέρει κάποιος να μου πει την ύλη της Βιοχημείας Ι σε κεφάλαια από τα βιβλία! Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, θέλω να δωσω κατατακτήριες και θα ήθελα αν μπορεί να μου πει κάποιος ακριβώς τα κεφάλαια της Βιοχημείας Ι από τα βιλία! Επίσης έχω την παλιά έκδοση του Snell( με το μπλε εξώφυλλο), πρέπει να αγοράσω την καινούργια? Τέλος, αρκεί κανείς να διαβάσει μόνος του ή πρέπεινα παρακολουθήσει και φροντιστηριακά μαθήματα???? Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Καθώς προέρχομαι από άλλη σχολή, θέλω να μάθω οποιαδήποτε βοηθητική πληροφορία για τις κατατακτήριες (από που μπορώ να προμηθευτώ τα βιβλία, παλιότερα θέματα, βοηθητικές σημειώσεις, φυλλάδια). Τα μαθηματα είναι Βιολογία Ι, Βιοχημεία Ι και Ανατομία Ι. Τι πρέπει να προσέξω περισσότερο στο καθένα από από αυτά; Α, και ΠΟΙΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ πρέπει να προσέξω (από όλα τα έτη. Να ξέρω καλού-κακού...!).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Υ.Γ: Το foroum σας είναι εξαιρετικό και άκρως βοηθητικό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέχασα να σας ρωτήσω προηγουμένως: ποιος είναι τέλοσπάντων αυτός ο Γιαννόπουλος;;;;;;;;;

Ο Γιαννόπουλος είναι βιβλιοπωλείο στο κέντρο της Πάτρας. Αν θυμάμαι καλά στην οδό Κωνσταντινουπόλεως και Μικράς Ασίας. Εκεί θα βρεις θέματα και σημειώσεις και για τα τρία μαθήματα! από την πάτρα είσαι? από ποια σχολή είσαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ami!

Όχι, δεν είμαι από την Πάτρα. Προέρχομαι από Παιδαγωγική σχολή. Και όπως το βλέπω, δεν έχω το κουράγιο πλέον για κατατακτήριες και σπουδές στην Ιατρική... emconfused

Θα προτιμήσω τις κατατακτήριες στη Φαρμακευτική. Δε θα είναι "ευκολάκι" αλλά αν με το καλό πετύχω, τουλάχιστον θα κάνω αυτό που με ευχαριστεί.

Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες σχετικά με το Γιαννόπουλο. :rolleyes: Πιστεύω πως θα βρω σημειώσεις και παλιά θέματα για τα αντίστοιχα μαθήματα κατατακτηρίων της Φαρμακευτικής. Αν και δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για αυτόν στο forum...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή επιτυχία στις κατατακτήριες Φαρμακευτικής! Ελπίζω να κάνεις το ονειρο σου πραγματικότητα!Κουράγιο και καλό διάβασμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.