Jump to content

Εξέλιξη ΣΤΡ(ΥΓ) σε έφεδρο ανθυπολοχαγό (ΥΙ) μετά την απόλυση


Dr.Tomy

Recommended Posts

Πρόσφατα έμαθα πως ο μύθος τελικά δεν είναι μύθος και η μέχρι πρότινος μπαρούφα ότι ο ΣΤΡ(ΥΓ) (οπλίτης ιατρός) απολύεται με το βαθμό του ανθυπολοχαγού έχει εν μέρει βάση. Συγκεκριμένα δεν απολύεται με το βαθμό του ανθυπολοχαγού αλλά μετά από κάποιο διάστημα από τη λήξη της θητείας του (συνήθως 1-2 χρόνια) με την κατάθεση κάποιων δικαιολογητικών καλείται να δώσει στη μονάδα επιστρατεύσεως τον όρκο του αξιωματικού, οπότε και παίρνει το βαθμό του ανθυπιάτρου. Επειδή μου έχουν ήδη αποδώσει το χαρακτηριστικό του στρατόκαυλου θα ήθελα αν κάποιος το έχει κάνει ή ξέρει καλά πως γίνεται να μας το πει για να κατέχω τον τίτλο και επίσημα!! Ευχαριστώ όποιον φιλοτιμηθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόσφατα έμαθα πως ο μύθος τελικά δεν είναι μύθος και η μέχρι πρότινος μπαρούφα ότι ο ΣΤΡ(ΥΓ) (οπλίτης ιατρός) απολύεται με το βαθμό του ανθυπολοχαγού έχει εν μέρει βάση. Συγκεκριμένα δεν απολύεται με το βαθμό του ανθυπολοχαγού αλλά μετά από κάποιο διάστημα από τη λήξη της θητείας του (συνήθως 1-2 χρόνια) με την κατάθεση κάποιων δικαιολογητικών καλείται να δώσει στη μονάδα επιστρατεύσεως τον όρκο του αξιωματικού, οπότε και παίρνει το βαθμό του ανθυπιάτρου. Επειδή μου έχουν ήδη αποδώσει το χαρακτηριστικό του στρατόκαυλου θα ήθελα αν κάποιος το έχει κάνει ή ξέρει καλά πως γίνεται να μας το πει για να κατέχω τον τίτλο και επίσημα!! Ευχαριστώ όποιον φιλοτιμηθεί.

Αγαπητε φιλε δεμ ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα πριν 1 εβδομαδα ακριβως πηγα στην στρατολογια για να βγαλω ενα πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α'.Ο αξιωματικος που ηταν εκει μου ειπε οτι πλεον επειδη περασαν 2 χρονια δεν ειμαι ΣΤΡ(ΥΓ) αλλα θα πρεπει να ορκιστω εφεδρος Ανθυπολοχαγος (Ελα Χριστε και Παναγια...ειπα απο μεσα μου).Επειδη εγω μαρτυρησα σε ενα μπουρδελο στρατοπεδο και επειδη ειμαι και ευγενικος δεν τους ειπα να το βαλουν το αστερι εκει που ξερουν,αλλα ας το δωσουν σε καποιον στρατοκαβλο δοκιμο να γινει κατευθειαν υπολοχαγος(αντε και στρατηγος ευχομαι...)!!

Αν θελεις παντως ρωτησε στο στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου...Παντως κι εσυ,και η οικογενεια σου και οι φιλοι σου ειναι πιο πολυ υπερηφανοι που ασκεις το λειτουργημα του γιατρου και οχι αν παρεις ενα αστερι. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω βρε παιδια εχω απολυθει εδω και 4 -οχι 2- χρονια και ποτε δε μου ειπαν κατι τετοιο.επειδη καθε αλλο παρα θελω να εχω σχεσεις με το στρατο ευτυχως που δε μου το ειπαν,αλλα μιας και το ανοιξαμε το θεμα υπαρχει καποιο οφελος απο ολο αυτο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω βρε παιδια εχω απολυθει εδω και 4 -οχι 2- χρονια και ποτε δε μου ειπαν κατι τετοιο.επειδη καθε αλλο παρα θελω να εχω σχεσεις με το στρατο ευτυχως που δε μου το ειπαν,αλλα μιας και το ανοιξαμε το θεμα υπαρχει καποιο οφελος απο ολο αυτο???

Ισως να σε βοηθουσε στο βιογραφικο σου.Εκει στην Αγγλια και στην Αμερικη μετραει αν παιζεις ποδοσφαιρο,αν εισαι δημοφιλης στην παρεα σου,ακομα και το απολυτηριο του στρατου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω βρε παιδια εχω απολυθει εδω και 4 -οχι 2- χρονια και ποτε δε μου ειπαν κατι τετοιο.επειδη καθε αλλο παρα θελω να εχω σχεσεις με το στρατο ευτυχως που δε μου το ειπαν,αλλα μιας και το ανοιξαμε το θεμα υπαρχει καποιο οφελος απο ολο αυτο???

Ισως να σε βοηθουσε στο βιογραφικο σου.Εκει στην Αγγλια και στην Αμερικη μετραει αν παιζεις ποδοσφαιρο,αν εισαι δημοφιλης στην παρεα σου,ακομα και το απολυτηριο του στρατου...

Ενώ στην Ελλάδα μπορείς θεωρητικά να πάρεις σύνταξη και να μην έχεις δείξει ούτε μία φορά βιογραφικό :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο βαθμός του ανθυπολοχαγού δίνεται ώστε σε περίπτωση επιστρατεύσεως να μπορείς να μετέχεις σε στρατιωτικά συμβούλια, στα οποία βάση κανονισμού συμμετέχουν μόνο αξιωματικοί. Συμπέρασμα πάλι για το συμφέρον τους στον δίνουν χεχεχε. Όφελος ουσιαστικό δεν υπάρχει, μόνο σε περίπτωση που σε καλέσουν για μετεκπαίδευση ( δεν πρόκειται να γίνει μιας και τα λεφτά που διαθέτουν δεν τους φτάνουν ούτε για ζήτω) θα είναι υψηλότερη η αποζημίωση ανά ημέρα για όσο κρατήσει αυτό. Θεωρητικά όλα αυτά, ουσιαστικά κανένα όφελος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό για το βιογραφικό και την Αγγλία κάπου τό'χω ξανακούσει. Πλεονέκτημα ουσιαστικό δεν υπάρχει πλην κάποιων εκπτώσεων σε πρατήρια ενδύσεως με προσφορές για στρατιωτικούς (μιλάμε και για πολιτικά ρούχα) και σίτιση σε λέσχες αξιωματικών (συχνά τρώνε με τις κόρες τους!!). Αν κάποιος τό'χει κάνει καλό θά'ταν να μας πει τη διαδικασία που ακολούθησε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Νομίζω ότι απλά το ιατρόσημο σημαίνει ότι οφείλουν να σε αντιμετωπίζουν σαν ανθυπολοχαγό και ισχύει σε περίπτωση επιστράτευσης. Θεωρώ πάντως πολύ άσχετο να ασχολείσαι με κάτι που λογικά έπρεπε να έχεις ξεχάσει (και να μη θες να θυμάσαι ίσως αφού σου έκλεψε τόσο πολύτιμο χρόνο) την ώρα που θα 'πρεπε να κοιτάς τη καριέρα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ πάντως πολύ άσχετο να ασχολείσαι με κάτι που λογικά έπρεπε να έχεις ξεχάσει (και να μη θες να θυμάσαι ίσως αφού σου έκλεψε τόσο πολύτιμο χρόνο) την ώρα που θα 'πρεπε να κοιτάς τη καριέρα σου.

emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.το χαρτι αυτο μου ηρθε και μενα μετα απο κανα δυο χρονια απο την απολυση μου.σου ζητανε να τους πας μια ακτινογραφια θωρακα και νομιζω καποιες αλλες εξετασεις στο στρατολογικο γραφειο της πολης σου.δεν κερδιζεις αποτι ρωτησα κατι,περαν ισως της ενισχυσης του βιογραφικου σου,οπως για παραδειγμα αν ησουνα δοκιμος μπορει να μετρησει σε αιτησεις μελλοντικα για δουλεια η εκπαιδευση στο εξωτερικο κυριως.αυτο για τις λεσχες αξιωματικων δεν το ηξερα.το απερριψα δυο φορες μεχρι στιγμης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
εγω βρε παιδια εχω απολυθει εδω και 4 -οχι 2- χρονια και ποτε δε μου ειπαν κατι τετοιο.επειδη καθε αλλο παρα θελω να εχω σχεσεις με το στρατο ευτυχως που δε μου το ειπαν,αλλα μιας και το ανοιξαμε το θεμα υπαρχει καποιο οφελος απο ολο αυτο???

Ισως να σε βοηθουσε στο βιογραφικο σου.Εκει στην Αγγλια και στην Αμερικη μετραει αν παιζεις ποδοσφαιρο,αν εισαι δημοφιλης στην παρεα σου,ακομα και το απολυτηριο του στρατου...

Ενώ στην Ελλάδα μπορείς θεωρητικά να πάρεις σύνταξη και να μην έχεις δείξει ούτε μία φορά βιογραφικό :D

Sovereign αυτό είναι από τα πιο τραγικά στον ιατρικό χώρο και από τους βασικούς λόγους που το ΕΣΥ δεν λειτουργεί.

Πρακτικά στην χώρα μας, ο πιο άσχετος και αδιάφορος γιατρός μπορεί να πάει να κάνει ειδικότητα όπου γουστάρει, ακόμα και στο καλύτερο κέντρο στην χώρα.

Έστω π.χ. ότι θες να φτιάξεις μια τοπ κλινική στην χώρα σε ένα τομέα.

Έστω οι υποδομές είναι τέλειες και ο διευθυντής εξιοκρατικά επιλεγμένος και πολύ καλός.

Όλα πάνε στον βρόντο αν του σκάσουν 2 (δεν λέω περισσότεροι) ειδικευόμενοι που είναι πέρα βρέχει (είτε ασυνεπείς, είτε κάφροι, είτε άσχετοι ιατρικά και δεν ξέρω τι άλλο) και πρέπει να τους φάει στην μάπα 4 χρόνια.

Άσε το άλλο: αφού η θέση για ειδικότητα είναι "κεκτημένο με αίμα και αγώνες δικαίωμα" και κανείς δεν σε κουνάει, μπορεί ας πούμε κάποιος να περάσει νύχτα από μια καλή κλινική και μετά το ελ δημόσιο θα του δώσει ένα χαρτί που θα λέει ότι αυτός είναι ειδικός και θα μπορεί να κάνει εγχειρήσεις, να γράφει σοβαρά φάρμακα και να θέτει σημαντικές διαγνώσεις κτλ. emgreece

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν δύο βασικά θεματάκια γιατί να μην θέλεις να πουλάς μούρη ότι είσαι ανθυπίατρος:

Α. Ως ΣΤΡ(ΥΓ) οι πιθανότητες να σε καλέσουν για άσκηση/εκπαίδευση είναι αμελητέες. Ως αξιωματικός κάθε 4-5 χρόνια θα κάνεις και ένα ... Παρμενίωνα (αχαχα).

Θα σου δίνουν βέβαια δώρο και αστέρι αλλά προσωπικά στα @@. Αμα ήθελα αστέρια θα πήγαινα στη ΣΣΑΣ (η στο fame story).

B. Ως στρατιωτάκος στα 45χρ εγκαταλείπεις ΟΡΙΣΤΙΚΑ την υποχρέωση να υπερασπίσεις τό έθνος. Ως αξιωματικός ωφείλεις να είσαι με το όπλο παρά πόδα μέχρι την συμπλήρωση συντάξιμης ηλικίας (.. νομίζω 67χρ).

Απίθανο βέβαια αλλά όσο ασφαλέστερος (σε ηλικία που θα εχεις γυναίκα και παιδιά), τόσο καλύτερα.

εδιτ: παίζει και μια άλλη ντρίπλα: μόλις συμπληρώνεις τα 45, ειδικά εάν έχεις ειδικότητα που χρειάζεται (αναισθ, χργ, ψυχ) σε φωνάζουν και σε κάνουν μπαμ-και-κάτω-ταγματάρχη για να μην φύγεις από την εφεδρεία. Πριτς !! Ι2 λόγω μυωπίας (και καλά) και δεν γίνεσαι πλέον αξιωματικούρα :)

Τροποποιήθηκε από kokni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου δίνουν βέβαια δώρο και αστέρι αλλά προσωπικά στα @@. Αμα ήθελα αστέρια θα πήγαινα στη ΣΣΑΣ (η στο fame story).
sorry αλλά αστέρια μοιράζει και η vesperala :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΤΙ ΚΑΥΛΑ ΧΡΙΣΤΕ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΩ!!!

ΑΝΤΡΕΕΕΕΣ (του γμ), ΠΡΟΣΟΟΟΟΟΟΟ,ΧΗ!!!!!!!!

Τι ειπες ρε θεε kokni!! Παρμενιωνα καθε 4-5 χρονια;;; Θεε μου, αιωνες θα μου φαινονται μεχρι να περασουν!!!!!!!

Αλλα μην ανησυχειτε, θα ειμαι καλος μαζι σας και δεν θα σας τρεχω, οπως ημουν και με τους νεους τοτε!! Θυμαμαι που τους μαθαινα τα κολπα πως να ειναι πιο ξεψαρωτοι, αντι να φοβουνται τα ανδρεικελα με τις παραλλαγες!!

Ααααααααχ, τι μου θυμισατε!!!! Γιατι να κρατησει τοσο λιγο; Γιατι;;; :( Ολα τα εκανα! Και ξυλο (πραγματικο) επαιξα, και καθε βδομαδα κρατησεις ετρωγα, και blind date βγηκα, και φιδι περασε μπροστα μου στην σκοπια, και βυσματικη αναβολη πηρα, και εμπλοκάρα εφαγα, και σε φυλακιο πηγα, και στην σκοπια του φυλακιου κοιμηθηκα και με επιασε εξωτερικος εφοδευων,οντας ομως τζιμανι δεν ειπε πουθενα τιποτα, και δουλεμα αβερτα ετρωγα απο τους παλιους (με τους οποιους και μας...χωριζαν!), και ηλιαση επαθα, και μεταθεση εφυγα ανημερα Κυριακη του Πασχα με αποτελεσμα να ειμαι ολομοναχος τετοια μερα και να βλεπω τις παρεες να διασκεδαζουν μεταξυ τους, και με οπλα του Ναυτικου πυροβολησα, και με τον κολλητο μου ημουν για λιγο καιρο μαζι στην Λημνο, και το μαυρο προβατο συνηθως ημουν, και τα παιδια στο....ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΟ επισκεπτομουν στα...κελια τους (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ!!!, αν και τελικα μαλλον τους αξιζε!), και ενας απο την παρεα μου την επεσε κατα διαβολικη συμπτωση στην κορη του διοικητη μας (!) αφου παιζαμε σε διπλανα μπιλιαρδα, και με εμετο γεμισαν τα ρουχα μου οταν κουβαλουσα μια μεθυσμενη Γερμανιδα καλεσμενη σε γιορτη του στρατοπεδου, και στις διακομιδες σε 401 και ΣΤ.ΕΠ. γαμηθηκα οπως και αρκετοι απο εσας φανταζομαι, και η Στρατονομια με εγραψε, και ταχυδρομος εγινα για μια (!) μερα, και ενα γυφτακι που με ενοχλουσε, κλωτσησα, οταν παρελαυνα στο αγημα για την υποστολη της σημαιας στο κεντρο της Χιου (μπροστα σε ολον τον κοσμο), και και και και και, ας με σταματησει καποιος!!!! ΚΛΑΨ!!

Φευγω! Παω να κλαψω και να αναπολησω μια απο τις ομορφοτερες και αξεχαστες περιοδους ολης μου της ζωης!!!

Γεια σας παιδια, και να μην ξεχνατε: Ο Στρατος ειναι φιλος μας, οι υπαξιωματικοι φταινε για ολα!!

Υ.Γ. δεν ειμαι χουντικος!!! :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάζοντας το παραπάνω ποστ θμήθηκα τις εμπειρίες από τον Εψιλον Σιγμα. Ξαφνικά έχω μια ακατανίκητη επιθυμία να αγοράσω ένα αστέρι από το Μοναστηράκι, να επιστρέψω στη Θράκη και να μοιράσω φυλακές στα κωλοΕΠΟΠΙΑ. Έτσι, για μια μέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ααααααααχ, τι μου θυμισατε!!!! Γιατι να κρατησει τοσο λιγο; Γιατι;;; :( Ολα τα εκανα! Και ξυλο (πραγματικο) επαιξα, και καθε βδομαδα κρατησεις ετρωγα, και blind date βγηκα, και φιδι περασε μπροστα μου στην σκοπια, και βυσματικη αναβολη πηρα, και εμπλοκάρα εφαγα, και σε φυλακιο πηγα, και στην σκοπια του φυλακιου κοιμηθηκα και με επιασε εξωτερικος εφοδευων,οντας ομως τζιμανι δεν ειπε πουθενα τιποτα, και δουλεμα αβερτα ετρωγα απο τους παλιους (με τους οποιους και μας...χωριζαν!), και ηλιαση επαθα, και μεταθεση εφυγα ανημερα Κυριακη του Πασχα με αποτελεσμα να ειμαι ολομοναχος τετοια μερα και να βλεπω τις παρεες να διασκεδαζουν μεταξυ τους, και με οπλα του Ναυτικου πυροβολησα, και με τον κολλητο μου ημουν για λιγο καιρο μαζι στην Λημνο, και το μαυρο προβατο συνηθως ημουν, και τα παιδια στο....ΠΕΙΘΑΡΧΕΙΟ επισκεπτομουν στα...κελια τους (ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ!!!, αν και τελικα μαλλον τους αξιζε!), και ενας απο την παρεα μου την επεσε κατα διαβολικη συμπτωση στην κορη του διοικητη μας (!) αφου παιζαμε σε διπλανα μπιλιαρδα, και με εμετο γεμισαν τα ρουχα μου οταν κουβαλουσα μια μεθυσμενη Γερμανιδα καλεσμενη σε γιορτη του στρατοπεδου, και στις διακομιδες σε 401 και ΣΤ.ΕΠ. γαμηθηκα οπως και αρκετοι απο εσας φανταζομαι, και η Στρατονομια με εγραψε, και ταχυδρομος εγινα για μια (!) μερα, και ενα γυφτακι που με ενοχλουσε, κλωτσησα, οταν παρελαυνα στο αγημα για την υποστολη της σημαιας στο κεντρο της Χιου (μπροστα σε ολον τον κοσμο), και και και και και, ας με σταματησει καποιος!!!! ΚΛΑΨ!!

Φευγω! Παω να κλαψω και να αναπολησω μια απο τις ομορφοτερες και αξεχαστες περιοδους ολης μου της ζωης!!!

:lol::lol::lol: Ωραία πέρασες στο στρατό!! Κάτσε να τα σημειώσω...να τα κάνω και εγώ όταν μπω...δηλαδή σε λίγο καιρό!!

Είναι που είναι, μια κατασκήνωση ο στρατός, πρέπει κάτι να βρω να κάνω, για να θυμάμαι τη στρατιωτική μου ζωή!!

Αλλιώς τι νοημα θα έχει να πάω? Δε λέω...θα βαρεθώ, αλλά γιατί να γίνει αυτο τοσο γρήγορα...ετσι και αλλιώς μετά θα είναι τα δύσκολα!!....ερε τι εχει να γίνει...αν πετυχω παιδιά σαν και εμένα?....του κουτρουλι ο γάμος!! :lol::lol::lol::lol:

Ντου παντού!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια, και να μην ξεχνατε: Ο Στρατος ειναι φιλος μας, οι υπαξιωματικοι φταινε για ολα!!

Και μην ξεχνάτε: Ο Στρατός είναι το σύνολο όσων δεν κατάφεραν να πάρουν αναβολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια, και να μην ξεχνατε: Ο Στρατος ειναι φιλος μας, οι υπαξιωματικοι φταινε για ολα!!

Και μην ξεχνάτε: Ο Στρατός είναι το σύνολο όσων δεν κατάφεραν να πάρουν αναβολή.

Αναβολή? τς τς, τρε μπας κλας αυτό είναι για φοιτητάκους. Οι αληθινοί "άντρες" παίρνουν ψεύτικο Ι5 και καθαρίζουν μια για πάντα. Μένουμε μετά οι μαλ... να μας τρέχει το κάθε αποτυχημένο επόπι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος είναι "χαζός" τον τρέχουνε...οι υπόλοιποι θα περάσουν καλά...εκεί που σταματά η λογική αρχίζει ο στρατός!!

Και όποιος κατάλαβε.. κατάλαβε!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

""Ο στρατιωτης Π............. Χ.............. παρακαλειται να μεταβει στην κεντρικη πυλη!!"" Ετσι με ειδοποιουσαν καθε φορα που ερχοταν η ...ποικιλια απ'εξω!!!Ααααααααααχχχ! emcry

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.