Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΤΟ ΛΑΔΩΩΩΜΑΑΑΑ


focus

Recommended Posts

Δηλαδη αυτο που προτεινεις ειναι "ειδικοτητα στην Ελλαδα μονο στους αποφοιτους Ελληνικων ιδρυματων"

Και γιατι οχι "εκπαιδευση στην Ελλαδα μονο σε Ελληνες φοιτητες"?

Γιατι οχι "δουλεια στα Ελληνικα νοσοκομεια μονο σε Ελληνες ιατρους"?

Γιατι οχι "ιατρικη να σπουδαζουν μονο οι οικονομικα ισχυροι"?

Το συστημα των πανελληνιων ηταν οντως δικαιο ? Χμμμ... Πολλοι θα ειχαν αντιρρηση σε αυτο. Και πως μπορει ενα συστημα να ειναι τοσο δικαιο οταν δημιουργει τοσο διχασμο? Οταν γενναει ανθρωπους οι οποιοι πιστευουν οτι εχουν ειδικα δικαιωματα για ολη τους τη ζωη επειδη "εγραψαν καλη εκθεση" (εμενα τουλαχιστον η εκθεση με εκοψε)? Γιαιτι το να ζητας προνομιακη μεταχειρηση στο θεμα της ειδικοτητας ειναι ειδικο δικαιωμα. Συμβαινει αυτο σε αλλη χωρα? Σε πολλες ευρωπαικες χωρες η εισοδος στα πεναπιστημια ειναι ελευθερη. Ομως, αρχιζουν 300 και τελειωνουν ... 30 !! Και δεν μιλαω για καμια τεραστια χωρα. Για το Βελγιο μιλαω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Last Reply

Και συνεχιζω. Σε καμια χωρα το να γραψεις καλα σε εξετασεις στυλ πανελληνιων δεν σου δινει το δικαιωμα να θεωρεις τον εαυτο σου "γιατρο απο τα γεννοφασκια σου".

Κυριοι και κυριες, το προβλημα των δικατσαδων υπαρχει. Αλλα δεν σηκωνει ρατσιστικες λυσεις. Γιατι πολλοι δικατσαδες εχουν εκπαιδευση εφαμιλη και καλυτερη των ελληνικων πανεπιστημιων. Εχουν πτυχια που αναγνωριζονται σε πολλα ευρωπαικα κρατη χωρις εξετασεις. Και επισης ειχαν τη διαβεβαιωση του ελληνικου κρατους οτι θα μπορεσουν να εχουν αναγνωριση των πτυχιων τους.

Ας μην προτεινουμε αυτο που μας συμφερει (οπως πολυ σωστα ειπε καποιος). Ας δουμε και την αλλη πλευρα των πραγματων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουτε εγω θελω να οξυνω τα πνευματα, αλλά στον Κατσιλάμπρο και στον Κωστάκη δώσαμε σαν τεστ εξάσκησης μια τυχαία μέρα, τα θέματα δικατσά και ο χειρότερος πήρε 75% . Τα θέματα ήταν απλά.

Πες μας φίλε από ποια σχολή είσαι , και πια χρονιά πέρασες δικατσά , για να τα λάμε καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελειωσα στο Βελιγραδι το 2002 και περασα δικατσα την περιοδο 2002-03. Ενα απο τα θεματα χειρουργικης οταν περασα ηταν η απιστευτη ερωτηση "τι ειναι μεταχρονο καρκινωμα παχεος εντερου". Θα μου πεις "τωρα για ενα θεμα κανεις ετσι?". Ναι γιατι επιτυχια σε εξετασεις δικατσα σημαινει (με ανεπισημα στοιχεια αφου δεν υπαρχουν επισημα -ουτε βιβλιογραφια δεν υπαρχει) απαντηση στο 90% των θεματων.

Και για να μην παρεξηγηθω επαναλαμβανω οτι ειμα συμφωνος 1000% στο να υπαρχουν εξετασεις αναγνωρισης πτυχιου. Ομως να ειναι δικαιες και οχι αρπα κολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΤΣΑ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΜΠΛΟΚ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΔΙΚΑΤΣΑ.ΤΟ 2001 ΘΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΡΑΠΤΗ ΣΤΗΝ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΣ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ,ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΔΕ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΞΑΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΒΑΛΑΝ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΤΟΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΜΠΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΔΙΑΧΩΕΙΣΜΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑΧΡΟΝΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ ΠΑΧΕΟΣ.ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΑΧΕΟΣ ΓΙΑ ΑΝΕΥΡΕΣΗ ΤΥΧΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΚΑΡΚΙΝΟΥ!ΤΩΡΑ ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΜΕΤΑΧΡΟΝΟΥ,ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ ΟΡΙΣΜΟΣ,ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΒΓΑΖΕΣ,

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΣΤΗ ΛΕΩ!

ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΑ ΦΥΤΟ,ΧΡΩΣΤΑΩ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!

ΕΣΥ ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΕΥΘΥΝΕΣΑΙ ΣΕ ΑΣΘΕΝΕΙΣ?ΠΟΥ ΝΑ ΕΔΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΥΡΙΚΑΚΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ,300 ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ!ΚΑΙ ΚΟΒΕΙ ΑΒΕΡΤΑ!ΚΑΛΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΘΡΑΣΣΟΣ!Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΝΔΕΙΑΣ ΤΟΥ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΔΙΚΙΕΣ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ,ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΑ ΦΑΝΟΥΝ ΣΥΝΤΟΜΑ.

Υ.Γ.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΙ ΗΤΑΝ? emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το ξερω το βιβλιο του μπαλα αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι το να ζητας να κρινεις τις γνωσεις του αλλου με ερωτησεις τοσο εξειδικευμενες και δεδομενου οτι οι ερωτησεις ηταν 30, ειναι αδικια. Ο συγκεκριμενος ορος δεν ειναι μονο εξειδικευμενος, ειναι και εφευρεση. Δεν υπαρχει σε καμια ξενη βιβλιογραφια -μονο σε ορισμενα ελληνικα βιβλια. Καλα, τι καθομαι και συζηταω, εδω δεν υπαρχει ουτε σε λεξικο ελληνικων...

Τωρα αν σε συμφερει να θεωρεις ενδεια γνωσεων το οτι δεν γνωριζα το ορο μεταχρονος, δικαιωμα σου. Κανεις δεν ειναι τελειος. Απλα προκαλω το οποιονδηποτε να μου δωσει τον αντιστοιχο ορο σε οποιαδηποτε γλωσσα. emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη αυτο που προτεινεις ειναι "ειδικοτητα στην Ελλαδα μονο στους αποφοιτους Ελληνικων ιδρυματων"

Kαι βεβαια πρεπει να προηγουνται οι πτυχιουχοι των ελληνικων ιατρ.σχολων!

ουτε κουβεντα!

η ειδικοτητα δεν ειναι "δευτερο πτυχιο" που αμα θες το παιρνεις η οχι. Ειναι πλεον απαραιτητη συνεχεια της ιατρικης σχολης, της ιατρικης εκπαιδευσης.

Ειναι σα να λεμε πως η Iατρικη δεν ειναι πια 6 χρονια αλλα 11, π.χ.!

Δεν ειναι δυνατο να μενει στη μεση ο ελληνας γιατρος για να βολευτουν μερικοι-μερικοι!

Ερωτηση: Γιατι δεν κανετε ειδικοτητα στο Βελιγραδι αφου ολα εκει ειναι μια χαρα? Μπορειτε κατ΄αρχην? Επιτρεπεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχην ελληνας γιατρος ειμαι κι εγω. Πιστευω οτι ολοι το αναγνωριζουν κι απλως εννοουσες αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων.

Τωρα οσον αφορα το αν πρεπει να εχουν προτεραιοτητα αυτοι στην ειδικοτητα, αυτο ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα.

Κατ'αρχην κατι τετοιο απαγορευεται απο το συνταγμα. Δευτερον, η ειδικοτητα θεωρειται μια θεση εργασιας. Πληρωνεσαι γιατι παραγεις εργο. Κι οχι μονο πληρωνεσαι. Εκπαιδευεσαι. Δηλαδη το κρατος επενδυει σ'εσενα. Δεν ειναι λογικο λοιπον να επιλεγονται αυτοι στους οποιους το κρατος θα επενδυσει? Τουλαχιστον αυτο συμβαινει στις προηγμενες χωρες. Και δεδομενου οτι ζουμε σε μια ευρωπαικη χωρα, αυτο δεν προσταζει η αρχη της ελευθερης εργασιας?

Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να προτεινουμε τοσο ακραια μετρα επειδη μας συμφερει. Τα ελληνικα πανεπιστημια απ'οτι γνωριζω ειναι ανοιχτα σε ολες τις εθνικοτητες. Το ιδιο και η ελληνικη αγορα εργασιας. Και πιστεψε με, αν δεν υπηρχε το εμποδιο της γλωσσας θα υπηρχε τεραστιο κυμα φοιτητων που θα ερχονταν να σπουδασουν στην ελλαδα.

Εσυ λες τωρα τα ελληνικα νοσοκομεια να μενουν κλειστα για ΕΛΛΗΝΕΣ που εχουν σπουδασει στο εξωτερικο. Ας γινουμε πιο ρεαλιστες...

Ειδικοτητα σαφεστατα μπορω να κανω στην Σερβια. Το να εκανα ειδικοτητα εκει ομως θα σημαινε κατα πασα πιθανοτητα να μεινω εκει για το υπολοιπο της ζωης μου. Δυστυχως αυτη η καποτε πολυ ομορφη χωρα, δεν προσφερεται πλεον για ενα τροπο ζωης και εξασκησης ιατρικης οπως τον θελω εγω και τον εχω συνηθησει. Αν παντως ηταν σε καλυτερη οικονομικη κατασταση θα αποτελουσε πολυ σοβαρη επιλογη για εμενα.

Επισης θα αναφερρω οτι η επιλογη ειδικοτητας στην Σερβια δεν γινεται με βαση επετηριδα αλλα με τον τροπο που παιρνουν ειδικοτητα οι στρατιωτικοι γιατροι στην Ελλαδα (μοριοδοτηση, εξετασεις). Ακομα και εκει υπαρχει σχεδιασμος βλεπεις...

Για τροφη για κουβεντα θα αναφερρω οτι 2 συμφοιτητες μου αυτη τη στιγμη κανουν ειδικοτητα στη Γερμανια (ελληνες και οι 2). Επισης ενας γνωστος μου Σερβος κανει ειδικοτητα καρδιολογιας... στην Ελλαδα! Πως πηρε τη θεση? Παντως οχι με βαση επετηριδας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσυ λες τωρα τα ελληνικα νοσοκομεια να μενουν κλειστα για ΕΛΛΗΝΕΣ που εχουν σπουδασει στο εξωτερικο. Ας γινουμε πιο ρεαλιστες...

είπα να προηγούνται οι απόφοιτοι των ελλην. ιατρ. σχολών.

το κρατος εχει επενδυσει πρωτιστως σε αυτους!

Και φυσικα ειμαι υπερ των εξετασεων για ειδικοτητα!

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ημερα που θα αποδειξει καποιος οτι ο χειροτερος αποφοιτος ελληνικου πανεπιστημιου ειναι πιο καταρτισμονος απο τον καλυτερο αποφοιτο ενος ξενου, τοτε οι αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων να αποκτησουν αυτο το δικαιωμα της προτεραιοτητας.

Μεχρι τοτε ομως θα επιμενω οτι η θεση ειδικοτητας δεν θα πρεπει να καθοριζεται απο το ποσο καλα καποιος εγραψε στις πανελληνιες.

Ειναι ειρωνικο το ποσο αντιθετοι ημασταν ολοι με αυτο το τροπο εξετασεων πριν δωσουμε και ποσο υπέρμαχοί του εγιναν καποιοι μετα. Και μετα μου λες για βολεμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα επιμενω οτι η θεση ειδικοτητας δεν θα πρεπει να καθοριζεται απο το ποσο καλα καποιος εγραψε στις πανελληνιες.

οχι μονο στις πανελληνιες αλλα συν το πτυχιο της ιατρικης

Εισαι υπερ των εξετασεων για ειδικοτητα η οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΗΛΑΔΗ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΒΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ Η ΣΤΑ ΣΕΡΒΙΚΑ ΤΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΜΕΤΑΧΡΟΝΟΣ?ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΔΙΝΕΣ,ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΟΥ-Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ-ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΑΣΚΕΙΣ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΩΝ?ΑΝ ΚΑΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ....

ΤΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ?ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΟΤΕΙΑ ΕΔΙΝΕΣ,ΟΧΙ ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΚΗ!ΑΜΑΝ ΠΙΑ! emeleosemeleosemeleos.ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΞΕΤΑΖΟΣΑΣΤΑΝ ΟΧΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γνώση της έννοιας του μετάχρονου καρκίνου δεν είναι εξειδικευμένη.

Οι εξετάσεις χειρουργικής Δικατσα στην κλινική Κωστάκη είναι από τις πιο γελοίες. Γνωρίζαμε τα θέματα και η επιτήρηση ήταν ανύπαρκτη.Αυτό για την ιστορία για να μην πουλάμε τρέλα σε όσους δεν ξέρουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η γνώση της έννοιας του μετάχρονου καρκίνου δεν είναι εξειδικευμένη.

τι εννοεις: δεν ειναι εξειδικευμενη???

μεταχρονο/συγχρονο Ca του παχεος ειναι συγκεκριμενη και προσδιορισμενη ιατρικη ορολογια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα λεπτό παιδιά , χάνουμε πάλι την ψυχραιμία μας....Ο Alex77 φαίνεται ,κατά τη γνώμη μου , και απο όσο μπορώ να κρίνω, ένας αξιοπρεπής συνάδερφος που δεν προκαλεί και πρέπει και εμείς να τον αντιμετωπίζουμε ομοίως . Το ότι κάποιος πήρε πτυχίο απο ανατολική χώρα δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι άχρηστος γιατρός. Ούτε βεβαίως η αποτυχία στις Πανελλήνιες σημαίνει ότι κάποιος δεν είναι άξιος να σπουδάσει . Το πρόβλημα όμως είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των γιατρών του ΔΙΚΑΤΣΑ είναι όντως άσχετοι , και ο τεράστιος αριθμός τους έχει συμφορήσει απίστευτα τις λίστες αναμονής για ειδικότητα . Τι πρέπει να γίνει?Αυστηρότερες εξετάσεις για το ΔΙΚΑΤΣΑ . Αξιολόγηση των πανεπιστημίων των ανατολικών χωρών , ώστε οι απόφοιτοι των σχολών Ιατρικής που δεν πληρούν τα στοιχειώδη κριτήρια να μην μπορούν ούτε καν να δώσουν εξετάσεις για ΔΙΚΑΤΣΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙΑ . ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ?ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ .ΕΜΕΙΣ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΠΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΡΩΓΑΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙΑ . ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΧΟΛΗ?ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ .ΕΜΕΙΣ ΣΚΟΤΩΝΟΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΜΠΑΙΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΡΩΓΑΝ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ

πεσ'τα ντε! πεσ'τα!

emdevilemranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το "συγχρονος/μεταχρονος καρκίνος" συνάδελφε, να σας ρωτήσω το εξής. Στην Αμερική θα ζητούσατε να σας κάνουν μετάφραση της ορολογίας στα ελληνικά? Στην Γερμανία μήπως? Ζητάτε αναγνώριση του πτυχίου από μια χώρα, οφείλετε να γνωρίζετε τα βασικά του τριμήνου του μαθήματος στη χώρα αυτή.

Τα θέματα του Δικατσα τα έδωσα ως τριμηνίτισσα φέτος την τελευταία μέρα του τριμήνου στην προαιρετική μου. ΕΛΕΟΣ!!!!!! και μόνο με 2 τέτοιες εξετάσεις αναγνωρίζεται το πτυχίο σας???????????? Να μην σχολιάσουμε δε το γεγονός ότι τα συγκεκριμένα μαθήματα τα διαβάζετε για μεγάλα χρονικά διαστήματα, χωρίς παράλληλα κλινικές, άλλες εξετάσεις κλπ κλπ...

Δεν έχω τίποτε το προσωπικό με τον συνάδελφο, ο οποίος είναι ευγενέστατος, αλλά κοινώς μας δουλεύει, ή εμάς, ή τον εαυτό του και δεν το καταλαβαίνει.

Δηλ θα προτιμούσε ως ερώτηση τις παρενέργειες του αντι-ΤΝF παράγοντα? (κλασσική ερώτηση θεραπευτικής....) το οποίο δεν θεωρείται εξειδικευμένη γνώση? Να τονίσω ότι υποτίθεται ότι όσοι δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ είναι γιατροί πτυχιούχοι, δηλ έτοιμοι να αντιμετωπίσουν ασθενή, ετσι?

κάπου πήρε το μάτι μου κάτι για την ιατρική να απευθύνεται σε οικονομικά ισχυρούς... εγώ προσωπικά έχω πέντε συμφοιτητές στο έτος μου που δουλεύουν συστηματικά εδώ και χρόνια. Τα πάνε πολύ καλά με τα μαθήματα τους, και κανείς δεν θα τολμούσε να τους χαρακτηρίσει οικονομικά ισχυρούς...αντίθετα, η εντόπια σχολή ήταν για αυτούς μονόδρομος, αφού δεν ήταν παιδιά μεγαλοαστών για να πληρώσουν σπουδές στο εξωτερικό.

Η άριστη των λύσεων είναι να γίνονται εξετάσεις γραπτές, για την ειδικότητα. Ελπίζουμε μέχρι τότε να έχουν βρει οι συνάδελφοι από το εξωτερικό ένα καλό ελληνικό ιατρικό λεξικό, διότι αυτές οι εξετάσεις θα ναι διαγωνισμός. Δηλ θα περνούν οι καλύτεροι, με τα πιο εξειδικευμένα, και όχι όσοι απλώς πιάνουν τη βάση.Τουλάχιστον, αυτό ελπίζουμε εμείς, οι προικισμένοι με λογοτεχνικό ταλέντο, οι οικονομικά ισχυροί, που περάσαμε πανελλήνιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kατάρχην, και επειδη τυγχανει να ειμαι πολυ ενημερωμενος με την ξενη βιβλιογραφια (αγγλικη-γαλλικη) , εχω να πω οτι σας συμβουλευω να εξικοιωθειτε με αυτη. Ειναι πολυ καλυτερη απο την ελληνικη και σιγουρα καλυτερη απο το να διαβαζεις απο σημειωσεις (και μην ακουσω οτι πριν πατε να δωσετε καποιο μαθημα εχετε διαβασει τομους γιαιτι θα γελασει και το παρδαλο κατσικι...). Χαρακτηριστικο αυτης της βιβλιογραφιας ειναι οτι η ορολογια κινειται σε καποια στανταρ. Αυτο δεν γινεται τυχαια αλλα για να μπορουν οι γιατροι ολου του κοσμου να συννενοουνται μεταξυ τους.

Στην ξενη λοιπον βιβλιογραφια (Schwartz, ,Petit chirurgie για να αναφερω ενα δειγμα) δεν υπαρχει πουθενα ορολογια για συγκεκριμενο θεμα. Υπαρχει ο ορος relapse που χρησιμοποιειται γενικως για επανεμφανιση μιας νοσου. Τωρα, γιατι συγκεκριμενοι συγγραφεις επιμενουν να χρησιμοποιουν αυτον τον ορο στην Ελλαδα (ΔΕΝ υπαρχει σε ολα τα ελληνικα συγγραματα χειρουργικης) μονο σαν ιδιοτροπια μπορει να χαρακτηριστει.

Ας δεχτω ομως οτι δεδομενου οτι θελω να δουλεψω στην ελλαδα, ειμαι υποχρεωμενος να υποστω τα βιτσια των ελληνων πανεπιστημιακων. Δεν ειναι αδικια να κρινονται οι γνωσεις γενικης χειρουργικης που εχω απο μια τετοια ερωτηση? Επαναλαμβανω οτι οι ερωτησεις ηταν 30. Και συμφωνα με ανεπισημα στοιχεια (επισημα δεν υπαρχουν -ουτε ανακοινωνονται οι βασεις) για να περασεις επρεπε να γραψεις 26-27 ερωτησεις ικανοποιητικα. Δεν ηταν 100 ερωτησεις. 30 ηταν . 30 ερωτησεις οι οποιες μπορουν να αφορουν σημαντικα και κρισιμα θεματα -ομως διαλεγει ο εξεταστεις να ρωτησει για το μεταχρονο καρκινο... Παλι καλα που δεν ρωτησε τι ειναι η κυστικη μαστοπαθεια.

Σα να ζηταω απο τον ελληνα φοιτητη να κριθει για τις γνωσεις του στην παθολογια απο το αν ξερει τι ειναι το SAAG (serum-asites albumin gradient). Τον συγκεκριμενο ορο δεν τον εχω συναντησει στην ελληνικη βιβιλιογραφια.

Οσον αφορα για τις εξετασεις δικατσα, συμφωνω και επαυξανω οτι πρεπει να γινουν και πιο πολλα τα μααθηματα -αλλα να ειναι αδιαβλητες και δικαιες. Δεν θελω να επαναλαμβανομαι . Εγω ο ιδιος ειπα οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να υπαρχουν . Οπως και οι εξετασεις για ειδικοτητα.

Για τη νοοτροπια ορισμενων εδω μεσα... τι να πω. Αυτη η νοοτροπια ηταν το ερεθισμα για να γραψω εδω -ομως ειναι μια λαθος νοοτροπια που θα δημιουργησει προβλημα σε αυτους που την εχουν. Και αυτο γιατι υποδηλωνει εναν ρατσισμο που δεν συναδει με το ολο πνευμα της ιατρικης.

Ολοι οι αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων θα συναναστεφουν με συναδελφους απο ξενα πανεπιστημια. Η νοοτροπια "δεν σε γουσταρω γιατι εισαι δικατσας" θα περιθωριοποιησει μονο αυτον που την εχει. Ανεξαρτητα αν την εχει επειδη πιστευει οτι οι δικατσαδες ειναι ασχετοι ή επιδη απλα φοβαται τον ανταγωνισμο.

Και γι'αυτους που προσπαθουν να πεισουν τους εαυτους τους και τους αλλους οτι οι δικατσαδες ειναι ολοι ασχετοι , θα τους πω το εξης. Κατα την διαρκεια του αγροτικου μου ειδα πολλα ιατρικα λαθη απο αποφοιτους ελληνικων πανεπιστημιων. Ειδα να ραβουν δαγκωμα απο σκυλο (αμεσως μετα το δαγκωμα), ειδα να προσπαθουν να θεραπευσουν ιογενη βρογχιτιδα με αντιβιοτικα (ο ασθενη ςχρειαστηκε να νοσηλευτει μετα απο αυτο) και λοιμωδη μονοπυρηνωση να θεραπευεται σαν αμυγδαλιτιδα (με γνωστα επακολουθα).

Κοιταξτε την καμπουρα σας κυριοι και κυριες. Για να το πω πιο κομψα, γινεται εσεις οσο μπορειτε καλυτεροι γιατροι και αφηστε τους αλλους να κουρευονται. Το επαγγελμα εχει γινει πολυ σκληρο και πλεον ο δικηγορος περιμενει στη γωνια για να κανει μηνυση για ιατρικο λαθος. Για τους ασχετους δικατσαδες μην ανησυχειτε. Θα τους "ξερασει" το επαγγελμα και η κοινωνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oι ειδικοτητες στους Ελληνες αποφοιτους και το Αιγαιο στα ψαρια του. Αυτο ως απαντηση στα χαριτωμενα που ελεγες 5 6 ποστ πιο πανω.

Ειπαμε ναι στις εξετασεις (αν και δεν συμφωνω αλλα τι να κανουμε πλεον οπως εγινε) αλλα οχι να βρειτε κι αλλο ενα πατημα να μπαινετε στο συστημα που εξ'αρχης σας απερριψε. Κι οπως εσενα σε κατοχυρωνει το ελληνικο κρατος οτι θα αναγνωριστει το πτυχιο σου, ετσι και μενα καποτε μου ειχε κατοχυρωμενο οτι θα εμπαινα στην σχολη που ηθελα και θα επαιρνα την εκπαιδευση που χρειαζομουν. Και συνταγματικα...

Γενικα εξετασεις με μοριοδοτηση υπερ των ελληνικων αποφοιτων, και αν ειστε καλυτεροι θα το αποδειξετε. Τι φοβαστε λοιπον;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλιστα. Το κρατος δηλαδη σου υποσχεθηκε και ποια ακριβως ειδικοτητα θα κανεις οταν περασες στο ελληνικο πανεπιστημιο. Πολυ ωραιο αυτο. Μου θυμιζει αυτο που ελεγαν παλια (και λενε ακομα σε μερικες περιοχες) "Αφου την ατιμασες, τωρα θα την αποκαταστησεις!!".

Βεβαια δεν συμβαινει σε κανενα αλλο μερος του κοσμου, αλλα τι σε νοιαζει εσενα.

Το ποιο ωραια που ειπες ηταν οτι "το κρατος με κατοχυρωνε οτι θα επαιρνα ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ" . Τι καλο που ειναι το ελληνικο κρατος...

Μαλλον πρεπει να συνειδητοποιησεις οτι θα εισαι τυχερος αν το ελληνικο κρατος (με τον ωραιο σχεδιασμο του) καταφερει να σε αποκαταστησει επαγγελματικα κανοντας οτιδηποτε και σε οποιδηποτε μερος της ελλαδας, και περνοντας μισθο ιδιο με αυτο που παιρνει πωλητρια στο κολωνακι αγαπητε. Αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα για το κρατος και τα σχεδια του για σενα. Και μην ακουσω οτι φταινε οι δικατσαδες γι'αυτο γιατι η ελλαδα (πλην αθηνας-θεσσαλονικης-λαρισσας και λοιπον μεγαλουπολεων) ΔΕΝ ειναι κορεσμενη απο γιατρους. Για την ακριβεια στις περισσοτερες μικρες πολεις υπαρχει ελειψη.

Οσο για το συστημα που με απερριψε ,το εχω απορριψει και εγω εδω και καιρο. Οπως και μερικους καβαλημενους που παραγει, οι οποιοι πιστευουν οτι η ιατρικη στην ελλαδα ειναι τσιφλικι τους. emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο για το συστημα που με απερριψε ,το εχω απορριψει και εγω εδω και καιρο. Οπως και μερικους καβαλημενους που παραγει, οι οποιοι πιστευουν οτι η ιατρικη στην ελλαδα ειναι τσιφλικι τους.

ποιος ειναι λοιπον ρατσιστης??

εγω που τρεχω μαραθωνιο η εσυ που ηρθες με ελικοπτερο??

το συστημα που εσενα σε απερριψε, εγω το κατεκτησα και δε μου χαριστηκε!

τωρα, το να ερχεσαι εσυ απο μια μπανανια (συ ειπας) και να διεκδικεις μια θεση ειδικοτητας επι ισοις οροις με μενα, χωρις τον παραμικρο σεβασμο στον κοπο μου... ε....

emeleosembaaa:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και βεβαια σεβομαι τον κοπο σου. Κι ουτε πιστευω οτι η λαθος νοοτροπια που περιεγραψα χαρακτηριζει την πλειοψηφια. Αν διαβασεις τι εχεις γραψει μεχρι τωρα μπορει και να καταλαβεις οτι εσυ δεν σεβεσαι το δικο μου. Εσυ προσπαθεις να νιωσεις ανωτερος γραφοντας για ελικοπτερα, μπανανιες και τα συναφη. Και αυτο λεγεται κομπλεξ.

Εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος για τον εαυτο μου και τις γνωσεις μου και δεν εχω να αποδειξω τιποτα σε κανεναν. Κι ουτε διεκδικω κατι που ανηκει σε καποιον αλλο. Εσυ πιστευεις οτι εχεις δικαιωματα σε εκπαιδευση και αγορα εργασιας. Και δεν προσπαθεις καν να το αποδειξεις! Το θεωρεις δεδομενο. Εσυ δεν εισαι αντικειμενικος. Και πιστευεις οτι "πας μη ελλην βαρβαρος". Λες και εγω οτι γνωση εχω κατακτησει μεχρι τωρα, την κατεκτησα με λαδωμα.

Σε συμβουλευω να γινεις πιο ταπεινος. Και αν θες οι αλλοι να σεβονται τους κοπους σου, να σεβεσαι κι εσυ τους κοπους των αλλων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ Alex77!

Πρώτη παρατήρηση: από τη στιγμή που τόσο πολύ σε ενοχλεί το ελληνικό κράτος και ο σχεδιασμός του για τους γιατρούς μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις γιατί δεν κάθισες στη χώρα που σπούδασες να ασκήσεις την ιατρική και αγωνίζεσαι να ενταχθείς σε αυτό το σύστημα που τόσο πολύ απεχθάνεσαι. Αν μη τι άλλο θα ελευθερωνόταν μία θέση ειδικότητας για κάποιον άλλον. Δεν θέλω να ωραιοποιήσω τα πράγματα σε καμία περίπτωση, αλλά έναν σεβασμό για το κράτος που θα σου παράσχει αυτό που σε τελική ανάλυση θέλεις δεν βλάπτει.

Δεύτερη παρατήρηση: από τα πολλά ορθογραφικά λάθη που έχεις κάνει στα κείμενά σου που έχουν έκταση μόλις λίγων γραμμών ( περνοντας, κολωνακι, ελλαδας, ελειψη- μόνο από τα δύο τελευταία σου post ) και ανάγοντάς τα σε μία έκθεση αρκετών σελίδων αναφοράς που φαντάζομαι ότι έγραψες στην έκθεση των πανελληνίων εξετάσεων καταλαβαίνει κανείς γιατί δεν πήγες καλά στο μάθημα αυτό όπως μας έχεις εκμυστηρευτεί. Δικαίως λοιπόν σε απέρριψε το σύστημα και είμαι σίγουρος ότι δικαίως θα σε ξαναπέρριπτε σε περίπτωση εξετάσεων για έναρξη ειδικότητας μια και η συντριπτική πλειοψηφία των αποφοίτων ελληνικών ιατρικών σχολών είναι μακράν καλύτεροι εσού και των ομοίων σου. Σε αφήνω λοιπόν να συνεχίσεις να βαυκαλίζεσαι με την ιδέα ότι είσαι γιατράρα και να κοιτάς με υπεροψία εμάς τους πλημμελώς εκπαιδευμένους στην Ελλάδα. Dream on!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To επιπεδο των ελληνων αποφοιτων δεν ειναι σε καμια περιπτωση χαμηλο. Ουτε θεωρω την αγενεια και την υπεροψια ορισμενων εδω μεσα ως χαρακτηριστικα της πλειοψηφιας. Εχω αλλωστε δημιουργησει φιλικες σχεσεις με πολλους.

Τωρα το οτι οι εν ελλαδι εκπαιδευομενοι δεν ειναι καλα εκπαιδευμενοι -συ ειπας αγαπητε ΤΝΦ. Και φυσικα δεν συμφωνω για να μην παρεξηγουμαι.

Καλα, ορισμενη εδω μεσα ειναι εθισμενοι στο να διαβαζουν σημειωσεις. Δεν εξηγειται αλλιως το οτι δεν εννοουν να καταλαβουν αυτα που με απολυτη σαφηνεια γραφω. Ισως πρεπει να αρχισω να γραφω σε στυλ παρουσιασης powerpoint.

ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ

ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΠΤΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΕΠΕΙΔΗ

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ, Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΡΕΧΕΙ ΣΤΟ

ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ.

Αυτα με πολυ δοση χιουμορ μιας και η απαντηση σου δεν χριζει σοβαρης ανταπαντησης.

ΥΓ Γιατραρα δεν ειμαι και ουτε θεωρω τον εαυτο μου. Και δεν θελω να γινω "γιατραρα", ποτε δεν το θελησα. Τι ακριβως θα πει γιατραρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.