Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΤΟ ΛΑΔΩΩΩΜΑΑΑΑ


focus

Recommended Posts

Βρε Alex αγορι μου, δηλαδη πως γινεται να μην καταλαβαινεις αυτα που σου λεω.

Εγραψα : Κι οπως εσενα σε κατοχυρωνει το ελληνικο κρατος οτι θα αναγνωριστει το πτυχιο σου, ετσι και μενα καποτε μου ειχε κατοχυρωμενο οτι θα εμπαινα στην σχολη που ηθελα και θα επαιρνα την εκπαιδευση που χρειαζομουν.

Εγραψες :Το κρατος δηλαδη σου υποσχεθηκε και ποια ακριβως ειδικοτητα θα κανεις οταν περασες στο ελληνικο πανεπιστημιο.

Απο την στιγμη που ως πληρη ιατρικη εκπαιδευση στην Ελλαδα θεωρειται και η ληψη της ειδικοτητας, δεν θα επρεπε το συστημα μεσω του οποιου λαμβανω αυτη την εκπαιδευση να μου κατοχυρωνει την ολοκληρωση της; Το κρατος φυσικα μου υποσχεθηκε οτι ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ αφου με δεχτηκε στις ιατρικες σχολες του...και θα επρεπε αυτη η ειδικοτητα (ως θεση εκπαιδευσης και οχι ως επαγγελματικος τιτλος) να ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

Ας ειστε καλα εσεις ολοι και οι ψηφοι σας και οι μεγαλοοικογενειες που εχετε απο πισω (δεν ξερω για σενα ειδικα ) και δεν σας κουναει τιποτα...Αλλα ακομα κι ετσι να μπουν οι εξετασεις (πανελληνιες-με αδιαβλητα θεματα με η χωρις μοριοδοτηση) να ξεκαθαρισουμε πια με την λερα. Αμαν.

Οσο για τις ελλειψεις, μαθε οτι σε ολα τα πανεπιστημιακα νοσοκομεια η λιγοτερη αναμονη ειναι 2 χρονια. Οσο για τους μισθους που παιρνουμε, εγω αγαπητε επελεξα την ιατρικη οχι για τα λεφτα αλλα γιατι μου αρεσε.

Τελικα πολυ θελω να μπουν ακομα μια φορα πανελληνιες εξετασεις...ετσι για να βουλωσουν ολα τα στοματα επιτελους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Last Reply

Notbad , καλά τα λές , αλλά μου φαίνεται ότι έχεις μείνει λίγο πίσω στην πραγματικότητα των αναμονών....Για παθολογία σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ κλινική -φυσικά όχι τις πανεπιστημιακές-η αναμονή είναι μεγαλύτερη απο 5 χρόνια .Ναι , καλά διαβάσατε ....Ακόμα και για τα Νομαρχιακά Νοσοκομεία η αναμονή είναι πάνω απο 3 χρόνια..... :splaaaats::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα απο τα θεματα χειρουργικης οταν περασα ηταν η απιστευτη ερωτηση "τι ειναι μεταχρονο καρκινωμα παχεος εντερου". Θα μου πεις "τωρα για ενα θεμα κανεις ετσι?".  Ναι γιατι επιτυχια σε εξετασεις δικατσα σημαινει (με ανεπισημα στοιχεια αφου δεν υπαρχουν επισημα -ουτε βιβλιογραφια δεν υπαρχει) απαντηση στο 90% των θεματων.

emeleos Αν αυτό είναι το δύσκολο θέμα,τα εύκολα πώς είναι;Έτσι για την ιστορία μετάχρονη λέγεται η νεοπλασία που αναπτύσσεται αρκετό χρονικό διάστημα μετά την ανάπτυξη μιας προηγούμενης,τόσο ώστε να μην μπορεί να χαρακτηριστεί ως μετάσταση.Και το χρονικό διάστημα αυτό στον καρκίνο του παχέως εντέρου αν θυμάμαι καλά είναι περί τα 5-6 χρόνια.Αν εγώ χωρίς να έχω διαβάσει 1 χρόνο χειρουργική και έχοντας τελειώσει την ιατρική εδώ και 5 μήνες μπορώ να το απαντήσω,τίθεται το ερώτημα:είσαι ικανοποιημένος με τον εαυτό σου και πιστεύεις ότι το ελληνικό κράτος μπορεί να σου δώσει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ώστε να αντιμετωπίζεις ασθενείς ως αγροτικός γιατρός ας πούμε;Όταν γράφεις ένα παραπεμπτικό σημείωμα ή διαβάζεις μια γνωμάτευση σου φαίνεται πολύ να ξέρεις τι είναι ο μετάχρονος καρκίνος;Συνειδητοποιείς ότι οι ασθενείς έχουν το δικαίωμα στην άριστη δυνατή περίθαλψη; Στην τελική θεωρείς ότι σας ρίχνει το ελληνικό κράτος;

emarright Αυτό περί 90% από που προκύπτει;Έχω διαβάσει και τα θέματα παθολογίας ΔΙΚΑΤΣΑ 2003 με τις απαντήσεις που επιθυμούν οι καθηγητές που τα έγραψαν(αυτά παθαίνει κανείς αν ξεχνάει πράγματα πάνω στο γραφείο του!) και μπορώ να πώ ότι οποιαδήποτε εξέταση παθολογίας στο ελληνικό πανεπιστήμιο,τουλάχιστον αυτές που πέρασα εγώ,ήταν πιο δύσκολες.Δεν ξέρω πώς κάποιος που έχει προετοιμαστεί έναν ολόκληρο χρόνο δεν μπορούσε να γράψει αυτά τα θέματα.Όλα περιέχονται δε στην παθολογία που έχουν γράψει τα μέλη ΔΕΠ της ιατρικής Αθηνών,βιβλίο που διαβάζουν κιόλας οι ΔΙΚΑΤΣΑδες που δίνουν στην Αθήνα.

emcensored Λοιπόν,πιστέυω ότι οι ΔΙΚΑΤΣΑδες έπρεπε από μόνοι τους να πιέσουν για να δυσκολέψουν οι εξετάσεις ώστε να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι,όπως και οι φοιτητές στα ελληνικά πανεπιστήμια με την σειρά τους πρέπει να πιέσουν για μια ουσιαστική αναβάθμιση στα πτυχία τους:αυτή της γνώσης και όχι της θεσμικής αμάθειας που έχουμε σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex, από όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα, έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι είσαι από τους, μάλλον λίγους, που αντιμετωπίζουν την ιατρική με σοβαρότητα και νομίζω ότι έχεις συνειδητοποιήσει πως ανθρώπινες ζωές εξαρτώνται από τις γνώσεις και τις ικανότητές σου. Γνωρίζω και προσωπικά αρκετούς που πήραν πτυχίο ιατρικής νομίζοντας ότι κάνουν πλάκα, γι'αυτό και εκτιμώ την στάση σου. Με αυτά ως δεδομένα όμως, θέλω ειλικρινά να σε ρωτήσω κάτι. Γιατί αποφάσισες να εμπιστευθείς την εκπαίδευσή σου, η ποιότητα της οποίας θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την επαγγελματική -και όχι μόνο- πορεία σου, στο εκπαιδευτικό σύστημα μιας χώρας σαν την Γιουγκοσλαβία; Όταν πήγες στο Βελιγράδι, προφανώς ήξερες ότι δεν είναι μέλος της Ε.Ε., ότι δεν έχει και το αρτιότερο σύστημα εκπαίδευσης και υγείας, ότι βρίσκεται δίπλα ή και μέσα σε εμπόλεμη ζώνη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τις δομές και την λειτουργία μιας χώρας. Γιατί δεν απευθύνθηκες σε ένα πιο αξιόπιστο σύστημα για να αποκτήσεις τις γνώσεις που σου χρειάζονται; Μπορεί να τις έχεις, δεν το αμφισβητήσω αυτό, αλλά είμαι βέβαιος ότι θα μπορούσες να βρεις καλύτερες συνθήκες. Γιατί δεν το έκανες, για να είσαι τώρα ήσυχος κι εσύ και να μην έχει κανείς πάτημα να σε κατηγορήσει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Olive μιλαω για ολες τις ειδικοτητες... :) οπως ακτινοδιαγνωστικη, παθολογοανατομια, μικροβιολογια που εχουν τα λιγοτερα χρονια αναμονης. Τι να λεμε, εδω μια νεα ειδικοτητα που ξεκινησε περυσι και ειναι σαν πυρηνικη ιατρικη (δεν θυμαμαι ακριβως τον τιτλο) εχει κιολας 2 χρονια αναμονη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοι κυριοι και κυριες, μολις ειδα οτι με περιμενουν πολλα ερωτηματα για απαντηση (ελπιζω να μην ειναι ρητορικα). Σας διαβεβειω οτι δεν μπορω να απαντησω προσωρινα λογω ελλειψης χρονου και μονο.

Θα πω μονο οτι δεν με ενδιαφερει να πεισω τον οποιονδηποτε εδω μεσα για το αν ειμαι ικανος να ασκησω ιατρικη στην ελλαδα. Πως θα μπορουσα αλλωστε εδω μεσα αφου εσεις ταυτιζετε αυτην την ικανοτητα με το αν καποιος εχει τελειωσει ελληνικο πανεπιστημιο. Λες και στις ανατολικοευρωπαικες χωρες οι αρρωστοι πεθαινουν κατα χιλιαδες καθημερινα στα νοσοομεια...

Για ενα πραγμα μονο θελω να σας πεισω. Δεν θα επιτρεψω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να με κανει να νιωσω ξενος στην ιδια μου τη χωρα. Για τα υπολοιπα (γνωσεις. ικανοτητες) θα κριθω οταν και οπου πρεπει.

Σας χαιρετω προσωρινα ... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα επιτρεψω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να με κανει να νιωσω ξενος στην ιδια μου τη χωρα.

ησυχασε

και μονο τα "δυσκολα" θεματα του "δυσκολου" ΔΙΚΑΤΣΑ δειχνουν πως καθολου ξενοι δεν μας ειναι οι ex Oriente ημετεροι

Για τα υπολοιπα (γνωσεις. ικανοτητες) θα κριθω οταν και οπου πρεπει.

τελος παντων, θες η οχι τις εξετασεις για ειδικοτητα?

η μηπως, απλως σε πιεζει (και σενα!!) η μεγαλη αναμονη :o:blink::lol:

για να δουμε τι τρυπα θα βρουμε emkafesemclown1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε bcaleg ειπε οτι θεωρει σκοπιμο και σωστο να αυξηθει ο αριθμος των εξεταζομενων μαθηματων,να γινει η εξεταση πιο ουσιαστικη-δυσκολη και-πρωτιστως αυτο- αδιαβλητη! Δεν καταλαβαινω γιατι επιμενεις τοσο με το θεμα των εξετασεων για ειδικοτητα...Εκτος αν η "διακριση" σε ανταγωνιστικου τυπου εξετασεις ειναι αυτοσκοπος΄ή παλι αν συμβιβαζομαστε τοσο ευκολα με την οποιαδηποτε προχειροτητα προτεινεται απο την εκαστοτε πολιτικη εξουσια,κυριευμενοι απο το πνευμα που τοσο καλα η τελευταια καλλιεργει,οτι δηλαδη "εκεινοι ξερουν","οι περισσοτερες αξιωσεις,ακουγονται καλες αλλα δε γινεται να εφαρμοστουν".

Μαλλον καπως αλλιως θα το βλεπεις...

Τωρα, αναρωτιεμαι αν το οσα γραφει ο Alex77 περι υπεροψιας εχουν καποια βαση... :)

Η σταση του δε δικαιολογει τον-ομολογουμενως ενοχλητικο για τον αποδεκτη-οξυ τονο και το εντονο υφος που χαρακτηριζουν καποιες απο τις απαντησεις-σχολια.

Οσο και αν ειναι κατανοητη μια καχυποψια,για τους γνωστους λογους...

Τα περι ορθογραφικων λαθων,TNF, ηταν σαφεστατα υπερβολικα! Εφτασες στο σημειο να προφητευσεις την αποτυχια του στις μελλοντικες-αν υπαρξουν-εξετασεις για την ειδικοτητα!

Και 2 ερωτησεις: 1)Αληθεια,το ερωτημα "τι σημαινει γιατραρα"γιατι εμεινε αναπαντητο;

2)Βλεπει καποιος ρατσιστικη διαθεση απο μερους του Alex77;Ελεος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex77 emrockon

δεν έχω διαβάσει πολύ το συγκεκριμένο θέμα αλλά μου αρέσει υπερβολικά ο τρόπος με τον οποίο στηρίζεις τις θέσεις σου!!!!

Μακάρι να είχαμε περισσότερους σαν και εσένα συμφοιτητές στην Ιατρική Αθήνας!

emrockonemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞ.ΑΠΛΩΣ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΜΠΟΡΙΟ ΠΤΥΧΙΩΝ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΦΤΥΝΟΥΝ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.ΑΠΛΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΑΣΝ ΔΙΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΙΓΟΥΡΑΡΟΥΝ ΩΣ ΑΓΡΟΤΙΚΟΙ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΑΠΕΤΥΧΑΝ ΣΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΟΥΤΕ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΝΤΑΝ,ΟΤΑΝΜ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΠΟΥΛΜΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΜΠΟΛΕΜΗ ΣΕΡΒΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ!

ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΟΜΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΛΕΓΑΝ,ΔΗΛ.ΠΕΡΙ ΑΥΞΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΤΕΛΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΡΙΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΔΙΚΑΤΣΑ!ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΥΝΟΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΠΩ,ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΤΕΛΕΙΕΣ,ΑΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΨΟΥΝ-ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΕΞΟΜΟΙΩΘΟΥΝ.ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ,ΑΓΩΝΙΑ ΓΟΝΕΩΝ,ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ,ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ,ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ,ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ,ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΙΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΜΩΣ,ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΤΕΛΕΙΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΤΩΡΑ ΑΣ ΔΥΣΚΟΛΕΨΟΥΝ.

ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΑ,ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΔΕ ΤΟ ΑΜΦΙΟΣΒΗΤΕΙ!

ΑΛΛΑ Ο ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΓΩ ΜΠΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΟΙΔΙΑ ΛΙΓΟ?ΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΜΑΓΚΑΣ!ΝΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΡΟΜΟ! emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλαιολογε, ο τροπος που βλεπεις το συγκεκριμενο θεμα ειναι ο τροπος του αποφοιτου ελληνικου πανεπιστημιου. Αυτο ειναι απολυτα αποδεκτο. Παντα ομως υπαρχουν 2 πλευρες σε ενα νομισμα. Καλο ειναι να το αναγνωριζουμε αυτο μιας και βοηθαει να ειμαστε αντικειμενικοι. Δεν μπορω να απαιτησω απο εσενα να "μπεις στα παπουτσια" καποιου που ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να ξενιτευτει στα 19 του για να σπουδασει αυτο που ηθελε και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να μπλεξει με ολο αυτο το κυκλωμα (που με αρκετη ακριβεια περιγραφεις). Το αν θα το κανεις ειναι δικο σου θεμα -οπως και το γιατι θα το κανεις. Για μενα η αντικειμενικοτητα ειναι μερος της βιοσοφιας μου και με εχει βοηθησει πολυ στη ζωη μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tωρα για το οτι κανω τον καλο... Εχω πει νομιζω αρκετα που με εκαναν αντιπαθητιοκο. Στο οτι ειμαι συμφωνος να αυξηθουν τα μαθηματα στο δικατσα κολλησες? Ετσι πιστευω και ετσι λεω και λιγο με ενδιαφερει η κριτικη που δεχομαι ΚΑΙ σε αυτο το θεμα.

Το τελευταιο πραγμα που ειχα στο μυαλο μου οταν αποφασισα να γραψω εδω ηταν να προσπαθησω να γινω συμπαθης. Αν τωρα το οτι μ'αρεσει να συζηταω πολιτισμενα σε βαζει σε πονηρες σκεψεις, μαλλον φταιει η δυσπιστια σου και τα βιωματα σου.

ΥΓ. Επισης, μ'αρεσει να ανοιγω την πορτα στις κοπελες που συνοδευω. Ειμαι φλωρος γιατρε μου?? embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αααααααααααχ...πικρη η μπαγκετα της ξενιτιάς, συνάδελφοι..... ειδικά άμα όταν δεν έχει και cottage cheese επάνω...

ρε μας δουλευουνε............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το θεσω ως εξης. Το να σπουδαζεις σε χωρες πρωην ανατολικου μπλοκ σημαινει επι το πληστον οτι εισαι σε μειονεκτικη θεση σε σχεση με τον ελληνα φοιτητη. Ακομα και η επαφη με τον ασθενη (απο τους κυριοτερους τροπους μαθησεως) ειναι πιο δυσκολη λογω της γλωσσας. Αν μπορουσα να διαλεξω που θα σπουδασω θα διαλεγα την ελαδα σαφεστατα. Γιατι ακομα κι αν μπορουσα να σπουδασω σε μια δυτικοευρωπαικη χωρα (αγγλικα-γαλλικα τα χειριζομαι σχεδον οσο καλα οσο και τη μητρικη μου γλωσσα) θα ειχα να αντιμετωπισω και το προβλημα του ρατσισμου, το οποιο οσο παει και μεγαλωνει στην δυτικη ευρωπη. Σε αυτο δεν εχουμε να ζηλεψουμε τιποτα απο τους υπολοιπους ευρωπαιους απ'οτι βλεπω... :blink:

Επισης, οι γονοι μεγαλογιατρων και πανεπιστημιακων υπαρχουν -οπως ηδη εχω πει- ομως ειναι μια μειοψηφια. Και πως να μην θελουν αυτοι οι ανθρωποι να γινουν τα παιδια τους γιατροι, οταν εχουν τους εχουν ηδη στημενη επιχειρηση. Τραγικο το φαινομενο, δεν μπορει να εξηγηθει μονο μεσα στα πλαισια της γονικης αγαπης αλλα υπαρχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορω να απαιτησω απο εσενα να "μπεις στα παπουτσια" καποιου που ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να ξενιτευτει στα 19 του για να σπουδασει αυτο που ηθελε και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να μπλεξει με ολο αυτο το κυκλωμα (που με αρκετη ακριβεια περιγραφεις).

Με όλη την καλή διάθεση και - ομολογώ - έχοντας διαβάσει μόνο αυτήν τη σελίδα...τι εννοείς λέγοντας ότι αναγκάστηκες να πας εκεί για να σπουδάσεις ιατρική;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι ακομα κι αν μπορουσα να σπουδασω σε μια δυτικοευρωπαικη χωρα (.....) θα ειχα να αντιμετωπισω και το προβλημα του ρατσισμου, το οποιο οσο παει και μεγαλωνει στην δυτικη ευρωπη.

αυτο ειναι!!

κι εψαχνα μια δικαιολογια για να μην παω στην Αγγλια!

ειναι ρατσιστες μωρε οι ατιμοι!

κι αν με απορριψουν αυτοι μια θα τους απορριψω κι εγω δεκαπεντε, να μαθουν τι εστι ελλην καταφερτζης!

θα σας δω στο πλοιο, μαγκες

emfrance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει μεγαλο προβλημα ρατσισμου στην δυτικη ευρωπη. Οχι μονο με την εννοια της ξενοφοβιας γενικα. Αλλα και με την εννοια του οτι πολλοι ξενοι καταλαμβανουν πλεον θεσεις εργασιας βρισκομενοι σε ανταγωνισμο με τους ντοπιους. Πως νομιζεις οτι θα σε αντιμετωπισουν για παραδειγμα στο Βελγιο ή στη Γαλλια οι ντοπιοι φοιτητες και γιατροι οταν πας να τους παρεις μια θεση στο πανεπιστημιο ή στην κλινικη ενος νοσοκομειου? Γιατι εκει οι θεσεις ειναι πραγματικα μετρημενες και ισχυει το "ο θανατος σου η ζωη μου.

Και μαθε επισης οτι οταν ξεκινησα να σπουδαζω, τα πανεπιστημια στο Βελγιο -τα οποια ειναι εξαιρετικου επιπεδου- ηταν ανοιχτα σε ολους και χωρις εξετασεις. Το συστημα ομως εκει ειναι και εξαιρετικα δυσκολο. 2 εξεταστικες μονο σε καθε ετος και χωρις δικαιωμα να αφησεις μαθηματα προηγουμενου ετους. Και αν δεν τα περασεις ολα σε αυτες τις 2 εξεταστικες... αντε γεια.

Δεν ξερω τι νομιζεις οτι καταφερνεις με αυτο το ειρωνικο στυλ. Εκτος απο το να γελοιοποιεισαι βεβαια. Επισης δεν ξερω αν εισαι καλος γιατρος με την εννοια της επαρκειας γνωσεων. Παντως σαν ανθρωπος η ποιοτητα σου θα μπορουσε σιγουρα να ανεβει αρκετα.

emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, Alex77, λες ότι δεν πήγες στο Βέλγιο διότι ήταν δύσκολο να βγάλεις τη σχολή. Λες δηλαδή ότι το σύστημα σε ανάγκασε να πας στη Σερβία διότι στις εξετάσεις (που ήταν άδικες αν κατάλαβα καλά ) κόπηκες, αλλού ήταν δύσκολα, άρα ήσουν αναγκασμένος να πας Σερβία. Αφού εσύ ο ίδιος αναγνωρίζεις ότι εκεί είναι μπανανία και ότι άμα θέλεις εκεί παίρνεις το χαρτί χωρίς να μάθεις τίποτα και ότι επίσης το ΔΙΚΑΤΣΑ είναι διαβλητό, πώς τη βλέπεις τη φάση; Εσύ αν είχες περάσει τις εξετάσεις και τέλειωνες εδώ πώς θα σου φαινόταν να μην μπορείς να κάνεις ειδικότητα επειδή μπαίνουν άλλοι τριπλάσιοι από το παράθυρο; Οι οποίοι μάλιστα παραδέχονται οι ίδιοι ότι τέλειωσαν την Ιατρική κάπου όπου μπορούσες να τελειώσεις χωρίς να μάθεις τίποτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αlex, δεν μου απάντησες στο ερώτημά μου, αλλά με βάση αυτά που έγραψες για το Βέλγιο, δίνεις την εντύπωση ότι μπορούσες να πας και εκεί για σπουδές, αλλά προτίμησες το Βελιγράδι, επειδή στο Βέλγιο είναι δύσκολα. Γνωρίζω κι εγώ ότι στο Βέλγιο υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός μέσα στο πανεπιστήμιο, αλλά το ότι επέλεξες την εύκολη λύση είναι αυτό που σου στερεί την "καλή μαρτυρία". Όπου και να σπουδάσεις, αν αγαπάς την ιατρική, κάτι θα μάθεις, δεν υπάρχει αμφιβολία. Γιατί όμως να διαλέξεις την εύκολη λύση;

Δεν είναι σωστό να πιστεύουμε ότι όλοι οι απόφοιτοι των βαλκανικών πανεπιστημίων είναι χειρότεροι των αντιστοιχων ελληνικών, νομίζω όμως ότι η πλειονότητά τους, όταν ήρθε η δύσκολη στιγμή της επιλογής, διάλεξε το ευκολότερο, που σπανίως είναι και το καλύτερο. Από την στιγμή που ισχυρίζεσαι ότι ήθελες πολύ να γίνεις γιατρός, νομίζω ότι θα έπρεπε να προσπαθήσεις περισσότερο, ώστε να βρεις τον τρόπο που θα σε κάνει καλύτερο γιατρό. Όταν διάλεγες το Βελιγράδι, νομίζω ότι ήξερες πως οι σχολές του Βελγίου, για παράδειγμα, σου παρέχουν μεγαλύτερες εγγυήσεις καλής εκπαίδευσης.

Δεν απευθύνομαι τόσο σ'εσένα, γιατί μπορεί να είχες πολλούς λόγους που σε έκαναν να προτιμήσεις αυτήν την λύση, αλλά από τους εκατοντάδες φοιτητές ιατρικής των ανατολικών χωρών, είναι πολλοί αυτοί που πήγαν γιατί ήταν "πιο εύκολα". Τυχαίνει να ξέρω ότι και σε πανεπιστήμια της Βουλγαρίας δεν επιτρέπεται να χρωστάς μαθήματα, αλλά εκεί οι φοιτητές ξέρουν ότι μπορούν να τα αγοράσουν, αν βρεθούν στα δύσκολα.

Μπορεί από άποψη συνθηκών ζωής οι βαλκανικές χώρες να είναι πραγματικά δύσκολες για ένα 19χρονο παιδί, αλλά εδώ μιλάμε για ιατρική εκπαίδευση και σίγουρα, η επιλογή των Βαλκανίων είναι η πιο εύκολη λύση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αααα, φιλιππε, δεν διαλεξα να σπουδασω σε ενα περιβαλλον ονειρεμενο. Το λεω γιατι το πανεπιστημιο μιας πολης του βελγιου το ειδα με τα ιδια μου τα ματια. Δεν μπορεις να φανταστεις επιπεδο. Κι ομως δεν το διαλεξα. Το γιατι θα τα καταλαβεις αν διαβασεις αυτα που λεω για τον εκει ανταγωνισμο. Βεβαια ο καθε ενας μπορει να πει οτι θα τα καταφερνε εκει. Αλλο η θεωρια ομως κι αλλο η πραξη.

Τωρα για το πως θα ενοιωθα αν εγω ημουν στη θεση του αποφοιτου ελληνα πανεπιστημιου. Υποθετω οτι η αν κατασταση που ειχα στο μυαλο μου ειναι "πανεπιστημιο-πτυχιο-αγροτικο-μια απο τις ειδικοτητες της επιλογης μου" με μονο μερικα χρονια αναμονης στο ενδιαμεσο, τοτε τι πληγμα για μενα θα ηταν μεγαλο. Πιθανον και να περναγα μεσα απο τα σταδια μη αποδοχης-θυμου-λυπης-αποδοχης. Ο θυμος βεβαια μπορει να μη μου περναγε και ποτε. Αλλα θα ημουν θυμωμενος με αυτους που θα επρεπε να ειμαι θυμωμενος.

Τωρα θα πουν καποιοι οτι παλι προσπαθω να ειμαι συμπαθης. Εγω απλα προσπαθω να ειμαι αντικειμενικος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορω να απαιτησω απο εσενα να "μπεις στα παπουτσια" καποιου που ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να ξενιτευτει στα 19 του για να σπουδασει αυτο που ηθελε και ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΕ να μπλεξει με ολο αυτο το κυκλωμα (που με αρκετη ακριβεια περιγραφεις).

Με όλη την καλή διάθεση και - ομολογώ - έχοντας διαβάσει μόνο αυτήν τη σελίδα...τι εννοείς λέγοντας ότι αναγκάστηκες να πας εκεί για να σπουδάσεις ιατρική;

Ευχαριστώ...

Τι εννοείς αναγκάστηκες;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε Alex, με συγχωρείς αλλά όταν λες ότι προτίμησες να πας σε μια χώρα όπως η Σερβία για να σπουδάσεις Ιατρική (όταν μάλιστα υποθέτω δεν ήξερες καν τη γλώσσα ) και απέρριψες το Βέλγιο όταν μάλιστα λες ότι μιλάς άπταιστα Γαλλικά και όχι για οικονομικούς λόγους αλλά επειδή ήταν δύσκολα εκεί και είχε μεγάλο συναγωνισμό, αυτό κάτι λέει. Αφού ήθελες να γίνεις γιατρός για τους σωστούς λόγους δεν ακούγεται και πολύ ωραίο να λες ότι δεν πήγες κάπου που είχε ψηλό επίπεδο επειδή ήταν δύσκολο να τα βγάλεις πέρα.

Με συγχωρείς για την κρίση επί προσωπικού, αλλά ο ίδιος τα γράφεις αυτά για τον εαυτό σου και τα υποστηρίζεις. Εφόσον εκτίθενται δημόσια, μπορεί να γίνεται και δημόσια κριτική...

Όσο για το μετάχρονο, χωρίς να έχω κάποια εξειδίκευση στην Αγγλική ορολογία, μπορώ να σου παραθέσω τα ακόλουθα από ένα απλό search στο διαδίκτυο:

Link1

Link2

Link3Link4

Επιμένεις ότι είναι μόνο ελληνικός όρος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.