Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΤΟ ΛΑΔΩΩΩΜΑΑΑΑ


focus

Recommended Posts

Καλά, καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει... δεν είναι και γελοία τα θέματα του ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά τουλάχιστον ένα τεστάκι στο Internet (www.dikatsa.gr) το περνά πιστεύω άνετα οποιοσδήποτε πτυχιούχος Αθήνας. Πόσο μάλλον κάποιος που διαβάζει για Παθολογία ή Χειρουργική 6ου και τα'χει κια πιο πρόσφατα τα γ@μημένα...

Ε καλά SarandosKaptanis από το σπίτι με φραπεδακι χωρίς το άγχος τις εξέτασης και το πιθανόν άγχος τις στιγμής χωρίς να γράφεις 15 Ιουλίου 5 η ώρα το απόγευμα κι εγώ το περνάω και με 80% ποσοστό επιτυχίας αμαλαχι να ουμ.

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ Ο ΝΟΜΙΚΑΡΙΟΣ ΤΡΙΤΟΔΕΣΜΙΤΗΣ ΟΤΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ,ΟΥΤΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΖΩΕΣ.....ΟΥΣΤ !!!!ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΓΕΛΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ!!!

Δηλαδή εσύ όταν βρήκες από την σχολή , γιατί εμείς σε αυτό το επίπεδο είμαστε απόφοιτοι , ήξερες τα πάντα και δεν θα έστελνες κανένα?

Και γιατί μπήκες στην διαδικασία να πάρεις ειδικότητα και δεν πήγες για επιμελητής ή προφεσορας ακομα καλυτέρα να σώσεις τον κοσμάκη ????????

Με το ΔΟΑΤΑΠ γελάμε ολοι και εμείς που το ζούμε ακομα περισσότερο είναι μια γελοία κρατική υπηρεσία χωρίς νόημα και σκοπό πέραν το ότι κάνει έναν έλεγχο αν το κάνει και αυτό ότι τουλάχιστον σπούδαζες εκεί και δεν πήρες ένα πτυχίο από Ελλάδα με το ταχυδρομείο.

:antegeia: RE palaiologos :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Last Reply

Ο διαγωνισμός για θέσεις ειδικότητας πρέπει να γίνεται από τον ΑΣΕΠ.

Οι καθηγητές και οι γιατροί που προσπαθούν να βολέψουν τους στόκους γιους τους να απομονωθούν και να διασυρθούν σε όλα τα επίπεδα.

Να γίνει ευρεία προπαγάνδα για το σκάνδαλο του ΔΙΚΑΤΣΑ και να ζητηθεί η άμεση φυλάκιση των υπευθύνων και η άρση της αναγνώρισης των πτυχίων.

Μαζικό ξεσκαρτάρισμα τώρα.

Θάνατος στους γελοίους παλαιούς γιατρούς,τους διεφθαρμένους καθηγητές τους δειλούς συνδικαλιστές.

Ομάδες κρούσης για συνεχή αμφισβήτηση.Διάδωση των απόψεών μας με κάθε μέσο.

Συντρίψτε τα πεθαμένα φαντάσματα του παρελθόντος.

Ανοίξτε το δρόμο εξοντώνοντας τους ετοιμόρροπους ανίκανους,τα σκουπίδια που σας εμπαίζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δίκιο.Τέτοιες καταστάσεις μπορούν να αρθούν μόνο με δυναμικά και μαζικά.τουλάχιστον δε θα ειμαι ένας άβουλος μοιρολάτρης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διαγωνισμός για θέσεις ειδικότητας πρέπει να γίνεται από τον ΑΣΕΠ.

Οι καθηγητές και οι γιατροί που προσπαθούν να βολέψουν τους στόκους γιους τους να απομονωθούν και να διασυρθούν σε όλα τα επίπεδα.

Να γίνει ευρεία προπαγάνδα για το σκάνδαλο του ΔΙΚΑΤΣΑ και να ζητηθεί η άμεση φυλάκιση των υπευθύνων και η άρση της αναγνώρισης των πτυχίων.

Μαζικό ξεσκαρτάρισμα τώρα.

Θάνατος στους γελοίους παλαιούς γιατρούς,τους διεφθαρμένους καθηγητές τους δειλούς συνδικαλιστές.

Ομάδες κρούσης για συνεχή αμφισβήτηση.Διάδωση των απόψεών μας με κάθε μέσο.

Συντρίψτε τα πεθαμένα φαντάσματα του παρελθόντος.

Ανοίξτε το δρόμο εξοντώνοντας τους ετοιμόρροπους ανίκανους,τα σκουπίδια που σας εμπαίζουν.

Ρε κολλητέ, ενώ συμφωνώ με ό,τι γράφεις... έλεος πια μ'αυτή τη γραφική επιλογή των λέξεων. Τί είσαι ρε; Μετενσάρκωση του Χίμλερ; :splats:

Θάνατος; :huh:

Συντρίψτε; :o

Ομάδες κρούσης; :unsure:

Μαζικό ξεσκαρτάρισμα; emno

Εξοντώνοντας; :wacko:

Η περίπτωσή σου είναι ανησυχητική. Κι εγώ σιχαίνομαι τους παραθυράκηδες αλλά ρε φίλε τι'ναι τούτο με σένα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
δηλαδη στο Βελιγραδι οι ξενοι φοιτητες ειναι ξεχωρα, σε ειδικη κατηγορια? και σπουδαζουν σε "ξεχωριστο" τμημα του πανεπιστημιου/σχολης? με αλλα κριτηρια?

εμ...χειρουργικη δεν ηταν το μαθημα οπου ηταν αυτη η ερωτηση?

Κοιτα να δεις αν εισαι ευτηχισμενος που σπουδασες εδω, σου βγαζω το καπελο, αλλα μην πιστευεις οτι οι αλλοι ειναι οι αχρηστοι επειδη σπουδασαν εξω, αν βαλεις κατω τα χρονια που θα εχανες προσπαθωντας να περασεις με πανελληνιες σε αλλη χορα θα ησουνα 2 η τριτο ετος, αν εσυ πιστευεις οτι αξιζε ο μαζοχισμος να περασεις στην ελλαδα δεν σε κανει καλυτερο γιατρο απο μενα που πιγα Ρουμανια. Αν ετυχε να γινεται τις Π..... στο ΔΙΚΑΤΣΑ να εχει αλλαξει οναμα και δεν ξερο εγω τι ποσες φορες σε λιγα χρονια αυτα ειναι μια εικονα του τι συμβαινει στην Ελλαδα και κατα επεκταση οποιοσδηποτε θα πιστευε και στα Ελληνικα πανεπιστημια.

Γι' αυτο και δεν γυρισα στην ελλαδα ζω στην Αγγλια ειμαι ευτιχισμενος που κρινομαι βασει των γνοσεων και των ικανοτητων μου και οχι βασει του αν περασα η οχι παννεληνιες η αν φοιτησα σε ενα διεθνους "φημης" και βεληνικους ελληνικου πανεπιστημιου με χιλιαδες ωρες χαμενες απο καταληψεις και απεργιες. Εγω ποτε μου δεν ειχα τι δινατοτητα να παρο μαθηματα μεχρι το πτυχιο, οι εξετασεις επρεπε να τελειωσουν μαζι με το ετος. Ολοι οι καθηγιτες γελουσαν με την ιδεα οτι στην ελλαδα μπορεις να συνεχισεις τις σπουδες σου χωρις να περασεις Ανατομια, Φυσιολογια κτλ στην αντιστοιχη εξεταστικη. Δεν το πιστευαν οταν τους το πα.....

Μου λεγανε οτι αυτα τα μαθηματα κρινουν το φοιτητη και χωριζουν τα μπαζα απο τους γιατρους...

Εδω ομως ειναι Ελλαδα, τα μπαζα παιρνουν πτυχιο δινοντας ανατομια στο 6 ετος, και μετα εχουν και αξοιοση να με κοιτανε αφ ηψηλου εχοντας περασει ενα καλοκαιρη κολλοντας αφοισες για καποιον υποψηφιο που θα τους εξασφαλισει θεση καπου....

Αρκετα διαβασα στο φορουμ ελπιζο να ηρεμισετε και να δουμε πως θα βρεθει ενα συστημα εξετασεων για ασκηση επαγγελματος που θα δινουν και οι εδω αποφοιτοι και οι υπολοιποι απο το εξωτερικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΑΙΡΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ ΣΤΗ ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ- ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΗΣ-ΤΡΙΤΗΣ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΝ

ΑΝ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΒΓΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΑΥΤΟ ΔΕ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΧΟΡΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΛΙΒΑΔΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΞΕΦΥΓΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ...ΜΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΝΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΟΛΑ,ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΑ Ή ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΙΔΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΣΚΥΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ...

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΠΛΗΡΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ.ΟΤΑΝ ΦΩΝΑΖΑΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΡΙΝ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΑ ΧΟΥΦΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΩΝ ΕΞΟΡΓΙΖΟΤΑΝ...ΠΑΡΤΟ ΑΥΓΟ ΚΑΙ ΚΟΥΡΕΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω στον Teligr και έγραψα ένα post που πριν λίγο το έσβησα όλο. Η αντιπαράθεση νομίζω ότι έχει καταντήσει ανούσια προ πολλού. Σε μία στιγμή βαθιάς αυτοκριτικής διαπίστωσα ότι έχω αναλώσει τον περισσότερο χρόνο μου στο greekmeds παρακολουθώντας ή συμμετέχοντας σε τέτοιες συζητήσεις και αποφάσισα να βάλω ένα τέλος. Έτσι, ακολουθώντας την προτροπή της faraway, let's sing altogether μαζί με τον μεγάλο φιλειρηνιστή John:

Imagine there's no heaven,

It's easy if you try,

No hell below us,

Above us only sky,

Imagine all the people

living for today...

Imagine there's no countries,

It isnt hard to do,

Nothing to kill or die for,

No religion too,

Imagine all the people

living life in peace...

Imagine no possesions,

I wonder if you can,

No need for greed or hunger,

A brotherhood of man,

Imagine all the people

Sharing all the world...

You may say Im a dreamer,

but Im not the only one,

I hope some day you'll join us,

And the world will live as one.

Αυτό είναι και το τελευταίο μου post αγαπητοί φίλοι. Κάπου εδώ νομίζω ότι έκλεισε ο κύκλος μου. Στο site αυτό γέλασα, εκνευρίστηκα, προβληματίστηκα αφού πέρασα ατέλειωτες ώρες εδώ τους τελευταίους 6-7 μήνες. Απουσία δουλειάς, είχε γίνει μέρος της καθημερινότητάς μου.

Σας ευχαριστώ όλους για τις γόνιμες και δημιουργικές συζητήσεις που διεξήχθησαν στα forums του gm και για τις ευχές σας για την πρόσφατη επιτυχία μου.

Ο έκπτωτος άγγελος καταβαραθρώθηκε στην κόλαση....

ΥΓ Thanx faraway, χάρη σε σένα κατάλαβα πολλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε Deposed Angel μη φευγεις ρε!!Και γω απο καιρο σε καιρο βριζομαι εδω μεσα,αλλα υπαρχουν και τοπικς οπoυ τα πραγματα ειναι ειναι πιο ανεμελα και κανουμε πολλη πλακα!!Γιατι δε δοκιμαζεις να γραψεις μονο για πλακα?Πιστευω εχεις πολυ χιουμορ και θα ηθελα να δω και αυτη σου την πλευρα,περα απο αυτην του αξιου επιστημονα που ολοι εκτιμουμε!!Οντως αυτες οι αντιπαραθεσεις ειναι κουραστικες και γω διαπιστωσα πως μετριοπαθη ατομα με τον καιρο καφροποιουνται εδω μεσα...Αν ομως βαλουμε περισσοτερο την πλακα στη ζωη μας θα κανουμε πολυ κεφι!!Τελος παντων εμεις δε θα χαθουμε,θα τα λεμε εστω και μεσω ΠΜ!!CU!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως που διαβασα το αρχικο ποστ σου ενιωσα τυψεις. "Ρε μπας και ειναι οντως τα θεματα φυσιολογιας τοσο υπερφανταστικοτρομερης δυσκολιας ?"

Βρηκα λοιπον σημερα κατι παλια θεματα και ομολογω πως δεν εντυπωσιαστικα καθολου. Μα καθολου.

Απλουστατα θεματα.

Επισης σκεφτηκα μετα πως δεν μπορει να γινεται το ιδιο και με την Ανατομια, τη Βιοχημεια, τη Φαρμακολογια, την Παθολογια κλπ. Δεν νομιζω πως η αιτια ή το ελαφρυντικο για το οτι στα Ελληνικα πανεπιστημια δεν υφισταται η εννοια του "εχασα το ετος" ειναι η δυσκολια των θεματων. Αστεια πραματα.

Απλα, ειναι αλλη μια ενδειξη του ποσα προβληματα εχει το συστημα εκπαιδευσης σε αυτη τη χωρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης σκεφτηκα μετα πως δεν μπορει να γινεται το ιδιο και με την Ανατομια, τη Βιοχημεια, τη Φαρμακολογια, την Παθολογια κλπ. Δεν νομιζω πως η αιτια ή το ελαφρυντικο για το οτι στα Ελληνικα πανεπιστημια δεν υφισταται η εννοια του "εχασα το ετος" ειναι η δυσκολια των θεματων. Αστεια πραματα.

Αν έχεις χρόνο θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον να ποστάρεις τις ερωτήσεις από 2-3 ύλες. Έτσι για να δούμε επιτέλους αυτό το φανταστρουμφικό επίπεδο σε σχέση με τα έξω πανεπιστήμια :)

Φαντάζομαι, αν μπορέσουμε να τις απαντήσουμε εμείς οι βρωμολεροΔΙΚΑΤΣΑδες σημαίνει πως είμαστε αρκετά διάνοιες μιας που απευθύνονται σε πανελληνιονίκες και είναι επιπέδου USMLE και βάλε! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Και α και ου και ΔΑΠ-ΝΔΦΚ...

Κοιτα στο dap-iatrikis.gr .

Ας βγουνε τωρα οι ΔΑΠιτες να πουν πως δεν ειναι καλα τα σος που δινουν στον κοσμακη. :lol:

Αν και απο τους ποντιους ολα μπορεις να τα περιμενεις... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά το ότι δίνουν sos δε σημαίνει ότι μόνο με τα sos, κάποιος περνάει... Εγώ πάντως όσες φορές πήγα έτσι έφαγα τα μούτρα μου.... :o

Το δέσατε τώρα ότι διαβάζουμε τα sos... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε κορίτσια το δέσατε τώρα με τα sos...

Θα σας το ξαναπώ και ας γίνομαι κουραστικός..Σα φοιτητές είσαστε δεύτερης διαλογής προερχόμενοι από μέτριους έως κακούς βαθμού στο σχολείο από αποτυχία στις πανελλήνιες ή φυγή από τις πανελλήνιες.ΑΥΤΌς ΕΊΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.

Κατά τη διαρκεια της φοίτησης σας σε Ρουμανία Βουλγαρία Γιουγκοσλαβία περνούσατε τα μαθήματα πληρώνοντας , στο πρώτο έτος δεν μπορείτς καν να συνεννοηθείτε στα Ρουμάνικα και όταν έρχεστε εδώ να δώσετε ΔΙΚΑΤΣΑ γελάνε με τα γραπτά σας...αυτος ειναι ο κανονας και βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις..

Οταν είσαστε στο τρίτο έτος πασχίζετε να έρθετε με μεταγραφή από την πίσω πόρτα στα κακά ελληνικά πανεπιστήμια που περνούν τα μαθήματα με σοσ που γίνονται όλο καταλήψεις κλπ κλπΑν δεν τα καταφέρετε στα έξι χρόνια ακριβώς τελειώνετε την Ανωτάτη και πολυδιαφημισμένη σχολή της αλλοδαπής και κάνετε σαν τρελοί να βρείτε μέσο για να περάσετε τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ...

Μετά περνάτε το ΔΙΚΑΤΣΑ ,πάτε αγροτικό και είσαστε επιτελους γιατροί και στην Ελλάδα ,είσαστε ισότιμοι με όλους, δηλώνετε ειδικότητα και μαθαίνετε την ιατρική στου κασίδι το κεφάλι...και καλά κάνετε άλλωστε έχουν γεμίσει τα νοσοκομεία με παιδιά γιατρών από το εξωτερικό που θα πάρουν αργότερα την πελατεία του μπαμπά που έχο6υν μπει και σε ερευνητικά προγράμματα και βέβαια γράφουν το <λύω> με <η>

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αντιπαραθέσεις σας μου προκαλούν ΑΗΔΙΑ και ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ.Το ζητούμενο σας είναι το πώς να πληγώνετε και να μειώνετε τον διπλανό σας, ώστε ο καθένας σας να αισθάνεται καλά με τη δική του ανεπάρκεια.Άλλωστε η καμπούρα των άλλων είναι πάντα μεγαλύτερη !Είστε μικρόψυχοι και κομπλεξικοί , και τελικά σε όσες εξετάσεις και να πετύχετε κάποιοι από σας θα παραμεινουν πάντα ανεπαρκεις στο πιο σημαντικό προσόν που πρέπει να διαθέτει ένας γιατρός: την συμπόνια για τους άλλους.ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που είμαι συνάδελφος με κάποιους από εσάς και ΛΥΠΑΜΑΙ για το πόσο αποπροσανατολισμένοι και αξιολύπητοι είστε.ΣΥΝΕΧΊΣΤΕ μικροί μου ΑΞΙΟΘΡΉΝΗΤΟΙ να βγάζετε ο ένας τα μάτια του άλλου, τελικά η περίπτωσή σας είναι αθεράπευτη.Τώρα καταλαβαίνω γιατί τα παιδιά των άλλων σχολών θεωρούν τους γιατρούς ηλίθιους και ψώνια.Λυπάμαι για τους ασθενείς σας δε, γιατί η αγάπη με την οποία θα πρέπει να τους προσεγγίζετε σας είναι κάτι άγνωστο και εξωτικό( η αγάπη δεν είναι επιλεκτική). ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ : ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΤΟ ΓΕΛΙΟ , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑ

Οι αντιπαραθέσεις σας μου προκαλούν ΑΗΔΙΑ και ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ.Το ζητούμενο σας είναι το πώς να πληγώνετε και να μειώνετε τον διπλανό σας, ώστε ο καθένας σας να αισθάνεται καλά με τη δική του ανεπάρκεια.Άλλωστε η καμπούρα των άλλων είναι πάντα μεγαλύτερη !Είστε μικρόψυχοι και κομπλεξικοί , και τελικά σε όσες εξετάσεις και να πετύχετε κάποιοι από σας θα παραμεινουν πάντα ανεπαρκεις στο πιο σημαντικό προσόν που πρέπει να διαθέτει ένας γιατρός: την συμπόνια για τους άλλους.ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ που είμαι συνάδελφος με κάποιους από εσάς και ΛΥΠΑΜΑΙ για το πόσο αποπροσανατολισμένοι και αξιολύπητοι είστε.ΣΥΝΕΧΊΣΤΕ μικροί μου ΑΞΙΟΘΡΉΝΗΤΟΙ να βγάζετε ο ένας τα μάτια του άλλου, τελικά η περίπτωσή σας είναι αθεράπευτη.Τώρα καταλαβαίνω γιατί τα παιδιά των άλλων σχολών θεωρούν τους γιατρούς ηλίθιους και ψώνια.Λυπάμαι για τους ασθενείς σας δε, γιατί η αγάπη με την οποία θα πρέπει να τους προσεγγίζετε σας είναι κάτι άγνωστο και εξωτικό( η αγάπη δεν είναι επιλεκτική). ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ : ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΤΟ ΓΕΛΙΟ , ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΗΔΙΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε κορίτσια το δέσατε τώρα με τα sos...

Θα σας το ξαναπώ και ας γίνομαι κουραστικός..Σα φοιτητές είσαστε δεύτερης διαλογής προερχόμενοι από μέτριους έως κακούς βαθμού στο σχολείο από αποτυχία στις πανελλήνιες ή φυγή από τις πανελλήνιες.ΑΥΤΌς ΕΊΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.

Κατά τη διαρκεια της φοίτησης σας σε Ρουμανία Βουλγαρία Γιουγκοσλαβία περνούσατε τα μαθήματα πληρώνοντας , στο πρώτο έτος δεν μπορείτς καν να συνεννοηθείτε στα Ρουμάνικα και όταν έρχεστε εδώ να δώσετε ΔΙΚΑΤΣΑ γελάνε με τα γραπτά σας...αυτος ειναι ο κανονας και βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις..

Οταν είσαστε στο τρίτο έτος πασχίζετε να έρθετε με μεταγραφή από την πίσω πόρτα στα κακά ελληνικά πανεπιστήμια που περνούν τα μαθήματα με σοσ που γίνονται όλο καταλήψεις κλπ κλπΑν δεν τα καταφέρετε στα έξι χρόνια ακριβώς τελειώνετε την Ανωτάτη και πολυδιαφημισμένη σχολή της αλλοδαπής και κάνετε σαν τρελοί να βρείτε μέσο για να περάσετε τις εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ...

Μετά περνάτε το ΔΙΚΑΤΣΑ ,πάτε αγροτικό και είσαστε επιτελους γιατροί και στην Ελλάδα ,είσαστε ισότιμοι με όλους, δηλώνετε ειδικότητα και μαθαίνετε την ιατρική στου κασίδι το κεφάλι...και καλά κάνετε άλλωστε έχουν γεμίσει τα νοσοκομεία με παιδιά γιατρών από το εξωτερικό που θα πάρουν αργότερα την πελατεία του μπαμπά που έχο6υν μπει και σε ερευνητικά προγράμματα και βέβαια γράφουν το <λύω> με <η>

Τα ιδια και τα ιδια. Ακομη και οι απαντησεις στο φορουμ ειναι σαν βγαλμενες απο σοσακια ! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξύ το τραγικό Αλέξη είναι ότι το κάθε νέο μέλος που εγγράφεται και βλέπει τα παραπάνω thread, αντί να κάνει τον κόπο να διαβάσει τι έχει ειπωθεί όλους αυτούς τους προηγούμενους μήνες... ξαναρχίζει το τροπάριο απ'την αρχή! Με καρμπόν τα ίδια επιχειρήματα που έχουμε χιλιοματαναχαιτίσει...

Αν προσθέσεις στους παραπάνω και τους κλώνους... :rolleyes:

SOS.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πούμε και δυο λόγια για τον εξυπνάκια faraway που μας λέει να κάνουμε έρωτα και όχι πόλεμο και οτι οι νομικοί ως εξυπνότεροι έχουν αφήσει τις επαγγελματικές διαμάχες απέξω.

Και βέβαια οι νομικοί για την ώρα δεν ασχολούνται με το πρόβλημα της εισαγωγής αποφοίτων Νομικών Σχολών του Εξωτερικού.

Αυτό όμως συμβαίνει διότι

1.Το επάγγελμα είναι ανταγωνιστικό οπότε δε φοβούνται να έχουν αντίπαλους άσχετους στη δίκη.

Αντίθετα οι γιατροί έχουν τους μέτριους στο πλευρό τους,πρέπει να συνεργάζονται μαζί τους και να τους εκπαιδεύουν.

2.Κανένας δεν τους υποχρεώνει να περιμένουν μέχρι να αποκατασταθούν οι άσχετοι ώστε να βγουν στον επαγγελματικό στίβο

Εκτός αυτού το ποσοστό των αποφοίτων Νομικής από το Εξωτερικό είναι αναλογικά σημαντικά μικρότερο όπως και αυτό των μεταγραφέντων.Η Νομική Σχολή είναι πιο αξιόπιστη διότι οι καθηγητές δεν έχουν άλλη επαγγελματική δραστηριότητα ώστε να δεθούν με άλλου είδους δεσμούς με τους φοιτητές.

Οι επιδόσεις για να εισαχθεί κάποιος στη Νομική δεν είναι τόσο υψηλές όσο αυτές που απαιτούνται για την Ιατρική και συγκρίνονται με άλλες σχολές της ίδιας κατεύθυνσης όπως της Φιλοσοφικής.

(Το ποσοστό αρίστων στην Ιστορία φτάνει το 40% και στα Λατινικά το 60% κάθε χρονιά,ενώστη Βιολογία και Χημεία είναι σημαντικά μικρότερο,5-20% και οι βάσεις είναι-ήταν υψηλότερες από της Νομικής).

Παρόλα αυτά που ο faraway δεν κάνει τον κόπο να αναλύσει καθότι έξυπνος και πρακτικός και διπλωμάτης,που επιλέγει πώς και τι θα απαντάει,ας αναρωτηθεί τι θα έλεγε αν τον πληροφορούσαν οτι δε θα μπορούσε να ασκήσει τη δικηγορία μέχρι 10 έτη από την αποφοίτησή του ώστε πρώτα να τακτοποιηθούν απόφοιτοι των σχολών του Kamerino και της Mazeratta καθότι η δική του παρουσία θα λειτουργούσε επιζήμια για την καριέρα των συγκεκριένων αποφοίτων.

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε αν ως ένθερμος σοσιαλιστής όπως όλοι οι μεγαλοεισπράττοντες δικηγόροι,(των οποίων τη δόξα ζηλεύει) θα συμφωνούσε με το ανωτέρω μέτρο και θα υποτασσόταν στις θυσίες που θα απαιτούσε εκ μέρους του η υποταγή στις αποφάσεις του κοινωνικού συνόλου.

Ας πει λοιπόν κάποιος οτι αυτοί ακριβώς οι ΄ έξυπνοι΄,΄πρακτικοί΄,΄ρεαλιστές΄ και δήθεν σώφρωνες κοινωνικά ευαίσθητοι τεχνοκράτες είναι ακριβώς ο πρώτος στόχος,οι πρώτοι που θα πληρώσουν για την απέραντη άγνοια και ερασιτεχνικότητα των αντιλήψεών τους.

Δεν τους σώζει ούτε η επίκληση ανθρωπιστικών ούτε ευρωσοσισαλιστικών ούτε ιστορικοκοινωνικών επιχειρημάτων.

Αν αδυνατούν να αντιληφθούν τις εξελίξεις να αποσυρθούν εντίμως από το προσκήνιο πριν η λαίλαπα τους καταποντίσει στο βυθό της χλεύης και της ασημαντότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντίθετα οι γιατροί έχουν τους μέτριους στο πλευρό τους,πρέπει να συνεργάζονται μαζί τους και να τους εκπαιδεύουν.

http://news.pathfinder.gr/greece/news/285695.html

Πάντως για «άσχετοι» εμείς οι «Ιταλοί» ένα χεράκι το δίνουμε εκεί που δε σας παίρνει... ;):P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

ρεεεεεε γιατι σταματησατε να πλακωνεστε; κριμα... εχει χασει το φορουμ την αιγλη του πια...πανε οι μαχες οι επικες,χαθηκαν οι παλιοι ΠΧ ΑΛΕΞ77 προφεσορ γουιζαρντ νεοπλαντεσις κοκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας.Σχετικα με το απο πανω ποστ οντως σταματησαν πλεον οι τσακωμοι γιατι ολοι βολευτηκαν πια κουτσα στραβα.

Τωρα σχετικα με τα προσωπα που αναφερει ο αποπανω απλως θα ηθελα να πω οτι ο νταζλεντ η νεοπλαντεσις δεν ειναι πια αναμεσα μας...σκοτωθηκε το 2008 σε αυτοκινητιστικο λιγο πριν τελειωσει το αγροτικο του..για τους αλλους δεν γνωριζω κατι...

εμπαινα με το ονομα lamogio αλλα με μπαναραν επειδη ειμαι δικατσας.

αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ εδώ είμαι μετά από πολύ καιρό!

Έφαγα βέβαια ban από τους admins αλλά ξαναέφτιαξα account μόνο και μόνο για να απαντήσω σε όσους νόμισαν ότι δεν γράφω πια.

Πλέον κάνω την ειδικότητα μου και όχι Ελλάδα (άφήνω τη θέση μου σε όσους κλαίγονται εδώ για τις αναμονές και τους δικατσάδες)

Τα κατάφερα και βρήκα θεσάρα στη Δυτική Ευρώπη νευροχειρουργική.

Αν ισχύει αυτό που γράφεις arxilamogio κρίμα για το παιδί...

Στους υπόλοιπους να ξέρετε οτι όλα είναι δυνατά αρκεί να το θέλετε πολύ και να προσπαθήσετε.

Στους fip,vlakas fip,v23,alfonso,sovereign,usmeds και σε άλλους κολλημένους με την ελληνική πτυχιάρα τους να σας πω ότι μάγκες τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια γράφετε...Γεράσατε και μυαλό δεν βάλατε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.