Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΤΟ ΛΑΔΩΩΩΜΑΑΑΑ


focus

Recommended Posts

Η βαση επανερχεται στα ορισμενα απο τον νομο επιπεδα, και αυτι γινεται για να μην υπαρχουν αλλες προσφυγες. Αυτο βεβαια μπορει να σημανει οτι οι εξετασεις μπορει να ειναι πιο δυσκολες -και οχι πιο ευκολες. Ειναι καθαρα θεμα του ποσο δυσκολα θα ειναι τα θεματα.

Αυτο ειναι σωστο... για να δουμε τις προθεσεις των καινουριων.

emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Last Reply

"After successfully growing from 6 to 15 members, the European Union is now preparing for its biggest enlargement ever in terms of scope and diversity:10 of these countries - Cyprus, the Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Malta, Poland, the Slovak Republic, and Slovenia are set to join on 1st May 2004."

Παρακολουθω απο την αρχη την συζητηση και βαζοντας μονο ενα μικρο αποσμασμα απο την επισημη σελιδα της Ε.Ε. θετω καποιες ερωτησεις...

1:Απο 1η Μαιου θα σταματησετε να ασχολειστε δηλαδη με αυτες τις χωρες και θα συνεχισετε με αλλα φαντασματα μιας και απο Τσεχια-Εσθονια-Ουγγαρια-Μαλτα-Πολωνια-Σλοβακια-Σλοβενια ερχονται συναδελφοι σε μεγαλο αριθμο?

2:Πως θα αντιταχθειτε σε χωρες που ειναι πλεον μελη της Ευρωπαικης Ενωσης οταν η Μ.Βρετανια και η Γαλλια,κατεξοχην χωρες υψηλου επιπεδου εκπαιδευσης ιατρικης, θα τις αναγνωριζουν ως ΙΣΕΣ?

3:Τωρα δηλαδη εγω σαν φοιτητρια της Ιατρικης Αθηνων θα "τα εχω" με την Ρουμανια,την Βουλγαρια κλπ κλπ?

4:Και οταν αυτες ενταχθουν στην Ε.Ε. θα βρω νεες χωρες "να τα εχω?"

Παιδια εχω περασει με εισαγωγικες εξετασεις δεν θελω να λογομαχησω με κανεναν απλα πιστευω οτι επιτελους πρεπει να ανοιξουμε τα ματια μας και να δουμε το δασος...βαρεθηκα να κοιταω το δεντρο.

Εχω αδερφο που σπουδαζει σε μια "μπανανια".Οι γονεις μου δεν ειναι Ιατροι ουτε ανηκω σε φαμιλια μεντικα,απλα την ηλιθιοτητα να σπουζασω ιατρικη φαινεται την κληρονομησα και στον κατα 4 χρονια μικροτερο αδερφο μου,ο οποιος by the way ηταν πολυ καλυτερος μαθητης απο εμενα το λεω και το εννοω.Δυστηχως, για τα οικονομικα των γονιων μου, δεν καταφερε να πετυχει στις πανελληνιες και ετσι τον καναμε πακετακι για εξω.

Εγω ημουν ηδη στο 3ο ετος οταν τον πρωτοεπισκεφθηκα για διακοπες.Ειχα, τολμω να ομολογησω, μια συμπεριφορα ως προς τους συμφοιτητες του αρκετα ψυχρη στην αρχη διοτι μολις μας ειχαν ερθει οι πρωτοι μετεγγραφεντες στην Αθηνα.Εμεινα τελικα 15 ημερες και μεσα σε αυτο το διαστημα μιλησα αρκετα με τα παιδια εκει.Θελω να σας πω πως ηταν φυσιολογικοι ανθρωποι...με 2 αυτια...1 μυτη...2 χερια...2 ποδια...2 ματια.Το λεω ετσι διοτι οι μεγαλυτεροι κατα τα 2 πρωτα ετη στην φοιτηση μου στην Αθηνα φροντισαν να με πανικοβαλουν για την "τραγικη στιγμη" που θα ερθουν οι μετεγγραφεντες και θα μου κανουν μπο&%$λο το καλο μας και παναξιο πανεπιστημιο.

Τελικα βρηκα παιδια που σπουδαζουν με αρκετη σοβαροτητα τιμωντας τα χρηματα και τον κοπο των γονιων τους,βρηκα παιδια που σπουδαζουν ιατρικη μονο και μονο λογω επιθυμιας του μπαμπα και της μαμας,βρηκα παιδια που σπουδαζουν γιατι απλα ηθελαν κατι να σπουδασουν.

Βρηκα ομως και παιδια με "ΚΑΛΑ ΕΠΩΝΥΜΑ". Το καλυτερο λομπι αγαπητοι συναδελφοι παιδιων καθηγητων-βουλευτων θα το βρειτε στο εξωτερικο.

Μην απορειται για πιο λογο διαιωνιζεται το ΔΙΚΑΤΣΑ,οσο υπαρχουν φαμιλιες θα υπαρχουν και εισαχθεντες ιατροι γονοι καλων ιατρικων ονοματων που καλως η κακως δεν πετυχαν στις πανελληνιες.

Εγω τιμω το διαβασμα και τον κοπο του αδερφου μου.Γνωριζω αρκετα πως ειναι τα πραγματα εκει.Εχω κανει"μαθημα" στην σχολη του και μπορω να σας πω πως τα 3 πρωτα ετη αν ειχα διαλεξω θα τα εκανα στο εξωτερικο και οχι εδω :( .Δεν εχει καταληξη η κουβεντα μας διοτι αγαπητοι ΜΟΝΟΛΟΓΟΥΜΕ.Ναι-ναι ειναι και ο Αλεξ77 αλλα επαναλαμβανω ΜΟΝΟΛΟΓΟΥΜΕ.Τον αντιλογο και το δικαιο το γενικο δεν πρεπει να το ψαχνουμε στους συναδελφους του εξωτερικου αλλα στην ιδια την βαση μας.Δεν ειμαι επηρεασμενη απο τον αδερφο μου,στην τελικη τα ζορια μου τα εχω περασει εδω (Μαυρικακηδες-Μουτσοπουλους-Βλαχους κλπ), δεν εξισωνω τιποτα αλλα δεν ψαχνω και λυσεις σε λαθος ανθρωπους.

Θυμηθητε με συναδελφοι σε μερικα χρονια που θα μπουν και οι υπολοιπες χωρες στην Ε.Ε. ας επισκεφθουμε την ιστοσελιδα αυτη και θα δειτε ποσες νεες ΧΩΡΕΣ-ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ θα εχουν ξεφυτρωσει.

Τελος για να κλεισω και ευχαριστω για τον κοπο οσων με διαβασαν ως εδω η ιατρικη επιστημη εχει προβλημα κορεσμου σε ολη την Ευρωπη εκτος των κατω χωρων.Αυτα ειναι τα στοιχεια της ΕΕ απο την επισημη σελιδα της.Μην ακουτε (οσοι ακουτε) για τις υπεροχες-υπερογκες απολαβες αλλων χωρων και για τον ζωη χαρισαμενη ΟΛΩΝ των αλλων ιατρων στην ΕΕ εκτος της δικιας μας ΜΠΑΝΑΝΙΑΣ.

Οντως εχουμε προβληματα σαν συστημα μεγαλα αλλα τα μεγαλυτερα μας προβληματα ειναι ΠΡΩΤΟΝ: το προβλημα που εχουμε οι ιδιοι και σας παραπεμπω στον "σκοτωμο" που εγινε στην σελιδα αυτη μεταξυ σχολων Ιωαννινων-Αθηνας-Ηρακλειου και ΔΕΥΤΕΡΟΝ:στο οτι οταν με το καλο τελειωσουμε οι περισσοτεροι ψαχνουμε να "βολευτουμε" εστω και με αδιαφανη τροπο (βλεπε 35 ειδικευομενοι υπεραριθμοι στο Συγγρου) και τοτε ολοι κανουμε τις κοτες και ανοιγουμε την τσεπουλα να ερθουν τα "mail"......ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΥΓ:Δεν ειναι προσωπικη φιλοδοξια το τελευταιο :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο γι'αυτα που λες περι βιοχημειας, δηλαδη το USMLE περιλαμβανει βιοχημεια και φυσιολογια?

:splaaaats:

emkafesΦυσικά και περιλαμβάνει,το USMLE 1,με ένα απλό γκούγκλιασμα το βλέπεις άνετα. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Fiffika μου , ωραία τα λές αλλά κάπου μας μπέρδεψες....

Καταρχάς μας λές οτι ο αδερφός σου δεν πέρασε στις Πανελλήνιες (και)για οικονομικούς λόγους . Και για τις σπουδές στο εξωτερικό-και δη Ιατρικής-δεν χρειάζονται χρήματα?????

Υστερα δεν είπε κανένας απο εμάς ότι αυτοί που σπουδάζουν έξω είναι πίθηκοι!!!!!!!Το ξέρουμε ότι είναι φυσιολογικοί άνθρωποι.Αυτό δε σημαίνει ότι έχουν το δικαίωμα να ασκούν την ιατρική επιστήμη στην Ελλάδα με ανεπαρκείς γνώσεις και πτυχία αμφιβόλου ποιότητας .

Το ότι κάποιες ανατολικές χώρες θα μπουν στην ΕΕ -εντός πενταετίας θα έχουν νομίζω μπει σχεδόν όλες-δε σημαίνει ότι δε θα υπάρχει ΔΙΚΑΤΣΑ , ΔΙΟΟΡΑ ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το . Η αξιολόγηση των πανεπιστημίων γίνεται και τώρα ακόμα και για σχολές χωρών- μελων της ΕΕ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Olive μου ειπα:"δυστηχως για τα οικονομικα των γονιων μου ο αδερφος μου δεν περασε" και εννουσα οτι δυστηχως που επρεπε να εχουμε αυτο το βαρυ οικονομικο φορτιο σπουδαζοντας τον στο εξωτερικο.

Ενταξει το παραεκανα επιτηδες με τους Αυστραλοπιθηκους διοτι πραγματικα ενιωθα οτι στο τριτο ετος (οταν ημουν στα 2 πρωτα) θα κατεβουν τα ανθρωπομορφα τερατα των μεττεγραφεντων να μας διαλυσουν την σχολη με αυτα που ακουγα.....τα οποια βεβαια αλλα αληθευουν και αλλα οχι.

Τα πτυχια των πανεπιστημιων της ΕΕ δεν περνανε απο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΚΑΤΣΑ αλλα απο απλη αναγνωριση ισοτιμιας.Αν εχετε πχ καποια φιλη/ο που σπουδαζει Ιταλια,Αγγλια ρωτηστε να δειτε αν δινουν εξετασεις.Αυτο ισχυει για ολα τα τμηματα οχι μονο για την Ιατρικη.Αλλο απλη τυπικη αναγνωριση και αλλο εξετασεις.Οταν αυτες οι χωρες θα ειναι ισοτιμα μελη απαγορευεται απο το Ευρωπαικο Δικαιο να μην τους αναγνωρισεις το πτυχιο.Τα συγκεκριμενα που γραφω δεν τα βγαζω απο το μυαλουδακι μου (οσο εχει μεινει γιατι διαβαζω Μουτσοπουλο) αλλα εχει ρωτησει ο πατερας μου στα Υπουργεια Παιδειας-Υγειας και εχει στειλει mail στην σελιδα του Europe education.Τελος παντων καλως ή κακως ετσι θα γινει και για αυτον το λογο αναρωτιεμαι "με ποιους θα τα εχουμε επειτα?".

Οι πανελληνιες ειναι παρα την τεραστια δυσκολια και τα αδιαμφισβητητα λαθη τους τους ενα σοβαρο κριτηριο για την εισαγωγη στην ανωτερη επαιδευση.

Μεταξυ μας ομως επειτα απο 6 χρονια δεν μπορω να θεωρω οτι ειναι ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ κριτηριο αξιολογησης του επιπεδου σπουδων μου και το εξηγω:Οντως εγω αντι να καθομαι και να πινω τα καφεδακια μου emkafes οταν ημουνα 17 χρονων ελιωνα στο διαβασμα..ΟΚ γουστο μου καπελο μου που περασα τοτε και καλως εκανα και περασα.(δεν εννοω οτι μονο οσοι περασαν διαβασαν αξιολογα).Μεσα σε αυτα τα 6 χρονια ομως εχουμε αλλαξει παρα πολυ ολοι μας νοοτροπια χαρακτηρα κλπ Δεν μπορω λοιπον να καταδικασω ενα παιδι,που (κακως ή ατυχως) δεν περασε στην Ελλαδα,εφόρου ζωης.Αν ειναι στο εξωτερικο και διαβαζει παρακολουθει και ειναι επιμελης θα χαρω πολυ να ειμαι συναδελφος του.ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙ.Τον κυριο λογο λοιπον εχουνε τα αρμοδια οργανα ΔΙΚΑΤΣΑ Επιτροπες Αξιολογησης κλπ.Οι πιο δυσκολες εξετασεις δεν ειναι το απολυτο κριτηριο γιατι ρε παιδια 2 μαθηματα ειναι και στοκος να εισαι μετα απο 2-3 χρονια θα τα περασεις και 10 να τα κανουνε παλι τα ιδια θα γινονται.Το προβλημα πρεπει να χτυπηθει στην βαση και η βαση ειναι η σωστη αξιολογηση των πανεπιστημιων.Ας βγει ενα παιδι που εχει ερθει απο Ρουμανια και ας μου πει αν λεω ψεματα οτι σε πολλα μαθηματα "σε αναγκαζουν" να πληρωσεις λογω του οτι ολοι το κανουν.Το λεω χωρις ενδοιασμο διοτι εχω πολλες φιλες απο το σχολειο που ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΚΙΟΛΑΣ αλλα δωξα Το Θεο εχουμε ειλικρινη επικοινωνια και μαθαινω τι παιζει.Λεω ψεματα? ΟΧΙ αλλα ξερετε κατι και παλι δεν μπορω να τους βαλω ολους στο ιδιο σακι και ολογος ειναι οτι πρεπει τοτε να βαλω και ολους εμας στο ιδιο σακι.Ολους αυτους με τα κινητακια τους που εχουνε ξεσκιστει να περνανε τα μαθηματα βερεσε,ολους αυτους που εχουν κανει πλουσια με τις σμικρυνσεις τα φωτοτυπικαδικα,ολους αυτους που ενω επρεπε να ειμασταν 25 στον Μουτσοπουλο τριμηνο ημαστε 11,ολα τα κομματοπαιδα που ξαφνικα απο το πουθενα εμφανιζονται με περασμενα μαθηματα,ολα τα παιδια επωνυμων τα οποια εχουν ειδικοτερη αντιμετωπιση σε σχεση με το μπαμπακα μου που δεν ετυχε να ειναι του πολιτικοιατρικου κλαδου.Μηπως λεω κατι υπερβολικο ή μηπως ψευδομαι σε κατι που ανεφερα παραπανω? Ολοι στην Αθηνα σπουδαζουμε και ματακια εχουμε και βλεπουμε.

Δεν θα κανω ομως ουτε την κλαμμενη χηρα ουτε την αδικημενη.Αδικημενη θα ημουν αν επρεπε να περασει 1 και περναγαν μονο το βυσμα.Εχω και εγω ανοιξει το βιβλιαρακι κατω απο το θρανιο και εχω γραψει στο θρανιο και εχω βγαλει και το συμπαθεστατο σκονακι απο την τσεπη μου.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.Δεν ειμαι ασφαλτη(Αντζελα Δημητριου) και για αυτο δεν θα κρινω ολους με τα ιδια κριτηρια.

Προχτες στο μαθημα ρωτησε ο καθηγητης και το λεω με πληρη ειλικρινια για τη θρομβοφλεβιτιδα εναν φοιτητη ο οποιος ηξερε κατι λιγοτερο των βασικων και του απαντησε ανεπαρκεια των βαλβιδων των φλεβων και των ΑΡΤΗΡΙΩΝ!!!!! Οταν ο καθηγητης τον ρωτησε ποιων ακριβως αρτηριακων βαλβιδων εννοει ο φοιτητης αποκριθηκε:της αορτικης!!!!! και γινοτανε συζητηση για τυπους Ca παχεος εντερου πιο πριν στο forum.

Μην μου μιλατε για επιπεδο,το επιπεδο του το επιστημονικο ναι μεν στο ΘΕΜΕΛΙΩΝΕΙ το ιδιο το πανεπιστημιο αλλα το ΧΤΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ απο εκει και περα.

Παραδειγματα φοιτητων υπαρχουν πολλα, καλα και κακα, σε Ελλαδα και Ευρωπη, σε μπανανιες και μη.Η αχρηστια δεν ειναι προνομιο των φοιτητων του εξωτερικου αλλα των αμορφωτων ιατρων γενικα ανα τον κοσμο.

Δυστηχως δεν εχω να προτεινω λυση περα απο την καλυτερη αξιολογηση των σχολων του εξωτερικου,λυπαμαι και διοτι δεν βλεπω λυση στο αμεσο μελλον και σας παραπεμπω να διαβασετε στο προηγουμενω post μου ποιοι ειναι συμφοιτητες του αδερφου μου και για πιο λογο διαιωνιζεται αυτη η κατασταση.

Λυπαμαι αν στεναχωρησα μερικους υπερμαχους της σχολης μας αλλα αυριο οταν θα πανε στο αγροτικο και στην ειδικοτητα θα με θυμηθουνε.Θα ειναι οι ιδιοι που φαγωθηκανε στο post για το πανεπιστημιο των Ιωαννινων και του Ηρακλειου.Προσωπικα απο οτι εχω ακουσει και μονο απο μεττεγραφεντες τα πραγματα στην Αλεξανδρουπολη ειναι πολυ πιο χαλαρα......αν γυριζα τον χρονο πισω και οι γονεις μου αντεχαν οικονομικα να με σπουδαζαν τοτε εκει, θα διαλεγα σαφεστατα την πολη αυτη.Ειμαι φοιτητρια μετρια,εχω ορεξη να βγω,να διασκεδασω,να παω στα μπουζουκια σε club,τριημερα κλπ Το χρεος μου το κανω και ειμαι ευχαριστημενη μεχρι στιγμης αν και εχω κοπιασει παρα μα παρα πολυ στο να πετυχω οτι εχω πετυχει,αυτο ομως δεν μου κλεινει τα ματια ωστε να μην βλεπω τι γινεται πιο περα απο το οπτικο μου πεδιο.

Οσο για τους "εξωτερικους" συναδελφους του forum Ευχομαι αυτα που υποστηριζουν να μπορουν να τα αποδειξουν κιολας διοτι απο την εμπειρια των επαφων μου με συναδελφους του εξωτερικου,παντα αυτοι που δεν διαβαζαν ηταν ΟΙ ΑΛΛΟΙ,αυτοι που πληρωναν ηταν ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ και αυτοι που περναγαν το ΔΙΚΑΤΣΑ πλαγιως ηταν ΤΑ ΑΛΛΑ ΒΥΣΜΑΤΑ.

ΥΓ 1:Θα πω κατι πικροχολο και δεν απευθυνομαι στον alex77:Ειναι τυχαιο που ολοι οσοι αισθανονται αδικημενοι με τις πανελληνιες εχουν κατα διαβολικη συμτωση αποτυχει στην εκθεση μονο......Παιδια δεν το τρωω αληθεια και συγνωμη που το λεω.Δεν το εννοω για ολους αλλα δεν γινεται 1,2,3 χρονιες την μαθαινεις και την ρημαδα την εκθεση.ΑΥΤΑ :D:D:D

Λεω να παω στο Fame Story emrockon ,τι σκατα τοσοι ιατροι μαζευτηκαν εκει αλλη μια θα τους πειραζε,ασε που και πιο ωραια ειμαι απο τη Καλομοιρα και πιο ωραιο σωμα εχω emkwlos .Ειναι ομως και αυτη η Μαρω :(:(:( η ατιμη......ε ΑΥΤΗ ΜΕ ΤΡΩΕΙ ΧΑΛΑΡΑ emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι λίγο άσχετο ίσως, απλά σχετικό με το υστερόγραφο της Φικι-φίκας..

Με ενοχλεί να ακούω τη λογική "απέτυχα στην έκθεση και είναι μαλακία γιατί τι σχέση έχει η έκθεση με την ιατρική". Λυπάμαι, αλλά θεωρώ πολύ σημαντικό να γνωρίζει ο ιατρός να εκφράζεται συγκροτημένα, ο λόγος του να αποπνέει καλλιέργεια και να είναι ορθογράφος. Δε λέω ότι είναι το σημαντικότερο, αλλά όχι να μου λένε "και τι με νοιάζει η έκθεση". Γι' αυτό γελάει ο κόσμος μετά με τις αρλούμπες που γράφουμε και την ανικανότητα να εξηγήσουμε 2 απλά πράγματα.

Όσο για το επίπεδο των εξωτερικών, φιφικοφιφίκα, μην κρίνεις απλά από τις γνωριμίες σου, συζήτησε με κανέναν αγροτικό ή κανένα γιατρό που κάνει τη θητεία του να σου εξηγήσει το μέγεθος της διαφοράς στο επίπεδο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μην παρεξηγηθω γι'αυτα που ειπα για την εκθεση, θα ηθελα να πω οτι συμφωνω οτι ο μελλοντικος γιατρος θα πρεπει να εχει καποια καλλιεργεια (εστω και στα 17 του) καθως και συγκροτημενη σκεψη.

Το θεμα ομως ειναι και πως αξιολογουνται οι γνωσεις και οι ικανοτητες σου. Και ως γνωστον, στη βαθμολογηση της εκθεσης υπηρχε και το υποκειμενικο κριτηριο μιας και κρινοταν οχι μονο η δομη , αλλα και το περιεχομενο. Ηταν δικαιο για τον διαγωνιζομενο να κρινεται για ολα αυτα απο 2 διορθωτες ?

Και το παω και πιο μακρια το θεμα λεγοντας οτι σε πολλα αμερικανικα πανεπιστημια περνας και απο αναλυση ψυχολογικου προφιλ, ενω σημαντικο ρολο παιζει ολο το κουρικιουλουμ που εχεις χτισει σε σχολειο και κολλεγιο. Και το αν θα γινεις δεκτος δεν αποφασιζεται απο 2 ανθρωπους, αλλα απο το συμβουλιο της σχολης.

Ειλικρινα πιστευω οτι δεν υπαρχει καποιος αντικειμενικος ανθρωπος (θεωρω εμενα κι εσας υποκειμενικους) που θα παραδεχοταν οτι οι πανελληνιες αποτελουν αντικειμενικο κριτηριο. Ειναι σαν να λεμε οτι θα παιξω σκακι μαζι σου 5 φορες και αν σε νικησω τις 3 σημαινει οτι δεν εισαι καλος (απο το JFK το επιχειρημα για οσους το θυμουνται).

emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι σαν να λεμε οτι θα παιξω σκακι μαζι σου 5 φορες και αν σε νικησω τις 3 σημαινει οτι δεν εισαι καλος

καλος η κακος, καλως η κακως, το κυπελλο θα τοπαιρνες εσυ ,ομως και κανεις δεν θα σουλεγε τιποτα :lol::lol:

-

Λοιπον, οι πανελληνιες ειναι διαγωνισμος για το ποιος θα μπει στο πανεπιστημιο και τιποτα παραπανω η παρακατω.

Δεν αξιολογει την μορφωση, την ποιοτητα, την ηθικη, η οτιδηποτε αλλο παρα μονο εμμεσα, πολυ εμμεσα.

Δεν μπορεις να τις μεμφεσαι για οτιδηποτε αλλο περα απο την πιθανη η οχι διαβλητοτητα τους emsly

Και το αν θα γινεις δεκτος δεν αποφασιζεται απο 2 ανθρωπους, αλλα απο το συμβουλιο της σχολης.

δηλαδη απο 5 η απο 15 ανθρωπους.

Και αυτο το κανει το συστημα αντικειμενικοτερο??

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sovereign συμφωνω μαζι σου και εννοειται πως ακουω τι γινεται στα αγροτικα αλλα παραμενω στην αποφαση πως εστω και ο 1/1000 να μην ειναι κακος δεν μπορω να τους πω ολους κακους οπως δεν θελω να κανουν το ιδιο για εμενα και να με κρινουν αυριο απο τον συναδελφο με την "θρομβοφλεβιτιδα εξ αορτικης βαλβιδας"

Alex77 δεν το ειπα αυτο για την εκθεση για εσενα συγκεκριμενα και το τονισα απλα ειπα κατι που μου κανει αντυπωση και τερμα.

Οσον αφορα το θεμα των 2 βαθμολογητων ναι ΟΚ δεν ειναι και το καλυτερο αλλα τι να κανω, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ φτωχους-πλουσιους-διασημους-ασημους.

Θα ξαναγινω λιγο bitchy emcensored :

Alex77 λες:"Ειναι σαν να λεμε οτι θα παιξω σκακι μαζι σου 5 φορες και αν σε νικησω τις 3 σημαινει οτι δεν εισαι καλος"......ναι βρε καρδια μου τι να κανουμε αυτη ειναι η εξεταση και 4.9 να κερδιζες και εγω 5.1 ειμαι κατα κατι ακριβεστερη,οχι καλυτερη ακριβεστερη.Και να σου πω και το αλλο που θυμηθηκα τοτε.....αφου ειναι ασχημο αυτο το 3/5 και συμφωνω μαζι σου γιατι εκθειαζεις το πανεπιστημιο Βελγιου το οποιο με 2 φορες εξεταζομενος τελειωσες ως ιατρος??????Τουλαχιστον οι αμοιρες οι πανελληνιες σου δινουν και 3 φορες το καθε μαθημα.....Ναι το ξερω οτι για αυτο τον λογο δεν το διαλεξες αλλα ΜΗΝ ΕΚΘΕΙΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ μερικων συστηματων γιατι θα σου πω τοτε οτι παρολο που η παπαγαλια πηγαινε συννεφο στις πανελληνιες,για να βγαλεις ενα πανεπιστημιο με 40-50 μαθηματα περνωντας τα με την πρωτη ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΙΣ 500 φορες παραπανω και please μην αρχισουμε την κουβεντα για τα διαφορετικα συστηματα και ποσο διαφορετικα σε βαζουν να σκεφτεσαι....ΕΚΕΙ που στην φτωχη Ελλαδιτσα δεν μπορουν να το κανουν.

Τελος ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ δεν ειμαι αρμοδια να μιλησω αλλα ολος ο πλανητης.....αν η επιτυχια των πανεπιστημιων ειναι οι Bush,τα παιδια που ορμανε με το οπλα στα σχολεια,οι ελευθεροι σκοπευτες απο την ταρατσα τους κλπ κλπ κλπ τοτε ΧΕΣΤ*&$@ΚΑ για την πανεμορφα υλικοτεχνικα δομημενη ιατρικη παιδεια τους.Δινουν οντως παρα πολυ σημασια στην Αμερικη στο τομεα της ψυχολογιας και της βιοηθικης αλλα ξεχνατε οσοι τα βλεπετε με ζηλο αυτα οτι σε προετοιμαζουν για ενα συστημα που πεταει στον δρομο πολυτραυματια το ενα νοσοκομειο αν ειναι ασφαλισμενος σε αλλο.(Χιλιαδες δικαστηρια για αυτον τον λογο καθε χρονο.σημ:Στο US μπορεις να ασφαλιζεσαι σε αλυσιδα νοσοκομειων)

Α και για να μην ξεχνιεμαι το curriculum vitae το δικο μου εχει χτιστει σε ενα "υπαιθριο καπνιστηριο" πισω απο το γυμναστηριο οταν καναμε κοπανα με φιλες και φιλους απο το μαθημα για να καπνισουμε... emnuke λυπαμαι που δεν το εχτισα το θρυλικο πλεον curriculum vitae κανοντας πυραμιδες με τις αλλες ηλιθιες bimbo ξανθες cheerleaders και δεν τα ειχα με τον footballleader γιατι μην μου πεις οτι αυτοι δεν παιρνουν καλες συστατικες για το κολλεγιο....γιατι αν ξερετε αυτοι πανε πρωτα κολλεγιο 4 χρονια και μετα αλλα 4 ιατρικη.Ευτυχως στον σχολειο τα ειχα με τον Δημητρη ο οποιος ηταν αντιπροεδρος του 15μελους 4δεσμιτης και κανονισε την πανεμορφη εκδρομη στην Ροδο....τι κριμα που δεν επαιζε american football. :lol:

I am bad i sould be Sharon The Ringmaker emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα μαλτιπλ τσοις μπορει να ειναι εξαιρετικα δυσκολα οπως αποδεικνυουν τα USMLE.

Οσο γι'αυτα που λες περι βιοχημειας, δηλαδη το USMLE περιλαμβανει βιοχημεια και φυσιολογια?

:splaaaats:

Συνάδελφε, αν δεν κατέχεις κάποιο θέμα, καλό θα ταν να μην ειρωνεύεσαι κιόλας!

Η βάση στα USMLE έιναι σαφώς πάνω από τις μισές ερωτήσεις (νομίζω μάλιστα ότι είναι πάνω από το 75%) και είναι και βιοχημεία, και φυσιολογία, και παθαν και ακτινολογία και παιδιατρική και παθολογία και χειρουργική και μάλιστα ΧΩΡΙΣ προκαθορισμένη ύλη. Αλήθεια, αν τους πούμε πώς αναγνωρίζουμε εδώ τους γιατρούς μας, θα μας πουν ΣΙΓΟΥΡΑ μπανανία! :splaaaats:emeleosemranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα ρε παιδια, μη βαρατε. Οντως το Usmle εχει και υλη προκλινικων. Λαθοθ το επιχειρημα μου.

Οσο για τη βαση, πρακτικα δεν υφισταται στα Usmle. Δεν θα σε δεχτει καμια κλινικη αν απλα "πιασεις" τη βαση.

:splaaaats:

Οσο γι'αυτα που λεει η Φιφικα, τι να πω? Εισαι το καμαρι του Περισσου. emrose

Παντως ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως γινεται τα λαμπρα μυαλα της ιατρικης αθηνων να μην καταλαβαινουν οτι τοσο καιρο με τα γραφωμενα μου υποστηριζω την αξιοκρατια. Ειμαι αντιθετος στον τροπο διεξαγωγης των εξετασεων του δικατσα. Το ολο συστημα ειναι λαθος. Ακομα και τωρα που αλλαξε, εγινε ενα βημα μπροστα και δυο πισω. Τα μαλτιπλ τσοις ειναι πιο αντικειμενικα, αλλα δεν ειναι δυνατον να αναγνωριζεις πτυχιο ιατρικης (ή αποιασδηποτε αλλης επιστημης) βασιζομενος στο αν ο αλλος θα απαντησει 40/80 ερωτησεις. Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.

Απο την αλλη ομως δεν ειναι δυνατον να αντιμετωπιζεις τον αλλον σαν κομπογιανιτη μονο και μονο επειδη εχει τελειωσει πανεπιστημιο ανατολικοευρωπαικης χωρας. Μονο η Φιφικα το εχει καταλαβει -και αυτη επειδη εχει τον αδερφο της εκει.

Παντως σιγα σιγα βλεπω οτι συμφωνουμε στο οτι η ελλαδιτσα ειναι μπανανια.

Δεν πειραζει ομως. Τα πραγματα φτιαχνουν. Ηρθε η Νεα Δημοκρατια στην εξουσια και η Παναθα θα παρει το πρωταθλημα... :rolleyes:

emgoalemkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η βάση ήταν 60% πριν 1-2 χρόνια που το'χα ψάξει. Η πρακτική σημασία είναι ότι αν την πιάσεις, δεν μπορείς να ξαναδώσεις! Οπότε φυσικά δεν σε δέχονται σε πολύ "δύσκολες" θέσεις για ειδίκευση...

Για την έκθεση, μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση ότι ελάχιστοι από όσους γράφουν στα διάφορα fora πέρασαν μέσω Πανελληνίων Εξετάσεων. Η ανορθογραφία βασιλεύει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως γινεται τα λαμπρα μυαλα της ιατρικης αθηνων να μην καταλαβαινουν οτι  blah blah blah

Είπαμε, ξεκίνησες ωραία ρε συνάδελφε... Τώρα αρχίζεις και το χάνεις εντελώς..! Επιχειρήματα δεν είπαμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex77 οντως καλα ξεκινησες αλλα emoops ....αρχιζεις να μοιαζεις με τους "ΑΛΛΟΥΣ" που ανεφερα πιο πανω....ειδες τελικα μικρος που ειναι ο κοσμος.Εμενα με πειραζει λιγοτερο απο τα αλλα παιδια γιατι εχω το θεμα σπιτι μου και το βλεπω.

Θα σου πω και κατι που ειχε πει ενας πολυ καλος καθηγητης μας στην Αθηνα (Παπαζαχος):Μην κοροιδευεστε ο ρατσισμος ξεκινα τις περισσοτερες φορες απο την μειοψηφια παρα απο την πλειοψηφια.

Παντα φιλικα και συναδελφικα :)

Αν και εκτος θεματος εχω να δηλωσω κατι για τα USMLE παιδια ξεχαστε το....και ειλικρινα πιστεψτε με δεν το λεω "made in Greece" οπως οι καθολα αγαπητοι συναδελφοι φροντιζουν να απογοητευουν τους αλλους.

Στο US πρεπει να δωσεις τα 2 πρωτα steps για να κανεις αιτηση.Ναι υπαρχει βαση αλλα ειναι ασχετη μιας και ισχυει το συστημα του percentile και οχι του percentage και εξηγουμαι:Το percentage σημαινει οτι οτι παιρνεις 60% αρα εχεις 60 στις 100 ερωτησεις σωστες.Το percentile σημαινει οτι αν πχ ενα νοσοκομειο βαζει ορο το 60% εννοει 60% ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΑ στην συγκεκριμενη ημερομηνια που εδωσες η οποια by the way ειναι παγκοσμιως κοινη.

Αυτα ειναι τα ευκολα...τα δυσκολα ειναι πως σε καμια ανταγωνιστικη ειδικοτητα βλεπε χειρουργικες,οφθαλμολογια,δερματολογια,ακτινολογια και ER δεν προκειται να παρουν FMG foreign medical graduates.Με τιποτα σας λεω κρατανε τις θεσεις αυτες για τους Αμερικανους φοιτητες (και καλα κανουν).Αντιθετα ειδικοτητες οπως παθολογια,γενικη ιατρικη(family medicine εκει),παθαν και ψυχιατρικη ειναι αρκετα ευκολο να βρεις θεση.

Τωρα πληρωνεις τα κερατα σου σε ERAS κλπ και κανεις 100 αιτησεις και παιρνεις interview σε 5 και μιλαμε ειναι και καλο ποσοστο αυτο (παντα εννοω τις ειδικοτητες που σε δεχονται οχι τις υπολοιπες).Εκει μετραει πολυ το Dean's Letter που αντε να το παρετε απο τον Κρεατσα να βαλει τα γελια :D ,δημοσιευσεις (εδω βαζω εγω τα γελια :D ),ερευνητικη εμπειρια (ολοι μαζι :D:D:D ),ποσες φορες εδωσες τα συγκεκριμενα tests,ηλικια,ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ(εδω υπερισχυουμε μιας και το 80% των υποψηφιων ειναι Ινδοι-Πακιστανοι και δεν τους πανε ιδιαιτερα).

Τελος ΟΛΑ ΑΥΤΑ και παλι δεν σου εξασφαλιζουν σιγουρα την θεση....ασε που κατα πασα πιθανοτητα θα πας σε community based hospital των οποιων το επιπεδο ειναι παρομοιο με το ελληνικο και πολλες φορες κατωτερο και οχι σε university based που οντως εκει πετανε οι ανθρωποι.ΑΑΑΑ και μην μιλησω καν για επιλογη πολης...South Dakota και Ohio εεεεερχομαι emarright .

Εμενα η ερευνα 2 ετων αυτα μου εδειξε τα στοιχεια plus εκανα τα γλυκα ματακια σε ελληνοαμερικανο συμφοιτητη στο NYU και αλληλογραφουσαμε 1 χρονο και τα εμαθα....αν εχει κανεις κατι καλυτερο feel free να το πει,ολοι ενδιαφερομαστε για πληροφοριες,απλα σκεφτομαι αν ειναι να παω σε ενα community hospital στην South Dakota που θα κανω τα ιδια και χειροτερα απο εδω γιατι να το κανω...αξιζει???Αρκει (προσωπικα) η πικρα των γονιων μου με το δευτερο καμαρι τους,να χασουν και το πρωτο emconfused

Τελικα θα παω fame story αν δεν βρω αγροτικο emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Παιδια μην προσβαλεστε. Για τα λαμπρα μυαλα μιλησα...

emstupid Πρωτού προχωρήσω να πω ότι εντυπωσιάστηκα:δεν είναι ικανός ο καθένας να κρίνει το πόσο λαμπρό είναι διανοητικά ένα ατόμο από 4-5 posts.Μόνο μια μεγαλοφυία ιατρική θα μπορούσε να έχει τέτοιες ικανότητες και την έχουμε στο forum μας προφανώς.Μπορείς να λοιδορείς ελεύθερα τα παιδιά του forum-προφανώς το λαμπρός δεν πήγαινε σε μένα,ποτέ δεν ήμουν εξάλλου κι ούτε αξιώσα κάτι τέτοιο-στεκόμενος από το ύψος της αυθεντίας που σου χάρισε ο τίτλος του αποφοίτου ιατρικής Βελιγραδίου.

emcensoredΜόνη λύση η δικαιοσύνη

Χωρίς αναδρομική ισχύ το νέο σύστημα βαθμολόγησης του ΔΙΚΑΤΣΑ

19/04/04 17:07

ΑθήναΣυνάντηση με τον υφυπουργό Παιδείας Σπύρο Ταλιαδούρο και το γενικό γραμματέα του υπουργείου Ανδρέα Καραμάνο είχε τη Δευτέρα αντιπροσωπεία των φοιτητών που είχαν συγκεντρωθεί έξω από το υπουργείο.

Οι φοιτητές αυτοί που προέρχονται από ιατρικές σχολές του εξωτερικού εκτός ΕΕ είχαν βαθμολογηθεί στον τελευταίο διαγωνισμό με βαθμούς μεταξύ του 5 και του 6,25, με άριστα το δέκα, επειδή όμως η βάση ήταν στο 6,25 απέτυχαν στις εξετάσεις.

Σε δηλώσεις του αμέσως μετά τη συνάντηση ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Παιδείας επανέλαβε ότι το υπουργείο θα επαναφέρει τη βάση στο 50%, κάτι όμως που θα ισχύσει για τις επόμενες εξετάσεις φοιτητών Ιατρικής στις 22 και 23 Μαΐου.

Η ρύθμιση αυτή δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ, διευκρίνισε ο κ. Καραμάνος προσθέτοντας ότι αρμόδια για τους φοιτητές αυτούς είναι τα ελληνικά δικαστήρια.

, με πληροφορίες από ΑΠΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

TA ΞΕΦΤΕΡΙΑ ΜΟΥ!ΑΡΙΣΤΥΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ....

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑ 6 ΣΕ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ...

ΕΜΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ?ΓΙΑ ΤΟΣΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ?ΓΙΑ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΣΗ ΑΔΙΚΙΑ?Τ Ι Π Ο Τ Α!

ΜΟΝΟ ΠΟΡΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΥΡΔΟΥΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιστορια αυτη με την προσφυγη στο ΑΣΕ ειναι αλλη μια ενδειξη της προχειροτητας με την οποια αντιμετωπιζουν τα αρμοδια οργανα την εκπαιδευση και το θεμα της αναγνωρισης πτυχιων...

Σε εξετασεις με ορισμενη απο το καταστατικο βαση στο 50%, ανεβαζουν αυθαιρετα και χωρις προειδοποιηση (και χωρις κατι τετοιο να προβλεπεται απο το νομο) τη βαση στο 62.5% . Εξαιρετικα μυαλα και αυτοι...

Θα ηταν απολυτα λογικο βεβαια να υπαρχει περιοδικη μεταβολη της βασης -αναλογα με το ποσοστο των υποψηφιων που τα αρμοδια οργανα κρινουν οτι πρεπει να επιτυχουν σε αυτες τις εξετασεις (με βαση τον αριθμο των "εισαγομενων" γιατρων που μπορει να απορροφησει η ελληνικη αγορα εργασιας). Θα ηταν απολυτα νομιμη η αλλαγη της βασης αν το καταστατικο προεβλεπε οτι σε καθε εξεταστικη αυτη θα προσαρμοζεται αναλογα με τον προαποφασισμενο αριθμο (και οχι ονοματεπωνυμο...) των υποψηφιων που θα επιτυχουν.

Δεν επρεπε ομως αυτο να προβλεπεται απο το καταστατικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ (Τρίτη 20 Απρίλη 2004, Σελίδα 25)

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

Δε λύνει το πρόβλημα το υπουργείο Παιδείας

Σε νέα κινητοποίηση προχώρησαν χτες οι απόφοιτοι ιατρικής ιδρυμάτων του εξωτερικού (εκτός ΕΕ) που θεωρήθηκαν αποτυχόντες στις τελευταίες εξετάσεις του ΔΙΚΑΣΤΑ, παρά του ότι είχαν γράψει πάνω από τη βάση. Οι απόφοιτοι με τους γονείς τους, συγκεντρώθηκαν το πρωί στο Σύνταγμα κι απαίτησαν να εκδώσει το υπουργείο συμπληρωματική λίστα επιτυχόντων που να περιλαμβάνει όλους όσοι πέρασαν τη βάση σύμφωνα με το νόμο (δηλαδή έγραψαν πάνω από 5 στα 10). Είχαν τυπώσει μάλιστα, μπλουζάκια που ζητούσαν «δικαιοσύνη» και κατηγορούσαν το ΔΙΚΑΤΣΑ για διαφθορά.

Με πορεία, οι απόφοιτοι έφτασαν στο υυπουργείο Παιδείας όπου μια επιτροπή τους συναντήθηκε με το γενικό γραμματέα, Α. Καραμάνο. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Α. Καραμάνος δεσμεύτηκε ότι η αδικία θα αποκατασταθεί για τους επιτυχόντες που έχουν προσφύγει στο Συμβούλιο της Επικρατείας (για όσους δεν έχουν προσφύγει στη Δικαιοσύνη δεν ξεκαθάρισε τι θα γίνει) αφού εκδοθεί η απόφαση του ΣτΕ που κατά πάσα πιθανότητα, φαίνεται να είναι θετική για τους αποφοίτους. Η διαδικασία αυτή είναι πιθανό να καθυστερήσει και σίγουρα θα έχει προηγηθεί η επόμενη εξεταστική που είναι προγραμματισμένη για τις 22 και 23 Μάη.

Επίσης, οι απόφοιτοι ζήτησαν να μειωθούν τα εξέταστρα (που φτάνουν στα 88 ευρώ), να αυξηθεί ο χρόνος εξέτασης και να μην εφαρμοστεί στις προσεχείς εξετάσεις το σύστημα της αρνητικής βαθμολογίας, πράγμα που φαίνεται να βρίσκει αντίθετο το υπουργείο. Ετσι, ενώ ο Α. Καραμάνος δήλωσε ότι θα προωθηθεί νέα υπουργική απόφαση για τη διαδικασία εξετάσεων που θα θέτει ως βάση το 50 στα 100, με την αρνητική βαθμολογία (αφαίρεση μορίων για κάθε λάθος απάντηση) η βάση θα είναι πολύ πιο υψηλή. Επίσης, είπε ότι η νέα ρύθμιση δε θα έχει αναδρομική ισχύ, αφήνοντας «ακάλυπτους» ουσιαστικά τους «αδικημένους» της προηγούμενης εξεταστικής.

Οι απόφοιτοι από την πλευρά τους, μετά από αυτά, μιλούν για συνεχή εμπαιγμό, τόσο από την προηγούμενη, όσο και από την παρούσα κυβέρνηση.

emboredembored
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ/Σάββατο 19 Ιούνη 2004/σελ27

Οι γιατροί εξωτερικού και το ΔΙΚΑΤΣΑ

Στις πρόσφατες εξετάσεις των πτυχιούχων Ιατρικής πανεπιστημίων μη Κοινοτικών χωρών (για την αναγνώριση των πτυχίων τους από το ΔΙΚΑΤΣΑ), το υψηλότερο ποσοστό αποτυχίας είναι - πράγματι- άξιο προβληματισμού. Ως πληρεξούσιος δικηγόρος αποτυχόντων, πτυχιούχων, συνεισφέρω στο δημόσιο διάλογο που προβάλλεται τελευταία, τη νομική εκδοχή για τα αίτια της εν λόγω εκτεταμένης αποτυχίας.

Εν πρώτοις, στο νόμο που επέβαλε αυτές τις εξετάσεις ορίζεται ότι τα θέματα, τα οποία καλούνται να εξεταστούν οι πιο πάνω υποψήφιοι, αντιστοιχούν σε θέματα πτυχιακών εξετάσεων. Αρα, είναι καθοριστική εν προκειμένω η σύγκριση των θεμάτων, που επιλέγονται για τους εν λόγω εξεταζόμενους, με εκείνα των πτυχιακών εξετάσεων για τους τελειόφοιτους φοιτητές των ελληνικών Ιατρικών Σχολών.

Τι προκύπτει από τη σύγκριση αυτή; Τα θέματα των εξετάσεων για τους πτυχιούχους από το εξωτερικό είναι κατά πολύ πιο απαιτητικά, σε επίπεδο δυσκολίας, από αυτά που καλούνται να εξεταστούν οι «επί πτυχίω» Ιατρικής ημεδαπών πανεπιστημίων! Προφανώς, η νομική διάσταση της διαπίστωσης αυτής (εφόσον, βέβαια, τεκμηριωθεί και επίσημα) είναι ικανή να οδηγήσει σε ακύρωση του ανακοινωθέντος πίνακα αποτυχόντων, αλλά και σε «αποθάρρυνση» εκείνων των μελών ΔΕΠ ημεδαπών Ιατρικών Σχολών που - συστηματικά έως τώρα- επιλέγουν θέματα τέτοιας δυσκολίας, ώστε εφεξής να μην υπάρχει υπόνοια ότι παραβαίνουν τα αντίστοιχα καθήκοντά τους.

Αφ' ετέρου, ένα άλλο αίτιο της σχεδόν καθολικής αποτυχίας των πτυχιούχων ιατρικής εξωτερικού εντοπίζεται στην καλούμενη «αρνητική βαθμολογία», που καθιερώθηκε για πρώτη φορά στις τελευταίες εξετάσεις τους. Δηλαδή, από το σύνολο των βαθμών που συγκεντρώνει κάθε εξεταζόμενος με βάση τις ορθές απαντήσεις του, αφαιρείται 1/4 της μονάδας για κάθε μία λανθασμένη απάντηση. Ετσι, ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να έχει κριθεί ως επιτυχών χωρίς την εφαρμογή του νέου αυτού τρόπου βαθμολόγησης, εφαρμοζόμενης όμως της αρνητικής βαθμολογίας ο τελικός βαθμός τους τον κατατάσσει στους αποτυχόντες!

Ασφαλώς, στην επιστολή αυτή δεν έχουν θέση νομικές αναλύσεις για το μη νόμιμο του υπόψη νέου συστήματος βαθμολόγησης. Πλην όμως, ο υποφαινόμενος (με την ιδιότητα που προαναφέρθηκε) θεωρεί αρκετά πιθανή την ακύρωση της σχετικής υπουργικής απόφασης από το Συμβούλιο Επικρατείας, στο οποίο έχουν ήδη προσφύγει αρκετοί πτυχιούχοι της πιο πάνω κατηγορίας.

Ολα όσα προεκτέθηκαν (με τη δέουσα, κατά το δυνατό, λακωνικότητα) ελπίζω να χρησιμεύσουν στην ακριβέστερη - στο μέτρο του εφικτού, βεβαίως - απεικόνιση της πραγματικότητας εν προκειμένω.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΖΑΡΚΩΤΟΣ

Δικηγόρος - Χαλάνδρι

ωραιος ο δικηγορος - απειλει και εκβιαζει εμμεσως μεχρι και τα μελη του ΔΕΠ!!!

η νομική διάσταση της διαπίστωσης αυτής (εφόσον, βέβαια, τεκμηριωθεί και επίσημα) είναι ικανή να οδηγήσει ..... και σε «αποθάρρυνση» εκείνων των μελών ΔΕΠ ημεδαπών Ιατρικών Σχολών που - συστηματικά έως τώρα- επιλέγουν θέματα τέτοιας δυσκολίας, ώστε εφεξής να μην υπάρχει υπόνοια ότι παραβαίνουν τα αντίστοιχα καθήκοντά τους

ειπαμε: ειτε Δικαστικως ειτε ΔΙΚΑΤΣικως θα μπουνε.

___________

ημεις καθευδομεν μακαριως emsleep1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΑ ΛΕΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ,ΤΕΛΕΙΟΙ ΣΤΟ ΨΕΜΑ!!!!ΧΩΡΙΣ ΝΤΡΟΠΗ ΣΤΟ ΨΕΜΑ!!!!

ΒΡΕ ΑΝΤΕ ΔΩΣΤΑ ΜΑΥΡΙΚΑΚΗ Η ΜΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΝ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΑ!!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΔΕΠ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ΝΑ ΦΟΒΗΘΟΥΝΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΝΟΙΑΖΕΙ.....

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ.......

ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ....ΑΛΛΩΣΤ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΛΗΞΕ.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ Ο ΝΟΜΙΚΑΡΙΟΣ ΤΡΙΤΟΔΕΣΜΙΤΗΣ ΟΤΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΟΝΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ,ΟΥΤΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ,ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΖΩΕΣ.....ΟΥΣΤ !!!!ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΓΕΛΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά, καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει... δεν είναι και γελοία τα θέματα του ΔΙΚΑΤΣΑ, αλλά τουλάχιστον ένα τεστάκι στο Internet (www.dikatsa.gr) το περνά πιστεύω άνετα οποιοσδήποτε πτυχιούχος Αθήνας. Πόσο μάλλον κάποιος που διαβάζει για Παθολογία ή Χειρουργική 6ου και τα'χει κια πιο πρόσφατα τα γ@μημένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γραφω σε αυτο το thread σε απαντηση του τελευταιου post του sovereign στο thread με το υπομνημα του ΣΑΙΕΠ.

Ιατρος κανεις δεν γινεται μονο απο τις σπουδες του.Οι σπουδες σου δινουν τις βασεις και τα θεωρητικα εφοδια.Μετα ειναι θεμα προσωπικο του καθενος να αποκτησει την πρακτικη ικανοτητα και εμπειρια.Και αυτο επιτυγχανεται με προσωπικη δουλεια και μονο και επιπλεον διαβασμα.Ασχετοσυνη στο επαγγελμα υπαρχει δυστυχως και δεν θεωρω οτι ειναι προνομοιο μονο των αποφοιτων εξωτερικου.Οι περιπτωσεις που αναφερεις ειναι ακραιες.Πρεπει να ειναι πολυ ασχετος ο αλλος για να μην ξερει τι εστι αντιισταμινικο.Και στο κατω κατω μην κρινεις εναν απο μια απαντηση που σου εδωσε.Μπορει να μην καταλαβε την ερωτηση, μπορει να μην εχει αυτοπεποιθηση κοκ.Οταν εκανα πρακτικες τα καλοκαιρια σε νοσοκομεια της Αθηνας και καθοτι ψιλοφοβομουν μη με ρωτησουν κατι που δεν ηξερα και μου πουνε τιποτα για το επιπεδο μου ειχα πεταξει και εγω το μαργαριταρι μου.Εσας δηλαδη δεν σας εχει τυχει σε εξεταση απο το αγχος να τα χασετε;Ανθρωπινα ειναι αυτα.Ανεπαρκεια δυστυχως υπαρχει στον κυκλο των αποφοιτων εξωτερικου αλλα δε θεωρω οτι προκειται για γενικευμενο φαινομενο.Και στο κατω οι πολυ ασχετοι του χωρου μας πολλες φορες δεν ασχολουνται καν με την ιατρικη.Γνωριζω περιπτωση απο Ρουμανια που τα'χει παρατησει και τωρα δουλευει σε φαρμακευτικη εταιρεια ή περιπτωση παιδιου απο Σερβια που δουλευει στην επιχειρηση του πατερα του(ασχετη με ιατρικη).Συνηθως ο χωρος ειναι τετοιος που δεν επιτρεπει την ασχετοσυνη οποτε δε νομιζω στην ειδικοτητα τουλαχιστον να συναντησετε και πολλους τετοιους,οχι οτι δεν υπαρχουν παντως.Το βυσμα απο μονο του δεν σε κανει ιατρο.

@ Sarandos Kaptanis (απαντηση στο πιο πανω post) : μην εισαι τοσο απολυτος.Μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας απο το 10 και 15% ναι,οχι ομως οτι τα περνανε και ολοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.