Jump to content

ΔΙΚΑΤΣΑ ΤΟ ΛΑΔΩΩΩΜΑΑΑΑ


focus

Recommended Posts

Ντοκτορ 7 απανταω σαφεστατα τι εννοω αναγκαστηκα σε αλλα ποστς.

Τεο, δεκτο αυτο για το μεατχρονο/συγχρονο καρκινωμα παχυ ε. Ισως τελικα το επιχειρημα μου να ηταν αστοχο. Επιμενω παντως οτι δεν ειναι κοινος ορος. Μαλλον τον χρησιμοποιουν περισσοτερο χειρουργοι και γαστρεντερολογοι.

Τωρα γιατι δεν διαλεξα το Βελγιο. Κυριως μετα απο συμβουλη ελληνα φοιτητη που τελειωσε εκει. Παρ'ολο που το επιπεδο σπουδων ειναι κορυφαιο, οι πανεπιστημιακες εγκαταστασεις εφαμιλες των καλυτερων παγκοσμιως και το πτυχιο πολυ "δυνατο" , ο τροπος ζωης ειναι πολυ σκληρος και ο ανταγωνισμος ακομα σκληροτερος. Οι ξενοι φοιτητες εκει δεν ανηκουν σε ξεχωριστη κατηγορια. Το υπουργειο υγειας και η ιατρικη κοινοτητα αποφασιζει ποσοι γιατροι θα αποφοιτησουν απο καθε σειρα και σε αυτον το αριθμο περιλαμβανονται και οι μη Βελγοι. Αντιλαμβανεσαι οτι τα κριτηρια αξιολογησης σε ενα τετοιο συστημα γινονται υπερβολικα αντικειμενικα. Ο βαθμος και του "μικροτερου" μαθηματο;ς γινεται καθοριστικος για το αν θα σου επιτραπει να συνεχισεις -ακομα κι αν βρισκεσαι στο 3ο ετος (απο κει και επειτα τα πραγματα χαλαρωνουν καπως). Επισης καθοριστικη σημασια αποκτα και η προσωπικη κριση του καθε καθηγητη για τον εκαστοτε φοιτητη. Κοινως μπορει να σε κοψει σε μαθημα επιεδη του καπνισε (οι εξετασεις ειναι προφορικες+γραπτες). Ο συγκεκριμενος φοιτητης μου ειπε μεσες ακρες "οι σπουδες ειναι πολυ καλες, αλλα δεν αξιζει το αγχος που θα τραβηξεις. Αν αυτες οι περιγραφες σου φαινονται υπερβολικες μπορεις να το ψαξεις...

Αν δεν γνωριζεις γαλλικα ή ολλανδικα ψαξε στο ιντερνετ τον ορο numerous clausus για να παρεις μια γενικη ιδεα του πανεπιστημιακου συστηματος σε καποιες χωρες και την προσπαθεια μειωσης των ατομων με υψηλο επιπεδο μορφωσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Last Reply
Οι ξενοι φοιτητες εκει δεν ανηκουν σε ξεχωριστη κατηγορια. Το υπουργειο υγειας και η ιατρικη κοινοτητα αποφασιζει ποσοι γιατροι θα αποφοιτησουν απο καθε σειρα και σε αυτον το αριθμο περιλαμβανονται και οι μη Βελγοι.

δηλαδη στο Βελιγραδι οι ξενοι φοιτητες ειναι ξεχωρα, σε ειδικη κατηγορια? και σπουδαζουν σε "ξεχωριστο" τμημα του πανεπιστημιου/σχολης? με αλλα κριτηρια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τεο, δεκτο αυτο για το μεατχρονο/συγχρονο καρκινωμα παχυ ε. Ισως τελικα το επιχειρημα μου να ηταν αστοχο. Επιμενω παντως οτι δεν ειναι κοινος ορος. Μαλλον τον χρησιμοποιουν περισσοτερο χειρουργοι  και γαστρεντερολογοι.

Επισης καθοριστικη σημασια αποκτα και η προσωπικη κριση του καθε καθηγητη για τον εκαστοτε φοιτητη. Κοινως μπορει να σε κοψει σε μαθημα επιεδη του καπνισε (οι εξετασεις ειναι προφορικες+γραπτες).

εμ...χειρουργικη δεν ηταν το μαθημα οπου ηταν αυτη η ερωτηση?

οσο για τους...κοφτες... μαλλον δεν θα χεις ακουστα τον Πολυμενέα...τον Μαυρικακη...τον Κρεατσά...τον Βλάχο για την ιατρική αθηνών, έτσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρα υπαρχουν καθηγητες στραβοξυλα στα ελληνικα πανεπιστημια αλλα απ'οτι γνωριζω δεν υπαρχει περιορισμος στις φορες που θα δωσεις το μαθημα ή σε ποσα χρονια θα τελειωσεις το πανεπιστημιο... emeleos

Οι ελληνες φοιτητες στο πανεπιστημιο του βελιγραδιου δεν υπαγονται σε ειδικη κατηγορια. Ομως στη σερβια δεν υπαρχει numerous clausus. emeleosemeleos

embored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, νομιζω κανουμε χαζοκουβεντα!

1. εξοικειωμενος με την Αγγλικη και Γαλλικη βιβλιογραφια ο Alex διαμαρτυροταν για την ανυπαρξια του ορου "μεταχρονος".. στο τελος ξεμπερδεψε με ενα "δεκτον"!! (και τι εγινε το Schwartz η το Petit chirurgie??)

2. Στο Βελγιο το συστημα, λεει, ειναι "υπερβολικα αντικειμενικο" αλλα υπαρχουν και καθηγητες που κοβουν "υπερβολικα υποκειμενικα"

3. Στο Βελγιο δεν πηγε γιατι εκει οι ξενοι φοιτητες δεν ανηκουν σε ξεχωριστη κατηγορια, αλλα στο Βελιγραδι που πηγε..και εκει οι φοιτητες δεν ανηκουν σε ξεχωριστη κατηγορια!!

4. και διαφορα αλλα αντιφατικα - αλλα και απουσια απαντησεων που μας ειχε υποσχεθει γιατι εκεινη τη στιγμη δεν ειχε χρονο.

Μαλλον θα εχει προβλημα διατυπωσης (και δεν απορω που κοπηκε στην Εκθεση - και μονο σ'αυτη?)

Παντως φαινεται καθαρα γιατι τα λενε "πανεπιστημια ευκαιριας"

Σου δινουν "επι χρημασι" ενα ευκολο πτυχιο και σε στελνουν απο κει που'ρθες. Μονο και μονο για το συναλλαγμα. Δεν νομιζω πως θα τους δεχοντουσαν ολους αυτους να ασκησουν ιατρικη, στην Γιουγκοσλαβια π.χ.

Ζητω τα κοροιδα, Αμην.

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το προβλημα ειναι απλουστατο. Εσυ προσπαθεις να με πεισεις οτι ειμαι αχρηστος. Και προσπαθεις να το κανεις με προσβολες, ανακριβειες, στερεοτυπα και υποθεσεις για το ατομο μου. Δεν μπορεις βεβαια μιας και για το οτι δεν ειμαι αχρηστος ειμαι σιγουρος (οπως και για το οτι δεν την εχω μικρη ή για το οτι ο παναθηναικος θα παρει το πρωταθλημα φετος) αφου υπαρχουν αρκετα γεγονοτα που το αποδεικνυουν.

Εγω απο την αλλη προσπαθω να δειξω οτι ολοι οι δικατσαδες δεν ειναι οπως νομιζει ο κοσμος ή οπως θελουν να πιστευουν οτι ειναι κατι ατομακια σαν κι εσενα. Και πιστευω οτι εστω και εναν καταφερα να τον πεισω. Αρα ο χρονος μου δεν ηταν χαμενος.

Και επειδη καπου κουραστηκα κι εγω, ευχομαι στους φοιτητες καλο πτυχιο, στους "τελειωμενους" καλη σταδιοδρομια και σε ολους καλο Πασχα.

Ciao. emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αlex, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να προσπαθείς να αποδείξεις ότι όλοι οι ΔΙΚΑΤΣΑδες δεν είναι ίδιοι. Όποιος πιστεύει ότι "όλοι είναι ίδιοι", σε οποιονδήποτε τομέα, προφανώς δεν έχει τις πνευματικές ικανότητες να αντιληφθεί ότι κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.

Από την άλλη, εγώ θα σου καταλογίσω την "εύκολη" επιλογή που έκανες, αν και ειλικρινά απορώ πώς μπορεί κάποιος να διαλέξει να σπουδάσει σε μια εμπόλεμη ή σχεδόν εμπόλεμη πόλη, ενώ δεν ξέρει την γλώσσα και το πανεπιστήμιο είναι σαφώς υποδεέστερο της άλλης του επιλογής... Θα ήταν άδικο όμως να πούμε ότι αυτή είναι η λογική των ΔΙΚΑΤΣΑδων, γιατί και στην Ελλάδα έτσι λειτουργούν τα πράγματα. Η πλειονότητα των φοιτητών ζητάει απεριόριστες εξεταστικές, αντιτίθεται στην εντατικοποίηση και στα προαπαιτούμενα και όλα τα άλλα γνωστά. Εξάλλου, στην ίδια Ελλάδα μεγαλώσαμε όλοι.

Έτσι κι αλλιώς, χωρίς αποδείξεις δεν μπορεί να αποδειχθεί τίποτα και μέχρι να υπάρξουν εξετάσεις για ειδικότητα ή καμιά έρευνα για το επίπεδο των αποφοίτων ιατρικής, όλοι μπορούμε να ισχυριζόμαστε ότι είμαστε οι καλύτεροι. Αν και συνήθως, είτε η σύγκριση γίνεται μεταξύ ελληνικών πανεπιστημίων, είτε μεταξύ ελληνικών και ξένων, η προσπάθεια όλων είναι να δείξουν την απαξία των άλλων, ίσως γιατί ξέρουν ότι, έτσι όπως είναι τα πράγματα, αυτό είναι πολύ πιο έυκολο από το να μιλήσεις με καλά λόγια για την σχολή ή τον εαυτό σου. Ίσως αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alex, δεν προσπαθω να σε πεισω οτι εισαι αχρηστος (πολλω δε μαλλον που την εχεις και μεγαλη)

απλουστατα το πτυχιο της Ιατρικης Αθηνας και του Βελιγραδιου δε ζυγιζουν το ιδιο..

π.χ. οι εξετασεις του ΔΙΚΑΤΣΑ που ιδρωσες να περασεις ειναι για μας μισο 4ο ετος.. Σε παρα πολλα μαθηματα το απλο 5 προυποθετει διαβασμα και γνωσεις.. δεν ειναι απλο πραγμα.. Με αυτον τον τροπο τεκμαιρεται η "ανωτεροτητα" των ντοπιων φοιτητων.

Η Ιατρικη στη Αθηνα (δεν ξερω για τις αλλες σχολες της Ελλαδας) πασχει νομιζω στην πρακτικη εξασκηση μαλλον παρα στην αποκτηση θεωρητικων γνωσεων... (λογω πληθωρας φοιτητων αλλα και για αλλους λογους)

τα υπολοιπα ειναι εκ του περισσου..

ΤΕΛΟΣ

emfrance

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ή για το οτι ο παναθηναικος θα παρει το πρωταθλημα φετος) αφου υπαρχουν αρκετα γεγονοτα που το αποδεικνυουν.

:P ...προσωπικά πήρα όλες τις απαντήσεις που έψαχνα...Άντε καλό Πάσχααααα!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λείποντας ένα τριβδόμαδο λόγω της μαμάς-πατρίδας και βλέποντας συνολικά το παραπάνω θέμα έχω να πω τα εξής ολίγα:

Ο συνάδελφος Alex77 ξεκίνησε πολύ όμορφα, συγκροτημένα και με σοβαρότητα που έχει λείψει από άλλα παιδιά από βαλκανικές σχολές, που έχουν γράψει κατά καιρούς εδώ μέσα. Δυστυχώς για εκείνον όμως, και παρότι από τα πρώτα του posts μου τράβηξε το ενδιαφέρον -γιατί σκέφτηκα πως ίσως για πρώτη φορά διαβάσω ή ακούσω συγκροτημένη άποψη "δικατσά"- το παιχνίδι το έχασε σύντομα. Κάτι τα μετάχρονα καρκινώματα τα οποία θεωρεί δύσκολα θέματα και ελληνική εφεύρεση, κάτι η αιτιολόγηση της επιλογής του Βελιγραδίου ως την πόλη που θα τον φιλοξενούσε για να σπουδάσει την τόσο σημαντική για αυτόν ιατρική επιστήμη, κατάφερε να δικαιώσει όσους πιστεύουμε στην αβάσταχτη ελαφρότητα της πολύ μεγάλης πλειοψηφίας των συναδέλφων από Βαλκάνια -όσους τους έχουμε γνωρίσει από το σχολείο, το στρατό, το αγροτικό -όσους έχουμε συνεργαστεί, συνυπάρξει μαζί τους. Η λογική της ήσσονος προσπάθειας βρίσκεται στη μεγάλη πλειοψηφία των συναδέλφων αυτών στο μέγιστο βαθμό και αν θέλουμε να ξεχωρίσουμε, συνάδελφοι της Αθήνας, θα το κάνουμε μεγιστοποιώντας τη δική μας προσπάθεια και αφοσίωση σε ό,τι κάνουμε.

Όταν έδινα Πανελλήνιες είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο της αποτυχίας και είχα προγραμματίσει το μέλλον μου. Δεν θα ξαναέδινα τις ψυχοφθόρες αυτές εξετάσεις, αυτό ήταν σίγουρο. Σε ό,τι αφορά το πού θα πήγαινα, ήμουν πλήρως πληροφορημένος για τις ενδεχόμενες λύσεις, εύκολες και δύσκολες, φτηνές και ακριβές, κοντινές και μακρινές. Ούτε για μια στιγμή δεν πέρασε από το μυαλό μου να σπουδάσω σε εμπόλεμη ζώνη ή χώρα χαμηλότερου κοινωνικο-οικονομικο-επιστημονικού επιπέδου από τη δική μου. Αφού παίρνεις την απόφαση να αφήσεις τη χώρα σου, απόφαση πολύ δύσκολη, και αφού αγαπάς το αντικείμενό σου, επιχειρείς να το κάνεις εκεί που είναι δύσκολα και καλά. Αυτό λέει η δική μου λογική.

Καλώς σας βρήκα και πάλι:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, αν ο Παναθηναϊκός δεν πάρει το πρωτάθλημα (φτου φτου μακριά)...την έχεις μικρή;;; emoopsemoopsemoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello. Δεν θελω να δωσω συνεχεια στην κουβεντα περι επιπεδου δικατσαδων. Θα ηθελα μονο να σχολιασω μια φραση του Sovereign που αναφερθηκε στην Γιουγκοσλαβια χαρακτηριζοντας την σαν "χώρα χαμηλότερου κοινωνικο-οικονομικο-επιστημονικού επιπέδου".

Νομιζω οτι υπαρχει πολυ μεγαλη αγνοια γι'αυτο το θεμα φιλε Sovereign.

Κατ'αρχην η συγκεκριμενη χωρα δεν υπηρξε ποτε αμιγως κομμουνιστικη. Αυτο σημαινει οτι στην κοινωνια (μεχρι την ελευση του Μιλοσεβιτς) υπηρχε μεγαλη ελευθερια εκφρασης. Αυτο το λεω για να μην υπαρχει συγχηση με καθεστωτα οπως αυτο του Τσαουσεσκου για παραδειγμα.

Επισης, ηταν μια χωρα πρακτικα αυταρκης με πολυ ανεπτυγμενη βιομηχανια σε ολους τους τομεις. Δεν ειναι λιγο το οτι τα περισσοτερα ιατρικα μηχανηματα στα νοσοκομεια παραγονται απο ντοπιες εταιρειες. Η το οτι η γιουγκοσλαβικη φαρμακοβιομηχανια (οχι ξενη πολυεθνικη) παρασκευαζει ολων των ειδων τα φαρμακα.

Το βιοτικο επιπεδο ηταν αρκετα υψηλο και κατα πολυ υψηλοτερο απο αυτο της ελλαδας, πριν "πεσουν" εδω τα πακετα Ντελορ και οι ευρωπαικες επιχορηγησεις.

Ειναι πραγματικα αδικο να την χαρακτηριζει κανεις σαν χωρα χαμηλου επιστημονικου επιπεδου. Στην πανεπιστημιακη καρδιολογικη κλινικη του πανεπιστημιου του βελιγραδιου λειτουργησε ενα απο τα πρωτα παγκοσμιως κεντρα βηματοδοτη. Οι περισσοτεροι γιατροι που ηρθα σε επαφη ηταν πολυ καλα καταρτισμενοι και ενημερωμενοι για τις ιατρικες εξελιξεις.

Επισης, οι κλινικες στις οποιες παρακολουθησα μαθηματα ηταν πανεπιστημιακες με την πληρη εννοια του ορου και οχι απλα βαφτισμενες ετσι.

Ειναι αληθεια οτι η Γιουγκοσλαβια πλεον δεν υπαρχει και το οτι η Σερβια περασε πολεμο και εμπαργκο που την γονατισαν οικονομικα. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορει να τη συγκρινει κανεις με την αλβανια για παραδειγμα.

Οσο για τους σερβους, ειναι ενας πολυ αξιοπρεπεις λαος και προσωπικα εχω κανει πολυ καλες και δυνατες φιλιες εκει. Και πιστεψε με η φιλια στη σερβια σημαινει πολυ περισσοτερα πραγματα απ'οτι στην ελλαδα.

Για να μην παρεξηγηθω, τα παραπανω δεν τα λεω για να υπερασπισω τις σπουδες μου ή τα ανατολικα κρατη στο συνολο τους. Η γιουγκοσλαβια δεν ηταν κομμουνιστικο κρατος και προσωπικα ειμαι καπιταλιστης. Δεν πρεπει ομως προσπαθωντας να υποστηριξουμε τις θεσεις μας να τα ισοπεδωνουμε ολα.

Η σερβια αυτη τη στιγμη ειναι μια χωρα που εχει παρει την κατω βολτα και ειναι -δυστυχως- οικονομικα εξαθλιωμενη. Η ιστορια της ομως εν εκτεινεται μονο μεσα στα 15 τελευταια χρονια. Και οσο κι αν ακουγεται παραδοξο, πριν το διαμελισμο της η Γιουγκοσλαβια ηταν περισσοτερο "ευρωπαικη" χωρα απ'οτι η ελλαδα ειναι σημερα. Και δεν εννοω με την εννοια του καταναλωτισμου και της (βλαχο)γκλαμουριας που ειναι τα συμβολα του εξευρωπαισμου της Ελλαδας. Αλλα με την εννοια της κοινωνικης προνοιας, της αναπτυξης και της πραγματικης (και οχι επιφανειακης) ευμαρειας.

Επαναλαμβανω οτι η χωρα αυτη εχει αλλαξει -και με πολυ βιαιο τροπο. Ομως, αν την γνωρισει κανεις θα καταλαβει ποσο σωστες δομες ειχε.

Μπορει καποιοι να ειναι τοσο φανατισμενοι που να θελουν να πιστευουν οτι εκει η ιατρικη σαν επιστημη εχει μεινει στο μεσσαιωνα. Τα παρανω τα γραφω για τους υπολοιπους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ το μονο που έχω να πω είναι ότι ο Αλεξ δεν έπρεπε να είχε κοπεί στην Εκθεση στις Πανελλήνιες... :)(Μιας και έγινε λόγος και γι'αυτό) Ο λογος του είναι συγκροτημένος , εκφράζεται πολύ σωστά και έχει δυνατή επιχειρηματολογία...ανεξάρτητα απο το τι πιστεύουμε εμείς για τη χώρα προέλευσης του πτυχίου του , τις σπουδές του κτλ πρέπει να του το αναγνωρίσουμε αυτό.Επίσης πιστεύω ότι θα έπρεπε ίσως να προτιμήσει το Βέλγιο για τις σπουδές του , γιατί μου φαίνεται ότι θα τα κατάφερνε μια χαρά.....Και συνοψίζω....

ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠ'ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ

ΝΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ ΜΕ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΕΥΠΡΕΠΕΙΑ ΣΕ ΑΝΑΤΟΛΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ.ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΥΜΑΣΜΟ ΜΑΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγώ συμφωνώ ότι ο Alex77 μια χαρά συγκροτημένο άτομο είναι (τουλάχιστον αυτή είναι η κρίση μου από τα γραφομενά του)

όλοι ,δικατσάδες και μη , θα κριθούμε στο έργο

να σημειώσω ότι γνωρίζω πολλούς συμφοιτητές μου που μια χαρά γνώσεις έχουν αλλά αυτό δεν φτάνει για να χαρακτηριστούν από τους ασθενείς καλοί γιατροι

( emofftopic βέβαια .απλά το σημειώνω σχετικα με το ποιος είναι καλος γιατρος τελικά .δεν αρκούν μόνο οι γνώσεις .ας μην ξεχνάμε ότι απέναντι μας θα έχουμε ασθενείς και όχι ασθένειες! )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nαι, αλλά σε μια συζήτηση, τα επιχειρήματα πρέπει να αφορούν στο θέμα. Η αξία της φιλίας και η ποιότητα του λαού δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν με την ιατρική εκπαίδευση. Σίγουρα πάντως δεν έχουν την μεγαλύτερη...

Προφανώς και η Γιουγκοσλαβία δεν ήταν Αλβανία, αλλά το να λέμε ότι είχε πολύ υψηλότερο βιοτικό επίπεδο από την Ελλάδα, μήπως είναι λίγο υπερβολικό; Εκτός αν δεν μιλάμε για την εποχή που πήγες να σπουδάσεις και κάνουμε απλώς ιστορική αναδρομή. Οι ιατρικές, ειδικά, υποδομές είναι κάτι που εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον εκσυγχρονισμό του συστήματος και λίγότερο από το παρελθόν. Σήμερα, η Ελλάδα έχει κατά κεφαλήν εισόδημα περίπου 13000 Ευρώ, ενώ η Σερβία λιγότερο από 2500. Ακόμα και η ανέκαθεν πλουσιότερη δημοκρατία της πρώην Γιουγκοσλαβίας, η Σλοβενία, σήμερα έχει εισόδημα γύρω στις 10000, χωρίς να έχει πληγεί από κανέναν πόλεμο. Επίσης, είναι προφανές ότι μια χώρα που προετοιμάζεται για πόλεμο ή που αναρρώνει από αυτόν, έχει να αντιμετωπίσει άλλες ανάγκες πριν δώσει χρήματα για εκπαίδευση και, δυστυχώς, χωρίς χρήματα, η σωστή νοοτροπία και οι καλές δομές δεν επαρκούν για να καλύψουν τα κενά.

Με αυτήν τη λογική, η ιατρική της Βαγδάτης είναι φοβερή επιλογή, γιατί πριν τον Σαντάμ ήταν η πιο ανεπτυγμένη πόλη της Μ.Ανατολής, πλούσια και με ισχυρό επιστημονικό δυναμικό. Εντάξει, μεσολάβησαν μερικοί πόλεμοι, αλλά... παλιά ήταν ωραία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ξαναλεω οτι δεν εγραψα τα παραπανω για να υπερασπισω τις σπουδες μου. Απλα ζητησα στην προσπαθεια να τις υποβαθμισετε να μην συγκρινετε το Ιρακ, τη Λιβυη και την Παλαιστινη με τη Σερβια και τη Γιουγκοσλαβια.

Φιλιππε, εχεις παει στη Σλοβενια ? Πιστεψε με η αγοραστικη δυναμη των 10.000 ευρω εκει ειναι πολυ μεγαλυτερη απο των 13.000 εδω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με Ολιβ :) ότι ο Αλεξ είναι συγκροτημένο και πολύ ευγενικό άτομο.

Το ότι διάλεξε το εύκολο δεν σημαίνει ότι δεν θα τα κατάφερνε στα δύσκολα.

Αυτό δε σημαίνει ότι οι εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ δεν είναι ευκολες,από ότι λέτε όλοι-αφού δεν ξέρω

Ο bc-aleq μου φάνηκε αγενής και μπλέκει αυτά που διαβάζει με την παρωχημένη ιδέα και γενικη ιδέα που έχει για όλους τους ΔΙΚΑΤΣΑ_ :angry:

μπορεί να έχει δίκιο ή να γνωρίζει πολλά,δεν δικαιολογεί αυτό την αγένειά του. :)

Μη βάζεις ΤΑΜΠΕΛΕΣ! Πολλά σχόλια σου είναι άστοχα.

Μόνο η εικόνα με τον κόκκορα ήταν επιτυχημένη :lol:

Τιποτα προσωπικό με κανένα σας,απλά σχολιάζω... -_-

Αθήνα σπουδάζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΠΡΟΣ ΑΛΕΞ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ.ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ,ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ,ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΟΠΣ ΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΛΕΝΕ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ.ΑΠΛΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΩ ΛΙΓΟ ΤΗ ΦΡΑΣΗ-ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ,ΘΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΞΙΖΕΙ.ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΗ.ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ!ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΑΡΚΕΤΟΙΘ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΟΜΩΣ,ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΑΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ,ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΓΧΩΡΙΟΙ ΘΑ ΕΣΚΙΖΑΝ,ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ.

ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΛΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΚΟΙΚΕΙΩΘΕΙ ΜΕ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ,ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΔΙΚΑΤΣΑ ΠΟΥ ΑΓΧΩΘΗΚΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ,ΠΕΡΑΣΕ,ΠΗΓΕ ΕΠΑΡΧΙΑ,ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΣΤΑ Ε.Ι. ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ,ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΛΕΕΙ-ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ,ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΕΓΧΩΡΙΟΙ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΟΥΝ Η ΕΓΩ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗ ΤΣΑΝΤΟΥΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΟΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΟΓΔΟΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΙΤΙΑ ΑΙΜΑΤΟΥΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ,ΟΥΤΕ ΤΑ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ Ο ΠΛΑΣΙΕ ΦΑΡΜΑΚΩΝ,ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΣ ΟΥΣΙΕΣ ΜΕ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΔΙΝΕΙΣ,ΟΧΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!Π.Χ.CEPTRIN,ΟΧΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ!ΜΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΤΗΣ ΠΙΑΤΣΑΣ ΠΟΥ ΤΗ ΜΑΘΑΝ ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ!

ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ!ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ 2 ΜΑΘΗΜΑΤΑ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΣΤΟ Π.Ι.ΚΑΤΩ ΒΡΥΣΗΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η λογική της ήσσονος προσπάθειας βρίσκεται στη μεγάλη πλειοψηφία των συναδέλφων αυτών στο μέγιστο βαθμό και αν θέλουμε να ξεχωρίσουμε, συνάδελφοι της Αθήνας, θα το κάνουμε μεγιστοποιώντας τη δική μας προσπάθεια και αφοσίωση σε ό,τι κάνουμε.

emkafes Συμφωνώ,και θέλω να προσθέσω κάτι:το ερώτημα είναι το εξής-είναι ο απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου ή ξένου έτοιμος να πιάσει στα χέρια του τον παππού μου και τη γιαγιά μου;Είναι και ο γιατρός που ασκεί το επάγγελμα έτοιμος και ικανός,και με σύγχρονες γνώσεις;Αυτό είναι το ερώτημα,και όχι από που προέρχεται. Όταν ο Alex77 απορρίπτει την αξιολόγηση λέγοντας "ποιοι θα κρίνουν τις γνώσεις μου" μου προκαλεί λπυη,γιατί αυτή είναι η νοοτροπία και στην Ελλάδα,όπως καλώς επισήμανε ο Φίλιππος.Δηλ. πιστεύετε ότι όλα όσα λέγονται εδώ,λέγονται για λόγους θεσιθηρικούς;Οι ασθενείς στην ελλάδα δεν έχουν δικαίωμα να έχουν πιστοποιημένης ποιότητας αντιμετώπιση από καλά καταρτισμένους γιατρούς;Ή απλά το "εγώ ξέρω,αλλά δεν μπορεί να με κρίνει κανείς σας"(έγνοια σου και οι γιατροί καθημερινά κρίνονται,έχουμε και τις γνώσεις αευτυχώς γι'αυτό) επαρκεί για να εμπιστευ΄τω άφοβα στα χέρια κάποιου τους συγγενείς μου;Ή όταν με ρωτάνε για καλούς γιατρούς πρέπει να λέω όλοι καλοί είναι,όλοι ίδιο είναι;Η αξιολόγηση,ανεξαρτήτως προέλευσης,είναι λοιπόν αναγκαία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπαμε ήδη-και δε νομίζω ότι διαφωνεί κανείς, ούτε ο Αλεξ-ότι οι περισσότεροι πτυχιούχοι ανατολικών χωρών είναι άσχετοι . Απλά παιδιά το αν κάποιος είναι ή όχι καλός γιατρός δεν μπορούμε να το κρίνουμε μέσα σ'αυτό το φόρουμ..Ούτε και στο αγροτικό -όπως πολύ σωστά είπε ο Παλαιολόγος- φαίνεται ποιός είναι σωστός και άξιος επιστήμονας . Βασικές γνώσεις χρειάζονται , θάρρος και ενδεχομένως λίγο θράσσος , για να δείξεις ότι είσαι σχετικός με ιατρική στο αγροτικό....Εκτός και αν είσαι πολύ γκαντέμης και σου τύχει κανένα πραγματικά δύσκολο περιστατικό...Γιατί , κακά τα ψέματα , κανένας απο εμάς - ακόμα και οι άριστοι-δεν είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει σοβαρά τους αρρώστους .

Εγώ πάντως έχω την εξής ερώτηση να σας θέσω...

ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ-ΕΛΛΗΝΙΚΗ Η ΑΛΛΗΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ-ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ?ΠΟΣΟΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙς ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ?ΠΟΣΟΙ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ , ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΤΛ?Ή ΜΗΠΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΜΑΣΤΕ ΣΤΙΣ "ΓΝΩΣΕΙΣ" ΜΑΣ Η ΣΤΑ ΠΑΣΑΛΕΙΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΓΡΟΤΙΚΟΥ?ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ.ΤΟ ΝΑ ΠΙΠΙΛΑΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΟΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ ΔΕ ΜΑΣ ΒΟΗΘΑ ΤΟΣΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ΥΠΕΡΟΧΗ ΜΑΣ ΟΣΟ Η ΣΥΝΕΧΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ , ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΜΕ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ξεχωρίσουμε πού συνάδελφε? Στην αναμονή για ειδικότητα???????????????????????????????????????????????????

Μα το χουμε χάσει τελείως???????????

Το πρόβλημα στην ελλάδα είναι ότι όχι μόνο είμαστε πολλοί για να δουλέψουμε ως μόνιμοι στα ελληνικά νοσοκομεία, αλλά είμαστε παράλογα πολλοί για να εκπαιδευτούμε!!!!!

θα θελε ο αγαπητός συνάδελφος εξ ανατολών να εξηγήσει την λογική του στους αποφοίτους της Αθηνας που περιμένουν από το 1996 για ειδικότητα δερματολογίας?????????? που περιμένουν 5 χρόνια για ειδικότητα παιδιατρικής? όλοι μαζί, σαν τα πρόβατα στη σφαγή? Επιτέλους, αυτή την ηλίθια καραμέλα "θα δείξουμε τι αξίζουμε στην πράξη " ας την ξεχάσουμε, γιατί όσο καθόμαστε σαν κόπανοι και αφήνουμε να μας παίρνουν την θέση με δύο απλά μαθηματάκια τριμήνου, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ!!!!!!

Σημείωση: Γιατί χαραμίζουμε όλο μας το χρόνο με το αν ένα άτομο είναι καλός ή όχι? Εκεί είναι το θέμα μας? Ή στο ότι πίσω από αυτόν βρίσκονται καμιά 10000 άλλοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.