Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Τρόπος δήλωσης Ψυχιατρικής


steppenwolf

Recommended Posts

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην εφαρμοστεί. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό, συμπεριλαμβανομένης και της επιστημονικής σημασίας της αλλαγής σειράς. Συμφωνώ πως γνώσεις παθ και νευρο χρησιμεύουν ως θεωρητική βάση πρίν τη Ψυχ, αλλά εξίσου οι χρόνοι αυτοί θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως νευροψυχιατρική και ψυχοσωματική ιατρική ή liaison στη συνέχεια (απίστευτα πιο ενδιαφέρον). Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που μας δίνει αυτή η αλλαγή μας επιτρέπει να κάνουμε αυτή την επιλογή μόνοι μας. Σας θυμίζω επίσης οτι σε άλλες χώρες σπάνια η ειδίκευση στη Ψυχ περιέχει καθαρό παθ ή νευρο κομμάτι.

Για τις αναμονές δεν θα πώ πολλά, θεωρώ οτι όλοι θα κερδίσουν. Αλλά θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η γνώμη των υπολοίπων πάνω σ' αυτό (γι αυτό εξάλλου υπάρχει και το forum ). Και συγκεκριμένα, υπάρχουν κάποιοι που θίγονται από αυτές τις αλλαγές;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί απ'ότι φαντάζομαι αυτό φοβούνται στο υπουργείο και κόλλησαν.

Μην ξεχναμε οτι για τους μισους ειδικευομενους της ψυχιατρικης ,αυτους που εκαναν αλλαγη απο πδψ, η αντιστροφη ασκηση ηδη ισχυει. Αν το υπουργειο δεν προχωρησει σε ρυθμιση, αρκετοι συναδελφοι ,οπως και εγω ,θα προχωρησουμε σε προσφυγες και το αποτελεσμα τους μαλλον θα θιξει πολλους.

δεν ειναι αντιστροφη ασκηση!συνεχεια τα ιδια θα λεμε?αναγνωριζεις παθολογια απο το αγροτικο και συνεχιζεις με νευρολογια!δεν ειναι απαραιτητο να αναγνωρισεις το τυχον 15μηνο 'η 18μηνο της ψυχιατρικης(τουλαχιστον οχι πριν τη νευρολογια 'η μεχρι τυχον να δωθει η δυνατοτητα της αντιστροφης ασκησης στην ψυχιατρικη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Last Reply
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην εφαρμοστεί. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό, συμπεριλαμβανομένης και της επιστημονικής σημασίας της αλλαγής σειράς. Συμφωνώ πως γνώσεις παθ και νευρο χρησιμεύουν ως θεωρητική βάση πρίν τη Ψυχ, αλλά εξίσου οι χρόνοι αυτοί θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως νευροψυχιατρική και ψυχοσωματική ιατρική ή liaison στη συνέχεια (απίστευτα πιο ενδιαφέρον). Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που μας δίνει αυτή η αλλαγή μας επιτρέπει να κάνουμε αυτή την επιλογή μόνοι μας. Σας θυμίζω επίσης οτι σε άλλες χώρες σπάνια η ειδίκευση στη Ψυχ περιέχει καθαρό παθ ή νευρο κομμάτι.

Για τις αναμονές δεν θα πώ πολλά, θεωρώ οτι όλοι θα κερδίσουν. Αλλά θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η γνώμη των υπολοίπων πάνω σ' αυτό (γι αυτό εξάλλου υπάρχει και το forum ). Και συγκεκριμένα, υπάρχουν κάποιοι που θίγονται από αυτές τις αλλαγές;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί απ'ότι φαντάζομαι αυτό φοβούνται στο υπουργείο και κόλλησαν.

Μην ξεχναμε οτι για τους μισους ειδικευομενους της ψυχιατρικης ,αυτους που εκαναν αλλαγη απο πδψ, η αντιστροφη ασκηση ηδη ισχυει. Αν το υπουργειο δεν προχωρησει σε ρυθμιση, αρκετοι συναδελφοι ,οπως και εγω ,θα προχωρησουμε σε προσφυγες και το αποτελεσμα τους μαλλον θα θιξει πολλους.

δεν ειναι αντιστροφη ασκηση!συνεχεια τα ιδια θα λεμε?αναγνωριζεις παθολογια απο το αγροτικο και συνεχιζεις με νευρολογια!δεν ειναι απαραιτητο να αναγνωρισεις το τυχον 15μηνο 'η 18μηνο της ψυχιατρικης(τουλαχιστον οχι πριν τη νευρολογια 'η μεχρι τυχον να δωθει η δυνατοτητα της αντιστροφης ασκησης στην ψυχιατρικη)

Δεν εχεις κανει 18 μηνες ψ ηδη, οπως και οι περισσοτεροι πδψ? Το εχεις γραψει σε παλαιοτερο post. Εχετε λοιπον κανει 18 μηνες ψ θα κανετε την νευρολογια και μετα την υπολοιπη ψ. Αν αυτο δεν ειναι αντιστροφη ασκηση τι ειναι? Οι δικηγοροι ειναι σαφεις. Ομοιες υποθεσεις ρυθμιζονται με ομοιο τροπο, το λεει τι συνταγμα. Ο δρομος για προσφυγες και ακυρωση της ευεργετικης ρυθμισης για σας ειναι ανοιχτος. Τωρα αν μετα απο ενα χρονο βρεθειτε σε δυσμενη θεση γιατι δεν θα εχετε την παθολογια να ζητησετε ''τα ρεστα'' απο το υπουργειο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά, γνωρίζει κάποιος κάτι καινούριο? Αν θα εφαρμοστεί και πότε; Η διεύθυνση υγείας θεσ/νίκης απάντησε ότι είναι πιθανό και να ξαναπάρουμε τηλ σε λίγες μέρες.

O καθένας λέει τα δικά του, όπως πάντα άλλωστε!Εμένα μου απαντήσανε στο ίδιο ερώτημα στη Διεύθυνση Υγείας Αθηνών ότι μάλλον η σχετική γνωμοδότηση μπαίνει στο συρτάρι! emquestionemquestionemquestionemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά, γνωρίζει κάποιος κάτι καινούριο? Αν θα εφαρμοστεί και πότε; Η διεύθυνση υγείας θεσ/νίκης απάντησε ότι είναι πιθανό και να ξαναπάρουμε τηλ σε λίγες μέρες.

O καθένας λέει τα δικά του, όπως πάντα άλλωστε!Εμένα μου απαντήσανε στο ίδιο ερώτημα στη Διεύθυνση Υγείας Αθηνών ότι μάλλον η σχετική γνωμοδότηση μπαίνει στο συρτάρι! emquestionemquestionemquestionemeleos

στο ίδιο συρτάρι ξέρω κι εγώ πως μπήκε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά, γνωρίζει κάποιος κάτι καινούριο? Αν θα εφαρμοστεί και πότε; Η διεύθυνση υγείας θεσ/νίκης απάντησε ότι είναι πιθανό και να ξαναπάρουμε τηλ σε λίγες μέρες.

O καθένας λέει τα δικά του, όπως πάντα άλλωστε!Εμένα μου απαντήσανε στο ίδιο ερώτημα στη Διεύθυνση Υγείας Αθηνών ότι μάλλον η σχετική γνωμοδότηση μπαίνει στο συρτάρι! emquestionemquestionemquestionemeleos

εφοσον σου ειπαν οτι μπαινει στο συρταρι ,και δεν εχω λογω να αμφιβαλλω οτι σου λενε αληθεια, θα κινηθουμε νομικα για να ακυρωθει η φωτογραφικη ρυθμιση του υπουργειου .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ με τον JFA. Το nickname σου μάλιστα είναι πολύ εύστοχο με το θέμα μας. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους πρώην ΠΨ να κάνουν την άσκησή τους αντίστροφα - που όντως έτσι την κάνουν -, και σπαστά - που επίσης έτσι γίνεται στην πράξη -. Αντιθέτως, μπράβο τους που τα κατάφεραν μέσα σ'αυτό το χάος των αναμονών. ΑΛΛΑ πρέπει να ισχύει το ίδιο για όλους. Κατά τη γνώμη μου η ρύθμιση αυτή τιμά το υπουργείο, αλλά η μή εφαρμογή της το καθιστά σιωπηλό υποστηρικτή της αδικίας.

Αυτό το συρτάρι δε μ'αρέσει καθόλου. Αν δεν κάνω λάθος, αν η 'γνωμοδότηση' έχει υπογραφή από το υπουργείο, τότε πάυει να είναι 'γνωμοδότηση του ΚΕΣΥ' και γίνεται 'απόφαση του υπουργείου'. Λάθος?

Επαναλαμβάνω, για να είμαστε και λίγο πρακτικοί. Θίγεται κανείς από τις αλλαγές? Εξού και το 'συρτάρωμα'?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί ZERO και JFA, αυτά μου είπαν στη Νομ.Αθηνών πριν 1 εβδομάδα ακριβώς!

Θα είναι λέει δύσκολο να εφαρμοστεί!

Προσωπικά έχω κουραστεί από την όλη ιστορία! Εχω κουραστεί να ρωτάω τον κάθε υπάλληλο που δεν ξέρει, ξέρει αλλά δε θέλει/βαριέται να πει κτλ. , να ξυπνάω περιμένοντας κάποιο ΦΕΚ/εγκύκλιο/τροπολογία που θα έχει βγει νύχτα, όπως και να προσπαθώ να πείσω υπαλλήλους να τα εφαρμόσουν. Έχω κουραστεί να περιμένω 3+ χρόνια για να πάω 6μήνες σε κάποιο νοσοκομείου του κ... για να το παίξω γιατρός την ίδια στιγμή που φίλοι και συνάδελφοι διορίζονται για πλήρη ειδικότητα. Και να ειχα έστω και την ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνω?! 3+ χρόνια χαμένα για ένα ηλίθιο κομμάτι ειδικότητας που δεν έχει τίποτα να μας προσφέρει...μη μου πειτε πως διαφωνούμε εδώ!!!

Οσο για τους συναδέλφους ΠΔΨ τι να πω? Κι εμείς στη θέση τους ίσως το ίδιο θα κάναμε! Και μπορεί στο τέλος να είναι αυτοί που θα την πατήσουν!

Αφού όλα γίνονται για να γίνουν και μόλις βολεύεται το "παιδί του τάδε" ξεγίνονται, αυτή θα είναι η ιστορία της ζωής μας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί ZERO και JFA, αυτά μου είπαν στη Νομ.Αθηνών πριν 1 εβδομάδα ακριβώς!

Θα είναι λέει δύσκολο να εφαρμοστεί!

Προσωπικά έχω κουραστεί από την όλη ιστορία! Εχω κουραστεί να ρωτάω τον κάθε υπάλληλο που δεν ξέρει, ξέρει αλλά δε θέλει/βαριέται να πει κτλ. , να ξυπνάω περιμένοντας κάποιο ΦΕΚ/εγκύκλιο/τροπολογία που θα έχει βγει νύχτα, όπως και να προσπαθώ να πείσω υπαλλήλους να τα εφαρμόσουν. Έχω κουραστεί να περιμένω 3+ χρόνια για να πάω 6μήνες σε κάποιο νοσοκομείου του κ... για να το παίξω γιατρός την ίδια στιγμή που φίλοι και συνάδελφοι διορίζονται για πλήρη ειδικότητα. Και να ειχα έστω και την ψευδαίσθηση ότι κάτι κάνω?! 3+ χρόνια χαμένα για ένα ηλίθιο κομμάτι ειδικότητας που δεν έχει τίποτα να μας προσφέρει...μη μου πειτε πως διαφωνούμε εδώ!!!

Οσο για τους συναδέλφους ΠΔΨ τι να πω? Κι εμείς στη θέση τους ίσως το ίδιο θα κάναμε! Και μπορεί στο τέλος να είναι αυτοί που θα την πατήσουν!

Αφού όλα γίνονται για να γίνουν και μόλις βολεύεται το "παιδί του τάδε" ξεγίνονται, αυτή θα είναι η ιστορία της ζωής μας!!!

Συμφωνω απολυτα με αυτα που ειπες. Ειναι λαθος να πιστευουν καποιοι οτι οι κινησεις μας ειναι εναντιον των πδψ. Εκαναν χρηση μιας προχειρης τροπολογιας, αυτης της αναγνωρισης 6 μηνων παθολογιας. Σαφως φταινε αυτοι που δεν προεβλεψαν την περιπτωση μας. Δεν αλλαζει παντως το γεγονος οτι ασκουνται αντιστροφα και σπαστα και εμεις οχι, αρα εχουμε λογο για προσφυγες. Εγω προσωπικα θα παω δικαστικα και το ιδιο ξερω οτι εχουν πραξει και αλλοι συναδελφοι που θιγονται. Παντως δεν μιλαμε για απλη γνωμοδοτηση του Κεσυ, μιλαμε για υπουργικη εγκυκλιο την υπ' αριθμ. πρωτ. Υ7/ΓΠοικ.41430/20-3-2008 του Υπουργείου Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ισχύει η δυνατότητα δήλωσης του ειδικού μέρους της Ψυχιατρικής ειδικότητας πριν από το κομμάτι της Νευρολογίας.. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει..

Ακόμη, το 6μηνο Παθολογίας αφαιρείται αν έχεις κάνει Αγροτικό ? Συγχωρέστε με αν ρωτάω πράγματα αυτονόητα, τελειώνω φέτος και τώρα αρχίζω να ψάχνω τι ισχύει για την ειδικότητα.. Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ισχύει η δυνατότητα δήλωσης του ειδικού μέρους της Ψυχιατρικής ειδικότητας πριν από το κομμάτι της Νευρολογίας.. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει..

Ακόμη, το 6μηνο Παθολογίας αφαιρείται αν έχεις κάνει Αγροτικό ? Συγχωρέστε με αν ρωτάω πράγματα αυτονόητα, τελειώνω φέτος και τώρα αρχίζω να ψάχνω τι ισχύει για την ειδικότητα.. Ευχαριστώ

μόλις καθαρίσεις με την Παθολογία δηλώνεις μαζί και για την ψυχιατρική και για τη νευρολογία.με την παθολογία όντως καθαρίζεις είτε με το αγροτικό (αν παραμείνουν οι 6 μήνες γιατί κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει με αυτά) είτε με το κανονικό διορισμό για 6μηνο παθολογίας.καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ισχύει η δυνατότητα δήλωσης του ειδικού μέρους της Ψυχιατρικής ειδικότητας πριν από το κομμάτι της Νευρολογίας.. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει..

Ακόμη, το 6μηνο Παθολογίας αφαιρείται αν έχεις κάνει Αγροτικό ? Συγχωρέστε με αν ρωτάω πράγματα αυτονόητα, τελειώνω φέτος και τώρα αρχίζω να ψάχνω τι ισχύει για την ειδικότητα.. Ευχαριστώ

μόλις καθαρίσεις με την Παθολογία δηλώνεις μαζί και για την ψυχιατρική και για τη νευρολογία.με την παθολογία όντως καθαρίζεις είτε με το αγροτικό (αν παραμείνουν οι 6 μήνες γιατί κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει με αυτά) είτε με το κανονικό διορισμό για 6μηνο παθολογίας.καλή τύχη.

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ισχύει η δυνατότητα δήλωσης του ειδικού μέρους της Ψυχιατρικής ειδικότητας πριν από το κομμάτι της Νευρολογίας.. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει..

Ακόμη, το 6μηνο Παθολογίας αφαιρείται αν έχεις κάνει Αγροτικό ? Συγχωρέστε με αν ρωτάω πράγματα αυτονόητα, τελειώνω φέτος και τώρα αρχίζω να ψάχνω τι ισχύει για την ειδικότητα.. Ευχαριστώ

μόλις καθαρίσεις με την Παθολογία δηλώνεις μαζί και για την ψυχιατρική και για τη νευρολογία.με την παθολογία όντως καθαρίζεις είτε με το αγροτικό (αν παραμείνουν οι 6 μήνες γιατί κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει με αυτά) είτε με το κανονικό διορισμό για 6μηνο παθολογίας.καλή τύχη.

Μια παρατήρηση...

Νομίζω, οτι ΔΕΝ μπορεί να δηλωθεί, ταυτόχρονα, για Ψυχιατρική και Νευρολογία...

Απλά, τελειώνοντας το 6μηνο της Παθολογίας, μέσω του Αγροτικού, θα δηλωθεί στη λίστα για Νευρολογία...

Αντίστοιχα, αν δεν κάνει Αγροτικό, αλλά διοριστεί <τρόπος του λέγειν το "πότε"??...> στην Παθολογική Κλινική που δηλώθηκε για το 6μηνο, με το διορισμό της εκεί, μπορεί να δηλωθεί στη λίστα της Νευρολογίας και πάλι

-αλλά όχι, ταυτόχρονα, και στη λίστα της Ψυχιατρικής...

Τα λέω καλά??... :splaaaats: :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τελικά ισχύει η δυνατότητα δήλωσης του ειδικού μέρους της Ψυχιατρικής ειδικότητας πριν από το κομμάτι της Νευρολογίας.. Αν μπορεί κάποιος που γνωρίζει να απαντήσει..

Ακόμη, το 6μηνο Παθολογίας αφαιρείται αν έχεις κάνει Αγροτικό ? Συγχωρέστε με αν ρωτάω πράγματα αυτονόητα, τελειώνω φέτος και τώρα αρχίζω να ψάχνω τι ισχύει για την ειδικότητα.. Ευχαριστώ

μόλις καθαρίσεις με την Παθολογία δηλώνεις μαζί και για την ψυχιατρική και για τη νευρολογία.με την παθολογία όντως καθαρίζεις είτε με το αγροτικό (αν παραμείνουν οι 6 μήνες γιατί κανείς δεν ξέρει τι ξημερώνει με αυτά) είτε με το κανονικό διορισμό για 6μηνο παθολογίας.καλή τύχη.

Μια παρατήρηση...

Νομίζω, οτι ΔΕΝ μπορεί να δηλωθεί, ταυτόχρονα, για Ψυχιατρική και Νευρολογία...

Απλά, τελειώνοντας το 6μηνο της Παθολογίας, μέσω του Αγροτικού, θα δηλωθεί στη λίστα για Νευρολογία...

Αντίστοιχα, αν δεν κάνει Αγροτικό, αλλά διοριστεί <τρόπος του λέγειν το "πότε"??...> στην Παθολογική Κλινική που δηλώθηκε για το 6μηνο, με το διορισμό της εκεί, μπορεί να δηλωθεί στη λίστα της Νευρολογίας και πάλι

-αλλά όχι, ταυτόχρονα, και στη λίστα της Ψυχιατρικής...

Τα λέω καλά??... :splaaaats: :splaaaats:

Όχι .

Απο το Πάσχα του 2006 αν δεν κάνω λαθος υπάρχει η δυνατότητα για ταυτόχρονη δήλωση και των 2 επόμενων κομματιών στις τριπλές ειδικότητες με το που διορίζεσαι στο πρώτο ( ή με το που ολοκληρώνεις το αγροτικό στις περιπτώσεις που το πρώτο κομμάτι ειναι 6 μήνες παθολογία ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακριβώς. και εξάλλου το έχω κάνει εγώ ο ίδιος το καλοκαίρι που μας πέρασε οπότε το ξέρω απο πρώτο χέρι ότι τα δηλώνεις και τα 2 μαζί.

είναι ασυζήτητο στανταράκι.(το πρόβλημα είναι πότε στρουμφοανοίγουν αυτές οι στρουμφοθέσεις γκρρρ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Έτσι είναι. Δε λέω ευτυχώς γιατι και πάλι έχουμε να περιμεεεενουμε πολλάαααα χρόνια για να ανοίξουν οι θέσεις.. :bloodomen::bloodomen:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια παρατήρηση...

Νομίζω, οτι ΔΕΝ μπορεί να δηλωθεί, ταυτόχρονα, για Ψυχιατρική και Νευρολογία...

Τα λέω καλά??... :splaaaats::splaaaats:

Χρειάζεσαι εντατικά μαθήματα στη ΦΕΚΟΛΟΓΙΑ :angry:

Υ.Γ. και να αλλάξεις όνομα :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Eπαναφερω το θεμα,αφου επεσε στα ματια μου απο το ygeianet,το παρακατω:

"Σχετικά με την άσκηση των γιατρών για την απόκτηση του τίτλου της ιατρικής ειδικότητας της Νευρολογίας, της Ψυχιατρικής και λοιπές ειδικότητες.

* Αριθμός : Υ7α/ΓΠ/οικ.115169

* Έτος : 2009

* Φ.Ε.Κ. : Β/1815

Έχοντας υπόψη:

1. Το π.δ. 95/2000 «Οργανισμός του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας (ΦΕΚ 76/τ.Α΄/2000).

2. Το αρ. 49 του ν. 3370/2005 «Οργάνωση και λειτουρ−γία των υπηρεσιών υγείας και λοιπές διατάξεις» (ΦΕΚ176/τ.Α΄/2005).

3. Τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν.δ. 3366/1955 «Περίειδικοτήτων» (ΦΕΚ 258/τ.Α΄/1955). 4. Το π.δ. 415/1994 (ΦΕΚ 236/τ.Α΄) «Περί του χρόνου ειδίκευσης ιατρών για απόκτηση ειδικότητας».

5. Το π.δ. 147/1997 (ΦΕΚ 127/τ.Α΄/20.6.1997) «Τροποποίηση π.δ. 415/1994 «Περί του χρόνου ειδίκευσης ιατρών για την απόκτηση ειδικότητας».

6. Η υπ’ αριθμ. Υ7/1130/13/3/1995 εγκύκλιος του Υπουργείου ΥΠ και ΚΑ, με θέμα «Ο τρόπος άσκησης των για−τρών για απόκτηση ιατρικής ειδικότητας σύμφωνα με το π.δ. 415/1994».

7. Την υπ’ αριθμ. 13 απόφαση της 212ης/6.7.2007 Ολομέλειας του ΚΕΣΥ «Σχετικώς με τη λήψη της ειδικότητας της Ψυχιατρικής».

8. Την υπ’ αριθμ. 7 απόφαση της 213ης/8.11.2007 Ολομέλειας του ΚΕΣΥ.

9. Την υπ’ αριθμ. 16 απόφαση της 218ης/6.11.2008 Ολομέλειας του ΚΕΣΥ «Σχετικώς με την άσκηση των γιατρών για την απόκτηση του τίτλου της ιατρικής ειδικότητος της Νευρολογίας».

Με την παρούσα απόφαση δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

Α) Για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής, η εξάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η ετήσια άσκηση στη Νευρολογία είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στην Ψυχιατρική.

Β) Για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Νευρολογίας, η εννεάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η εξάμηνη άσκηση στην Ψυχιατρική είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στη Νευρολογία.

Γ) Για τις λοιπές ειδικότητες όπου απαιτείται προκαταρκτική άσκηση κάτω του ενός (1) έτους, η τοποθέτηση των γιατρών θα γίνεται με ενιαίο τρόπο στην κύρια ειδικότητα και οι ιατροί θα αποσπώνται με ευθύνη των Διευθυντών των Τμημάτων για τον αντίστοιχο χρόνο που απαιτείται για τη συμπλήρωση της ειδικότητας.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Αθήνα, 26 Αυγούστου 2009

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ"

Τελικα βγηκε απο το συρταρι το χαρτακι...ετσι να μην ξεχναμε τωρα που ερχονται και εκλογες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρα τωρα υπαρχει και σε ΦΕΚ αλλα και παλι δεν το εκτελουν οι νομαρχιες μεχρι να παρουν διευκρινισεις.Ειδωμεν τι μελλει γεννεσθαι........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καμια νομαρχια ΔΕΝ σ' αφηνει να δηλωσεις το ειδικο μερος πριν απο τα γενικα. De facto. Μην ακουτε κανεναν και γινει μπαχαλο. Το ΦΕΚ υπαρχει, αλλα ειναι του κωλου. Και οποια νομαρχια δεχτει αιτηση για το ειδικο ειναι λαθος και θα τρεχετε μετα. Γινεται μια συζητηση μεταξυ νομαρχιων και Υπουργειου βεβαια, οποτε αν προκυψει ο,τιδηποτε διαφορετικο ας ενημερωσει οποιος μαθει.

Επισης δεν μπορεις να δηλωσεις νευρολογια [ή ψυχιατρικη] πριν ξεκινησεις το καμματι της παθολογιας ή εχεις ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ το αγροτικο απ οπου θα αναγνωριστει το 6μηνο της παθολογιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γινεται μια συζητηση μεταξυ νομαρχιων και Υπουργειου βεβαια, οποτε αν προκυψει ο,τιδηποτε διαφορετικο ας ενημερωσει οποιος μαθει.

Αυτό στο είπε κάποια υπεύθυνη που ασχολείται με το θέμα ειδικοτήτων σε κάποια νομαρχία;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γινεται μια συζητηση μεταξυ νομαρχιων και Υπουργειου βεβαια, οποτε αν προκυψει ο,τιδηποτε διαφορετικο ας ενημερωσει οποιος μαθει.

Αυτό στο είπε κάποια υπεύθυνη που ασχολείται με το θέμα ειδικοτήτων σε κάποια νομαρχία;

Οχι ο Πητ Παπαδακος :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.