Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Τρόπος δήλωσης Ψυχιατρικής


steppenwolf

Recommended Posts

Φίλε μου δεν είναι μόνο το παράλογο της υπόθεσης αλλά ΚΥΡΙΩΣ το παράνομο.

Εδώ αποδεικνύεται ότι η προισταμένη του γραφείου ειδικοτήτων είχε στήσει ένα παραμάγαζο

ερμηνείας του νόμου κατά το δοκούν,χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του καθ'ύλην αρμοδίου

προισταμένου της.

Είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ μια απόφαση που με αναγκάζει να τρώω άλλα 2-3 χρόνια

αναμονή, ένώ κάποιοι άλλοι 3-4 χρόνια μετά τη λήψη του πτυχίου τους έχουν την ευχέρεια

να αρχίσουν το ειδικό μέρος της Ψυχιατρικής?

Το όλο παιχνίδι με τους ΠΔΨ έχει αρχίσει εδώ και ένα χρόνο:

διαμαρτυρίες στον ΙΣΑ, διαμαρτυρίες στο υπουργείο, προσφυγές στον συνήγορο του πολίτη

κτλ, κτλ. λές και τους πίεσε κανείς να επιλέξουν τη συγκεκριμένη ειδικότητα.(πέρσι στη

νομαρχία όταν ρώτησα συνάδελφο ΠΔΨ πού οφείλεται αυτή η ροπή προς την εν λόγω ειδικότητα

μου απάντησε ότι είχε κυκλοφορήσει η φήμη ότι θα άνοιγαν άλλες 10(!) θέσεις στο νοσοκομείο

Παίδων.-και επειδή αυτό δεν έγινε και ούτε προφανώς πρόκειται να γίνει ποτέ πρέπει να γυρίσει

το σύμπαν ανάποδα!!!)

Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν ψυχίατρο ή νευρολόγο που έφαγε στη μάπα τη μούντζα του συστήματος

περιμένοντας 7-8 χρόνια για να διοριστεί στο ειδικό μέρος, να κλαψουρίζει για να αρχίσει

νωρίτερα σε βάρος άλλων.

PS:επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να παρακολουθώ τις λίστες αναμονής πλην της δικιάς μου,

πληροφορήθηκα από συναδέλφους ότι μεγάλο πρόβλημα έχει το Δαφνί και στη Νευρολογία και στην

Ψυχιατρική κυρίως από αλλαγές ΠΔΨ που είχαν πρότερα δηλώσει στη Ραφήνα (επειδή εκεί δεν υπάρχει

on line σύστημα).

Το πρόβλημα είναι προφανές ότι θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο αν επιτραπεί το επαίσχυντο μέτρο

της αντίστροφης άσκησης (μέχρι Παρασκευή μεσημέρι που ρώτησα στο Υπουργείο με διαβεβαίωναν ότι

τελικά δεν θα ισχύσει-μακάρι αυτό που επιβεβαιώνει και ο tasostheodoridis να μην αλλάξει)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Last Reply
Φίλε μου δεν είναι μόνο το παράλογο της υπόθεσης αλλά ΚΥΡΙΩΣ το παράνομο.

Εδώ αποδεικνύεται ότι η προισταμένη του γραφείου ειδικοτήτων είχε στήσει ένα παραμάγαζο

ερμηνείας του νόμου κατά το δοκούν,χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του καθ'ύλην αρμοδίου

προισταμένου της.

Είμαι υποχρεωμένος να δεχτώ μια απόφαση που με αναγκάζει να τρώω άλλα 2-3 χρόνια

αναμονή, ένώ κάποιοι άλλοι 3-4 χρόνια μετά τη λήψη του πτυχίου τους έχουν την ευχέρεια

να αρχίσουν το ειδικό μέρος της Ψυχιατρικής?

Το όλο παιχνίδι με τους ΠΔΨ έχει αρχίσει εδώ και ένα χρόνο:

διαμαρτυρίες στον ΙΣΑ, διαμαρτυρίες στο υπουργείο, προσφυγές στον συνήγορο του πολίτη

κτλ, κτλ. λές και τους πίεσε κανείς να επιλέξουν τη συγκεκριμένη ειδικότητα.(πέρσι στη

νομαρχία όταν ρώτησα συνάδελφο ΠΔΨ πού οφείλεται αυτή η ροπή προς την εν λόγω ειδικότητα

μου απάντησε ότι είχε κυκλοφορήσει η φήμη ότι θα άνοιγαν άλλες 10(!) θέσεις στο νοσοκομείο

Παίδων.-και επειδή αυτό δεν έγινε και ούτε προφανώς πρόκειται να γίνει ποτέ πρέπει να γυρίσει

το σύμπαν ανάποδα!!!)

Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν ψυχίατρο ή νευρολόγο που έφαγε στη μάπα τη μούντζα του συστήματος

περιμένοντας 7-8 χρόνια για να διοριστεί στο ειδικό μέρος, να κλαψουρίζει για να αρχίσει

νωρίτερα σε βάρος άλλων.

PS:επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να παρακολουθώ τις λίστες αναμονής πλην της δικιάς μου,

πληροφορήθηκα από συναδέλφους ότι μεγάλο πρόβλημα έχει το Δαφνί και στη Νευρολογία και στην

Ψυχιατρική κυρίως από αλλαγές ΠΔΨ που είχαν πρότερα δηλώσει στη Ραφήνα (επειδή εκεί δεν υπάρχει

on line σύστημα).

Το πρόβλημα είναι προφανές ότι θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο αν επιτραπεί το επαίσχυντο μέτρο

της αντίστροφης άσκησης (μέχρι Παρασκευή μεσημέρι που ρώτησα στο Υπουργείο με διαβεβαίωναν ότι

τελικά δεν θα ισχύσει-μακάρι αυτό που επιβεβαιώνει και ο tasostheodoridis να μην αλλάξει)

μονο που αγαπητε η αντιστροφη ασκηση ηδη ισχυει στην πραξη. Αφου οι πδψ εχουν κανει πρωτα 18 μηνες ψυχιατρικης μετα αλλαξαν την αιτηση τους σε 1 χρονο νευρολογιας επιβαρυνοντας ετσι με μεγαλυτερη αναμονη τους ψυχιατρους και μετα την νευρολογια τους θα κανουν και την υπολοιπη ψυχιατρικη. Ετσι εμεις που ειδαμε την αναμονη στη νευρολογια μας να μεγαλωνει ,οταν θα ανοιξει πρωτα η ψυχιατρικη να μην μπορουμε να παμε. Δεν παρακολουθεις καθολου τις λιστες πριν της δικης σου γιατι τοτε θα εβλεπες οτι η ψυχιατρικη εχει μικροτερη αναμονη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγνοείς επιλεκτικά να αναφέρεις περιπτώσεις νοσοκομείων στα οποία η αναμονή για νευρολογία

ήταν αρκετά μικρότερη από την ψυχιατρική πχ: δαφνί με 5(!) επιπλέον θέσεις να δίνονται πέρσι

τέτοιο καιρό, πανεπιστημιακό Λάρισας με 2 επιπλέον θέσεις, για μεγάλη περίοδο μέχρι πέρσι

νοσοκομεία ΙΚΑ σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και αρκετα άλλα περιφερειακά (όσοι ήθελαν να μάθουν

τα ήξεραν όταν έπρεπε...).

Αλλαγές έχουν όντως γίνει, έχεις δίκιο. Το θέμα είναι τί κάνουμε εμείς...

Θα τις δεχτούμε μεμψίμοιρα ή μήπως μπορούμε να

αντιδράσουμε???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αθήνα 20-3-2008

Α.Π.41430

ΠΡΟΣ:

Όλες τις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις

Δ/νσεις ή Τμήματα Υγείας

ΘΕΜΑ: Τρόπος άσκησης των γιατρών για απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής.

ΣΧΕΤ. : α) Το ΠΔ 415/1994 (ΦΕΚ 236/τ.Α’) «Περί του χρόνου ειδίκευσης ιατρών για απόκτηση ειδικότητας».

β) Η με αρ. πρωτ. Υ7/1130/13-3-1995 εγκύκλιος του Υπουργείου Υγείας Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων με θέμα «Ορθή εφαρμογή του Π.Δ/τος 415/94 σχετικά με τον χρόνο ειδίκευσης».

γ) Οι αποφάσεις αρ.7 της 213ης Ολομέλειας /8-11-2007 και αρ. 13 της 212ης Ολομέλειας /6-7-2007 του ΚΕΣΥ.

Σε εφαρμογή των αποφάσεων αρ.7 της 213ης Ολομέλειας /8-11-2007 και αρ.13 της 212ης Ολομέλειας /6-7-2007 του ΚΕΣΥ, σας γνωρίζουμε ότι για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής, η εξάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η ετήσια άσκηση στη Νευρολογία είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στην Ψυχιατρική.

Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ Ι. ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Τιποτα, παιδια, εγω προσπαθησα, αλλα δε μου το εβγαλε καλα απο το copy-paste του WORD.

Ελπιζω παντως να σας φανει χρησιμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια χαρα βγηκε αλλα τελικα θα εφαρμοστει?Μπορει δηλαδη καποιος να παει με την αποφαση αυτη και να ζητησει να ξεκινησει κανονικα και με το νομο απο οποιο μερος-δηλ. απο Ψυχιατρικη φυσικα-θελει?Τοχει κανει ηδη κανενας αραγε?/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαράκι η κα Σαμαρά έγραψε το κείμενο αυτό και η ίδια έχει πει πως δεν θα εφαρμοστεί εφόσον δεν υπάρξει υπουργική απόφαση.

Η κα Σαμαρά είναι στο ΚΕΣΥ και απλά γνωμοδοτεί.Δεν αποφασίζει.

Από το γραφείο του υφυπουργού κ. Παπαγεωργίου αναφέρθηκε πως δεν θα ισχύσει η αλλαγή αυτή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Σε ενημερωτικο του Ι.Σ.Θεσσαλονικης χθες ειναι γραμμενη η αποφαση για την αλλαγη στην ειδικοτητα.Αρα ειναι τελειωμενη αποφαση?Δεν προλαβα να ρωτησω στη Νομαρχια.Ξερει κανεις κατι νεωτερο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ανακοίνωση, αν και δεν τη γνωρίζω, σίγουρα είναι παλιά. Και το βασικό, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Μου αρέσει που διαβάζετε κάτι, δεν το κατανοείτε, δεν ρωτάτε στα αρμόδια όργανα και μετά ρωτάτε στο forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ανακοίνωση, αν και δεν τη γνωρίζω, σίγουρα είναι παλιά. Και το βασικό, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Μου αρέσει που διαβάζετε κάτι, δεν το κατανοείτε, δεν ρωτάτε στα αρμόδια όργανα και μετά ρωτάτε στο forum.

για έγκυρη ενημέρψση και επιβεβαίωση από τους γνωρίζοντες :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ανακοίνωση, αν και δεν τη γνωρίζω, σίγουρα είναι παλιά. Και το βασικό, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Μου αρέσει που διαβάζετε κάτι, δεν το κατανοείτε, δεν ρωτάτε στα αρμόδια όργανα και μετά ρωτάτε στο forum.

Τα αρμοδια οργανα ,δηλαδη υπουργειο ,δεν επιβεβαιωνουν τιποτα ακομα. Πως τωρα βγαινουν καποιοι και μιλουν εκ μερους του υπουργειου ειναι αξιο λογου και απαιτει απαντησης απο τους αρμοδιους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρώτησες τους αρμόδιους επί του θέματος (κα Αρβανίτου και υφυπουργό κ. Παπαγεωργίου και δεν επιβεβαίωσαν αυτό που έγραψα; Το ότι δεν ισχύει;

Aν δεν το επιβεβαιώνουν τότε μπορείς να αμφιβάλεις για τα όσα γράφω.

Το ότι μεταφέρω την απάντηση των αρμοδίων στο ερώτημα που έθεσα δεν σημαίνει πως απαντώ εκ μέρους του υπουργείου. Απαντώ ως μέλος, που φαντάζομαι έχω το δικαίωμα και μάλιστα επώνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλαζονεια και ο εξυπνακισμος μερικων εχει ξεφυγει τελειως.Ποιος θα κρινει τι θα ρωτησω εγω στο φορουμ και ποιος εισαι εσυ για να κρινεις αν κατανοησα κατι ή οχι.Τονισα οτι δεν προλαβα να ρωτησω πουθενα επισημα,γιατι το χαρτι το ειδα απογευμα.Λοιπον επειδη την εχεις δει τιμητης των παντων,εγω προσωπικα δε θελω καμια πληροφορια απο σενα tasostheodoridis.Θα ζησω και χωρις τις αποκρυφες και σιγουρες πληροφοριες που εχεις απο μεσα απο το υπουργειο.Αντε γιατι την εχετε δει τριανταφυλλοπουλοι μερικοι.

Εγω μπηκα στο φορουμ επειδη εμαθα απο καποια παιδια οπως η amanda,αρκετα και χρησιμα πραγματα.Και ποτε κανενας δεν μας ειπε τι μας ρωτας εσυ τωρα.Ουτε ζητουσε συνεχως τον θαυμασμο των αλλων για τις φοβερες πληροφοριες που μας προσεφερε.Να προσεχετε τι γραφετε,δεν ειναι χωρος προεκτασης του εγω σας, τα φορουμ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρώτησες τους αρμόδιους επί του θέματος (κα Αρβανίτου και υφυπουργό κ. Παπαγεωργίου και δεν επιβεβαίωσαν αυτό που έγραψα; Το ότι δεν ισχύει;

Aν δεν το επιβεβαιώνουν τότε μπορείς να αμφιβάλεις για τα όσα γράφω.

Το ότι μεταφέρω την απάντηση των αρμοδίων στο ερώτημα που έθεσα δεν σημαίνει πως απαντώ εκ μέρους του υπουργείου. Απαντώ ως μέλος, που φαντάζομαι έχω το δικαίωμα και μάλιστα επώνυμα.

Σημερα το πρωι πηγα στο υπουργειο στο γραφειο ειδικοτητων και μου ειπαν, δεν υπαρχει τιποτα νεωτερο προς το παρον. Το ιδιο μου ειπε και η νομαρχια. Κανεις δεν μιλησε για αποσυρση της εγκυκλειου. Μου ειπαν μαλιστα επικοινωνηστε σε δεκα μερες. Αν το υπουργειο απανταει και ενημερωνει επιλεκτικα και εφοσον αναφερεις τα ονοματα τους επισημως τοτε να ενημερωθουν τα ΜΜΕ για να δωσει απαντηση το υπουργειο και οχι να κοροιδευει εκατονταδες ενδιαφερομενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρώτησες τους αρμόδιους επί του θέματος (κα Αρβανίτου και υφυπουργό κ. Παπαγεωργίου και δεν επιβεβαίωσαν αυτό που έγραψα; Το ότι δεν ισχύει;

Aν δεν το επιβεβαιώνουν τότε μπορείς να αμφιβάλεις για τα όσα γράφω.

Το ότι μεταφέρω την απάντηση των αρμοδίων στο ερώτημα που έθεσα δεν σημαίνει πως απαντώ εκ μέρους του υπουργείου. Απαντώ ως μέλος, που φαντάζομαι έχω το δικαίωμα και μάλιστα επώνυμα.

Σημερα το πρωι πηγα στο υπουργειο στο γραφειο ειδικοτητων και μου ειπαν, δεν υπαρχει τιποτα νεωτερο προς το παρον. Το ιδιο μου ειπε και η νομαρχια. Κανεις δεν μιλησε για αποσυρση της εγκυκλειου. Μου ειπαν μαλιστα επικοινωνηστε σε δεκα μερες. Αν το υπουργειο απανταει και ενημερωνει επιλεκτικα και εφοσον αναφερεις τα ονοματα τους επισημως τοτε να ενημερωθουν τα ΜΜΕ για να δωσει απαντηση το υπουργειο και οχι να κοροιδευει εκατονταδες ενδιαφερομενους.

justice for all εφόσον δεν αποσύρθηκε η εγκύκλιος σημαίνει πως ισχύει και μπορούν να δηλώσουν όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο. Αυτό είδες όμως να συμβαίνει; Αν ναι, τότε έχεις δίκαιο.

Η αλαζονεια και ο εξυπνακισμος μερικων εχει ξεφυγει τελειως.Ποιος θα κρινει τι θα ρωτησω εγω στο φορουμ και ποιος εισαι εσυ για να κρινεις αν κατανοησα κατι ή οχι.Τονισα οτι δεν προλαβα να ρωτησω πουθενα επισημα,γιατι το χαρτι το ειδα απογευμα.Λοιπον επειδη την εχεις δει τιμητης των παντων,εγω προσωπικα δε θελω καμια πληροφορια απο σενα tasostheodoridis.Θα ζησω και χωρις τις αποκρυφες και σιγουρες πληροφοριες που εχεις απο μεσα απο το υπουργειο.Αντε γιατι την εχετε δει τριανταφυλλοπουλοι μερικοι.

Εγω μπηκα στο φορουμ επειδη εμαθα απο καποια παιδια οπως η amanda,αρκετα και χρησιμα πραγματα.Και ποτε κανενας δεν μας ειπε τι μας ρωτας εσυ τωρα.Ουτε ζητουσε συνεχως τον θαυμασμο των αλλων για τις φοβερες πληροφοριες που μας προσεφερε.Να προσεχετε τι γραφετε,δεν ειναι χωρος προεκτασης του εγω σας, τα φορουμ..

Αυτά που γράφεις τα κατανοείς;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρώτησες τους αρμόδιους επί του θέματος (κα Αρβανίτου και υφυπουργό κ. Παπαγεωργίου και δεν επιβεβαίωσαν αυτό που έγραψα; Το ότι δεν ισχύει;

Aν δεν το επιβεβαιώνουν τότε μπορείς να αμφιβάλεις για τα όσα γράφω.

Το ότι μεταφέρω την απάντηση των αρμοδίων στο ερώτημα που έθεσα δεν σημαίνει πως απαντώ εκ μέρους του υπουργείου. Απαντώ ως μέλος, που φαντάζομαι έχω το δικαίωμα και μάλιστα επώνυμα.

Σημερα το πρωι πηγα στο υπουργειο στο γραφειο ειδικοτητων και μου ειπαν, δεν υπαρχει τιποτα νεωτερο προς το παρον. Το ιδιο μου ειπε και η νομαρχια. Κανεις δεν μιλησε για αποσυρση της εγκυκλειου. Μου ειπαν μαλιστα επικοινωνηστε σε δεκα μερες. Αν το υπουργειο απανταει και ενημερωνει επιλεκτικα και εφοσον αναφερεις τα ονοματα τους επισημως τοτε να ενημερωθουν τα ΜΜΕ για να δωσει απαντηση το υπουργειο και οχι να κοροιδευει εκατονταδες ενδιαφερομενους.

justice for all εφόσον δεν αποσύρθηκε η εγκύκλιος σημαίνει πως ισχύει και μπορούν να δηλώσουν όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο. Αυτό είδες όμως να συμβαίνει; Αν ναι, τότε έχεις δίκαιο.

τωρα τι θελεις να πεις ? οτι δεν σταλθηκε εγκυκλιος? Η το υπουργειο αποσυρει δημοσιο εγγραφο ενημερωνοντας απλα τον Θεοδωριδη ? Το υπουργειο και οι νομαρχιες απαντουν οτι προς το παρον ειμαστε σε αναμονη. Αν επιλεγουν να ενημερωνουν εσενα μονο , εκτος του οτι ειναι προσβολη της δημοσιας διοικησης ειναι μικροπολιτικη και οφειλουμε να το γνωστοποιησουμε στις εφημεριδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα πως δεν εστάλει από το υπουργείο αυτό το χαρτί;

Είπα πως εστάλει και ότι η προϊσταμένη κα Αρβανίτου σε ερώτηση που έκανα μου ανέφερε πως ήταν μια γνωμοδότηση και τίποτα παραπάνω από το Κ.Ε.Σ.Υ. το οποίο απλώς γνωμοδοτεί. Επίσης ρώτησα στο γραφείο του αρμόδιου υφυπουργού και μου είπαν πως δεν θα ισχύσει κάτι τέτοιο.

Ανέφερα το τι μου είπαν οι αρμόδιοι σε επαφή που είχα μαζί τους.

Και σε ξαναρωτώ. Εφόσον εστάλει αυτό το έγγραφο για ποιο λόγο δεν εφαρμόζεται; Έχει σταλεί εδώ και ένα μήνα και παραπάνω και οι νομαρχίες είναι σε αναμονή ποιου πράγματος; Επίσης η κα Μιχοπούλου στη νομαρχία Αθηνών ανέφερε πως δεν ισχύει το έγγραφο.

Να καταλάβω και κάτι τελευταίο, το ότι μου απάντησαν σε ερώτημά μου το θεωρείς μικροπολιτική και θες να το γνωστοποιήσεις στις εφημερίδες; Ε, δεν πάμε καθόλου καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Αν είναι να μάθεις που βρίσκεται το τελικό σίγμα στο αγροτικό καλά θα είναι να το κάνεις το αγροτικό.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να το κάνεις στην Ιταλία, για να το αποτελειώσεις εντελώς το έγκλημα.

Υ.Γ. Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι για ειδικότητες ορίστε η σωστή ενότητα ΕΔΩγια να μην είσαι πάλι εκτός θέματος.

"σκεφτηκα μιας και πλεον δεν υπαρχει καμια σκοπιμοτητα απο κανεναν , να δηλωσουμε που πηρε ο καθενας αγροτικο.με την καταργηση της εντοπιοτητας ειναι πλεον πολυ συχνο να υπηρετουν σε γειτονικα αγροτικα και κατ'επεκταση στο ιδιο νοσοκομειο για 3μηνο και στο ιδιο κεντρο υγειας για εφημεριες ατομα απο διαφορετικα μερη.ας γνωριστουμε απο τωρα , χωρις να περιμενουμε τους διορισμους μας.επισης αυτο το topic ειναι πιστευω χρησιμο σε καποιον που παει μακρυα "απο την πολη του , να ενημερωθει απο εναν συναδελφο που γνωριζει τις ιδιαιτεροτητες του συγκεκριμενου ιατρειου και θα υπηρετησουν στη συνεχεια μαζι.ελπιζω να βρειτε χρησιμη την ιδεα μου και να δω μεγαλη συμμετοχη.ας κανω λοιπον εγω την αρχη : κ.υ. αλιβεριου (ευβοια)"

"να σου τα πω με ένα ποστ μην κουράζονται τόσοι και γράφουν;

150 συνάδελφοι....150 ποστ;

ένα και καλό!"

"δεν το ηξερα ρε τασο οτι μονο εσυ εχεις το θεοσταλτο δικαιωμα να ανοιγεις νεα topics...!!!τοσο πολυ δε σου αρεσε δηλαδη η ιδεα μου???πολυ με υποτιμας.καλο ειναι να εισαι λιγοτερο αλλαζονας,δε θα σε βλαψει.σου ζητω λοιπον ταπεινα συγγνωμη για το θρασος μου και σου υποσχομαι οτι αλλη φορα θα ζητησω πρωτα την αδεια σου...! ave ceasar!!!"

"Με δυο λόγια θα σου πω το εξής :

Δεν κατάλαβες το νόημα του post μου. Πολύ καλά έκανες και το άνοιξες. Σιγά μην ρωτήσεις εμένα ή τον οποιοδήποτε.

Απλά έκανα πλάκα....ίσως θα έπρεπε να βάλω κάποιο smiles.

Tέσπα...Ούτε σε υποτιμάω και ούτε σου απάντησα αλλαζονικά. Και δεν μπορώ να μιλήσω αλλαζονικά ιδίως σε κάποια άτομα που μιλάω με π.μ., οπότε άτοπο και άδικο το σχόλιό σου.

Λήγει το θέμα εδώ εκ μέρους μου που κακός δημιουργήθηκε.

"Το δημοσιευμένο κείμενο-έγγραφο του υπουργείου δεν ισχύει και ούτε πρόκειται να ισχύσει.

Ενημερώθηκαν οι νομαρχίες για "μη εφαρμογή" της κοινοποίησης λόγω ασυνεννοησίας μεταξύ τομεαρχών στο υπουργείο η οποία εξέθεσε τον υφυπουργό και το ίδιο το υπουργείο."

Κατανοησες ή ακομα δυσκολευεσαι.Οταν ρωταμε γενικα αν γνωριζει καποιος κατι για ενα θεμα,δεν αναφερομαστε προσωπικα στον tasos theodoridis.Επισης πως γινεται να εχουν ενημερωθει οι νομαρχιες για μη εφαρμογη και σε μας που ρωταμε να μας λενε ακομα δεν ειναι σιγουρο τιποτα,αυτο ειναι αξιοσημειωτο.Μαλλον δε ξερουμε να ρωταμε τα σωστα πραγματα.Οπως και ναχει,απο μενα τελος.Αν θες να μοιραστεις καποια πληροφορια,οπως κανει ο καθενας που γραφει,μπορεις να το κανεις χωρις χαρακτηρισμους.Ομως δεν προκειται να ανεχτω απο κανεναν επωνυμο,ανωνυμο ή οτιδηποτε αλλο δηλωνει σε αυτο το φορουμ,υποδειξεις για το τι ρωταω ,πως το ρωταω και αν εχω καταλαβει τι ρωταω,απο τη στιγμη που ουτε ειρωνευομαι καποιον ουτε μιλαω απρεπως.Κατανοητος,τουλαχιστον τωρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά διαβάζετε και τις προηγούμενες συζητήσεις πριν απαντήσετε σε ένα θέμα, κάποια πράγματα έχουν συζητηθεί εκτενώς, κ μην τα βάζετε με τον τάσο να βοηθήσει προσπαθεί. Ας χαλαρώσουμε λίγο, όλους τα ίδια μας καίνε, μην τρωγόμαστε έτσι μεταξύ μας πιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην εφαρμοστεί. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό, συμπεριλαμβανομένης και της επιστημονικής σημασίας της αλλαγής σειράς. Συμφωνώ πως γνώσεις παθ και νευρο χρησιμεύουν ως θεωρητική βάση πρίν τη Ψυχ, αλλά εξίσου οι χρόνοι αυτοί θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως νευροψυχιατρική και ψυχοσωματική ιατρική ή liaison στη συνέχεια (απίστευτα πιο ενδιαφέρον). Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που μας δίνει αυτή η αλλαγή μας επιτρέπει να κάνουμε αυτή την επιλογή μόνοι μας. Σας θυμίζω επίσης οτι σε άλλες χώρες σπάνια η ειδίκευση στη Ψυχ περιέχει καθαρό παθ ή νευρο κομμάτι.

Για τις αναμονές δεν θα πώ πολλά, θεωρώ οτι όλοι θα κερδίσουν. Αλλά θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η γνώμη των υπολοίπων πάνω σ' αυτό (γι αυτό εξάλλου υπάρχει και το forum ). Και συγκεκριμένα, υπάρχουν κάποιοι που θίγονται από αυτές τις αλλαγές;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί απ'ότι φαντάζομαι αυτό φοβούνται στο υπουργείο και κόλλησαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην εφαρμοστεί. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό, συμπεριλαμβανομένης και της επιστημονικής σημασίας της αλλαγής σειράς. Συμφωνώ πως γνώσεις παθ και νευρο χρησιμεύουν ως θεωρητική βάση πρίν τη Ψυχ, αλλά εξίσου οι χρόνοι αυτοί θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως νευροψυχιατρική και ψυχοσωματική ιατρική ή liaison στη συνέχεια (απίστευτα πιο ενδιαφέρον). Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ που μας δίνει αυτή η αλλαγή μας επιτρέπει να κάνουμε αυτή την επιλογή μόνοι μας. Σας θυμίζω επίσης οτι σε άλλες χώρες σπάνια η ειδίκευση στη Ψυχ περιέχει καθαρό παθ ή νευρο κομμάτι.

Για τις αναμονές δεν θα πώ πολλά, θεωρώ οτι όλοι θα κερδίσουν. Αλλά θα ήθελα να μάθω ποιά είναι η γνώμη των υπολοίπων πάνω σ' αυτό (γι αυτό εξάλλου υπάρχει και το forum ). Και συγκεκριμένα, υπάρχουν κάποιοι που θίγονται από αυτές τις αλλαγές;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί απ'ότι φαντάζομαι αυτό φοβούνται στο υπουργείο και κόλλησαν.

Μην ξεχναμε οτι για τους μισους ειδικευομενους της ψυχιατρικης ,αυτους που εκαναν αλλαγη απο πδψ, η αντιστροφη ασκηση ηδη ισχυει. Αν το υπουργειο δεν προχωρησει σε ρυθμιση, αρκετοι συναδελφοι ,οπως και εγω ,θα προχωρησουμε σε προσφυγες και το αποτελεσμα τους μαλλον θα θιξει πολλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά, γνωρίζει κάποιος κάτι καινούριο? Αν θα εφαρμοστεί και πότε; Η διεύθυνση υγείας θεσ/νίκης απάντησε ότι είναι πιθανό και να ξαναπάρουμε τηλ σε λίγες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.