Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Τρόπος δήλωσης Ψυχιατρικής


steppenwolf

Recommended Posts

Βρε Αναστασία, κάποιοι τελείωσαν την Ιατρική και έβαλαν τα χαρτιά τους για 18 μήνες Ψυχιατρικής προκειμένου να γίνουν Παιδοψυχίατροι. Μέχρι να έρθει η Ψ, έκαναν και ένα αγροτικό. Τώρα λοιπόν, παίρνουν τους 6 μήνες παθολογία από το αγροτικό και δηλώνουν ότι ψυχιατρική θα κάνουν πλήρη.

Παιδιά, αυτές οι υπέροχες πληροφορίες για νευρολόγους, πόσο έγκυρες είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Last Reply
βρε παιδια ηρεμηστε λιγο γιατι τα χετε μπερδεψει τα πραγματα.τι δουλεια εχουν οι παιδοψυχιατροι με την αναγνωριση τς παθολογιας απο το αγροτικο?η παιδοψυχιατρικη δεν θελει παθολογια!6 μηνες Νευρολογια 18 μηνες Ψυχιατρικη και 2 1/2 χρονια Παιδοψυχιατρικη.το μονο που γινται ειναι η αντιστροφη ασκηση νευρολογιας-ψυχιατρικης!

Αναστασία καλή μου δεν μιλάμε γι'αυτους που θέλουν να γίνουν ΠΔΨ επειδή γουστάρουν ΠΔΨ αλλά γι' αυτούς που ήθελαν-θέλουν Ψ και κάνουν ΠΔΨ λόγω αναμονής! Είσαι κ συ μικρή και αθώα.. :rolleyes:

@ Justice for all :Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες περί προσφυγών? Αν δεν θες εδώ κάντο με pm please γιατί έχω αρχίσει να ανησυχώ.. Δεν έχω πάρει γραπτώς καμία λίστα απο αυτούς που δήλωσαν πριν από μένα και άρα δεν έχω καμία γραπτή απόδειξη εκτός από τα ματάκια μου και την πίστη μου στο on line σύστημα αν διαπιστώσω λαμογιά..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις νομαρχίες που δεν υπάρχουν λίστες on line πάνε επιτόπου και γίνεται του κουτρούλη ο γάμος - δεδομένου ότι όταν είχαν δηλώσει είχαν τα στοιχεία των προηγουμένων (αιτούμενος χρόνος άσκησης τελική ειδικότητα και όνομα ή αριθμό πρωτοκόλου αίτησης).Προκειμένου για τη Νομαρχία Αθηνών οπού όλα τα δεδομένα των αιτήσεων είναι στο site nomarxia.gr η παραπάνω τακτική Detective δεν χρειάζεται γιατί ΘΕΩΡΩ πως γίνεται αυτόματα με την σχεδόν καθημερινή του ενημέρωση και καταγράφεται ως διαγραφή και νέα αίτηση για Νευρολογία και "Συνέχιση" για Ψυχιατρική ? Ας μου πεί παρακαλώ κάποιος που έχει πάει Νομαρχία Αθηνών από κοντά πως έτσι είναι και ΔΕΝ κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου..!! Άντε να γίνει η λαμογία στις άλλες λίστες αλλά και στην Νομαρχία Αθηνών??

Γιατι η νομαρχια Αθηνων διαφερει? Δεν πας απο κοντα να δεις που ειναι η αναμονη σου? Και μετα τα ξαναλεμε γιατο τι πρεπει να γινει και πως να αντιδρασουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στις νομαρχίες που δεν υπάρχουν λίστες on line πάνε επιτόπου και γίνεται του κουτρούλη ο γάμος - δεδομένου ότι όταν είχαν δηλώσει είχαν τα στοιχεία των προηγουμένων (αιτούμενος χρόνος άσκησης τελική ειδικότητα και όνομα ή αριθμό πρωτοκόλου αίτησης).Προκειμένου για τη Νομαρχία Αθηνών οπού όλα τα δεδομένα των αιτήσεων είναι στο site nomarxia.gr η παραπάνω τακτική Detective δεν χρειάζεται γιατί ΘΕΩΡΩ πως γίνεται αυτόματα με την σχεδόν καθημερινή του ενημέρωση και καταγράφεται ως διαγραφή και νέα αίτηση για Νευρολογία και "Συνέχιση" για Ψυχιατρική ? Ας μου πεί παρακαλώ κάποιος που έχει πάει Νομαρχία Αθηνών από κοντά πως έτσι είναι και ΔΕΝ κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου..!! Άντε να γίνει η λαμογία στις άλλες λίστες αλλά και στην Νομαρχία Αθηνών??

Γιατι η νομαρχια Αθηνων διαφερει? Δεν πας απο κοντα να δεις που ειναι η αναμονη σου? Και μετα τα ξαναλεμε γιατο τι πρεπει να γινει και πως να αντιδρασουμε

Είμαι από επαρχία δεν μπορώ να "πεταχτώ" συνάδερφε..Αν υπάρχει αντίδραση είμαι μέσα έστω και αν δεν θίγομαι προσωπικά..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εγω ειμαι μεσα και θιγομαι προσωπικα στη λιστα μου.

δεν μπορουν εκατονταδες συναδελφοι που πηγαν τιμια για ψυχιατρικη να ειναι κοροιδα.

και οχι μονο αυτο,ειναι ακομη πιο τραγικα για μας γιατι σκεφτειτε να περιμενεις χρονια για το κωλοτριμηνο παθολογιας και τελικα να μη το κανεις επειδη εχεις ολοκληρωσει αγροτικο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γίνονται σημαντικές κινήσεις / αλλαγές στη σκακιέρα των ειδικοτήτων και των αναμονών.

Από τη στιγμή πάντως που κάποιος έχει το δικαίωμα να μεταβάλει το χρόνο ειδίκευσής του (πριν διοριστεί) και να αλλάξει την τελική ειδικότητα πολύ φοβάμαι ότι αυτοί που στόχευαν για Ψυχίατροι και τελικά θα γίνουν Παιδοψυχίατροι (για να μην έχουν αναμονή) είναι απόλυτα νομότυποι.

Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ σπάσιμο, αλλά προσωπικά δεν βλέπω και πολλές ελπίδες σε δικαστικές προσφυγές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ιστορικό της όλης υπόθεσης έχει ως εξής:

παιδοψυχίατρος στη λίστα αναμονής για ψυχιατρική με αναγνωρισμένη παθολογία από το αγροτικό, προσέφυγε στο συνήγορο του πολίτη με το ερώτημα της μετατροπής της αίτησής του σε πλήρη. Ο συνήγορος του πολίτη, όπως ήταν αναμενόμενο απεφάνθη ότι υπήρχε δίκαιο στο αίτημα και κοινοποίησε θετική απόφαση προς το υπουργείο. Υπάλληλοι του γραφείου ειδικοτήτων στο υπουργείο με βάση αυτό απαντούσαν θετικά στα αιτήματα των νομαρχιών περί αλλαγής χρόνου ειδίκευσης.

Συνάδελφοι, παρακολουθώ με προσοχή τις απόψεις που καταθέτετε και συμμερίζομαι απόλυτα την αγωνία σας.

Στο πλαίσιο του πανικού όμως αγνοείτε ένα πολύ βασικό στοιχείο:

ο συνήγορος του πολίτη ΔΕΝ αποφασίζει, απλά γνωμοδοτεί.

υπάλληλος που αποφασίζει με γνωμοδότηση χωρίς άνωθεν εντολή δρά αυθαίρετα και κατά παράβαση του νόμου.

όσοι αισθάνεστε ότι θίγεστε κάντε αυτό που έκανα και γω.

απευθυνθείτε στο γραφείο του υφυπουργού κου Παπαγεωργίου, 1ος όροφος Υπουργείου Υγείας, και θέστε την προισταμένη του γραφείου ειδικοτήτων προ των ευθυνών της.

δεν αποφασίζει το greekmeds αλλά το υπουργείο.

κινητοποιηθείτε και μην μένετε άπραγοι.

Δεν είναι δυνατό να είστε 8 χρόνια στην αναμονή και να τρώτε τουλάχιστον άλλα δύο στην πλάτη εξαιτίας μιας παράλογης και αυθαίρετης απόφασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ιστορικό της όλης υπόθεσης έχει ως εξής:

παιδοψυχίατρος στη λίστα αναμονής για ψυχιατρική με αναγνωρισμένη παθολογία από το αγροτικό, προσέφυγε στο συνήγορο του πολίτη με το ερώτημα της μετατροπής της αίτησής του σε πλήρη. Ο συνήγορος του πολίτη, όπως ήταν αναμενόμενο απεφάνθη ότι υπήρχε δίκαιο στο αίτημα και κοινοποίησε θετική απόφαση προς το υπουργείο. Υπάλληλοι του γραφείου ειδικοτήτων στο υπουργείο με βάση αυτό απαντούσαν θετικά στα αιτήματα των νομαρχιών περί αλλαγής χρόνου ειδίκευσης.

Συνάδελφοι, παρακολουθώ με προσοχή τις απόψεις που καταθέτετε και συμμερίζομαι απόλυτα την αγωνία σας.

Στο πλαίσιο του πανικού όμως αγνοείτε ένα πολύ βασικό στοιχείο:

ο συνήγορος του πολίτη ΔΕΝ αποφασίζει, απλά γνωμοδοτεί.

υπάλληλος που αποφασίζει με γνωμοδότηση χωρίς άνωθεν εντολή δρά αυθαίρετα και κατά παράβαση του νόμου.

όσοι αισθάνεστε ότι θίγεστε κάντε αυτό που έκανα και γω.

απευθυνθείτε στο γραφείο του υφυπουργού κου Παπαγεωργίου, 1ος όροφος Υπουργείου Υγείας, και θέστε την προισταμένη του γραφείου ειδικοτήτων προ των ευθυνών της.

δεν αποφασίζει το greekmeds αλλά το υπουργείο.

κινητοποιηθείτε και μην μένετε άπραγοι.

Δεν είναι δυνατό να είστε 8 χρόνια στην αναμονή και να τρώτε τουλάχιστον άλλα δύο στην πλάτη εξαιτίας μιας παράλογης και αυθαίρετης απόφασης.

Aπλά....συγχαρητήρια για την όλη σου κίνηση.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εάν υποθέσουμε ότι βρίσκεστε σε μια λίστα αναμονής στην οποία όλοι ζητούσαν 1 χρόνο παθολογίας και -με ένα μαγικό τρόπο- όλοι αποφάσισαν να αυξήσουν το χρόνο που θέλουν να ασκηθούν στην Παθολογία σε 2 ΧΡΟΝΙΑ (ας υποθέσουμε ότι το νοσοκομείο δίνει μέχρι 2 χρόνια) με αποτέλεσμα να αυξηθεί τρομερά η αναμονή για σας, αυτό τι σημαίνει;

Ότι πρέπει να τους πάτε στα δικαστήρια για ένα αναφαίρετο δικαίωμά τους να αλλάζουν το χρόνο ειδίκευσης;

Μην ξεχνάτε ότι αυτοί που κάνουν αυτό το κολπάκι με την ΠαιδΨυχ και την Ψυχ είναι έτοιμοι να "εισπράξουν" το κόστος μιας αλλαγής ειδικότητας και αλλαγής σχεδίων τους (αυτό είναι το τίμημα). Αλλάζουν ειδικότητα κάνουν άλλο από αυτό που ήθελαν! Επομένως δεν είναι τόσο κερδισμένοι όσο λέτε. Με το τίμημα να αλλάξουν ειδικότητα ρίχνουν την αναμονή τους (και επιβαρύνουν τη δική σας). ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ και αυτό λειτουργεί ενδεχομένως ως ανασταλτικός παράγοντας για να μην προβούν όλοι σε αλλαγή ειδικότητας.

Μια λογική του τύπου να ψοφήσουν οι κότες του γείτονα δηλαδή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για άλλη μια φορά γίνεται η ίδια ιστορία: Ειδικευόμενοι εναντίων ειδικευομένων!! Αν δεν συνδικαλιστούμε δεν θα γίνει ποτέ τίποτα. Η λογική του να φάω τη θέση του άλλου, μη το μάθει κανείς, έχω γνωστό και θα το μάθω πρώτος, θα πάω πρώτος να δηλώσω είναι εναντίων ΟΛΩΝ ΜΑΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δημοσιευμένο κείμενο-έγγραφο του υπουργείου δεν ισχύει και ούτε πρόκειται να ισχύσει.

Ενημερώθηκαν οι νομαρχίες για "μη εφαρμογή" της κοινοποίησης λόγω ασυνεννοησίας μεταξύ τομεαρχών στο υπουργείο η οποία εξέθεσε τον υφυπουργό και το ίδιο το υπουργείο.

Στις λίστες της νομαρχίας Αττικής (κεντρικού τομέα) δεν επείλθε καμία αλλαγή στις λίστες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δημοσιευμένο κείμενο-έγγραφο του υπουργείου δεν ισχύει και ούτε πρόκειται να ισχύσει.

Ενημερώθηκαν οι νομαρχίες για "μη εφαρμογή" της κοινοποίησης λόγω ασυνεννοησίας μεταξύ τομεαρχών στο υπουργείο η οποία εξέθεσε τον υφυπουργό και το ίδιο το υπουργείο.

Στις λίστες της νομαρχίας Αττικής (κεντρικού τομέα) δεν επείλθε καμία αλλαγή στις λίστες.

μεσημερι παρασκευης η νομαρχια ενημερωνε οτι σε επικοινωνια που ειχαν με το υπουργειο περιμενουν μετα το πασχα φεκ για την εφαρμογη της κοινοποιησης. Μιλησα μαλιστα με τον προισταμενο ο οποιος μου ειπε οτι δεχονται καθημερινα πολλα τηλεφωνηματα απο συναδελφους που περιμενουν την εφαρμογη για να δηλωσουν και ολοι εχουν απο το υπουργειο την ιδια ενημερωση. Για να μην εχουμε λοιπον λαθος πληροφοριες μπορεις να δημοσιευσεις το κειμενο που στελνει το υπουργειο προς τις νομαρχιες για μη ''εφαρμογη''.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνω απολυτα με τα ποστ bluedoc και justice.

να προσθεσω οτι η αδικια στο θεμα ειναι οτι παρακαμπτωντας την τεραστια αναμονη για παθολογια,οι παιδοψυχιατροι δηλωσαν πολυ νωρις νευρολογια με το διορισμο της 18μηνης ψυχιατρικης.(η καθυστερηση του οποιου δεν ειχε/εχει καμμια σχεση με αυτη της παθολογιας)

ετσι πηραν νωρις σειρα για νευρολογια.

τα κοροιδα ειναι οι ψυχιατροι που πηγαν κανονικα και οι παιδοψυχιατροι που δηλωσαν σε νοσοκομειο που δινει 6 μηνες νευρολογια.

πρεπει να αποκατασταθει αυτη η τεραστια αδικια

Δυστυχώς τα κορόιδα της υπόθεσης ειμαστε αυτοι που δηλωσαμε παιδοψυχιατρική λόγω της τεραστιας αναμονής για ψυχιατρική λογω παθολογίας και θα εξηγησω αμέσως τι εννοώ.....Τελείωσα το 2004, δήλωσα αγροτικό και το 1ο κομμάτι ειδικότητας'ψυχιατρική', δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω το αγροτικό (έκανα μόλις 8 μήνες με το τριμηνο) διότι με κάλεσαν να ξεκινήσω ψυχιατρική....με το που ξεκινάω ψυχιατρική δηλώνω τη νευρολογία, 6 μήνες στο παιδων πεντέλης, τελειώνω την ψυχιατρική.....περιμένω 1,5 χρόνο για νευρολογία...και ενώ περίμενα ξαφνικά ακούω οτι βγαίνει ενα φεκ που σου επιτρέπει να δηλώσεις και το 3ο κομμάτι της ειδικότητας!!!Αυτό δε το φεκ πρέπει να βγήκε νύχτα....καθότι συνάδερφοί μου κι εγώ το μάθαμε μέρες μετά που ανακοινώθηκε ....με αποτέλεσμα να σπέυσουμε σε νομαρχίες να δηλώσουμε και η λίστα να εχει ήδη φτάσει στο 6 χρονια αναμονης!!!!!!!!Διορίζομαι στο παιδων για νευρολογία....και ενώ βρίσκομαι στο τέλος αυτού του τμήματος..μαθαίνω ότι αν εχεις κάνει 9μηνο αγροτικο σου αναγνωρίζουν 6μηνη βασική ειδικότητα!!!!!!!ελα ντε που τώρα πλεον ήταν πολυ αργα για ολους εμας!!!!!!Που ξαφνικά βρεθήκαμε με κατι απίστευτες αναμονές...ενώ συνάδερφοί μας που πληροφορήθηκαν το φεκ εγκαίρως (άγνωστο το πως....)....αυτή τη στιγμή διορίζονται για το τελευταιο κομμάτι ειδικότητας...

Το κράτος ενεργεί αυθαίρετα δυστυχώς και το μόνο που επιθυμεί ειναι να βολεύει καποιους και μαζί με αυτούς εντελώς τυχαια να ευνοούνται και κάποιοι αλλοι...λυπάμα ειλικρινά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δημοσιευμένο κείμενο-έγγραφο του υπουργείου δεν ισχύει και ούτε πρόκειται να ισχύσει.

Ενημερώθηκαν οι νομαρχίες για "μη εφαρμογή" της κοινοποίησης λόγω ασυνεννοησίας μεταξύ τομεαρχών στο υπουργείο η οποία εξέθεσε τον υφυπουργό και το ίδιο το υπουργείο.

Στις λίστες της νομαρχίας Αττικής (κεντρικού τομέα) δεν επείλθε καμία αλλαγή στις λίστες.

μεσημερι παρασκευης η νομαρχια ενημερωνε οτι σε επικοινωνια που ειχαν με το υπουργειο περιμενουν μετα το πασχα φεκ για την εφαρμογη της κοινοποιησης. Μιλησα μαλιστα με τον προισταμενο ο οποιος μου ειπε οτι δεχονται καθημερινα πολλα τηλεφωνηματα απο συναδελφους που περιμενουν την εφαρμογη για να δηλωσουν και ολοι εχουν απο το υπουργειο την ιδια ενημερωση. Για να μην εχουμε λοιπον λαθος πληροφοριες μπορεις να δημοσιευσεις το κειμενο που στελνει το υπουργειο προς τις νομαρχιες για μη ''εφαρμογη''.

Αν μιλάς για τη νομαρχία Αττικής (κεντρικού τομέα) ο ίδιος ο Μάνος και η κα Μιχοπούλου είπαν πως δεν θα εφαρμοστεί.

Και εν τέλει για ποιο Φ.Ε.Κ. μιλάτε/νε την στιγμή που δεν υπάρχει καν υπουργική απόφαση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δημοσιευμένο κείμενο-έγγραφο του υπουργείου δεν ισχύει και ούτε πρόκειται να ισχύσει.

Ενημερώθηκαν οι νομαρχίες για "μη εφαρμογή" της κοινοποίησης λόγω ασυνεννοησίας μεταξύ τομεαρχών στο υπουργείο η οποία εξέθεσε τον υφυπουργό και το ίδιο το υπουργείο.

Στις λίστες της νομαρχίας Αττικής (κεντρικού τομέα) δεν επείλθε καμία αλλαγή στις λίστες.

μεσημερι παρασκευης η νομαρχια ενημερωνε οτι σε επικοινωνια που ειχαν με το υπουργειο περιμενουν μετα το πασχα φεκ για την εφαρμογη της κοινοποιησης. Μιλησα μαλιστα με τον προισταμενο ο οποιος μου ειπε οτι δεχονται καθημερινα πολλα τηλεφωνηματα απο συναδελφους που περιμενουν την εφαρμογη για να δηλωσουν και ολοι εχουν απο το υπουργειο την ιδια ενημερωση. Για να μην εχουμε λοιπον λαθος πληροφοριες μπορεις να δημοσιευσεις το κειμενο που στελνει το υπουργειο προς τις νομαρχιες για μη ''εφαρμογη''.

Αν μιλάς για τη νομαρχία Αττικής (κεντρικού τομέα) ο ίδιος ο Μάνος και η κα Μιχοπούλου είπαν πως δεν θα εφαρμοστεί.

Και εν τέλει για ποιο Φ.Ε.Κ. μιλάτε/νε την στιγμή που δεν υπάρχει καν υπουργική απόφαση;

γραπτως το εχεις? Γιατι μιλησα και με το υπουργειο και με δυο νομαρχιες ,της περιοχης μου και εκει που εχω τα χαρτια μου και μου απαντησαν περιμενουν φεκ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. πρωτ. Υ7/ΓΠοικ.41430/20-3-2008 εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης και σε εφαρμογή των αποφάσεων (αρ. 7 της 213ης Ολομέλιας/8-11-2007 και αρ. 13 της 212ης Ολομέλειας/6-7-2007) του ΚΕΣΥ, σας γνωρίζουμε ότι για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής, η εξάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η ετήσια άσκηση στη Νευρολογία είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στην Ψυχιατρική.

αυτο θα βγει στο φεκ....................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δημοσιευμένο κείμενο-έγγραφο του υπουργείου δεν ισχύει και ούτε πρόκειται να ισχύσει.

Ενημερώθηκαν οι νομαρχίες για "μη εφαρμογή" της κοινοποίησης λόγω ασυνεννοησίας μεταξύ τομεαρχών στο υπουργείο η οποία εξέθεσε τον υφυπουργό και το ίδιο το υπουργείο.

Στις λίστες της νομαρχίας Αττικής (κεντρικού τομέα) δεν επείλθε καμία αλλαγή στις λίστες.

μεσημερι παρασκευης η νομαρχια ενημερωνε οτι σε επικοινωνια που ειχαν με το υπουργειο περιμενουν μετα το πασχα φεκ για την εφαρμογη της κοινοποιησης. Μιλησα μαλιστα με τον προισταμενο ο οποιος μου ειπε οτι δεχονται καθημερινα πολλα τηλεφωνηματα απο συναδελφους που περιμενουν την εφαρμογη για να δηλωσουν και ολοι εχουν απο το υπουργειο την ιδια ενημερωση. Για να μην εχουμε λοιπον λαθος πληροφοριες μπορεις να δημοσιευσεις το κειμενο που στελνει το υπουργειο προς τις νομαρχιες για μη ''εφαρμογη''.

Αν μιλάς για τη νομαρχία Αττικής (κεντρικού τομέα) ο ίδιος ο Μάνος και η κα Μιχοπούλου είπαν πως δεν θα εφαρμοστεί.

Και εν τέλει για ποιο Φ.Ε.Κ. μιλάτε/νε την στιγμή που δεν υπάρχει καν υπουργική απόφαση;

γραπτως το εχεις? Γιατι μιλησα και με το υπουργειο και με δυο νομαρχιες ,της περιοχης μου και εκει που εχω τα χαρτια μου και μου απαντησαν περιμενουν φεκ.

Όχι δεν το έχω το κείμενο. Τηλεφωνικά συνεννοήθηκα και ενημερώθηκα και από το υπουργείο και από τη νομαρχία Αττικής.

Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. πρωτ. Υ7/ΓΠοικ.41430/20-3-2008 εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης και σε εφαρμογή των αποφάσεων (αρ. 7 της 213ης Ολομέλιας/8-11-2007 και αρ. 13 της 212ης Ολομέλειας/6-7-2007) του ΚΕΣΥ, σας γνωρίζουμε ότι για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής, η εξάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η ετήσια άσκηση στη Νευρολογία είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στην Ψυχιατρική.

αυτο θα βγει στο φεκ....................

ναι αλλά αυτό δεν είναι υπουργική απόφαση. Το κείμενο το γνωρίζω. Είναι αυτό το οποίο το ίδιο το γραφείο του υφυπουργού λέει πως δεν ισχύει και δεν θα ισχύσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το δημοσιευμένο κείμενο-έγγραφο του υπουργείου δεν ισχύει και ούτε πρόκειται να ισχύσει.

Ενημερώθηκαν οι νομαρχίες για "μη εφαρμογή" της κοινοποίησης λόγω ασυνεννοησίας μεταξύ τομεαρχών στο υπουργείο η οποία εξέθεσε τον υφυπουργό και το ίδιο το υπουργείο.

Στις λίστες της νομαρχίας Αττικής (κεντρικού τομέα) δεν επείλθε καμία αλλαγή στις λίστες.

μεσημερι παρασκευης η νομαρχια ενημερωνε οτι σε επικοινωνια που ειχαν με το υπουργειο περιμενουν μετα το πασχα φεκ για την εφαρμογη της κοινοποιησης. Μιλησα μαλιστα με τον προισταμενο ο οποιος μου ειπε οτι δεχονται καθημερινα πολλα τηλεφωνηματα απο συναδελφους που περιμενουν την εφαρμογη για να δηλωσουν και ολοι εχουν απο το υπουργειο την ιδια ενημερωση. Για να μην εχουμε λοιπον λαθος πληροφοριες μπορεις να δημοσιευσεις το κειμενο που στελνει το υπουργειο προς τις νομαρχιες για μη ''εφαρμογη''.

Αν μιλάς για τη νομαρχία Αττικής (κεντρικού τομέα) ο ίδιος ο Μάνος και η κα Μιχοπούλου είπαν πως δεν θα εφαρμοστεί.

Και εν τέλει για ποιο Φ.Ε.Κ. μιλάτε/νε την στιγμή που δεν υπάρχει καν υπουργική απόφαση;

γραπτως το εχεις? Γιατι μιλησα και με το υπουργειο και με δυο νομαρχιες ,της περιοχης μου και εκει που εχω τα χαρτια μου και μου απαντησαν περιμενουν φεκ.

Όχι δεν το έχω το κείμενο. Τηλεφωνικά συνεννοήθηκα και ενημερώθηκα και από το υπουργείο και από τη νομαρχία Αττικής.

Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. πρωτ. Υ7/ΓΠοικ.41430/20-3-2008 εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης και σε εφαρμογή των αποφάσεων (αρ. 7 της 213ης Ολομέλιας/8-11-2007 και αρ. 13 της 212ης Ολομέλειας/6-7-2007) του ΚΕΣΥ, σας γνωρίζουμε ότι για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής, η εξάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η ετήσια άσκηση στη Νευρολογία είναι δυνατόν να πραγματοποιηθούν μετά την ολική ή την μερική άσκηση στην Ψυχιατρική.

αυτο θα βγει στο φεκ....................

ναι αλλά αυτό δεν είναι υπουργική απόφαση. Το κείμενο το γνωρίζω. Είναι αυτό το οποίο το ίδιο το γραφείο του υφυπουργού λέει πως δεν ισχύει και δεν θα ισχύσει.

Αρα δεν εχεις τιποτα.... εισαι ο ιδιαιτερος του Αβραμοπουλου? Γιατι ο ΣΦΙΑ για να ενημερωθει κλεινει ραντεβου 2 μηνες πριν. Εμεις ως ειδικευομενοι με τελικη κατευθυνση ψυχιατρικης εχουμε αλλη ενημερωση απο νομαρχιες. Εσυ δηλαδη πως ξερεις τι θα συμβει πριν συμβει? Ακομα, στην απιθανη περιπτωση που το υπουργειο ενω ενημερωνει τις νομαρχιες για γνωματευσεις του κεσυ με προοπτικη εφαρμογης και μετα τις αναιρει ,πραγμα που τουλαχιστον εγω δεν το επιβεβαιωνω

γιατι στην τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με το γραφειο ειδικοτητων μου ειπαν ''αυτη ειναι η κατευθυνση της ηγεσιας΄΄ δεν στελνει επισημο εγγραφο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ανέφερα ποια είναι η ενημέρωση που είχα και από το υπουργείο και από την νομαρχία Αττικής.

Το ποιος είμαι και το ποιος δεν είμαι δε νομίζω να αφορά κάποιον. Το τι κάνει ο ΣΦΙΑ και ο κάθε ΣΦΙΑ δεν με απασχολεί. Σιγά να μην περιμένω 2 μήνες για να ενημερωθώ για κάτι που μπορώ με ένα τηλεφώνημα ή μια επίσκεψη να το μάθω αμέσως.Επώνυμα γράφω και αναφέρω και με ποιον μιλάω και το πότε, άρα πολύ εύκολα να ελεχθεί.

Και επειδή το forum το διαβάζουν κάποιοι μέσα στο υπουργείο δεν θα έγραφα μαλακίες γιατί την επόμενη φορά που θα μιλούσα μαζί τους δεν θα με ενημέρωναν.

Τέσπα......καλή επιτυχία και ξεμπερδέματα στο πρόβλημα που παρουσιάστηκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφισσα ανθη σου εκφραζω τη συμπαρασταση μου,ομως αναφερεσαι σε παλιοτερο θεμα οπου οντως απροκαλυπτα,σε μια νυχτα ειχε βγει το περσινο πασχαλιατικο φεκ για τις τριπλες ειδικοτητες και σιγουρα καποιοι το ξεραν απο πριν.σε ολες τις τριπλες ομως συνεβησε αυτο.

το προβλημα με την τσατσια καποιων "παιδοψ" το εχουμε αναλυσει παραπανω και περιμενουμε να αποκατασταθει η αδικια απεναντι στους ψυχιατρους που πηγαν νομοτυπα.

αρκετα ποστ πιο πανω διατυπωσα την αποψη πως η αντιστροφη ασκηση στην Ψυχιατρικη θα πρεπει να εχει προαιρετικο χαρακτηρα στην εφαρμογη της.

επιτρεψτε μου να αιτιολογησω την αποψη μου:

η αντιστροφη ειναι ενα αντιεπιστημονικο,υποτιμητικο,μπακαλιστικο τεχνασμα για να μειωθει ο χρονος ανεργιας του υποψηφιου ψυχιατρου.η σκεψη του υπουργειου ειναι"αφου εχουν πολυ αναμονη για νευρολογια βαλτους στο ειδικο κομματι να βουλωσουν καποια στοματα"

για να μη γινω γραφικος αφηνω το αντιεπιστημονικο του πραγματος μια που μιλαμε για το ΕΙΔΙΚΟ μερος της ειδικοτητας.για οποιον δεν ξερει τι θα πει ειδικοτητα σε ελληνικο νοσοκομειο μια επισκεψη στο σαιτ του cso στον καταλογο ειδικοτητων και 2-3 ερωτησεις σε ειδικευομενους θα σας πεισουν.

ειναι τετοια ομως η προχειροτητα που αντιμετωπιζει το προβλημα της αναμονης το υπουργειο που ακομη και στο ζητημα της αναμονης η αντιστροφη μπορει να εχει ολεθριες συνεπειες για τον υποψηφιο ψυχιατρο.και εξηγουμαι....

το μοναδικο,σιγουρα βασικο κριτηριο με το οποιο δηλωνει ενας ψυχιατρος που θα κανει το ετος της νευρολογιας του ειναι η αναμονη.ο χρονος της νευρολογιας δεν ειναι αναγκαιο να γινει σε νοσοκομειο που δινει 1 μονο χρονο ειδικοτητα νευρολογια,αλλα πολλοι βρισκουν καλυτερη αναμονη σε νοσοκομεια που δινουν ΠΛΗΡΗ ειδικοτητα νευρολογιας και δηλωνουν εκει 1 χρονο.μαλιστα νομιζω πως ισως ειναι και τα περισσοτερα,σιγουρα ειναι παρα πολλα και αυτο που περιγραφω αφορα πολλους υποψηφιους ψυχιατρους.

ας πουμε οτι εφαρμοζεται η αντιστροφη.εχοντας αυτη τη στιγμη καλυτερη αναμονη για ειδικη ψυχιατρικη,μπαινεις και τιθεσαι σε χρονοδιαγραμμα στη λιστα της νευρολογιας.

εαν ομως οταν τελειωσεις την ψυχιατρικη ολοι οι εικευομενοι του νοσοκομειου που δηλωσες νευρολογια ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ(Η ΣΥΝΕΧΙΣΗ) ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ τοτε τι γινεται?ε?

σιγουρα...θα εισαι πρωτος στη λιστα(εαν δεν εχεις και αλλους-πολυ πιθανο- ψυχιατρους ηδη πριν απο σενα σε χρονοδιαγραμμα).

ΘΑ ΜΠΕΙΣ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ?μα φυσικα οταν τελειωσουν ολοι οι νευρολογοι!!!!!!!δηλαδη 4 χρονια αναμονης ΤΟΤΕ.

ακραιο σεναριο,πιθανο ομως.το σιγουρο ειναι οτι κανεις δεν σου εγγυαται οτι δε θα εχεις πιο πολυ αναμονη και αφου θα εχεις τελειωσει το ειδικο σου κομματι και θα πηγαινεις για νευρολογια.ειναι λιγο τυχαιο.οι γιατροι στις λιστες δε θα εξαφανηστουν,απλα θα ανακατεθουν

και καταλαβαινετε,μιλαμε για διαφορετικο ειδικο βαρος αναμονης θα εισαι 30 φευγα,με τελειωμενο το ειδικο κομματι ψυχιατρικης!

για αυτο πιστευω πως το μετρο πρεπει να εχει προαιρετικο χαρακτηρα.ειμαι υπερ της εφαρμογης ομως γιατι οντως θα βοηθηθουν καποιοι συναδελφοι να τελειωσουν πιο νωρις.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς τα κορόιδα της υπόθεσης ειμαστε αυτοι που δηλωσαμε παιδοψυχιατρική λόγω της τεραστιας αναμονής για ψυχιατρική λογω παθολογίας

Δηλαδή τι πρέπει να γίνει. Να βάλουμε ποινή αναμονή +3 έτη σε νέους συναδέλφους; Καταλαβαίνω τον πόνο σου, αλλά εάν ήσουν κι εσύ νεότερη και έβλεπες αυτά τα ευεργετικά μέτρα ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΤΕ;;; Επανλαμβάνω, καταλαβαίνω απόλυτα τον πόνο σου, αλλά να μην παρακαλάμε να ψοφάνε οι κότες του γείτονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως η νέα γενιά γιατρών που έρχεται , θα πρέπει να μη περιμένει καμία αλλαγή γιατί πάντα κάποιοι θίγονται.Ας μην αλλάξει τίποτα όλοι μέσα στο σημερινό βούρκο .Όλοι... (και η κακή και η καλή αλλαγή είναι αλλαγή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον,επειδη θα χρειαστουμε τελικα ψυχιατρο,οπως ανεφερε καποιος εδω περα,δηλαδη αν σας ελεγαν ξαφνικα οτι η Ιατρικη δε χρειαζεται 6 χρονια,αλλα σε 4 μπορεις να τελειωσεις,τι θα πεις ενταξει δεν εγινε τιποτα που εγω πηδιομουνα καποια χρονια παραπανω,τωρα ειναι πιο δικαια τα πραγματα κι αισθανομαι μια χαρα!

Παιδια,μην πουλατε τρελα,γιατι εχουμε αρκετη,δεν χρειαζομαστε κι αλλη.Οπως καποιοι χαιρεστε γιατι βλεπετε μια ελπιδα να πεσει η αναμονη σας,ετσι και καποιοι αλλοι εχουμε καθε δικαιωμα να αισθανομαστε αδικημενοι κι εξοργισμενοι επειδη χασαμε τοσα χρονια.Βεβαια δεν μπορω παρα να ειμαι περιεργος,πως καποιος θα τελειωσει την κυρια ειδικοτητα του και μετα θα κανει το -υποτιθεται-προαπαιτουμενο!Δηλαδη για σκεφτειτε να κανεις πρωτα καρδιολογια π.χ. και μετα παθολογια ή αρχικα ορθοπαιδικη και μετα γενικη χειρουργικη!Αν τελικα δεν ισχυσει,βεβαια,οπως ειπε καποιος,ισως κολλησε στην παραδοξοτητα αυτη.

Το κυριο ζητημα κατα τη γνωμη μου ειναι αν τελικα γινει η Νευρολογια με ενιαια τοποθετηση,οποτε θα εκμηδενιστουν πλεον οι αναμονες για τους νεους ψυχιατρους(αφου η Νευρολογια ειναι το μεγαλο προβλημα) και θα εχει αποκατασταθει μια τεραστια αδικια που βιωσαμε αρκετοι και που δυστυχως δεν ειμασταν τοσο τυχεροι ωστε να αλλαξει νωριτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.