Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Τρόπος δήλωσης Ψυχιατρικής


steppenwolf

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Last Reply

Εμένα από τη νομαρχία Αθηνών σήμερα μου είπανε ότι δεν ξέρουν, ρώτησαν κ αυτοί στο υπουργείο αλλά τους είπαν ότι δεν ισχύει ακόμα κ ίσως και να μην ισχύσει γενικά καθόλου.... Τί να πω, η κοπέλα στη νομαρχία μου φαινόταν ειλικρινής emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και δεν είχε λόγο η κυρία να μην ήταν ειλικρινείς.

από το ΚΕΣΥ έχουν γίνει χιλιάδες γνωμοδοτήσεις που δεν εφαρμόστηκαν ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά είναι ένα έγγραφο υπογεγραμμένο από τον νέο μας υφυπουργό, με σχετ. (εκτός των άλλων) μία γνωμοδότηση του ΚΕΣΥ (νομίζω του Σεπτεμβρίου 2007). Ούτε και υπουργική απόφαση το λες, αλλά μάλλον σαν εσωτερικό έγγραφο του υπουργείου υγείας με πίνακα αποδεκτών τους Ιατρικούς Συλλόγους, τα διάφορα Νοσοκομεία και τις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις ανά την Ελλάδα. Ακόμα δεν έγινε υπουργική απόφαση (άρα και να οδεύσει προς δημοσίευση στα ΦΕΚ Β).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά είναι ένα έγγραφοME AΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ Υ7/ΓΠ Οικ.41430, 20-3-2008

υπογεγραμμένο από τον νέο μας υφυπουργό, με σχετ. (εκτός των άλλων) μία γνωμοδότηση του ΚΕΣΥ (νομίζω του Σεπτεμβρίου 2007). Ούτε και υπουργική απόφαση το λες, αλλά μάλλον σαν εσωτερικό έγγραφο του υπουργείου υγείας με πίνακα αποδεκτών τους Ιατρικούς Συλλόγους, τα διάφορα Νοσοκομεία και τις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις ανά την Ελλάδα. Ακόμα δεν έγινε υπουργική απόφαση (άρα και να οδεύσει προς δημοσίευση στα ΦΕΚ Β).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά είναι ένα έγγραφοME AΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ Υ7/ΓΠ Οικ.41430, 20-3-2008

υπογεγραμμένο από τον νέο μας υφυπουργό, με σχετ. (εκτός των άλλων) μία γνωμοδότηση του ΚΕΣΥ (νομίζω του Σεπτεμβρίου 2007). Ούτε και υπουργική απόφαση το λες, αλλά μάλλον σαν εσωτερικό έγγραφο του υπουργείου υγείας με πίνακα αποδεκτών τους Ιατρικούς Συλλόγους, τα διάφορα Νοσοκομεία και τις Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις ανά την Ελλάδα. Ακόμα δεν έγινε υπουργική απόφαση (άρα και να οδεύσει προς δημοσίευση στα ΦΕΚ Β).

συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τί εννοείς έχει κάποια σημασία ο αριθμός πρωτοκόλλου;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλά ενέφερα τον αριθμό πρωτοκόλλου, όσοι θέλουν να το ψάξουν να το γνωρίζουν.

Αυτό και μόνο αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευπειθως αναφερω οτι το εν λογω εγγραφο ειναι προς κοινοποιηση!!! emdetective

Παιδες ισχυει και ειναι ΕΠΙΣΗΜΟ!!! emgoal

...

Κατι αρχιζει να αλλαζει στο παλατι του Σαροου! emalienemfettemstarwarsemstormtrooper

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτική και να μας εξηγήσεις τι εννοείς με την λέξη ΙΣXΥΕΙ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαρία δεν νομίζω να ενδείνκυται το θέμα για πλάκα. Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι εννοείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη, μολις διαβασα ολο το τοπικ και καταλαβα οτι υπαρχει κοσμος που καιγεται για το συγκεκριμενο θεμα....

Σας αναφερω επισημα λοιπον οτι το εν λογω εγγραφο υπαρχει, το ειχα στα χερια μου, κοινοποιηθηκε προς ολες τις Δ/νσεις Υγειας των αρμοδιων Νομαρχιακων Αρχων και ειναι υπογγεγραμενο απο τον Παπαγεωργιου. Κι απο αυριο θα ειναι στην ιστοσελιδα του ΙΣΑ! Αφου την εστειλα εγω με τα χερακια μου!

Προσωπικα, χαρηκα οταν το ειδα, γιατι πιστευω οτι τωρα και που στο αγροτικο αναγνωριζετε το 6μηνο, τα παιδια που θελουν Ψυχιατρικη εχουν πολλες επιλογες...

Λυπαμαι βεβαια για οσους περιμεναν ηδη 1 χρονο ή 2 για Παθολογια....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τώρα αφού λες πως το είδες μπορείς να μας πεις από πότε ισχύει και αν είναι υπουργική απόφαση ή μήπως είναι μια απλή γνωμοδότηση, όπως χιλιάδες, του ΚΕΣΥ:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα πραγματα δεν ειναι ετσι απλα και αθωα,οπως φαινονται.Και μη μου λετε οτι ειναι καλο για τους νεους γιατρους και τετοια ωραια.

Καποιοι ευνοουνται παρα μα παρα πολυ,ετσι ξαφνικα,και δεν ειναι οτι τους ηρθε τωρα να αποκαταστησουν την αδικια της Ψυχιατρικης.

Ισως καποια παιδια που ειναι εξω απο το χορο να το βλεπουν πιο αποστασιοποιημενα,ομως πιστεψτε οταν περιμενεις ενα σωρο χρονια και εχεις δει και γεγονοτα σαν τα περυσινα,δεν τα βλεπεις ετσι χαλαρα ολα αυτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω την αίσθηση ότι η αλλαγή αυτή που θα ισχύσει για τους ψυχιάτρους ευνοεί πολύ και τους νευρολόγους. Στους νευρολόγους δεν επιτρέπεται η αντίστροφη άσκηση των μερών της ειδικότητας, σωστά; Άρα οι νευρολόγοι είναι υποχρεωμένοι να περιμένουν να ανοίξει η θέση τους για Παθολογία μετά το πτυχίο και τίποτα άλλο.

Καλά μέχρις εδώ;;

Εν τω μεταξύ όμως οι ψυχίατροι (αφού θα τους επιτραπεί πλέον η αντίστροφη άσκηση με αυτή τη γνωμοδότηση) νομίζω ότι θα προτιμήσουν να κάνουν πρώτα ξέρω'γω την Ψυχιατρική τους (το ειδικό τους κομμάτι) και να αφήσουν την Παθολογία τους για μετά. Το να κάνουν πρώτα το τελικό κομμάτι της ειδικότητας, θα το προτιμήσουν οι συνάδελοι που μόλις πήραν πτυχίο, ώστε να διοριστούν σε θέση Ψυχιατρικής σε μόλις 1-2 χρόνια αντί για 3-4 που είναι η Παθολογία, άρα αυτό σημαίνει αυτομάτως και λιγότερο ανταγωνισμό και συμφόρηση στις λίστες της Παθολογίας ... πράγμα που ευνοεί τους νευρολόγους.

Επίσης με το να κάνουν οι ψυχίατροι την Ψυχιατρική τους γρήγορα γρήγορα ως πρώτο κομμάτι ειδικότητας, σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν τα άτομα αυτά στις λίστες αναμονής της ψυχιατρικής που θέλουν να κάνουν οι νευρολόγοι μετά την Παθολογία τους. Δηλαδή μέχρι να περάσουν τα 4χρόνια αναμονής που πρέπει να περιμένει ένα νευρολόγος για παθολογία, οι ψυχίατροι εν τω μεταξύ θα έχουν κάνει την ψυχιατρική τους και θα την έχουν τελειώσει και θα είναι πιο μικρή η λίστα της αναμονής για ψυχιατρική για τους νευρολόγους. Ταυτόχρονα όμως οι νευρολόγοι θα είναι ΜΠΡΟΣΤΑ στη λίστα για Παθολογία, γιατί -ανγκαστικά- θα την έχουν δηλώσει πρώτοι.

Είναι δύσκολος ο συλλογισμός και ακομα πιο δύσκολο να προβλεφθούν κάποια πράγματα, αλλά έχω την εντύπωση ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ να το συζητήσουμε, ότι ευνοούνται και οι neurologists από αυτή τη ρύθμιση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι ότι γενικά οι ψυχίατροι θα φύγουν από τις λίστες της παθολογίας και αυτό θα έχει αντίκτυπο σε όλες τις ειδικότητες με γενικό μέρος Παθολογίας. Βέβαια, οι τρεις μήνες του ψυχιάτρου δεν θα κάνει και καμια φοβερή διαφορά.

Έχω μια απορία. Το περιβόητο χαρτί λέει ότι η άσκηση στη Νευρολογία και ακολούθως στην Παθολογία μπορεί να γίνει μετά την ολική ή τη μερική άσκηση στην Ψυχιατρική. Σε αυτή την περίπτωση, που κάποιος τα κάνει μετά τη μερική στην Ψυχιατρική, την Ψ πότε την ολοκληρώνει. Και τελικά, εξετάσεις για την ειδικότητα, πότε δίνουν αυτοί οι άνθρωποι;

Φαντάζομαι ότι γενικά οι ψυχίατροι θα φύγουν από τις λίστες της παθολογίας και αυτό θα έχει αντίκτυπο σε όλες τις ειδικότητες με γενικό μέρος Παθολογίας. Βέβαια, οι τρεις μήνες του ψυχιάτρου δεν θα κάνει και καμια φοβερή διαφορά.

Έχω μια απορία. Το περιβόητο χαρτί λέει ότι η άσκηση στη Νευρολογία και ακολούθως στην Παθολογία μπορεί να γίνει μετά την ολική ή τη μερική άσκηση στην Ψυχιατρική. Σε αυτή την περίπτωση, που κάποιος τα κάνει μετά τη μερική στην Ψυχιατρική, την Ψ πότε την ολοκληρώνει. Και τελικά, εξετάσεις για την ειδικότητα, πότε δίνουν αυτοί οι άνθρωποι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαντάζομαι ότι γενικά οι ψυχίατροι θα φύγουν από τις λίστες της παθολογίας και αυτό θα έχει αντίκτυπο σε όλες τις ειδικότητες με γενικό μέρος Παθολογίας.

Ναι, αλλά βάσει του γεγονότος ότι οι ψυχίατροι θέλουν 6 μήνες μόνο Παθολογία, κατά την άποψή μου θεωρείται πιθανό να έχουν δηλώσει να κάνουν την παθολογία τους σε νοσοκομεία που δίνουν 1 άντε 2 χρόνια το πολύ, όχι σε Λαϊκο Ευαγγελισμό Ιπποκράτειο και τέτοια. Άρα θα ευνοηθούν τα ΜΙΚΡΑ νοσοκομεία, δηλαδή ακριβώς τα ίδια νοσοκομείο που έχουν δηλώσει και οι νευρολόγοι (που θέλουν επίσης μόνο 9 μήνες παθολογία), άρα είναι στην ίδια κατηγορία με τους ψυχιάτρους. Οι νευρολόγοι με τους ψυχίατρους... σε τελική ανάλυση τείνουν να συνυπάρχουν στα ίδια νοσοκομεία για την παθολογία τους με βάση το σκεπτικό μου. Άρα πιο πολύ κερδισμένοι θα είναι οι νευρολόγοι και οι φυσίατροι. Μην περιμένεις να δεις αλλαγή στην αναμονή της παθολογίας για ειδικότητες όπως ογκολογία, καρδιολογία, γαστρεντερολογία και τέτοια. Η μεγάλη ανατροπή θα γίνει στα νοσοκομεία που δίνουν μέχρι έναν χρόνο παθολογίας όπου έχουν μαζευτεί όλοι οι ψυχίατροι, οι οποίοι θα φύγουν σε χρόνο dt.

Για τα άλλα ερωτήματά σου, δεν έχω απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία τελευταία πληροφόρηση από το υπουργείο υγείας (γραφείο υφυπουργού) είναι ότι τελικά δεν θα επιτραπεί η αλλαγή του χρόνου δήλωσης ειδικότητας (δηλ. δεν μπορεί κάποιος ο οποίος είχε δηλώσει 18 μήνες ψυχιατρικής για παιδοψυχιατρική με έτοιμη την παθολογία λόγω αναγνώρισης από το αγροτικό να μεταβάλλει αυτή τη δήλωση για πλήρη ειδικότητα- το ίδιο βεβαίως ισχύει και για τη νευρολογία δηλ. από 6 μήνες να μετατραπεί σε 1 χρόνο).

Επίσης να ενημερώσω ότι το έγγραφο αυτό, περί ου ο λόγος, δεν αποτελεί μία απλή γνωμοδότηση του ΚΕΣΥ αλλά έχει ήδη πάρει την υπογραφή του υφυπουργού. Η καθυστέρηση στη δημοσίευση στην εφημερίδα της κυβερνήσεως οφείλεται σε τελικές τροποποιήσεις με βάση τις οποίες θα εφαρμοστεί (με άλλα λόγια είναι δεδομένο ότι θα εφαρμοστεί εκτός και αν ανακληθεί η υπουργική απόφαση, πράγμα που δεν συμβαίνει συχνά).

Όσοι συνάδελφοι λοιπόν επιθυμούν να κάνουν Ψυχιατρική,και έχουν έτοιμη την παθολογία πχ από αγροτικό, καλό θα ήταν να κινηθούν γρήγορα με αιτήσεις για νευρολογία-ψυχιατρική διότι μέσα στο Πασχα ή αμέσως μετά αναμένεται να επαναληφθούν τα περσινά σκηνικά με την Παιδοψυχιατρική με την αναμονή να εκτοξεύεται πάνω από 10 χρόνια.

Ο νοών νοείτο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πρωι στη νομαρχια Αθηνων μου ειπαν οτι επισημα δεν εχουν καποια ενημερωση για αυτο μεχρι στιγμης αλλα οτι δεν αποκλειουν μεχρι το Πασχα να γινει επισημο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολλοι παιδοψυχιατροι αλλαξαν ηδη την ειδικοτητα τους σε ψυχιατρικη με την αναγνωριση της παθολογιας απο το αγροτικο. Τι θα γινει με αυτους , θα αναιρεθει η αλλαγη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λογικα ναι.οποτε εαν καποιος το εχει κανει διατηρωντας παρατυπα τα χαρτια του και παιδοψ,καλο θα ηταν να τα επαναφερει στην αρχικη κατασταση(6μηνο νευρο) για να μην ρισκαρει κατι πολυ ασχημο για αυτον/αυτην :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.