Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Τρόπος δήλωσης Ψυχιατρικής


steppenwolf

Recommended Posts

Εχω πληροφοριες για υπουργικη αποφαση που σταλθηκε αυτες τις μερες (χθες-σημερα) σε ολα τα νοσοκομεια κ τις νομαρχειες βαση της οποιας καταργειται η σειρα των μερων της Ψυχιατρικης. Δλδ ξεκινας με Ψυχιατρικη κατ'ευθειαν ειδικο μερος κ για το τελος κρατας παθολογια-νευρολογια. Με λιγα λογια εμεις οι μακακες που περιμεναμε τοσα χρονια για μια κωλοπαθολογια κ μετα αλλα τοσα για 1χρονο Νευρολογιας τρωμε μια μουτζα.

Και ενταξει, δε λεω βοηθαει στην αναμονη πολλους που τελειωνουν τωρα απο τη σχολη κ θελουν την Ψυχιατρικη. Αλλα πρωτα ειδικο κ μετα γενικο μερος? Δεν ειναι κ τοσο λογικο...η μαλλον καθολου. Υποτιθεται το νοημα της νευρολογιας ειναι να αξιοποιησεις τις χρησιμες γνωσεις που θ'αποκομισεις κατα την ασκηση της ψυχιατρικης.

Και επειδη ειμαι υποψιασμενος σκεφτομαι τα εξης:

- Αν θυμαστε περσι τετοιον καιρο (αρεσκεται σ'αυτην την περιοδο το υπουργειο, μαλλον το εμπνεουν τα παθη του Ιησου!) εβγαλαν στην ζουλα τη ρυθμιση για ταυτοχρονες 2 δηλωσεις 2ου-3ου μερους σε Νευρολογια- Ψυχιατρικη αντιστοιχα με την εναρξη της Παθολογιας. Οι "γνώστες" ή "μιλημενοι" ή "δικά τους παιδιά" ετρεξαν πρωτοι πρωτοι να δηλωσουν ειδικο μερος με τη μικρη λεπτομερεια οτι τοτε η ψυχιατρικη ειχε πολυ μικροτερη αναμονη απο τη νευρολογια. Αμεση συνεπεια αυτου να κοντευει ν'ανοιξει η θεση τους στο ειδικο μερος χωρις να'χουν αρχισει γενικο μερος (δλδ Νευρολογια). Και ως εκ θαυματος (μερες που ειναι!) ο καλος νομοθετης ερχεται να τους ανταμοιψει!

- Αν καποιος εχει δηλωμενους 18 μηνες ψυχιατρικης για παιδοΨ χαλαρα δεν το γυρναει σε Ψ εν μια νυκτι παιρνοντας την ειδικοτητα με ελαχιστη αναμονη?

Θα προσπαθησω να βρω το σχετικο εγγραφο αυριο. Οι ενδιαφερομενοι καλο ειναι να ρωτησετε σε νομαρχιες-νοσοκομεια. Απορω πως δεν εκανε νυξη κανεις ακομα εδω μεσα. Το εγγραφο απ'οσο ξερω εχει υπογραφει το Μαρτη κ τωρα απεσταλει στις αρμοδιες υπηρεσιες. Ελπιζω τα γεγονοτα να με διαψευδουν αλλα δεν το βλεπω. Εαν τα πραγματα εχουν ετσι συγχαρητηρια για μια ακομη φορα στους φωστηρες του υπουργειου που μας εμπαιζουν με αψογα καταρτισμενα προγραμματα εκπαιδευσης και ντροπολογιες-αποφασεις-ρυθμισεις που παιζουν με το μελλον μας να λαμβανονται αψηφιστα εν μια νυκτι. Παντα τετοια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Last Reply

Από συνάδελφο που είναι ειδικευόμενος το έμαθα σήμερα. Έχει πάει το έγγραφο στο νοσοκομείο της Λάρισας. Αύριο θα το ποστάρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από συνάδελφο που είναι ειδικευόμενος το έμαθα σήμερα. Έχει πάει το έγγραφο στο νοσοκομείο της Λάρισας. Αύριο θα το ποστάρω.

συγγνωμη ρε παιδια αυτο δεν πρέπει να ισχύσει και για την νευρολογία που επίσης έχει τρια μέρη???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν γνωρίζω αν το έγγραφο αναφέρεται μόνο στην ψυχιατρική ή και σε άλλες ειδικότητες. Υπομονή μέχρι αύριο να βρούμε το έγγραφο. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΡΕ φίλε βόμβα που έριξες.

Εννοείς ότι καταργείται η σειρά των κομματιών της ειδικότητας;

(Πρώτα Παθολογία, μετά Ψυχιατρική, μετά Νευρολογία) ==> για νευρολόγους

και ότι θα επιτρέπεται η αντίστροφη άσκηση;;;

Ή εννοείς ότι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα αρχίζεις από το ειδικό μέρος;

Δεν ξέρω για εσάς εγώ πάντως έφυγα για τη νομαρχία.... είναι πολύ σημαντική αυτή η ειδηση εάν ισχύει και αλλάζει τις αναμονές σε τρομακτικό βαθμό. Γεια σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα προσπαθησω να βρω το σχετικο εγγραφο αυριο. Οι ενδιαφερομενοι καλο ειναι να ρωτησετε σε νομαρχιες-νοσοκομεια. Απορω πως δεν εκανε νυξη κανεις ακομα εδω μεσα. Το εγγραφο απ'οσο ξερω εχει υπογραφει το Μαρτη κ τωρα απεσταλει στις αρμοδιες υπηρεσιες. Ελπιζω τα γεγονοτα να με διαψευδουν αλλα δεν το βλεπω. Εαν τα πραγματα εχουν ετσι συγχαρητηρια για μια ακομη φορα στους φωστηρες του υπουργειου που μας εμπαιζουν με αψογα καταρτισμενα προγραμματα εκπαιδευσης και ντροπολογιες-αποφασεις-ρυθμισεις που παιζουν με το μελλον μας να λαμβανονται αψηφιστα εν μια νυκτι. Παντα τετοια!!!

Μην απορείς καθόλου!! Και πέρυσι τέτοιον καιρό μια χαρά το ήξεραν πολλά εξέχοντα μέλη από το Σαββατοκύριακο, κι όμως μόλις την Τρίτη κάποιος εδέησε να ενημερώσει το FORUM...! Όμως τότε ήταν πια αργά, αφού Δευτέρα πρωί πρωί οι εκλεκτοί ήταν στις νομαρχίες!! Τα συμπεράσματα δικά σας!

ΥΓ. Δεν πιστεύω να γίνει καμιά πλάκα και για τις σπαστές με 2 μέρη??!!!!

ΔΕ ΘΕΛΩ ΤΕΤΟΙΑΑΑΑΑ!! :splats::anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ηρεμηστε βρε παιδια!μονο για την ψυχιατρικη ειναι η συγκεκριμενη αλλαγη!αφορα δλδ μονο οσους εχυν ως τελικη ειδικοτητα την ψυχιατρικη και καμια αλλη απο τις τριπλες ειδικοτητες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ηρεμηστε βρε παιδια!μονο για την ψυχιατρικη ειναι η συγκεκριμενη αλλαγη!αφορα δλδ μονο οσους εχυν ως τελικη ειδικοτητα την ψυχιατρικη και καμια αλλη απο τις τριπλες ειδικοτητες!

Ναι βρε OK το κατάλαβα αυτό. Απλά καθώς πλησιάζουν οι Άγιες μέρες με πιάνει μια ανησυχία, δεν ξέρω γιατι!!! :P:P:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΡΕ φίλε βόμβα που έριξες.

Εννοείς ότι καταργείται η σειρά των κομματιών της ειδικότητας;

(Πρώτα Παθολογία, μετά Ψυχιατρική, μετά Νευρολογία) ==> για νευρολόγους

και ότι θα επιτρέπεται η αντίστροφη άσκηση;;;

Ή εννοείς ότι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα αρχίζεις από το ειδικό μέρος;

Δεν ξέρω για εσάς εγώ πάντως έφυγα για τη νομαρχία.... είναι πολύ σημαντική αυτή η ειδηση εάν ισχύει και αλλάζει τις αναμονές σε τρομακτικό βαθμό. Γεια σας.

πήγες στη νομαρχία?γιατι εγώ σου είπα τι μου είπαν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη νομαρχία Πατρών που πήγα να ρωτήσω το πρωί,μου είπαν πως έχει σταλεί έγγραφο για την ψυχιατρική από το υπουργείο,αλλά ειναι ακόμα ανενεργό ώσπου να δοθούν διευκρινύσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου είπαν ότι κάποιο έγγραφο λάβανε, αλλά τίποτα δεν έχει αλλάξει επι του παρόντος.

Δεν τις είδα πολύ συνεργάσιμες τις κυριούλες.

Αυτό το "επί του παρόντος" που μου είπανε με τρελαίνει όμως.

:-(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που έμαθα από το υπουργειο είναι πως εστάλει μόνο για την ψυχιατρική εγκύκλιος στις νομαρχίες. Η δ/ντρια του τμήματος έλειπε και οι υπάλληλοι κρατούν το στοματάκι τους κλειστό ως συνήθως. Εις αύριο τα νεότερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχην,το να κανει καποιος πρωτα το ειδικο κομματι και μετα τα υπολοιπα,δεν εχει προηγουμενο και φυσικα καμμια λογικη.

Ειμαι πολυ επιφυλακτικος για το τι ακριβως θα ισχυσει,ας περιμενουμε εξηγησεις και διευκρινησεις που λενε και οι διοικητικοι.

Αυτο που μου βρωμαει ομως και ελπιζω να πεσω εξω,ειναι μηπως την κανουν εννιαια ειδικοτητα πλεον,οποτε καποιος που διοριζεται στην Ψυχ/τρικη θα τον στελνουν ως υπεραριθμο για Νευρολογια και Παθολογια,οποτε το παλικαρι(ή κοπελια) θα εχει καθαρισει με ελαχιστη αναμονη,αυτο που εμεις παλευουμε 5 με 8 χρονια.Και ακομα περισσοτερο μου βρωμανε αυτες οι περιφημες "αναδρομικες" αναγνωρισεις περαιτερω τριμηνου Παθολογιας απτο αγροτικο,οποτε καποιος που θα εχει κανει το αγροτικο του,καθαριζει αμεσως Παθολογια,και περιμενει μονο Ψυχ/τρικη!!(θυμιζω οτι η Παθολογια ειναι ενα εξαμηνο,ενω η Νευρολογια ενα χρονο)

Κι επειδη με το περσινο μας παθημα τις αγιες μερες Του Πασχα,που παιρναμε αεροπλανα τελευται στιγμη να παμε να βαλουμε τα χαρτια μας τελευταιοι και καταΐδρωμενοι,εχουμε γινει πολυ σοφοτεροι(και καχυποπτοι),μηπως λεω αν συνδυασουμε και τις θεσεις Ψυχιατρικης που εχουν δοθει τελευταια στο Αιγινητειο(και Αττικο),εγω που δεν ξερω λεω τωρα ,μηπως υπαρχουν τιποτα νεα φυντανια γιοι καθηγητων και μεγαλογιατρων που ειναι να βγουν,εχουν βγει ή προκειται να ξεκινησουν την ολη διαδικασια,και ειπαν να τα βοηθησουν τα καημενα τα παιδια,να μην αραχνιασουν σαν τους υπολοιπους πληβειους?!Ε?!Μα τετοια εγνοια για την αδικια που συντελειται στη Ψυχιατρικη εδω και χρονια,τωρα ξαφνικα?Ρωταω εγω ο χαζος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως μεταξύ μας, είναι λογικό να πρέπει να γίνουν αλλαγές.

Υπάρχει συνάδελφος / άνθρωπος / νοήμον ον κλπ κλπ. που να θεωρεί λογικό και "αποδεκτό" για έναν νευρολόγο να αναγνωρίζει του 6 από τους 9 συνολικά μήνες Παθολογίας που χρειάζεται από το αγροτικό του και να περιμένει 3-4 χρόνια αναμονής όπως όλοι οι άλλοι για να κάνει τους υπόλοιπους 3 μήνες που χρειάζεται. Και όλα αυτά για μια ειδικότητα που είναι ήδη αδικημένη λόγω των τριών κομματιών της.

Το αν εσύ κι εγώ περιμέναμε (και περιμένουμε 3-4 χρόνια) δεν σημαίνει ότι πρέπει να ταλαιπωριούνται οι νέοι συνάδελφοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ειδικοτητα πρεπει να γινει ενιαια,ειναι τραγικο να υπαρχουν τρεις αναμονες στην Ελλαδα του 2008 με τις παρουσες αναμονες.Ποιος νοημων ανθρωπος που τελειωνει τωρα θα κατσει να κανει ψυχιατρικη στην Ελλαδα?Να τελειωσει σε 10 χρονια?Η ελευθερη σειρα σκησης δεν ειναι ασχημη ιδεα.Οι παιδοψυχιατροι ηδη δηλωνουν πρωτα νευρολογια ή ψυχιατρικη,οπως θελουν.Στη Σουηδια η τοποθετηση ειναι ενιαια,με 4 χρονια ψυχιατρικης και στο 5ο ετος κανουν ενα εξαμηνο παθολογιας και ενα νευρολογιας,αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έγγραφο που εστάλει από το ΚΕΣΥ στις αρμόδιες διευθύνσεις υγείας των νομαρχιών είναι ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ και μόνο.

Δεν έχει εγκριθεί από το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου και δεν έχει καμία ισχύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έγγραφο που εστάλει από το ΚΕΣΥ στις αρμόδιες διευθύνσεις υγείας των νομαρχιών είναι ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ και μόνο.

Δεν έχει εγκριθεί από το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου και δεν έχει καμία ισχύ.

Ευχαριστουμε για την διευκρινηση πολυ σημαντικη αλλα γιατι μπηκαν στον κοπο να τα στειλουν παντου χωρις να υπαρχει η προθεση να κανουν πραξη την γνωμοδοτηση? Το μελλον θα δειξει κ παλι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χαρτί λέει ότι για την απόκτηση της ιατρικής ειδικότητας της Ψυχιατρικής, η εξάμηνη άσκηση στην Παθολογία και η ετήσια άσκηση στη Νευρολογία είναι ΔΥΝΑΤΟΝ να πραγματοποιηθούν μετά την ΟΛΙΚΗ Ή την ΜΕΡΙΚΗ άσκηση στην Ψυχιατρική.

Ακόμα δεν ισχύει. Και φυσικά δεν ισχύει τίποτα και για την ειδικότητα της Νευρολογίας. :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άρα κάποια στιγμή θα ισχύσει.δηλαδή θα μπορεί κάποιος να κάνει ταυτόχρονα δυο αιτήσεις μια σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη και μια σε νοσοκομείο που δίνει μερική?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν με ενδιέφερε και δεν ρώτησα, αλλά οι μελλοντικοί ψυχίατροι γιατί δεν περνάτε μια βόλτα από τις νομαρχίες;

Η κυρία μου είπε ότι θα εφαρμοστεί σύντομα, χωρίς να προσδιορίσει χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.