Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

Γεια σας! Δεν ειμαι σιγουρη αν ταιιριαζει πληρως το ερωτημα μου εδω αλλα ειπα να μην ανοιξω νεο τοπικ μονο για διευκρινιση.

Ενα ατομο μπροστα μου στην αναμονη γνωριζω οτι εχει ηδη ξεκινησει εδω και 1 χρονο ειδικοτητα στο εξωτερικο με σκοπο να μεινει εκει (οπως μου ειπε και ο ιδιος πριν περιπουυ 6 μηνες). Μπηκε υπο διορισμο πριν 3 μηνες και τωρα στη λιστα της νομαρχιας εμφανιζεται ως διορισμενος. Υππαρχει καμια πιθανοτητα αυτο το ατομο να ζητησει ανακληση ή το οτι παρουσιιαζεται ως διορισμενος σημαινει οτι σιγουρα εχει ξεκινησει ειδικοτητα και αποφασισε να μεινει Ελλαδα?

(Ρωτω γιατι ειχε πολυ εντονη αποψη για το "χαμηλο επιπεδο εκπαιδευσης των ειδικευομενων στην Ελλαδα και μου κανει εντυπωση το να αλλαξε γνωμη τοσο γρηγορα)

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αίτηση ανάκλησης κατατίθεται μετά την παραλαβή του διορισμού.Οπότε αν όντως κάνει ανάκληση θα το δεις στο EDMS σε κανά μήνα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα τη γνωμη σας...Πιστευετε πως με δεδομενες τις εξετασεις για εναρξη ειδικοτητας,ειναι κινηση με ρισκο η ανακληση του διορισμου για 6 μηνες? (η θεση που θα με ενδιαφερει σ αυτην την περιπτωση ανοιγει σε κατι λιγοτερο απο 8 μηνες).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Μια πιο ειδική ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος.

Εστω οτι κάποιος είναι διορισμένος για το μερικό κομμάτι σε κάποιο νοσοκομείο και του έρχεται ο διορισμός για το πλήρες κομμάτι.

Μπορεί να κάνει χρονολογική παράταση διορισμού παραμένοντας στο πρώτο νοσοκομείο ( για όσους μήνες επιλέξει να κάνει την παράταση ) με αφορμή κάποιο λόγο που συμπεριλαμβάνεται στο νόμο του 2007 ( π.χ διδακτορικό, μεταπτυχιακό ) ακόμα κι αν δουλεύει κανονικα στο πρώτο νοσοκομείο. Αν είναι δυνατό αυτό, μου φαίνεται αρκετά κουφό, δεδομένου ότι ο νόμος υποτίθεται παρέχει τη δυνατότητα αυτή ακριβώς για να ολοκληρώσει κάποιος την "ακαδημαϊκή" του δραστηριότητα πριν μπει στο στίβο εργασίας και όχι για να επιλέγει πόσους μήνες θα κάνει στο τάδε ή στο δείνα νοσοκομείο.

Τροποποιήθηκε από Vem
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μπεις πρωτος σε αναμονη και ο 1ος μπαινει χωρις εξετασεις.

αυτη την αισθηση εχω

Να λαβει υποψιν ομως οτι θα γινει δραστικη μειωση των κλινων ,αρα και μειωση των ειδικευομενων ,για χασιμο 3500 θεσεων ειδικευομενων κανει λογο η ΟΕΝΓΕ ,οποτε κανεις δεν ξερει αν οι λιστες θα διατηρηθουν ως εχουν και ποσα νοσοκομεια θα εχουν ειδικευομενους. Για να μην πω το ακραιο σεναριο να απολυσουν και οσους ειναι ειδικευομενοι τωρα. Ηδη οι επικουρικοι μας λενε οτι θα απολυθουν. Εκτος δλδ απο την συνηθη αιτια να βρισκεται καποιος στο εξωτερικο για ειδικοτητα και να τραβαει και μια χρονολογικη εδω ,προτεινω οποιος μπαινει αμεσα να μην το ρισκαρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω το εξής: κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και η θέση μου ανοίγει τον Ιανουάριο του 2012. Θα πρέπει λοιπόν να κάνω ανάκληση διορισμού. Η επόμενη θέση αδειάζει τέλη Μαιου του 2012, ημερομηνία που τελειώνει και το μεταπυχιακό μου, παρόλα αυτά θα μπορώ να γυρίσω και να πάρω τη θέση αυτή, ή πρέπει να περιμένω 6 μήνες, όπως λέει ο νόμος " Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του εξαμήνου"?

Δηλαδή μπορώ να πάρω την ανάκληση για 6 μήνες, αλά να μπορώ να γυρίσω πίσω πιο πριν? Στην ουσία η επόμενν θέση αδειάζει μετά από 5 μήνες, πως μπορώ να κατοχυρώσω αυτή τη θέση? Ή την χάνω και αυτήν αφού θα πάρω ανάκληση για το λιγότερο 6 μήνες όπως λέει ο νόμος?

Τροποποιήθηκε από alextgr
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω το εξής: κάνω μεταπτυχιακό στο εξωτερικό και η θέση μου ανοίγει τον Ιανουάριο του 2012. Θα πρέπει λοιπόν να κάνω ανάκληση διορισμού. Η επόμενη θέση αδειάζει τέλη Μαιου του 2012, ημερομηνία που τελειώνει και το μεταπυχιακό μου, παρόλα αυτά θα μπορώ να γυρίσω και να πάρω τη θέση αυτή, ή πρέπει να περιμένω 6 μήνες, όπως λέει ο νόμος " Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του εξαμήνου"?

Δηλαδή μπορώ να πάρω την ανάκληση για 6 μήνες, αλά να μπορώ να γυρίσω πίσω πιο πριν? Στην ουσία η επόμενν θέση αδειάζει μετά από 5 μήνες, πως μπορώ να κατοχυρώσω αυτή τη θέση? Ή την χάνω και αυτήν αφού θα πάρω ανάκληση για το λιγότερο 6 μήνες όπως λέει ο νόμος?

Την χανεις τη θεση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κατοχυρώσω τη θέση αυτή? Τέλη Μαιου 2012 τελειώνω το μεταπτυχιακό, ανοιγει τό τε η θέση, ενώ η επόμενη ανοίγει μετά από 1 χρόνο. Δηλαδή κάποια παράταση δεν θα μπορώ να πάρω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά SOS, έχω παρόμοιο πρόβλημα με τον αλεξ. Πως μπορώ να καθυστερήσω το διορισμό μου για 4-5 μήνες, καθώς ανάκληση δεν μπορώ να πάρω για διάστημα λιγότερο των 6 μηνών. Διορίζομαι τέλη Ιανουαρίου, αλλά λόγω διδακτορικού στο εξωτερικό δεν μπορώ να πάω. Το διδακτορικό το τελειώνω 1 Ιουνίου 2012, και η επόμενη θέση μετά τη δικιά μου (του Ιανουαρίου) αδειάζει 5 Ιουνίου, η αμέσως επόμενη μετά από 1,5 χρόνο! Χάνω και τις 2 θέσεις αν κάνω ανάκληση διορισμού? Σημαίνει πως η θεση μου παγώνει για τουλάχιστον 6 μήνες, δηλαδή μέχρι τέλη Ιουνίου? Μα εγώ θα έχω ήδη τελειώσει το διδακτορικό μέχρι τότε και θα μπορώ να πάρω τη θέση του Ιουνίου....

Τι μπορώ να κάνω?

Κάποια λύση δεν υπάρχει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το κατάλαβα, απλά το διδακτορικό θα το έχω τελειώσει πριν να λήξει το διάστημα των 6 μηνών, και ταυτόχρονα ανοίγει μια θέση εκείνη την περίοδο. Δηλαδή, θα κάθομαι για τους υπολόλοιπους 2 μήνες που θα έχω τελειώσει και θα βλέπω τη θέση να την παίρνει κάποιος άλλος επειδή με δεσμέυει το 6μηνο?

Κάποια άλλη λύση δεν υπάρχει να καθυστερήσω τον διορισμό για 3-4 μήνες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχω την εντυπωση οτι το ερωτημα σου εχει απαντηθει στα προηγουμενα posts αλλα εσυ επιμενεις να ξαναρτας προφανως μεχρι να λαβεις την απαντηση που ευχεσαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια αν εχω αρχισει αγροτικο και ανοιξει η θεση για ειδικοτητα μπορω ν παραιτηθω απο το αγροτικο???????

ναι και χωρις να μηδενιστουν τα μορια σου σε περιπτωση που θελησεις να ξαναδηλωσεις αγροτικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα...θελω τη βοηθεια σας οποιος μπορει βεβαια...παρακολουθω τη λιστα αναμονης μου συχνα...και ξαφνικα διοριστηκε ενα ατομο που τον ειδα τελευταια στη λιστα...μπορει με καποιον τροπο να δικαιολογηθει αυτο?ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια καλησπερα...θελω τη βοηθεια σας οποιος μπορει βεβαια...παρακολουθω τη λιστα αναμονης μου συχνα...και ξαφνικα διοριστηκε ενα ατομο που τον ειδα τελευταια στη λιστα...μπορει με καποιον τροπο να δικαιολογηθει αυτο?ευχαριστω εκ των προτερων

Μήπως διορίστηκε ως υπεράριθμος ? (οι υπεράριθμοι φαίνονται κάτω-κάτω στις λίστες της νομαρχίας).

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την νομαρχία και να ρωτήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ποσες φορες μπορει καποιος να παρει ανακληση?

Επαναλαμβανω την ερωτηση του συναδελφου αφου ακομα δεν εχει δοθει απαντηση (τουλαχιστον ετσι νομιζω)

Συναδελφος (;) εχει παρει 2-3 ανακλησεις, ενω βρισκεται στο εξωτερικο για ειδικοτητα, και τωρα βρισκεται παλι υπο διορισμο, καθυστερωντας το διορισμο των επομενων.

Τροποποιήθηκε από drspiros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ποσες φορες μπορει καποιος να παρει ανακληση?

Επαναλαμβανω την ερωτηση του συναδελφου αφου ακομα δεν εχει δοθει απαντηση (τουλαχιστον ετσι νομιζω)

Συναδελφος (;) εχει παρει 2-3 ανακλησεις, ενω βρισκεται στο εξωτερικο για ειδικοτητα, και τωρα βρισκεται παλι υπο διορισμο, καθυστερωντας το διορισμο των επομενων.

Λέω να μη βρίσω αλλά με τέτοιες ασυναρτησίες δεν κρατιέμαι.

Ο συνάδελφος κάνει μεγάλη χάρη στον επόμενο που διορίζεται ΝΩΡΙΤΕΡΑ.

Το Υπουργείο θέλει πρώτα να βγει ο διορισμός και μετά να γίνει η ανάκληση. Άρα τα παράπονά σου στο Υπουργείο.

Α και για να σου απαντήσω στην κακεντρεχή ερώτησή σου. Ο νόμος δε βάζει όριο στον αριθμό των ανακλήσεων.

Οπότε αι στο καλό βραδιάτικα.

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Πάγια τακτικη μου ειναι να μη λογομαχω με θρασυδειλα ανθρωπαρια που κρυβονται πισω απο την ανωνυμια τους και τα nicknames και να γεμιζω το φορουμ με προσωπικες αντιπαραθεσεις που δεν προσφερουν τιποτα σε κανεναν. Αν θελω να τσακωθω με καποιον, προτιμω να τον εχω απεναντι μου, προσωπο με προσωπο. Οποτε δε θα απαντησω σε υβρεις, οσο και αν προκληθω. Οποιος εχει προβλημα, ας ριξει μια βουτια στον Ταμεση να καλμαρει...) emofftopic

Επαναλαμβανω λοιπον το ερωτημα, προσθετοντας καποιες επιπλεον πληροφοριες. Ιατρος σε λιστα αναμονης για ειδικοτητα σε ελληνικο νοσοκομειο, κανει ηδη ειδικοτητα στο εξωτερικο. Καθε φορα λοιπον που ερχεται η σειρα του να διοριστει, αντι να πει "βρε παιδια, κανω ειδικοτητα εξω, διαγραψτε με" παιρνει ανακληση διορισμου καθυστερωντας (και οχι επιταχυνοντας) το διορισμο του επομενου! Οι λογοι προφανεις: Ο εν λογω συναδελφος θα τελειωσει την ειδικοτητα στο εξωτερικο και θα ερθει στην Ελλαδα να διοριστει. Εαν βρει θεση, εχει καλως, θα δηλωσει οτι εχει τελειωσει ειδικοτητα και θα καταθεσει τα χαρτια του. Εαν δε βρει θεση θα κανει το μ@λ@κ@, και θα... ξεκινησει ειδικοτητα στα πατρια. Ερωτω λοιπον, ολες αυτες οι ανακλησεις ειναι νομιμες ή οχι; (σιγουρα παντως ειναι ανηθικες και αντισυναδελφικες). Αναφερομαι σε συγκεκριμενο περιστατικο που εχει δεσει τα χερια ολοκληρης κλινικης.

(Πού ειναι λοιπον οι ασυναρτησιες και η κακεντρεχεια;)emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Πάγια τακτικη μου ειναι να μη λογομαχω με θρασυδειλα ανθρωπαρια που κρυβονται πισω απο την ανωνυμια τους και τα nicknames και να γεμιζω το φορουμ με προσωπικες αντιπαραθεσεις που δεν προσφερουν τιποτα σε κανεναν. Αν θελω να τσακωθω με καποιον, προτιμω να τον εχω απεναντι μου, προσωπο με προσωπο. Οποτε δε θα απαντησω σε υβρεις, οσο και αν προκληθω. Οποιος εχει προβλημα, ας ριξει μια βουτια στον Ταμεση να καλμαρει...) emofftopic

Επαναλαμβανω λοιπον το ερωτημα, προσθετοντας καποιες επιπλεον πληροφοριες. Ιατρος σε λιστα αναμονης για ειδικοτητα σε ελληνικο νοσοκομειο, κανει ηδη ειδικοτητα στο εξωτερικο. Καθε φορα λοιπον που ερχεται η σειρα του να διοριστει, αντι να πει "βρε παιδια, κανω ειδικοτητα εξω, διαγραψτε με" παιρνει ανακληση διορισμου καθυστερωντας (και οχι επιταχυνοντας) το διορισμο του επομενου! Οι λογοι προφανεις: Ο εν λογω συναδελφος θα τελειωσει την ειδικοτητα στο εξωτερικο και θα ερθει στην Ελλαδα να διοριστει. Εαν βρει θεση, εχει καλως, θα δηλωσει οτι εχει τελειωσει ειδικοτητα και θα καταθεσει τα χαρτια του. Εαν δε βρει θεση θα κανει το μ@λ@κ@, και θα... ξεκινησει ειδικοτητα στα πατρια. Ερωτω λοιπον, ολες αυτες οι ανακλησεις ειναι νομιμες ή οχι; (σιγουρα παντως ειναι ανηθικες και αντισυναδελφικες). Αναφερομαι σε συγκεκριμενο περιστατικο που εχει δεσει τα χερια ολοκληρης κλινικης.

(Πού ειναι λοιπον οι ασυναρτησιες και η κακεντρεχεια;)emeleos

Σιγά που σε βρίσαμε κιόλας, μη στεναχωριέσαι. Εγώ πάντως για το θρασύδειλα ανθρωπάρια και για τις πρόσωπό με πρόσωπο αντιπαραθέσεις δεν θα κοιμηθω σήμερα.

Πίσω στην ανάκληση.

Δικαίωμά του να μην διαγραφεί από την λίστα. Σιγά μη σου δώσει και λογαριασμό. Που έβγαλες και συμπέρασμα ότι θέλει να κάνει 2 φορές ειδικότητα.

Νομίζω ο καθένας ότι θέλει. Τα πάντα όλα.

Κατάλαβε ότι το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ καθορίζει τη διαδικασία ανάκλησης. Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου είναι χρονοβόρα.

Στην τελική όμως τα παράπονά σου στο Υπουργείο.

Όσο για το ότι ο συνάδελφος που κάνει ανάκληση ΔΕΝ καθυστερεί το διορισμό του επόμενου (που κανονικά δε θα διοριζότανε αν ο εν λόγω δεν έκανε ανάκληση) δεν μπαίνω στον κόπο να στο εξηγησω.

Συμπερασμα: Τα παραπονα σου στο ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Η ανάκληση δεν καθυστερεί το διορισμό των επόμενων καθόλου. Για παράδειγμα έρχεται ο διορισμός μου. Αν στείλω αμέσως τα δικαιολογητικά για την ανάκληση, μπαίνω σε χρονοδιάγραμμα για όσα χρόνια ισχύει ο λόγος που πήρα την ανάκληση και καλούν τον επόμενο. Αν έχω συμβόλαιο με ίδρυμα που χορηγεί ειδικότητες στο εξωτερικό για 3 χρόνια, μπορώ να μπω σε χρονοδιάγραμμα (ανάκληση) για τρία χρόνια. Ως τότε, δε με ξανακαλούν. Καλούν τους επόμενους στη λίστα κανονικά. Εμένα θα με ξανακαλέσουν στην πρώτη θέση που θα ανοίξει μετά από 3 χρόνια. Τότε μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη και να γυρίσω στην Ελλάδα, οπότε υπάρχει λόγος να μένω στο χρονοδιάγραμμα και να μη διαγραφώ. Αν από την αρχή διαγραφόμουν, θα καθυστερούσα τους επόμενους το ίδιο ακριβώς με το να έχω κάνει ανάκληση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ξερει καποιος πως μπορω να τραβηξω τον διορισμο μου 2-3 μηνες πιο μετα μεχρι να απολυθω απο τον στρατο??

Η' μηπως πρεπει να παρω ανακληση????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.