Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

Είναι άλλο το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (ΜΠΣ) και άλλο η εκπόνηση διδακτορικής διατριβής.. Υπάρχουν παραδείγματα ατόμων που κάνουν ταυτόχρονα και τα δύο. Δεν είμαι καν σίγουρος κατά πόσον το διδακτορικό μπορεί να θεωρηθεί "σπουδές" !! Το τηλέφωνο μιλούσε χθες πάντως και δεν μπόρεσα να βγάλω γραμμή.. Απ'τη στιγμή που το θέμα δεν θα με απασχολήσει για τα επόμενα 1-2 χρόνια, πιθανότατα θα ξανακαλέσω τότε !! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τροποποίηση λέει "μεταπτυχιακές σπουδές" και το διδακτορικό είναι διεθνώς μορφή μεταπτυχιακών σπουδών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Kαλημέρα παιδιά...

να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: ξεκινάω σε κανά μήνα ειδικότητα (γενικό μέρος 2 χρόνια παθολογία), οπότε θα δηλώσω επιτέλους με το καλό και το δεύτερο κομμάτι της ειδικότητας! Αν μετά από λίγο καιρό παραιτηθώ (πες βρήκα ειδικότητα στο εξωτερικό) χάνω τη θέση μου στη λίστα για το δεύτερο μέρος;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τροποποιήθηκε από Abby
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Απο ότι έχει ειπωθεί ανάκληση διορισμού δεν γίνεται παρά μόνο για ειδ/τα στο εξωτερικό, μετα/κό ή διδ/κο.

Έχω τελειώσει κομμάτι γεν. χειρ/κής και είμαι υπο διορισμό για συνέχιση της ειδικότητας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδ/τα.

Για προσωπικούς λόγους επιθυμώ παράταση του διορισμού μου. Χαρτί ολοκλήρωσης της πρώτης υπηρεσίας μου δεν έχω προσκομίσει στην αντίστοιχη νομαρχία γιατί δεν νομίζω οτι χρειάζεται.

Υπάρχει τρόπος να μην χάσω τον διορισμό αν αργήσω να παρασουσιαστώ πάνω απο μήνα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ.

Αν έκανε κάτι τέτοιο αυτός που ήταν πρίν από εσένα σε κάποιο κομμάτι ειδικότητας και περίμενες πώς και πώς να μπείς θα σου άρεσε? Αν αργήσεις και το ψάξει ο επόμενος τότε όχι απλά χάνεις τον διορισμό αλλά διαγράφεσαι και από την λίστα και μετά φτού ξανά από την αρχή αναμονή.Δικιά σου είναι η απόφαση.

Μετά ρωτάμε γιατί αργούν 2,3,4 μήνες οι διορισμοί!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσουν για να μάθουν τα κάθε λογής λαμόγια που είναι εδώ μέσα και στα μπουρδέλα των 300σίων γιατί μαγειρεύουν σούπες με αστακούς και εξωτικά πουλιά και όχι εμένα που είμαι άφραγκος, "αδικτύωτος" και θα χάσω ένα σημαντικό ποσό αν δεν κάνω μια δουλειά στο εξωτερικό σε 1-1.5 μήνα την στιγμή που θα έρχεται ο διορισμός. Ουστ λαμόγια !!

Τροποποιήθηκε από Dr.ER
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απολυτα σωστος ο drspeed. Επειδη ο σεβασμος στον συναδελφο ειναι κατι που πλεον το ακουνε οι πιο πολλοι και γελανε να μην παραπονιομαστε οταν δεν μας σεβονται οι υπολοιποι( πολιτικοι, ασθενεις, γραμματειες σε διαφορες υπηρεσιες). Αν συντρεχει καποιος λογος dr.ER για ανακληση διορισμου που υπαγεται σε μια απο τις κατηγοριες τοτε κανε αυτο,αλλιως σκεψου και τους προσωπικους λογους ( ανεργια, παιδια κ.λ.π) που εχουν και οι επομενοι στην λιστα για τους οποιους θελουν να εργαστουν κατα το δυνατον γρηγοροτερα

Τροποποιήθηκε από gadjim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σ'ευχαριστώ, τα έχω όλα υπόψην σε αυτήν την τριτοκοσμική χώρα αλλά αρκετά πια με την ετικέτα του μαλάκα. Ζήτησα απλά μια μικρή συμβουλή για ΕΝΑ μήνα. Εδω άλλοι μένουν "ξωπίσω" για χρόνια λόγω λαμογιάς και βάλε, είμαι το τελευταίο γρανάζι φίλε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελοσπαντων, τουλαχιστον οι κατ'επιλογην μαλακες μπορει καποτε να γινουν πλειοψηφεια και να αλλαξουν και λιγο τετοιες συμπεριφορες. Παντως αν ο ενας μηνας ειναι που σε καιει ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα με τον χρονο διορισμου που ξερεις ποτε ακριβως διοριζεσαι? Μπορει τον επιπλεον μηνα να τον εχεις ουτως ή αλλως απο τις αστραπιαιες διαδικασιες διορισμου ( 4 μηνες μεσο ορο απο τα τελη του 2009)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο ότι έχει ειπωθεί ανάκληση διορισμού δεν γίνεται παρά μόνο για ειδ/τα στο εξωτερικό, μετα/κό ή διδ/κο.

Έχω τελειώσει κομμάτι γεν. χειρ/κής και είμαι υπο διορισμό για συνέχιση της ειδικότητας σε νοσοκομείο που δίνει πλήρη ειδ/τα.

Για προσωπικούς λόγους επιθυμώ παράταση του διορισμού μου. Χαρτί ολοκλήρωσης της πρώτης υπηρεσίας μου δεν έχω προσκομίσει στην αντίστοιχη νομαρχία γιατί δεν νομίζω οτι χρειάζεται.

Υπάρχει τρόπος να μην χάσω τον διορισμό αν αργήσω να παρασουσιαστώ πάνω απο μήνα στο συγκεκριμένο νοσοκομείο;

Ευχαριστώ.

Ποιος σου είπε καταρχήν πως δεν χρειάζεται να καταθέσεις το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης από το νοσοκομείο που ξεκίνησες ειδικότητα;

Ο κάθε συνάδελφος έχει προσωπικούς λόγους να καθυστερήσει ή να επισπεύσει τον διορισμό του, γι αυτό και υπάρχουν οι νόμοι που ορίζουν την "καθυστέρηση" ή την "επίσπευση".

Δυστυχώς για σένα τη συγκεκριμένη στιγμή δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος να καθυστερήσεις να διοριστείς.

Τροποποιήθηκε από ηεβωδσ ακδσωβλδσβωλσΒΞΔΛ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης λογικά το καταθέτω στο νοσοκομείο για να αποδείξω την συνέχιση της ειδικότητάς μου, αν κάνω λάθος παρακαλώ διόρθωσέ με.

ευχαριστώ για την τελευταία διευκρίνιση γιατί με όλα αυτά που γράφονται ανα καιρούς δεν ήξευρα αν θα με λιθοβολούσαν ή βίαζαν για να με πετάξουν καπου τελικά εντός ή εκτός λίστας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θυμάμαι ακριβώς και ούτε μπορώ να ψάξω τώρα, αλλά το πιστοποιητικό το καταθέτεις τις αμέσως επόμενες ημέρες που ολοκληρώνεις την ειδίκευσή σου ώστε να γνωρίζει η νομαρχία τι θα ζητήσει από το υπουργείο για το επόμενο κομμάτι (το χρονικό διάστημα που θα ειδικευτείς).

Τώρα που εσύ δεν το κατέθεσες η νομαρχία λογικά θα έστειλε στο υπουργείο αίτημα και αυτό θα εκδώσει απόφαση για τοποθέτηση 6 ετών στο νοσοκομείο.

Καλά είναι να ενημερώσεις είτε τη διεύθυνση υγιεινής της νομαρχίας είτε το γραφείο ειδικοτήτων του Υπουργείου Υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια απλη ερωτηση..αν μπορει να απαντησει καποιος.σορρυ μπορει να εχει αναφερθει ηδη απλα ειμαι φανταρος τωρα κ δεν εχω καθολου χρονο να κανω αναζητηση στο σαιτ.

μολις δηλωσα το ειδικο μερος της ειδικοτητας μου.αν τελικα το γενικο μερος ερθει ο διορισμος κ δεν τον δεχτω μπλεκει καθολου η κατασταση με το ειδικο μερος?καθως για να δηλωσω το ειδικο χρησιμοποιω τον αριθμο πρωτοκολλου του γενικου..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να μπορέσεις να διατηρήσεις την θέση σου στη λίστα αναμονής για το ειδικό μέρος, θα πρέπει να αποδεχτείς το διορισμό για το γενικό μέρος και να πας έστω μια μέρα. Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατον στην δική σου περίπτωση οπότε δεν έχεις δικαίωμα να βάλεις χαρτιά για ειδικό μέρος. Ελπίζω να σε βοήθησα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά και δεν μπορώ να ξέρω αν όντως είσαι φαντάρος αλλά επειδή μπορεί όντως να είσαι είπα να μην μείνεις με λανθασμένες εντυπώσεις.

Είσαι στο στρατό και ακόμα δεν έχεις ασκηθεί στο γενικό μέρος της ειδικότητας. Αλλά παρόλα αυτά έχεις ήδη δηλώσει ειδικό μέρος. Αυτό μου λέει ότι έκανες άγονο αγροτικό. Δεν υπάρχει περίπτωση η νομαρχία να έστειλε την αίτησή σου με τα συνοδά δικαιολογητικά στο υπουργείο ώστε να διοριστείς στο ειδικό μέρος, γιατί απλούστατα δεν μπορείς να διοριστείς, δεν έχεις όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Μέχρι να τους ενημερώσεις ότι έχεις ολοκληρώσει το γενικό, δεν θα σε έχουν καν στα υπόψιν, ακόμη και αν είσαι το νούμερο ένα στη λίστα. Θα βλέπουν μόνο όσους είναι "έτοιμοι" για διορισμό, δηλαδή έχουν ασκηθεί στο γενικό μέρος. Επομένως, μην ανησυχείς.

Όταν ανοίξει η θέση σου για το γενικό μέρος, αν είσαι ακόμα στο στρατό, πρέπει να ενημερώσεις τη νομαρχία ώστε να γίνει ανάκληση του διορισμού σου. Έτσι, θα παραμείνεις στην πρώτη θέση της λίστας και θα πάει στη θέση που κενώθηκε ο επόμενος (ο δεύτερος δηλαδή).

Υπάρχει και η πιθανότητα να μην έκανες άγονο αγροτικό αλλά να συνέβησαν τα εξής: Αν ενώ είσαι στο στρατό βγει ο διορισμός σου για το γενικό κομμάτι (και με τον αριθμό πρωτοκόλλου του πας να δηλώσεις για το ειδικό κομμάτι), αλλά δεν ενημερώσεις τη νομαρχία ότι είσαι στο στρατό (και άρα δεν γίνει ανάκληση του διορισμού) και δεν παρουσιαστείς στο νοσοκομείο, χάνεις το διορισμό και την ευκαιρία να ασκηθείς στο γενικό κομμάτι. Τζάμπα και η αναμονή. Αν ενημερώσεις τη νομαρχία και γίνει ανάκληση διορισμού, λογικά δεν δικαιούσαι ούτε να δηλώσεις ειδικό κομμάτι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Λοιπόν...........Όταν και εγώ ακόμα ήμουν στο στρατό και βρέθηκα στην ίδια θέση,πήρα στο υπουργείο και μου είπαν πως αφού δεν θα αναλάβω υπηρεσία αλλα θα πάρω χρονολογική παράταση διορισμού,δεν έχω το δικαίωμα να δηλώσω το 2 κομμάτι της ειδικότητας.Επίσης,εάν το είχα ήδη κάνει,έπρεπε να αποσύρω την αίτηση μου.Λογικό..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω ότι υπεύθυνο για την ανάκληση διορισμού λόγω στρατού είναι το υπουργείο υγείας και όχι η νομαρχία.

Μάλιστα η ανάκληση γίνεται αφού έρθει ο διορισμός και όχι αφού ανοίξει η θέση, δηλαδή όχι με την παραλαβή της κοινοποίησης από τη νομαρχία ότι προτάθηκες για τη θέση της ειδικότητας., αλλά με την παραλαβή του διορισμού ως συστημένου.

Οι πληροφορίες είναι από το υπουργείο υγείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Χρονια πολλα σε ολους!Ηθελα να κανω μια ερωτηση η οποια και αυτη ισως εχει απαντηθει,αλλα εδω ειναι το πιο σχετικο τοπικ που βρηκα....

Αν καποιος εχει δηλωσει ενιαια ειδικοτητα σε 2 νοσοκομεια και ενω εχει ξεκινησει ηδη στο πρωτο,ανοιξει η θεση του για το πληρες κομματι,πρεπει να συνεχισει στο πρωτο ωσπου να ολοκληρωσει τα προβλεπομενα ετη η μπορει να παει στο δευτερο οπου και θα ολοκληρωσει?Τασο εχεις τις καλυτερες ευχες μου για τη γιορτη σου,αν μου απαντησεις κιολας θα σου στειλω πασχαλιατικο τσουρεκακι!:)Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις λάβεις την απόφαση τοποθέτησης για το νοσοκομείο που δίνει την πλήρη ειδικότητα διορίζεσαι τη μία ημέρα στο νοσοκομείο που θα πας και δηλώνεις παραίτηση από το νοσοκομείο που φεύγεις την επομένη, ώστε να μην μείνει κενή ημέρα στην ασφάλειά σου.

Το τσουρέκι να είναι από ΕΔΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις λάβεις την απόφαση τοποθέτησης για το νοσοκομείο που δίνει την πλήρη ειδικότητα διορίζεσαι τη μία ημέρα στο νοσοκομείο που θα πας και δηλώνεις παραίτηση από το νοσοκομείο που φεύγεις την επομένη, ώστε να μην μείνει κενή ημέρα στην ασφάλειά σου.

Το τσουρέκι να είναι από ΕΔΩ

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!Οσο για το τσουρεκι εννοειται...για σενα,μονο τα καλυτερα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ακουσει πως γινονται αμοιβαιες μεταθεσεις νοσηλευτριων απο μια πολη σε αλλη.Το θετω σαν ερωτημα γιατι καλουμαστε να παρουμε αποφασεις με το που τελειωνουμε τη σχολη για το ποια ειδικοτητα και ΠΟΥ θελουμε να την κανουμε αλλα πολλες φορες η ζωη εχει αλλα πλανα!!!Αναρρωτιομουν αν ειναι κατι τετοιο εφικτο και για ειδικευομενους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίταξε, στο νοσηλευτικό προσωπικό γίνονται και αυτά, αυτό δε σημαίνει πως γίνεται το ίδιο και για τους ειδικευόμενους ιατρούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

καλησπερα συναδελφοι

αρχικα θελω να ρωτησω αν για να κανεις ανακληση διορισμου πρεπει να σου ερθει οπωσδηποτε ο διορισμος η μπορεις να τον προετιμασεις απο πριν?

επισης ποσες ημερες απαιτει αυτη η διαδικασια , υπαρχει δηλαδη η περιπτωση να μην ολοκληρωθει αυτη η διαδικασια μεσα σε 30 ημερες που ειναι το μεγιστο που μπορεις να καθυστερησεις ενα διορισμο (15 μερες στο ταχυδρομειο και 15 μερες για να παρουσιαστεις)και τελικα να ακυρωθεις τελειως απο τη λιστα?

εγω κανω ειδικοτητα με 2 μερη. το πρωτο το εχω ολοκληρωσει και εχω ξεκινησει το δευτερο σε νοσοκομειο που δινει μερικο μονο χρονο

απο την αλλη στο νοσοκομειο που θα κανω το πληρες ειδικο κομματι δεν εχω παει ακομα την βεβαιωση οτι εχω τελειωσει το γενικο μερος γιατι μου ειπαν οτι δεν ειναι απαραιτητο. ετσι ακομα κι αν ερθει η σειρα μου δεν θα με καλεσουν και θα μεινω πρωτος στην λιστα μεχρι να παω αυτο το δικαιολογητικο.

αυτο το κανω γιατι σκεφτομαι να φυγω στο εξωτερικο και δεν ηθελα να μπω στη διαδκασια ανακλησης διορισμου

θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν ξερει κανεις για την ανακληση διορισμου,αν δηλαδη μονο μια φορα μπορεις να κανεις ανακληση διορισμου για το χρονο που οριζεις εσυ και τελικα ποσο ευκολη ειναι αυτη η διαδικασια

και ενα τελευταιο ερωτημα αν συμπληρωσω τα χρονια εκπαιδευσης της ειδικοτητας στο εξωτερικο χωρις να εχω παρει εκει τον τιτλο ειδικοτητας αλλα ερθω ελλαδα μπορω να δωσω εξετασεις η πρεπει να κανω αναγνωριση των ετων εκπαιδευσης στο εξωτερικο και να κανω εστω και 1 μηνα ειδικοτητα στο ελληνικο νοσοκομειο για να φανει οτι τελειασα απο εδω?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να κάνεις ανάκληση πρέπει να λάβεις την απόφαση τοποθέτησης (μπορείς βέβαια να το κάνεις μόλις λάβει η απόφαση αριθμό πρωτοκόλλου).

Ανάκληση διορισμού μπορείς να λάβεις από 6 μήνες μέχρι 3 χρόνια και μετά ακόμα 3 χρόνια.

Αν δεν κάνεις ανάκληση διορισμού εκτός του ότι καθυστερείς το διορισμού του επόμενου συναδέλφου χάνεις τη θέση στη λίστα αναμονής.

Το πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης πρέπει να το καταθέσεις στη νομαρχία σε μερικές ημέρες αφότου το λάβεις.

Για να κάνεις ανάκληση διορισμού πρέπει να συντρέχουν κάποιοι λόγοι που έχουν προαναφερθεί στο forum, δεν κάνεις ανάκληση επειδή δε σε βολεύει ο χρόνος που είναι να ειδικευτείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω για τις πληροφοριες

καταλαβαινω λοιπον οτι σαφως προλαβαινεις να κανεις την ανακληση διορισμου αφου σε ερθει ο διορισμος

ποσες φορες μπορεισ να κανεις ανακληση διορισμου 1 η και παραπανω

ε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα συναδελφοι

αρχικα θελω να ρωτησω αν για να κανεις ανακληση διορισμου πρεπει να σου ερθει οπωσδηποτε ο διορισμος η μπορεις να τον προετιμασεις απο πριν?

επισης ποσες ημερες απαιτει αυτη η διαδικασια , υπαρχει δηλαδη η περιπτωση να μην ολοκληρωθει αυτη η διαδικασια μεσα σε 30 ημερες που ειναι το μεγιστο που μπορεις να καθυστερησεις ενα διορισμο (15 μερες στο ταχυδρομειο και 15 μερες για να παρουσιαστεις)και τελικα να ακυρωθεις τελειως απο τη λιστα?

εγω κανω ειδικοτητα με 2 μερη. το πρωτο το εχω ολοκληρωσει και εχω ξεκινησει το δευτερο σε νοσοκομειο που δινει μερικο μονο χρονο

απο την αλλη στο νοσοκομειο που θα κανω το πληρες ειδικο κομματι δεν εχω παει ακομα την βεβαιωση οτι εχω τελειωσει το γενικο μερος γιατι μου ειπαν οτι δεν ειναι απαραιτητο. ετσι ακομα κι αν ερθει η σειρα μου δεν θα με καλεσουν και θα μεινω πρωτος στην λιστα μεχρι να παω αυτο το δικαιολογητικο.

αυτο το κανω γιατι σκεφτομαι να φυγω στο εξωτερικο και δεν ηθελα να μπω στη διαδκασια ανακλησης διορισμου

θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν ξερει κανεις για την ανακληση διορισμου,αν δηλαδη μονο μια φορα μπορεις να κανεις ανακληση διορισμου για το χρονο που οριζεις εσυ και τελικα ποσο ευκολη ειναι αυτη η διαδικασια

και ενα τελευταιο ερωτημα αν συμπληρωσω τα χρονια εκπαιδευσης της ειδικοτητας στο εξωτερικο χωρις να εχω παρει εκει τον τιτλο ειδικοτητας αλλα ερθω ελλαδα μπορω να δωσω εξετασεις η πρεπει να κανω αναγνωριση των ετων εκπαιδευσης στο εξωτερικο και να κανω εστω και 1 μηνα ειδικοτητα στο ελληνικο νοσοκομειο για να φανει οτι τελειασα απο εδω?

ευχαριστω πολυ

Ζήτω το ΠΑΡΤΑΚΙΣΤΑΝ! Ειδικά αυτό το να κάνεις έστω κι ένα μήνα ειδικότητα για να φανεί ότι τελειώσες εδώ μου θύμησε τους αλβανούς-ρουμάνους-βούλγαρους-ουκρανούς και πάει λέγοντας η λίστα, που με ένα χρόνο ένσημα ΙΚΑ στην Ελλάδα και μηδενικές σχεδόν καταβολές εισφορών βγάζουν ελληνική σύνταξη στη χώρα τους με ελληνική αντιστοιχία χρημάτων για όλη τους τη ζωή......... Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί βούλιαξαν τα ταμεία.

Κάνε ότι σου λέει η συνείδησή σου... Να ξέρεις όμως ότι με κάθε σου ανάκληση κολλάς τη διαδικασία διορισμού των επόμενων ένα εξάμηνο τουλάχιστον. Αν είσαι ήδη βολεμένος κι έχεις άκρη για συνέχιση στο εξωτερικό, κάνε μια καλή πράξη πήγαινε διαγράψου από την Ελλάδα να δει φως και κανένα φτωχαδάκι που δε μπορεί να πάει εξωτερικό και πήγαινε να τελειώσεις την ειδικότητά σου με το καλό. Δε μπορείς να κρατάς 2 καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη. Ναι σύμφωνοι, σου δίνει ο νομοθέτης (ανάθεμα τη λογική του) το δικαίωμα αλλά ρε παιδιά, ας μπει ένα φρένο σε αυτό τον παρτακισμό. Κάθε ένας από μας παίρνει τα ρίσκα του, παντού και για όλα. Για την επιλογή σχολής, για την επιλογή ειδκότητας, για το που θα κάνει ειδικότητα, για το που θα ζήσει, για το σύντροφό του, για τη ζωή του γενικότερα, για όλα. Με τις ανακλήσεις, έχουν γίνει τόσο μπουρδέλο οι λίστες που δεν μπορείς να υπολογίσεις την αναμονή σε μερικές ειδικότητες ούτε κατά προσέγγιση διετίας πλεόν. Ήμαρτον. Μείνε ή φύγε. Είναι τόσο απλό. Ας αλλάξουμε αυτή τη νοοτροπία μαιμούς να μην αφήνουμε το κλαράκι μας πριν πιάσουμε το επόμενο!!!! Όχι όλα δικά μας. Ρίσκο είναι η ζωή και συνεχείς επιλογές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.