Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά πήρα σήμερα σε διεύθυνση υγείας και μου είπαν κάτι ωστόσο θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσετε και 'σεις σίγουρα ώστε να ξέρω αν όντως ισχύει..

Μου είπαν ότι σε άτομο στην λίστα αναμονής στο οποίο γράφει "ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ 09.05.2016 " ότι ως τις 9/5/2016 όσες θέσεις και αν ανοίξουν μεχρι τότε αυτός δεν τις δικαιούται όσο έχει την παράταση και προηγείται στην θέση που ανοίγει ο επόμενος στη λίστα που δεν έχει παράταση...όντως ισχύει αυτό!!?? αν όχι τι ισχύει.?
Ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ!!! αν έχει 11 άτομα στην αναμονή και έχει 3 άτομα στην λίστα με χρονολογική παράταση έως το 2016, και έναν με χρονολογική παράταση μεχρι τον 10/2015, σε όσες θέσεις ανοίξουν έως τον 9/2015 να μην τους υπολογίζω αυτούς τους 4 σωστά?
Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Χαιρετώ Συνάδελφοι,

σχετικά με την ανάκληση. Προσφάτως μου ήρθε ο διορισμός στη Οφθαλμολογία. {Περιφέρεια Αττικής}

Βρίσκομαι ήδη στο μέσο της ειδικότητας στην Γερμανία και μου είναι αυτο τον καιρό αδύνατο να ταξιδέψω στην Ελλάδα .

Γνωρίζει κανείς εαν ειναι δυνατό η ανάκληση να γίνει και ταχυδρομικώς. Αν ναι τι χαρτιά θα χρειαστώ ; Μπορώ να βρω τα έντυπα online ;

Που πρεπει να αποταθώ. (τηλέφωνο και ταχ.διεύθυνση).

Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ εκ' των προτέρων.

Γιάννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα

ναι γίνεται και ταχυδρομικώς.θες: 1)μιαν αίτηση(ακόμα και δική σου χειρόγραφη)

2)καλού-κακού μιαν υπεύθυνη δήλωση επίσης που βασικά θα δηλώνεις το ίδιο πράγμα όπως και στην αίτηση,ότι δηλαδή ζητάς να πάρεις ανάκληση διορισμού για τόσο χρονικό διάστημα π.χ. 6 μήνες διότι ζείς και εργάζεσαι στην τάδε χώρα του εξωτερικού ως ειδικευόμενος Χειρουργικής ξερω γω...

3)μια βεβαίωση από το ίδρυμα που εργάζεσαι στη Γερμανία οτι εκάνεις ειδκότητα εκεί από τότε εως τότε,μεταφρασμένη επισήμως και με σφραγίδα Χάγης

Αν θυμάμαι καλά,αυτά ζητούσαν τα οποία μαζί με τον διορισμό που σου ήρθε θα τα στείλεις συστημένα στο υπουργείο υγείας

φιλικά

Γιάννης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται στην περίπτωση που ενώ βρίσκεσαι σε ανάκληση στο πρώτο κομμάτι της Οφθαλμολογίας μπαίνεις υπό διορισμό στο δεύτερο νοσοκομείο;

Εάν έχει σημασία η ανάκληση λήγει σε περίπου 9 μήνες…

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μού επιβεβαιώσει αν γίνεται ανάκληση διορισμού σε δεύτερο κομμάτι ειδικότητας, λόγω μη ολοκλήρωσης του πρώτου?
(Κοινώς, ενώ κάνεις τα 2 χρόνια παθολογίας, έρχεται η σειρά σου για ενδοκρινολογία. Κάνεις ανάκληση ή χάνεις τη σειρά σου?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τιποτα δεν κανεις εσυ.

Ο διορισμος παει στον επομενο στη λιστα που φαινεται ως "ετοιμος" δηλαδη εχει καταθεσει χαρτι οτι εχει ολοκληρωσει το γενικο κομματι, γιατι εσυ δεν εχεις καταθεσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μην ξεχνας πως για να διοριστεις θα πρεπει ναχει περασει το χρονικο διαστημα για το οποιο εχεις ζητησει ανακληση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα,ηθελα να ρωτησω κ εγω κατι.μολις εμαθα οτι μπηκα υπο διορισμο σε ενα νοσοκομειο(νωριτερα απο οτι υπολογιζα).εγω ομως αποφασισα να παρω τα χαρτια μου απο την λιστα αυτη.υπαρχει καποιο προβλημα?μπορω να το κανω απευθειας μιλωντας με διευθ.υγιεινης η πρεπει να περιμενω τον διορισμο,να μην κανω αποδοχη κ μετα να αποσυρω τα χαρτια απο την λιστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μην ξεχνας πως για να διοριστεις θα πρεπει ναχει περασει το χρονικο διαστημα για το οποιο εχεις ζητησει ανακληση

Άρα χρειάζεται ανάκληση ή αν δεν έχεις ολοκληρώσει το γενικό μέρος δεν έρχεται διορισμός και θα σού ρθει μόλις ανοίξει η πρώτη θέση μετά απ τη στιγμή που θα σαι έτοιμος χωρίς να κάνεις κάτι (πλην της προσκόμισης πιστοποιητικού γενικού μέρους, προφανώς) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διευκρινισε αν θες κατι μιας και δεν το ξερω για την ενδοκρινολογια

ειναι πλεον με ενιαια τοποθετηση η οχι? δηλαδη δηλωνεις ξεχωριστα την παθολογια και ξεχωριστα σε αλλο νοσοκομειο την ενδοκρινολογια η οχι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διευκρινισε αν θες κατι μιας και δεν το ξερω για την ενδοκρινολογια

ειναι πλεον με ενιαια τοποθετηση η οχι? δηλαδη δηλωνεις ξεχωριστα την παθολογια και ξεχωριστα σε αλλο νοσοκομειο την ενδοκρινολογια η οχι?

Σαν παράδειγμα την είπα την ενδοκρινολογία, ήθελα να ρωτήσω γενικά για οποιαδήποτε ειδικότητα με γενικό (π.χ. παθολογία) και ειδικό μέρος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Μπορεί κάποιος να μού επιβεβαιώσει αν γίνεται ανάκληση διορισμού σε δεύτερο κομμάτι ειδικότητας, λόγω μη ολοκλήρωσης του πρώτου?

(Κοινώς, ενώ κάνεις τα 2 χρόνια παθολογίας, έρχεται η σειρά σου για ενδοκρινολογία. Κάνεις ανάκληση ή χάνεις τη σειρά σου?)

Τιποτα δεν κανεις εσυ.

Ο διορισμος παει στον επομενο στη λιστα που φαινεται ως "ετοιμος" δηλαδη εχει καταθεσει χαρτι οτι εχει ολοκληρωσει το γενικο κομματι, γιατι εσυ δεν εχεις καταθεσει.

ειναι οπως τα γραφει ο komplexares.

αφου καταθεσεις το χαρτι ολοκληρωσης του γενικου μερους "ενεργοποιειται" η αιτηση σου.

υ.γ. ο ξενος σε μπερδεξε λιγο γιατι νομιζε οτι χρειαζεται να κανεις ανακληση διορισμου.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ρωταω διοτι σε καποιες ειδικοτητες με ενιαια πλεον τοποθετηση,οπως στην ψυχιατρικη ας πουμε,η απαντηση στο ερωτημα σου θα ηταν οτι δεν χρειαζεται να κανεις ανακληση διορισμου.

Ο λογος ειναι οτι εαν στις ειδικοτητες αυτες ενω κανεις την ασκηση σε νοσοκομειο που δινει μερικη ειδικοτητα,ανοιξει η θεση σου για το νοσοκομειο που εχεις δηλωσει πληρη ειδικοτητα,αυτοματα "σε τραβαει" το δευτερο νοσοκομειο,διχως ανακλησεις και τα λοιπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα ανακληση διορισμου μεχρι 31/3, ωστοσο δεν εμφανιστηκα στο νοσοκομειο που δειλωσα κ για προσωπικους λογους δεν θα εμφανιστω μεχρι τον Ιουλιο... Δεν ανησυχώ μηπως μου παρουν την θεση διοτι ειμαι βεβαιος οτι κανεις δεν θα δειλωσει ... Τον Ιουλιο μαλιστα που θα εμφανιστω πιθανοτατα να υπαρχουν 2 κενες θεσεις αμεσα διαθεσιμες... Yπαρχει κινδυνος να μη με δεχτουν με το σκεπτικο οτι αργισα 4 μηνες η λογω της αναγκαιοτητας για γιατρους θα με δεκτουν κανονικα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχα ανακληση διορισμου μεχρι 31/3, ωστοσο δεν εμφανιστηκα στο νοσοκομειο που δειλωσα κ για προσωπικους λογους δεν θα εμφανιστω μεχρι τον Ιουλιο... Δεν ανησυχώ μηπως μου παρουν την θεση διοτι ειμαι βεβαιος οτι κανεις δεν θα δειλωσει ... Τον Ιουλιο μαλιστα που θα εμφανιστω πιθανοτατα να υπαρχουν 2 κενες θεσεις αμεσα διαθεσιμες... Yπαρχει κινδυνος να μη με δεχτουν με το σκεπτικο οτι αργισα 4 μηνες η λογω της αναγκαιοτητας για γιατρους θα με δεκτουν κανονικα?

αν δεν παρουσιαστεις εγκαιρως πιθανοτητα ο διορισμος θα σταλει πισω στο υπουργειο και θα ακυρωθει, οποτε θα χρειαστει να ξαναμπεις απο την αρχη στη λιστα αναμονης με οτι γραφειοκρατια αυτο συνεπαγεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Διάβασα όλο το thread απο την αρχή αλλά έχω ακόμα τις εξής απορίες:

1) Όταν λαμβάνεις ανάκληση διορισμού λόγω άγονου αγροτικού, δηλώνεις ανάκληση για minimum 6 μήνες (όπως ισχύει για ανακλήση λογω μεταπτυχιακού κτλ) ή λαμβάνεις ανάκληση μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσης του αγροτικού(που μπορεί να είναι σε 2 μήνες μόνο); Το ίδιο αντίστοιχα και για το στρατό

2) Κάνεις άγονο αγροτικό, θέλεις να πάρεις ανάκληση, μπορείς με κάποιο τρόπο να μην καθυστερήσεις το διορισμό του επομένου; (καθυστερηση εννοώ το χρόνο του να προταθείς, να έρθει ο διορισμός, να πάρεις ανάκληση και να προταθεί ο επόμενος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα όλο το thread απο την αρχή αλλά έχω ακόμα τις εξής απορίες:

1) Όταν λαμβάνεις ανάκληση διορισμού λόγω άγονου αγροτικού, δηλώνεις ανάκληση για minimum 6 μήνες (όπως ισχύει για ανακλήση λογω μεταπτυχιακού κτλ) ή λαμβάνεις ανάκληση μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσης του αγροτικού(που μπορεί να είναι σε 2 μήνες μόνο); Το ίδιο αντίστοιχα και για το στρατό

2) Κάνεις άγονο αγροτικό, θέλεις να πάρεις ανάκληση, μπορείς με κάποιο τρόπο να μην καθυστερήσεις το διορισμό του επομένου; (καθυστερηση εννοώ το χρόνο του να προταθείς, να έρθει ο διορισμός, να πάρεις ανάκληση και να προταθεί ο επόμενος)

Σε ο,τι αφορά στο πρώτο, για την περίπτωση του άγονου αγροτικού απ όσο ξερω δεν υπάρχει ελάχιστη διάρκεια της ανάκλησης. Καταθέτεις τη βεβαίωση του άγονου αγροτικού και στην αίτηση ζητάς ανακληση μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσης του άγονου, όπως αυτη προκύπτει απο τη βεβαίωση. Στη δίκη μου την περίπτωση πήρα ανακληση για 4 μήνες. Απλά πρεπει να προσέξεις να καταθέσεις τη βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου μολις τελειώσεις γιατί αν δεν το κανεις παραμένεις σε ανακληση και δεν μπορείς να διοριστείς σε οποια θέση ανοίξει πριν την ημερομηνία που εσυ θα προσκομίσεις τη βεβαίωση στην Περιφερεια. Για τον στρατό δεν ξερω τι ισχύει. Επίσης δεν γνωρίζω και για το 2ο που ρωτάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασα όλο το thread απο την αρχή αλλά έχω ακόμα τις εξής απορίες:

1) Όταν λαμβάνεις ανάκληση διορισμού λόγω άγονου αγροτικού, δηλώνεις ανάκληση για minimum 6 μήνες (όπως ισχύει για ανακλήση λογω μεταπτυχιακού κτλ) ή λαμβάνεις ανάκληση μέχρι την ημερομηνία ολοκλήρωσης του αγροτικού(που μπορεί να είναι σε 2 μήνες μόνο); Το ίδιο αντίστοιχα και για το στρατό

2) Κάνεις άγονο αγροτικό, θέλεις να πάρεις ανάκληση, μπορείς με κάποιο τρόπο να μην καθυστερήσεις το διορισμό του επομένου; (καθυστερηση εννοώ το χρόνο του να προταθείς, να έρθει ο διορισμός, να πάρεις ανάκληση και να προταθεί ο επόμενος)

Δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να προταθεί κανείς και να του έρθει ο διορισμός για να παρει χρονολογική παράταση διορισμού.

Google is your friend: http://www.ygeianet.gr/box/cal/46712.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.