Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

Προς drkg muse

παιδιά αυτή η κατάσταση είναι τραγική.

Ναι μπορεί να το λέμε όλοι και να μένουμε η πλειοψηφία από εμάς,μόνο στα λόγια...

αλλά πάλι καλά που πάντα βρίσκονται λίγοι που θέλουν να το κυνηγήσουν

και δεν τους εμποδίζει ο ωχαδερφισμός των υπαλλήλων νοσοκομείου-νομαρχίας-υπουργείου...

αλλά και συναδελφών όπως... έλα τώρα ότι και να κάνεις σιγά μην αλλάξουν τα πράγματα...

Αυτό τον καιρό περιμένω για αγροτικό...... για ειδικότητα περιμένω στην επαρχία.

αυτά που λές drkg... για αυτές τις 11 θέσεις αναλογούν σε μεγάλη αναμονή για την ειδικότητα σου... αν όντως ισχύει.

Προσωιπκά δεν δύναμαι να ψάξω από κοντά άμεσα τι γίνεται και στο νοσοκομείο που δήλωσα....

αλλά αν συμβαίνει στην καρδιά της Ελλάδας όπου περιμένεις εκεί να μη γίνεται τόσο μπαχαλο... φαντάσου τι θα γίνεται και στην επαρχία.

Παιδιά ας παραθέτει εδώ ο καθένας μας τις όποιες προτάσεις ενέργειες και αποτελέσματα

ώστε ναι ο ένας από τον άλλο παροτρυνόμενοι να κινητοποιηθούμε και να αλλάξουμε κάποια πράγματα.

Άλλωστε αυτό είναι και το κεντρικό μήνυμα αυτού του φόρουμ.

Καλή συνέχεια σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μου συμβαίνει το εξής τρελό σενάριο.

Είμαι λοιπόν πρώτος στη λίστα για το ειδικό μέρος μιας παθολογικής ειδικότητας εδώ και καιρό και τέλειωσα τη παθολογία πριν από δύο μήνες, οπότε και κατέθεσα το σχετικό πιστοποιητικό στη νομαρχία.

Εν τω μεταξύ, στο ειδικό μέρος έχει αδειάσει μια θέση από τα μέσα του 08 και σε αυτό το διάστημα στάλθηκε διαδοχικά ο διορισμός γι'αυτή τη θέση σε 4 συναδέλφους, εφόσον ο ένας μετά τον άλλο έκαναν ανάκληση του διορισμού τους (σημειωτέον η ανάκληση του τελευταίου έγινε πριν 6 μέρες).

Και ενώ πίστευα ότι πλέον (αφού είμαι έτοιμος από την παθολογία) μάλλον ο επόμενος για διορισμό θα ήμουν εγώ, βλέπω στη σελίδα της νομαρχίας ότι μπήκε υπό διορισμό μια συνάδελφος η οποία βρισκόταν 9 θέσεις στη λίστα κάτω από μένα.

Οι υπάλληλοι της νομαρχίας μου έδωσαν την εξήγηση ότι κατέθεσε το πιστοποιητικό της παθολογίας της 1 μήνα πριν από μένα και, εφόσον η θέση έχει αδειάσει από τα μέσα του 08 (δηλ. πριν εγώ καταθέσω την παθολογία), έχει προτεραιότητα, ΠΑΡΌΤΙ την στιγμή που ανακλήθηκε ο διορισμός του τελευταίου (δηλ. πριν 6 μέρες) είμασταν πλέον και οι δυο έτοιμοι από πλευράς παθολογίας αλλά εγώ ήμουν ο πρώτος στη λίστα (ή ήμουν 9 θέσεις πιο πάνω ή είχα δηλώσει το ειδικό μέρος 3,5 χρόνια πιο πριν ). ΕΛΕΟΣ.

Pls υπάρχει κανείς με παρόμοια εμπειρία?

Αν κάποιος γνωρίζει το σχετικό νόμο/ΦΕΚ να το ποστάρει.

THKS

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Σε καμιά περιπτωση δεν ισχύει αυτό που λενε απο την νομαρχία και μην το αφησεις έτσι να περάσει!

Ρηξε μια ματια στην νομαρχια Αθηνων(ιντερνετικα...εκει που γραφει "Ημ Προσκόμισης Πιστοποιητικού")και θα καταλάβεις ότι μονο η σειρα στην λιστα αναμονης παίζει ρολο και οχι το ποτε κατεθεσες την βεβαιωση!Τι νοημα θα είχε τοτε τοσος αγωνας για ενα αγονο αγροτικο!

ΕΛΕΟΟΟΟΣ δεν θα πει τπτ!! τι αλλο θα ακουσουμε απο δαυτους!

Δεν έχω καταλάβει ομως τι είναι η "Ημ Κατα Δήλωση Προσκόμισης Πιστοποιητικού" αφου φαινεται να ειναι φιαφορετική απο την "Ημ Προσκόμισης Πιστοποιητικού"! Οποιος ξέρει ας πει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια, επειδη αγχωθηκα μετα απο αυτο ποστ, να ρωτησω κατι παρομοιο με αφορμη την περιπετεια του συναδελφου?

εχω ολοκληρωσει το αγονακι μου εδω και 3μιση μηνες αλλα λογω ας πουμε βαρεμαρας βαρεθηκα να ανεβω αθηνα ή εστω να στειλω ταχυδρομικα τη βεβαιωση ολοκληρωσης του αγονου στη νομαρχια που τρεχει η αναμονη για το ειδικο μερος. σημαντικη διευκρινηση, ακομα δεν εχω ξεκινησει το πρωτο μερος.

με βαση λοιπον το συμβαν του συναδελφου, κινδυνευω και εγω αντιστοιχα να προσπεραστω στη λιστα αναμονης για το ειδικο μερος? λογικα οχι, αλλιως τι στο καλο, καποιος θα μου το ειχε σφυριξει τοσο καιρο απο πρωην αγονους αγροτικους, μεχρι ΚΥ ή νοσοκομεια ή νομαρχια που κατα καιρους τους τηλεφωνω να ανταλλαξουμε αποψεις για αστρολογια και μαγειρικη.

σοβαρα τωρα, λογικα δεν πρεπει να εχει καποιο αντικτυπο η καθυστερηση -ολιγωρια μου. απο την αλλη ,ομως, ειμαστε στο ελλαδισταν και ποτε δεν ξερεις.

καλα,αν υποψιαστω οτι την εχω πατησει, τοτε το ΑΕΕ το χω στο τσεπακι μου....

βοηθατε λοιπον καλοι μου ανθρωποι την ανεμελη ξανθια του νοτου.....pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα μου συνέβη παρόμοιο περιστατικό. Στο νοσοκομείο που περιμένω για το γενικό μέρος της παθολογίας, πήρε μια κοπέλα άδεια κυήσεως και με τα νέα δεδομένα, ανοίγει μία προσωποπαγής θέση.Ήμουν νούμερο ένα στη λίστα και γνωρίζοντας προσωπικά την κοπέλα, κίνησα τη διαδικασία για να ανοίξει αυτή η θέση γιατί στο νοσοκομείο είχαν...ξεχάσει να στείλουν τα χαρτιά στη νομαρχία. Αφού λοιπόν τα κατάφερα και άνοιξε η θέση, μετα λύπης κι εκπλήξεώς μου διαπίστωσα πως την κατέλαβε ο επόμενος από μένα στη λίστα. Η εξήγηση της νομαρχίας ήταν ότι η κοπέλα ξεκίνησε την άδεια κυήσεως ενώ εγώ ήμουν στις τελευταίες μέρες της ανάκλησής μου λόγω στρατιωτικών υποχρεώσεων και πως δεν έχει σημασία που όταν άνοιξε η θέση ήμουν πλέον πάλι στην αναμονή και στη θέση 1. Θα μπορούσα να κάνω κάτι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έπαθα ακριβώς το ίδιο, δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις κατι....

ΦΕΚ Β' 1232/4.12.1998 Αριθ. Α9γ/38800

Αντικατάσταση της Α9γ/19338/95 απόφασης "ως προς τον τρόπο, διαδικασία και οργάνωση εκπαίδευσης γιατρών προς απόκτηση ειδικότητας" και καθιέρωση δικ/κών για ανάληψη υπηρεσίας γιατρών για ειδίκευση στα Νοσοκομεία :

V. 1. Προκειμένου να συνταχθεί Υπουργική απόφαση τοποθέτησης -

πρόσληψης γιατρών για ειδίκευση, θα πρέπει να συντρέχουν οι εξής

προϋποθέσεις :

α) σειρά προτεραιότητας, β) κένωση θέσης γ) πιστοποιητικό ευδόκιμης

άσκησης στη προκατ/κή άσκηση (το οποίο θα πρέπει να προσκομίζεται από

τον ενδιαφερόμενο γιατρό τουλάχιστον μέχρι και (3) εργάσιμες ημέρες,

από την ημερομηνία κένωσης θέσης, εύλογο χρονικό διάστημα για τη

χορήγηση του σχετικού πιστοποιητικού), και δ) βεβαίωση εκπλήρωσης

υπηρεσίας υπαίθρου η οποία θα πρέπει να έχει προσκομισθεί μέχρι την

επόμενη της ημερομηνίας κένωσης της θέσης. Στη περίπτωση που υπάρχει

κενή θέση, δεδομένου ότι από τους αναμένοντες στη σειρά προτεραιότητας

δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις τοποθέτησης-πρόσληψης και υποβληθεί

μεταγενέστερη αίτηση μαζί με το πιστ/κό ευδόκιμης προκατ/κής άσκησης,

θα συνταχθεί Υπουργική απόφαση τοποθέτησης-πρόσληψης του γιατρού που

υπέβαλε τη μεταγενέστερη αίτηση, μόνον εάν μέσα σε (3) εργάσιμες ημέρες

από την ημερομηνία υποβολής της αίτησής του, δεν προσκομίσει γιατρός

από τους ήδη αναμένοντες στη σειρά προτεραιότητας, το πιστ/κό ευδόκιμης

άσκησης στη προκατ/κή ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω καταλάβει ομως τι είναι η "Ημ Κατα Δήλωση Προσκόμισης Πιστοποιητικού" αφου φαινεται να ειναι φιαφορετική απο την "Ημ Προσκόμισης Πιστοποιητικού"! Οποιος ξέρει ας πει!

Η ημερομηνία προσκόμισης πιστοποιητικού είναι η ημερομηνία που ΠΡΟΣΚΟΜΙΖΕΙΣ το πιστοποιητικό.

Η ημερομηνία κατά δήλωση προσκόμισης πιστοποιητικού είναι η ημερομηνία που ΔΗΛΩΝΕΙΣ οτι ΘΑ προσκομίσεις το πιστοποιητικό όταν καταθέτεις τα υπόλοιπα χαρτιά.

δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τη διαφορά τωρα...

Δηλαδή αν βρεις άγονο σήμερα και δηλώσεις ότι θα προσκομίσεις το πιστοποιητικό ευδόκιμης σε ένα χρόνο αυτη είναι ημερομηνία κατά ΔΗΛΩΣΗ.

Αν καθυστερήσεις και τελικά δηλώσεις σε 1,5 χρόνο αυτή είναι η ημερομηνία ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΗΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν καποιος κανει ανακληση λογω στρατου καθε φορα που ανοιγει θεση τον καλουν απο το υπουργειο η με την πρωτη ανακληση δηλωνει και χρονικο περιθωριο οποτε και τον καλουν μετα την ληξη του????Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩ....!!!!

Πρέπει να δηλώσει ημερομηνία ( μεγιστο 3 ετη ) και με βάση αυτην την ημερομηνια του στέλνουν ξανά χαρτιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελειώνει ένας συνάδελφος το κομμάτι του (καρδιολογία) οπότε ανοίγει η θέση του. Αυτή είναι η ημερομηνία κένωσης της θέσης.

Έστω ότι στη λίστα αναμονής υπάρχουν 3 γιατροί:

1. Ο Α. δεν έχει προσκομίσει χαρτί ότι έχει τελειώσει με την παθολογία

2. Η Β. έχει προκομίσει χαρτί παθολογίας

3. Ο Δ. δεν έχει χαρτί παθολογίας

Η νομαρχία πρέπει να περιμένει 3 ημέρες πριν στείλει τα χαρτιά της Β για διορισμό, γιατί ο Α μπορεί μέσα σε αυτές τις 3 ημέρες να προσκομίσει τη βεβαίωση αυδόκιμης άσκησης στην παθολογία, οπότε προηγείται.

Αν όταν πήγε ο nek το χαρτί της παθολογίας του, αν λέω, είχαν ήδη φύγει τα χαρτιά της 9ης στη σειρά για διορισμό, τότε θα μπορούσε να κάνει κάτι ο φίλος nek μόνο αν δεν είχαν περάσει 3 μέρες από τότε που η 9η στη σειρά γιάτρεσα προσκόμισε χαρτί παθολογίας. Γιατί αν είχαν περάσει 3 μέρες, καλά έκαναν και έστειλαν για διορισμό την κοπέλα. Είναι η περίπτωση δ του νόμου αυτό που περιγράφω.

Τροποποιήθηκε από formae
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καποιος ενώ ολοκληρώσει την παθολογία του ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης και το προσκομίσει πχ μετά από 1 χρόνο προκειμένου να μην τεθεί υπο διορισμό μέσα σε αυτόν το χρόνο έχει κυρώσεις?

Κοινώς δηλώνουμε ειδικο μερος με βαση τον διορισμο μας στην παθολογια που πρεπει να τελειωσουμε μετα απο χ διαστημα και να προσκομισουμε ενα πιστοποιητικο το οποιο ομως ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ να μην καταθεσουμε στο χ διαστημα αλλα αργοτερα. Κινδυνευει η αιτηση μας για το ειδικο;

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν καποιος κανει ανακληση λογω στρατου καθε φορα που ανοιγει θεση τον καλουν απο το υπουργειο η με την πρωτη ανακληση δηλωνει και χρονικο περιθωριο οποτε και τον καλουν μετα την ληξη του????Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ..!!!!

Πέραν του ενδεικτικού χρονικού περιθωρίου διάρκειας της ανάκλησης η νομαρχία δεν σε ξαναβάζει ενεργό στη λίστα αναμονής αν δεν τους πας απολυτήριο στρατού. Θέλει προσοχή, πολλά πράγματα ούτε συνεπάγονται αλλά ούτε γίνονται αυτομάτως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εγω ξερω να πω πως ειμαστε πολυ καφροι ως λαος.

Είναι απιστευτο πως σε μια διαδικασια που ολοι βαζουν μεσο για να ξεκινησουν πιο νωρις,

όταν εσυ κι εγω συναδελφε αποφασισουμε για τον ΧΥΖ δικο μας λογο να καθυστερησουμε την

εναρξη της ειδικοτητας μας υπαρχει τοσο μεγαλη δυσκολια στο να το επιτυχεις.

Δεν αντιλαμβανομαι γιατι ο μοναδικος λογος που δεχεται το Υπ. για ανακληση ειναι το να κανεις ηδη ειδικοτητα η μεταπτυχιακο.

Δεν αναγνωριζονται προσωπικοι λογοι για τιποτα ομως.

Είμαι ΗΠΑ, παντρευτηκα, ετοιμαζομουν να δωσω USMLE ...

Ειχα κανει και εγω το προγραμμα μου συμφωνα με αυτα που μου ελεγαν απο το νοσοκομειο και απο ό,τι έβλεπα απο την λίστα.

Μια μερα ξυπναει το νομοθετικο σωμα και βγαζει το νομο για τις εγκυμοσυνες, εγινε μπουρδελο και ανοιξε η θεση μου 18 μηνες νωριτερα απ' οτι μου ελεγαν και τουλαχιστον 12 απο ότι υπολογιζα.

Και επειδη το υπουργειο δεν δεχεται κανενα προσωπικο λόγο για ανακληση...

είμαι τωρα σε διαδικασια να πακεταρω οικοσκευη, να ψαχνω για κοντεινερ για να στειλω τα πραγματα Ελλαδα,

να προσπαθω να βρω εισητηριο για το σκυλο μας ... και φυσικα, όταν ρωταω ποτε να περιμενω οτι ξεκιναω για να προγραμματισω

τις κινησεις μου... η απαντηση καθε δεκα μερες που τηλεφωνω είναι η ιδια... σε 1-1.5 μηνα... ειναι και καλοκαιρι και ξερετε πως ειναι αυτα τα πραγματα...

Η ζωη μου μπαλακι στα χερια του υπουργου και των υπαλληλων του.

Ετσι μου ερχεται ωρες ωρες να πω ... στο διαολο η θεση της ειδικοτητας στην Ελλαδα, θα δοκιμασω την τυχη μου εδω και αμα δεν περασω USMLE τοτε θα δουλεψω στα McDonald's Και θα το σκισω το πτυχιο μου.

Τροποποιήθηκε από j77
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να βάλεις τα χαρτιά σου στο τέλος της λίστας ή σε άλλη θέση (δεν το προτείνω βέβαια). Δεν εργάζεσαι καθόλου ως γιατρός στις ΗΠΑ; Ως ερευνητής; Κάποιο συμβόλαιο που να λέει ότι χρησιμοποιείς το πτυχίο σου. Ε τώρα τί σου φταίει η Ελλαδίτσα; Δλδ στις ΗΠΑ που δεν σου αλλάζουν το συμβόλαιο που να ψοφάς να πεθαίνεις, όταν το κάνουν είναι ΟΚ και όταν το κάνουν στην Ελλάδα δεν είναι καλό; Ε δεν είναι έτσι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μια ερωτηση: Οταν καποιος ειναι στις πρωτες θεσεις της αναμονης για εναρξη ειδικοτητας ή και υπο διορισμο, αλλα ειναι στρατιωτης ή σε αγονο αγροτικο κτλ, μπορει να κανει την ανακληση απο νωρις,πριν φτασουν τα χαρτια του στο σπιτι ή πρεπει να περιμενει να ερθει ο διορισμος και τοτε να παει στη νομαρχια και να κανει την ανακληση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερωτηση: Οταν καποιος ειναι στις πρωτες θεσεις της αναμονης για εναρξη ειδικοτητας ή και υπο διορισμο, αλλα ειναι στρατιωτης ή σε αγονο αγροτικο κτλ, μπορει να κανει την ανακληση απο νωρις,πριν φτασουν τα χαρτια του στο σπιτι ή πρεπει να περιμενει να ερθει ο διορισμος και τοτε να παει στη νομαρχια και να κανει την ανακληση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανάκληση διορισμού γίνεται στο ΥΥΚΑ, στο τμήμα ειδικοτήτων και όχι στη Νομαρχία. Στο εν λόγω τμήμα καταθέτεις την απόφαση διορισμού για ειδικότητα και βεβαίωση απ'το Νοσοκομείο στο οποίο ανήκει το άγονο Ιατρείο που υπηρετείς δηλώνοντας πιθανή ημερομηνία λήξης της ανάκλησής σου-συγκεκριμένα την ημερομηνία λήξης της υποχρεωτικής σου θητείας- ανεξάρτητα εάν θα πάρεις παράταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια μήπως ξέρει κανείς υπέυθυνα πως γινεται η ανακληση και για ποιους λόγους??? Εκτοσ απο αγροτικο και στρατο γινεται πχ για διδακτορικο???

Τροποποιήθηκε από feanor_07
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα μια απάντηση σε κάτι πολυ συγκεκριμένο,παρακαλώ να απαντήσει μονο όποιος γνωρίζει σίγουρα και οχι με εικασίες.Κάνω αγροτικό και έμαθα ξαφνικά οτι είμαι υπο διορισμό.Είναι για το μερικό μερος ειδικότητας(παιδιατρική) και να σας πω την αλήθεια δεν καίγομαι να πάω αυτή τη στιγμή,γιατί έχω βολευτεί εδώ που είμαι και θα ήθελα να τελειώσω το αγροτικό μου πρώτα και μετά να έκανα ειδικότητα.Θέλω να μάθω λοιπόν πώς γίνεται ανάκληση διορισμού(ακριβώς για ποιούς λόγους και ποια ειναι η διαδικασία),και αν φυσικά θα παραμείνω στην πρώτη θέση αναμονης εκει που έχω δηλώσει.Σημειωτέον οτι δεν έχω κάποιον λόγο να αρνηθώ το διορισμό(ειδικότητα,μεταπτυχιακό,ουτε κάνω άγονο αγροτικό αν μετράει αυτο) και αν παραμείνω πρώτος στη λίστα θα μπώ πρακτικά μολις τελειώσω το αγροτικό μου(που θα με βόλευε τρελλά).Και προκαταβολικά,πριν ακούσω το κλασσικό "ξεκίνα ειδικότητα μην εισαι χαζός" απαντήστε μου σ αυτα που ρώτησα και οσο για την ειδικότητα θα κάνω το κουμάντο μου!Επίσης,σε περίπτωση που δεν μπορώ να ανακαλέσω προφανώς και θα πάω για ειδικότητα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως για μη άγονο αγροτικό δεν μπορείς να πάρεις ανάκληση, ρώτα και στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου που θα κάνεις ειδικότητα για πιο σίγουρα. Αν κάποιος εδώ μέσα έχει τους νόμους θα σε βγάλει και από τον κόπο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολους,

Πόσες φορες μπορει καποιος να ζητησει Ανακληση διορισμου?

Ειχα την εντυπωση οτι μονο 1 φορα και μετα οταν ανοιξει η επομενη θεση τοτε σε αν ξανααρνηθεις χανεις τη θεση..

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ΦΕΚ περί χρονολογικής παράτασης διορισμού λόγω ειδικότητας στο εξωτερικο/διδακτορικού/μεταπτυχ. κλπ δεν αναφέρεται κανένας περιορισμός στον αριθμό των ανακλήσεων που μπορεί να πάρει κάποιος

( απλά ότι όταν τελικά επιλέξει από 6 μήνες έως 3 χρόνια δεν μπορεί να τροποποιήσει ή ανακαλέσει αυτή την παράταση ).

Με απόλυτη βεβαιότητα σου λέω ότι μπορεί κάποιος να ζητήσει παραπάνω από μια φορά χρον. παράταση όταν ξανατεθεί υπό διορισμό με την ίδια ακριβώς διαδικασία.

Προσωπικό σχόλιο.

Αυτό μπορεί να ακούγεται καλό και χρήσιμο κλπ αλλά όταν γίνεται κατάχρησή του, χωρίς σεβασμό για τον επόμενο στη λίστα, δηλαδή χωρίςνα γίνονται οι απαραίτητες ενέργειες για την παράταση με το που βγει ο ενδιαφερόμενος υπο διορισμό στη νομαρχία αμέσως, τότε μπορεί κάποιος να καθυστερεί το διορισμό του επόμενου συναδέλφου στην λίστα κατά 5 μήνες ( και ξανά και ξανά του επόμενου κάθε φορά, όσες φορές παίρνει την ανάκληση του ).

Το ξέρω από πρώτο χέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με απόλυτη βεβαιότητα σου λέω ότι μπορεί κάποιος να ζητήσει παραπάνω από μια φορά χρον. παράταση όταν ξανατεθεί υπό διορισμό με την ίδια ακριβώς διαδικασία.

Απόλυτα σωστός.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αν και μπορεί να το έχεις διαβάσει αυτό που αναφέρεται σε χρονολογική παράταση για μεταπτυχιακές σπουδές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι το έχω διαβάσει. Λέει για παρακολούθηση μεταπτυχιακού ως λόγο ανάκλησης, αλλά όχι για διδακτορικό. Αν και το σημείο "δεσμεύεται συμβατικά με νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυμα της αλλοδαπής" είναι λίγο συγκεχυμένο και μπορει κανείς να εντάξει το διδακτορικό εκεί... Δεν το γνωρίζω αυτό, όμως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχεις παρά αύριο 12-2 το μεσημέρι να πάρεις τηλέφωνο στην κα Κόντου στο γραφείο ειδικοτήτων του Υπουργείου και να ρωτήσεις (τηλ.2105235500).

Περιττό να σου πω πως αν υπάρχει θετική απάντηση τότε να ρωτήσεις ποιος είναι ο νόμος και να τον ποστάρεις grin.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.