Jump to content

[ανάκληση διορισμού] Ανακληση διορισμού: πότε,για πόσο, πόσες φορές


MedicusVagus

Recommended Posts

ΔΕ λέγεται χρονοδιάγραμμα, λέγεται ανάκληση διορισμού, απλά παραμένεις ψηλά στη θέση διορισμού, αν ήσουν στη θέση 1 μένεις στη θέση 1.

ΔΕΝ τελείς υπο διορισμό και ΔΕΝ δικαιούσαι να κάνεις αίτηση για το επόμενο στάδιο ειδικότητας. Αν με το που παραλάβεις την υπουργική απόφαση του διορισμού σου στο 1ο κομμάτι κάνεις τα χαρτιά σου για το 2ο κομμάτι της ειδικότητας αυτό δεν είναι παράνομο, αλλά μόλις κάνεις ανάκληση του διορισμού στο 1ο κομμάτι υποχρεούται ο υπάλληλος (ή εσύ λόγω συναδελφικότητος) να ακυρώσει την αίτησή σου για το 2ο κομμάτι. Αν αυτό δε συμβεί γιατί ο υπάλληλος κοιμάται μη χαρείς γιατί για την έκδοση της υπουργικής απόφασης για το διορισμό σου στο 2ο κομμάτι θα την εκδώσουν με βάση το ΦΕΚ του διορισμού σου στο 1ο κομμάτι με πιστοποιητικό από το Νοσοκομείο ότι ευδοκίμησε η άσκησή σου και επειδή αυτά τα 2 δε θα συμφωνούν θα βρεθείς να κάνεις τότε την αίτησή σου για το 2ο κομμάτι και θα βρεθείς πολύ πιο πίσω στην αναμονή από ότι φαντάζεσαι τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατάλαβα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Είναι σίγουρο ότι την αίτηση για τα επόμενα στάδια δεν την υποβάλλεις με το που σου εγκρίνουν να μπεις σε χρονοδιάγραμμα;

Ας πούμε ότι θέλω να γίνω καρδιολόγος και με φωνάζουν για να αρχίσω παθολογία τον Ιούνιο, αλλά εγώ είμαι στο εξωτερικό μέχρι τον Οκτώβριο με υποχρεωτική σύμβαση που έχω κάνει. Την αίτηση για το ειδικό κομμάτι (για την καρδιολογία) θα την υποβάλλω τον Ιούνιο ή τον Οκτώβριο που θα αρχίσω πραγματικά να δουλεύω στην παθολογική κλινική;

Είναι 100% σίγουρο αυτό;

Ευχαριστώ κ πάλι

Τροποποιήθηκε από armydoctor
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕ λέγεται χρονοδιάγραμμα, λέγεται ανάκληση διορισμού, απλά παραμένεις ψηλά στη θέση διορισμού, αν ήσουν στη θέση 1 μένεις στη θέση 1.

ΔΕΝ τελείς υπο διορισμό και ΔΕΝ δικαιούσαι να κάνεις αίτηση για το επόμενο στάδιο ειδικότητας. Αν με το που παραλάβεις την υπουργική απόφαση του διορισμού σου στο 1ο κομμάτι κάνεις τα χαρτιά σου για το 2ο κομμάτι της ειδικότητας αυτό δεν είναι παράνομο, αλλά μόλις κάνεις ανάκληση του διορισμού στο 1ο κομμάτι υποχρεούται ο υπάλληλος (ή εσύ λόγω συναδελφικότητος) να ακυρώσει την αίτησή σου για το 2ο κομμάτι. Αν αυτό δε συμβεί γιατί ο υπάλληλος κοιμάται μη χαρείς γιατί για την έκδοση της υπουργικής απόφασης για το διορισμό σου στο 2ο κομμάτι θα την εκδώσουν με βάση το ΦΕΚ του διορισμού σου στο 1ο κομμάτι με πιστοποιητικό από το Νοσοκομείο ότι ευδοκίμησε η άσκησή σου και επειδή αυτά τα 2 δε θα συμφωνούν θα βρεθείς να κάνεις τότε την αίτησή σου για το 2ο κομμάτι και θα βρεθείς πολύ πιο πίσω στην αναμονή από ότι φαντάζεσαι τώρα.

Πάντως,όσον αφορά τη δεύτερη αίτηση ήδη υπάρχουν πολλά άτομα που το έχουν εφαρμόσει.Δλδ να ανοίγει η θέση τους στην παθολογία και με τον αρ.πρωτοκόλλου του διορισμού να δηλώνουν το 2ο κομμάτι και στη συνέχεια να κάνουν ανάκληση και να πηγαίνουν στο εξωτερικό για να ξεκινήσουν εκεί ειδικότητα.Στη συνέχεια αναγνωρίζουν το κομμάτι της ειδικότητας στο κεσυ αν θελήσουν να επιστρέψουν και η θέση στην κύρια ειδικότητα είναι ήδη καβατζωμένη.Ακόμη κι αν μου πείτε ότι αυτό δε στέκει νομικά,να ξέρετε ότι στην πράξη γίνεται και παραγίνεται και κανένας δε διαγράφεται από τη λίστα.Φυσικά,εγώ πιστεύω ότι είναι δίκαιο να γίνεται αυτό,αφού τα παιδιά αυτά και έχουν περιμένει και με το παραπάνω για να δηλώσουν το 2ο κομμάτι,δεν είναι να πεις ότι μπήκαν από την πίσω πόρτα και αφετέρου οι περισσότεροι από αυτούς κάνουν ολόκληρη την ειδικότητα έξω και χάρη σε αυτούς κάποιοι από μας θα πάνε γρηγορότερα για ειδικότητα εδώ,μην το ξεχνάμε.Τώρα,αν μου πείτε ότι με τις ανακλήσεις και τα υπό διορισμό μας καθυστερούν,δε φταίνε τα παιδιά,αλλά η απίστευτη γραφειοκρατία του ΥΥΚΑ.Όλοι ξέρετε ότι αν το υυκα είχε προβλέψει με δυο τηλεφωνήματα στα γρήγορα και με απλή διαδικασία ανάκλησης πριν σε κάποιον έρθει ο διορισμός κι όχι μετά από 40 μέρες να πηγαινοέρχονται τα χαρτιά από νομαρχια στο υπουργείο και στα διάφορα γραφεία,οι λίστες θα έτρεχαν πιο γρήγορα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρήσιμο αυτό που λες Νίκη. Η θεωρία διαφέρει από την πράξη ως γνωστόν. Εγώ πιστεύω ότι κανένας δεν θα σου προκαλέσει πρόβλημα αν κάνεις αυτήν την παρανομία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, ξέρω είναι το αγαπημένο σου smiley.

Λοιπόν, το υπουργείο μου είπε ότι πράγματι κάνεις την αίτηση για το επόμενο κομμάτι με το που αναλαμβάνεις υπηρεσία (μετά το τέλος του χρονοδιαγράμματος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά,και αν κάποιος δηλώσει πχ παθολογία στην επαρχία όπου δεν υπάρχει καμία λίστα,και αφού μετά από χρόνια αναμονής όντας στο εξωτερικό πάρει το διορισμό δηλώσει καρδιολογία στην αθήνα,καβατζώσει τη θέση για το ειδικό και κάνει ανάκληση διορισμού στην παθολογία και παραμείνει έξω,εγώ σας λέω ότι γίνεται και ξέρω πολλούς που το έχουν κάνει.δλδ,ποιος θα ψάξει όλες τις λίστες της Ελλάδας για όλους όσους είναι πάνω από αυτόν στη λίστα?

Επιπλέον,παιδιά,ναι μεν κι εγώ δε συμφωνώ να γίνεται τίποτα παράνομο,αλλά αν πολλοί το κάνουν όχι ένας και δύο κι εσείς όχι,τότε υπάρχει πρόβλημα.(Θα ξανατονίσω πάντως ότι οι συνάδελφοι που δηλώνουν το κύριο κομμάτι έχοντας αποδεχτεί το διορισμό στο πρώτο και στη συνέχεια κάνουν ανάκληση διορισμού,για μένα είναι εύλογο να το ζητούν,αφού περίμεναν και με το παραπάνω στη λίστα,ενώ ταυτόχρονα την αποσυμφορούν με το να φύγουν έξω.)

Έστω όμως ότι αυτό είναι παράνομο.

Θα θέσω ένα τελευταίο ερώτημα,γιατί ειλικρινά έχω την απορία:Έχει διαγραφεί ποτέ κανείς από λίστα επειδή ήταν διπλοεγγεγραμμένος ή έκανε κάποια άλλη παρανομία?Είχε ποτέ κανείς κυρώσεις στην Ελλάδα,επειδή παραποίησε κάποια στοιχεία κατά τη δήλωσή του όταν και αν κάποιος το ανακάλυψε?Αν υπάρχει έστω ένας που να ξέρει κάποιον που πλήρωσε την πονηριά του και την παλιανθρωπιά του στην Ελλάδα,ειλικρινά θέλω να το μάθω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλοι έχουμε να διηγηθούμε ιστορίες λαμογιάς.Αυτά λοιπόν γίνονται κατά κόρον.Αλλά όσοι κι αν μίλησαν,όσοι κι αν τα είπαν,ακόμη κι εγγράφως,εμπλέκονται τόσοι στις κομπίνες που είναι αδύνατον να βρεις άκρη.Από τοπικούς φορείς ως υψηλόβαθμα στελέχη της κυβέρνησης.Κι όλα γίνονται μέλι-γάλα με ένα τηλεφώνημα,έναν εκφοβισμό...Κι αν ταράξεις λίγο παραπάνω τα νερά βρίσκουν τον τρόπο να σε χτυπήσουν, άρνηση παράτασης,κακή συνεργασία,δυσφήμιση.Τι συζητάμε λοιπόν,έχουμε όλοι κουραστεί να συζητάμε τα ίδια και τα ίδια.Ελλάς το μεγαλείο σου,ατομική ευθύνη έχουμε όλοι όχι μόνο αυτοί που παρανομούν,αλλά και όσοι σιωπούν με μια δωροδοκία ανάλογη.Καταγγέλλεις μια παράνομη παράταση,σου δίνουν κι εσένα μία και δε μιλάς καθόλου.Έτσι λειτουργούμε όλοι!!!Καιρός να αντιμετωπίσουμε την αλήθεια.Εμένα αυτό με προβληματίζει πιο πολύ,το ότι ηθικολογούμε τόσο πολύ!Έχω δει άτομα να μιλάνε για τα "κωλοβύσματα" και μετά να βολεύονται μια χαρά στον οπαδ.Υποκρισία!Ντροπή μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Για να σταλεί ο φάκελός σου από τη νομαρχία στο υπουργείο για το δεύτερο μέρος της ειδικότητάς σου, την αίτηση την οποία κατέθεσες με τον διορισμό σου στο πρώτο μέρος, πρέπει να καταθέσεις τη βεβαίωση εκπλήρωσης από την κλινική-εργαστήριο που ειδικεύτηκες στο πρώτο μέρος.

Όταν ο συνάδελφος θα έχει πάρει ανάκληση διορισμού τι σκατά βεβαίωση θα καταθέσει;

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα έχει ήδη αναγνωρίσει την ειδικευση στο εξωτερικό από το κεσυ,τασο,όταν πια ανοίξει η θέση του στην κύρια ειδικότητα.Εντωμεταξυ οι υπάλληλοι δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς,γιατί ξέρουν ότι παίζεται το μέλλον μας.Δε θα σου ακυρώσει έτσι απλά ο υπάλληλος τη σειρά.Και να ξαναδηλώνει κάποιος.Εγώ δεν το έχω ακούσει ποτέ.ενώ κατά καιρούς αναφέρονται διπλοεγγεγραμμένοι στις νομαρχίες.Οπότε όσο κανείς δεν το ανακινεί,κάνουν το κορόιδο.Το πολύ πολύ αν το ανακαλύψει κανείς να πουν α δεν το πρόσεξα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα και ρώτησα στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου που δήλωσα αν αυτός που έκανε ανάκληση στη λίστα μου, έχει δηλώσει για πόσο καιρό έκανε, ή αν κάθε διορισμός θα πηγαίνει πρώτα σε αυτόν.

Και μου απαντάει ο αρμόδιος.... ότι ανάκληση δεν μπορείς να ξέρεις γιατί γίνεται και για πόσο, και μπορεί ο τύπος να αποφάσισε να κάνει άλλη ειδικότητα, ή να κάνει και το πρώτο μέρος της παθολογίας στην επαρχία και να μην έρθει ποτέ σε εμάς ή να έρθει μετά.... Του εξήγησα ευγενικά ότι αυτό θα ήταν διαγραφή και όχι ανάκληση. Η απάντηση που πήρα ήταν ΅σας εξηγώ τι σημαίνει ανάκληση διορισμού΅. Δηλαδη και ηλιθια να ημουν, λες και δεν ξερω ελληνικά. Μαλώναμε για το τι σημαίνει διαγραφή και τι ανάκληση!

Και η απάντηση που πήρα όταν ζήτησα τη λίστα ήταν ότι μετά από τόσα χρόνια που θα ανοίξει η θέση μου, θα έχουν αλλάξει τόσα πολλά με άδειες εγκυμοσύνης κλπ κλπ που δεν μπορώ να το υπολογίσω και άρα να πηγαίνω από εκεί να μου λέει αυτός πότε ανοίγει η θέση μου.

Άρα απάντηση στην ερώτησή μου είναι να πάω στο υπουργείο? Να πάρω το ΦΕΚ και να του το πάω με fluo να το διαβάσει? Ή μήπως έχω τόσο λάθος ρε παιδιά?

Και ένα άλλο που αναρωτιέμαι.... Αν όντως κάθε διορισμός καθυστερεί 2 μήνες τουλάχιστον όπως λένε, δεν γίνεται να ζητήσουμε καθιέρωση ενός πιο γρήγορου τρόπου? Όχι στην προθεσμία αποδοχής της θέσης, αλλά στη μεταφορά από υπηρεσία σε υπηρεσία... Έχει γίνει ποτέ τέτοια προσπάθεια, κάποιο αιτημα από εμάς?

Θα μου πείτε τι σε νοιάζει, μετά από τόσα χρόνια, αλλά δεν είναι απάντηση αυτή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν γίνεται ανάκληση διορισμού από το υπουργείο η απόφαση στέλνεται στη δ/νση υγείας της νομαρχίας και στο νοσοκομείο.

Απόφαση τοποθέτησης στον συνάδελφο που του δόθηκε ανάκληση-χρονολογική παράταση ξαναστέλνεται όταν τελειώσει ο χρόνος χρονολογικής παράτασης που του δόθηκε. Τον χρόνο αυτό μπορείς να τον μάθεις και από τη δ/νση υγείας της νομαρχίας.

Όσο αφορά τον συνολικό χρόνο που διαρκεί η απόφαση τοποθέτησης πλέον είναι από ένα μήνα όταν το ενδιαφέρον των συναδέλφων είναι αρκετό και μέχρι ....... 6 μήνες, όταν το ενδιαφέρον των συναδέλφων είναι μηδενικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αααααα...τα εχω παρει τωρα!!!ΕΙμαι τριτη σε αναμονη με 2 προβλεπομενες θεσεις απο τις οποιες ο ενας εχει φυγει και ο αλλος φευγει τον ιουνιο και απο τους 2 που ειναι πριν απο μενα ο ενας εχει κανει ανακληση διορισμου λογω στρατου πριν απο 1 μηνα και απο την δ/νση υγειας ειπαν οτι αν τον ιουνιο εχει τελειωσει απο τον στρατο θα διοριστει αυτος και δεν μου λεει ουτε μεχρι ποτε εχει κανει ανακληση αλλα ουτε και τα ονοματα απο τους 2 που ειναι πριν απο μενα απαντωντας μου οτι δεν με αφορα(!!!)Συμφωνα λοιπον με το φεκ του 2007 ο συναδελφος δεν μπορει να κανει ανακληση για λιγοτερο απο 6 μηνες αρα πρεπει να διοριστω εγω τον ιουνιο.Ετσι δεν ειναι ρε παιδια???Και οσο για τα ονοματα δεν ειναι υποχρεωμενη να μου τα πει???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις μπερδέψει την ανάκληση ( π.χ λόγω στρατού ) με την χρονολογική παράταση λόγω ειδικότητας/σύμβασης στο εξωτερικό. Απλά..κοιτάς λάθος ΦΕΚ.

Δε βλέπω κάτι παράτυπο σε αυτά που περιγράφεις.

Η ανάκληση λόγω στρατού δεν έχει συγκεκριμένη ( επίσημα ) χρονική ισχύ καθότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη ( αλλά μόνο πιθανή - έστω θεωρητικά ) ημερομηνία απόλυσης.

Ο συνάδελφος θα προσκομίσει στο υπουργείο ένα πιστοποιητικό ολοκλήρωσης των στρατ. υποχρεώσεων του και θα άρει έτσι την ανάκλησή του.

Δεν είμαι σίγουρος ότι το υπουργείο ξέρει την "πιθανή" ημερομηνία απόλυσης του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με μπερδεψες ...!Ανακληση και χρονολογικη παραταση ειναι το ιδιο.Θες να πεις οτι αλλαζει η νομοθεσια αναλογα με τον λογω της ανακλησης???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tο ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεσαι με λίγα λόγια ( αυτό του 2007 περί 6μήνου-3χρόνια κλπ κλπ με επιλογή του ενδιαφερόμενου μη τροποποιήσιμη κλπ ) δεν είναι αυτο που σχετίζεται με τη δική σου περίπτωση. Αυτό αναφέρεται σε ειδικότητα/μεταπτυ/διδακτ σε εξωτερικό.

Η ανάκληση λόγω στρατιωτικής θητείας υπάγεται σε άλλη περίπτωση, και απο όσο γνωρίζω δεν ισχύει κάποιος περιορισμός για το χρονικό διάστημα της.

Χωρίς να είμαι σίγουρος , νομίζω μπορείς να ζητήσεις απο το υπουργείο να σου αποκαλύψει την "πιθανή" ημερομηνία απόλυσής του ώστε να κάνεις τα κουμαντα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!Και με την ευκαιρια να διορθωσω το "τον λογΟ της ανακλησης",ετσι γιατι ειμαι σιγουρη οτι κααααποιος θα το σχολιαζε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πέρασα μια βόλτα σήμερα από το γραφείο προσωπικού του Ευαγγελισμού να δω τι γίνεται τελικά με τα ονόματα στη λίστα της παθολογίας. Στο site του νοσοκομείου υπάρχουν οι λίστες διορισμών με τις ημερομηνίες πιθανής αποχώρησης απλά επειδή βλέπω καιρό να φαίνονται ακούνητες σε σχέση με αυτές της νομαρχίας είπα βρε παιδί μου μην τυχόν δεν έχουν κάνει update...

Η υπάλληλος μου είπε πως οι λίστες της νομαρχίας είναι πλασματικές και δεν αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 33 διορισμένοι και 11 κενές θέσεις, για κάποιες από τις οποίες έχουν ζητήσει την πλήρωσή τους από τον Ιούλιο... Επίσης φρόντισε να με ενημερώσει ότι οι περισσότεροι "υπό διορισμό" της νομαρχίας είναι ήδη με ανάκληση αλλά κάποιο μαγικό χέρι εμποδίζει να φαίνονται ότι είναι με ανάκληση για λόγους που μόνο εκείνοι γνωρίζουν.

Γι αυτό όσο και να βρίζετε, όσο και να λέτε διάφορα δε θα σταματήσω να επιμένω πως το θέμα βρωμάει από παντού. Ας πάρει ανάκληση όποιος θέλει, όμως γιατί επί 9 μήνες να υπάρχει τέτοια καθυστέρηση? 11 θέσεις αν γεμίσουν χωρίς αυτή την αδικαιολόγητη καθυστέρηση, ξέρετε τι διαφορά θα έκανε στην αναμονή μιας τέτοιας λίστας ενός μεγάλου νοσοκομείου?

Αν βάλω δικηγόρο και αρχίσω τις αγωγές δεξιά αριστερά, δε θα χει λίγο πλάκα??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βάλω δικηγόρο και αρχίσω τις αγωγές δεξιά αριστερά, δε θα χει λίγο πλάκα??
Ο δικηγόρος λες να σχολιάσει και τη δική σου αδιαφορία των 9 μηνών;

Πριν μερικές ημέρες συνάδελφος μου ανέφερε παρόμοιο πρόβλημα μη διορισμού κάποιου από τη λίστα της νομαρχίας για νοσοκομείο επαρχίας.

Μετά από επικοινωνία με υπουργείο, νομαρχία και γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου αποδείχτηκε πως δεν είχε φτάσει η απόφαση ανάκλησης του πρώτου στη λίστα από το υπουργείο στο νοσοκομείο και στη νομαρχία ώστε να προχωρήσουν στην απόφαση τοποθέτησης του επόμενου.

Η διαφορά είναι πως ο συνάδελφος που είναι στη λίστα αναμονής έδειξε ενδιαφέρον αμέσως (ένα μήνα μετά την ανάκληση) όταν είδε πως κάτι δεν πάει καλά.

Μετά από 9 μήνες όμως, δεν σου φταίει κανείς....αλλά η αδιαφορία σου πάνω απ' όλα.

Τώρα την μαλακία που σου είπε η ηλίθια υπάλληλος του γραφείου προσωπικού του Εαυγγελισμού δεν με εκπλήσει. Η νομαρχία Αθηνών κεντρικού τομέα κάνει καθημερινή ενημέρωση του site της.

Η λίστα αναμονής της Παθολογίας του Εαυγγελισμού είναι ενημερωμένη με τις αποφάσεις του υπουργείου μέχρι την 27η Φεβρουαρίου 2009 και ενημερωμένη γενικά ως λίστα αναμονής μέχρι και σήμερα. Οπότε δεν καταλαβαίνω προσωπικά ποιο είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά γιατί πήρες φόρα... Δεν είμαι στη λίστα για διορισμό άμεσα φιλαράκο. Και δεν καθυστέρησα τίποτα γιατί έχω 4 χρόνια αναμονή κι αν πάει έτσι θα γίνουν 14. Άλλοι με καθυστερούν... Το ότι ενημερώνει κάθε μέρα τις λίστες η νομαρχία αθηνών το ξέρουμε καλά αφού "της λέμε" κι ένα καλημέρα με τον πρωινό καφέ. Κάνε μια βόλτα στις κλινικές του Ευαγγελισμού να δεις πόσες θέσεις δεν είναι καλυμμένες όμως. Οπότε τι να το κάνω εγώ αν η νομαρχία ενημερώνει, αφού αυτά που ενημερώνει δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα. Το απλούστερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις τις δυο λίστες δίπλα δίπλα αγκαλίτσα, κι αν βγάλεις άκρη με το πότε μπήκε ποιος, ποιος είναι ακόμα και ποιος φαίνεται ότι είναι ενώ δεν είναι, σφύρα μου κλέφτικα. Και παρεμπιπτόντως η πραγματική ημερομηνία διορισμού από την οποία κρίνεται η τύχη του κάθε επόμενου ταλαίπωρου είναι η ημερομηνία πρόσληψής του κι όχι το πρωτόκολλο της νομαρχίας. Το νοσοκομείο ξέρει ποιους έχει και για πόσο καιρό. Άρα να που είναι το πρόβλημα.

Χάνουμε την ουσία όπως πάντα και για τόσα άλλα θέματα. Δεν έχω ξανασυναντήσει άλλο κλάδο τόσο ανοργάνωτο, τόσο ασυντόνιστο και με τόσο μένος να κοιτάζει ο καθένας μόνο την πάρτη του και να μη συνειδητοποιεί ότι τον δουλεύουν ψιλό γαζί και ότι τελικά βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι.... Στο νοσοκομείο που δουλεύω ένα άτομο κατάφερε κι έχει κάνει τα πάντα άνω κάτω. Κατάφερε ακόμα και να έχει απόφαση δικαστηρίου που υποχρεώνει το νοσοκομείο να του καταβάλλει τις εφημερίες με τόκο κάθε φορά που καθυστερεί την καταβολή τους. Εσύ Τάσο γιατί στραβώνεις δεν καταλαβαίνω. Εϊναι όλα σωστά καμωμένα και ιδανικά? Υπάρχουν ή όχι εκατοντάδες κενές θέσεις ειδικότητας στα νοσοκομεία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι στη λίστα για διορισμό άμεσα φιλαράκο.

Ναι, αλλά σε αφορά όπως γράφεις η οποιαδήποτε καθυστέρηση διορισμού γίνεται.

τι να το κάνω εγώ αν η νομαρχία ενημερώνει, αφού αυτά που ενημερώνει δεν αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα.

Ποια είναι τα "λάθη" της λίστας που έχει η νομαρχία;

Το απλούστερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις τις δυο λίστες δίπλα δίπλα αγκαλίτσα, κι αν βγάλεις άκρη με το πότε μπήκε ποιος, ποιος είναι ακόμα και ποιος φαίνεται ότι είναι ενώ δεν είναι, σφύρα μου κλέφτικα.

Το πότε διορίστηκε ο καθένας μπορείς να το δεις μόνο από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου.

Το ποιος είναι διορισμένος και αυτό μπορείς να το μάθεις από εκεί.

Και παρεμπιπτόντως η πραγματική ημερομηνία διορισμού από την οποία κρίνεται η τύχη του κάθε επόμενου ταλαίπωρου είναι η ημερομηνία πρόσληψής του κι όχι το πρωτόκολλο της νομαρχίας. Το νοσοκομείο ξέρει ποιους έχει και για πόσο καιρό.

Είδες να γράφει πουθενά στη λίστα της νομαρχίας "απόφαση διορισμού"; Αναφέρει "πρωτ. διορισμού". Το αν καθυστερεί να διοριστεί ο συνάδελφος μερικές φορές και 30 ημέρες μετά την απόφαση δεν αφορά τη νομαρχία.

Εσύ Τάσο γιατί στραβώνεις δεν καταλαβαίνω. Εϊναι όλα σωστά καμωμένα και ιδανικά? Υπάρχουν ή όχι εκατοντάδες κενές θέσεις ειδικότητας στα νοσοκομεία?
Προτείνεις κάποια λύση για να αλλάξει ο τρόπος διορισμού;

Γιατί όσο και αν έψαξα τρόπους....προσωπικά δεν κατάφερα να βρω καλύτερη λύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πότε διορίστηκε ο καθένας μπορείς να το δεις μόνο από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου.

Το ποιος είναι διορισμένος και αυτό μπορείς να το μάθεις από εκεί.

Μα εγώ τι είπα???? Αυτό έκανα πουλάκι μου. Εκεί πήγα. Δεν στηρίζομαι στα του ίντερνετ. Και σου λέω ότι υπάρχουν μόνο 33 διορισμένοι στο νοσοκομείο και 11 θέσεις κάποιες κενωμένες από το καλοκαίρι για τις οποίες ενώ έχουν στείλει στη νομαρχία απόφαση, καθυστερούν να καλυφθούν. Αναλυτικά κάθησα με την υπάλληλο και είδαμε τη λίστα διορισμένων, μου είπε ποιοι είναι, ποιοι υπηρετούν άδειες ενώ έπρεπε να έχουν φύγει, ποιοι έχουν διαγραφεί ενώ φαίνονται ότι είναι ακόμα και ποιοι έχουν ζητήσει ανάκληση αλλά δεν φαίνεται, και συνεπώς δε μπορεί να προχωρήσει ο διορισμός του επόμενου. Για ποιες 30 ημέρες καθυστέρηση μιλάς όταν υπάρχει θέση κενή από Ιούλιο κι άλλη από Νοέμβριο, ενώ παράλληλα το νοσοκομείο έχει προχωρήσει σε δυο διορισμούς το 2009, μία τον Φεβρουάριο και μία τον Μάρτιο. Ποιοι "κρατούν" τις προηγούμενες θέσεις και δεν καλύπτονται??? Κι αλήθεια αυτό με τις άδειες ότι θα διορίζεται ο αμέσως επόμενος, με ποιο τρόπο θα εφαρμοστεί άραγε? Σε αυτούς που υπηρετούν ήδη κατά την εφαρμογή του νόμου ή μόνο σε όσους διορίζονται από τώρα και μετά? Υπάρχει άτομο που έπρεπε να έχει φύγει από αρχές του 2008. Πόση άδεια αναπληρώνει επιτέλους και είναι ακόμα ενεργός?

Τι δεν είναι κατανοητό από όλα αυτά?

Εγώ προσωπικά θα ακολουθήσω την δικαστική οδό όπως έκαναν και κάποιοι άλλοι κι όπως κάνουν επανειλλημένως οι συνάδελφοι του εξωτερικού και βρίσκονται δικαιωμένοι διαρκώς... 11 θέσεις σημαίνει τουλάχιστον 1 χρόνο καθαρό μείωση αναμονής για τους επόμενους. Οι υπόλοιποι ας περιμένουν κι ας χαίρονται όπως χαιρόμουν κι εγώ όταν έβλεπα να πέφτω καμιά θέση στη νομαρχία.

Τροποποιήθηκε από drkg
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι αλήθεια αυτό με τις άδειες ότι θα διορίζεται ο αμέσως επόμενος, με ποιο τρόπο θα εφαρμοστεί άραγε? Σε αυτούς που υπηρετούν ήδη κατά την εφαρμογή του νόμου ή μόνο σε όσους διορίζονται από τώρα και μετά? Υπάρχει άτομο που έπρεπε να έχει φύγει από αρχές του 2008. Πόση άδεια αναπληρώνει επιτέλους και είναι ακόμα ενεργός?
Έχεις χάσει κάποια επεισόδια....

Εγώ προσωπικά θα ακολουθήσω την δικαστική οδό όπως έκαναν και κάποιοι άλλοι κι όπως κάνουν επανειλλημένως οι συνάδελφοι του εξωτερικού και βρίσκονται δικαιωμένοι διαρκώς...
Πότε και για ποιο λόγο οι συνάδελφοι του εξωτερικού ακολουθούν τη δικαστική οδό;

Όσο για τις "σκόπιμες καθυστερήσεις" της νομαρχίας ποιες είναι οι ενέργειές σου, έκανες κάτι ανάλογο όπως έκανες και με το γραφείο προσωπικού, ή θα ακολουθήσεις την δικαστική οδό χωρίς πρώτα να το διερευνήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Νομίζω ότι είχα γράψει ένα post το οποίο ..σβήστηκε;

Επαναλαμβάνω ότι ενημερώνω το φόρουμ ότι έμαθα για ένα ΑΚΟΜΗ άτομο το οποίο εκμεταλλεύτηκε το γράμμα του διορισμού για το πρώτο κομμάτι (πριν κάνει ανάκληση σε αυτό) και υπέβαλλε τελικά την αίτηση για το ειδικό κομμάτι.

Νομίζω ότι το κόλπο αυτό γίνεται μια χαρά από πολλούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.