Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ VS ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


anestiskavala

Recommended Posts

Η συγκριση εχει και αλλες παραμετρους εκτος απο τις ωρες.

BTW οι περiσσοτερες ειδικοτητες στις ΗΠΑ χρειαζονται και 1-3 χρονια fellowship.

Εξού κ η εικόνα στο τέλος.

Τα fellowship κανουν apply κ στις 2 μεριές του ατλαντικού. Παίζει να χώσει κάποιος ένα μονοετές στο year 7/8. Κ πάλι μιλάμε για το διπλάσιο χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Last Reply

@ Cadaver

Δεν συμφωνώ με αυτά που λές και έχω ζήσει ΚΑΙ το αγγλικό σύστημα, το οποίο εγώ προσωπικά απέρριψα για τον εαυτό μου και δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή (δεν το παίζω εξυπνάκιας, αλλά έτσι έκανα ενώ μου προσέφεραν 2 χρόνια θέση rotation, τότε που ακόμη ήταν οι SHOs). Δεν με ενδιαφέρει να γίνω κοκορομάχος για να σου αποδείξω το ο,τιδήποτε. Στο κάτω κάτω, κανείς δεν ισχυρίζεται ότι από το UK δεν μπορείς να βγεις επαρκής (ενώ δικαίως το ισχυρίζεται για την Ελλάδα).

Αυτό που έχω δει με τα μάτια μου είναι ότι στην Αμερική βγαίνεις επαρκής στα 5 χρόνια της ορθοπαιδικής. Επαρκέστατος για να χειριστείς ό,τι σου έρθει στην εφημερία κατά 99.9%. Όπως επίσης και να χειριστείς τις εγχειρήσεις που είναι το "ψωμοτύρι" της ορθοπαιδικής. Εάν πχ μετά τα 5 χρόνια της ειδικότητας κάνει κανείς ένα fellowship στο χέρι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ξέρει να κάνει αρθροσκοπήσεις ή ολικές αρθροπλαστικές. Μπορεί να μην κάνει μια δύσκολη revision arthroplasty επειδή είναι χεράς, αλλά μια primary την κάνει μια χαρά. Να είσαι σίγουρος. Όπως και μια αρθροσκόπηση γονάτου για μηνισκεκτομή, ή για ACL reconstruction. Απλά δεν μπορεί να κάνει τα super duper εξεζητημένα χειρουργεία της κάθε υποειδικότητας. Π.χ το ACL reconstruction να το κάνει με double-bundle αντί για single-bundle. Αλλά έχει σημασία αυτό?

Στην Αμερική σε στίβουν και είσαι είλωτας για 5 χρόνια, αλλά it definitely pays off. Σε αυτά τα χρόνια, όλοι θέλουν να σου μάθουν και σε έχουν από κοντά. Και χιμπατζής να είσαι, θα μάθεις ("you can train a doctor out of a gorilla"), τόσο εντατικά είναι τα πράγματα. Δεν είναι σαν τις Ευρωπαικές Χώρες (γνωρίζω πώς είναι σε Αγγλία, Βέλγιο, Γαλλία), που τους παρακαλάς. Σε αυτές τις χώρες δουλέυεις και παρεπιπτόντως μαθαίνεις... Γι'αυτό και άλλωστε σου παίρνει τα διπλάσια χρόνια στην Αγγλία...Για την Ελλάδα ας μην μιλήσουμε εδώ. Στην Αμερική δουλεύεις μεν αλλά δεν μαθαίνεις "παρεπιπτόντως". Μαθαίνεις επειδή υπάρχει τρομερό σύστημα ειδικά μελετημένο για την εκπαίδευσή σου. Στην Αμερική κάνουν τα πάντα για να βγεις ο καλύτερος δυνατός. Δεν το έχω συναντήσει πουθενά αυτό. Σίγουρα στην Αγγλία δεν βγαίνεις κακός μετά από 10 χρόνια, αλλά σου παίρνει και το 2πλάσιο χρόνο. Γι'αυτό το απέρριψα, όπως επίσης γιατί στην Αγγλία με είχαν προειδοποιήσει οι ίδιοι οι Άγγλοι ότι υπάρχει ρατσισμός κατά των ξένων. Στην Αμερική άπαξ και μπεις στο σύστημα της ειδικότητας δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. You take yourself to another level. Επίσης, Αγγλία είναι καλύτερα από χώρες όπως η Γαλλία ή το Βέλγιο, όπου υπάρχει τρομερά ιεραρχικό σύστημα και ο ειδικευόμενος είναι απλά ένας παρείσακτος δούλος. Οι Άγγλοι είναι πιο χαλαροί και μπράβο τους, αλλά σου ξαναλέω, ότι δε συμφωνώ με τη λογική που βλέπω ότι αρχίζεις, δηλαδή τις συγκρίσεις για να κοκορομαχήσουμε για να δει ο καθένας πόσο μακριά είναι η μαγκούρα του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός.

Στο τέλος του πόστ μου έβαλα μια εικόνα. Μια αλεπού που κοιτάζει κάτι σταφύλια.

Παραπέμπει στον μύθο του αισώπου (Aesop): Η αλεπού και τα σταφύλια.

Εκεί που λέτε δεν μπορεί να φτάσει τα σταφύλια η αλεπού κ καταλήγει "όμφακες εισίν".

Στο πόστ μου το έβαλα για να δείξω ότι έχω πλήρη επίγνωση ότι είναι καλά τα αμερικανικά σταφύλια. Αλλά επειδή δεν μπορώ να τα πιάσω, σχολιάζω κ εγώ όπως η αλεπού.

(Ετσί πρέπει να έπιασε το νόημα ακόμα κ η άλλη με το 8 στην έκθεση)

ΥΓ. Είναι γεγονός ότι είναι καλλίτερη η εκπαίδευση στο US. Το UK σου δίνει την ευκαιρία να γίνεις εξίσου καλός εφόσον έχεις το ταλέντο κ το ενδιαφέρον. Αλλά δεν είναι εντατικό κ δομημένο το πρόγραμμα όπως στο άμερικα.

Κ εγώ ακόμα έχω τάσεις φυγής απο εδώ τώρα που είμαι στα χρόνια SHO, αν πιάσω όμως SpR θέση θα ρίξω άγκυρα! Κ ΔΕΝ έχω ζήσει κανένα άλλο σύστημα πέρα απο το NHS. Ούτε καν το ελληνικό ( on second thoughts ίσως να έπρεπε να κάνω τα χαρτιά μου για άγονο στο ΙΤΕ :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

( on second thoughts ίσως να έπρεπε να κάνω τα χαρτιά μου για άγονο στο ΙΤΕ :) )

Έμαθα ότι έχει μείνει κενή η θέση στο Δημόκριτο. Δεν πάει κανείς γιατί είναι ψηλά στον Υμηττό και κάνει κρύο :D

Ιμ πώς :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι ολοι οι ειδικευομενοι της Ελλαδας ειναι αχρηστοι , της Αγγλιας λιγο καλυτεροι και της Αμερικης οι καλυτεροτεροι ολων

οκ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οποτε το συμπερασμα που βγαινει ειναι οτι ολοι οι ειδικευομενοι της Ελλαδας ειναι αχρηστοι , της Αγγλιας λιγο καλυτεροι και της Αμερικης οι καλυτεροτεροι ολων

οκ :rolleyes:

Απο πλευρας ομορφιας πως ειναι η καταταξη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να λέμε τώρα, είμαστε τρελά κομμάτια εδώ στο UK.

+ αν φάει κανείς χυλόπιτα περνάει από το λογιστήριο αμέσως.

Και για να προλάβω την επόμενη ερώτηση, εδώ συμπληρώνεις και μέγεθος πέους στην αίτηση με υποσημείωση: if below 20cm please cross the Atlantic.

(να δω τι έμεινε να γράψει η πάπια..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω πει άπειρες φορές ότι είμαι κοντή, χοντρή και άσχημη. :D Επίσης απελπισμένη, χωρίς άντρα και αγ****τη. Τί να γίνει; Κι εμείς τα μπάζα πρέπει να ζήσομε :D

εχω εναν δευτεροξαδερφο κουτσο μ' ενα γυαλινο ματι αποφοιτο δημοτικου--θα σε κανω προξενιο... μη φοβου :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup:lol::lol::lol:

σου προτεινω αν βγαλεις τη φωτο απο το facebook , για να μην τρομαζουμε απο την ...ομορφια σου :rolleyes:

εννοειται οτι ειμαι πικραμενη ...κλαιω ολη μερα γιατι δε βρηκα θεση σε ενα εργαστηριο στην αμερικη οπως απειροι ανεργοι κακομοιροι βιολογοι ... :rolleyes:

οταν λετε κατι , θα εχετε αντιλογο

αντε , κοιτα να βρεις κανα γαμπρο στο Αμερικα ( οι Αμερικανοι εχουν χειροτερο γουστο απο τους Ελληνες , οποτε σε βολευει ) :)

υγ βγαλε τις φωτο , σε λεω!!!! δε σε βοηθανε ! ασε τους να σε φανταζονται ομορφη ....χαχαχαχα

Να υποθεσω οτι γκουγκλαρεις τα e-mail adresses και κοιτας τις φωτογραφιες στο FB? emclapping Τωρα εχεις ολα τα απαραιτητα στοιχεια για να κανεις την δικια σου κοινωνικη καταταξη! Ε ρε κοσμο που 'χει καψει το ιντερνετ...

Δεν θα προσθεσω κατι αλλο οσο αν αφορα το θεμα αυτο καθεαυτο, πιστευω ειπωθηκαν ολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω πει άπειρες φορές ότι είμαι κοντή, χοντρή και άσχημη. :D Επίσης απελπισμένη, χωρίς άντρα και αγ****τη. Τί να γίνει; Κι εμείς τα μπάζα πρέπει να ζήσομε :D

εχω εναν δευτεροξαδερφο κουτσο μ' ενα γυαλινο ματι αποφοιτο δημοτικου--θα σε κανω προξενιο... μη φοβου :bloodomen:

Καμιά αδερφή, με παρόμοια χαρίσματα έχει? Ψάχνω απεγνωσμένα και εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

( on second thoughts ίσως να έπρεπε να κάνω τα χαρτιά μου για άγονο στο ΙΤΕ :) )

Έμαθα ότι έχει μείνει κενή η θέση στο Δημόκριτο. Δεν πάει κανείς γιατί είναι ψηλά στον Υμηττό και κάνει κρύο :D

Ιμ πώς :)

ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧ ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ ΧΑΧΑΧΑΑΧ ΧΑΧΑΑΧΑΧAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXXAXAAX

ΑΑΑΑΑΑΑΑAAAAAAAAAAAAAAAΑΡΕ ΣΟΟΟΒ ΜΕΤΑ ΦΤΑΙΩ ΓΩ ΠΟΥ emiloveyou ? emkiss emkiss emkiss

πολυ γελιο το χωριατικο απ το στομα σου λεμε

σι φανταζουμι κι σκαου στου γελιουχααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααχ

θελω να τ ακουω να τ ακουω να τ ακουυυυω να το λεεες :P:lol::P:P:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε γαμώτο 2 ώρες έλλειψα και μπουρδελο το κάνατε!!

ΟΡΘΟ μια παρακληση και όχι μονο σε εσένα!!

Πεφτω στα γονατα ρε γιατροι, μη γραφετε τοσο μεγαλα ποστ...κουραστηκαν τα μάτια μου και δεν τελειωνω ποτε τα ποστς!!

εεεε Εχω φτασει στο αμην. Παπι κοντευεις να μας πεθάνεις με την ομορφιά σου.

Οποτε μπαινεις και γραφεις...ο επόμενος ή για πεη θα μιλαει ή θα κοκκορευεστε ποιος ειναι πιο όμορφος!!

Αμα εισαι τοσο ομορφη...μπορεις να δοκιμάσεις στα καλλιστεια...ξερεις ποσες γιατρινες το εχουν κανει!!

ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ. Ειναι το γνωστο ρητο το οποίο ισχύει είτε για το εξωτερικο ειτε για εσωτερικο.

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΒΥΣΜΑ ΔΙΑΒΑΙΝΕ

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΩΛΟ ΣΤΗΣΕ

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΤΗ ΤΕΛΑΜΩΝΑ ΣΚΙΣΕ

ΑΑΑΑ να μην το ξεχάσω!! ΝΤΙΚΟΥΛ σου ευχομαι τα καλυτερα. ΑΝΤΕ να σε θαυμασουν και οι δικοι σου. Καντους υπερηφανους...οπως και ολους μας!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.