Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ VS ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


anestiskavala

Recommended Posts

Είναι γνωστό ότι οι απόψεις είναι σαν τους κώλους - όλοι έχουν απο μία.

Η δική σου έτυχε να είναι και του κώλου.

Για το επιπεδο του παραπάνω σχολιου σου είναι περιττό να γράψω κάτι ... άλλωστε ποτέ δεν ασχολούμαι με μικρότητες.

Είχα την εντύπωση πως στα νέα Ελληνικά όταν κάποιος λέει-γράφει "για να δω απόψεις...", προσκαλεί τους υπόλοιπους να παραθέσουν την προσωπική τους γνώμη! Μάλλον εσύ εννούσες να δεις τη γνώμη σου με το δικό μας όνομα απάνω!

Να σου θυμήσω, πάντα φιλικά, ότι παρόμοιες τοποθετήσεις είχαν και άλλοι στο παρελθόν όπως Χίτλερ και Παπαδόπουλος.

Ευτυχώς που όλοι μας έχουμε από μία ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ άποψη διότι αν δεν είχαμε, ακόμα θα δίναμε ΠΕΝΙΚΙΛΛΊΝΗ ΓΙΑ ΠΑΣΑ ΝΟΣΟ ΚΑΙ ΠΑΣΑ ....

Σου εύχομαι τα καλύτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Last Reply

οπως εχουν οι αναμονες τωρα δε βλεπω να εχει στ΄αληθεια καποιος επιλογη να μεινει ή να φυγει - οσοι μπορουν σιγουρα θα φυγουν για ορισμενα χρονια. για τις γυναικες πρεπει να πω οτι οσο η κατασταση αυτη συνεχιζεται τοσο θα αντιλαμβανονται και περισσοτερες ποσο και ποσα (δεν) αξιζει να θυσιαζουν για ενα ιδανικο. γιατι η Ιατρικη ειναι ιδανικο, οποιος την επελεξε για βιοποριστικους λογους ειναι εντελως εκτος πραγματικοτητας (πραγμα που οι καθηγητες ελεγαν και στην εποχη του πατερα μου τη δεκαετια του ΄50). οσες εχουν μια σχεση θα παντρευτουν κανοντας χαρουμενους τους γονεις, θα κανουν τα παιδακια τους, και ετσι οταν θα τις καλεσουν ν΄αρχισουν ειδικοτητα θα εχουν προχωρησει και σε αλλους τομεις της ζωης τους. οποιοι - και ειδικα οποιες επιλεξουν να φυγουν εξωτερικο, δυσκολα θα το καταφερουν αυτο. θα γυρισουν καποια στιγμη και θα εχουν την αισθηση οτι ξεκινουν απ΄το μηδεν για δευτερη φορα στη ζωη τους( η πρωτη οταν φευγουν απ΄την ελλαδα για εξω).

η χωρα μας ειναι δυστυχως πολυ μικρη για να μας εκπαιδευσει ολους, ειτε στα πανεπιστημια της ειτε στα νοσοκομεια της. αυτη ειναι η πραγματικοτητα. οσο πιο γρηγορα το καταλαβει κανεις τοσο πιο πολλες επιλογες εχει. αλλα το κοστος σε προσωπικο επιπεδο ειναι τεραστιο. οσοι εχουν ζησει εξωτερικο για χρονια το ξερουν καλα αυτο - εισαι ξενος εκει που πας, γυριζεις ξενος εδω, αν και οταν γυρισεις τελικα. αλλα ποιος ειπε οτι η ζωη ειναι ευκολη? ή δικαιη?

μονο ας μήν τα γυριζουμε ολα παντα κατα πως μας βολευει. βλεπω εδω μεσα, ατομα που ανεχτηκαν το χαλι των ελληνικων πανεπιστημιων σε καθε επιπεδο, μια που ηταν μεσα και ηταν τοτε τεραστιο και πολυεξοδο ξεβολεμα να παει κανεις σε καποιο καλυτερο του εξωτερικου (και υπαρχουν απειρα) να σκιζουν τα ρουχα τους για το ποσο επιλογη τους ειναι να μήν ανεχτουν μυγα στο σπαθι τους και να τρεξουν και καλα απο επιλογη τους και διψα για ποιοτητα στο εξωτερικο για ειδικοτητα. η αληθεια ειναι καπου στη μεση, οπως παντα: ενα 95% απο μας θα προτιμουσε (πιστευω) και να σπουδασει και να ειδικευτει στη χωρα μας. το γιατι και το πώς μενουν καποιοι και φευγουν καποιοι αλλοι ειναι παντα συναρτηση του ποσα ειναι ο καθενας μας διετεθειμενος να θυσιασει στη ζωη του για να πετυχει κατι καλυτερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup You've hit the nail on the head!

Sometimes the insistence of some of our colleagues to 'save' the lost doctors of Greece reminds me of the fervor of born again cult members...

emgoal emgoal emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικά νόμιζα είναι κάνα πρωτοετό κ λέει π..ριές απο αυτά που βλέπει στα scrubs!

Για να δώ απόψεις..

Λοιπον φιλε μου αφου ζητησες αποψεις θα σου πω τη δικη μου!

1. το θεωρω απαραδεχτο να επιτιθεσαι σε συναδελφο (ποσο μαλλον σε φορουμ που σκοπο δεν εχει να αποκαλυψει χαρακτηρες αλλα να μοιρασει πληροφοριες)

2. οταν αποκτήσεις τη δική σου κλινική τότε μπορεις να προσλαβεις οποιον θελεις γιατι μαλλον εχεις ταλεντο στο να αξιολογεις πτυχια και γιατρους

3. σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι το δικο μου ή το δικο σου πτυχιο είναι ανωτερο από αυτό της katiavass άλλωστε πολλοί από μας ξέρουν φοιτητές που πήραν πτυχιο με άριστα και δεν ξέρουν πως γίνεται μια φλεβοκέντηση...

4. Δεν σε είδα να σχολιάζεις τον συνάδελφο που διέγνωσε ΑΙDS σε τρεις ασθενεις στο αγροτικό του.....! Θα ήθελα να το μάθω κι εγω γιατί μάλλον θα γνωρίζει καμιά νέα επαναστατι΄κή μέθοδο που δεν εφαρμόζεται ακόμα στο Κεντρο Αναφοράς για τη νόσο στο Α.Π.Θ.

Αυτά είχα να πω και πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση για προσωπική αντιπαράθεση! Άλλωστε αν θες να κάνεις κάτι χρήσιμο μάλλον καλύτερα να ασχοληθείς με το τοπικ και άσε τις αξιολογήσεις πτυχίων και νοημοσύνης για τους ανθρώπους που πληρώνονται γιαυτό.

Αυτά και πολλά άλλα...

@anestis-ΓΤΠ-kavala

Ζήτησα απόψεις περί της εκπαίδευσης ειδικευομένων την στιγμή που δεν υπάρχει καμία μέθοδος επιλογής τους.

Αντ'αυτού προσπάθησες με ελληνικά και λογική 12χρονου να κρίνεις

α) την συμπεριφορά μου

β) το ταλέντο μου

γ) το πτυχίο μου

δ) την διαγνωστική ικανότητα του συναδέλφου.

Κ δεν έχεις καν την απαραίτητη νοημοσύνη ώστε να καταλάβεις πόσο εκτός θέματος είσαι.

Έτσι κέρδισες το προηγούμενο σχόλιο.

PS Ακόμα το σκέφτεσαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοειται πως ο καθενας θα παρει την δικη του αποφαση συμφωνα με τα δικα του στανταρ,τα υπερ και τα κατα οπως αυτος θα τα εχει ζυγισει και δει οτι τον συμφερει.

Το θεμα του εκκινητη του τοπικ ομως ειναι αν οι διασυνδεσεις και το ολο κυκλωμα αποτελει ενα αξιολογο κινητρο του να κανεις ειδικοτητα σε ελλαδα η οχι?

Μυθος ή πραγματικοτητα?

προφανώς όμως η επιλογή Ελλάδα ή εξωτερικό πάει πολύ βαθύτερα απο το θέμα των γνωριμιών του γιατρού ή κάτι τόσο απλό αντίστοιχο.

όπως και να έχει όμως νομίζω ότι αύτη την ιστορία περί γνωριμιών την είχα ακούσει και εγώ σαν φοιτητής.

η γνώμη μου λοιπόν είναι ότι αξίζει να το λάβεις υπόψη μόνο αν θεωρείς τις ισχυρές γνωριμίες σημαντικό στοιχείο στην ικανότητα σου σαν γιατρός.

η πλαστική χειρουργική πχ ναι θέλει ισχυρό δίκτυο.επίσης αν σε λένε Νατάσσα (και κατά τύχη είσαι σύζυγος πρωθυπουργού), επίσης οι γνωριμίες που έχεις στην Ελλάδα είναι στοιχείο που πρέπει να λάβεις υπόψη.

από την άλλη αν είσαι καλός γιατρός όταν θα έρθει η ώρα να δουλέψεις οι γνωριμίες που χρειάζεσαι θα φτιαχτούν.στην δικιά μου μικρή πόλη (δλδ 100.000 κατοίκους) ξέρω νέους γιατρούς που με το μεράκι τους παραγκωνίσανε άλλα ιατρικά μαυσωλεία.

το θέμα γνωριμίες δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο και είναι άλλοι παράγοντες αυτοί που πρέπει να δώσεις βαρύτητα αν είναι να πάρεις την απόφαση.

:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές σκέψεις στα πεταχτά:

- Οι διασυνδέσεις είναι αναπόσπαστο χαρακτηριστικό της επαγγελματικής ανέλιξης σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη. Αλλού λέγεται βύσμα, αλλού τενεκές λάδι και σε πιο high-profile κοινωνίες λέγεται networking

- Ελλάδα ή εξωτερικό= χαζή ερώτηση. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Η Ελλάδα είναι η ομορφότερη χώρα του κόσμου όταν έχεις τα λεφτά να κάνεις διακοπές και μία από τις χειρότερες χώρες του -πολιτισμένου- κόσμου για να εκπαιδευτείς και να εργαστείς στο χώρο της Ιατρικής. Μπορείς όμως και να πέσεις σε καλά χέρια. Όπως και στο εξωτερικό μπορείς να τυραννιέσαι σαν χαπίτης μαραθωνοδρόμος επί χρόνια

- Διαφωνώ στο ότι η Ελλάδα είναι μόνο για όσους βαριούνται, όσους δεν μπορούν και όσους έχουν ετοιμοθάνατους γονείς. Η Ελλάδα, και η κάθε Ελλάδα, είναι η χώρα που μας γέννησε, μας μεγάλωσε, που φιλοξενεί τον κύκλο μας, τη ζωή που θυμόμαστε.

Αν την θυμόμαστε με όμορφα συναισθήματα θα ξαναγυρίσουμε.

Όπως ειπώθηκε σωστά παραπάνω, όλα αυτά τα πράγματα είναι πολύ υποκειμενικά και εξαρτώνται από το χαρακτήρα, το υπόβαθρο και τις επιδιώξεις του καθενός.

Αυτό που όμως μπορώ να πω απόλυτα είναι ότι σιχαίνομαι να βλέπω σπουδασμένους ανθρώπους να κοκορομαχούν σαν 15χρονα.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προς Cadaver

Aν ηθελες να μαθεις τα περι της εκπαιδευσης ειδικευομενων ας ανοιγες καινουριο τοπικ!!!!Αλλα προφανως η νοημοσυνη σου δεν σου επιτρεπει κατι τετοιο..

Ποσο γελοιος φαινεσαι οταν κατηγορεις τον ανεστηκαβαλα για την κριτικη που σε εκανε οταν ΕΣΥ επραξες ακριβως το ιδιο νωριτερα αναφερομενος σε προσωπο μου!!!!Μην πας να το γυρισεις τωρα και να το παιξεις θιγμενος..εκτος και αν διεκδικεις πρωταγωνιστικο ρολο σε ταινια του ξανθοπουλου!!!

Συγγνωμη κι ολας αλλα γενικα απ τα ποστ σου σε τοπικ δειχνεις μεγαλου βαθμου ανικανοτητα να σταθεις σε μια συζητηση με αξιοπρεπεια...και μαλλον θεωρεις τα ποστ ως ενα τροπο διαφυγης απο την μιζερη κατασταση σου,αφουμεχρι στιγμης δεν εχεις απαντησει σε θεμα μας παρα μονο κρινεις και προκαλεις!!!!

Εχω γινει επιθετικη, μου το αναγνωριζω αλλα ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ...ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΟΡΙΟ!!!

Για ν ανταλλαξουμε αποψεις μπηκαμε σε φορουμ και οχι για να κριθουμε απο τον οποιοδηποτε για οτι του κατεβει στο κεφαλι...και αν παλι το κανε αυτο αλλα συναμα και μας ενημερωνε-εξυπηρετουσε ...θα λεγα παει και το παλιοαμπελο!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ katjavass

Ας φανταστουμε οτι καποιος εχει διαλεξει μια χειρουργικη ειδικοτητα,παει εξωτερικο για ειδικοτητα τελειωνει κι μετα ανοιγει ενα ιατρειο σε Ελλαδα...και περιμενει...περιμενει...να μπει καποιος μεσα επειδη θα εντυπωσιαστει απ τιν ταμπελα του ειδικευθεις στα εξωτερικας??????Μπα παιδια δν παιζει κατι τετοιο...εμενα δν θα μου ελεγε τπτ η ταμπελα!

Αν υποθεσω οτι δεν εχεις κανει χειρουργικη ειδικοτητα ουτε στην Ελλαδα, ουτε στο εξωτερικο, θα εχω δικιο?

@ Wicked Witch

Since when did the glory of medicine become the sole objective of training to be a doctor? I prefer being practical: one only has to be good enough to save lives, and greek trained doctors are ‘good enough’. Medicine is supposed to be a vocation and a calling, not an academic exercise.

Ignoring your personal life, friends, and family in order to get to the top of your career is a sign of weakness, not strength. I shudder to contemplate what sort of person willingly leaves all that is familiar and dear to him to train in another country for the best part of a decade , possibly live there for ever (myself included of course!).

That's all very nice and poetic.

I bet, though, if your mom/dad/etc. were diagnosed with any serious illness (god forbid) you'd want them to be treated by a nerd who sees medicine as an academic exercise, didn't see the light of day during residency and is better than just 'good enough' in what he/she does. At least I would.

So I guess there's two kinds of doctors in the practice of medicine: the all-around balanced, happy, fluffy one who plays the piano and the one you'd want treating your mom. I'd rather be the latter guy.

@ iatrikaria

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα μας πάρει όλους η μπάλα κ θα επικρατησει η αποψη ότι ειδικότητα στο εξωτερικό είναι καλλίτερα. Οκ-δε μιλάω για μεγαλα κ αναγνωρισμενα ιδρυματα... ειδικότητα πχ στη Mayo Clinic είναι για γιατρούς με μεγαλους όρχεις και μαγκια τους... ειδικότητα στο Villabajo ή στο Villariba... εντάξει, χαλαρώστε... πάω και στο νοσοκομείο Αμαλιάδας και όλο κ κάτι θα μάθω κι εκεί αν θελήσω.

News flash: 'η αποψη οτι ειδικοτητα στο εξωτερικο ειναι καλλιτερα' εχει ηδη επικρατησει, γιατι, αν μιλαμε για χωρες του δυτικου κοσμου, ειναι απλα η αληθεια.

Μηπως εισαι λιγαααακι υπερβολικος πως οτιδηποτε κατω απο Mayo Clinic = Αμαλιαδα?

Αρα, θεωρώ, εν τέλει, ότι δεν είναι για λόγους εκπαιδευσης που βγαινουμε εξω. Ειναι καθαρά για λογους αναμονης. Και ειναι σεβαστό. Δε μπορώ όμως το παραμυθάκι του ότι εγώ εξω γίνομαι μεγάλος επιστημονας κ εσυ που θα κάνεις την ειδικότητά σου Ελλάδα θα είσαι γιατρουδακι. Θες να έχω εγω κομπλεξ? Μπορει. Προσωπικά, εχω εμπειρια εξωτερικού, ξερω ότι γι αυτο που θέλω να κανω δε θα το γλιτώσω, αλλά επιλέγω τα πρώτα χρόνια ειδικότητας κι αν αξιωθώ κι όλη την ειδικότητα να τα κάνω Ελλάδα.

Πρότεινα απλώς ενα επιχειρημα για να υποστηρίξω αυτό που πιστευω, ότι δηλαδη αν μπαιναμε γρηγορα για ειδικότητα Ελλαδα, σιγά μην αφήναμε οικογενεια-φιλους-γκομενους κ παραλίες

Αναρωτηθηκες ποτε μηπως αυτοι που αφηνουν οικογενεια-φιλους-γκομενους κ παραλιες μπορει να γουσταρουν πιο πολυ το σπορ της ιατρικης, η να ειναι πιο ικανοι, η απλα να εχουν τα @ρχιδι@ να το κανουν ανεξαρτητως αναμονης?

Και για 1000 bonus points:

Εστω οτι καποιοι ανισορροποι παρατησαν οικογενειες, παραλιες κλπ και κατεβαλαν κοπο και πονο πολλαπλασιο απο το δικο σου στο εξωτερικο οταν εσυ ησουν στην παραλια με τη γκομενα.

Ποιος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι το 'γιατρουδακι'? Εσυ η αυτοι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω.

Οι μόνοι λόγοι, πλέον, για να μείνει κανείς Ελλάδα είναι:

emstar Κάτι πολύ σοβαρό οικογενειακό = Γονείς χωρίς φροντίδα, ο έρωτας της ζωής σου, η ανύπαντρη αδελφή σου, ο κίνδυνος να μείνεις στο ράφι ή έστω ακόμα πως έβαλες τον φανταστικό Ελληνικό τρόπο ζωής πάνω από την καριέρα σου (για εσένα είναι πολύ σοβαρό)...

emstar Ένα πολύ καλό μέσο = Γονείς εισοδηματίες, Γονείς με καλό ιατρείο, Μπάρμπα στην Κορώνη

emstar Δεν έχεις τις ικανότητες για έξω = Είσαι στούρνος

Αν θέλει κάποιος να μου πεί κάποιον άλλο λόγο, ας μου τον πει. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Wicked Witch

That's all very nice and poetic.

I bet, though, if your mom/dad/etc. were diagnosed with any serious illness (god forbid) you'd want them to be treated by a nerd who sees medicine as an academic exercise, didn't see the light of day during residency and is better than just 'good enough' in what he/she does. At least I would.

So I guess there's two kinds of doctors in the practice of medicine: the all-around balanced, happy, fluffy one who plays the piano and the one you'd want treating your mom. I'd rather be the latter guy.

μπορει να γουσταρουν πιο πολυ το σπορ της ιατρικης, η να ειναι πιο ικανοι

Ποιος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι το 'γιατρουδακι'? Εσυ η αυτοι?

Calling an activity a sport implies winners and losers. Constant training for the purpose of competition. Trophies and medals...Treating patients as one more notch on the bedpost is revolting.

Are you seriously saying being well balanced is…a flaw? Who would appreciate a doctor who's lost their humanity?

I'm sorry to burst your bubble, but it really doesn't take a monomaniacal genius to apply evidence based medicine. Dunno what sort of spiel you've been fed about high ideals, but you sound like a caricature from a cheap comic book who, despite their best intentions, has lost the plot. You're doing a darn good job at portraying doctors as self important smug schmucks.

If you want to practice asceticism, I suggest you find a hole to burrow in and – excuse the pun on my previous post- stop preaching.

I would appreciate it if you left my mama and my papa out of this. I feel it's shallow sensationalism, verging on the morbid even. I'm not amused.

Thank you kindly for your considerate reply in English. Twas not really needed , as I speak fluent greek

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω.

Οι μόνοι λόγοι, πλέον, για να μείνει κανείς Ελλάδα είναι:

emstar Κάτι πολύ σοβαρό οικογενειακό = Γονείς χωρίς φροντίδα, ο έρωτας της ζωής σου, η ανύπαντρη αδελφή σου, ο κίνδυνος να μείνεις στο ράφι ή έστω ακόμα πως έβαλες τον φανταστικό Ελληνικό τρόπο ζωής πάνω από την καριέρα σου (για εσένα είναι πολύ σοβαρό)...

emstar Ένα πολύ καλό μέσο = Γονείς εισοδηματίες, Γονείς με καλό ιατρείο, Μπάρμπα στην Κορώνη

emstar Δεν έχεις τις ικανότητες για έξω = Είσαι στούρνος

Αν θέλει κάποιος να μου πεί κάποιον άλλο λόγο, ας μου τον πει. :rolleyes:

Να μην θες να αποχωριστείς τους φίλους και τη ζωή σου και να μην έχει η δουλειά μεγαλύτερη σημασία από την προσωπική σου ζωή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να μην θες να αποχωριστείς τους φίλους και τη ζωή σου και να μην έχει η δουλειά μεγαλύτερη σημασία από την προσωπική σου ζωή;

Το ίδιο πράγμα λέμε sov. Το κατατάσσω στο "πολύ σοβαρό οικογενειακό". Ίσως να έπρεπε να είχα πεί "οικογενειακό/προσωπικό"... :rolleyes:

Αυτό είναι θέμα οπτικής γωνίας. (τι είναι για εσένα πολύ σοβαρό).

Ο αντίλογος βέβαια είναι πως μια χαρά προσωπική ζωή μπορείς να έχεις και έξω, καθώς επίσης να κάνεις και καινούργιους φίλους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, σαφώς. Γι' αυτό είμαι έξω. Αλλά αν πάρω για παράδειγμα τον κολλητό μου, πανέξυπνος, κατασταλαγμένος, χωρίς σοβαρά οικογενειακά προβλήματα και προβλήματα υγείας, χωρίς εισοδηματίες γονείς και διάλεξε να μείνει πίσω να περιμένει για Οφθαλμολογία 5 χρόνια κάνοντας διδακτορικό και διάφορα άλλα που για σένα και για μένα μπορεί να φαίνονται παράλογα, αλλά για εκείνον μέτρησε περισσότερο ότι είχε μια ζωή, έναν κύκλο παρά το να ξενιτευτεί και να αρχίσει μια καινούρια ζωή κι έναν καινούριο κύκλο.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν μιλάμε σε αυστηρά επιστημονικό επίπεδο φυσικό είναι να προτείνουμε Αμερικές, Αγγλίες, Αυστραλίες, Σουηδίες κι Ελβετίες. Αλλά δεν είμαστε μόνο επιστήμονες, είμαστε άνθρωποι με κοινωνικότητα, χόμπυ, συνήθειες, αγάπες, συναισθήματα και πολλοί από εμάς δεν είναι διατεθειμένοι να τα ανταλλάξουν με το απόλυτο επιστημονικό όνειρο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Usmeds:You’re a bit of a psychopath aren’t you?Completely lacking in your ability to show empathy, callous and unemotional. Convinced you are right and insulting almost everyone in the process.What makes you think these are qualities that will make you friends wherever you are?!Why is it the 'americans' are so demented?I don't see many of the 'english' colleagues being so 'hard core'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ν ανταλλαξουμε αποψεις μπηκαμε σε φορουμ και οχι για να κριθουμε απο τον οποιοδηποτε για οτι του κατεβει στο κεφαλι...και αν παλι το κανε αυτο αλλα συναμα και μας ενημερωνε-εξυπηρετουσε ...θα λεγα παει και το παλιοαμπελο!!!!!!!

Ας μην κοροιδευόμαστε, δεν μπήκες να ανταλλάξεις απόψεις, να εξυπηρετηθείς μπήκες κ παραδέχεσαι ότι δεν θα σε πείραζε κ να σε κράξουν αρκεί να κάνεις την δουλειά σου. Η κατηγορία Γ του usmeds σου ταιριάζει γάντι.

:splats:

Το θέμα με την υπόλοιπη συζήτηση είναι ότι έχουν άλλα background οι συμμετέχοντες. Σε κάποιες ειδικότητες φυσικά κ δεν απαιτείται να είσαι "monomaniacal genius to apply evidence based medicine". Κ γι αυτό το λόγο κ μπορεί κάποιος να γίνει εξαιρετικός και να βλέπει κ το φώς της μέρας, να πάιζει πιάνο κλπ κλπ.

΄

Μην αρχίσουμε πάλι ποιές ειδικότητες τον έχουν μακρύτερο. Το θέμα είναι ότι όταν έρθει η ώρα να μπείς στο χειρουργείο, ειδικά για life saving επέμβαση, πρέπει ο άλλος να ξέρει τι κάνει. Πρέπει να έχει το ταλέντο κ να έχει κ την απαραίτητη εκπαίδευση. Με το να κρατάς άγγιστρα κ να κλείνεις κοιλιές δεν μαθαίνεις τίποτα. Κ δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο pattern στους χειρουργούς να σχετίζει την προσωπικότητα με την ικανότητα.

Έχω συναναστραφεί πολλούς χειρουργούς που ήταν μ...πανα χειρίστου είδους, αλλά εγώ αν ήταν να δεί κάποιος την κοιλιά μου απο μέσα, θα προτιμούσα να είναι ένας απο αυτούς. Όχι απόλυτα, υπάρχουν κ λίγοι γαμάτοι τύποι κ εξαίρετοι χειρουργοί.

Είμαι όμως αντίθετος με την ελληνική νοοτροπία του "να πιάσουμε επικουριλίκι να μάθουμε να χειρουργούμε". Αυτό είναι απαράδεκτο όπως κ αν το δείς. Αναμφίβολα, με την εμπειρία βελτιώνεται ο χειρουργός για να φτάσει στο peak αρκετά χρόνια αργότερα. Αλλά δεν δικαιολογείται ο κάθε ημιμαθής να ανοίγει κόσμο στις εφημερίες χωρίς επίβλεψη, για να μάθει. Έχουμε χάσει την μπάλα στο ελ-λάδα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ iatrikaria

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα μας πάρει όλους η μπάλα κ θα επικρατησει η αποψη ότι ειδικότητα στο εξωτερικό είναι καλλίτερα. Οκ-δε μιλάω για μεγαλα κ αναγνωρισμενα ιδρυματα... ειδικότητα πχ στη Mayo Clinic είναι για γιατρούς με μεγαλους όρχεις και μαγκια τους... ειδικότητα στο Villabajo ή στο Villariba... εντάξει, χαλαρώστε... πάω και στο νοσοκομείο Αμαλιάδας και όλο κ κάτι θα μάθω κι εκεί αν θελήσω.

News flash: 'η αποψη οτι ειδικοτητα στο εξωτερικο ειναι καλλιτερα' εχει ηδη επικρατησει, γιατι, αν μιλαμε για χωρες του δυτικου κοσμου, ειναι απλα η αληθεια.

Μηπως εισαι λιγαααακι υπερβολικος πως οτιδηποτε κατω απο Mayo Clinic = Αμαλιαδα?

Αρα, θεωρώ, εν τέλει, ότι δεν είναι για λόγους εκπαιδευσης που βγαινουμε εξω. Ειναι καθαρά για λογους αναμονης. Και ειναι σεβαστό. Δε μπορώ όμως το παραμυθάκι του ότι εγώ εξω γίνομαι μεγάλος επιστημονας κ εσυ που θα κάνεις την ειδικότητά σου Ελλάδα θα είσαι γιατρουδακι. Θες να έχω εγω κομπλεξ? Μπορει. Προσωπικά, εχω εμπειρια εξωτερικού, ξερω ότι γι αυτο που θέλω να κανω δε θα το γλιτώσω, αλλά επιλέγω τα πρώτα χρόνια ειδικότητας κι αν αξιωθώ κι όλη την ειδικότητα να τα κάνω Ελλάδα.

Πρότεινα απλώς ενα επιχειρημα για να υποστηρίξω αυτό που πιστευω, ότι δηλαδη αν μπαιναμε γρηγορα για ειδικότητα Ελλαδα, σιγά μην αφήναμε οικογενεια-φιλους-γκομενους κ παραλίες

Αναρωτηθηκες ποτε μηπως αυτοι που αφηνουν οικογενεια-φιλους-γκομενους κ παραλιες μπορει να γουσταρουν πιο πολυ το σπορ της ιατρικης, η να ειναι πιο ικανοι, η απλα να εχουν τα @ρχιδι@ να το κανουν ανεξαρτητως αναμονης?

Και για 1000 bonus points:

Εστω οτι καποιοι ανισορροποι παρατησαν οικογενειες, παραλιες κλπ και κατεβαλαν κοπο και πονο πολλαπλασιο απο το δικο σου στο εξωτερικο οταν εσυ ησουν στην παραλια με τη γκομενα.

Ποιος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι το 'γιατρουδακι'? Εσυ η αυτοι?

Καταρχάς ΕΙΜΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!! "iatrikaria" duuuh! Οπότε στην παραλία είμαι με το γκόμενο... :)

Μην κολλάς στο συγκεκριμένο παράδειγμα με την Αμαλιάδα. Λέω, απλώς, ότι ξενιτεύεσαι που ξενιτεύσαι, αν το επιλέξεις ή αν όπως λες έχεις τους όρχεις ή γουστάρεις πιο πολύ το σπορ ή... ό,τι θες, κάντο κάπου καλά. Πολύ τα πάω τα παιδιά που δίνουν USMLEs. Μαγκιά τους. Εχω στο νου μου το παράδειγμα των παιδιών που ξεκίνησαν ειδικότητα στη Γαλλία σε μικρες κωμοπόλεις. Θα μου πεις είναι η αρχή. Ε κι εγώ μέχρι να μπω στο Αττικό, πχ, κατι πιο σοφτ θα κανω στην αρχη. Εκεί κολλάει η Αμαλιάδα....Εχω κι αλλα τετοια παραδειγματα αλλα δν ειναι επι του παροντος.

Δε λέμε κάτι διαφορετικό. Απλώς, δε μπορώ να καταλάβω γιατι πρεπει ντε και καλα να δημιουργηθει ενοχικό σε καθε συναδελφο που επιλέγει για όποιον λόγο (και βάζω μέσα και το ότι δεν τολμα, αλλά και το ότι δε θέλει, δε γουστάρει) κι επιθυμεί απλώς να γίνει γιατρουδάκι ή γιατρός ή πολύ καλός γιατρός μέσα από ένα άλλο δρόμο. Δηλαδή, το συνάδελφο που θέλει να κανει μικροβιολογια γιατι γουσταρει ιατρειο, ωραριο, το συγκεκριμένο επίπεδο ζωής κτλ πού τον εντάσσεις? Γιατί δε θα κουραστει και δε θα κουραζεται το ιδιο με εσενα που θες πχ να κανεις θωρακοχειρουργικη. Και γι αυτό μιλησα και για ειδικευόμενους που το ξύνουν για να πάρουν το χαρτι κ για ειδικευόμενους που σκιζονται να προσπαθουν. Κι εντος κ εκτός Ελλάδας. Εχω σε πολύ μεγάλη εκτίμηση τετοιους συναδελφους απο πανεπιστημιακες κλινικες της Αθηνας (εκει ξερω).

Επιπλέον, γιατί το πάτε όλοι όσοι απαντάτε στο φορουμ τόσο προσωπικα? Σοβαρά! Εγώ δν ξέρω κανεναν σας προσωπικά κ δεχομαι ότι μπορεί ο pdx1 να θεωρεί καλυτερη την ειδκότητα στην Ελλάδα κ να αναγκαστει να βγει εξω γι αλλους λόγους ή vise versa. Δε σε χαρακτηρίζω-εστω κι εμμεσα-από αυτο. Δε με πειράζει αν με πεις "γιατρουδακι" ή άχρηστη ή δν ξέρω κ εγώ τι άλλο,αφού τουλάχιστον δε με γνωρίζεις, αλλά σοβαρα αναρωτιεμαι από που αντλεις την πεποιθηση ότι επειδη διαφωνώ με τη δική σου άποψη πρεπει και καλα να ειμαι στην κατηγορία που αυτόματα με βαζεις. Δηλαδή γιατρός χωρίς πυγμη που φοβάται να αφησει τη μαμα της, το εξοχικό της, τα φιλαρακια της ή το γκομενο της. Δηλαδή, μονο ως εκει σκεφτεσαι? Η μαυρο ή ασπρο? Η φιλόδοξος ή "'ο,τι ο κόσμος κι ο Κοσμάς"? Δηλαδή, σοβαρά, αυτό ειναι ευρυτητα σκεψης?

Τέλος πάντων, δν ξαναγραφω σε αυτο το τοπικ γιατι και με τη Σηλια που διαφωνήσαμε, ρόιδο τα καναμε στο τελος, μην τσακωθω κ με τον pdx1...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω τι ήθελε να πει, αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι ο usmeds έχει προσφέρει έναν τεράστιο πλούτο πληροφοριών σε αυτό το site και είναι ένα πράγμα να διαφωνούμε και άλλο πράγμα να καταφεύγουμε σε προσβλητικούς χαρακτηρισμούς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω,αλλα αυτο ειναι κατι που πρεπει να ισχυει αμφιδρομα.Και δε μειωνεις τον αλλο μονο με χαρακτηρισμους.Μπορεις να μη χρησιμοποιησεις καμια βρισια,αλλα με τα λεγομενα σου να χαρακτηρισεις ολοκληρες ομαδες ανθρωπων ως retarded.Πραγμα που κανουν κατα κορον οι sociopaths ή αλλιως assholes στην καθομιλουμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω,αλλα αυτο ειναι κατι που πρεπει να ισχυει αμφιδρομα.Και δε μειωνεις τον αλλο μονο με χαρακτηρισμους.Μπορεις να μη χρησιμοποιησεις καμια βρισια,αλλα με τα λεγομενα σου να χαρακτηρισεις ολοκληρες ομαδες ανθρωπων ως retarded.Πραγμα που κανουν κατα κορον οι sociopaths ή αλλιως assholes στην καθομιλουμενη.

Με πρόλαβες φίλε!Αυτό θα έλεγα και εγώ emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.