Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ VS ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


anestiskavala

Recommended Posts

Προς τους προηγούμενους:Σας έχουν παίξει άσχημα παιχνίδια κάποιες γυναίκες στο παρελθόν ή είναι απλά η εντύπωση μου;

Από μια πεινασμένη τίγρη και από μια τρυφερή γυναίκα δεν ξεφεύγει ποτέ κανείς

Ernest Bramah

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Last Reply
Προς τους προηγούμενους:Σας έχουν παίξει άσχημα παιχνίδια κάποιες γυναίκες στο παρελθόν ή είναι απλά η εντύπωση μου;

Από μια πεινασμένη τίγρη και από μια τρυφερή γυναίκα δεν ξεφεύγει ποτέ κανείς

Ernest Bramah

Ο μοναδικός τρόπος να ξεφύγει κανείς από μια πεινασμένη τίγρη είναι να ρίξει μια τρυφερή γυναίκα στα δόντια της.Ξεφεύγεις και από τις δύο.

Κινέζικη παροιμία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

*Warning, long post: Skip to the bottom if pressed for time or you have a short attention span.

:bloodomen:

It is insulting to insinuate that they will have to come up an excuse such as ‘κάτι πολύ σοβαρό οικογενειακό’ (wtf?!) to account for their choices

νταξει ρε συ μαγισσα υπερεβαλε λιγο ο γιουεςμεντς

στην προσπαθεια του να πεισει τον κοσμακη να την κανει και να μην καθεται να περιμενει το μαννα αλλα δε μπειραζ,

οι σκοποι του μονο καλοι ηταν.

ξαναλεω αυτος δεν εχει να κερδισει κατι με το να πει εεεεεεεεεεε ξυπνατε 4-5 χρονια αναμονης ισον διαβασμα για τα usmleeee (1 χρ.) συν 1 χρονος οι αιτησεις συν ολοκληρη παθολογια στο αμερικα( 3χρ) με ολα στα οποια μεταφραζονται αυτα,

περισσοτερο να χασει εχει,παρα να κερδισει.

για καλο το λεει.οποτε μην τον παιρνετε με τις λεμονοκουπες.

τωρα σε ο,τι αφορα αυτα που γραψες,γραφτα πιο απλοικα νεξτ ταιμ,βαριεμαι ν ανοιγω λεξικα ρε συ

και να πεις οτι δεν την κατεχω την αγγλικη; :D

μ αρεσε παντως αυτο που ειπες

Ignoring your personal life, friends, and family in order to get to the top of your career is a sign of weakness, not strength.

παει πακετακι μ αυτο που λενε "pride is a weakness" ε;; :D

απ την αλλη αυτο που περιγραφεις ειναι ακρο! και προφανως δε μιλαμε γι αυτο,οσοι λεμε φυγετε εξω και μην περιμενετε το μαννα με 3 4 5 6 χρονια αναμονη

επισης μ αρεσε πολυ απ οσα ειπες,αυτο

Since when did the glory of medicine become the sole objective of training to be a doctor? I prefer being practical: one only has to be good enough to save lives, and greek trained doctors are ‘good enough’. Medicine is supposed to be a vocation and a calling, not an academic exercise.

αλλα και παλι πιανεις τ ακρα ρε συ.οσοι λεμε τραβατε εξω δεν το λεμε γιατι εξω θα παν να γινουν οι γιατρουδαρες να πουμε,

τραβατε εξω για να μη χανετε χρονο επαγγελματικα αρα κακα τα ψεματα και σε πολλους αλλους τομεις της ζωης σας,λεμε.

οσο τραβαει πισω κατι,τοσο δεν πας εσυ μπροστα!ειναι πολυ απλα τα πραματα.

και οταν αυτο που παει πισω ειναι τα επαγγελματικα,η επαγγελματικη σου αυτοδυναμια και η οικονομικη σου ανεξαρτησια,κακα τα ψεματα οι επιπτωσεις ειναι εμφανεις και σε ενα σωρο αλλες εκφανσεις της ζωης σου .

γιου σιι,πολλα πανε πακετο με την επαγγελματικη σου αυτοδυναμια και την οικονομικη σου ανεξαρτησια.

για να μη μιλησω ξεκαθαρα για την πνευματικη-συναισθηματικη μας αναπτυξη και εξελιξη που ειναι γεγονος οτι καθε φορα που κατι τραβαει πισω,τραβανε κι αυτα πισω,no matter what!

η στασιμοτητα ειναι πολυ υπουλο πραμα.

σας μιλαει η πειρα τωρα,οχι μαλακιες emcolgateemcolgate

θα μου πεις δεν ειμαι στασιμος κανω μεταπτυχιακο ενω περιμενω,μαθαινω ξενες γλωσσες.

και θα σου πω οκ,1.τις γλωσσες ο μπαμπας σου ειπαμε τις πληρωνει; emcolgate και 2.παρε και μια χρονικη παραταση(ετσι ειπαμε τη λενε θοδωρα; ) αν ειναι ετσι με το που ανοιξει η θεση σου,να χτυπησεις κι ενα διδακτορικο πριν αρχισεις μην πας ξυπολυτος στ αγκαθια emcolgate:anavwfwties:

τα παιδια που σπουδασαν εξω και ελειπαν για 6-7-8 χρονια παντως,τα καταλαβαινω που κλωτσανε στο ακουσμα ειδικοτητας εξω.ειναι κουραση.ασε που 7 χρονια κατα μεσο ορο εξω για τις προπτυχιακες συν 6 πες για την ειδικοτητα ειναι 13 και βαλε χρονια.ειναι πολλα.εφυγες μωρο και εισαι πλεον ενηλικας βαρβατος.ειναι ενα θεμα...ιν δατ κειζ σιγα μην επεστρεφες κιολας...

ενω κανα διχρονο να καλυψεις καμια αναμονη

η εστω καμια 5ετιουλα εξαετιουλα για μια ειδικοτητα,δεν ειν δα και τοσο μεγαλο πραμα,τη στιγμη που 4-5 χρονια ειναι η αναμονη σου κι εσυ εισαι μολις 25!

αυτο λεμε.

@katjavass

εσυ που ανοιξες το θεμα και λες-κατσε να θυμηθω πως το πες :D -"και μετα ανοιγει ενα ιατρειο σε Ελλαδα...και περιμενει...περιμενει...να μπει καποιος μεσα επειδη θα εντυπωσιαστει απ τιν ταμπελα του ειδικευθεις στα εξωτερικας??????"

κοιτα προφανως και ξαρταται τι εννοεις λεγοντας χειρουργικη ειδικοτητα.

αν εννοεις γενικος χειρουργος,μαλλον θα ναι πιο δυσκολα τα πραματα απ οτι αν εννοεις ΩΡΛ κ Οφθαλμιατρος.

οπως και να χει ομως,ειτε γενικος χειρουργος ειτε ωρλ γινεις,το θεμα το προσεγγιζεις ΛΑΘΟΣ απο την αρχη!!!!!!!!!!

αν εσυ ανοιξεις ενα ιατρειο και το μονο που θα κανεις ειναι να περιμενεις και να περιμενεις..........οπως λες

χωρις να κουνας την κωλαρα σου,λογικο ειναι να παρεις το μπουλο.

θελει ψαξιμο,θελει χωσιμο,θελει δικτυωση,θελει τρεχαλα κ αγχος,θελει το χρονο του μεχρι να πεις εστρωσε...

αλλα και ποιος λεει οτι κι αυτος που χει τελειωσει γενικη χειρρυρικη στο ελλαντα δεν θα πρεπει να ψαξει,να χωθει,να δικτυωθει,να τρεξει μετα το περας της ειδικοτητας του αν δεν εχει ηδη κανα μπαμπα-θειο-γαμπρο χειρουργο;

εκεινη η irene surgeon που εγραφε εδω παλια ,ελλαδα δεν εκανε ειδικοτητα;θυμαστε τι τραβαγε...!

ασε που ειναι εμφανες,οπως εχει χιλιοειπωθει,οτι το πραμα παει προς την ιδιωτικοποιηση,οποτε μεχρι να τελειωσουμε μεις,περισοστερο θα μετραει το ξερω παρα το εχω μπαρμπα στην κορωνη.

και ρε συ κατια η οπως σε λενε τεσπα,

γιατι το μονο που θιγεις ως προβλημα ειναι οτι στην περιπτωση που κανεις χειρουγικη ειδικοτητα θα ρθεις πισω ετοιμη για χειρουργεια αλλα θα σου λειπουν οι ασθενεις,

και δε σε προβληματιζει καθολου το οτι στην περιπτωση που κανεις χειρουργικη ειδικοτητα στην ελλαδα,δε θα ξερεις να χειρουργεις emcolgate emcolgate emcolgate emcolgate οποτε και να τους εχεις τους ασθενεις,δωρο αδωρο;;;;;;;;;;;; :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

χααααααααααααααααααααααααααααααχα ελατε,shoot me! ολοι οι ειδικευομενοι χειρουργικων ειδικοτητων εν ελλαδει τωρα emcolgate

τσιου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελλάδα... εξωτερικό...

εγώ ένα ξέρω...

οι πιο άχρηστοι κ ακατάρτιστοι ειδικευόμενοι είναι αυτοί που δε φροντίζουν για την κατάρτισή τους.

Νομίζω ότι σε κάποιες χώρες είναι πιο πιεστικό το σύστημα, υπάρχει περισσότερος έλεγχος-αξιολόγηση, πιο συχνά ίσως και δεν υπάρχει η επιλογή για το αν θα διαβάσω ως ειδικευόμενος ή όχι. Κι εμείς, όταν ειμασταν σε κλινικές με απαιτήσεις σε καθημερινή βάση, θεωρώ, διαβάζαμε περισσότερο κ είχαμε περισσότερες γνώσεις. Στην Ελλάδα, απλώς, κουτσά-στραβά, την παίρνει κ ο χαζος την ειδικότητά του.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι θα μας πάρει όλους η μπάλα κ θα επικρατησει η αποψη ότι ειδικότητα στο εξωτερικό είναι καλλίτερα. Οκ-δε μιλάω για μεγαλα κ αναγνωρισμενα ιδρυματα... ειδικότητα πχ στη Mayo Clinic είναι για γιατρούς με μεγαλους όρχεις και μαγκια τους... ειδικότητα στο Villabajo ή στο Villariba... εντάξει, χαλαρώστε... πάω και στο νοσοκομείο Αμαλιάδας και όλο κ κάτι θα μάθω κι εκεί αν θελήσω.

Επιπλέον, εκπαίδευση είναι συνδυασμός περιστατικών-διαβάσματος-ενημέρωσηςκ-ερεθισμάτων κι αν είσαι αυτό που λέμε highly motivated, θα το κυνηγησεις το θέμα. Θυμάμαι σε μεγάλες πανεπιστημιακές κλινικες τσακάλια ειδικευόμενους που όλο και κατι έκαναν (συνεδρια-workshops-σεμιναρια-βιβλια) και διπλα τους ζωα ειδικευομενοι του κλώτσου και του μπάτσου. Κάτι λεει αυτο...

Κι επιπλέον, δε μπορώ κι αυτή τη νοοτροπία του να θέλω να μπω βοηθός σε whipple από τον πρώτο χρόνο κ έτσι πχ αφορίζω τον πρώτο χρόνο ειδίκευσης επειδή ολο κήλες έβλεπα. Κάθε χρόνος ειδικευσης έχει κάποιο στόχο. Δε λέω ότι είναι μελετημένο αρκετά το σύστημα ειδικευσης, αλλά το ότι τα μικρα νοσοκομεία στην επαρχία δίνουν μόνο 1-2 χρόνια παθολογίας ή χειρουργικής κάτι λέει... αυτά,ισως, πρεπει να μάθει κανεις τον πρώτο-δευτερο χρόνο.

Αρα, θεωρώ, εν τέλει, ότι δεν είναι για λόγους εκπαιδευσης που βγαινουμε εξω. Ειναι καθαρά για λογους αναμονης. Και ειναι σεβαστό. Δε μπορώ όμως το παραμυθάκι του ότι εγώ εξω γίνομαι μεγάλος επιστημονας κ εσυ που θα κάνεις την ειδικότητά σου Ελλάδα θα είσαι γιατρουδακι. Θες να έχω εγω κομπλεξ? Μπορει. Προσωπικά, εχω εμπειρια εξωτερικού, ξερω ότι γι αυτο που θέλω να κανω δε θα το γλιτώσω, αλλά επιλέγω τα πρώτα χρόνια ειδικότητας κι αν αξιωθώ κι όλη την ειδικότητα να τα κάνω Ελλάδα.

Και τέλος, αναρωτηθήκατε, εσεις που μενετε επαρχία, πόσα από τα "μεγάλα ονόματα" γιατρών στην επαρχία είναι πραγματι καλοί γιατροί. Εμένα μου δίνεται καθημερινα η εντυπωση κ ενισχυεται καθε φορα, πως αυτοί που εχουν πελατεία είναι όσοι "παίζουν έξυπνα" από τότε που έκαναν αγροτικό στην περιοχή. Δυστυχώς, για τα πολλά παραδείγματα που έχω υποψιν μου, μιλαμε κ για συνεδελφους που μάλλον δεν είναι κ τόσο καλοι κ περισσοτερο γνωρίζουν τη διατιμηση με τα νεα σκευασματα παρα textbooks της ειδικότας τους. Θεωρώ, ότι στην επαρχία, μπορεί να είσαι καλος κ να σε φαει η μαρμαγκα ως ιδιωτη αν δεν εχεις δουλεψει στο δημόσιο αρκετο διαστημα μεχρι να σε γνωρισει ο κοσμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ.Τα πάντα είναι θέμα προσωπικής θέλησης και όρεξης για δουλειά.Αν δεν τρέξεις,πουθενά δεν πρόκειται να μάθεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλα ρε παιδια,δεν μου καθεται καλα να δεχτω πως πρπει να σηκωθω να φυγω απο την χωρα μου γιατι εδω τα πραγματα δεν πανε καλα...μην με παρεξηγησετε,δεν κρινω τις επιλογες του καθενα,ομως το βλεπω σαν να τους δινεις κατα καποιον τροπο την ικανοπιηση οτι νικησαν...

ενω με το να καθεσαι να τρως τα σκατα χωρις να αντιδρας,ενδεικτικα βλεπε παρατασεις τελευταια μερα στα αγροτικα,νομοι που κανουν ντου την ωρα που συ χωνευεις το πασχαλιατικο τσουρεκι,τρελληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη καθυστερηση σε διαδικαστικα ζητηματα που θα πρεπε δεδιομενης της καταστασης να κανονιζονται στο πιτς φυτιλι,μοναδικο προγραμμα εκπαιδευσης το "σκασε και κολυμπα",αναξιοκρατια το α και ω σε διορισμους στο δημοσιο και παει λεγοντας ειναι σαν παιρνεις κατα καποιο τροπο την ικανοποιηση οτι νικησες,ε?????!!!!!!!!!!!!

:lol:

ΣΩΣΤΟΣ Ο ΠΑΙΧΤΗΣ. :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλα ρε παιδια,δεν μου καθεται καλα να δεχτω πως πρπει να σηκωθω να φυγω απο την χωρα μου γιατι εδω τα πραγματα δεν πανε καλα...μην με παρεξηγησετε,δεν κρινω τις επιλογες του καθενα,ομως το βλεπω σαν να τους δινεις κατα καποιον τροπο την ικανοπιηση οτι νικησαν...

ενω με το να καθεσαι να τρως τα σκατα χωρις να αντιδρας,ενδεικτικα βλεπε παρατασεις τελευταια μερα στα αγροτικα,νομοι που κανουν ντου την ωρα που συ χωνευεις το πασχαλιατικο τσουρεκι,τρελληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη καθυστερηση σε διαδικαστικα ζητηματα που θα πρεπε δεδιομενης της καταστασης να κανονιζονται στο πιτς φυτιλι,μοναδικο προγραμμα εκπαιδευσης το "σκασε και κολυμπα",αναξιοκρατια το α και ω σε διορισμους στο δημοσιο και παει λεγοντας ειναι σαν παιρνεις κατα καποιο τροπο την ικανοποιηση οτι νικησες,ε?????!!!!!!!!!!!!

:lol:

ΣΩΣΤΟΣ Ο ΠΑΙΧΤΗΣ. :splaaaats:

Όχι ρε συ, δε νίκησε, αλλά τουλάχιστον την παλεύει... Όπως την παλεύει με άλλο τρόπο κι ο συνάδελφος στο εξωτερικό που και σε αυτόν λένε "σκάσε και κολύμπα" απλώς σε άλλη γλώσσα... Ναι, όλοι περιμένουν με ανοιχτά τα πόδια, εσένα, στην Ευρώπη ή στην Αμερική για να σε εκπαιδεύσουν... Είναι σαφές ότι είσαι υπέρμαχος της ειδικότητας στο εξωτερικό, σεβαστό, αλλά ενώ όλοι λέμε τη γνώμη μας εδώ μεσα μόνο εσύ σκίζεσαι... Χαλάρωσε, είσαι πολύ εριστική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για την εκπαίδευση...συγγνώμη που θα το πω...αλλά αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι η εκπαίδευση αποκτιέται μετά την ειδικότητα...

μεχρι τωρα αυτο που ακουγα στο γκριις,ηταν το παρε οπως να ναι το ταχιστο δυνατο το πτυχιο,γιατρος ουτως η αλλως γινεσαι στην εδικοτητα

πλεον η ατακα απ ο,τι βλεπω εχει εξελιχθει

γιατρος γινεσαι μετα την ειδικοτητα!

χαχχαχαχαχαχα

αααααλιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και τρισαλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι στους ασθενεις,λεω γω!

ωχ θε μου θε μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε μια παθολογικη ειδικοτητα η εδραιωση ειναι σαφως ευκολοτερη,διοτι τα περισσοτερα περιστατικα που καλειται ν διαγνωσει δν ειναι επικινδυνα για την ζωη και ετσι τον εμπιστευονται ευκολοτερα οι ασθενεις.

Μολις πριν απο ενα τετραμηνο πηρα το πτυχιο και ισως η ιατρικη πραγματικοτητα ειναι κατι που δεν γνωριζω αρκετα,σιγουρα ομως γνωριζω απο τροπους και συναδελφικοτητα κατι που εσυ αγνοεις...

Αρχικά νόμιζα είναι κάνα πρωτοετό κ λέει π..ριές απο αυτά που βλέπει στα scrubs!

Αλλά μετά με έστειλε όταν ξεφούρνισε ότι έχει κ πτυχίο!!

Απο πού το πήρες αυτό το πτυχίο καμάρι μου? Αυτό μόνο πες μου τέλος!

Γιατί η ατάκα που ξεφούρνισες δεν επιτέπεται απο κανέναν που έχει περάσει έστω κ απ' έξω απο ιατρική σχολή, let alone να έχει κ πτυχίο!!

Και ερωτώ, αν αύριο μεθαύριο στην κλινική του Sleepwalker πέσει ένα τέτοιο τζιμάνι να κάνει ειδικότητα, γιατί να τον εκπαιδεύσει? Γιατί να διακινδυνεύσει την υγεία των ασθενών του, την φήμη του ιδίου κ της κλινικής του για να εκπαιδεύσει ένα τζιμάνι που έχει μαύρα μεσάνυχτα κ απλά έβαλε τα χαρτιά του στην λίστα?

Για να δώ απόψεις..

ΥΓ Ο Sleepwalker επελέχθη σαν ο καλλίτερος εν δυνάμει programme director από τα μέλη του φόρουμ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ρε συ, δε νίκησε, αλλά τουλάχιστον την παλεύει... Όπως την παλεύει με άλλο τρόπο κι ο συνάδελφος στο εξωτερικό που και σε αυτόν λένε "σκάσε και κολύμπα" απλώς σε άλλη γλώσσα... Ναι, όλοι περιμένουν με ανοιχτά τα πόδια, εσένα, στην Ευρώπη ή στην Αμερική για να σε εκπαιδεύσουν... Είναι σαφές ότι είσαι υπέρμαχος της ειδικότητας στο εξωτερικό, σεβαστό, αλλά ενώ όλοι λέμε τη γνώμη μας εδώ μεσα μόνο εσύ σκίζεσαι... Χαλάρωσε, είσαι πολύ εριστική...

ποια παλεεεεεευει μωρε

αν παλευε θα διεκδικουσε

βλεπεις κανεναν εσυ γυρω σου να διεκδικει;;;;;;;;;

κι οταν λεμε διεκδικηση δεν εννοουμε βουταω μες στα σκατα ως εχουν και προσπαθω να κολυμπησω επειδη ξερω καλο κολυμπι κι επειδη εχω καλη φυσικη κατασταση,

διεκδικω σημαινει προσπαθω να ξεβρωμισω τα σκατα! να μην ειμαι μες στα σκατα πλεον!!!!!!

κατα δευτερον,δυστυχως ειναι εμφανες απο ωρα το που παει η συζητηση!

δε βλεπετε πoιο ειναι το ζητουμενο,πρακτικα το γυρνατε παλι το θεμα στο ποιος θα την εχει μεγαλυτερη!

ελληνικη μαλακυνση κλασικη στα χρονικα κι αγιατρευτη ανα τους αιωνες!!!

ε οχι λοιπον δεν ειναι το θεμα μας αυτο.εσεις το πατε εκει λογω κομπλεξ.

ειναι εμφανης η θεση μου στα προηγουμενα ποστ.αν τσιμπας το δεντρο και χανεις το δασος,δικο σου το προβλημα.

λες κι εγω εχω κανενα προσωπικο οφελος η ο μεντς η ο ορθο η οποιος υποστηριζει τη φευγα για το αν εσυ θα κατσεις στη γελλας του 2000 η αν θα βγεις εξω!!

λες κι εχω εγω η ο μεντς η οποιοσδηποτε που υποστηριζει ειδικοτητα εξω,κανα προσωπικο οφελος αν εσυ θα εχεις τον τιτλο ειδικοτητας στα χερια σου μια ωρα αρχιτερα!!

ανταγωνιστικα βλεποντας το,κανονικα θα πρεπε να σου λεω παρατα την ιατρικη!οχι do it the way you finish the earliest possible και με την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση!

αλλα που να δειτε.το μονο που χες να προβαλεις ως επιχειρημα ειναι οτι οπου και να ναι καποιος,αν διαβασει θα βγει καλος γιατρος.ε δεν ειναι απαραιτητα ετσι σε πολλα πραματα.λυπαμαι που στο λεω.

και κυριως πολιτισμος κι εκσυγχρονισμος σημαινει να παιρνεις κατι με τον ευκολοτερο δυνατο τροπο οχι να πολεμας για τα αυτονοητα πραματα.

και στην ελλαδα ο ειδικευομενος καλειται να πολεμησει μερα νυχτα για τα αυτονοητα.ουτε βαμβακια και γαντια δεν εχετε το κερατο μου μεσα!

ασε που το θεμα χρονος,το οποιο ειναι το δικο μας κυριο επιχειρημα και η ουσια των οσων λεμε,ουτε καν το αγγιξες!

και πως να το αγγιξεις!τι να πεις emquestion emquestion οτι μενω ελλαδα και προσευχομαι στη θεα τυχη να ανοιξει η θεση μου νωριτερα;

αιντε γεια.

οσο για τα ανοιχτα ποδια μην ορκιζεσαι κιολας οτι δε με περιμενουν!

βλεπεις οσο φοβασαι και δειλιαζεις θα βλεπεις τοιχους μπροστα σου.

εγω που λεω δε γαμιεται μια ψυχη που ναι να βγει ας βγει και που τολμησα μες στην τρελλα και την καλη χαρα,εχω 4 ποδια αυτη τη στιγμη να με περιμενουν χωρις καν να χω πτυχιο στα χερια.διαλεγω και παιρνω ποιον απ τους 2 δρομους θελω.

ο τολμων νικα!μην το ξεχνας ποτε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε μια παθολογικη ειδικοτητα η εδραιωση ειναι σαφως ευκολοτερη,διοτι τα περισσοτερα περιστατικα που καλειται ν διαγνωσει δν ειναι επικινδυνα για την ζωη και ετσι τον εμπιστευονται ευκολοτερα οι ασθενεις.

Μολις πριν απο ενα τετραμηνο πηρα το πτυχιο και ισως η ιατρικη πραγματικοτητα ειναι κατι που δεν γνωριζω αρκετα,σιγουρα ομως γνωριζω απο τροπους και συναδελφικοτητα κατι που εσυ αγνοεις...

Αρχικά νόμιζα είναι κάνα πρωτοετό κ λέει π..ριές απο αυτά που βλέπει στα scrubs!

Αλλά μετά με έστειλε όταν ξεφούρνισε ότι έχει κ πτυχίο!!

Απο πού το πήρες αυτό το πτυχίο καμάρι μου? Αυτό μόνο πες μου τέλος!

Γιατί η ατάκα που ξεφούρνισες δεν επιτέπεται απο κανέναν που έχει περάσει έστω κ απ' έξω απο ιατρική σχολή, let alone να έχει κ πτυχίο!!

Και ερωτώ, αν αύριο μεθαύριο στην κλινική του Sleepwalker πέσει ένα τέτοιο τζιμάνι να κάνει ειδικότητα, γιατί να τον εκπαιδεύσει? Γιατί να διακινδυνεύσει την υγεία των ασθενών του, την φήμη του ιδίου κ της κλινικής του για να εκπαιδεύσει ένα τζιμάνι που έχει μαύρα μεσάνυχτα κ απλά έβαλε τα χαρτιά του στην λίστα?

Για να δώ απόψεις..

Προφανως δεν καταλαβες τι εννοω και με παρεξηγησες..θα θεωρησες οτι θελησα να υποτιμησω το εργο των παθολογων,λαθος σου!

Α!Σε δινω τα θερμα μου συγχαρητηρια διοτι μπορεις να κρινεις το ΙQ συναδελφων σου απο τα ποστ τους...αδικεισαι!!!

Επειδη δεν θελω να ερθει το τελος σου δεν θα σε απαντησω απο πηρα το πτυχιο μου,ενα βραδυ αυπνιας διερωτωμενος το απο που το αξιζεις!

Εξαλλου τα τζιμανια τα βγαζουν παντα περα.. ;)

υγ:κατι σχετικα με θεμα του τοπικ εχεις να πεις θα με ενδιεφερε η αποψη σου! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω που μου θυμιζετε οτι ξερετε καλυτερα απο μενα αν και σε ποιο βαθμο παλευω,διεκδικω και τα λοιπα...

shlia and friend... δεν ισχυριστηκα οτι με το να μεινεις ελλαδα "νικησες".ειπα μια αποψη,μπορει να ειναι λαθος,δικαιωμα μου ομως.ο καθενας κανει τις επιλογες του.δεν θα του πουμε εμεις να κατσει η να φυγει.μεγαλο παιδι ειναι,ενηλικας,ας αποφασισει μονος του.εμεις λεμε τι πιστευουμε,με βαση δηλαδη τις εμπειριες μας,τις επιθυμιες και τις αναγκες μας.

επιμενω οτι οποια αποφαση και να παρεις,εχει συν και πλην.οπως προειπα,ζυγισε τα καλα πριν αποφασισεις και οτι καλυτερο τελικα οπου και να πας/μεινεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατα δευτερον,δυστυχως ειναι εμφανες απο ωρα το που παει η συζητηση!

δε βλεπετε πoιο ειναι το ζητουμενο,πρακτικα το γυρνατε παλι το θεμα στο ποιος θα την εχει μεγαλυτερη!

δεν υπάρχει συζήτηση για αυτό το θέμα.οι Έλληνες την έχουμε μεγαλύτερη..τη μύτη.ειδικά όταν είσαι έξω η "αρχαία ελληνική φάτσα" με το μεγάλο κούτελο,έντονο βλέμμα και ιδιαίτερη μύτη είναι χαρακτηριστική.(αναφέρεται μάλιστα ώς μακεδονική φάτσα)

κατά τα άλλα επειδή όλα τα πράγματα έχουν πολλούς τρόπους να τα βλέπεις, η επιλογή ελλάδας ή εξωτερικού είναι τόσο προσωπική...

επίπεδο ζωής για άλλον είναι στην Ελλάδα και για άλλον δεν υφίσταται..το που θα μείνεις για τουλάχιστον 5 χρόνια δεν μπορεί να είναι μια απόφαση βασισμένη μονο σε επαγγελματικά κριτήρια αλλά και σε προσωπικά, κοινωνικά κτλ. Δουλεύεις 8? ώρες..μα ζείς τις υπόλοιπες 16.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοειται πως ο καθενας θα παρει την δικη του αποφαση συμφωνα με τα δικα του στανταρ,τα υπερ και τα κατα οπως αυτος θα τα εχει ζυγισει και δει οτι τον συμφερει.

Το θεμα του εκκινητη του τοπικ ομως ειναι αν οι διασυνδεσεις και το ολο κυκλωμα αποτελει ενα αξιολογο κινητρο του να κανεις ειδικοτητα σε ελλαδα η οχι?

Μυθος ή πραγματικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ Ο Sleepwalker επελέχθη σαν ο καλλίτερος εν δυνάμει programme director από τα μέλη του φόρουμ :)

προφανώς αποδέχομαι τον τίτλο και τη θέση :)

όπως είπε και γνωστός στον Cadaver διευθυντής χειρουργικής κλινικής, "το σύστημα είναι τέτοιο που αν μου ρθει άτομο χωρίς χέρια για να κάνει ειδικότητα είμαι υποχρεωμένος να τον εκπαιδεύσω" :)

Βέβαια για να μην αδικούμε και τον katjavass (του οποίου την αποψη συμμερίζομαι) να πω ότι ο μεγάλος δάσκαλος της παθολογίας Γαρδίκας στο βιβλίο του, επικαλούμενος δις μια μεγάλη μελέτη του εξωτερικού της δεκαετίας του '80 αναφέρει ότι στατιστικά το 95% των ασθενών που προσέρχονται σε ένα παθολογικό ΤΕΠ δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ οργανικό πρόβλημα.

Αν όμως ρωτήσεις έναν ειδικευόμενο παθολογίας σε κλινική με >40 κλίνες θα σου πει ότι βλέπει ένα arrest σχεδόν σε κάθε εφημερία (εσωτερική ή μη).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι ρε συ, δε νίκησε, αλλά τουλάχιστον την παλεύει... Όπως την παλεύει με άλλο τρόπο κι ο συνάδελφος στο εξωτερικό που και σε αυτόν λένε "σκάσε και κολύμπα" απλώς σε άλλη γλώσσα... Ναι, όλοι περιμένουν με ανοιχτά τα πόδια, εσένα, στην Ευρώπη ή στην Αμερική για να σε εκπαιδεύσουν... Είναι σαφές ότι είσαι υπέρμαχος της ειδικότητας στο εξωτερικό, σεβαστό, αλλά ενώ όλοι λέμε τη γνώμη μας εδώ μεσα μόνο εσύ σκίζεσαι... Χαλάρωσε, είσαι πολύ εριστική...

ποια παλεεεεεευει μωρε

αν παλευε θα διεκδικουσε

βλεπεις κανεναν εσυ γυρω σου να διεκδικει;;;;;;;;;

κι οταν λεμε διεκδικηση δεν εννοουμε βουταω μες στα σκατα ως εχουν και προσπαθω να κολυμπησω επειδη ξερω καλο κολυμπι κι επειδη εχω καλη φυσικη κατασταση,

διεκδικω σημαινει προσπαθω να ξεβρωμισω τα σκατα! να μην ειμαι μες στα σκατα πλεον!!!!!!

κατα δευτερον,δυστυχως ειναι εμφανες απο ωρα το που παει η συζητηση!

δε βλεπετε πoιο ειναι το ζητουμενο,πρακτικα το γυρνατε παλι το θεμα στο ποιος θα την εχει μεγαλυτερη!

ελληνικη μαλακυνση κλασικη στα χρονικα κι αγιατρευτη ανα τους αιωνες!!!

ε οχι λοιπον δεν ειναι το θεμα μας αυτο.εσεις το πατε εκει λογω κομπλεξ.

ειναι εμφανης η θεση μου στα προηγουμενα ποστ.αν τσιμπας το δεντρο και χανεις το δασος,δικο σου το προβλημα.

λες κι εγω εχω κανενα προσωπικο οφελος η ο μεντς η ο ορθο η οποιος υποστηριζει τη φευγα για το αν εσυ θα κατσεις στη γελλας του 2000 η αν θα βγεις εξω!!

λες κι εχω εγω η ο μεντς η οποιοσδηποτε που υποστηριζει ειδικοτητα εξω,κανα προσωπικο οφελος αν εσυ θα εχεις τον τιτλο ειδικοτητας στα χερια σου μια ωρα αρχιτερα!!

ανταγωνιστικα βλεποντας το,κανονικα θα πρεπε να σου λεω παρατα την ιατρικη!οχι do it the way you finish the earliest possible και με την καλυτερη δυνατη εκπαιδευση!

αλλα που να δειτε.το μονο που χες να προβαλεις ως επιχειρημα ειναι οτι οπου και να ναι καποιος,αν διαβασει θα βγει καλος γιατρος.ε δεν ειναι απαραιτητα ετσι σε πολλα πραματα.λυπαμαι που στο λεω.

και κυριως πολιτισμος κι εκσυγχρονισμος σημαινει να παιρνεις κατι με τον ευκολοτερο δυνατο τροπο οχι να πολεμας για τα αυτονοητα πραματα.

και στην ελλαδα ο ειδικευομενος καλειται να πολεμησει μερα νυχτα για τα αυτονοητα.ουτε βαμβακια και γαντια δεν εχετε το κερατο μου μεσα!

ασε που το θεμα χρονος,το οποιο ειναι το δικο μας κυριο επιχειρημα και η ουσια των οσων λεμε,ουτε καν το αγγιξες!

και πως να το αγγιξεις!τι να πεις emquestion emquestion οτι μενω ελλαδα και προσευχομαι στη θεα τυχη να ανοιξει η θεση μου νωριτερα;

αιντε γεια.

οσο για τα ανοιχτα ποδια μην ορκιζεσαι κιολας οτι δε με περιμενουν!

βλεπεις οσο φοβασαι και δειλιαζεις θα βλεπεις τοιχους μπροστα σου.

εγω που λεω δε γαμιεται μια ψυχη που ναι να βγει ας βγει και που τολμησα μες στην τρελλα και την καλη χαρα,εχω 4 ποδια αυτη τη στιγμη να με περιμενουν χωρις καν να χω πτυχιο στα χερια.διαλεγω και παιρνω ποιον απ τους 2 δρομους θελω.

ο τολμων νικα!μην το ξεχνας ποτε

1.Εγώ σου λέω ότι είσαι εριστική χωρίς λόγο. Καταλάβαμε τη θέση σου.Αλλά δεν είναι ανάγκη να "τη λες" σε όποιον συνάδελφο τυχαίνει να έχει διαφορετική γνώμη και γουστάρει να μείνει Ελλάδα.

2.Μίλησα για το κόμπλεξ του κάθε συναδέλφου που επιστρέφει Ελλάδα για γιορτές και ξαφνικά θυμάται να μας εξιστορήσει πόσο Dr House είναι κάθε μέρα στο νοσοκομείο του και πόσο χάλι είναι στην Ελλάδα χωρίς να έχει περάσει την αντίστοιχη φάση σε ελληνικό νοσοκομείο για να μπορεί να συγκρίνει, τουλάχιστον. Επιπλέον, έβαλα την παράμετρο "Θες να έχω εγώ κόμπλεξ?" αλλά και πάλι σου εξήγησα πως προσωπικά δε φοβήθηκα, "βγήκα" 'εξω και συνειδητά επιλέγω Ελλάδα, για προσωπικούς λόγους.

3.Πιστεύω ακράδαντα ότι για να γίνεις καλός γιατρός προυποθέτει όχι μόνο να διαβάσεις (όπως νομίζεις εσφαλμενα ότι έγραψα) αλλά να προσπαθήσεις πολύ. Ναι, πιστεύω στην προσωπική προσπάθεια και λυπάμαι δε θα μου αλλαξεις γνώμη. Με αυτό πορεύομαι.

4.Το θεωρώ μεγάλη προσωπική ευτυχία να σε περιμένει κάποιος (ή να περιμένεις κάποιον-ανάλογα με το φύλο) με ανοικτά τα πόδια. Σου εύχομαι ολόψυχα να σου συμβαίνει ή να σου συμβει στο μέλλον.

5. Εαν διάβαζες ότι έγραψα πριν απαντησεις εν θερμώ, θα έβλεπες ότι το χρόνο αναμονής τον βάζω ως μοναδική και πρώτη παράμετρο για να επιλέξει να φύγει κάποιος στο εξωτερικό για ειδικότητα. Πρότεινα απλώς ενα επιχειρημα για να υποστηρίξω αυτό που πιστευω, ότι δηλαδη αν μπαιναμε γρηγορα για ειδικότητα Ελλαδα, σιγά μην αφήναμε οικογενεια-φιλους-γκομενους κ παραλίες. Μόνη εξαιρεση, τόνισα, καποια διακεκριμένα ιδρυματα και καποιοι συναδελφοι με μεγαλες προοπτικες.

6.Νομίζω ότι το προβλημά σου είναι ότι δεν εχεις πτυχίο στα χέρια. Αν είσαι μικρή σε ηλικία, είσαι απλώς όπως ο μικρος πριγκηπας σου, στον κόσμο σου και κάτσε λίγο ακόμη εκει, όσο σε πάιρνει κ πέρνα καλά. Σοβαρα το λεώ. Αν είσαι μεγάλη, ναι, δε σε παίρνει να βγαλεις λεφτα στα 40 σου, οπότε χτύπα ένα εξωτερικό και "σκάσε και κολύμπα" σε ξένα νερά. No problem.Μια θεση αναμονής λιγότερη.

7."ελληνικη μαλακυνση κλασικη στα χρονικα κι αγιατρευτη ανα τους αιωνες!!!"... τα λόγια είναι περιττά. Απαντάς χωρίς να διαβάζεις. Σου ξανατονίζω, είσαι εριστική χωρίς λόγο. Με τρελαινει, πραγματικά, που μιλάς και για πολιτισμό παρακάτω.

Φιλικά, καλό σου πτυχίο-αυτομόληση-ειδικότητα. Μπορεί να σε πετύχω έξω αν θα πάω για εξειδίκευση (αν με πάρουν-εγω δεν είμαι κ τόσο σίγουρη για το πόσα ζευγαρια πόδια θα ανοίξουν για εμενα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Ελλάδα τα κακώς κείμενα είναι πολλά. Όσοι σπουδάσαμε εδώ, τα είδαμε σαν φοιτητές στα κλινικά rotations (γιατί έχουμε κι εμείς rotations, δεν έχουν μόνο στο εξωτερικό!). Όσοι ήρθαν απ' έξω, τα ζουν στα κέντρα υγείας παίρνοντας αγροτικό και μετέπειτα στην ειδικότητα.

Όσοι μπορούν να συμβιβαστούν με αυτά τα κακώς κείμενα σαν ειδικευόμενοι και να παλέψουν όσο μπορούν, καθώς δεν μπορούν ή δε θέλουν να ξεβολευτούν, μένουν Ελλάδα.

Όσοι δεν αντέχουν την προχειρότητα της εκπαίδευσης, τους κακούς επιμελητές, τους κακούς συναδέλφους κλπ, φεύγουν αναζητώντας κάτι καλύτερο στο εξωτερικό. Αν το βρουν, το επόμενο θέμα που μένει να αντιμετωπιστεί είναι η ζωή στο εξωτερικό γενικότερα.

Διότι εκεί, στο μαγευτικό Εξωτερικό το κοντέρ μηδενίζεται και ξεκινά κανείς μόνος από την αρχή...

Στην τελική, νομίζω πως το σωστό ερώτημα δεν είναι 'η ειδικότητα στο εξωτερικό είναι καλύτερη σε σχέση με την Ελλάδα;'

Το ουσιαστικό ερώτημα είναι: 'η ειδικότητα στο εξωτερικό είναι καλή για τον καθένα από μας;'

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω που μου θυμιζετε οτι ξερετε καλυτερα απο μενα αν και σε ποιο βαθμο παλευω,διεκδικω και τα λοιπα...

shlia and friend... δεν ισχυριστηκα οτι με το να μεινεις ελλαδα "νικησες".ειπα μια αποψη,μπορει να ειναι λαθος,δικαιωμα μου ομως.ο καθενας κανει τις επιλογες του.δεν θα του πουμε εμεις να κατσει η να φυγει.μεγαλο παιδι ειναι,ενηλικας,ας αποφασισει μονος του.εμεις λεμε τι πιστευουμε,με βαση δηλαδη τις εμπειριες μας,τις επιθυμιες και τις αναγκες μας.

επιμενω οτι οποια αποφαση και να παρεις,εχει συν και πλην.οπως προειπα,ζυγισε τα καλα πριν αποφασισεις και οτι καλυτερο τελικα οπου και να πας/μεινεις

ξενος δεν ειν προσωπικο το θεμα καλε μου!

και μακαρι να διεκδικεις οπως λες

και σου υποκλινομαι κιολας ανετοτατα αν οντως δικεδικεις

απλως διαβαζω διαφορα και τα βρισκω αφορμη να πω αυτα που θελω κι εχω γενικοτερα μαζεμενα και τα οποια δε μπορειτε να μου πειτε οτι ειναι παπαρες γιατι δεν ειναι.

δεν ειναι προσωπικο το θεμα με κανενα.

δεχομαι οτι ειμαι λιγο υπερβολικη στο εκφραζεσθαι γενικοτερα :rolleyes: αλλα μεχρι εκει.

αν δεις τα ποστ μου σ αυτο το τοπικ με εξαιρεση ενα ισοπεδωτικο αστειακι περι ειδικευσης χειρουργων εν ελλαδει,

θα δεις οτι δεν εχω υποβαθμισει στο ελαχιστο καμια πλευρα .απεναντιας κατανοω.

αλλο ειναι το ζητουμενο μου.

τεσπα,

τα ιδια πανεταλκη μου τα ιδια παντελη μου.οποιος ηταν να καταλαβει καταλαβε.

χαιρετουρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχικά νόμιζα είναι κάνα πρωτοετό κ λέει π..ριές απο αυτά που βλέπει στα scrubs!

Αλλά μετά με έστειλε όταν ξεφούρνισε ότι έχει κ πτυχίο!!

Απο πού το πήρες αυτό το πτυχίο καμάρι μου? Αυτό μόνο πες μου τέλος!

Γιατί η ατάκα που ξεφούρνισες δεν επιτέπεται απο κανέναν που έχει περάσει έστω κ απ' έξω απο ιατρική σχολή, let alone να έχει κ πτυχίο!!

Και ερωτώ, αν αύριο μεθαύριο στην κλινική του Sleepwalker πέσει ένα τέτοιο τζιμάνι να κάνει ειδικότητα, γιατί να τον εκπαιδεύσει? Γιατί να διακινδυνεύσει την υγεία των ασθενών του, την φήμη του ιδίου κ της κλινικής του για να εκπαιδεύσει ένα τζιμάνι που έχει μαύρα μεσάνυχτα κ απλά έβαλε τα χαρτιά του στην λίστα?

Για να δώ απόψεις..

Λοιπον φιλε μου αφου ζητησες αποψεις θα σου πω τη δικη μου!

1. το θεωρω απαραδεχτο να επιτιθεσαι σε συναδελφο (ποσο μαλλον σε φορουμ που σκοπο δεν εχει να αποκαλυψει χαρακτηρες αλλα να μοιρασει πληροφοριες)

2. οταν αποκτήσεις τη δική σου κλινική τότε μπορεις να προσλαβεις οποιον θελεις γιατι μαλλον εχεις ταλεντο στο να αξιολογεις πτυχια και γιατρους

3. σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι το δικο μου ή το δικο σου πτυχιο είναι ανωτερο από αυτό της katiavass άλλωστε πολλοί από μας ξέρουν φοιτητές που πήραν πτυχιο με άριστα και δεν ξέρουν πως γίνεται μια φλεβοκέντηση...

4. Δεν σε είδα να σχολιάζεις τον συνάδελφο που διέγνωσε ΑΙDS σε τρεις ασθενεις στο αγροτικό του.....! Θα ήθελα να το μάθω κι εγω γιατί μάλλον θα γνωρίζει καμιά νέα επαναστατι΄κή μέθοδο που δεν εφαρμόζεται ακόμα στο Κεντρο Αναφοράς για τη νόσο στο Α.Π.Θ.

Αυτά είχα να πω και πραγματικά δεν έχω καμία διάθεση για προσωπική αντιπαράθεση! Άλλωστε αν θες να κάνεις κάτι χρήσιμο μάλλον καλύτερα να ασχοληθείς με το τοπικ και άσε τις αξιολογήσεις πτυχίων και νοημοσύνης για τους ανθρώπους που πληρώνονται γιαυτό.

Αυτά και πολλά άλλα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον φιλε μου αφου ζητησες αποψεις θα σου πω τη δικη μου!

Είναι γνωστό ότι οι απόψεις είναι σαν τους κώλους - όλοι έχουν απο μία.

Η δική σου έτυχε να είναι και του κώλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν το ελλαντα προσφερε εναρξη ειδικοτητας σχετικα αμεσα μετα το πτυχιο,ικανοποιητικα λεφτα κατα την ειδικοτητα(με τις ιδιες τραγικες συνθηκες εκπαιδευσης) και καλα λεφτα μετα την ειδικοτητα,αναθεμα αν θα μετρουσε μερικες σελιδες η ενοτητα ειδικοτητα στο εξωτερικο :)

Για την ακριβεια και μονο αμεση εναρξη ειδικοτητας να προσφερε,εφτανε για να παει στ αζητητα η ενοτητα emcolgate

5. Εαν διάβαζες ότι έγραψα πριν απαντησεις εν θερμώ, θα έβλεπες ότι το χρόνο αναμονής τον βάζω ως μοναδική και πρώτη παράμετρο για να επιλέξει να φύγει κάποιος στο εξωτερικό για ειδικότητα. Πρότεινα απλώς ενα επιχειρημα για να υποστηρίξω αυτό που πιστευω, ότι δηλαδη αν μπαιναμε γρηγορα για ειδικότητα Ελλαδα, σιγά μην αφήναμε οικογενεια-φιλους-γκομενους κ παραλίες. Μόνη εξαιρεση, τόνισα, καποια διακεκριμένα ιδρυματα και καποιοι συναδελφοι με μεγαλες προοπτικες.

κι εσυ αν μπορουσες να διαβασεις αντικειμενικα τα οσα εγραψα,θα εβλεπες οτι πρακτικα δεν τη λεω σε κανενα.αλλο ειναι το ζητουμενο μου.

επισης θα βλεπες οτι εχω πριν απο σενα πει οτι αν δεν υπηρχε αναμονη,ακομη κι αν εκπαιδευση,λεφτα και λοιπα παρατραγουδα εξακολουθουσαν να ειναι τα ιδια,εννοειται! οτι θα χε παει στ αζητητα η ενοτητα ειδικοτητα στο εξωτερικο,κοινως δε μας χωριζουν και πολλα

σε ο,τι αφορα το εριστικη που μου προσαπτεις,εσυ εκλαμβανεις τον τροπο μου ετσι,εγω δεν τον εκλαμβανω ετσι,σορι κιολας :D .το μονο που δεχομαι ειναι οτι ειμαι περαν του δεοντος εκφραστικη κι αυτο ακριβως ειναι που παρερμηνευεις κι εσυ και διαφοροι αλλοι.

ουτε προσβαλα ουτε υποβαθμισα κανεναν.

εκτος βεβαια αν η καυστικοτητα λεγεται πλεον εριστικη διαθεση και δεν το χω παρει χαμπαρι.

6.Νομίζω ότι το προβλημά σου είναι ότι δεν εχεις πτυχίο στα χέρια. Αν είσαι μικρή σε ηλικία, είσαι απλώς όπως ο μικρος πριγκηπας σου, στον κόσμο σου και κάτσε λίγο ακόμη εκει,Σοβαρα το λεώ.

Αν είσαι μεγάλη, ναι, δε σε παίρνει να βγαλεις λεφτα στα 40 σου, οπότε χτύπα ένα εξωτερικό και "σκάσε και κολύμπα" σου αρεσε βλεπω το "σκασε και κολυμπα"σε ξένα νερά. No problem.Μια θεση αναμονής λιγότερη.

το "σκασε και κολυμπα",το μοναδικο εν ισχυ προγραμμα εκπαιδευσης στην ελλαδα,βλεπω σου μεινε ε;;; :D

Τα λεει ολα,πως να μη σου μεινει emcolgate:)

μικρη,μεγαλη η μικρομέγαλο,εγω καλο μου 6-7 χρονια πισω για λογους αλλων κι οχι δικους μου!,δε θα πηγαινα και δε θα παω με τιποτα.

ας πατε οσοι θα προτιμηστε την ασφαλεια του οικειου...,τις παραλιες και την "καθημερινη επαφη" με τους αγαπημενους σας,δε χρειαζεται να παμε ολοι παρεα.

και κατι που δεν ξερω αν εχεις αντιληφθει,ειναι οτι εννοειται οτι το ονοματακι μου θα ποζαρει στη λιστα αναμονης μαζι σας,ολο αυτον τον καιρο,εκτος κι αν εχω τελειωσει μεχρι τοτε :D .η χωρα μου μ αγαπαει emcolgate ,βλεπεις,μου προσφερει την ασφαλεια emcolgate να κραταω καβαντζα σε οριζοντα δεκαετιας :splaaaats:

καβαντζα απεριοριστου χρονου για την ακριβεια,μιλαμε για μεγαλη αγαπη οχι μαλακιες :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον φιλε μου αφου ζητησες αποψεις θα σου πω τη δικη μου!

Είναι γνωστό ότι οι απόψεις είναι σαν τους κώλους - όλοι έχουν απο μία.

Η δική σου έτυχε να είναι και του κώλου.

Αν θυμαμαι καλα εσυ ζητησες να ακουσεις αποψεις και τωρα τις απαξιεις επειδη δεν σε συμφερει!!

Τι ωραια παντως να εισαι ανικανος να επιχειρηματολογησεις και το λεξιλογιο σου να επικεντρωνεται μονο σε κωλους!!!

Αυτο που κανεις παντως ειναι αδικο...αλλα καταλαβαινω επειδη στην ειπε για τα καλα ο ανεστηςκαβαλα και προφανως ο δικη σου αποψη-κωλος ειναι αξια μονο για χεσιμο!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Σηλια

Καλά ρε κοπελιά, αναμονή, αναξιοκρατία, "σκασε κ κολυμπα",παρατάσεις κοκ παλεύονται... εσύ δεν παλεύεσαι...δεν είσαι περαν του δεοντος εκφραστική, είσαι προσβλητική και γενικά και σε προσωπικό επίπεδο και το προσέξαμε κ εγώ κ διάφοροι άλλοι όπως λες...

Αντε, καλή καρδιά... κακώς ασχολήθηκα...δε δειχνεις να καταλαβαίνεις τι σημαίνει προσωπική επιλογη προτεραιοτητων, αυτό που λένε όλοι στα ποστ τους εδώ μεσα. Ευχομαι να σου πανε όλα όπως τα σχεδιάζεις... πραγματικά το ευχομαι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6.Νομίζω ότι το προβλημά σου είναι ότι δεν εχεις πτυχίο στα χέρια. Αν είσαι μικρή σε ηλικία, είσαι απλώς όπως ο μικρος πριγκηπας σου, στον κόσμο σου και κάτσε λίγο ακόμη εκει, όσο σε πάιρνει κ πέρνα καλά. Σοβαρα το λεώ. Αν είσαι μεγάλη, ναι, δε σε παίρνει να βγαλεις λεφτα στα 40 σου, οπότε χτύπα ένα εξωτερικό και "σκάσε και κολύμπα" σε ξένα νερά. No problem.Μια θεση αναμονής λιγότερη.

Κάνεις λάθος. Έχω την εντύπωση ότι ο λόγος για τον οποίον η shlia μας ζαλίζει τον δεξιό όρχι (αυτόν που βρίσκεται ψηλότερα) για μήνες σε θέματα ειδικότητας στο εξωτερικό με τα ατέλειωτα, ασυνάρτητα και δυσανάγνωστα posts της, είναι το ότι προσπαθεί να πείσει όσο το δυνατόν περισσότερους να φύγουν μήπως και βρεί πιο γρήγορα θέση στην μοναδική χώρα της υφηλίου που θα μπορούσε να κάνει ειδικότητα. Ιδιοφυΐα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.