Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ VS ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


anestiskavala

Recommended Posts

Σήλια, εσύ πόσο καιρό έχεις μείνει έξω και έχεις κάνει και τη σύγκριση; Απλή απορία.

Δε θεοποιώ την Ελλάδα έναντι κάποιας άλλης χώρας. Αντιθέτως, σε πολλά υστερούμε. Αυτό που λέω είναι ότι, εκτός από τα χρήματα, υπάρχουν και ανθρώπινες σχέσεις που μετρούν για κάποιους. Κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι μπορεί τελικά να φύγουμε. Συζήτηση κάνουμε. Μη μου ταράζεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Last Reply

Όταν μπαίνει στην μέση το προσωπικό-υποκειμενικό, εκεί σταματά η κουβέντα.

Είναι σημαντικά για κάποιους η σχέση και η οικογένεια, και πολύ περισσότερο για τις γυναίκες.

Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα προσφέρει ανώτερο επίπεδο ζωής (π.χ από Αθήνα σε 1,5 ώρα πας Ναύπλιο, σε κανένα Midweast που να πας? Στο Κάνσας ή στην Ντακότα?) αλλά είναι ζήτημα αν το απολαμβάνεις όταν υπάρχει αφραγκία ...

Δεν υπάρχει η απόλυτη απάντηση.

Ο καθείς και οι προτεραιότητές του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήλια, εσύ πόσο καιρό έχεις μείνει έξω και έχεις κάνει και τη σύγκριση; Απλή απορία.

αρκετα για να δικαιουμαι να εκφραζω γνωμη.και πιο μωρο και πιο μεγαλη.

δε λεω οτι ειναι παραδεισος εκει οπως ομως σε καμια περιπτωση δεν ειναι παραδεισος κι εδω!

στο κατω κατω τον παραδεισο σ,εσυ τον φτιαχνεις και βουτας μεσα,για να χρησιμοποιησουμε και τη χιλιειπωμενη ατακα του καζαντζακιους :D

βρε ιριδουλα δε σου επιτιθεμαι εσενα συγκεκριμενα,με το ποστ πανω,γενικως...σχολιαζω με αφορμη τα διαφορα που ειπωνονται.

αυτο που λεω ειναι οτι ιδιως! οσοι παιρνουν το χαρτι μικροι,

κι εφοσον η κατασταση παραμενει ως εχειν,τι εεεεεεεεεχουν να χασουν αν κανουν μια βολτα ανα τας ευρωπας η τας αμερικας για καμια πενταετια εξαετια η εστω για να καλυψουν τα χρονια της αναμονης;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

τιποτα απολυτως!απεναντιας κερδισμενοι θα βγουν απ ολες τις πλευρες αν το δουν συνολικα το ολο θεμα.

επιμενω και με βλεπεις τοσο ενεθερμη υποστηρικτρια του εξω γιατι το βλεπω σε γνωστους μου και φιλους μου καθημερινα οτι επιλεγουν να φανε την αναμονη για ΛΑΘΟΣ λογους!χαζοφοβιες και ελλειψη θαρρους να ξεβολευτουν!κανενας πιο σοβαρος λογος.ε σ αυτες τις περιπτωσεις ειναι κριμα!!!!ρε παιδια,αυτο λεω.ιδιως οταν βλεπεις κοσμο με προσοντα να χαντακωνεται ετσι και να περνουν τα χρονια για τη πλακα,ειναι κριμα.αυτο λεω, τιποτα αλλο.απο κει και περα ο καθενας προφανως κι επιλεγει και κανει.οπως θελω να σεβονται τις επιλογες μου ετσι κι εγω καλουμαι να σεβομαι των αλλων.γω θα φυγω,ο αλλος ας μεινει.στο κατω κατω θα τον ταιζω η θα τον ντυνω οσο ειναι στην αναμονη για να με ενοχλει το τι θα κανει; :rolleyes:

Δε θεοποιώ την Ελλάδα έναντι κάποιας άλλης χώρας. Αντιθέτως, σε πολλά υστερούμε. Αυτό που λέω είναι ότι, εκτός από τα χρήματα, υπάρχουν και ανθρώπινες σχέσεις που μετρούν για κάποιους. Κι εγώ, όπως και πολλοί άλλοι μπορεί τελικά να φύγουμε. Συζήτηση κάνουμε. Μη μου ταράζεσαι.

ξερω παιδι μου,ξερω.καταλαβαινω πολυ καλα τι λες.οπως κι εγω απο την αλλη σου εξηγησα γιατι λεω ο,τι λεω με τον τροπο που το λεω.βαλε και το οτι το αιμα μου βραζει επι μονιμου B) δε θελει και πολυ για να νομιζεις οτι ταραζομαι χωρις αυτο να ειναι απαραιτητα αληθεια,ραιτ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα προσφέρει ανώτερο επίπεδο ζωής (π.χ από Αθήνα σε 1,5 ώρα πας Ναύπλιο, σε κανένα Midweast που να πας?Στο Κάνσας ή στην Ντακότα? ) αλλά είναι ζήτημα αν το απολαμβάνεις όταν υπάρχει αφραγκία ...

ο καθενας με τον πονο του! :P:lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα εχει κανει ο usmeds τέτοια δηλωσαρα και δεν τον εχω κανει ακομα add στους φίλους μου;

Όσο για την εκπαίδευση...συγγνώμη που θα το πω...αλλά αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι η εκπαίδευση αποκτιέται μετά την ειδικότητα... Μιλάω για τις χειρουργικές ειδικότητες γιατι για τις παθολογικές σήμερα και μόνο με ιντερνετ και ασθενείς μπορείς να αποκτήσεις το 100% (είτε μας αρέσει είτε όχι).

στη χειρουργικη ομως όπου και αν βρίσκεσαι όσο έχεις άλλους από πάνω που παίρνουν την ευθύνη ή και σε βοηθούν αν χρειαστεί είναι καλά...

όταν όμως ειδικευτείς πια και νιώσεις τον κώλο σου να σφίγγεται από πιθανές επιπλοκές σε δικούς σου ασθενείς, θα αρχίσεις να νιώθεις και γιατρός...

Και ηρεμήστε λίγο...σε καμία χώρα του κόσμου ο γιατρός δεν τα ξέρει όλα μετά την ειδικότητα.

Μην ξεχνάτε ότι η γνώση είναι δύο ειδών: ή γνωρίζω το αντικείμενο ή γνωρίζω που θα βρω πληροφορίες για το αντικείμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα ολα σχετικα ειναι :D

ειπα πανω

ιδιως οταν βλεπεις κοσμο με προσοντα να χαντακωνεται ετσι και να περνουν τα χρονια για τη πλακα,ειναι κριμα.αυτο λεω, τιποτα αλλο.

κι εγω με το να μην καθομαι να δωσω κανα μαθημα να αποφοιτησω χανω χρονο :) κι εγω χαντακωνομαι :)

γω τουλαχιστον ομως χαντακωνομαι προ πτυχιου ρε παιδια,εχει διαφορα! :lol::anavwfwties::splats:

εεεε δεν εχει;;:P

αλλο να δηλωνεις φοιτητακι :D:splaaaats:

κι αλλο να δηλωνεις γιατρος

και την ιδια στιγμη να δουλευεις στη γκαθε πρ1ν0υ που δηλωνει γιατρος παρεπιμπτοντως,δεν ξερω αν το ξερατε αυτο,το ακουσα προχθες στη διαφημιση οπως σας το λεω, η κυρια πρ1ν0υ ιατρος(θελω να το ψαξω αυτο,δικατσα εχει;ειδικοτητα πηρε ποτέ;) ουτε στον καθε καραγκιοζακο ιδιοκτητη κλινικης-ο θεος να την πει κλινικη-για 3 κι 60 τη στιγμη που εξω αποδεδειγμενα θα ειχατε καλυτερες ευκαιριες και δυνατοτητες.

αυτο λεω.

φχαστω.παω να δω μουβι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχεις προχωρησει ενα βημα παραπερα απο τοτε που σε απολαμβανω εδω, ειχα μεινει στο οτι οποιος δεν περασει ελλαδα με πανελληνιες δεν θα επρεπε να ειναι γιατρος.

τωρα δινεις και μια ευκαιρια και σε πανελληνιονικες να κριθουν ακαταλληλοι δλδ emcolgate

Με κίνδυνο να πάρει άλλη τροπή το topic (Πανελλήνιονίκες vs. Δικατσάδες) θα σου απαντήσω.

Αυτό που λές δεν έχει βγει ποτέ από το στόμα μου. Δεν θα μπορούσε άλλωστε. emno

Θα ήταν σαν να πει κάποιος αμερικάνος πως όποιος δεν τελείωσε σε ιατρική σχολή των ΗΠΑ δεν θα έπρεπε να μπορεί να κάνει και ειδικότητα στις ΗΠΑ. <_<

Αυτό που θυμάσαι πως είπα είναι πως είναι ανήθικο να μην έχει στην Ελλάδα περισσότερα δικαιώματα στην ειδίκευση κάποιος που μπήκε στην Ιατρική με πανελλήνιες από κάποιον που μπήκε με άλλο τρόπο ή αναγνώρισε το πτυχίο του από έξω.

Σε όλες τις πολιτισμένες χώρες η επιτυχία σε αντικειμενικές εξετάσεις προσφέρει κάποιο σημαντικό προβάδισμα που πάντα παραμένει και οι άλλοι που απέτυχαν δεν το έχουν.

Δεν έγαψες καλά στα MCAT; Πήγαινε στην Καραϊβική. Μετά όμως για να ειδικευτείς στην χώρα σου θα συναγωνιστείς όλους τους Πακιστανούς...

Η Ελλάδα όμως δεν είναι πολιτισμένη χώρα.

Εφόσον μετά τις πανελλήνιες δεν υπάρχουν άλλες αντικειμενικές εξετάσεις για να γίνει κανείς γιατρός σε αυτήν την χώρα,

η άποψή μου περί ηθικότητας παραμένει. :rolleyes:

ΥΓ. Το απήλαυσες;

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλημερα και παλι συναδελφοι,

Είμαι ο εκκινητής του τοπικ!

Δεν ήταν στις προθέσεις μου να ξεκινήσουμε διαφωνίες για το αν και πόσο καλά καταρτισμένοι είναι οι συνάδελφοι που σπούδασαν στο εξωτερικό ούτε για το κατά πόσο αξιοκρατική είναι η Ελλάδα. Είναι δώρον άδωρον να γράφουμε σελίδες σελίδων για πράγματα που λίγο πολύ όλοι γνωρίζουμε....

Αυτό που θα μας βοηθούσε όλους και περισσότερο τους μετέπειτα συναδέλφους είναι να απαριθμούμε επιχειρήματα για να μείνει ή να φύγει κανείς και περισσότερο αυτα που δεν είναι γενικότερα γνωστά (εκτός από οικογένειες κτλ)

Τα λέμε

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας φανταστουμε οτι καποιος εχει διαλεξει μια χειρουργικη ειδικοτητα,παει εξωτερικο για ειδικοτητα τελειωνει κι μετα ανοιγει ενα ιατρειο σε Ελλαδα...και περιμενει...περιμενει...να μπει καποιος μεσα επειδη θα εντυπωσιαστει απ τιν ταμπελα του ειδικευθεις στα εξωτερικας??????Μπα παιδια δν παιζει κατι τετοιο...εμενα δν θα μου ελεγε τπτ η ταμπελα!

Αρα περιμενει...περιμενει...κλεινει το ιατρειο γιατι απο ασθενεις τζιφος!Νext plan?ME ποιους τροπους θα μπορουσε να αποκτησει φημη και συνεπως ασθενεις,θεωρωντας βεβαια ως δεδομενο οτι ειναι αρτια καταρτισμενο??

Σε μια παθολογικη ειδικοτητα η εδραιωση ειναι σαφως ευκολοτερη,διοτι τα περισσοτερα περιστατικα που καλειται ν διαγνωσει δν ειναι επικινδυνα για την ζωη και ετσι τον εμπιστευονται ευκολοτερα οι ασθενεις.Αντιθετα το χειρουργειο ειναι για την αποψη των ασθενων ειναι κατι πολυ σημαντικο και δεν τους εμπιστευονται ευκολα εναν νεο και αγνωστο επιστημονα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλος ο προβληματισμός σου αλλα μάλλον δεν μπορουμε να γνωρίζουμε a priori τι θα γινει στο μελλον (αν θα εχουμε ασθενεις η όχι)

Ας υποθέσουμε πως παραμένεις στην Ελλάδα και κάνεις κοννέ όσο είσαι ειδευόμενη... Πιστεύεις ότι θα είσαι η μόνη της ειδικότητας σου με τα συγκεκριμένα κοννέ και δεν θα υπάρχουν άλλοι? Άλλωστε δεν νομίζω ότι θα υπογηράψεις και κανένα συμβόλαιο αποκλειστικής συνεργασίας...

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να πάρεισ το ρίσκο και να βγεις έξω! Έτσι στα τριάντα σου θα έχεις τελειώσει με τις εξετάσεις για ειδικότητες κτλ και σιγα σιγα θα ερθει και η καταξιωση!

Αυτα απο μενα

σιγιου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας φανταστουμε οτι καποιος εχει διαλεξει μια χειρουργικη ειδικοτητα,παει εξωτερικο για ειδικοτητα τελειωνει κι μετα ανοιγει ενα ιατρειο σε Ελλαδα...και περιμενει...περιμενει...να μπει καποιος μεσα επειδη θα εντυπωσιαστει απ τιν ταμπελα του ειδικευθεις στα εξωτερικας??????Μπα παιδια δν παιζει κατι τετοιο...εμενα δν θα μου ελεγε τπτ η ταμπελα!

Αρα περιμενει...περιμενει...κλεινει το ιατρειο γιατι απο ασθενεις τζιφος!Νext plan?ME ποιους τροπους θα μπορουσε να αποκτησει φημη και συνεπως ασθενεις,θεωρωντας βεβαια ως δεδομενο οτι ειναι αρτια καταρτισμενο??

Σε μια παθολογικη ειδικοτητα η εδραιωση ειναι σαφως ευκολοτερη,διοτι τα περισσοτερα περιστατικα που καλειται ν διαγνωσει δν ειναι επικινδυνα για την ζωη και ετσι τον εμπιστευονται ευκολοτερα οι ασθενεις.Αντιθετα το χειρουργειο ειναι για την αποψη των ασθενων ειναι κατι πολυ σημαντικο και δεν τους εμπιστευονται ευκολα εναν νεο και αγνωστο επιστημονα.

Η ηλιθιότητα που σε διακρίνει,αν όντως πιστεύεις τέτοια πράγματα,είναι σίγουρα επικίνδυνη.

Τι να πει κανείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το δεις στατικα τα περισσοτερα περιστατικα ενος παθολογου ειναι οι λοιμωξεις που δεν νομιζω οτι ειναι και lifethreatening!!!!!

εγω λοιπον μιλαω με επιχειρηματα και εσυ με αφορισμους!!!!!

Κανε μια αναβαθμιση μυαλου για να συνεννοηθουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το δεις στατικα τα περισσοτερα περιστατικα ενος παθολογου ειναι οι λοιμωξεις που δεν νομιζω οτι ειναι και lifethreatening!!!!!

εγω λοιπον μιλαω με επιχειρηματα και εσυ με αφορισμους!!!!!

Κανε μια αναβαθμιση μυαλου για να συνεννοηθουμε.

Αν το δεις πραγματικά,οι λοιμώξεις είναι μια από τις μεγαλύτερες αιτίες θανάτου παγκόσμια(για να μην πω η μεγαλύτερη).Μιας και εκτός από αυτές οι Παθολόγοι κάνουν και άλλες διαγνώσεις και θεραπείες διαφόρων απίστευτα θανατηφόρων νόσων(πχ όγκων,λευχαιμιών κλπ),θα έλεγα πως την αναβάθμιση μυαλού πρέπει να την κάνεις εσύ.

ΥΓ:Α ναι,την επόμενη φορά που θα δεις κάποιον με πνευμονία ή AIDS/(αν και αμφιβάλω πως μπορείς να κάνεις μια τέτοια διάγνωση)μπορείς να προσπαθήσεις να τον θεραπεύσεις με έκτακτο χειρουργείο.Μιας και θα τον σκοτώσεις σίγουρα,θα τον έχεις θεραπεύσει οριστικά(από τα βάσανα αυτού του μάταιου κόσμου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να υπενθυμισω πως το θεμα μας ειναι να παει κανεις εξωτερικο για ειδικοτητα η οχι.δεν ειναι αν οι παθολογοι αντιμετωπιζουν θανατηφορες αρρωστιες.kost μπορει να συμφωνω μαζι σου,ομως το να υποδεχομαστε εναν ανθρωπο που μπηκς στο forum πριν 2 μερες με αυτον τον τροπο,δεν ειναι οτι καλυτερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παγκοσμια????Εγω στην Ελλαδα θα εξασκήσω την ιατρική και οχι στο τιμπουκτου!!!!

η εγκαιρη διαγνωση της πνευμονιας και η χρηση των αντιβιοτικων εχει ελαχιστοποιησει τις θανατηφορες επιπλοκες....αλλα αμφιβαλλω το ποσο εγκαιρα θα μπορεσεις εσυ να διαγνωσεις μια λοιμωξη και οταν πλεον θα εισαι σιγουρος ο ασθενης θα εχει αποδημησει εις κυριον!!!!

Αληθεια εσυ ποσα περιστατικα με aIDS εχεις διανγώσει??

Το κομπλεξ σου παντως εναντιον των χειρουργων επιβεβαιωθηκε περιτρανα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να υπενθυμισω πως το θεμα μας ειναι να παει κανεις εξωτερικο για ειδικοτητα η οχι.δεν ειναι αν οι παθολογοι αντιμετωπιζουν θανατηφορες αρρωστιες.kost μπορει να συμφωνω μαζι σου,ομως το να υποδεχομαστε εναν ανθρωπο που μπηκς στο forum πριν 2 μερες με αυτον τον τροπο,δεν ειναι οτι καλυτερο

Είσαι σωστός όσον αφορά στο θέμα του τόπικ.Για να μείνω εντός θέματος λοιπόν,πιστεύω πως η ειδικότητα είναι απλά θέμα προσωπικής διάθεσης για τρέξιμο και διάβασμα,ανεξάρτητα του αν την κάνει κάποιος εδώ ή έξω.Λέω πάντα πως δεν είναι τυχαίο το ότι η Ελλαδίτσα είναι πολύ ψηλά στη λίστα πρόληψης προβλέψιμων θανάτων,σε παγκόσμιο επίπεδο.Αυτό σημαίνει πως οι εδώ γιατροί κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.Επειδή δεν είναι δυνατόν να έχουν κάνει όλοι ειδικότητα στο Harvard(ή σε κάποιο άλλη διάσημη Ιατρική Σχολή του εξωτερικού),αυτό συνεπάγεται πως και εδώ όλο και θα βρεθεί κάποιος να σου πει πως έχουν τα πράγματα.Σίγουρα,θα χρειαστεί να τρέξεις πολύ παραπάνω(όλοι έχουν παράπονα για το επίπεδο προετοιμασίας στην ειδικότητα,την αδιαφορία των επιμελητών κλπ),αλλά αν έχεις τη διάθεση να γίνεις καλός στη δουλειά,πιστεύω πως και εδώ τα καταφέρνεις μια χαρά.Δε γίνεται φίλε ξένε να τα βρούμε όλα έτοιμα και στο χερι.Κανένας δε σου μαθαίνει τα μυστικά της δουλειάς αν δε φανείς εσύ πρόθυμος να τα μάθεις.Θεωρώ δε,πολύ μεγάλο λάθος το καβάλημα του καλαμιού που χαρακτηρίζει πολύ μεγάλο μέρος των νέων γιατρών.Το να θεωρεί κανείς πως με το που βγαίνει από την Σχολή είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τα πάντα,γιατί είναι γιατράρα(κατά την άποψη του)είναι μεγάλο λάθος.Με αυτή τη νοοτροπία,ούτε εδώ ούτε έξω πας μπροστά...

Όσον αφορά στο θέμα της υποδοχής της χειρουργάρας:Εκτός από αλλαζόνας,είναι και άσχετος με την ιατρική πραγματικότητα(όπως βλέπεις).Δεν φταίω εγώ που του την λέω,μόνος του προκάλεσε αυτή την αντίδραση.Ας πρόσεχε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να υπενθυμισω πως το θεμα μας ειναι να παει κανεις εξωτερικο για ειδικοτητα η οχι.δεν ειναι αν οι παθολογοι αντιμετωπιζουν θανατηφορες αρρωστιες.kost μπορει να συμφωνω μαζι σου,ομως το να υποδεχομαστε εναν ανθρωπο που μπηκς στο forum πριν 2 μερες με αυτον τον τροπο,δεν ειναι οτι καλυτερο

Είσαι σωστός όσον αφορά στο θέμα του τόπικ.Για να μείνω εντός θέματος λοιπόν,πιστεύω πως η ειδικότητα είναι απλά θέμα προσωπικής διάθεσης για τρέξιμο και διάβασμα,ανεξάρτητα του αν την κάνει κάποιος εδώ ή έξω.Λέω πάντα πως δεν είναι τυχαίο το ότι η Ελλαδίτσα είναι πολύ ψηλά στη λίστα πρόληψης προβλέψιμων θανάτων,σε παγκόσμιο επίπεδο.Αυτό σημαίνει πως οι εδώ γιατροί κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.Επειδή δεν είναι δυνατόν να έχουν κάνει όλοι ειδικότητα στο Harvard(ή σε κάποιο άλλη διάσημη Ιατρική Σχολή του εξωτερικού),αυτό συνεπάγεται πως και εδώ όλο και θα βρεθεί κάποιος να σου πει πως έχουν τα πράγματα.Σίγουρα,θα χρειαστεί να τρέξεις πολύ παραπάνω(όλοι έχουν παράπονα για το επίπεδο προετοιμασίας στην ειδικότητα,την αδιαφορία των επιμελητών κλπ),αλλά αν έχεις τη διάθεση να γίνεις καλός στη δουλειά,πιστεύω πως και εδώ τα καταφέρνεις μια χαρά.Δε γίνεται φίλε ξένε να τα βρούμε όλα έτοιμα και στο χερι.Κανένας δε σου μαθαίνει τα μυστικά της δουλειάς αν δε φανείς εσύ πρόθυμος να τα μάθεις.Θεωρώ δε,πολύ μεγάλο λάθος το καβάλημα του καλαμιού που χαρακτηρίζει πολύ μεγάλο μέρος των νέων γιατρών.Το να θεωρεί κανείς πως με το που βγαίνει από την Σχολή είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει τα πάντα,γιατί είναι γιατράρα(κατά την άποψη του)είναι μεγάλο λάθος.Με αυτή τη νοοτροπία,ούτε εδώ ούτε έξω πας μπροστά...

Όσον αφορά στο θέμα της υποδοχής της χειρουργάρας:Εκτός από αλλαζόνας,είναι και άσχετος με την ιατρική πραγματικότητα(όπως βλέπεις).Δεν φταίω εγώ που του την λέω,μόνος του προκάλεσε αυτή την αντίδραση.Ας πρόσεχε...

Συνεχιζεις να απαριθμεις επιθετα που κατ΄ εσε με χαρακτηριζουν...η αναβαθμιση που λεγαμε θ' αργησει ακομα?Την αποψη μου εθεσα και αν διαφωνουσες ομορφα και ευπρεπως ας επιχειρηματολογουσες για να με πεισεις για το αντιθετο!

Μολις πριν απο ενα τετραμηνο πηρα το πτυχιο και ισως η ιατρικη πραγματικοτητα ειναι κατι που δεν γνωριζω αρκετα,σιγουρα ομως γνωριζω απο τροπους και συναδελφικοτητα κατι που εσυ αγνοεις...

Δωσε τα φωτα σου λοιπον,αν εχεις...που δεν το κοβω,και ασε τις κοκορομαχιες για το δελτιο του star στις 8!

φιλικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παγκοσμια????Εγω στην Ελλαδα θα εξασκήσω την ιατρική και οχι στο τιμπουκτου!!!!

η εγκαιρη διαγνωση της πνευμονιας και η χρηση των αντιβιοτικων εχει ελαχιστοποιησει τις θανατηφορες επιπλοκες....αλλα αμφιβαλλω το ποσο εγκαιρα θα μπορεσεις εσυ να διαγνωσεις μια λοιμωξη και οταν πλεον θα εισαι σιγουρος ο ασθενης θα εχει αποδημησει εις κυριον!!!!

Αληθεια εσυ ποσα περιστατικα με aIDS εχεις διανγώσει??

Το κομπλεξ σου παντως εναντιον των χειρουργων επιβεβαιωθηκε περιτρανα!!!

1)Η πνευμονία είναι και ιογενούς προελεύσεως,αλλά αυτό προφανώς δεν το ξέρεις.

2)Έχω δει τρεις ασθενείς με AIDS και ήταν όλοι μέλη της ίδιας οικογένειας:Ο άντρας,η γυναίκα του και το παιδί τους.Καλά είναι για κάποιον που τέλειωσε αγροτικό μόλις τώρα.Εσύ έχεις δει ποτέ κάποιον;Δεν πιστεύω

3)Το κόμπλεξ το έχεις εσύ.Λέγεται κόμπλεξ ανωτερότητας.Να πας να το παίξεις ανώτερος στους συγγενείς των ασθενών σου,που είναι άσχετοι από Ιατρική και όχι σε εμένα.

4)Και τις λευχαιμίες με χειρουργείο τις θεραπεύεις;Ή και αυτές μόνο στο Τιμπουκτού υπάρχουν;Μιας και είσαι ειδικός επί παντός κρίσιμου για τη ζωή νοσήματος,κάνε και ένα χειρουργείο σε έναν ασθενή με μικροκυτταρικό καρκίνο του πνεύμονα και έλα να μας πεις τα αποτελέσματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καταρχην καλως ηρθες!

κατα δευτερον,οτι ειπα παραπανω ισχυει προφανως και για σενα.ξεφευγεις απτο θεμα της κουβεντας και συνεχιζεις πανω σε κατι το οποιο στο κατω κατω δεν μας αφορα.ασε που κι εσενα η συμπεριφορα σου δεν παει πισω αποτι βλεπω

πιο πολυ λοιπον για να επανελθουμε,με εκφραζει η αποψη της ΙΡΙΔΑΣ(τωρα που εμαθα πως ειναι και yamaha kid,ενας λογος παραπανω!).μπορει με βαση την λογικη να σε συμφερει να την κανεις για εξωτερικο μα τοσο ευκολα αφηνεις πισω οτι με κοπο ενδεχομενως εχτισες εδω?αναφερομαι κυριως στο ζητημα των ανθρωπινων σχεσεων.προσωπικα,δεν μπορω να ζητησω απτην κοπελα μου να μακολουθησει καπου στη ευρωπη και ναφησει τις δουλειες τις για οσα χρονια χρειαστει...ουτε ειμαι διατεθειμενος να την εγκαταλειψω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

*Warning, long post: Skip to the bottom if pressed for time or you have a short attention span.

Who, pray tell, will stay behind to tend to the ailing and suffering greekies?

All those who proclaim to luv their country are so quick to abandon its citizens to the mercy of subpar trained and qualified doctors …since all the good ones are encouraged to flee!

Have those who left conveniently forgotten that they are immigrants/foreigners wherever they go? IMGs they call us/them in their new ‘home’. Britain is already concerned about the ‘brain drain’ on ‘developing countries’…with the recession worsening their ‘concern’ will only deepen, and we/you shall be the IMGs ‘encouraged to return home and improve local services’…hohum!

Most of the arguments on the issue Greece vs abroad are short sighted and overly idealistic in my opinion.

Since when did the glory of medicine become the sole objective of training to be a doctor? I prefer being practical: one only has to be good enough to save lives, and greek trained doctors are ‘good enough’. Medicine is supposed to be a vocation and a calling, not an academic exercise.

Ignoring your personal life, friends, and family in order to get to the top of your career is a sign of weakness, not strength. I shudder to contemplate what sort of person willingly leaves all that is familiar and dear to him to train in another country for the best part of a decade , possibly live there for ever (myself included of course!).

Is training better abroad? Yes it is.

If you leave, can you come/go back? With great difficulty me thinks. You’ll have the medical knowledge required, but will have lost touch with local practices. Imagine a UK trained ‘consultant’ flaunting his audits and management experience trying to get a job in Greece …!

Networking is not to be frowned upon, no matter which country you train in.

Is training abroad worth the trouble? Depends on your preference and personal circumstances.

In short:

You can always opt to go abroad for a short while. Even a trust grade job in the UK is an excellent opportunity to gain experience and widen your horizons.

My personal opinion is that those who stay behind do not lack aspirations; they are simply individuals who made a different choice that suited them better. It is insulting to insinuate that they will have to come up an excuse such as ‘κάτι πολύ σοβαρό οικογενειακό’ (wtf?!) to account for their choices.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ωραιο post. Συμφωνω απολυτα...Ας μην σχολιαζουμε τις επιλογες του καθενος με βαση το θυμικο μας...Δεν ειναι αναγκη να τυχει κατι ''σοβαρο οικογενειακο'' για να επιλεξει καποιος να παραμεινει στην κατασταση της Ελλαδας...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

προσωπικα,δεν μπορω να ζητησω απτην κοπελα μου να μακολουθησει καπου στη ευρωπη και ναφησει τις δουλειες τις για οσα χρονια χρειαστει...ουτε ειμαι διατεθειμενος να την εγκαταλειψω!

Έρωτας είναι η ψευδαίσθηση ότι μια γυναίκα είναι διαφορετική από τις υπόλοιπες

Henry Louis Mencken

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολη η ζωη δεν ειναι αν το καλοσκεφτεις μια ψευδαισθηση??

ρε sleepwalker,τι θα γινει?τωρα τελευταια αρχιζουμε να ψιλοσυμφωνουμε διαπιστωνω και η αληθεια ειναι πως ανησυχω λιγακι...

ξεχασα να συμπληρωσω πως για μενα ειναι και λιγο θεμα ιδεολογιας.μιλαω παντα για τα δικα μου βιωματα και εμπειριες.ξερω πως πολλοι θα διαφωνησουν και οχι αδικα κιολας,αλλα ρε παιδια,δεν μου καθεται καλα να δεχτω πως πρπει να σηκωθω να φυγω απο την χωρα μου γιατι εδω τα πραγματα δεν πανε καλα...μην με παρεξηγησετε,δεν κρινω τις επιλογες του καθενα,ομως το βλεπω σαν να τους δινεις κατα καποιον τροπο την ικανοπιηση οτι νικησαν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς τους προηγούμενους:Σας έχουν παίξει άσχημα παιχνίδια κάποιες γυναίκες στο παρελθόν ή είναι απλά η εντύπωση μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.