Jump to content

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ VS ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


anestiskavala

Recommended Posts

ειχα υποψη μου εδω και καιρο να συζητησουμε καταρχας την πιθανοτητα οσοι γραφουμε εδω να λεμε ισως και κανα δυο πραγματα για το ποιοι ειμαστε ωστε να ξερουμε και οι υπολοιποι με ποιον ακριβως μιλαμε και αρα τι εμπειριες εχει και σε τι φαση της ζωης του βρισκεται

αυτο ειναι μια μεγαλη κουβεντα βεβαια και θελει αρκετη σκεψη(μην ξεχναμε πως θεωρητικα το φορουμ το διαβαζει οποιοσδηποτε ανα τον κοσμο,χωρις απαραιτητα να ειναι μελος του)

τελοσπαντων,για την αποκατασταση καποιων πραγματων,καποιοι που εχουμε γραψει δω μεσα εχουμε φαει και ενα και δυο και παραπανω χρονια αναμονη για ειδικοτητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Last Reply
για την αποκατασταση καποιων πραγματων,καποιοι που εχουμε γραψει δω μεσα εχουμε φαει και ενα και δυο και παραπανω χρονια αναμονη για ειδικοτητα...

Αν αυτό πήγαινε σε αυτό που είπα εγώ παραπάνω, μάλλον παρεξηγήθηκα: αυτό που είχα πρόθεση να πω είναι ότι αυτοί κυρίως πρέπει να γράψουν, όσοι την πέρασαν/περνάνε αυτή τη φάση, ώστε να μπορεί αυτός που ρώτησε αρχικά να δει τί σκέφτονται αυτοί που δεν έφυγαν, κάποια χρόνια μετά (φυσικά και όσοι είναι στο εξωτερικό, από τη άλλη πλευρά). Ούσα στην αναμονή σχεδόν δύο χρόνια, χωρίς αγροτικό γιατί απλά δεν έτυχε, αυτή είναι η εμπειρία μου.

Όντως θα ήταν καλό να λέγαμε λίγα παραπάνω για τη φάση στην οποία βρισκόμαστε, θα έδινε άλλη βαρύτητα στα λεγόμενά μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και στο τέλος ποιος είναι ο πιο μάγκας ρωτάω εγώ?

Αυτός που με λίγο κόπο αλλά πολλή κομπίνα κατάφερε να ζει στην Ελλάδα και να αγοράσει βίλλες και 3 Μερσεντές, ζει στη Χώρα του, πάει για ουζάκια την Κυριακή με τους παιδικούς του φίλους, έχει φτιάξει οικογένεια, τα κονομάει χοντρά και τους έχει όλους γραμμένους εκεί που δε γράφει με μελάνι, αλλά επιστημονικά/χειρουργικά είναι τενεκές?

Αυτός που τα απαρνήθηκε όλα, πέρασε μια ζωή στερήσεις και γ@μήσ! ατελείωτο στην ξενιτιά και έγινε Professor and Chairman στην Αμερική? Που τον σέβονται όλοι, που περπατάει και σε κάθε βήμα του όλοι χ3ζονται μπροστά του, που πάει να μιλήσει ως αυθεντία στα Συνέδρια και του κάνουν όλοι υποκλίσεις, αλλά είναι ακόμη ανύπαντρος στα 50 του ή παντρεύτηκε μια Αμερικανίδα νοσοκόμα στη μέση του πουθενά και τα παιδιά του είναι αμερικανάκια αλά Bush χωρίς να ξέρουν εάν η Ελλάδα διαθέτει ψυγεία ή air conditioners? Που νοσταλγεί την Ελλάδα και όλο θέλει να γυρίσει? Που τον καλούν συνέχεια οι Έλληνες συνάδελφοί του να μιλήσει στα Ελληνικά Συνέδρια και “καμαρώνουν” γι’αυτόν όταν είναι στο βήμα, ενώ όταν πάει να βάλει τα χαρτιά του για Καθηγητής μετά από 20 χρόνια Νόστου τον μαχαιρώνουν αδυσώπητα πίσω από την πλάτη του??

Επιλέγω το 2ο

Πολύ χαλαρό σε βλέπω. Και ο ρομαντισμός καλός είναι, φοιτητής δεν είσαι ακόμα είπαμε? Εγώ δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος στη θέση σου, έχοντας δει κάποια πράγματα ίσως παραπάνω... (το παίζω ο εξυπνάκιας, ξέρεις τώρα... αλλά τι να κάνουμε η πείρα δε διδάσκεται, sorry).

Το ζήτημα όμως αγαπητέ φίλε δεν είναι τι επιλέγεις εσύ. Το ζήτημα και το point του post μου είναι ότι ο καθένας επιλέγει διαφορετικά. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι εδωμέσα. Το να προσπαθώ εγώ να σε πείσω για το τι γουστάρω στη ζωή μου και να στο επιβάλλω είναι εκτός θέματος. Εγώ γουστάρω τις μελαχρινές. Μπορώ να σε πείσω να τις γουστάρεις και εσύ? Κάθονται λοιπόν όπως σωστά είπε ο Sovereign σαν τα κοκκόρια και μετράνε όλοι τα μην πω τους εδωμέσα όταν η ουσία βρίσκεται αλλού και είμαστε εκτός θέματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ο ρομαντισμός καλός είναι, φοιτητής δεν είσαι ακόμα είπαμε?

τίποτα δε σου ξεφεύγει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα αντικειμενικά πράγματα τα οποία απλά είναι έτσι. Γιατί είναι.....

......

Άτομα σαν τον usmeds, τον pdx1, κλπ που επιλέγουν μια χειρουργική ειδικότητα Η λύση δεν μπορεί να δοθεί μέσα από ένα διάλογο π.χ. 30 ανθρώπων που διαφέρουν ριζικά, στα βιώματα, στις αξίες, στη νοοτροπία, στο χαρακτήρα, στις επιδιώξεις, στις συνήθειες, στα όνειρα, κλπ. Η λύση για τον καθένα μας δίνεται με προσωπική προσπάθεια και αγώνα (αν είναι τυχερός και του δοθεί ποτέ).

Μετά από αυτή τη (συνολική) τοποθέτηση του Ortho νομίζω ότι πρέπει να θεωρήσουμε ότι το θέμα έχει κλείσει.Μην το κουράζουμε άλλο.Πιο "to the point" άποψη για το ζήτημα δεν πρόκειται να γραφτεί εδώ μέσα.Τώρα το μόνο που μένει για τον καθένα που ενδιαφέρεται για έξω είναι οι "τεχνικές" λεπτομέρειες,γραφειοκρατικά κλπ,τα οποία καλύπτονται σε άλλα topics χάρη στον Ortho και τα άλλα παιδιά που φιλοτιμούνται ν'απαντήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για την εκπαίδευση...συγγνώμη που θα το πω...αλλά αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι η εκπαίδευση αποκτιέται μετά την ειδικότητα...

μεχρι τωρα αυτο που ακουγα στο γκριις,ηταν το παρε οπως να ναι το ταχιστο δυνατο το πτυχιο,γιατρος ουτως η αλλως γινεσαι στην εδικοτητα

πλεον η ατακα απ ο,τι βλεπω εχει εξελιχθει

γιατρος γινεσαι μετα την ειδικοτητα!

χαχχαχαχαχαχα

αααααλιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και τρισαλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι στους ασθενεις,λεω γω!

ωχ θε μου θε μου

Η αλήθεια είναι ότι γιατρός δε γίνεσαι ποτέ. Sorry mate :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για την εκπαίδευση...συγγνώμη που θα το πω...αλλά αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι η εκπαίδευση αποκτιέται μετά την ειδικότητα...

μεχρι τωρα αυτο που ακουγα στο γκριις,ηταν το παρε οπως να ναι το ταχιστο δυνατο το πτυχιο,γιατρος ουτως η αλλως γινεσαι στην εδικοτητα

πλεον η ατακα απ ο,τι βλεπω εχει εξελιχθει

γιατρος γινεσαι μετα την ειδικοτητα!

χαχχαχαχαχαχα

αααααλιιιιιιιιιιιιιιιιιιι και τρισαλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι στους ασθενεις,λεω γω!

ωχ θε μου θε μου

Η αλήθεια είναι ότι γιατρός δε γίνεσαι ποτέ. Sorry mate :withstupid:

νομιζω ειναι ευνοητο το τι προσπαθω να σαρκασω στο μηνυμα μου που παρεθεσες.

you didn t get it,but doesn t matter.

οπως και να χει να σου θεσω και τη γνωμη μου καθαρα για να μη μπερδευεσαι.

με δεδομενα οτι καποιος 1.δεν ειναι χαζος αλλα ουτε τζινιους και 2.εχει ορεξη για δουλεια και ουσια...

Α.προπτυχιακες σπουδες:οσο πιο γαματη εκπαιδευση παρει τοσο καλυτερος γιατρος θα γινει

Β.ειδικοτητα:οσο πιο γαματη εκπαιδευση παρει τοσο καλυτερος γιατρος θα γινει

βαλε και Γ.την ικανοτητα που αποκτιεται μονο με την εμπειρια και ειναι απολυτα ανεξαρτητη απο οποιαδηποτε εκπαιδευση

κι εχεις τον καλυτερο δυνατο γιατρο,man!

ολα τα υπολοιπα ειναι βερεσες!

το οτι στο ελλαδισταν δεν εχουμε ουτε πανεπιστημιο ουτε ειδικοτητα...(και δη χειρουργικες)

μας κανει πολυ ευκολα να τσαμπουναμε μαλακιες του τυπου γιατρος γινεσαι στην ειδικοτητα γιατρος γινεσαι μετα την ειδικοτητα και αλλα τετοια χαριτωμενα και τραγικα!

καπως πρεπει να νιωσουμε κι εμεις καλυτερα,το καταλαβαινω.- :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι ότι γιατρός δε γίνεσαι ποτέ. Sorry mate :withstupid:

το οτι στο ελλαδισταν δεν εχουμε ουτε πανεπιστημιο ουτε ειδικοτητα...(και δη χειρουργικες)

μας κανει πολυ ευκολα να τσαμπουναμε μαλακιες του τυπου γιατρος γινεσαι στην ειδικοτητα,γιατρος γινεσαι μετα την ειδικοτητα να συμπληρωσω εδω το καλυτεροτερο ολων,το "γιατρος δε γινεσαι ποτε" :D που ξεχασα να βαλω πανω η χαζη :D και αλλα τετοια χαριτωμενα και τραγικα!

καπως πρεπει να νιωσουμε κι εμεις καλυτερα,το καταλαβαινω.- :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ενα ενα μου ρχονται γαμωτο! :lol:emstupid:angry:

οποτε λιγο ακομα :P

το γιατρος δε γινεσαι στo πανεπιστημιο ειπαμε αντιπροσωπευει το χαλι μας στο πανεπιστημιο

το γιατρος δε γινεσαι στην ειδικοτητα ειπαμε αντιπροσωπευει το χαλι μας στην ειδικοτητα

το "γιατρος δε γινεσαι ποτε" δε,ειναι αντιπροσωπευτικο,φυσικα,των δυο ανωτερω χαλιων :DΣΥΝ βαλε το απολυτο χαλι μας στην αξιολογηση των ειδικων γιατρων!

αιντε πες πανεπιστημιο και ειδικοτητα χαλια-ξεχαλια,υφιστανται τουλαχιστον,η αξιολογηση των ειδικων ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ!

στο ελλαδισταν απαξ και τελειωσεις ειδικοτητα θεωρεισαι ειδικος μεχρι να ξεψυχισεις!,no matter what!τελος.

γι αυτο γουσταρω την πατριδα μας!!!!ειναι λαρτζ στα παντα της η πουτανα!!! :lol::anavwfwties::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ορισμένες ειδικότητες θεωρώ ότι δεν υφίσταται το " εξαρτάται απο τις προτεραιότητές σου " ....

Κάτι οι τραγικές αναμονές ( π.χ δέρμα, μάτια ,ενδοκρινολογία, πλαστική ) που δεν παλεύονται με κανένα μα κανένα τρόπο ( εκτός από λαμογιές υπεραριθμίας ή κωλοφαρδία άγονου αγροτικού ),

κάτι η εξαιρετικά χαμηλού επιπέδου εκπαίδευση σε ειδικότητες εξαρτημένης μάθησης ( άρα και εξαρτημένης σχέσης ) ή σε μικρές κλινικές με πιο υποφερτή αναμονή .... απλά δε γίνεται.

Ακόμα κι αν δεν έχει σκοπό να γίνει κανείς η κορυφή στο χώρο του , θεωρώ πως οποιαδήποτε σκέψη για ειδικότητα στην ελλάδα είναι ανεδαφική.

Εκτός βέβαια αν μιλάμε για ιατρική ως χόμπι ...οπότε αλλάζει η κουβέντα.

Ένας απόφοιτος του 2009 ας πούμε πότε νομίζει ότι θα κάνει δερματολογία στο Συγγρό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένας απόφοιτος του 2009 ας πούμε πότε νομίζει ότι θα κάνει δερματολογία στο Συγγρό;

Γιατί είναι αναγκη να κάνει στο Συγγρό; η Γαύδος δε δίνει; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν. Πολύ ωραίο το post του ortho. Το διάβασα όλο... :lol:

Με μία σημαντική παρατήρηση όμως.

Για να γίνει κανείς επιτυχημένος γιατρός στην Ελλάδα με βίλλες και 3 Μερσεντές, να ζει στη Χώρα του, να πηγαίνει για ουζάκια την Κυριακή με τους παιδικούς του φίλους, να έχει φτιάξει οικογένεια και να τα κονομάει χοντρά θέλει συνδυασμό τριών πραγμάτων:

emstar Ένα κοινωνικό IQ που να σπάει τα κοντέρ = Να είναι γάτα

emstar Ένα γερό οικονομικό ή πολιτικό μέσον/υπόβαθρο που θα τον στηρίξει στα αρχικά του βήματα. (Χωρίς αυτό ΔΕΝ πιάνεις θέση στο ΙΚΑ να έχεις πελατάκια...)

emstar Να μην τον νοιάζει που θα είναι βουτηγμένος μέσα στην λάσπη και την διαφθορά και που θα φοβάται ανα πάσα στιγμή πως αν δεν πληρώσει τον κατάλληλο άνθρωπο με τα κατάλληλα λεφτά ή έστω εξυπηρετήσεις, θα βρεθεί πρώτο θέμα στις εφημερίδες: «Εξαρθρώθηκε κύκλωμα διαφθοράς σε δημόσιο/ιδιωτικό νοσοκομείο»

Και, καλά, το (1) και το (2) πες πως τα έχεις. Με το (3) όμως τι γίνεται;

Ευχαριστώ πολύ λοιπόν. Δεν θα πάρω… :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν. Πολύ ωραίο το post του ortho. Το διάβασα όλο... :lol:

Με μία σημαντική παρατήρηση όμως.

Για να γίνει κανείς επιτυχημένος γιατρός στην Ελλάδα με βίλλες και 3 Μερσεντές, να ζει στη Χώρα του, να πηγαίνει για ουζάκια την Κυριακή με τους παιδικούς του φίλους, να έχει φτιάξει οικογένεια και να τα κονομάει χοντρά θέλει συνδυασμό τριών πραγμάτων:

emstar Ένα κοινωνικό IQ που να σπάει τα κοντέρ = Να είναι γάτα

Πολλοί είναι έτσι στην Ελλάδα. Γιατί αυτό το κοινωνικό-λαμογιέ IQ το έχουν περισσότεροι απ'όσοι νομίζουμε. Είναι αυτό που δυστυχώς χρειάζεται πάνω από όλα για να επιζήσεις στην Ελλάδα. Όχι μόνο γιατροί, αλλά σε όλους τους τομείς, όπου και να κοιτάξεις. Από το μπακάλη που σε κλέβει στο ζύγι, μέχρι τον Δικαστή, τον παπά, κλπ.. Το πρόβλημα είναι ότι κάποιοι από εμάς, ενώ έχουν ΚΑΙ το κοινωνικό-IQ, δηλαδή ούτε κορόιδα ούτε βλάκες είναι, για κάποιους λόγους δικούς τους (ψυχοσύνθεση θες? παιδεία θες? οικογένεια θες?), δε γουστάρουν να είναι λαμόγια. Δηλαδή, γουστάρουν και λίγο την ουσία. Γουστάρουν και να αισθάνονται καλά με τον εαυτό τους (χωρίς απαραίτητα να είναι και με το "σταυρό στο χέρι"). Γουστάρουν να είναι καλύτεροι ουσιαστικά... Θέμα χαρακτήρα είναι. Άλλοι δεν έχουν το "σαράκι" αυτό, και δεν τους ενδιαφέρει. Ο καθένας με τις επιλογές του.

emstar Ένα γερό οικονομικό ή πολιτικό μέσον/υπόβαθρο που θα τον στηρίξει στα αρχικά του βήματα. (Χωρίς αυτό ΔΕΝ πιάνεις θέση στο ΙΚΑ να έχεις πελατάκια...)

Το ΙΚΑ και ο ΙΚΑτζής είναι ένα παράδειγμα είπαμε, το οποίοι επινόησα και το οποίο βέβαια υπάρχει και στην πραγματικότητα. Απλά το ανέφερα εδώ για να είμαι γλαφυρός ώστε να πιάσουν κάποιοι το νόημα πιο εύκολα. Είμαι στο χώρο και γνωρίζω πολλά παραδείγματα ανάλογα. Δεν έχει σχέση το πολιτικό μέσο πάντα. Για το ΙΚΑ ναι, σίγουρα. Αλλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι στυλ ΙΚΑτζή αλλά και άλλα στυλ για να βρίσκεις "πελατάκια"... Η πονηριά του καθενός μετράει, αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω ως "γάτα"... Παράδειγμα έφερα με τον ΙΚΑτζή. Η ουσία δεν αλλάζει. Ξέρω πολλούς τέτοιους...

emstar Να μην τον νοιάζει που θα είναι βουτηγμένος μέσα στην λάσπη και την διαφθορά και που θα φοβάται ανα πάσα στιγμή πως αν δεν πληρώσει τον κατάλληλο άνθρωπο με τα κατάλληλα λεφτά ή έστω εξυπηρετήσεις, θα βρεθεί πρώτο θέμα στις εφημερίδες: «Εξαρθρώθηκε κύκλωμα διαφθοράς σε δημόσιο/ιδιωτικό νοσοκομείο»

Και, καλά, το (1) και το (2) πες πως τα έχεις. Με το (3) όμως τι γίνεται;

Ευχαριστώ πολύ λοιπόν. Δεν θα πάρω… :rolleyes:

Καλά, βλέπετε κανένα να τιμωρείται στην Ελλάδα? Σε όλους τους τομείς... Και αυτό το "πρώτο θέμα" που αναφέρεις βγαίνει που και πού μόνο για εφέ... Για να λένε ότι κάνουν κάτι και να κοιμάται ο κόσμος. Το θέμα δεν είναι να σε πιάσουν ή να μη σε πιάσουν, αφού γενικά δεν σε πιάνουν.

Το θέμα είναι ο εαυτός σου και ο χαρακτήρας σου, και όπως σωστά λέει ο usmeds, πχ αν γουστάρεις να είσαι βουτηγμένος στην λάσπη.. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός. Αυτός που κάνει τόση προσπάθεια να μπει σε ένα σύστημα τόσο δύσκολο (χειρουργική στην Αμερική), με τόσες στερήσεις και τέτοιο γ@μήσ! που θα φάει, προφανώς το κάνει λόγω χαρακτήρα, για τα πιστεύω του, τις φιλοδοξίες του, και εν γένει το Ego του και το "είναι του", κλπ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο usmeds λέει δεν θα πάρει λαμογιέ, γιατί δε γουστάρει. Άλλος π.χ., θα πάρει γιατί γουστάρει, γιατί είναι διαφορετικός άνθρωπος. Άλλος όμως ο ένας, άλλος ο άλλος. Αυτά είναι εντελώς προσωπικά του καθενός, και δεν αποδεικνύουμε τίποτα με το να κοκορομαχούμε για το ποιος έχει την πιο μακριά μαγκούρα... :P Ούτε όταν δε σεβόμαστε συναδέλφους, που επιλέγουν ένα δρόμο πιο δύσκολο με αγκάθια, και τους έχει γίνει ο κώλος τάληρο στην ειδικότητα, και παρ΄όλα αυτά έχουν τη διάθεση και την ευγενή καλοσύνη να βοηθήσουν και να συμβουλέψουν τους νεότερους. Και στο κάτω κάτω δικαιούνται να λένε και κατι παραπάνω όταν τους προκαλεί κάποιος ο οποίος δεν έχει κάνει αυτά που έχουν κάνει αυτοί, και με ελαφρά την καρδία σπεύδει να τους υποτιμήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη για να καταλαβω υπαρχουν δuο ειδων κατηγοριες ειδικευομενων:

1. αυτοι που τελειωνουν αμερικη κι ειναι οι ικανοτεροι και αξιοι σεβασμου απο ολους τους υπολοιπους και

2. αυτοι που τελειωνουν ελλαδα και ειτε πανε με το σταυρο στο χερι (οποτε βγαζουν τα προς τα ζην και ειναι αξιολυπητοι και αποτυχημενοι διοτι ουτε φραγκα ουτε δοξα εχουν) ειτε αυτοι που ειναι λαμογια και βγαζουν φραγκα με πλαγιους τροπους και ειναι αναξιοι να τους σχολιασει κανεις

Αν κανω λαθος διορθωστε με!

Και κατι τελευταιο δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που επιλεγω να κανω κατι στην ζωη μου ιδιαιτερα επιπονο και δυσκολο για να αποκτησω αναγνωρισιμοτητα και σεβασμο απο αυτους που δεν μπορεσαν (ή δεν ηθελαν) να κανουν κατι παρομοιο!!

Επιλεγω κατι...επειδη θελω.. μπορω ..ΠΟΡΩΝΟΜΑΙ να το κανω και (ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ).. οχι ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν. Πολύ ωραίο το post του ortho. Το διάβασα όλο... :lol:

Με μία σημαντική παρατήρηση όμως.

Για να γίνει κανείς επιτυχημένος γιατρός στην Ελλάδα με βίλλες και 3 Μερσεντές, να ζει στη Χώρα του, να πηγαίνει για ουζάκια την Κυριακή με τους παιδικούς του φίλους, να έχει φτιάξει οικογένεια και να τα κονομάει χοντρά θέλει συνδυασμό τριών πραγμάτων:

emstar Ένα κοινωνικό IQ που να σπάει τα κοντέρ = Να είναι γάτα

emstar Ένα γερό οικονομικό ή πολιτικό μέσον/υπόβαθρο που θα τον στηρίξει στα αρχικά του βήματα. (Χωρίς αυτό ΔΕΝ πιάνεις θέση στο ΙΚΑ να έχεις πελατάκια...)

emstar Να μην τον νοιάζει που θα είναι βουτηγμένος μέσα στην λάσπη και την διαφθορά και που θα φοβάται ανα πάσα στιγμή πως αν δεν πληρώσει τον κατάλληλο άνθρωπο με τα κατάλληλα λεφτά ή έστω εξυπηρετήσεις, θα βρεθεί πρώτο θέμα στις εφημερίδες: «Εξαρθρώθηκε κύκλωμα διαφθοράς σε δημόσιο/ιδιωτικό νοσοκομείο»

Και, καλά, το (1) και το (2) πες πως τα έχεις. Με το (3) όμως τι γίνεται;

Ευχαριστώ πολύ λοιπόν. Δεν θα πάρω… :rolleyes:

Δηλαδή εγώ που έχω μόνο το (1) δεν έχω ελπίδες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχήν, να σου ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κανένα σκοπό αντιπαράθεσης... Αρκετές κοκορομαχίες σε αυτό το topic. :-)

Δηλαδη για να καταλαβω υπαρχουν δuο ειδων κατηγοριες ειδικευομενων:

1. αυτοι που τελειωνουν αμερικη κι ειναι οι ικανοτεροι και αξιοι σεβασμου απο ολους τους υπολοιπους και

2. αυτοι που τελειωνουν ελλαδα και ειτε πανε με το σταυρο στο χερι (οποτε βγαζουν τα προς τα ζην και ειναι αξιολυπητοι και αποτυχημενοι διοτι ουτε φραγκα ουτε δοξα εχουν) ειτε αυτοι που ειναι λαμογια και βγαζουν φραγκα με πλαγιους τροπους και ειναι αναξιοι να τους σχολιασει κανεις

Αν κανω λαθος διορθωστε με!

Sorry, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακριβώς για τη χρησιμότητα αυτών που ρωτάς? Μήπως για να δεις εάν είμαι ψωνάρα και υποτιμώ κάποιους ή θεοποιώ κάποιους άλλους? Ας μη μπούμε σε αυτό το τρυπάκι. Είναι irrelevant. Το εξήγησα παραπάνω.

Δεν υπάρχουν 2 ειδών κατηγορίες ειδικευομένων. Υπάρχουν 1002! Και υπάρχουν πολλές ακόμη και στην ίδια χώρα. Άλλο ο ειδικευόμενος πχ παθολογίας στο Harvard, και άλλο σε ένα μικρό περιφερειακό επαρχιακό νοσοκομείο της Αμερικής (ή της Ελλάδας), αυτό είναι προφανές νομίζω. Ρωτάς εάν αυτός που κάνει χειρουργική ειδικότητα στην Αμερική είναι πολύ ικανός? Πέραν του Γολγοθα που πέρασε για να τον πάρουν στην ειδικότητα (και μπορεί να είναι στο 3-5% παγκοσμίως που το καταφέρνει -- οι στατιστικές υπάρχουν)... Δηλαδή, ρωτάς εάν κάποιος που για 5 χρόνια ξυπνάει κάθε μέρα στις 4.30 το πρωί και γυρνάει σπίτι του στις 7-8-9-10 το βράδι πολλές φορές, έχει εφημερίες, έχει 15 μέρες διακοπές το χρόνο μετρημένες (7+7), δίνει εξετάσεις ειδικότητας (in-training exam) από το 1ο έτος και εκπαιδεύεται σε ένα σύστημα το οποίο του παρέχει όλα τα μέσα για να εκπαιδευτεί άριστα, βιάζοντάς του τη ζωή για 5 χρόνια τον κάνει ικανό?

Επιλογή του. Κρίνε τον όπως θες. Αν θα "πιάσει" στην Ελλάδα ο κόπος του? Δεν το ξέρω. Ίσως. Εάν δεν πιάσει και γυρίσει πίσω, τον θεωρείς μ@λ@κ@ που έφαγε τα χρόνια του?

Όσο για αυτό που λες για την Ελλάδα και για αυτούς με το σταυρό στο χέρι vs τα λαμόγια, άσε για λίγο τους γιατρούς κατά μέρος, και ψάξε να απαντήσεις στην ερώτησή σου σε ένα άλλο επάγγελμα στην Ελλάδα. Πχ. στους Δικαστές, Δικηγόρους, Παπάδες, κλπ... Τα ίδια ισχύουν και εκεί. Όλα είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας. Αυτό που ρωτάς είναι εκτός θέματος "ιατρικού". Παραπέμπει σε όλους. Ρώτα καλύτερα εάν αυτοί που πάνε με στο σταυρό στο χέρι γενικά είναι μ@λ@κ3ς ή όχι. Ρώτα τον εαυτό σου σε ποια κατηγορία θέλεις να ανήκεις, όχι μόνο επειδή είσαι γιατρός, αλλά ό,τι επάγγελμα και να έκανες.

Και κατι τελευταιο δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που επιλεγω να κανω κατι στην ζωη μου ιδιαιτερα επιπονο και δυσκολο για να αποκτησω αναγνωρισιμοτητα και σεβασμο απο αυτους που δεν μπορεσαν (ή δεν ηθελαν) να κανουν κατι παρομοιο!! Επιλεγω κατι...επειδη θελω.. μπορω ..ΠΟΡΩΝΟΜΑΙ να το κανω και (ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ,ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ).. οχι ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

Επιλογή σου. Άλλος πάλι θέλει να τα θυσιάσει όλα για να πάει πχ να γίνει Professor and Chairman στην Αμερική γιατί τη βρίσκει με την εξουσία και με το να χορεύει τους άλλους στο ταψί, με την αναγνωρισιμότητα και την "ανωτερότητα". Άλλος γουστάρει να είναι λαμόγιο. Άλλος κάτι άλλο. Ο καθένας και διαφορετικά. Είπαμε, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Μόνο στην ιατρική είναι αυτό? Δεν καταλαβαίνω τι άλλο προσπαθούμε να λύσουμε εδώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ακόμα και ο μέγας Τζάκης δεν είχε το attitude (ή τουλάχιστον έτσι φάνηκε σε μένα) που έχουν κάποιοι εδώ μέσα που δεν έχουν αρχίσει καλά-καλά Ειδικότητα και νομίζουν πως μπορούν να ομιλούν με ύφος χιλίων καρδιναλίων ...

Τρέμε USA, έρχονται οι Έλληνες residents ! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή, ρωτάς εάν κάποιος που για 5 χρόνια ξυπνάει κάθε μέρα στις 4.30 το πρωί και γυρνάει σπίτι του στις 7-8-9-10 το βράδι πολλές φορές, έχει εφημερίες, έχει 15 μέρες διακοπές το χρόνο μετρημένες (7+7), δίνει εξετάσεις ειδικότητας (in-training exam) από το 1ο έτος και εκπαιδεύεται σε ένα σύστημα το οποίο του παρέχει όλα τα μέσα για να εκπαιδευτεί άριστα, βιάζοντάς του τη ζωή για 5 χρόνια τον κάνει ικανό?

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ειδικευόμενος αλλά ένας σύγχρονος είλωτας.

Κατ 'εμέ ένας τέτοιος τύπος ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να είναι καλός στη δουλειά του και φυσικά δε θα ήθελα να με χειρουργήσει.

Απλώς όταν ένας τέτοιος (καμένος από κάθε άποψη) άνθρωπος γυρίσει στηνΕλλάδα θα ξέρει ένα κουτάκι της χειρουργικής (υποειδικότητα της υποειδικότητας) καλύτερα από όλους τους άλλους.

Αυτό ακριβώς είναι η Αμερική. Σε μαθαίνουν να κάνεις λαπαροσκοπική whipple και δεν ξέρεις να κάνεις μια απλή μικροεπέμβαση. Λες και αν γυρίσεις στην Ελληνική επαρχία θα βλέπεις 20 ασθενείς με καρκίνο κεφαλής παγκρέατος/εβδομάδα.

Και μην αρχίσετε πάλι να λέτε ότι υποτιμώ. Δεν υποτιμώ τίποτα και κανέναν. Όποιος πήγε και κατάφερε και βρήκε θέση ειδικότητας μπράβο του.

Αλλά όχι και να μας παρουσιάζει ότι το να σηκώνεσαι στις 4:30 το πρωί, να κάνεις journal club στις 5, να μπαίνεις χειρουργείο στις 7, να βγαίνεις στις 4 και να περιμένεις μέχρι τις 7 για απογευματική επίσκεψη ΕΙΝΑΙ πρόγραμμα εκπαίδευσης χειρουργού.

Η καμπύλη της αποκτώμενης γνώσης σε συνάρτηση με το χρόνο που αφιερώνεις είναι ασύμπτωτη. Δηλαδή μόλις πιάσεις τις 5 σταθερές χρόνου το αποτέλεσμα είναι πρακτικά το ίδιο, είτε αφιερώσεις 8 ώρες είτε 24.

Έτσι, ο χρόνος που περνάει κάποιος μέσα στο νοσοκομείο είναι χαμένος χρόνος από άποψη εκπαίδευσης ύστερα από ένα σημείο.

Πότε διαβάζει ρε Όρθο ο ειδικευόμενος που περιγράφεις (και δε μιλάμε τα 2 papers/week που αναλύονται στα grand rounds) τα επιστημονικά περιοδικά του χώρου του;(γιατί χειρουργός είναι...δε γίνεται να παρακολουθεί μόνο το Archives of Surgery και το Journal of the ACS, πρέπει να παρακολουθεί καμιά 20αρια)

Πότε κάνει έρευνα;

Πότε γράφει papers;

Πότε γράφει abstracts για συνέδρια;

Πότε πηγαίνει σε διεθνή συνέδρια για να ενημερωθεί για τις τρέχουσες ιατρικές εξελίξεις;

Πότε θα μάθει στατιστική για τις δημοσιεύσεις του;

Πότε γαμάει; (δε μιλάω για άλλα "χόμπι", "παρέες" κλπ).

Δε λέω ότι ο Έλληνας που φεύγει από τις 1 από τη χειρουργική κλινική τα κάνει αυτά (εκτός από το τελευταίο).

Και μη μου πεις για courses. Αν δεν αφιερώσεις προσωπικό χρόνο δε μαθαίνεις τίποτα.

Γι' αυτό το παν είναι το balance. Όποιος δεν έχει balance θα γίνει με μαθηματική ακρίβεια μέτριος.

Δεν έχει καμία αξία να είσαι υπερεπιστήμονας και να ρωτάς τι μέρα της εβδομάδας θα πέσει φέτος το Πάσχα (το εχω ακουσει).

Πρέπει να έχεις και μια στοιχειώδη επαφή με την πραγματικότητα...Αλλιώς όσα πτυχία και να 'χεις θα θεωρείσαι στούρνος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I think granma got it right...

The true question is not whether we are willing to sacrifice an easy going tolerable professional life in Greece for academic excellence abroad, but whether we want to be able to support ourselves or live with our parents until we are 35+...

I have spent most of my training in DGH's, I don't have even one publication, certainly i do not aspire to become a professor and I would be very hapy if I ended up as a Consultant at a british DGH... But I am able to make a good living. What Greece has to offer as an alternative??...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πότε κάνει έρευνα;

Πότε γράφει papers;

Πότε γράφει abstracts για συνέδρια;

Πότε θα μάθει στατιστική για τις δημοσιεύσεις του;

Aπό πότε ο ειδικευομενος χειρουργικης η οποιασδηποτε αλλης ειδικοτητας καλειται να ερευνησει...

για να ειδικευτει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;, :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Ειδικοτητα! κανει ρε σλιπ ο ανθρωπος οχι ερευνα γενικως και αοριστως ουτε διδακτορικο,ειδικοτητα! κανει,πως τα εχεις μπερδεψει ετσι στη γκεφαλα σου(που λεει κι ο βετ) emquestion

Τωρα σε ο,τι αφορα τα

Πότε διαβάζει;

Πότε γαμάει;

κι εγω με την απορια ειμαι.

Κι αιντε πες το γαμησι μπορει και στριμωχνεται :rolleyes: καπου,με το διαβασμα ομως τι γινεται;Με τι μυαλο και τι κουραγιο θα κατσεις να διαβασεις;Κι αιντε εισαι ο σουπερ-ηρωας και μπορεις να διαβασεις μετα απο τοση κουραση,

το χρονο που στα διαλα τον βρισκεις :huh: ?Εκτος αν ως χειρουργος δε χρειαζεται καποιος να διαβαζει :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Sleepwalker:

Σε αυτά που λές, και για να μην είμαι εκτός topic εδώ, έγραψα κάποια πράγματα στο ειδικότητα στις ΗΠΑ, εκεί: Ειδικότητα στις ΗΠΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ εδώ ήρθε η ώρα να παρουσιάσω το Βρετανικό όνειρο.

Όταν ο αμερικάνος δουλεύει 90h/week η EWTD επιβάλει να μην δουλεύω εγώ πάνω από 56. Κ πάει να γίνει 48.

Σωστά θα σκεφτεί κανείς: ρε φίλε εσύ δουλεύεις το μισό, πως να πάρεις ισάξια εκπαίδευση?

Έχουμε κ λέμε:

USA vs UK

internship: 1 year vs. 2 years foundation programme

Further specialization: 4 years vs. 8 years

Total: 5 vs. 10 years

Για να έχει λοιπόν κάποιος το logbook που απαιτείται για να μπορεί να σταθεί σε μια εφημερία μόνος του - να βάλει ότι επείγον χρειαστεί και να μπορεί να κάνει κ τα elective του κανονικά - πρέπει να έχει γράψει χιλιόμετρα. Το logbook θα κοιτάξουν όταν έρθει η ώρα να με προσλάβουν για consultant. Να έχω τα paper μου, χρειάζονται, άλλα δε θα με προσλάβει κανείς μόνο να γράφω. (Εξαίρεση κάποιοι academics που θα κάνουν ένα subspecialisation κ θα κάθονται μακριά από εφημερίες)

(θα μπορούσα να έχω βάλει μόνο την εικόνα :P)

The_Fox_and_the_Grapes.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ εδώ ήρθε η ώρα να παρουσιάσω το Βρετανικό όνειρο.

Όταν ο αμερικάνος δουλεύει 90h/week η EWTD επιβάλει να μην δουλεύω εγώ πάνω από 56. Κ πάει να γίνει 48.

Σωστά θα σκεφτεί κανείς: ρε φίλε εσύ δουλεύεις το μισό, πως να πάρεις ισάξια εκπαίδευση?

Έχουμε κ λέμε:

USA vs UK

internship: 1 year vs. 2 years foundation programme

Further specialization: 4 years vs. 8 years

Total: 5 vs. 10 years

Για να έχει λοιπόν κάποιος το logbook που απαιτείται για να μπορεί να σταθεί σε μια εφημερία μόνος του - να βάλει ότι επείγον χρειαστεί και να μπορεί να κάνει κ τα elective του κανονικά - πρέπει να έχει γράψει χιλιόμετρα. Το logbook θα κοιτάξουν όταν έρθει η ώρα να με προσλάβουν για consultant. Να έχω τα paper μου, χρειάζονται, άλλα δε θα με προσλάβει κανείς μόνο να γράφω. (Εξαίρεση κάποιοι academics που θα κάνουν ένα subspecialisation κ θα κάθονται μακριά από εφημερίες)

(θα μπορούσα να έχω βάλει μόνο την εικόνα :P)

The_Fox_and_the_Grapes.jpg

Η συγκριση εχει και αλλες παραμετρους εκτος απο τις ωρες.

BTW οι περiσσοτερες ειδικοτητες στις ΗΠΑ χρειαζονται και 1-3 χρονια fellowship.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.