Jump to content

[γενικές πληροφορίες] Ποσο διαρκει να μεταπεσεις απο ''υπο διορισμο'' σε ''διορισμενος"


kkrr44

Recommended Posts

οντως δεν μπορεις να κανεις τιποτα

δεν συγκινουνται

υπομονη αν ειναι στην τελικη άλλος 1,5 μηνας

και ας τρεχουν τα εξοδα...

μια διευκρινηση ηθεση σου ειναι για αττικη ή για επαρχια και σου ειπαν

οτι ειναι μονο 2 μηνες συνολικη αναμονη (και λογω ανακατανομης?)

επειδη στο υπουργειο για αττικη οι υπαλληλοι λενε οτι η διαδικασια ειναι 2,5 μηνες,ασχετα αν κανει 4 μηνες στο τελος.

αν ειναι για επαρχια το συνολικο 2μηνο που σου ειπαν,εχουν πεσει μεσα +- 5μερες περιπου

αλλα προσεξε μηπως ειναι για αττικη και αυτο το 2και κατι μηνες βγει τετραμηνο( στο λεω για τα νοικια...)

ερωτηση:αν ειναι για αττικη ο διορισμος σου και σου ειπαν οτι λογω ανακατανομης πλεον θα τρεξουν τους διορισμους οσων πηγαν μπρος πισω στο

υπουργειο γρηγοροτερα(και απο 6-5 σου ερθει το χαρτι 7-5),επειδη εχει ακουστει να το λενε....

και παλι προσεξε αν το εννοουν ή απλα θελου μονο να ηρεμησουν προσωρινα την κατασταση...

δεν ξερω αν θα ισχυσει..αν δεν σουν πουν στο τελος συγνωμη αλλα ξαναηρθατε νωρις,

δεν το εχουμε ετοιμο ακομα,πηγε πισω η διαδικασια με ολο αυτο το σκηνικο και το χαρτι που μαζευτηκε λογω ανακατανομης..

αν θες διευκρινιζεις την περιπτωση σου,που ανηκεις αττικη-επαρχια,για να φανει πως βαδιζουν τα πραγματα γενικοτερα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα, για Αττικη προκειται, για τον Αγιο Σαββα συγκεκριμενα (το εχω αναφερει και αλλου). Ειμαι υπο διορισμο απο τελη Φλεβαρη, τρεις μηνες τωρα, για μια θεση που ειναι κενη απο τον Οκτωβρη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μακαρι να ειναι ετσι

αφου τα χαρτια σου ξαναγυρισαν αρχες μαιου στη νομαρχια,να διοριστεις τελικα αρχες ιουνιου στο 2μηνο,

οπως λενε στο υπουργειο σχετικα με θεσεις που ηταν σε ανακατανομη.

οποτε καπως εσι αντιστοιχα με τον drspiros,που κολλησαν τα χαρτια του 2 μηνες (τελη φεβρουαριου μεχρι αρχες μαιου= 2 κ κατιμηνες)

θα γινουν οι διαδικασιες για οσους ηταν σε αντιστοιχη αναμονη.

για οσους καθυστερησαν ενα μηνα (αρχες απριλιου με αρχε μαιου οπου ξαναγυρισαν πισω τα χαρτια τους στη νομαρχια) να υπολογιζουν στο τριμηνο

αρχες αυγουστου.

για αυτους που καθυστερησαν πανω απο δυο μηνες 3,4,5 κτλ να περιμενουν αμεσα το διορισμο τους μεσα σε 30-40 μερες το πολυ.

για τους υπολοιπους που θα βγουν κανονικα αυριο υπο διορισμο και δεν εχουν σχεση με ανακατανομη να περιμενουν το κλασσικο τετραμηνο για αττικη.

αυτες ειναι οι πληροφορειες απο το γραφειο αττικης του υπουργειου,μακαρι ξαναλεω να επαληθευτουν.

στο κατ-ορθοπεδικη ετσι εγινε και αναμενεται να γινει και σε αλλα νοσοκομεια οπου υπαρχει περιπτωση ανακατονομων.

Τροποποιήθηκε από evaki666
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη αν έχει γίνει ξανά η ερώτηση, απλά θα θελα ξεκαθαρίσω το εξής: Για διορισμό στην επαρχία το αισιόδοξο σενάριο λέει για 2 μήνες μέχρι να έρθει ο διορισμός, σωστά; Yπάρχει δυνατότητα "καθυστέρησης" από πλευράς ειδικευόμενου για ακόμα 1 μήνα (παραλαβή επιστολής απο ΕΛΤΑ- έναρξη ειδικότητας στο νοσοκομειο); Ή οι 2 μήνες περιλαμβάνουν όλα όλα τα στάδια; Με μπέρδεψε πολύ ο "υπεύθυνος" της Διεύθυνσης Υγείας σήμερα και δε ξέρω αν θα προλαβω να ολοκληρώσω το αγροτικό μου. Αν δηλαδή στείλει αυτός τα χαρτιά 1 Ιούνη, εγώ το αργότερο μέχρι πότε θα μπορώ να εμφφανιστώ (αν υποθέσουμε ότι στο υπουργείο κλπ δε θα υπάρξει κόλλημα - καθυστέρηση);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ξαναρωτησω και εγω μια απο τα ιδια...σημερα που πηρα το συστημενο μου ειπαν απο το ταχυδρομειο οτι οι 15 μερεσ για να παρουσιαστουμε στο νοσοκομειο μετρανε απο την ημερομηνια αποστολης του συστημενου,της πρωτης ειδοποιησης δηλαδη,και οχι απο τη μερα παραλαβης του... αλλαξε κατι η απλη παραπληροφορηση?? emhelp

Τροποποιήθηκε από karampa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για οσους καθυστερησαν ενα μηνα (αρχες απριλιου με αρχε μαιου οπου ξαναγυρισαν πισω τα χαρτια τους στη νομαρχια) να υπολογιζουν στο τριμηνο

αρχες αυγουστου.

Γινονται διορισμοι τον Αυγουστο;; emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θελεις να μου εξηγησεις το αν γινονται διορισμοι τον αυγουστο,πως το εννοεις?

1.μ@λ@κια καποιος ειδικευομενος να παρουσιαστει κατακαλοκαιρο μεσα στον αυγουστο 10, 20,30 αυγουστου και αντι για αυτο να παει καλυτερα διακοπές και μετά?

2.μ@λ@κια το θεωρουν ολοι οι αρμοδιοι του υπουργειου να υπογραψουν χαρτια διορισμων αυγουστιατικα και ας το κανουν

καλυτερα σεπτεμβριο( και ας περιμενουν της αττικης ενα μηνα παραπανω(5μηνο για να διοριστουν,αντι για τετραμηνο)και εαν προκειται για επαρχια με τον μηνα παραπανω να βγει 3μηνο?

3.παιρνουν ολοι αδεια τον αυγουστο( του υπουργειου) και δεν υπογραφουν ετσι τιποτα.... μπλα μπλα ουτε ταχυδρομουν?(μοιαζει με το 2)

4.δεν τυχαινει ποτε να στειλουν διορισμο συναδελφου αυγουστιατικα?( ε και αν του ερθει το χαρτι και αυτος θελει διακοπες ας το καθυστερησει ενα μηνα ( ελτα κτλ..) και ας παει απο σεπτεμβριο)

και χωρις να υπαρχει 5,απλως ειναι πολλοι που μπορει να θελουν διορισμο τον αυγουστο

γιατι

α. ο διορισμος αφορα νησι η τουριστικη περιοχη,οποτε εχουν ηδη κλεισει απο νωρις το καλοκαιρινο αυγουστιατικο προορισμό τους..

β. αλλοι οικονομικα και με ολη αυτην την ημιαπασχοληση ή και ανεργια βιαζονται να ξεκινησουν για να βγαλουν και αυτοι καποτε τον πρωτο τους μισθο εστω ενα μηνα νωριτερα αυγουστο,παρα απο σεπτεμβριο( το β δεν αφορα οσους ειναι ματσο και εχουν υποβαθρο απο πισω που τους στηριζει

μαμα...μπαμπας κτλ)

ξερω οτι το υπεραναλυσα ( και σορυ για αυτο..δεν εχω διαθεση ουτε να το παιξω ξερολας ή να κουρασω...

απλως ετσι οπως το λες φυσικοτατα βγαινει οτι δεν γινονται διορισμοι τον αυγουστο...και επειδη ανηκω σε πολλες κατηγοριες και στο β. που εγραψα, δεν θα ελεγα οχι στο να ερθει το χαρτι τον αυγουστο...το ποτε θα πηγαινα να παρουσιαστω ειναι μετα στο χερι μου...αλλα ας ερθει

τουλαχιστον που πολλοι με αυτην την ανακατανομη..οπως και στην περιπτωση σου περιμενουν να διοριστουν σε θεσεις απο οκτωβριο και νοεμβριο )drspiros και εχουν αγανακτησει μην μπορωντας να κανουν καποιο σχετικο προγραματισμο ολους αυτους τους μηνες.

υγ.μπορει καποιος να επιβεβαιωσει οτι οντως ετσι ειναι οπως τα λενε στο υπουργειο?

η απλα το λενε σε ολους για να μας παραμυθιαζουν..οτι τωρα θα τρεξουν τις διαδικασιες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα, χα, σιγουρα το υπερανελυσες! Απλα εχω την εντυπωση οτι τον Αυγουστο δεν κανουν διορισμους λογω πολλων αδειων του προσωπικου, μπορει ομως να κανω και λαθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.........είμαι υπό διορισμό από τις 10 Φεβρουαρίου σε Νοσοκομείο Αττικής.......τα χαρτιά μου έφτασαν στο Υπουργείο στις 25 Φεβρουαρίου....έτσι μου είπαν τουλάχιστον.....πριν από μένα δεν υπήρχε καμμία προσωποπαγής θέση υπό διορισμό.............κι ακόμα περιμένω.....απλά για να έχεις μια ιδέα του τι γίνεται.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα, χα, σιγουρα το υπερανελυσες! Απλα εχω την εντυπωση οτι τον Αυγουστο δεν κανουν διορισμους λογω πολλων αδειων του προσωπικου, μπορει ομως να κανω και λαθος.

Η διαδικασία προχωράει κανονικά και τον μήνα Αύγουστο και αποστέλλονται αποφάσεις τοποθέτησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την ημέρα που θα λάβεις το ειδοποιητήριο των ΕΛΤΑ έχεις 15 ημέρες να πάρεις τον φάκελο με την απόφαση τοποθέτησης από το ταχυδρομείο. Μετά την παραλαβή της απόφασης έχεις 15 ημερολογιακές ημέρες για να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο. Αν πας και σε 20-25 δεν έχεις πρόβλημα, κανένα νοσοκομείο δεν στέλνει αίτημα στη νομαρχία για τοποθέτηση του επόμενου ιατρού από τη λίστα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.........είμαι υπό διορισμό από τις 10 Φεβρουαρίου σε Νοσοκομείο Αττικής.......τα χαρτιά μου έφτασαν στο Υπουργείο στις 25 Φεβρουαρίου....έτσι μου είπαν τουλάχιστον.....πριν από μένα δεν υπήρχε καμμία προσωποπαγής θέση υπό διορισμό.............κι ακόμα περιμένω.....απλά για να έχεις μια ιδέα του τι γίνεται.........

thanks για τις απαντησεις τασο,σπυρο και marigeorgy.

marigeorgy,συναδελφος ηταν υπο διορισμο 10 ιανουαριου και πηρε το χαρτι απο το υπουργειο στις 16 μαιου

οποτε πιστευω και σε σενα που ειστε ιδια περιπτωση ,θα μπορεις να το παρεις απο 10 ιουνιου περιπου.

θα μας πεις οτι ειναι αν θες και τοτε κοντα παλι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερωτικά, πλέον οι διορισμοί για επαρχία διαρκούν 45-60 ημέρες, από ημέρα εκκένωσης θέσης μέχρι παραλαβής ειδοποιητηρίου ΕΛΤΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενημερωτικά, πλέον οι διορισμοί για επαρχία διαρκούν 45-60 ημέρες, από ημέρα εκκένωσης θέσης μέχρι παραλαβής ειδοποιητηρίου ΕΛΤΑ.

Σωστός ο Τάσος, για πολλοστή φορά. Με ημερομηνία εκκένωσης θέσης 5/4, η διαδικασία ολοκληρώθηκε στις 26/5, και τώρα περιμένουμε τον ταχυδρόμο. emrockon

Τροποποιήθηκε από angelo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για αττικη γιατι κανει τεσσερις μηνες.....

γιατι γιατι γιατι γιατι....

διαολιζομαι...

666..

.

Για την πρωτεύουσα τον περιποιούνται λιγάκι παραπάνω :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για αττικη γιατι κανει τεσσερις μηνες.....

γιατι γιατι γιατι γιατι....

διαολιζομαι...

666..

.

Με τέτοιο nickname να πεις κι ευχαριστώ που θα λάβεις διορισμό. :anavwfwties:

Αργούν για τα νοσοκομεία Αττικής γιατί, α/. είναι περισσότερες οι θέσεις, β/. υπήρχε πρόβλημα με τους διορισμούς στις 4 ειδικότητας και καθυστέρησαν....και καθυστερούν με αυτές και γ/. γιατί υπήρξε πρόβλημα με τις προσωποπαγείς θέσεις ενώ στην επαρχία οι θέσεις αυτές ήταν ελάχιστες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τέτοιο nickname να πεις κι ευχαριστώ που θα λάβεις διορισμό. :anavwfwties:

Αργούν για τα νοσοκομεία Αττικής γιατί, α/. είναι περισσότερες οι θέσεις, β/. υπήρχε πρόβλημα με τους διορισμούς στις 4 ειδικότητας και καθυστέρησαν....και καθυστερούν με αυτές και γ/. γιατί υπήρξε πρόβλημα με τις προσωποπαγείς θέσεις ενώ στην επαρχία οι θέσεις αυτές ήταν ελάχιστες.

μενω στο α. σαν την αιτια για την καθυστερηση των διορισμων γενικοτερα

για ολο αυτον τον καιρο που λεγεται για το τετραμηνο(μου φαινεται πριν προκυψει το β και το γ και αποδιδουμε και εκει ευθυνες περι καθυστερησεων)

αληθεια οι θεσεις για ειδικευομενους ειναι λιγοτερες στην επαρχια συνολικα απο τις θεσεις στην αττικη?(πρεπει να κοιταξω τον υγειονομικο χαρτι και τις θεσεις?αλλα για να το λες σε πιστευω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Εχω μια απορία και ελπίζω να μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει.

Επικοινώνησα με τη διεύθυνση υγείας της περιφέρειας που έχω καταθέσει την αίτηση μου για ειδικότητα και μου είπαν ότι δεν μπορούν να στείλουν τα χαρτιά μου στο υπουργείο, γιατί δεν βρίσκουν το όνομα του ειδικευομένου, τον οποίο θα αντικαταστήσω.

Πήρα τηλέφωνο και στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου και με ενημέρωσαν πως αυτή τη στιγμή υπηρετούν 4 ειδικευόμενοι, όλοι σε παράταση, ενώ το νοσοκομείο έχει συνολικά 9 θέσεις ειδικευομένων, δηλαδή υπάρχουν 5 θέσεις κενές επί του παρόντος.

Η αίτησή μου είναι η 7η σε σειρά προτεραιότητας, πράγμα που σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιος ειδικευόμενος τον οποίο θα αντικαταστήσω και εκεί δημιουργείται το πρόβλημα, σύμφωνα με τον υπάλληλο της νομαρχίας, ο οποίος είναι λέει νέος και δεν ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνει (!!!). Την προηγούμενη εβδομαδα μάλιστα, ο εν λόγω υπάλληλος με διαβεβαίωνε ότι σε 35 - 40 ημέρες θα έχω διοριστεί.

Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Μπορώ να κάνω κάτι για να προχωρήσει η διαδικασία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορώ να εξουσιοδοτήσω τον αδερφό μου να με δηλώσει στο ειδικό κομμάτι όταν μάθει τον αριθμό πρωτοκόλλου και να παραλάβει το συστημένο από το ταχυδρομείο? Εαν το καλοκαίρι φύγω για ένα διάστημα στο εξωτερικό, θα μπορούσα να εξουσιοδοτήσω το ίδιο άτομο να παρουσιαστεί στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου που θα κάνω ειδικότητα και να πάρω μια μικρή άδεια? Με βγάζει εκτός προγράμματος η γραφειοκρατία του διορισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.