Jump to content

[αγροτικός] Διακομιδές


duthmed

Recommended Posts

κου κου :D

Τα στοιχεία σου θέλω να τα δώσω στη μαμά μου :rolleyes:

1. Εγώ μερίμνησα για τη διακομιδή, δεν άφησα μόνο το ιατρείο ποτέ. Εγώ στα 13000 post μου δεν κλάφτηκα ούτε σε ένα, εσύ δε βαρέθηκες να κλαψουρίζεις :anavwfwties:

2. διακομιδή δε σημαίνει καβαλάω στο ασθενοφόρο για τα μάτια του κόσμου, αφού δεν μπορείς να κάνεις κάτι κοιτάς να βρεις λύση και όχι να συνεχίζεις μια νοσηρή κατάσταση.

3. ξέρεις κάποιον που να μισεί τους αρρώστους του και μας αναφέρεις ως ανδραγάθημα την αγάπη σου γι αυτούς;

Απογοητεύεις...κι εμένα...και τη μαμά μου emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Last Reply

παρα μα παρα πολλοι γιατροι δεν νοιαζονται για τους ασθενεις τους.Πες μου οτι δεν το ξερεις αυτο κ οτι σου κανει εντυπωση κ θα επιβεβαιωσω οτι ζεις σ αλλη γη σ αλλα μερη

πιες:καλημερα emcolgate emcolgate emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ρε παιδια ειναι νορμαλ σε ενα νοσοκομειο κατα τη διαρκεια της τριμηνης εκπαιδευσης του ενας αγροτικος να καλυπτει και να κανει ολες τις διακομιδες απο ολα τα τμηματα ολου του νοσοκομειου , με αποτελεσμα να κανει 4-5 διακομιδες τη μερα (αφου φυσικα εφημερευει μονος του)? δε μου φαινεται και πολυ λογικο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται από το πόσο πολύ θέλεις να έχεις καλές σχέσεις με τους υπόλοιπους.

Δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις διακομιδές, αν δε θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια ειναι νορμαλ σε ενα νοσοκομειο κατα τη διαρκεια της τριμηνης εκπαιδευσης του ενας αγροτικος να καλυπτει και να κανει ολες τις διακομιδες απο ολα τα τμηματα ολου του νοσοκομειου , με αποτελεσμα να κανει 4-5 διακομιδες τη μερα (αφου φυσικα εφημερευει μονος του)? δε μου φαινεται και πολυ λογικο....

Χαλκίδα ή Κόρινθο είσαι; Γιατί από εκεί καταφέρνουν να στέλνουν τόσα περιστατικά καθημερινά προς Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και μεις 4-5 διακομιδες την μερα κανουμε (η αποσταση καθε διακομιδης ειναι 120 χλμ)

εχουμε φαει φρικη

αν δεν βρουν διαθεσιμο αγροτικο να κανει την διακομιδη,στελνουν τον αρρωστο ασυνοδευτο προκειμενου να μην μπει σε ταλαιπωρια καποιος ειδικευομενος η επιμελητης.Α καλο ε? :splaaaats: :splaaaats: :splaaaats: :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαλκίδα ή Κόρινθο είσαι; Γιατί από εκεί καταφέρνουν να στέλνουν τόσα περιστατικά καθημερινά προς Αθήνα.

ναι χαλκιδα επειδη ειναι ολοι αχρηστοι ή ευθυνοφοβοι μας βαζουν να κανουμε διακομιδες οπου δεν χρειαζεται καν συνοδεια οπως π.χ. για προγραμματισμενη στεφανιογραφια . ενταξει δε λεω να κανουμε εμεις 1 αντε 2 να μην στερειται το καθε τμημα απο ειδικευομενους αλλα 4-5 τη μερα ελεος...ασε που δεν προλαβαινουμε να δουμε τπτ απο επειγοντα περιστατικα. τι τριμηνη εκπαιδευση ειναι αυτη δεν καταλαβαινω ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαλκίδα ή Κόρινθο είσαι; Γιατί από εκεί καταφέρνουν να στέλνουν τόσα περιστατικά καθημερινά προς Αθήνα.

ναι χαλκιδα επειδη ειναι ολοι αχρηστοι ή ευθυνοφοβοι μας βαζουν να κανουμε διακομιδες οπου δεν χρειαζεται καν συνοδεια οπως π.χ. για προγραμματισμενη στεφανιογραφια . ενταξει δε λεω να κανουμε εμεις 1 αντε 2 να μην στερειται το καθε τμημα απο ειδικευομενους αλλα 4-5 τη μερα ελεος...ασε που δεν προλαβαινουμε να δουμε τπτ απο επειγοντα περιστατικα. τι τριμηνη εκπαιδευση ειναι αυτη δεν καταλαβαινω ...

Αν είχες διαβάσει παλαιότερα τα topic με θέμα τις διακομιδές θα έβλεπες πως όλοι οι αγροτικοί στη Χαλκίδα έχουν αναφέρει το ίδιο πρόβλημα.

Οπότε τίποτα το νεώτερο δεν προσφέρει η συζήτηση....απλά συνεχίζετε να γκρινιάζετε σε ένα forum χωρίς κανένα θετικό αποτέλεσμα.

4-5 διακομιδές σε μία ημέρα από Χαλκίδα-Αθήνα.....τυχερή.....έχεις μάθει τις λακκούβες απ' έξω και ανακατωτά :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

emhelp

αν γνωριζει καποιοσ ασ μασ πει ποιο ειναι το φεκ οσο αφορα τα διασωληνωμενα και τα νεογνα γιατι διαρκωσ γινεται λογοσ για αυτο και κανεισ δεν αναφερει συγκεκριμενα ποιο ειναι αυτο!!

πραγματικα υπαρχει μεγαλη αναγκη.ειμαι σε δυσκολη θεση διοτι αρνηθηκα να μεταφερω τετοιο περιστατικο και τωρα εχο μπλεξει με αναφορεσ.πραγματικα οποια βοηθεια καλοδεχουμενη emsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Της μόδας έχει γίνει σε κάθε post να αναγράφεται η λέξη ΦΕΚ emcolgate

Πάντως παρατηρώ μια αναστάτωση .....που οδηγεί σε ανορθογραφία :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν γνωριζει καποιοσ ασ μασ πει ποιο ειναι το φεκ οσο αφορα τα διασωληνωμενα και τα νεογνα γιατι διαρκωσ γινεται λογοσ για αυτο και κανεισ δεν αναφερει συγκεκριμενα ποιο ειναι αυτο!!

πραγματικα υπαρχει μεγαλη αναγκη.ειμαι σε δυσκολη θεση διοτι αρνηθηκα να μεταφερω τετοιο περιστατικο και τωρα εχο μπλεξει με αναφορεσ.πραγματικα οποια βοηθεια καλοδεχουμενη

κανενας????σε καποιο ποστ καποιος το ειχε αναρτησει το φεκ αλλα τωρα ψαχνω και δεν μπορω να το βρω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Θα ξαναθέσω για λίγο το θέμα αποζημίωσης διακομιδής για αγροτικό γιατρό που την ημέρα της διακομιδής δεν εφημερεύει. Σύμφωνα με το ΦΕΚ 681 του 2009"δ) Συνοδοί περιστατικών.

Γιατροί συνοδοί περιστατικών βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και επιλέγονται από το ισχύον μηνιαίο πρόγραμμα.". Επίσης" γ) Συνοδοί περιστατικών. Γιατροί συνοδοί περιστατικών βρίσκονται σε ενεργό

εφημερία την ημέρα της διακομιδής, ανεξάρτητα αν ήταν ή όχι σε ενεργό εφημερία κατά το ισχύον μηνιαίο πρόγραμμα".Στην περίπτωση που όχι απλώς δεν εφημέρευες αλλά έβαλες και λεφτά από την τσέπη σου για να επιστρέψεις στο νοσοκομείο, πρέπει να σε αποζημιώσουν με ποσό ισάξιο 1 εφημερίας συν τα έξοδα μεταφοράς ή δικαιούσαι μόνο την εφημερία? Μην μου πείτε να ρωτήσω στο λογιστήριο γιατί εκεί δήλωσαν πως δικαιούσαι μόνο τα εκτός έδρας...ούτε καν τα προσωπικά σου έξοδα μεταφοράς..κι ας είναι περί τα 50 ευρώ. Αυτό τους βολεύει αυτό ξέρουν! :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστό θεωρώ πως είναι αυτό που ορίζει ο νόμος. Απλώς σε παλαιότερο ποστ έχει αναφερθεί πως δικαιούσαι και τα 2 και δεν διευκρινίζεται από πού προκύπτειέννομα. Δεδομένου ότι έχω συντάξει αίτηση αποζημίωσης στην οποία πρέπει να αναφέρω τι ακριβώς διεκδικώ είπα μήπως κάτι μου διαφεύγει. Δεν προσπαθώ σίγουρα να βγάλω λεφτά από μια διακομιδή και σίγουρα ούτε αυτά θα διεκδικούσα. Αλλά όταν θες να πάρεις πίσω λεφτά που έβαλες απο την τσέπη σου και τους φαντάζει παράνομο γιατί δεν προβέπεται λέει από τον νόμο, ε τότε σε αναγκάζουν να διεκδικήσεις ό,τι ακριβώς ορίζει ο νόμος με τη βούλα και κάθε επισημότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αλήθεια είναι πως και εγώ ξέρω ότι όταν δεν εφημερεύεις και πας διακομιδή πρέπει να στο πληρώσουν ως ενεργό εφημερία. Κάτι το οποίο είναι και λογικό βέβαια. Δε γίνεται εσύ να λείπεις μιά ολόκληρη μέρα (εκτός ωραρίου) και να μην αποζημιωθείς. ΦΕΚ δεν έχω βρει όμως. Φυσικά αν δεν τα "σκαλίσεις" μόνος σου κανείς δεν πρόκειται να φιλοτιμηθεί να σε ενημερώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

το μόνο που βρήκα σχετικό με τους αγροτικούς είναι στην παράγραφο 7:

Κατά την πραγματοποίηση με ασθενοφόρα του Ε.Κ.Α.Β.

διανοσοκομειακών διακομιδών ασθενών, που χρήζουν συνοδείας γιατρού κατ’

εφαρμογή του ανωτέρω (2) σχετικού, ο συνοδός ιατρός να ορίζεται από το

Νοσοκομείο που διακομίζει το περιστατικό με ευθύνη του Διευθυντή του τμήματος ή

του αντικαταστάτη του και να είναι ανάλογης ειδικότητας και εμπειρίας προς το

είδος και την βαρύτητα της παθήσεως του διακομιζόμενου ασθενούς, ώστε να

εξασφαλίζεται η αναγκαία υποστήριξη του ασθενούς κατά την διάρκεια της

διακομιδής του από το ένα Νοσοκομείο στο άλλο.

μπου χα χα χα!! Εφαρμόζεται πολύ αυτό! Για αυτό εμείς οι αγροτικοί διακομίζουμε τα πάντα όλα, και όταν αρνούμαστε κάτι που θεωρούμε πολύ βαρύ γίνεται επανάσταση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Βρέθηκα, πριν κάποιο χρονικό διάστημα, σε ένα νοσοκομείο-Κ.Υ. της επαρχίας όπου συνομίλησα με πολλούς αγροτικούς που υπάγονται σε αυτό. Το θέμα με τις διακομιδές εκεί, αναπαριστά πλήρως το τι κωλοχανείο είμαστε.

Και όσους γι'αυτούς που υποστηρίζουν ότι οι αγροτικοί πρέπει να δέχονται αδιαμαρτύρητα την οποιαδήποτε εντολή του κάθε ΑΣΧΕΤΟΥ Επιμελητή,και καλά για λόγους Δεοντολογίας, απλώς συνεισφέρουν στην διαιώνιση αυτού του κωλοχανείου.

Παράδειγμα: ΚΕΚ με αρχικό κορεσμό άνω του 90%, μη διασωλήνωμένο που στο δρόμο έπεσε στο 82%, το συνόδευσε αγροτικός (που αν θυμάμαι καλά, δεν είχε καν ολοκληρώσει το τρίμηνο της εκπαίδευσής του), 90 km σε άλλο νοσοκομείο, ενώ υπήρχαν ειδικευμένοι ιατροί στο νοσοκομείο προέλευσης. Από τύχη δεν πέθανε ο ασθενής.

Συμβουλή χιλιογραμμένη: εντολές που σας βρίσκουν αντίθετους, τουλάχιστον ζητάτε τις πάντοτε ΓΡΑΠΤΩΣ, στις οποίες να αναφέρονται οι όποιες ενστάσεις σας, και με υπογραφή από κάτω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.