Jump to content

[αγροτικός] Διακομιδές


duthmed

Recommended Posts

συζητωντας επισταμενα το ολο θεμα των διακομιδων με τους ειδικευομενους του νοσοκομειου, οπου κανω το τριμηνο, για αλλη μια φορα αηδιασα βλεποντας το πως καποιοι "συναδελφοι" υποτιμωντας τη νοημοσυνη μας, κοιταζουν να μας χωσουν -με καθε τροπο και μεσο- προσπαθωντας να εκμεταλλευτουν την αγνοια μας..

οταν ξεκινησα να ρωταω "παιδια τι παιζει με τις διακομιδες", μου απαντησαν "τι εννοεις τι παιζει ? Τις κανετε εσεις" (εννοωντας τους αγροτικους). Και τους λεω "δηλαδη τις κανουμε ολες" ? Και λενε "φυσικα" ! Και λεω "τι λετε ρε ? καλα ειστε ? δηλαδη θα διακομισω εγω διασωληνωμενο ?" και λενε "φυσικα ! Δεν μπορεις ν'αρνηθεις" ! Οποτε λεω "κι εγω ξερω περιπτωσεις αγροτικων που αρνηθηκαν να διακομισουν διασωληνομενο,κι ενω αρχικα τους απειλησαν,τελικα δεν τους εκαναν τιποτα"..

Τελικα, αφου η που.ν..α η ειδικευομενη ειδε οτι δεν μιλαγε με κανα ασχετο μα...α, συμφωνησε οτι τους διασωληνωμενους και το πολυ κρισιμα περιστατικα τα διακομιζουν οι ιδιοι οι ειδικευομενοι..

Και το καλυτερο ? Τι εμαθα σημερα ? Οτι σε ΚΑΘΕ εφημερια υπαρχει ειδικευομενος on call, ακριβως για το ενδεχομενο διακομιδης. Δηλαδη ειδικευομενος που ειναι stand by για την οποια διακομιδη..

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ'ΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ! Το ξερασαν,μονο αφου ειδαν οτι δεν εσκυβα το κεφαλι να συμφωνησω μαζι τους..

Τ Ο Υ Σ Σ Ι Χ Α Ι Ν Ο Μ Α Ι Μ' Ο Λ Η Μ Ο Υ Τ Η Ν Ψ Υ Χ Η !

...δηλαδη καταλαβαινετε τι μου λεγε η που.ν..α η ειδικευομενη ? Ελεγε ουσιαστικα το εξης :

"εγω (που θα'μαι on call για διακομιδη) θα'μαι σπιτι μου να βγαζω τα ματια μου με τον γκομενο ! κι εσυ (ταπεινε αγροτικουλη) θα χωνεσαι με μηδεν εμπειρια

να διακομιζεις τα περιστατικα που εγω ειμαι υποχρωμενη να διακομισω,για να μην χασω το βραδυνο μου ξεσκισμα !"

..δεν ξερω ρε παιδια.. δεν ξερω.. παρολο τον πλουτο της ελληνικης γλωσσας,αδυνατω να βρω τα λογια να περιγραψω το ποσο μισω,το ποσο σιχαινομαι τετοιου ειδους καθικια..

και επιτρεψτε μου κυριοι συναδελφοι να κλεισω αυτο το post μ'ενα καταλληλο για την περισταση γνωμικο απο το kill bill I :

"REVENGE IS A DISH BEST SERVED COLD (old klingon proverb)"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Last Reply

Ρε ντογκ, φανταζομαι οτι εισαι ο πιο δημοφιλης συναδελφος. Πουτανα η μια, καριολης ο αλλος, τον ξεχεσες τον τριτο μπροστα σε ολο τον κοσμο. Χαλαρωσε λιγο και σκεψου το ενδεχομενο να πρεπει καποια στιγμη να συνεργαστεις με καποιον στο ιδιο στυλ με εσενα. Θα βγαλετε τα νυστερια και θα σφαζεστε στους διαδρομους. Και βεβαια επι της ουσιας εχεις καποιο δικαιο (αν και τυπικα και εσυ στο τριμηνο ειδικευομενος εισαι και τυποις εχεις τις ιδιες ακριβως υποχρεωσεις με τους "παλιους" ειδικευομενους). Τελος ελπιζω οταν θα ξεκινησεις κι εσυ ειδικοτητα να μην κανεις στους αλλους αυτα που σε κανουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαλια παντως αυτο το καθεστως με τισ διακομιδες. Κανω νευρολογια σε μεγαλο νοσοκομειο της Αττικης και την προηγουμενη εβδομαδα επαιξε διακομιδη status απο Σπαρτη. Ο αγροτικος (τριμηνιτης) που το συνοδευσε μου ειπε πως ηταν η πρωτη του διακομιδη, απλα τον πιασανε και τον βαλανε στο ασθενοφορο χωρις να του πουνε τιποτα, με μια Stedon το χερι. Βεβαια, τελος καλο ολα καλα, αψογος ο συναδελφος και το διακομισε μια χαρα, αλλα τι φταιει το παιδι να γερναει 10 χρονια σε διαστημα 2 ωρων ετσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ jimakos : α χα χα ! εχεις δικιο ρε συναδελφε ! οντως ειμαι ο πιο δημοφιλης συναδελφος ! call me mr. popularity ! α χα χα ! Αλλα περα απο την πλακα του πραγματος,προτιμαω ρε φιλε να με βριζουν επειδη δεν τους κανω τη χαρη να με βαλουν απο κατω, παρα να σκυβω το κεφαλι και να τρωω καρπαζιες,για να με γουσταρουν ολοι..

...παντως ειλικρινα,πιστευω οτι ειμαι παρα πολυ ηρεμος ανθρωπος (φαντασου δηλαδη και να μην ημουν).. α χα χα χα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συζητωντας επισταμενα το ολο θεμα των διακομιδων με τους ειδικευομενους του νοσοκομειου, οπου κανω το τριμηνο, για αλλη μια φορα αηδιασα βλεποντας το πως καποιοι "συναδελφοι" υποτιμωντας τη νοημοσυνη μας, κοιταζουν να μας χωσουν -με καθε τροπο και μεσο- προσπαθωντας να εκμεταλλευτουν την αγνοια μας..

οταν ξεκινησα να ρωταω "παιδια τι παιζει με τις διακομιδες", μου απαντησαν "τι εννοεις τι παιζει ? Τις κανετε εσεις" (εννοωντας τους αγροτικους). Και τους λεω "δηλαδη τις κανουμε ολες" ? Και λενε "φυσικα" ! Και λεω "τι λετε ρε ? καλα ειστε ? δηλαδη θα διακομισω εγω διασωληνωμενο ?" και λενε "φυσικα ! Δεν μπορεις ν'αρνηθεις" ! Οποτε λεω "κι εγω ξερω περιπτωσεις αγροτικων που αρνηθηκαν να διακομισουν διασωληνομενο,κι ενω αρχικα τους απειλησαν,τελικα δεν τους εκαναν τιποτα"..

Τελικα, αφου η που.ν..α η ειδικευομενη ειδε οτι δεν μιλαγε με κανα ασχετο μα...α, συμφωνησε οτι τους διασωληνωμενους και το πολυ κρισιμα περιστατικα τα διακομιζουν οι ιδιοι οι ειδικευομενοι..

Και το καλυτερο ? Τι εμαθα σημερα ? Οτι σε ΚΑΘΕ εφημερια υπαρχει ειδικευομενος on call, ακριβως για το ενδεχομενο διακομιδης. Δηλαδη ειδικευομενος που ειναι stand by για την οποια διακομιδη..

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ'ΠΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΑ ΚΑΘΙΚΙΑ ! Το ξερασαν,μονο αφου ειδαν οτι δεν εσκυβα το κεφαλι να συμφωνησω μαζι τους..

Τ Ο Υ Σ Σ Ι Χ Α Ι Ν Ο Μ Α Ι Μ' Ο Λ Η Μ Ο Υ Τ Η Ν Ψ Υ Χ Η !

Δηλαδη εμεις ως αγροτικοι δεν κανουμε ποτε διακομιδες?(αφου λες οτι υπαρχει ειδικευομενος on call).Πολυ καλο μου ακουγεται...Παντως εχω ακουσει+γω περιστατικα που με το που εμφανιστηκαν στο νοσοκομειο για το 3μηνο τους στειλαν διακομιδη(προφανως γιατι σκεφτονται ''ψαρια ειναι,χωστους'').Δε θαθελα με τιποτα να κανω δουλεια για αλλους που δεν τους χρωσταω τιποτα+μαλιστα τετοιου ειδους

...δηλαδη καταλαβαινετε τι μου λεγε η που.ν..α η ειδικευομενη ? Ελεγε ουσιαστικα το εξης :

"εγω (που θα'μαι on call για διακομιδη) θα'μαι σπιτι μου να βγαζω τα ματια μου με τον γκομενο ! κι εσυ (ταπεινε αγροτικουλη) θα χωνεσαι με μηδεν εμπειρια

να διακομιζεις τα περιστατικα που εγω ειμαι υποχρωμενη να διακομισω,για να μην χασω το βραδυνο μου ξεσκισμα !"

..δεν ξερω ρε παιδια.. δεν ξερω.. παρολο τον πλουτο της ελληνικης γλωσσας,αδυνατω να βρω τα λογια να περιγραψω το ποσο μισω,το ποσο σιχαινομαι τετοιου ειδους καθικια..

και επιτρεψτε μου κυριοι συναδελφοι να κλεισω αυτο το post μ'ενα καταλληλο για την περισταση γνωμικο απο το kill bill I :

"REVENGE IS A DISH BEST SERVED COLD (old klingon proverb)"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραια ολ'αυτα,thanks για το φρεσκαρισμα (αλλα αφου εγω τα εγραψα,τα γνωριζα already)..

αλλα δε βλεπω κανα σχολιο..

τωρα,αν το σχολιο ειναι η φατσουλα διπλα στον τιτλο,τι να πω ? Αναρωτιομουν παντα γιατι ο κοσμος να'ναι εναντια σ'εκεινον που δικαιως αντιδρα/εκδικειται αντι να'ναι εναντιον εκεινων που εφεραν τα πραγματα στα ακρα in the first place..

Αλλα αυτη ειναι η αδυναμια θρασυδειλων ανθρωπων.. Θελουν να γνωριζουν οτι μπορουν να προκαλουν και ν'αδικουν οποιον γουσταρουν,εχοντας ομως την "ασφαλεια" της γνωσεως οτι κανεις δεν θ'αντιδρασει.. οτι κανεις απ'αυτους που θιχτηκαν απλα δεν θα φροντισει ετσι ωστε εκεινοι που τον πειραξαν να πληρωσουν τα δεοντα..

τσκ.. τσκ.. τσκ.. (επιφωνημα βαθιας περιφρονησης).. ο κακος εχει καποιο λογο που'γινε κακος.. και συνηθως ο επιθετικος ανθρωπος δεν γεννηθηκε ετσι.. εγινε ετσι.. τον εκαναν ετσι..

αλλα τι να ξερουν απ'ολα αυτα ανθρωποι που ποτε δεν προκληθηκαν ? Τι να ξερουν απ'ολα αυτα ανθρωποι που τα βρηκαν ολα ευκολα,επειδη το μονο που καναν στη ζωη τους ολη ειναι να γλυφουν..

ερχεται καποια στιγμη που αηδιαζεις απ'τα χαστουκια που σου ριχνουν.. ερχεται μια στιγμη που λες στον εαυτο σου οτι "το χερι που θα ξανασηκωθει σε βαρος μου,εγω θα το κοψω"

..αλλα ολ'αυτα ειναι ψιλα γραμματα για καποιους..

δεν πειραζει ρε παιδια.. σκυψτε το κεφαλι να φατε οσες καρπαζιες γουσταρετε.. απ'ο,τι φαινετε το τραβαει το αιμα σας..

we all begun as something else (the chronicles of riddick)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συζητωντας επισταμενα το ολο θεμα των διακομιδων με τους ειδικευομενους του νοσοκομειου, οπου κανω το τριμηνο, για αλλη μια φορα αηδιασα βλεποντας το πως καποιοι "συναδελφοι" υποτιμωντας τη νοημοσυνη μας, κοιταζουν να μας χωσουν -με καθε τροπο και μεσο- προσπαθωντας να εκμεταλλευτουν την αγνοια μας..

οταν ξεκινησα να ρωταω "παιδια τι παιζει με τις διακομιδες", μου απαντησαν "τι εννοεις τι παιζει ? Τις κανετε εσεις" (εννοωντας τους αγροτικους). Και τους λεω "δηλαδη τις κανουμε ολες" ? Και λενε "φυσικα" ! Και λεω "τι λετε ρε ? καλα ειστε ? δηλαδη θα διακομισω εγω διασωληνωμενο ?" και λενε "φυσικα ! Δεν μπορεις ν'αρνηθεις" ! Οποτε λεω "κι εγω ξερω περιπτωσεις αγροτικων που αρνηθηκαν να διακομισουν διασωληνομενο,κι ενω αρχικα τους απειλησαν,τελικα δεν τους εκαναν τιποτα"..

Να σας ενημερωσω για να μη σας δουλευουν .....σχετικα με τις διακομιδες ...τις διακομιδες διασωληνωμενων τις κανουν, κατα σειρα προτεραιοτητας :

1) οι ανασθησιολογοι

2) γιατρος αλλης ειδικοτητας που εχει ειδικευτει στη μεταφορα διασωληνωμενων

3) ειδικευομενος αναισθησιολογιας

αυτα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαλια παντως αυτο το καθεστως με τισ διακομιδες. Κανω νευρολογια σε μεγαλο νοσοκομειο της Αττικης και την προηγουμενη εβδομαδα επαιξε διακομιδη status απο Σπαρτη. Ο αγροτικος (τριμηνιτης) που το συνοδευσε μου ειπε πως ηταν η πρωτη του διακομιδη, απλα τον πιασανε και τον βαλανε στο ασθενοφορο χωρις να του πουνε τιποτα, με μια Stedon το χερι. Βεβαια, τελος καλο ολα καλα, αψογος ο συναδελφος και το διακομισε μια χαρα, αλλα τι φταιει το παιδι να γερναει 10 χρονια σε διαστημα 2 ωρων ετσι?

Ακριβώς το ίδιο, μα ακριβώς το ίδιο είχε συμβεί και σε εμένα προ αμνημονεύτων χρόνων: τριμηνίτης με πτυχίο 15 ημερών με βάλανε από τη Σπάρτη να διακομίσω status με μια στεντόν στο χέρι. Το έχουν σύστημα φαίνεται :(

Βέβαια, μερικά χρόνια αργότερα ως ειδικευόμενος νευρολόγος σε κεντρικό νοσοκομείο της Αθήνας έπαιρνα τηλέφωνο από την εφημερία τα επαρχιακά και τους ξέχεζα πατόκορφα που στέλνανε τα "τσικό" για τέτοιες διακομιδές.

Πράξε το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ

ΙΑΤΡΩΝ

ΘΕΜΑ : Διακομιδές ασθενών και συνοδεία από ιατρό

Επ’ ευκαιρία του ζητήματος που έχει ανακύψει με τις διακομιδές περιστατικών από το νοσοκομείο μας και το υπ’ αριθμ. 7555 /07 έγγραφο που μας έχει κοινοποιηθεί δηλώνουμε τα κάτωθι:

1. Οι διακομιδές περιστατικών είναι αποκλειστική ευθύνη του Ε.Κ.Α.Β το οποίο για το λόγο αυτό διαθέτει ιατρικό και παραϊατρικό προσωπικό ( ή θα έπρεπε να διαθέτει ) με την απαραίτητη κατάρτιση και την αναγκαία ασφαλιστική κάλυψη.

2. Είναι ζήτημα κοινής και όχι ιατρικής λογικής ότι τα παθολογικά περιστατικά συνοδεύονται από παθολόγο και τα χειρουργικά από χειρουργό , υπό την προϋπόθεση όμως ότι αυτό είναι δυνατό να συμβεί

3. Δεν αναφέρεται σε κανένα σημείο της νομοθεσίας μας ότι υπεύθυνοι για τις διακομιδές ασθενών είναι ειδικευόμενοι και αγροτικοί ιατροί.

Επιπλέον, σας υπενθυμίζουμε τα κάτωθι:

1. Με βάση την 1η απόφαση της 20ης Ολομελείας του ΚΕ.Σ.Υ 13/12/84 (περί κανονισμού λειτουργίας νοσοκομείων) μεταξύ των άλλων γίνεται σαφές ότι την ευθύνη για τον άρρωστο που εισάγεται αναλαμβάνει ο ειδικευμένος ιατρός που εκτελώντας εφημερία πρωτοστάτησε στην αντιμετώπισή του. Επιπλέον, ο ειδικευόμενος μόνο σε έκτακτη ανάγκη παρέχει υπηρεσία και ζητεί την συνδρομή του γιατρού εφημερίας.

2. Με βάση την 1η απόφαση της 27ης Ολομέλειας του ΚΕ.ΣΥ της 18ης /10/85 (Πρόγραμμα εκπαίδευσης στην Ιατρική), μεταξύ των άλλων τονίζεται σχετικά με τις εφημερίες του ειδικευομένου ότι η συμμετοχή του στις εφημερίες της αντίστοιχης κλινικής γίνεται πάντα με την εποπτεία ειδικευμένου γιατρού.

3. Με βάση το Ιατρικό Δίκαιο και όσον αφορά την ποινική ευθύνη που αναλογεί σε κάθε ιατρό (ειδικευόμενο ή ειδικό) σε περίπτωση αρνητικής έκβασης ενός περιστατικού ο ιατρός μπορεί μεν να απαλλαχθεί για την ελλιπή επιμέλεια που επέδειξε, ενόψει συγκεκριμένων συνθηκών, θα του καταλογισθεί όμως η ίδια η ανάληψη των ιατρικών του καθηκόντων έπειτα από υπερτίμηση των δυνατοτήτων του και κακή εκτίμηση των δυνατοτήτων επιτυχίας του εγχειρήματός του. Πρόκειται για το λεγόμενο σφάλμα «ανάληψης». Η βλάβη που επέρχεται στον ασθενή προκαλείται από κάποιο ειδικότερο σφάλμα του ιατρού, στο οποίο υπέπεσε λόγω ακριβώς της εξαρχής αδυναμίας του να ανταποκριθεί στο ζητούμενο πρότυπο επιμέλειας.

4. Ομοίως, οι αντικειμενικές ικανότητες του ιατρού συνιστούν μέγεθος καθοριστικής σημασίας για τον προσδιορισμό της απαιτούμενης από αυτόν επιμέλειας. Έτσι διαφορετικό είναι το μέτρο του ειδικού από ότι του γενικού ή ανειδίκευτου ιατρού, όπως επίσης διαφορετικό είναι το μέτρο του πολύπειρου από του λιγότερο έμπειρου ειδικού ιατρού. Στο κάτω άκρο της άτυπης αυτής «κλίμακας» βρίσκεται ο ειδικευόμενος ιατρός, στην περίπτωση του οποίου τα ανατιθέμενα σ’ αυτόν καθήκοντα πρέπει πάντοτε να συμβαδίζουν με τις γνώσεις και τις ικανότητές του.

5. Τέλος, τα καθήκοντα που ανατίθενται στους ειδικευόμενους ιατρούς, στα πλαίσια της άσκησης και εκπαίδευσης τους, συγκροτούν τον τομέα ευθύνης των ιατρών αυτών. Ο τομέας ευθύνης συνιστά σημαντικό νομικό μέγεθος, δεδομένου ότι για τον καταλογισμό στον δράστη-ιατρό του αρνητικού αποτελέσματος κάποιας πράξεως ή παραλείψεως, πρέπει ο δράστης-ιατρός να είναι επιφορτισμένος με το καθήκον επίβλεψης του ασθενούς και την αποτροπή αρνητικών αποτελεσμάτων. Μόνο στην περίπτωση αυτή επέχει ο ιατρός εγγυητική θέση απέναντι στη ζωή και την υγεία του συγκεκριμένου ασθενούς. Σε αντίθετη περίπτωση διακόπτεται ο αιτιώδης σύνδεσμος μεταξύ της πράξεως και του αξιόποινου αποτελέσματος (δηλαδή της ανθρωποκτονίας ή σωματικής βλάβης του ασθενούς).

Συμπερασματικά, και έχοντας πλήρη συνείδηση των ελλειμμάτων του Ε.Σ.Υ., τα οποία για μιαν ακόμη φορά καλούμαστε εμείς να καλύψουμε, αλλά κυρίως με αίσθημα ευθύνης απέναντι στους ασθενείς που γίνονται θύματα αυτών των ελλειμμάτων, σας γνωστοποιούμε τα κάτωθι:

1. Θα συνεχίσουμε να υπερβαίνουμε τα καθήκοντα και τις ευθύνες που μας αναλογούν διακομίζοντας περιστατικά, ακόμη και αν αυτά δεν εμπίπτουν στα όρια της ειδικότητάς μας.

2. Όπως αναφέρει η υπουργική απόφαση στην οποία στηρίζεται το έγγραφο της Διοίκησης προϋποθέτεται η εξάντληση των περιθωρίων αντιμετώπισης του περιστατικού στο νοσοκομείο μας

3. Σε περίπτωση που κρίνουμε ότι η βαρύτητα του περιστατικού υπερβαίνει το εύρος των γνώσεων μας και την ικανότητα παροχής επαρκούς αντιμετώπισης από μέρους μας θα πραγματοποιούμε τη διακομιδή μόνο με τη συνοδεία και ειδικευμένου ιατρού στην ευθύνη του οποίου εμπίπτει το περιστατικό.

4. Η ανωτέρω προϋπόθεση μπορεί να αρθεί σε περίπτωση που το νοσοκομείο μεριμνήσει για την κατάλληλη εκπαίδευσή μας μέσω των προγραμμάτων εκπαίδευσης ATLS, ACLS, ΕΠΙ τα οποία πιστοποιούν την ικανότητα ανάληψης ευθύνης διακομιδής ενός ασθενούς και μας απαλλάσσουν από την ποινική ευθύνη του σφάλματος ανάληψης.

Μετά τιμής

hope this helps

many thnx to the friend who kindly let me copy it in the site

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τελικα δεν εχω καταλαβει,ποιος κανει τις διακομιδες οταν εκπαιδευομαστε στο 1ο τριμηνο?Η καλυτερα ποιος οφειλει να τις κανει,ασχετα αν θελουν να χωσουν εμας.Αν υπαρχει επιμελητης υπευθυνος γι αυτο απο τον νομο ,δεν προκειται να κανω ουτε μια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδια ξερει κανεις τι προβλεπεται ως χρηματικη αποζημιωση για τις διακομιδες αναλογως της χιλιομετρικης αποστασης;

Ειχα ενα <<καταπληκτικο>> διαλογο με την υπευθυνη του οικονομικου γι'αυτο το θεμα στο νοσοκομειο που κανω το 3μηνο,η οποια μου ειπε οτι ειναι περιπου 9 (!) ευρω ανεξαρτητως αποστασης (!) και οτι μετραει μονο αν εχεις διανυκτερευσει εκει που εκανες τη διακομιδη!

Οπως ανεφερα ειχαμε ενα καταπληκτικο διαλογο(οι λεπτομερειες ειναι αχρειαστες) και το θεμα ειναι οτι αν δε βρω ΦΕΚ που ν'αναφερει αυτο το θεμα,δε θα βρω το δικιο μου.

Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ΦΕΚ δεν ξερω, αλλα αυτο ισχυει παντου. Υπαρχει μονο οριο κατω απο το οποιο δεν πληρωνεσαι καθολου. Νομιζω 30-40χλμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Λοιπον ξερει κανεις τι παιζει τελικα με διακομιδες απο Κυκλαδες σε νοσοκομειο Συρου? Οταν διανυκτερευουμε στην Συρο τι πληρωνομαστε και αν τελικα καλυπτεται και το ξενοδοχειο γιατι μου φαινεται οτι εγω δουλευω για να πληρωνω τις διακομηδες αφου εχω κανει 3 αυτη την εβδομαδα και πλοιο για να γυρισς στο σπιτι μου δεν υπαρχει οποτε αναγκαζομαι να διανυκτερευω εκει καθε φορα 50 ευρο εκαστη διακομιδη !!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φαντάζομαι πως οι διακομιδές ρυθμίζονται και καλά όπως με το 114 του Συντάγματος

‘‘...επαφίεται εις τον πατριωτισμό των Ελλήνων ιατρών...’’

στο αγροτικό μου είχε τύχει να ζητήσουν από τους συγγενείς να πληρώσουν το ταξί για να επιστρέψει ο γιατρός στο Κ.Υ.

και βέβαια οι άνθρωποι στην ανάγκη τους το έκαναν...

υποθέτω πάντως (και δε μιλάω για τους συναδέλφους που εργάζονται σε νησιά) πως οι περισσότεροι

σπανίως αναζητήσαμε τα 9 ευρώ της κάθε διακομιδής. Αλλά είναι απαράδεκτο και μόνο σαν άποψη

το να ζητήσεις από ένα συνάδελφο να πληρώσει ξενοδοχείο κτλ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον ξερει κανεις τι παιζει τελικα με διακομιδες απο Κυκλαδες σε νοσοκομειο Συρου? Οταν διανυκτερευουμε στην Συρο τι πληρωνομαστε και αν τελικα καλυπτεται και το ξενοδοχειο γιατι μου φαινεται οτι εγω δουλευω για να πληρωνω τις διακομηδες αφου εχω κανει 3 αυτη την εβδομαδα και πλοιο για να γυρισς στο σπιτι μου δεν υπαρχει οποτε αναγκαζομαι να διανυκτερευω εκει καθε φορα 50 ευρο εκαστη διακομιδη !!!!!!

Επειδη το εψαξα αρκετα και επραξα αναλογως κοιτα πως εχει η υποθεση:

1.Σε καποιες ζωνες(δες σε ποια ανηκει το νοσοκομειο σου) τις ΔΙΑΚΟΜΙΔΕΣ τις κανει ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΕΡΓΗ ΕΦΗΜΕΡΙΑ.Αν δηλαδη δεν εφημερευες-που κοβω χερια και ποδια πως αποκλειεται να σε ειχαν βαλει 3 εφημεριες μεσα σε 1 εβδομαδα-ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΑΝ.

2.Σε αλλες ζωνες μπορει να τις κανει και καποιος που δεν εφημερευει,αλλα τις πιανουν για εφημεριες και πληρωνεσαι αναλογως.ΔΗΛΑΔΗ πρεπει να σου πληρωσουν 3 εφημεριες ΣΥΝ φυσικα τις διανυκτερευσεις,τις αποδειξεις των οποιων πρεπει να πας στο οικονομικο τμημα.

Αυτα τα βρηκα σε ΦΕΚ του 2006 που ειναι αφιερωμενο στις εφημεριες ιατρων.

Σε καθε περιπτωση πρεπει να πεις στο γραφειο προσωπικου τι γνωριζεις,γιατι αλλιως σε βλεπω να παιρνεις κατανωτικο δανειο για να ανταπεξελθεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις διακομιδές εκτός νομού άνω των 150 (μπορεί να είναι και 120, δεν είμαι σίγουρος) χιλιομέτρων δικαιούστε οδοιπορικά. Απόδειξη απο ξενοδοχείο (=35 ευρώ) και άλλα 30 νομίζω για σίτιση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι κάθε εβδομάδα. Απλά μέχρι 4 συνεχόμενες.Δεν είναι νοσοκομείο. Αγροτικό κάνω.11 καθημερινές;
Ενταξει στα Κ.Υ παιζουν τετοιες ιστοριες.Ως αγροτικος στο 3μηνο στο νοσοκομειο εννοουσα που φυσικα δε γινεται.Και Σαβ/κα.
Για τις διακομιδές εκτός νομού άνω των 150 (μπορεί να είναι και 120, δεν είμαι σίγουρος) χιλιομέτρων δικαιούστε οδοιπορικά. Απόδειξη απο ξενοδοχείο (=35 ευρώ) και άλλα 30 νομίζω για σίτιση.
Αν μπορουσαμε να το βρουμε αυτο σε ΦΕΚ θα ηταν πολυ καλο.Εμενα μου παρουσιασαν ενα ΦΕΚ του 1999 που αναφερεται σε μετακινησεις Δ.Υ.,το οποιο οταν το διαβασεις και βρεις κατι που μοιαζει με τη δικη μας περιπτωση ουσιαστικα θα παρεςι λεφτα μονο αν χρειαστει να διανυκτερευσεις.Εγω τελικως πηρα τα χρηματα 1 εφημεριας λογω μεγαλης αποστασης+ΠΑΡΑΝΟΜΙΑΣ(δεν εφημερευα).
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ναι φιλε μου.

ΦΕΚ 92 Β 2006

Εξαιρωντας τα νοσοκομεια Αθηνων-Πειραιως-Θεσ/κης-Ιωαννινων-Πατρας-Ηρακλειου στα οποια μπορουν να κανουν διακομιδες και μη εφημερευοντες(αλλα να πληρωθουν εφημεριες) σε ολα τα αλλα τις κανουν ΜΟΝΟ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝΤΕΣ.

Δες εκει που λεει:ΣΥΝΟΔΟΙ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ (σελ.1098 και 1100)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Να πω τον πονο μου θελω γιατι θα σκασω !!! Ειμαι αγροτικος στις κυκλαδες εφημερευω στο ΚΥ ανημερα χριστουγεννα μου ερχεται εμφραγμα που πρεπει να διακομιστει στο νοσοκομειο συρου . ερχεται ο επιμελιτης και καλει την ειδικευομενη γενικης ιατρικης να κανει τη διακομιδη και αυτη ΑΡΝΕΙΤΑΙ γιατι λεει οι ειδικευομενοι δεν κανουν διακομιδες. Αν ειναι δυνατον και αναγκαζομαι να μπω στο πλωτο και να παω το περιστατικο στη συρο και να γυρισω πισω για να συνεχισω την εφημερια μου!!! Πειτε μου πως σας φανηκε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χώσιμο τρελό!

Πάντως θα είχες όλα τα δίκαια να αρνηθείς, αφού αρνήθηκε και ο αμέσως ανώτερός σου σε γνώσεις (ιεραρχικά δηλ.)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χώσιμο τρελό!

Πάντως θα είχες όλα τα δίκαια να αρνηθείς, αφού αρνήθηκε και ο αμέσως ανώτερός σου σε γνώσεις (ιεραρχικά δηλ.)...

αυτο λες η οτι μου ειπε οτι οι ειδικευομενοι δεν κανουν διακομιδες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλή απορία:

όταν λέει ότι"γιατροί συνοδοί περιστατικών βρίσκονται σε ενεργό εφημερία......" εννοεί ότι αυτό που γίνεται σχεδόν παντού δηλ. να διακομίζει ο εν εφημερία ετοιμότητας γιατρος περιστατικό κι οχι αυτός που βρίσκεται σε ενεργό εφημερία είναι παράνομο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.