Jump to content

[αγροτικός] Διακομιδές


duthmed

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Last Reply
Θέλω πάντως να επισημάνω ότι δεν είναι ακριβώς υποχρέωση του γιατρού από το νόμο η επίσκεψη σε δημοτικά διαμερίσματα για συνταγογράφηση. Επίσης, όταν κάποτε ένας αγροτικός διατηρούσε ιδιωτικό ιατρείο (!!!) κανονικότατα τα απογεύματα και έκοβε και αποδείξεις (!!!), όταν τον "κάρφωσε" ο αντίστοιχος ιδιώτης γιατρός που έχανε πελατεία και υποβλήθηκε μήνυση για παράβαση καθήκοντος, κρίθηκε από το Πρωτοδικείο (και δεν έγινε βέβαια έφεση και τέτοια από τον εισαγγελέα) ότι το παράπτωμά του ήταν μόνο πειθαρχικό και όχι ποινικό.

Για το πρώτο δεν έχω λόγο να διαφωνήσω, γιατί δεν το ξέρω. Πέρα όμως από τη συνταγογράφηση ο κόσμος δικαιούται να έχει γιατρό και για εξέταση κτλ. Δεν είναι υποχρεωμένος ο αγροτικός να καλύπτει την ανάγκη αυτή; Δεύτερη απορία: επιτρέπεται γιατρός διορισμένος στο δημόσιο να κάνει ιδιωτικό ιατρείο; Δε θα συζητήσω καν για το ότι κανένας από τα λαμόγια, που ζητούν λεφτά στην επίσκεψη, δε δίνει απόδειξη. Αλλά κάτι δεν ακούγεται καλά στην ιστορία. Ο αγροτικός είναι σίγουρα υποχρεωμένος από το νόμο να πάει στον ασθενή, όπως φυσικά και να εξετάζει με προσοχή τους ασθενείς του κτλ. Αν κάνει το καθήκον του κανονικά, γιατί ο κόσμος να τον πληρώσει εξτρά; Αυτό δεν προαπαιτεί το να μην κάνει σωστά το καθήκον του και να τον πληρώνουν για αυτό, που θα έπρεπε να κάνει τζάμπα; Οι περισσότεροι από αυτούς που τα παίρνουν το κάνουν κρατώντας τον κόσμο με την ιδέα ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να πάνε και κάνουν εξυπηρέτηση. Πιθανώς να δικαιούται ο αγροτικός να κάνει ιατρείο με αποδείξεις σε άλλη περιοχή, από αυτήν της ευθύνης του. Αλλά το να κάνεις ιατρείο επί πληρωμή εκεί, όπου υποχρεούσαι και πληρώνεσαι να είσαι γιατρός από το κράτος, δεν είναι ανήθικο; Και προσωπικά δε με αφορά και τόσο το αν είναι πειθαρχικό το αδίκημα, είναι πάντως αδίκημα! Αν ο ίδιος γιατρός αδιαφορεί για τους ασθενείς στο πρωινό ιατρείο και δείχνει προσοχή μόνο στο απογευματινό και τελικά από αμέλειά του κάποιος, που δεν πήγε να τα σκάσει το απόγευμα, πάθει κάτι σοβαρό, το αδίκημα θα είναι πάλι μόνο πειθαρχικό; Το δικαστήριο, που αναφέρεις, θα έπρεπε να αφορά γιατρό, που όλοι στην περιοχή ήξεραν ότι θα τρέξει ως αγροτικός όπου χρειαστεί και θα είναι άψογος κτλ και παρόλα αυτά, συνειδητά, επέλεξαν να τον επισκέπτονται και επί πληρωμή τα απογεύματα (και τον έσωσε προφανώς το μοναδικό φαινόμενο του να κόβει αποδείξεις, που κανένας δεν κάνει γενικά). Πώς όμως αυτό ελέγχεται και δεν μπορείς να τον κατηγορήσεις ότι παραμελεί τα καθήκοντά του προς όφελος του απογευματινού του ιατρείου;;; Και μην ξεχνάμε ότι ο αγροτικός, πάλι από το νόμο, είναι υποχρεωμένος να είναι on call σε 24ώρη βάση στα Π.Ι. συν τα Σαββατοκύριακα στα άγονα. Άλλο που αυτό στην πράξη δε γίνεται. Ξέρω π.χ. για Π.Ι. στο νομό Λακωνίας, που ανοίγουν 2 ή 3 φορές την εβδομάδα, επειδή δεν έχουν κόσμο, αλλά αυτό είναι παράνομο! Το τί γίνεται δεν είναι αυτό, που πρέπει να γίνεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασιλική τώρα που είπες για τις εξτρά πληρωμές, που κατά τη γνώμη μου είναι παράνομες, να σου πω τι έχω ακούσει.

Σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας ,οι αγροτικοί εκτός από το ότι πληρώνονται κάθε φορά που κάνουν επίσκεψη σε κάποιο σπίτι ( 30 ευρώ και) όταν οι ασθενείς πηγαίνουν στο ΠΙ τους χρεώνουν 5 ευρώ για να τους μετρήσουν την πίεση και άλλα τόσα για να μετρήσουν το σάκχαρο.

Αυτά είναι πράγματα που σηκώνουν καταγγελία.

Έλα όμως που ο απλός κόσμος δεν ξέρει τι πρέπει να πληρώσει και τι όχι!

Μιλάμε για την εκμετάλλευση ή καλύτερα για την απατεωνιά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Oι γιατροί του ΕΚΑΒ συνήθως ζητούν συνοδεία γιατρού από το νοσοκομείο από το οποίο παραλαμβάνουν τον ασθενή.Είναι υποχρεωμένος ο νοσοκομειακός γιατρός να συνοδεύσει στο ασθενοφόρο;Στο δικό μου νοσοκομείο υπάρχουν εφημερίες διακομιδών για την συνοδεία των διασωληνωμένων ασθενών. Οι μέρες που δεν καλύπτονται από εφημερίες διακομιδών,πρέπει να καλύπτονται από γιατρό εφόσον ζητηθεί στο ασθενοφόρο;Εάν ναι, ποιος είναι ο αρμόδιος να συνοδεύσει;Ο θεράπων;

Εφόσον υπάρχει υποψία επικειμένης ανάγκης για διασωλήνωση εντός του ασθενοφόρου,είναι υποχρεωμένος να συνοδεύσει και ο αναισθησιολόγος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε διακομιδή από νοσοκομείο πρέπει να συνοδεύεται από γιατρό.

Οι γιατροί του ΕΚΑΒ, δεν κάνουν διακομιδές από νοσοκομείο σε νοσοκομείο (πλην των αεροδιακομιδών).

Οι διακομιδές αυτές συνοδεύονται από γιατρούς του νοσοκομείου, συνήθως από το τμήμα που κάνει τη διακομιδή.

Κανονικά διασωληνομένος ασθενής συνοδεύεται από αναισθησιολόγο ή εντατικολόγο και αν ζητηθεί από αυτούς ή απαιτεί η βαρύτητα του περιστατικού και από γιατρό του τμήματος που διακομίζει.

Κάθε ασθενής που έχει κίνδυνο να χρειαστεί επείγουσα διασωλήνωση κατά τη μεταφορά, διασωληνώνεται πριν ξεκινήσει η διακομιδή, για να αποφευχθούν παρατράγουδα. Υπάρχουν σαφείς ενδείξεις για το ποιοι άρρωστοι με αυτόματη αναπνοή κινδυνεύουν να χρειαστούν ανά πάσα στιγμή διασωλήνωση. Αν προκύψει δύσκολη διασωλήνωση μέσα στο ασθενοφόρο τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, γιατί δεν έχεις καμιά βοήθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στα περισσοτερα νοσοκομεια δεν παιζουν εφημεριες διακομιδων και ο εφημερευων ειδικευομενος η αγροτικος κανει την διακομιδη και αναλογα με τα km πληρωνεται επιπλεον 1μικρο ποσο (εκτος νομου ειναι 9 ευρω για διακομιδες απο νησι με πλοιο η στην ξηραπαο επαρχια σε αθηνα ειναι το ποσο μιας εφημεριας)

κανονικα πρεπει να κανει την διακομιδη ειδικευμενος πρακτικα δεν μπορει εκπαιδευομενος ιατρος να αρνηθει να εκτελεσει εντολη διακομιδης-συνοδειας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εφημερίες διακομιδών είναι κάτι άτυπο.

Επίσημως δεν υπάρχουν πουθενά και οι ειδικευόμενοι φαίνονται σαν να κάνουν ενεργή εφημερία.

Κυρίως έπαιζαν σε επαρχιακά νοσοκομεία με λίγους ειδικευόμενους, για να καλύψουν τις ανάγκες τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε διακομιδή από νοσοκομείο πρέπει να συνοδεύεται από γιατρό.

Οι γιατροί του ΕΚΑΒ, δεν κάνουν διακομιδές από νοσοκομείο σε νοσοκομείο (πλην των αεροδιακομιδών).

Οι διακομιδές αυτές συνοδεύονται από γιατρούς του νοσοκομείου, συνήθως από το τμήμα που κάνει τη διακομιδή.

Κανονικά διασωληνομένος ασθενής συνοδεύεται από αναισθησιολόγο ή εντατικολόγο και αν ζητηθεί από αυτούς ή απαιτεί η βαρύτητα του περιστατικού και από γιατρό του τμήματος που διακομίζει.

Κάθε ασθενής που έχει κίνδυνο να χρειαστεί επείγουσα διασωλήνωση κατά τη μεταφορά, διασωληνώνεται πριν ξεκινήσει η διακομιδή, για να αποφευχθούν παρατράγουδα. Υπάρχουν σαφείς ενδείξεις για το ποιοι άρρωστοι με αυτόματη αναπνοή κινδυνεύουν να χρειαστούν ανά πάσα στιγμή διασωλήνωση. Αν προκύψει δύσκολη διασωλήνωση μέσα στο ασθενοφόρο τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, γιατί δεν έχεις καμιά βοήθεια.

Οι γιατροί του ΕΚΑΒ ασφαλώς και κάνουν διακομιδές απλά το ΕΚΑΒ επανδρώνει μόνο τις μονάδες με γιατρούς. Αν έρθει κινητή μονάδα με γιατρό δεν υπάρχει υποχρέωση να το συνοδεύσει γιατρός του νοσοκομείου.

Την ευθύνη τη διακομιδής έχει ο γιατρός που δίνει την κλήση στο ΕΚΑΒ. Αυτός υποχρεούται μεταξύ άλλων να διευκρινήσει αν θέλει κινητή μονάδα (με γιατρό - συνήθως αναισθησιολόγο) ή απλό ασθενοφόρο. Αν ο γιατρός που έδωσε την κλήση και έχει την ευθύνη πιστεύει ότι ο άρρωστος δεν θέλει συνοδεία ιατρού τότε δεν συνοδεύεται. Ωφείλει όμως να το γράψει στο διακομιστήριο.

Οι ΕΚΑΒίτες έχουν δικαίωμα να αρνηθούν την ασυνόδευτη διακομιδή (παρότι τυπικά δεν έχουν ευθύνη) αν θεωρήσουν ότι ο άρρωστος δεν είναι σταθερός. Επικοινωνούν με το κέντρο και την διένεξη την λύνει ο γιατρός από το κέντρο του ΕΚΑΒ.

Η ευθύνη του αρρώστου φεύγει από τον γιατρό που έδωσε την κλήση όταν ο άρρωστος παραληφθεί ενυπόγραφα από τον γιατρό του ΕΚΑΒ ή στο νοσοκομείο προορισμού υπογράψει στο διακομιστήριο ο γιατρός που υποδέχεται.

Άρρωστος που "κινδυνεύει να διασωληνωθεί" (σικ) δεν διασωληνώνεται προληπτικά, απλά δεν διακομίζεται μέχρι να σταθεροποιηθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτη τη "μοδα" να δινουν τις διακομιδες στους αγροτικους που κανουν τριμηνο πως την σχολιαζετε, νομικα πρωτα αλλα και ηθικα

Αυτος εχει δικαιωμα να αρνηθει αν κρινει οτι το περιστατικο ειναι βαρυ και οχι ιδιαιτερα σταθερο, και κρινει οτι δεν μπορει να ανταπεξελθει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To EKAB κατά κανόνα δε στέλνει επανδρωμένη μονάδα για διανοσοκομειακές διακομιδές.

Δε αναφέρθηκα σε διακομιδές από κέντρα υγείας προς νοσοκομεία.

Δεν μπορείς πάντα να περιμένεις να σταθεροποιηθεί ο άρρωστος για να τον διακομίσεις.

Υπάρχουν περιπτώσεις που χρήζουν άμεσης διακομιδής και για να εξασφαλίσεις πιο ασφαλή μεταφορά, θα τους διασωληνώσεις πριν ξεκινήσεις

Για παράδειγμα μια ΚΕΚ, που αποτελεί συχνό αίτιο διακομιδών από επαρχιακά νοσοκομεία, με βαθμιαία πτώση του επιπέδου συνείδησης, μπορεί να αποτελέσει αίτιο για απώλεια αεραγωγού κατά τη διακομιδή και είναι συνετό να διασωληνωθεί πριν ξεκινήσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To EKAB κατά κανόνα δε στέλνει επανδρωμένη μονάδα για διανοσοκομειακές διακομιδές.

Δε αναφέρθηκα σε διακομιδές από κέντρα υγείας προς νοσοκομεία.

Δεν μπορείς πάντα να περιμένεις να σταθεροποιηθεί ο άρρωστος για να τον διακομίσεις.

Υπάρχουν περιπτώσεις που χρήζουν άμεσης διακομιδής και για να εξασφαλίσεις πιο ασφαλή μεταφορά, θα τους διασωληνώσεις πριν ξεκινήσεις

Για παράδειγμα μια ΚΕΚ, που αποτελεί συχνό αίτιο διακομιδών από επαρχιακά νοσοκομεία, με βαθμιαία πτώση του επιπέδου συνείδησης, μπορεί να αποτελέσει αίτιο για απώλεια αεραγωγού κατά τη διακομιδή και είναι συνετό να διασωληνωθεί πριν ξεκινήσει.

Το ΕΚΑΒ κατά κανόνα δεν στέλνει επανδρωμένη μονάδα γιατί κατά κανόνα δεν έχει :)

Αυτό δεν σημαίνει ότι α) δεν πρέπει να την ζητήσεις αν νομίζεις ότι χρειάζεται και β) αν τελικά στείλουν ότι πρέπει ντε και καλά να κάνεις παρέα το πλήρωμα στη διακομιδή.

Για το πότε διακομίζεται και τα περι σταθεροποίησης υπάρχει νομίζω και βιβλιογραφία. Είναι εκτός ειδικότητάς μου πλέον ;)

Αν τώρα ο άρρωστος πιστεύεις ότι μπορεί να είναι ασταθής αναπνευστικά και θέλεις οπωσδήποτε να διακομίσεις και δεν στέλεις μαζί αναισθησιολόγο που μπορεί να περάσει σωλήνα σε 30δεύτερα (και μέσα στην κλούβα, σιγά τα ωά δλδ), ε τότε οκ. Δεν θα τσακωθούμε κιόλας.

Αυτό το παράδειγμα της ΚΕΚ και γενικότερα των παθήσεων του ΚΝΣ είναι αγαπημένο, κυρίως γιατί 9/10 έχουν πλήρη άγνοια της παθοφυσιολογίας του κνς και θεωρούν αξιωματικά ότι "ματωμένος εγκέφαλος" ίσον "αναπνευστική καταστολή" (σίκ επίσης).

Είναι γελοίο να διακομίζονται περιστατικά στην αθήνα και να έχουμε έναν άρρωστο με σωλήνα, χωρίς σύνδεση σε οξυγόνο, ένας τραχεισωλήνας ελεύθερος αν μπορείς να το φανταστείς, με δική του αναπνοή, που περιμένουμε να ξυπνήσει για να του βγάλουμε το σωληνάκι, που δεν το βγάζουμε για να μην πνιγεί στον φαρμακευτικό ύπνο του.

Ποτέ στην ζωή μου δεν κατάλαβα γιατί η βαθμιαία έκπτωση του επιπέδου συνείδησης θα επιφέρει αναγκαστικά άπνοια ώστε να δικαιολογεί την προληπτική διασωλήνωση.

Τέλος πάντων, ξαναλέω, υπάρχει άφθονη βιβλιογραφία για το θέμα "σταθεροποίηση-διακομιδή" άσχετα αν στα επαρχιακά απλώς παίρνουν φόρα και κλοτσάνε την μπάλα μακρυά.

Τουλάχιστον, να γράφουμε στο παραπεμπτικό την αλήθεια: "διασωλήνωσα γιατί φοβήθηκα", "διασωλήνωσα γιατί ο μ@λ@κ@ς ο αναισθησιολόγος δεν συνόδευε το περιστατικό" και όχι να κόβουμε από το gcs για να δικαιολογήσουμε την προληπτική διασωλήνωση "gcs προ διασωλήνωσης 4/15". Ο γιατρός που υποδέχεται έναν φαρμ.κατεσταλμένο (άρα νευρολογική γιόκ) με gcs 4-6 δεν κάνει καν προσπάθεια για μεθ. Αν βέβαια πιστέψει την μπαρούφα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντα έχεις το διακίωμα να αρνηθείς, ισχυριζόμενος ότι δεν είσαι κατάληλα ενημερωμένος για την αντιμετώπιση ενός περιστατικού, εάν στραβώσει στον δρόμο. Επί το πλείστον, διασωληνωμένους και νεογέννητα καλό είναι να αποφεύγονται, γιατί στραβώνουν εύκολα και ειδικότερα στην δεύτερη περίπτωση η κατακραυγή των συγγενών πέφτει όλη πάνω σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανέφερα την ΚΕΚ ως πιο χαρακτηριστική και πιο συχνή κατάσταση.

Ένδειξη για διασωλήνωση δεν αποτελεί GCS = 4, αλλά GCS = 8 και κάθε τραυματίας με GCS κάτω από 8 κινδυνεύει κάθε στιγμή να έχει απώλεια αεραγωγού και επιπλέον λόγω της ΚΕΚ απαιτεί υπεραερισμό που δε μπορεί να γίνει με κοινή μάσκα.

Θα μπορούσα αντί για ΚΕΚ, να αναφέρω εγκαύματα προσώπου και τραχήλου, εισπνοή τοξικών αερίων, κακώσεις λάρυγγα και τραχείας που είναι πιθανό να προκαλέσουν οξεία απόφραξη και να απαιτήσουν διασωλήνωση.

Επιπλέον κανένας αναισθησιολόγος, όσο έμπειρος και να είναι δε θα ρισκάρει να ξεκινήσει ένα τέτοιο περιστατικό με την προοπτική να διασωληνώσει μέσα στο ασθενοφόρο, όπου δε θα έχει ούτε καν ένα χέρι να του πιέσει την τραχεία.

Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι αν γίνει διακομιδή από γιατρό του ΕΚΑΒ συνοδεύει και νοσοκομειακός, αλλά ότι κατά κανόνα οι γιατροί του ΕΚΑΒ δεν κάνουν διανοσοκομειακές διακομιδές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανέφερα την ΚΕΚ ως πιο χαρακτηριστική και πιο συχνή κατάσταση.

Ένδειξη για διασωλήνωση δεν αποτελεί GCS = 4, αλλά GCS = 8 και κάθε τραυματίας με GCS κάτω από 8 κινδυνεύει κάθε στιγμή να έχει απώλεια αεραγωγού και επιπλέον λόγω της ΚΕΚ απαιτεί υπεραερισμό που δε μπορεί να γίνει με κοινή μάσκα.

Θα μπορούσα αντί για ΚΕΚ, να αναφέρω εγκαύματα προσώπου και τραχήλου, εισπνοή τοξικών αερίων, κακώσεις λάρυγγα και τραχείας που είναι πιθανό να προκαλέσουν οξεία απόφραξη και να απαιτήσουν διασωλήνωση.

Επιπλέον κανένας αναισθησιολόγος, όσο έμπειρος και να είναι δε θα ρισκάρει να ξεκινήσει ένα τέτοιο περιστατικό με την προοπτική να διασωληνώσει μέσα στο ασθενοφόρο, όπου δε θα έχει ούτε καν ένα χέρι να του πιέσει την τραχεία.

Επίσης δεν ανέφερα πουθενά ότι αν γίνει διακομιδή από γιατρό του ΕΚΑΒ συνοδεύει και νοσοκομειακός, αλλά ότι κατά κανόνα οι γιατροί του ΕΚΑΒ δεν κάνουν διανοσοκομειακές διακομιδές.

Χα χα! Μηπως εχεις δωσει ATLS? :)

Οντως ετσι ειναι ιατρικα, συμφωνουμε απολυτα.

Εμενα μπορει να μου απαντησει καποιος στο παραπανω ερωτημα μου? Αν ξερει καποιος δηλαδη

Για διακομιδες περιστατικων οπως οι διασωληνωμενοι και τα νεογνα, ο αγροτικος , καθως και οι ειδικευομενοι ασχετων με τα συγκεκριμενα περιστατικα τμηματων( δηλαδη, τους διασωληνωμενους ΟΛΩΝ των τμηματων, τους μεταφερουν οι ειδικευομενοι της αναισθησιολογιας και τα νεογνα οι ειδικευομενοι της παδιατρικης ) , οχι απλα δικαιουνται να τα αρνηθουν .... ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ τα μεταφερουν!

Αν το κανεις και γινει κατι στο δρομο και οι συγγενεις στραβωσουν , θα σερνεσαι στα δικαστηρια.Και θυμιζω: οι δικαστες εχουν αγνοια και ιατρικης , αλλα και του τι γινεται στα νοσοκομεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορούμε να ανοίξουμε μια συζήτηση για κάθε ένδειξη διασωλήνωσης, άλλωστε πολλά τα γράφεις πάρα πολύ σωστά.

Αλλά και βρε αδερφέ τελείωσα με την νευρολογία και τις πάσες/σουτ/γκολ των ν/χίδων και βαριέμαι.

Ανέφερες συγκεκριμένα την ΚΕΚ και την "βαθμιαία απώλεια συνείδησης". Τα guidelines μιλάνε για drop 2 points σε ΚΕΚ αλλά στο motor, Οκ; όχι στο speech. Αν εσύ εννοούσες ως "βαθμιαία απώλεια συνείδησης" το 2p. drop στην κινητική απάντηση, τότε κατάλαβα λάθος.

Στην πράξη όμως συνάδελφε, όλες οι ν-λ και οι μισές ίσως ν-χ διακομιδές που έφαγα από περιφέρεια ήταν 4-6/15 (και καλά), διασωληνωμένοι και σουταρισμένοι. Στάνταρ ο επιμελητής ν-λ ή ν-χ έλεγε: βγάλτε οξυγόνα, σωλήνες, μ@λ@κι@ες, να ξυπνήσει ο άρρωστος, να δούμε τι έχει. Ξυπνούσαν όλοι, gcs 14-15 και εγώ τράβαγα τα μαλλιά μου. Σου λέει κάτι αυτό;

Επιστημονικά τα γράφεις σωστά, στην πράξη επιμένω ότι στην επαρχία βάζουν σωλήνα για ψύλλου πήδημα, σκοράρουν το χειρότερο αντί το καλύτερο gcs - για να μην πω ότι λένε ψέμματα και γράφουν εξωφρενικά χαμηλά gcs π.χ. 4, σουτάρουν δυνατά και μετά κάποιοι τρέχουν να αποσωληνώσουν ή να βρουν κρεββάτι σε μεθ.

Αν ξαναδιαβάσεις το προηγούμενο ποστ νομίζω θα καταλάβεις ότι αυτό εννοούσα με το gcs4 :) ευχαριστώ πάντως για την διόρθωση ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα νομίζω πως τα ξεκαθαρίσαμε.

Το γεγονός ότι κάποιοι διασωληνώνουν εύκολα ή χρησιμοποιούν διάφορα τρικ προκειμένου να πασάρουν περιστατικά, δεν έχει καμιά σχέση με το πως πρέπει να διαχειριστείς έναν ασθενή που χρήζει μεταφοράς και έχει κίνδυνο να σου παρουσιάσει πρόβλημα αεραγωγού στο δρόμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οπότε γυρνάμε στο τόπικ, γνώμη μου ότι:

α) Κ-Α ασταθείς (αν πρέπει να διακομισθούν) αυτό καλό είναι να γίνεται με μονάδα και συνοδεία ιατρού (συνήθως αναισθησιολόγου) ΕΚΑΒ. Αν το ΕΚΑΒ λέει ότι δεν έχει διαθέσιμη ή ότι θέλει 3 ώρες να έρθει από αθήνα ας πούμε .. σπάρτη, τότε αυτό είναι πρόβλημά του.

β) Διασωληνωμένοι υποχρεωτικά συνοδεία αναισθησιολόγου με την αίρεση ότι ο αναισθησιολόγος έχει δικαίωμα να ζητήσει συνοδεία ιατρού που γνωρίζει τον άρρωστο.

γ) Ασφαλώς και οποιοσδήποτε μπορεί να αρνηθεί διακομιδή, εξαρτάται πόσο θέλεις να συγκρουστείς με τους συναδέλφους.

δ) Οι διακομιδές από ειδικευόμενους/αγροτικούς κλπ γίνονται καθ υπερβολή, ότι έγραψε η αμάντα παραπάνω σχετικά με τις διακομιδές απο ειδικευμένους είναι σωστό με το γράμμα το νόμου.

ε) Άπαξ και ο εκπαιδευόμενος όμως δεχθεί να διακομίσει, φέρει πλήρως την ευθύνη άσχετα αν έπρεπε ή όχι να δεχθεί.

Άσχετο, αλλά για όποιον τον ενδιαφέρει το θέμα ας κάνει ένα google για ένα φυλλάδιο των βρετανών αναισθησιολόγων με guidelines για "safe transfer" σε "brain injury". Για λοιπές παθήσεις δυστυχώς δεν ξέρω αν υπάρχουν σχετικά φυλλάδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδιά...λύστε μου μια απορία. Εφημέρευα στην κλινική και την επομένη προέκυψε (ας πούμε) διακομιδή σε Γ'βάθμιο Νοσοκομείο. Επρόκειτο για μια απλή στεφανιογραφία, προγραμματισμένη με ραντεβού, αλλά "κάποιος" φαίνεται υποσχέθηκε σε συγγενείς και ασθενή ασθενοφόρο και γιατρό. Παρά το γεγονός οτι ήμουν κομμάτια από την εφημερία, μου ανέθεσαν να πάω εγώ ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΣΕΙ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ. Οταν αρνηθηκα, εισέπραξα απλώς μια αναφορα απο το διευθυντή και κλήθηκα σε απολογία.......Ας πούμε οτι βρήκα το δίκιο μου, είπανε οτι δεν θα υπάρξει ποινή....αλλά να προσέχω άλλη φορά!!! Και ευτυχώς που είμαι σε επαρχιακό νοσοκομείο γιατί αλλιώς, πχ στην Αθήνα θα μου δίνανε μια τσεκουριά στο κεφάλι (!!!!!!!!!!!!)

Εκτός αυτού, 10 εφημερίες το μήνα, όλα τα ΣΚ μέσα, είτε σάβατο είτε Κυριακή, τουλάχιστον 3 φορές τη βδομάδα διακομιδές για ψύλλου πήδημα (όλα προγραμματισμένα ραντεβού ουσιαστικά) και πάντα να χώνεται ο ένας από τους 2 ειδικευόμενους που δυστυχώς διαλέξαμε ένα επαρχιακό "νοσοκομείο" για να καλύψουμε ένα μέρος της αναμονής μας πριν κληθούμε για να κάνουμε πλήρη ειδικότητα.

Εργατικό δίκαιο υπάρχει; μπορώ να απευθυνθώ κάπου; ¨Η να παραιτηθώ και να απολαύσω τον επικείμενο γάμο μου και τη γέννηση του παιδιού μου????????

(άλλωστε σε 14 μήνες ξεκινάω πλήρη ειδικότητα στην Αθήνα)

ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πόσο καιρό θα έκανες ακόμα εκεί; Πάντως δικαιούσαι 5 μέρες άδεια γάμου επιπλέον της κανονικής, κρίμα να τη χάσεις. Πότε παντρεύεσαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εισέπραξα απλώς μια αναφορα απο το διευθυντή και κλήθηκα σε απολογία.......

ΗΜΑΡΤΟΝΚαι δεν μου λες τι φοβήθηκες μη σε κάνει ντα ο διευθυντής; Η φάση είναι φίλε georgefagos Ψ.Π. δλδ ψυχολογικός πόλεμος. Παίξτο λίγο τρελός, άρχισε να φωνάζεις και να βρίζεις , ξεκαθάρισε τι δεν είσαι διατεθημένος να κάνεις λείψε και καμιά βδομάδα από το νοσοκομέιο τσαμπουκά και να δεις πως θα στρώσουν. Και ας κάνουν όσες αναφορές θέλουν. Τι θα σε κάνουν δηλαδή θα σου γυρίσουν το προξενιό πισω; Άντε να χαθούνε όλοι τους πατάνε στο φιλότιμο μας για να κάνουν τις εξυπηρετήσεις τους. Θράσος φίλε και μην τους υπολογίζεις, απέβαλε το φοιτητικό στιλ.

Συχγατηρήρια για τον γάμο και για το νινάκι, ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν....αυτό που λες, κατά κάποιο τρόπο το έκανε ο δεύτερος ειδικευόμενος. Εισέπραξε κι αυτός μια αναφορά για....αδικαιολόγητη απουσία από την εργασία του!! Βέβαια, αυτός είχε καταθέσει άδεια αλλά ο διευθυντής ξέχασε να την υπογράψει. Την άλλη μέρα θεώρησε οτι θα μπορούσαμε εμείς να συνενοηθούμε με την αυτού μεγαλειότητα αλλά τελικά κατέληξε κι αυτός στο διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας....

Ήδη ψάχνω για θέση σε άλλο πιο σοβαρό νοσοκομείο.

Κάναμε το 2ο υπέρηχο για το μικρό μας!!! Προχωράει καλά. Η τυχερή η μέλλουσα γυναίκα μου άκουσε και την καρδιά του να χτυπάει.......(έχει πάει στη μαμά της λίγες μέρες)

ευχαριστώ για την κατανόηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μόλις ακούγεται η μαγική λέξη "διακομιδή" τρέχουν όλοι να κρυφτούν. Το πρόβλημα είναι ότι το ματσούκι θα το φάει σίγουρα ένας αγροτικός.

Είμαστε 8 αγροτικοί σε Νομαρχιακό Νοσοκομείο της επαρχίας και μας έχουν φάει τα χιλιόμετρα. Γράφουμε το λιγότερο 7 διακομιδές το μήνα ο κάθε αγροτικός. Ειρήσθω εν παρόδω ότι πληρωνόμαστε max 5 διακομιδές. Για τις υπόλοιπες δεν παίρνουμε ούτε τρύπια δεκάρα.

Το πρόβλημα δε σταματάει εκεί. Οι οδηγοί των ασθενοφόρων είναι τρελά τυπάκια, της πιάτσας και πολύ μην τους πάτε κόντρα γιατί είναι κράτος εν κράτει. Όποτε γουστάρουν παίρνουν συγγενή του ασθενή στο ασθενοφόρο, όποτε δε γουστάρουν δεν πάιρνουν. Όποτε γουστάρουν μας αφήνουν στην Αθήνα να γυρίσουμε με το ποδήλατο, όποτε δε γουστάρουν μας κατεβάζουν με άλλο περιστατικό. Αμα γουστάρουν μας κόβουν και απόδειξη από το ξενοδοχείο για να πάρουμε και κανα φράγκο. Και αμα τους πούμε τίποτα, μας λένε ότι αυτοί κάνουν κουμάντο στο ασθενοφόρο. Συγγνώμη και όλας, αλλά νόμιζα οτι ο γιατρός κάνει κουμάντο στο ασθενοφόρο. Πήγαμε να βρούμε το δίκιο μας στον Διευθυντή Ιατρικής Υπηρεσίας και ταυτόχρονα Διςυθυντή του Νοσοκομείου και ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπε ότι δεν μπορεί να κοντράρει τους οδηγούς γιατί αυτοί είναι στο Νοσοκομείο πάνω από 10 χρόνια και έχουν καθιερώσει αυτό το καθεστώς.

Επίσης, δεν έχει τολμήσει να αρνηθεί κανείς μας περιστατικό. Τι διασωληνωμένους, τι επιτόκους (το αστείο είναι ότι μας δίνουν και τα κλιπς για να πιάσουμε τον ομφάλιο λώρο αμα γεννήσει στο ασθενοφόρο), τι νεογέννητα (για παράδειγμα πήγαινα ένα 30 εβδομάδων κύησης στη Μονάδα Νεογνών στο Ριο με ηπατίτιδα χωρίς να μου έχουν πει τίποτα). Καλά, δε συζητάμε ότι μπαίνουν δύο δύο τα φορεία στο ασθενοφόρο και ο γιατρός κάνει τον τιραμόλα. Τρελοκομείο! Α και τα καλύτερα σας τα άφησα για το τέλος. Με έστειλαν με περιστατικό έχοντας ήδη αρνηθεί να το πάρει ο άλλος γιατρός. Έφτασα τα μεσάνυχτα στο νοσοκομείο προορισμού και παρακαλούσα το Νευροχειρουργό να το δεχτεί για να μη με στείλει πίσω με τον άρρωστο. Και το best μας παίρνουν τηλέφωνο και χωρίς να εφημερεύουμε, στο κινητό μας και μας καλούν να πάμε στο Νοσοκομείο για διακομιδή. Το Σάββατο που μας πέρασε έστειλαν 7 ασθενοφόρα. Με πήραν τηλέφωνο στις 11 το βράδυ να πάω στο Νοσοκομείο και νόμιζα οτι μου κάνουν πλάκα. Είναι αστείοι οι τύποι.

Αυτά τα νέα από το περήφημο Νοσοκομείο Καλαμάτας. Δε διαθέτει ούτε ΩΡΛ. Μονάδα Εντατικής, όμως, μας εγκαινίασε ο Υπουργός μας αλλά φοβάμαι ότι δε στεριώνει αυτή η Μονάδα γιατί ήταν ο τρίτος Υπουργός που την εγκαινίασε και ακόμα δεν έχει δεχτεί ασθενή στα κρεβάτια της.

Απορώ τι μαθαίνουμε στο τρίμηνο για να σώσουμε τα γερόντια στα χωριά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ξέρεις, υπεύθυνος μέσα στο ασθενοφόρο για το ποιος θα μένει και ποιος όχι, είσαι εσύ και όχι οι οδηγοί.Εάν γίνει κάποια στραβή, εσένα θα κυνηγάνε. Για τις διακομιδές, δεν γνωρίζω να υπάρχει όριο, εκτός το ότι τα συνολικά χρήματα που είναι να πληρωθείτε, δεν πρέπει να υπερβαίνουν τον μισθό. Για το ξενοδοχείο, καλό είναι να πηγαίνεις και εσύ μαζί τους, ώστε να έχεις γνώση της κατάστασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ασθενοφορα-οδηγους δε θα πω τιποτα.

Για τη ΜΕΘ της Καλαματας θα σου πω τι παιζει.Επειδη δεν εχει επαρκες ή και καθολου εκπαιδευμενο προσωπικο,συζητειται εδω και καιρο να πηγαινει καποιος ιατρος ΜΕΘ απο το Ντυναν ανα εβδομαδα για να ειναι λειτουργικη η μοναδα.Για τετοιο καραγκιοζιλικι μιλαμε!!!Αντι να προκηρυχθει θεση,προτιμωνται μεσοβεζικες λυσεις!

Για το τηλ μια και μοναδικη συμβουλη!

Δινουμε τον προσωπικο μας αριθμο μονο σε κοντινα μας προσωπα απο το οικειο και φιλικο περιβαλλον,ενω στους αλλους αλλο αριθμο για τον οποιο εχεις 3 εκδοχες:

1.Να ειναι κλειστος τις ωρες που θελεις ή και ολη τη μερα

2.Πατωντας 5 πληκτρα να κανει προωθηση στη μαμα-εταιρια(κοινως αυτος που σε παιρνει,νομιζει οτι το κινητο σου δε πιανει εκει που εισαι)

3.Αγοραζεις smartphone,βαζεις το black list(ή αλλο παρεμφερες προγραμμα) και το κινητο σου απορριπτει αυτοματα τα τηλεφωνα που δε θελεις αμεσα χωρις χρονοτριβη,χωρις παλι ο αλλος να καταλαβαινει τι γινεται-ΣΗΜΕΙΩΣΗ:αυτο γινεται φυσικα και στη περιπτωση που εχεις δωσει το αληθινο σου τηλ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.