Jump to content

[αγροτικός] Διακομιδές


duthmed

Recommended Posts

Έτσι είναι, ειδάλλως θα έλεγε ότι " γιατροί συνοδοί περιστατικών βρίσκονται σε ενεργό εφημερία ή σε εφημερία ετοιμότητας..."

Υ.Γ. Επίσης, αυτό σημαίνει ότι αν είσαι εφημερία ετοιμότητας, και σε καλέσουν για διακομιδή και πας, τότε πρέπει να σε πληρώσουν ενεργό εφημερία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Last Reply

Παιδια θα μπορουσε καποιος απο τους γνωστες των νομικων θεματων,να ανεβασει η τουλαχιστον να αναφερει το νομο/κανονισμο που αναφερει ποιος υποχρεουται να κανει διακομιδες;..Γιατι θελω να το τριψω στη μουρη καποιων σε καποιο Γ.Ν....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πριν 2 μήνες σε μια εφημερία έκανα μια διακομιδή που εύχομαι ούτε ο χειρότερος μου εχθρός να μην την ζήσει.Διασωληνωμένο ασθενή ασταθή από επαρχιακό νοσοκομείο στο παπανικολαου,4 λεπτά πριν φτάσουμε έχασε τον έλεγχο ο οδηγός περάσαμε στο αντίθετο ρεύμα όπου για καλή μας τύχη εκείνη την στιγμή δεν περνούσε κάποιο όχημα,πέσαμε σε μια στάση λεωφορείου τσιμεντένια,εγώ πέταξα κυριολεκτικά μπροστά κι ο ασθενής ενώ ήταν δεμένος,εκτινάχθηκε μπροστά κόπηκαν οι ζώνες που τον κρατούσαν χτύπησε κι κατέληξε πάνω μου στον αριστερό μου ωμο όπου το βάρος του ήταν περίπου τα 110 κιλά.δεν ξέρω πως δεν χτυπήσαμε σοβαρά άγιο είχαμε μα την παναγια.Παρότι όλοι πάθαμε σοκ κι είμαι μια άπειρη αγροτικός έκανα ότι μπορούσα κι συνόδεψα τον ασθενή με ασθενοφόρο που έστ το παπανικολαου,σημειωτέον έφτασαν 4 ασθενοφόρα διότι όπως είπε ο οδηγός του εκαβ τους ειδοποίησαν να έρθουν να μαζέψουν 4 κεφαλια.Τώρα αρχίζουν τα παρατράγουδα,φτάνω στο p/ου κι λέω ορίστε ο φάκελος δώστε μου ένα λεπτό να συνέλθω να σας το παραδώσω,είμαι με σκισμένο παντελόνι κι από πάνω έως κάτω αίματα δικά μου κι του ασθενή εγώ έχω χτυπήσει στα πόδια αλλα από το άγχος μην μου πεθάνει στα χερια δεν έχω δει αν έχω χτυπήσει,λοιπόν ο καλός συνάδελφος αρχίζει να κάνει παράπονα για τα περιστατικά που στέλνει το νοσοκομείο όπου υπάγομαι.εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει τι μου γίνετε κι του λέω συνάδελφε είχα τροχαίο με τον ασθενή να φεύγουν οι οροι οι σωλήνες δεν ξέρω σε τι κατάσταση τον φέρνω είχε υπαραχνοειδή αιμορραγία τώρα όμως χτύπησε πάλι στο κεφάλι κι εσύ μου κανεις τώρα επίθεση?Με στραβοκοίταξε κι εκείνη την στιγμή με παίρνει η ειδικευόμενη του τμήματος μου κι με ρωτάει αν παρέδωσα το περιστατικό,ναι της λέω μονο που είχαμε τροχαίο κι με ξαναρωτάει το παρέδωσες εκεί πλέον έκλεισα το τηλ διότι ένας θεός ξέρει πως θα μιλούσα,σημειώστε ότι κανεις δεν με ρώτησε αν χτύπησα.Φεύγω γυρίζω στο τόπο του τροχαίου το μαζέψαμε αρών αρών με την express μην πλακώσουν τα κανάλια κι δεν έχουμε πως να γυρίσουμε,απαγορεύεται να πάρουμε taxi,ιδιωτικό αμάξι μετά από 3 ώρες στον δρόμο μέσα στο κρύο φτάνουμε στο νοσοκομείο μας κι εκεί ήρθα αντιμέτωπη με τον χλευασμό την ειρωνεία την αδιαφορία όλων των συναδέλφων κι λοιπών.Γίναμε ανέκδοτο κι ιδιαιτερα αυτοί που φέρουν ευθύνη για τον ασθενή κάνανε τις πάπιες.Μέχρι που μου επιτέθηκε ο επιμελητής επειδή του την είπα άσχημα γιατί κανεις δεν έδειξε το ενδιαφέρον το ανθρώπινο,ξέρετε πως είναι να σε πονάει όλο σου το σώμα να έχεις πάθει το σοκ της ζωής σου κι να συνεχίζεις την εφημερία κανονικά?να δουλεύεις κι την επομενη κανονικά μέχρι που δεν αντέχεις κι ζητάς μονη σου άδεια να φύγεις να μην τους βλέπεις..Ούτε διοικητής ούτε διευθυντής ούτε καν αγροτικός συνάδελφος να μην σου πει έναν καλο λόγο,να ακούς κι τα τρελα ότι φέρεις ευθύνη για τον ασθενή ενώ άλλοι την φέρουν κι όταν το λες στα μούτρα τους να προσπαθούν να σε βγάλουν τρελό.Πήγα στην πόλη μου γιατί είχα την τύχη η ατυχία να πάρω αγροτικό 400 km μακρυά έκανα αξονική κι είχα οίδημα σε όλες τις κλειδώσεις μου κι επί μια βδομάδα ο πόνος κι η φρίκη να μην με αφήνουν να ηρεμήσω.Νομικά μπορείς να αρνηθείς τέτοια διακομιδή γιατί καλοί μου συνάδελφοι σε ένα ασθενοφόρο δεν έχεις πολλές επιλογές κι φέρεις ευθύνη αν υπογράψεις το διακομιστήριο κι να ξέρετε κάτι είστε μονοι σας.Όσο κι αν ήθελα να πιστεύω πως στην αρχή της επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας όλα θα ήταν ρομαντικά κι όμορφα έστω συναδελφικά,κατάλαβα πως κανεις δεν θα σε στηρίξει αντίθετα θα σε πατήσει να πιάσεις πάτο,οι ειδικοί πάσχουν από ευθυνοφοβία.οι ειδικευόμενοι είναι όλοι φωστήρες ιατρικής κι ξέχασαν πως ήταν αυτοί στο αγροτικό τους μονο για να τους βγάζεις δουλειά σε έχουν.Ζούμε σε ένα μπουρδέλο κράτος κι ποτε δεν βρίσκεις το δίκιο σου.Προφυλάξτε τους εαυτούς σας κανεις δεν θα το κάνει για εσάς.Μέχρι κι σήμερα κανεις δεν με κάλεσε από το διοικητικό του νοσοκομείου να με ρωτήσει το οτιδήποτε,έγινε εδε έμαθα όμως για μένα δεν βρέθηκε κανεις.Ο ασθενής κατέληξε πριν λίγες μέρες κι η οικογένεια θα κινηθεί δικαστικά εναντίον του νοσοκομείου.Όλοι κοιτάζουν τον πισινό τους,κάντε το κι εσείς να αρνείστε διασωληνωμένους ας πάνε οι ειδικοί που εφημερεύουν από τα σπίτια τους οποιος θέλει ας τα συνοδέψει όχι όμως εσείς....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρομοια εμπειρια ειχα και εγω.αποκοιμηθηκε ο οδηγος κ σχεδον πεσαμε στο γκρεμο.αποσωληνωθηκε ο ασθενης(35 ετων με υπαραχνοειδη αιμορραγια)φυγαν οι οροι,εφυγε και ο ιδιος απο το κρεβατι και αν δεν ηταν ο τραυματιοφορεας θα εσπαγε τον αυχενα του.ευτυχως ημασταν κοντα στο νοσοκομειο και προκαμαμε.μιλαμε για εμπειρια,οχι αστεια.να μην τα πολυλογω δεν εδωσα συνεχεια(μαλακία μου) και δεν ειπα τιποτα.απλα τον εβρισα εκεινη την ωρα.ειδικα στα επαρχιακα νοσοκομεια κουμαντο κανουν οι τραυματιοφορεις,οi οδηγοι,οι παλιες νοσοκομες ,ο τηλεφωνητης,ολοι μα ολοι εκτος απο σενα που εφημερευεις.γιατι εσυ εισαι περαστικος και αυτοι ειναι forever!και αναφορα να κανεις πολυ πιθανον ο δοι/κας να σε γραψει.αυτο που λενε παντως οτι ο θεος φυλαει τον αγροτικο ειναι αληθεια,οποτε κντε τον σταυρο σας καθε φορα που διακομιζετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και το ωραίο είναι ότι συνοδεύουμε λόγο εσωτερικού κανονισμού ,ενώ βάση νόμου είμαστε στο Κ.Υ οπότε σε περίπτωση ατυχήματος δεν αναγνωρίζεται ως εργατικό ατύχημα + ότι υπάρχει κίνδυνος γκαμπάνας γιατί θα σου πεί το κράτος κύριε δεν βρισκόσουν στην οργανική σου θέση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Ένα σχετικό πολύ δυσάρεστο γεγονός:

Σύγκρουση ασθενοφόρου με ΙΧ

12/07/2008

Τροχαίο δυστύχημα, κατά το οποίο έχασαν τη ζωή τους τρία άτομα κι άλλα δύο τραυματίστηκαν, σημειώθηκε το βράδυ της Παρασκευής, στο 8ο χιλιόμετρο της επαρχιακής οδού Σταυρού - Ολυμπιάδας Θεσσαλονίκης, όταν συγκρούστηκε ασθενοφόρο όχημα με ΙΧ επιβατηγό αυτοκίνητο.

Εξαιτίας της σφοδρής σύγκρουσης έχασαν τη ζωή τους ο οδηγός του ασθενοφόρου 41 χρόνων, η 88χρονη ασθενής, η οποία μεταφερόταν σε νοσοκομείο, καθώς και ο 38χρονος γιατρός που επέβαινε στο όχημα.

Σοβαρά τραυματίστηκαν ο 39χρονος οδηγός του ΙΧ, καθώς και ο 53χρονος συνοδηγός του ασθενοφόρου.

....

emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν μπορώ να αλλάξω ότι έγινε θέλω να πω ότι πραγματικά λυπάμαι...

Είναι γεγονός πως πολλοί οδηγοί ασθενοφόρου τρέχουν κι οδηγούν απρόσεχτα κι αλλαζονικά αΚ emno όμη κιν όταν δεν μεταφέρουν ασθενή... ΔΕΝ ακούν κανένα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω τον πονο μου θελω γιατι θα σκασω !!! Ειμαι αγροτικος στις κυκλαδες εφημερευω στο ΚΥ ανημερα χριστουγεννα μου ερχεται εμφραγμα που πρεπει να διακομιστει στο νοσοκομειο συρου . ερχεται ο επιμελιτης και καλει την ειδικευομενη γενικης ιατρικης να κανει τη διακομιδη και αυτη ΑΡΝΕΙΤΑΙ γιατι λεει οι ειδικευομενοι δεν κανουν διακομιδες. Αν ειναι δυνατον και αναγκαζομαι να μπω στο πλωτο και να παω το περιστατικο στη συρο και να γυρισω πισω για να συνεχισω την εφημερια μου!!! Πειτε μου πως σας φανηκε?

ΣΤΡΑΤΗΓΕ ΑΡΑΦΑΤ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΛΑΡΙΣΑΣ ΑΝ ΣΕ ΠΑΡΗΓΟΡΗ ΑΥΤΟ , ΜΕΤΡΙΟΥΝΤΑΙ ΣΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΧΕΡΙΟΥ ΟΙ ΓΕΝΙΚΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ Κ.Υ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ , ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΟΠΩΣ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΝΕΟ-ΔΙΟΡΙΣΤΟΙ ΕΠΟΠ ΣΤΟΝ Ε.Σ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΚΑΝΑΝ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΜΟΝΟ ΩΣ ΔΕΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΑΓΗΣ , ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΙ Γ.Ι ΣΤΑ Κ.Υ ( Η ΜΑΖΑ ΤΟΥΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ) ΤΟ ΞΥΝΟΥΝ ΑΓΡΙΑ.

ΕΧΩ ΕΓΩ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΕ Γ.Ι ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΦΗΜΕΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΤΑ ΓΑΛΟΝΙΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα σχετικό πολύ δυσάρεστο γεγονός:

Σύγκρουση ασθενοφόρου με ΙΧ

12/07/2008

Τροχαίο δυστύχημα, κατά το οποίο έχασαν τη ζωή τους τρία άτομα κι άλλα δύο τραυματίστηκαν, σημειώθηκε το βράδυ της Παρασκευής, στο 8ο χιλιόμετρο της επαρχιακής οδού Σταυρού - Ολυμπιάδας Θεσσαλονίκης, όταν συγκρούστηκε ασθενοφόρο όχημα με ΙΧ επιβατηγό αυτοκίνητο.

Εξαιτίας της σφοδρής σύγκρουσης έχασαν τη ζωή τους ο οδηγός του ασθενοφόρου 41 χρόνων, η 88χρονη ασθενής, η οποία μεταφερόταν σε νοσοκομείο, καθώς και ο 38χρονος γιατρός που επέβαινε στο όχημα.

Σοβαρά τραυματίστηκαν ο 39χρονος οδηγός του ΙΧ, καθώς και ο 53χρονος συνοδηγός του ασθενοφόρου.

....

emno

"Σε ατύχημα που συνέβη χτες στην Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης, έχασαν τη ζωή τους τρεις άνθρωποι, ο οδηγός, η ασθενής και ο γιατρός μέσα σ΄ ένα αμφίβολης νομιμότητας ιδιωτικό ασθενοφόρο. Το γεγονός καταδεικνύει την κραυγαλέα ανεπάρκεια της πολιτείας να ελέγξει και να επιβάλλει κανόνες λειτουργίας, αλλά ταυτόχρονα και τον τρόπο που λειτουργεί αρκετές φορές ο ιδιωτικός τομέας υγείας. Στην προκειμένη περίπτωση ούτε κλήθηκε ασθενοφόρο του ΕΣΥ, ούτε ενημερώθηκε το Νοσοκομείο Πολυγύρου, στο οποίο όφειλε να διακομισθεί το περιστατικό, το οποίο εσκεμμένα κατευθύνθηκε προς Νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης.

Είναι αξιοσημείωτο ότι οι τοπικές αρχές της Ιερισσού, οι οποίες ορθώς καταγγέλλουν με πάθος τις ανεπάρκειες του ΕΣΥ, ουδέποτε ανέφεραν στα αρμόδια ιατρικά όργανα ότι λειτουργεί μπροστά στα μάτια τους ένας αμφίβολης νομιμότητας μηχανισμός διακομιδής ασθενών, ο οποίος εντέλει έγινε και θανατηφόρος."

(από το μέλος της ΕΓ της ΟΕΝΓΕ Δ.Βαρνάβα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ξέρω ότι όποιος οδηγάει jeep, suv, ασθενοφόρο, περιπολικό νομίζει ότι οδηγάει F1 από ανθρακονήματα... :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΩΝ ΔΙΑΚΟΜΙΔΩΝ..

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΜΙΔΕΣ ΜΕ ΠΛΩΤΟ ΛΙΜΕΝΙΚΟΥ,ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙΡΟΥ,ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ(ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ!!)ΝΑ ΑΡΝΗΘΩ ΔΙΑΚΟΜΙΔΗ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΟ ΣΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΔΙΑΚΟΜΙΔΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΟΙΜΟΤΗΤΑ (ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)..

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΩΝ ΚΥ,ΦΕΚ κτλ..

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ,ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΑΜΥΝΑ!!

Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ: Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΕΙΔΙΚΩΝ Κ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΩΝ ΤΗΣ Ε.Ε ΕΧΕΙ ΨΗΦΙΣΤΕΙ;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε συνεδριο των Γενικών Γιατρών ο προεδρος του Δ.Σ.της ελληνικής ένωσης γεν.ιατρικής είχε πει οτι δεν είναι θεσμοθετημένη υποχρέωση των αγροτικών,παρολο που εχει γίνει καθεστώς.Και συνεπώς ο αγροτικός έχει καθε δικαίωμα να μην πάει.

οκύριος αυτός ονομάζεται Δημήτριος Μιχάλης ,μου φάνηκε συνεργάσιμος τύπος και μπορείς να προσπαθήσεις να τον βρείς στο τηλέφωνο 2107240420 η απο καποιον συνεργατη του στο 6977606667

επισης www.enosi.gr

καλή τύχη !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δικαιώματα και υποχρεώσεις των ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου

3. Διαχείριση έκτακτων περιστατικών

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου πρέπει να διαχειρίζονται τα έκτακτα περιστατικά και το θέμα των διακομιδών σύμφωνα με τις εγκυκλίους του Υ.Υ, τις οδηγίες του ΕΚΑΒ και της Γενικής Δ/νσης του Π.ε.Σ.Υ.Π.

Για τα περιστατικά που χρήζουν εξειδικευμένης αντιμετώπισης, υποχρέωση του ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου είναι η παροχή κάθε φύσης ιατρικής περίθαλψης και Πρώτων Βοηθειών καθώς και η μέριμνα για την διακομιδή του ασθενούς στην πλησιέστερη νοσηλευτική μονάδα (σχετ.το Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π.& Κ.Α.)

Όταν συνοδεύουν ασθενείς δικαιούνται αποζημίωσης που αντιστοιχεί στα έξοδα μετακίνησης, εισιτηρίων και ημερήσιας εκτός έδρας δαπάνης. Όταν συνοδεύουν περιστατικό βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και συνεπώς δύναται να αποζημιωθούν με το αντίστοιχο ποσό και δεν δικαιούνται άλλη αποζημίωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παραπάνω εγκύκλιος είναι του 1990 και δυστυχώς είναι γραμμένη ολογράφως.

Δεν διαφέρει απ' όσο καταλαβαίνω και πολύ από το post ΑΥΤΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 5 months later...

γνωριζει κανεις τι προβλεπει η νομοθεσια σχετικα με τις διακομιδες,τις υποχρεωσεις του αγροτικου ιατρου σχετικα μ αυτες η οτιδηποτε σχετικο? :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου πρέπει να διαχειρίζονται τα έκτακτα περιστατικά και το θέμα των διακομιδών σύμφωνα με τις εγκυκλίους του Υ.Υ, τις οδηγίες του ΕΚΑΒ και της Γενικής Δ/νσης του Π.ε.Σ.Υ.Π.

Για τα περιστατικά που χρήζουν εξειδικευμένης αντιμετώπισης, υποχρέωση του ιατρού υπόχρεου υπηρεσίας υπαίθρου είναι η παροχή κάθε φύσης ιατρικής περίθαλψης και Πρώτων Βοηθειών καθώς και η μέριμνα για την διακομιδή του ασθενούς στην πλησιέστερη νοσηλευτική μονάδα (σχετ.το Α3α/οικ.1165/23-1-90 έγγραφο του Υ.Υ.Π.& Κ.Α.)

Όταν συνοδεύουν ασθενείς δικαιούνται αποζημίωσης που αντιστοιχεί στα έξοδα μετακίνησης, εισιτηρίων και ημερήσιας εκτός έδρας δαπάνης. Όταν συνοδεύουν περιστατικό βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και συνεπώς δύναται να αποζημιωθούν με το αντίστοιχο ποσό και δεν δικαιούνται άλλη αποζημίωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φανταζομαι οταν λες να αρνηθεις εννοεις να το παει καποιος αλλος πιο εμπειρος απο σενα (π.χ. επιμελητης)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι αυτο εννοω..οι μεχρι τωρα διακομιδες που εχω κανει μ εχουν φρικαρει..ειτε γιατι ζαλιζομαι τρελα στο ασθενοφορο,ειτε γιατι αυτο παει με 180 κ φοβαμαι..

γενικα ψαχνω να βρω τροπο να αποφυγω οτι μπορω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.