Jump to content

[αγροτικός] Διακομιδές


duthmed

Recommended Posts

Πραγματικά, δύσκολα τα πράγματα με τους οδηγούς όπως τα περιγράφεις αλλά....

-όπως γράφτηκε και παραπάνω,εσύ είσαι ο γιατρός και εσύ κάνεις κουμάντο!

-ό,τι στραβώσει εκεί μέσα είναι δικιά σου ευθύνη και όχι του οδηγού, συνεπώς δε χαρίζεσαι σε κανέναν

-δεν ξέρω πόσο μάγκες είναι οι οδηγοί αλλά με το που θα τους την πεις λίγο, είμαι σίγουρος ότι θα "μασήσουν" κανονικά.Όταν λεώ να τους της πεις, εννοώ αρχικά ευγενικά και σιγά σιγα και με τσαμπουκά.Εννοείται ότι δε θα βρίσεις και δε θα απειλήσεις και αν έχεις τα κότσια , προσπάθησε να είναι και άλλοι παρόντες αν γίνει "κουβεντούλα" για να ακούσουν τα επιχέιρήματα σου που δε νομίζω να αμφισβούνται!

- ο διευθυντής βαριέται να ασχοληθεί νομίζω και δεν είναι ότι δεν μπορεί να τα βάλει μαζί τους

-στο κάτω δεν τους έχεις ανάγκη, τελειώνεις το 3μηνο και την "κάνεις", και αν σε τσαντίσει και κανένας τελευταιές μέρες του τραβάς και καμία αναφορά( και ας πάει χαμένη) έτσι για να έχει να πορεύεται και να σε θυμάται!

Όλα αυτα στα γράφω γιατί κι εγώ άκουγα πολλά και μου συνέβησαν επίσης πολλά (όχι μόνο στο 3μηνο).Αν είσαι σωστός και τυπικός και ξέρεις ότι δε θα βρεις μπελά,άσε τον άλλο να κουρευεται και πρόσεχε να είσαι πάντα καλυμμένος για να μπορείς να διαπραγματεύεσαι.

Όσο για τα τηλεφωνήματα για διακομιδές το βράδυ δε νομίζω ότι χρειάζεται όυτε να αλλάξεις νούμερο,ούτε να βάλεις 2η γραμμή ούτε να αλλάζεις τη φωνή σου( λέμε τώρα)...πολύ απλά.....δεν εφημερεύω σήμερα, λυπάμαι.Τι θα σου κάνουν;στην πολύ πιέση πες κι ένα λείπω εκτος πολέως και καθάρισες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Last Reply
Για το τηλ μια και μοναδικη συμβουλη!

Δινουμε τον προσωπικο μας αριθμο μονο σε κοντινα μας προσωπα απο το οικειο και φιλικο περιβαλλον,ενω στους αλλους αλλο αριθμο για τον οποιο εχεις 3 εκδοχες:

1.Να ειναι κλειστος τις ωρες που θελεις ή και ολη τη μερα

2.Πατωντας 5 πληκτρα να κανει προωθηση στη μαμα-εταιρια(κοινως αυτος που σε παιρνει,νομιζει οτι το κινητο σου δε πιανει εκει που εισαι)

3.Αγοραζεις smartphone,βαζεις το black list(ή αλλο παρεμφερες προγραμμα) και το κινητο σου απορριπτει αυτοματα τα τηλεφωνα που δε θελεις αμεσα χωρις χρονοτριβη,χωρις παλι ο αλλος να καταλαβαινει τι γινεται-ΣΗΜΕΙΩΣΗ:αυτο γινεται φυσικα και στη περιπτωση που εχεις δωσει το αληθινο σου τηλ)

Τώρα εδώ δεν ξέρω αν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δηλ. λογικα όλα τα παραπάνω κόλπα και φαντάζομαι μπορεί να βγουν στη φόρα αν ποτέ προκύψει κάτι κακό και μια ΕΔΕ, και δεν καταλαβαίνω, αν κάποιος ξέρει πως έχει το δίκιο με το μέρος του, γιατί να μην απαντήσει και να πει απλά ''δεν έρχομαι, δεν είμαι on call εγώ''?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανάλογα με τη ζώνη στην οποία βρίσκεται το νοσοκομείο, συνήθως απαγορεύεται να πάει διακομιδή κάποιος εκτός του προγράμματος εφημερευόντων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά μου παιδιά, όλοι (εμείς της γης οι κολασμένοι, που δεν έχουμε μπαμπά βυσματωμένο σε υψηλόβαθμες θέσεις του Υπουργειου Υγείας) έχουμε πιει ή θα πιούμε το πικρό ποτήρι του τριμήνου και του ακόλουθου αγροτικού (διότι οι διακομιδές ποτέ δεν τελειώνουν, ποτέ δε σταματούν). Μην απελπίζεστε. Σαν βετεράνος πλέον σας λέω ότι στην ειδικότητα θα έρθουν κι άλλα χειρότερα σκατα που υποχρεώμεθα να νιφτούμε. Βεβαίως, το θέμα της ιατρικής ευθύνης στην ειδικότητα δεν είναι και τόσο μετέωρο. Nevertheless, Μια συμβουλή έχω να δώσω προς όλους όσους στενοχωριούνται και ζορίζονται και ψάχνουν να βρουν την άκρη: Μην προσπαθείτε γιατι ακρη δεν υπαρχει. Κοιτατε να την κανετε με ελαφρα απο τη Σχολή, και βαλτε και λιγακι νερακι στο κρασι σας με τις ειδικότητες. Βολευτείτε όπως μπορείτε και μην κυνηγατε χιμαιρες γιατι τα πραγματα ειναι τελειως αισχος. Ειδικα για όσους δεν εχουν ονομα βαρυ σαν Ιστορια.... emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι βεβαίως μια σεβαστή άποψη ότι δεν πρέπει να κάνει κανείς τίποτα και να αφήνει τον καιρό να περνάει.

Σίγουρα, κάποια στιγμή θα περάσει, όπως περνούν όλα.

Αν πάντως κάποιος ενδιαφέρεται, η Υπουργική Απόφαση για τις εφημερίες Β΄και Γ΄ζώνης 2007 είναι εδώ: http://rapidshare.com/files/23016586/B107-2007.pdf.html (ΦΕΚ Β 107/31-1-2007), όπου αναφέρεται καθαρά ότι "Γιατροί συνοδοί περιστατικών βρίσκονται σε ενεργό εφημερία και επιλέγονται από το ισχύον μηνιαίο πρόγραμμα". Τα υπόλοιπα είναι τσιχλόφουσκες. Δεν εφημερεύεις; Δεν πας πουθενά. Όποιος θέλει γιατρό στο ασθενοφόρο που για Χ ή Ψ λόγους επιλέγει να κινήσει πρέπει να τον πληρώσει, εκτός από τα εκτός έδρας, και ενεργό εφημερία.

ΥΓ: Η Καλαμάτα είναι στη Γ΄ζώνη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ομως ειναι τοσο απλα!Για ποια ΕΔΕ μιλας;δεν καταλαβαινω.

Οταν τελειωσει καποιος το προγραμμα του και εχει φυγει και αφου δεν εφημερευει(με οποιο τροπο),υποχρεουται να εχει ανοιχτο το κινητο του;Εχει αλλαξει κατι και δε το ξερω;Οποτε να γινει ΕΔΕ ενω εσυ δεν εμπλεκεσαι επισημα πουθενα γιατι να αφορα εσενα;

Επισης οι 2 τροποι απο τους 3 που ανεφερα ουσιαστικα σε <<δειχνουν>> εκτος εμβελειας σηματος,γεγονος που συμβαινει πολλες φορες και στη πραγματικοτητα.

Δηλαδη αν εκει που μενεις δεν πιανει το κινητο σου ή εχει προβληματικο σημα θα αλλαξεις και σπιτι για να σε βρισκουν για να σε χωνουν;

Παλιοτερα που δεν υπηρχαν τα κινητα και καποιος τελειωνε το ωραριο του και δεν ειχε εφημερια επρεπε οπωσδηποτε να πηγαινει σπιτι του,να εχει σταθερο και να ειναι διπλα στο τηλεφωνο;Ε,αυτο δεν θα ηταν ζωη τοτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

edit:τωρα ειδα οτι γραφεις<<να μην απαντησεις>> που ειναι και το σωστο.

Αυτη ειναι και η συμβουλη η δικια μου,απλα κανοντας κατι απο αυτα που ειπα(θα σου παρει λιγοτερο απο λεπτο) κανεις δε θα παρει χαμπαρι τι εκανες.

Δυστυχως πολλες φορες η απαντηση ειναι η πηγη του κακου.

Μπορει να σου πουν κατι του τυπου :εντολη του διευθυντου,του επιμελητου και κατι τετοιες ιστοριες για αγριους.

Αυτο με τους επιμελητες παιζει πολυ και γινεται συχνα ακομα και σε μεγαλα νοσοκομεια των Αθηνων,οταν πρεπει να γινει διακομιδη σε αλλο νοσοκομειο και υπαρχει ενας ειδικευομενος που κανει εφημερια και ενω πρεπει να ερθει ο επιμελητης που ειναι και καλα σε ετοιμοτητα τοτε καποια γαιδουρια-επιμελητες αρχιζουν τα τηλεφωνα ή βαζουν αλλους να το κανουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hobbo για να σε παρηγορήσω εγω εχω δει ακομα χειρότερα!Διπλες διακομηδες ,προωρα στην 1 μερα γεννησης,ροζ φλεβοκαθετηρες στους διακομιζομενους,διαχωριστικα ανευρισματα, το χειροτερο δεν το λεω (ναι τα προηγουμενα ειναι κοινα,καθημερινα πραγματα!) γιατι 8α αποκαληφθω τι διακομηδη θελανε να με βαλουν να παω ,χωρις να ειμαι εφημερια. Οι οδηγοι παντως ειτανε οκ απεναντι μου,εκτος απο εναν, δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας στραβωσανε ετσι,οσο για τα τηλεφωνα ειναι πικρα, εδω ειχα τελειωσει απο τριμηνο ,αγροτικος εδω και 6 μερες και ,οχι ενας αλλα 3 επιμελητες με "θημη8ηκαν" τα πρωτα 2 σαβατοκυριακα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ελεος τηλεφωνησα να με διαγραψουνε απο το τηλ καταλογο του τηλ κεντρου!Αλλος επιμελητης η8ελε να κανω και δευτερη διακομηδη ενω γυρισα καπακι απο την αθηνα!Μεγαλε μαθε να λες οχι σε καποια πραγματα αλλιως δεν τα βγαζεις περα , πχ αν κανεις 7 σημαινει οτι περνεις και πρωινες,σε αυτες χυλοπιτα! :antegeia:

υ.γ. μην δεχεσαι ποτε να ξεκινησεις αν εχουν μπλε η ροζ φλεβα!Αν εχουν και σου πουνε δεν μπορουν να βαλουν , ζητα και στο δευτερο χερι,σκεψου οτι σε κονζαμ νοσοκομειο δεν καταφεραν να βαλουν οι πιο εμεπειροι απο σενα ,θα βαλεις εσυ στο ασθενοφορο?

υ.γ2 να τα πουμε και απο κοντα!

καλο κουραγιο!βαστα γερα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλα εχω καραφλιασει μ’αυτα που διαβαζω!

Φιλε Hobbo χωρις παρεξηγηση, αλλα κανετε χοντρες μαλακιες οι αγροτικοι στην Καλαματα....

Το οτι με το που σκαει διακομιδη, ψαχνουν με τη μια τους αγροτικους, ειναι απλα γιατι το πρωτο πραγμα που ψαχνεις ειναι οι μαλακες....

Επειδη πριν λιγους μηνες τελειωσα το τριμηνο θα σου πω οτι

1) Την ευθυνη της διακομιδης δεν την εχει a priori ο αγροτικος, αλλα ο επιμελητης που κανει την κληση στο ΕΚΑΒ. Μετα αρχιζει να ψαχνει μαλακες.... Αν δε βρει καναν αγροτικο ευκαιρο, θα την πασαρει στον πιο νεο ειδικευομενο. Την ευθυνη της διακομιδης την αναλαμβανεις οταν υπογραφεις το διακομιστηριο και εκει πλεον εχεις ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ την ευθυνη, ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ παθει ο ασθενης κατα την διακομιδη. Οποτε το να μεταφερεις κανα σταθεροποιημενο ασθενη, δεν τρεχει και τιποτα, το κανεις χαλαρα για να τους βοηθησεις και λιγο κι αυτους.

ΟΜΩΣ δε βαζεις ποτε διακομιδη σε διασωληνωμενο χωρις αναισθησιολογο, σε επιτοκο, σε νεογνο, σε παιδι κατω των 14 ασταθες, αλλα και γενικοτερα σε οποιοδηποτε περιστατικο που δεν ειναι σταθεροποιημενο και δεν εχεις ενημερωθει πληρως για την κατασταση του.

2) Οποιος σε ξαναπαρει στο κινητο και σου πει να πας απο το σπιτι σου για διακομιδη, πες του πολυ απλα να παει να γαμηθει

3) Μη ψαρωνετε.... Δεν πουλαω εξυπναδα, κι εγω πηγα περιστατικα που δεν επρεπε να αναλαβω να διακομισω, αλλα δεν ηξερα καλη ωρα....

Και στην τελικη, επειδη αναλαμβανεις την ευθυνη ενος ανθρωπου εξολοκληρου πανω σου, αν κρινεις οτι δεν εισαι ικανος να αντιμεωπισεις το περιστατικο μεσα στο ασθενοφορο, απλα αρνησαι γι’αυτον ακριβως τον λογο. Εχεις το δικαιωμα. Θα σε βρισουν, θα γκρινιαξουν, μπορει και να σε απειλησουν, αλλα δεν μπορουν να σου κανουν τιποτα.

Ετσι ειναι και καποτε πρεπει να το καταλαβουν οτι οι ζωες των ανθρωπων που εμπιστευονται στα χερια των ‘ασχετων‘ αγροτικων δεν ειναι λιγοτερο σημαντικες απο τις δικες τους.... Οπως επισης οτι η καριερα των νεων γιατρων και ο κινδυνος των ποινικων ευθυνων, σε μια ενδεχομενη ‘στραβη‘, δεν εναι παιχνιδι επειδη αυτοι ειναι πιο παλιοι και οι αγροτικοι νεοι και ψαρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ετσι ειναι και καποτε πρεπει να το καταλαβουν οτι οι ζωες των ανθρωπων που εμπιστευονται στα χερια των ‘ασχετων‘ αγροτικων δεν ειναι λιγοτερο σημαντικες απο τις δικες τους.... Οπως επισης οτι η καριερα των νεων γιατρων και ο κινδυνος των ποινικων ευθυνων, σε μια ενδεχομενη ‘στραβη‘, δεν εναι παιχνιδι επειδη αυτοι ειναι πιο παλιοι και οι αγροτικοι νεοι και ψαρια

Με κάλυψες ... ελπίζω να τα διαβάσουν όλοι και να τα εφαρμόσουν όσο περισσότεροι γίνεται ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους και -μια και ειναι η πρωτη φορα που γραφω- συγχαρητηρια για το site ! Θεωρω χαλαρα οτι ειναι κορυφαιο στο ειδος του !

Ας ερθω τωρα στο θεμα.. Διαβαζοντας τα παραπανω -περι διακομιδων- μπορω να πω οτι θορυβηθηκα καπως,μια και περιμενω να μου'ρθει ο διορισμος για ν'αρχισω αγροτικο.. Και αναρωτιεμαι.. Στη συμβαση που φανταζομαι οτι υπογραφεις οταν αναλαμβανεις υπηρεσια,γραφει πουθενα οτι εισαι υποχρεωμενος να δωσεις το κινητο σου ?

Γιατι οταν μου πουν να τους δωσω το κιν μου, να μην τους πω "δεν ειμαι υποχρεωμενος να το δωσω,κι αν δε σας γουσταρει προβλημα σας ?" emcolgate

Το ρωταω αυτο γιατι θυμαμαι οτι οταν εκανα τη θητεια μου, ειχα φαει τρελλα χωσιματα μεσω κινητου.. emgademis Απειρες φορες,πανω που χαιρομουν οτι ειμαι εξω,χτυπαγε το κιν απ'το στρατοπεδο,για να με ξαναχωσουν μεσα.. Αλλα εκει ηταν αλλιως. Δεν μπορουσα να πω στο διοικητη "κοψ'το λαιμο σου,εγω κινητο δεν δινω".

Οποτε μηπως θα μπορουσε καποιος που ξερει να ριξει λιγο φως στο θεμα ? Ειμαι υποχρεωμενος να δωσω το κιν μου στο νοσοκομειο/κεντρο υγειας ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν, αλλά δεν είναι και εύκολο να πεις ότι δεν έχεις, ειδικά αν κουδουνίζει τη στιγμή που το λες. Άσε που μπορούν ανά πάσα στιγμή να στριμώξουν κάποιον συνάδελφό σου να τους το δώσει (έχει γίνει και αυτό).

Άρα καλά κάνεις που ρωτάς, καλά θα κάνεις να αποφύγεις να το δηλώσεις, αλλά και δεν είναι καθόλου παράλογος ο προβληματισμός σου.

Σιδηροκέφαλος :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακόμα και η πιο χαζή απορία είναι απόλυτα δικαιολογημένη, ειδικά αν δεν έχουμε ζήσει κάτι και πιστεύουμε, από αυτά που ακούμε, ότι θα είναι βουνό.

Το θέμα πάντως, αν μου επιτρέπετε, δεν είναι αν θα δώσει κανένας κινητό στο Κ.Υ.

Το θέμα είναι ποιες είναι οι αρμοδιότητες και τα δικαιώματα του αγροτικού ιατρού, και αυτά έχουν αναλυθεί αρκετά και στη στήλη των αγροτικών και στην ιατρική νομοθεσία.

Ως συμπέρασμα λοιπόν της νομοθεσίας ως προς τους αγροτικούς, τα ΣΚ αναλαμβάνει εφημερία το Κ.Υ. και κανένας δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να κάνεις τίποτα, είτε έχει το κινητό σου, είτε όχι. Σε ό,τι αφορά τα απογεύματα, ο αγροτικός υποχρεούται να διαμένει στην περιοχή ευθύνης του και φυσικά να απαντάει σε κλήσεις για επείγοντα περιστατικά. Από το σημείο αυτό και μετά, παίζουν ρόλο και τα τοπικά ήθη και έθιμα. Σε μερικά μέρη αναλαμβάνει το Κ.Υ., σε μερικά τρέχει ο αγροτικός.

Ρώτα και μάθε τι ισχύει στο Κ.Υ. που θα ανήκεις. Εάν εφαρμόζουν κάτι που σου φαίνεται περίεργο, ρώτα στο γραφείο των αγροτικών ή εδώ.

Καλή επιτυχία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αρχικη ερωτηση αφορουσε το τριμηνο

Οσο για την υπηρεσια μετα το τριμηνο, η παλια νομοθεσια (που δεν εχει ακυρωθει ακομη αλλα ειναι ανενεργη) ελεγε οτι ο αγροτικος επρεπε να μενει στην περιοχη ευθυνης του, ηταν ομως αλλες εποχες (ο νομος αν δεν κανω λαθος ηταν βασιλικο διαταγμα...) που δεν υπηρχαν Κ.Υ και ο μισθος του αγροτικου ηταν χωρις υπερβολη 5πλασιος του μεσου δημοσιου υπαλληλου. Κοινως σε σημερινη αντιστοιχια, καπου 4-5.000 Ευρω. Αν επαιρνα κι εγω τοσα θα εκανα και κωλοτουμπες στην πλατεια του χωριου....

Επειδη ομως οι εποχες αλλαξαν, και πολλα αλλαξαν.... ΚΑΝΕΙΣ αγροτικος δεν ειναι υποχρεωμενος (πλην πιθανον των αγονων αγροτκων) να απανταει σε κλησεις εκτος ωρων υπηρεσιας. Οι μονοι που ειναι υποχρεωμενοι, ειναι οι οι επιμελητες του ΚΥ σε ενεργη εφημερια απ το σπιτι, και οι ιδιοι οταν ειναι σε μικτη.

Αλλωστε ακομα και αν εισασταν στο χωριο και σας παιρναν τηλ. μπορουσατε καλλιστα να απαντησετε οτι δεν μπορειτε να πατε γιατι εχετε πιει μια νταμιτζανα τσιπουρο.... Δεν νομιζω να απαγορευεται κι αυτο στην υπηρεσια υπαιθρου....

ΟΤΙ αλλο κι αν σας πουνε απο το Κ.Υ. ειναι βλακειες. Αλλα κι αν σας το πουνε, ρωτηστε τους αν θα επρεπε να ειναι στο ΚΥ σε ενεργη εφημερια (και οχι στο σπιτι τους), κι αν ισως θα επρεπε να ρωτησετε τον ιδιο τον διοικητη με εγγραφη αναφορα γι αυτο το θεμα....

Δυστυχως το ΕΣΥ δεν λειτουργει κατω απο αυστηρη νομοθεσια, αλλα απο χαλαρη μεσα στην οποια μπαινει πολλη ασυδοσια.... Μην γινετε μερος της, αλλα μην τρωτε και αμασητη οτι μαλακια σας ταισουν, γιατι να ειστε σιγουροι οτι τουλαχιστον θα προσπαθησουν....

Αυτα απο τη δικη μου εμπειρια στο αγροτικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τη δικιά μου πάλι, αγροτικός έφαγε αναφορά επειδή δεν ήταν στην περιοχή ευθύνης του όταν έσκασε έμφραγμα και είχαμε τρεξίματα.

Και τα τρεξίματα τα είχαμε γιατί ο νόμος υπάρχει. Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει ανενεργή νομοθεσία, συνάδελφε priapus. Ίσως θα ενδιέφερε τον συνάδελφο που βρήκε τον μπελά του. ΘΑ μπορούσε να πει στην ΕΔΕ ότι η νομοθεσία είναι "ανενεργή" και το ΕΣΥ "μπουρδέλο". Αλλά μάλλον καλύτερα που είπε "συγγνώμη, δεν ήξερα τη νομοθεσία", ε; Εγώ έτσι λέω.

Λοιπόν, για να μην λέμε ό,τι θέλουμε, αναζητήστε όλη τη νομοθεσία στο παρόν site, στο Υπ. Υγείας και στο Κ.Υ., όταν παρουσιαστείτε.

Εκεί θα διαβάσετε τις υποχρεώσεις και τα δικαιώματά σας και αν ισχύει υπουργική απόφαση ή νόμος που δεν έχει ανακληθεί ή αντικατασταθεί, τότε μην στηρίζεστε σε φήμες και κυρίως μην στηρίζεστε στις "γνώσεις των παλιών". Αρχίδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχην αυτα που γραφεις εσυ εγω δε τα χαρακτηρισα αρχιδια... Αν πρεπει να προσεχουμε τι λεμε, μαλλον εσυ θα επρεπε να δινεις το καλο παραδειγμα....

Στο θεμα τωρα, εγω θα μπορουσα να ειμαι πιωμενος οταν εσκασε το εμφραγμα και να μην μπορουσα να παω. Δεν νομιζω να μου απαγορευει κανεις να παω στο καφενειο και γινω λιωμα μεσα στη νυχτα.... Ουτε επισης να μην σηκωσω το τηλεφωνο, σταθερο η κινητο γιατι βγηκα μια βολτα να ξεσκασω. Και το Κ.Υ τι ρολο βαραει? Ο αγροτικος εφαγε ΕΔΕ για προφανως για να μην την πληρωσουν οι διευθυνταδες του ΚΥ που εφημρευαν απο το σπιτι τους....

Και οταν ο νομος ηταν ενεργος, εδιναν στον γιατρο και σπιτι για να μενει... Στο χωριο το δικο μου δεν εχει ουτε ξενοδοχειο, ουτε σπιτι στο ενοικιο. Που θα μενω δηλαδη? Θα στησω κανα αντισκοινο στο παρκο?

Εγω ειπα οτι ο νομος ειναι ακομα σε ισχυ, αλλα δεν εφαρμοζεται ποτε. Απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εμπειρίες του καθενός μας είναι διαφορετικές, αλλά και η ερμηνεία των νόμων δεν είναι εύκολη υπόθεση. Η συζήτηση που γίνεται είναι νομίζω το πιο χρήσιμο. Από κει και μετά ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για ό,τι κάνει, δεν είναι ανάγκη όμως να αισθάνεται και μόνος. Μέχρι να φτιάξουμε οι γιατροί συλλόγους που να αξίζουν αυτό το όνομα.

Πάντως σε ένα πρέπει να είμαστε όλοι σύμφωνοι: μην στηρίζεστε σε φήμες ή σε γνώσεις των ''παλιών''. Η κακοήθεια περισσεύει. Δυστυχώς.

Καλή σας μέρα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε priapus,

παραδειγματα με ΕΔΕ εχω ακουσει και εγω αρκετα απο φιλους μου που κανανε ηδη αγροτικο, και σε πληροφορω οτι ο συγκεκριμενος νομος αν και βασιλικο διαταγμα οπως τον χαρακτηριζεις , ισχυει γιατι πολυ απλα δεν εχει αναιρεθει ουτε τροποποιηθει.

Το χωριο υποτιθεται οτι πρεπει να σου παραχωρησει σπιτι (για αγονο μιλαω) ,ομως αν αυτο δεν τηρει τις "στοιχειωδεις προυποθεσεις", εσυ μπορεις να το αρνηθεις και να μεινεις αλλου, παντα ομως στην περιοχη ευθυνης σου. Αντισκοινα και υπερβολες δεν στα ζηταει κανεις. Απλα να παρευρισκεσαι σε ευλογο χρονικο διαστημα στο χωριο αν παραστει αναγκη. Κοινως μπορουν να σου παραχωρησουν ενα καλυβι (για να ειναι εντος νομοθεσιας οι ιδιοι) και εσυ φυσικα να το αρνηθεις.

Οσον αφορα τα λεγομενα σου περι λιωσιματος , δεν νομιζω να θες και εσυ ο ιδιος να εισαι λιωμα αν χρειαστει να πας εκτακτως στο χωριο για ενα εμφραγμα.

Για το κινητο, εισαι υποχρεωμενος να αφησεις καποιο τηλεφωνο τουλαχιστον στο χωριο, ετσι ωστε να εισαι ανιχνευσιμος σε περιπτωση αναγκης (μιλαω παντα για αγονο). Δεν σου απαγορευει κανεις να βγεις μια βολτα να ξεσκασεις, αλλα αν χτυπησει το κινητο θα πρεπει να το σηκωσεις φιλε μου. Για την περιπτωση να σκεφτεις να τους πεις οτι δεν εχεις κινητο, μου θυμιζει αυτο που ειχε κανει ενας φιλος μου για να μην τρεχει στο χωριο.Τους ειχε πει οτι δεν ειχε αμαξι. Κατεληξε να πηγαινει στο χωριο στα εκτακτα περιστατικα με ταξι που πληρωνε ο χωριανος..Τοσα χρονια και αυτοι εκει ξερουν να στην φερουν αν θελουν.

Μαλιστα , οπως ειπε σωστα ο Sov παραπανω, εξαρταται και το κατεστημενο που θα βρεις στο χωριο.Αν τους εχουν συνηθισει οι προηγουμενοι αγροτικοι τους κατοικους να πηγαινουν κατευθειαν στο Κ.Υ., θα εισαι τυχερος.Σε αντιθετη περιπτωση θα εχεις προβλημα αν αρνηθεις σε αιτηση τους να πας γιατι αν εξελιχθει σε κατι σοβαρο και δεν πας, το λιγοτερο θα σου κανουν αναφορα στο Κ.Υ, μεχρι και ΕΔΕ κτλ. Δεν νομιζω να θες να ακουσεις :"Πηραμε τηλ τον αγροτικο και δεν ηρθε γιατι μας ειπε ειχε πιει μια νταμιτζανα τσιπουρο".

Ολα τα παραπανω ειναι γραμμενα σε ΦΕΚ που υπαρχουν και στην ενοτητα ΙΑΤΡΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ.Αν βρεις κατι διαφορετικο ενημερωσε μας.

Φιλικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία διόρθωση που -συχνά- κάνω: Ο Νόμος δεν ξεχωρίζει άγονους από μη άγονους και ΟΛΟΙ οι αγροτικοί οφείλουν βάσει αυτού του νόμου να μένουν εντός της περιφέρειάς τους.

Το αν δεν εφαρμόζεται ένας Νόμος επειδή δεν μας βόλευε δεν σημαίνει ότι είναι ανενεργός, επομένως προσοχή στους συναδέλφους που θα ξεκινήσουν αγροτικό. Πρώτα να πάνε, να μυριστούν την κατάσταση, να το συζητήσουν με συναδέλφους της περιοχής και με τον Δ/ντή, και μετά να αποφασίσουν τι θα κάνουν.

Το "αρχίδια" δεν πήγαινε σε σένα, priapus (αν και πρίαπος με αρχίδια θα έπρεπε να είναι κοπλιμάν!), αλλά στη νοοτροπία του "παλιού" που υπάρχει σε πολλούς τομείς στην Ελλάδα. Εννοούσα "@@ ξέρουν οι παλιοί".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιες φορές όταν διαβάζω αυτό το φόρουμ τρομάζω.

Το κινητό το δίνεις και όταν πας σπίτι σου το κλείνεις.Απλό.

Λογικά κάπου θα υπάρχει κάποιο ΦΕΚ με τις υποχρεώσεις του αγροτικού ιατρού.

Υπήρχε και ένας σύλλογος αγροτικών, υπάρχει ακόμη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ‘παλιος‘ ο priapus εγραψε και τον νομο, εγραψε και τι εχουν δει τα ματια του, ωστε ο σκεπτομενος νεος αγροτικος να εχει μια μυρωδια του τι γινεται....

Αυτο το εκανα γιατι θα εκτιμουσα να ακουγα κι εγω το τι γινεται πριν παω στο αγροτικο. Και οχι για να πουλησω εξυπναδα

Απο κει και περα, ο καθενας μυαλο εχει και κρινει.... Δεν ειναι τυφλοσουρτης ουτε ο νομος, ουτε οι εμπειριες του καθενος

Και επειδη πολυ απλα τετοιοι νομοι ηταν αλλων εποχων και εξυπηρετουσαν μια κατασταση που τωρα δεν υφισταται ουτε απο μακρια (με πιθανη εξαιρεση τα αγονα), γι αυτο και εγω συστηνω να ελεγξουν την κατασταση οπου πανε, αλλα και να μη φανε παραμυθι, με το προσχημα της νομιμοτητας....

Κι επειδη φροντιζω να ενημερωνομαι για τα νομικα θεματα, υπαρχουν παρα πολλοι νομοι, οι οποιοι ειναι ακομη σε ισχυ, αλλα λογω του οτι ειναι εκτος της σημερινης πραγματικοτητας δεν εφαρμοζονται ποτε οταν πανε στα ελληνικα δικαστηρια. Αυτο βεβαια δεν ειναι και απολυτο...

Εμενα προσωπικα ας μου κανουν και 200 ΕΔΕ γιατι δε σηκωσα το τηλεφωνο οταν επαθε εμφραγμα ο παππους στο χωριο. Θα μου κανουν ΕΔΕ και τ’αρχιδια του priapus κουνιουνται.... Εγω θα απαντησω λογικοτατα τι εκανα και δε σηκωσα το τηλεφωνο, αλλα τι θα απαντησει ο επιμελητης του ΚΥ που εφημερευει απο το σπιτι του 50χμ μακρια απο το ΚΥ ενω ειναι σε ενεργη εφημερια, τσεπωνοντας 250 Ευροπουλα κοιμωμενος σαν την ωραια κοιμωμενη, δεν ξερω....

Και για το τελευταιο ενδεχομενο, στο δικο μου τουλαχιστον ΚΥ, δεν προκειται ποτε να γινει ΕΔΕ για τετοιο θεμα.

Αλλα για να μην το κουραζουμε κιολας, πατε, δειτε και κρινετε...

Το ολο point των post που εκανα ειναι για να δειξω οτι ο συγκεκριμενος νομος ειναι απαραδεκτο που βρισκεται ακομα σε ισχυ και ειναι ακομα πιο απαραδεκτο οταν ζητειται να εφαρμοστει, ασχετα με την κατασταση ‘μπουρδελο‘ που επικρατει στο ΕΣΥ

Σημειωση

Αν δεν κανω λαθος υπαρχει ενας νομος για την παρθενια ως λογο διαζυγιου, ο οποιος ή βρισκεται ακομα σε ισχυ ή αλλαξε πολυ προσφατα.... Μπορει να μην στεκει το συγκεκριμενο (δεν παιρνω κι ορκο) αλλα παντως θυμαμαι που το ακουσα απο δικηγορο, αν οχι γι αυτο, για αλλο παραπλησιο γελιο νομο, αλλων εποχων.

Ας παει λοιπον καποιος σημερα στο δικαστηριο και ας πει στον δικαστη οτι θελει διαζυγιο γιατι η γυναικα του ειναι ‘χαλασμενη‘ LoL

Θα γελασει και το παρδαλο κατσικι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Guys, είπαμε, δεν ξεχωρίζει ο νόμος τα άγονα, παρά μόνο:

-στη δήλωση δεύτερου τμήματος ειδικότητας

-στα χρήματα

Ό,τι ισχύει για τα γόνιμα, ισχύει και για τα άγονα. Καμία διαφορετική διάταξη, καμία διαφορετική νομοθεσία, καμία διαφορετική υποχρέωση :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικα δεν θα ηθελα να μαθω για το αν θα εφαρμοστει ο συγκεκριμενος νομος για τα αγροτικα μεσω προσωπικης εμπειριας να σου πω την αληθεια. Το οτι ειναι απαραδεκτος δεν νομιζω να διαφωνει καποιος.

Οσον αφορα το τι θα κανουν στον επιμελητη που κοιμαται σπιτι του, δεν νομιζω οτι με ενδιαφερει. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τι επιπτωσεις θα εχω εγω.

Εμπαση περιπτωση, βλεπωντας και πραττωντας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Ερωτηση δυσκολη & ψαγμενη, αν ξερει κανεις απαντα.

Με τις αεροδιακομιδες τι γινεται? Ειμαι αγονος σε απομακρυσμενο νησι. Όποτε ζηταμε ελικοπτερο μας λενε "του ΕΚΑΒ θα κανει 4 ωρες, αν θελετε σας στελνουμε του στρατου σε 45 λεπτα". Το θεμα ειναι οτι του ΕΚΑΒ εχει και γιατρο, ενω του στρατου οχι. Και βεβαια παντα καταληγεις να λες "στειλτε μας του στρατου", ωστε να μη σου πεθανει ο αλλος στα χερια. Οποτε σου ερχεται ενα ελικοπτερο με 2 πιλοτους της πολεμικης αεροποριας. Και για να μην το στειλεις ασυνοδευτο, "αναγκαζεσαι" να πας κι εσυ μαζι.

Ερωτω λοιπον: Ειμαστε υποχρεωμενοι να καβαλαμε ελικοπτερα, εμεις οι αγροτικοι, εστω και αγονοι, καθε φορα που θελουμε αεροδιακομιδη? Βεβαια εκ των πραγματων εισαι "υποχρεωμενος", γιατι αν το στειλεις ασυνοδευτο και πεθανει μεσα στο ελικοπτερο, η (μικρη) κοινωνια θα πεσει να σε φαει. Αλλα υπαρχει καμια νομοθεσια που να τα οριζει αυτα? Δεν κρυβω οτι δε γουσταρω, και ψιλοφοβαμαι, να μπαινω σε ελικοπτερο. Ο δε εκβιασμος "η του ΕΚΑΒ οποτε θυμηθουμε, η στρατου αμεσα αλλα μπες κι εσυ μαζι" με εκνευριζει αφανταστα.

Αποψεις επι του θεματος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.