Jump to content

[αγροτικός] Διακομιδές


duthmed

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 176
  • Created
  • Last Reply

ρε παιδια μου φαινεται τραγικα παραλογο το ολο σκηνικο.. σε βαζουν στο πιτς φιτιλι σ ενα ασθενοφορο μ εναν ασθενη χωρις καν να ξερεις ιστορικο κ τι γινεται (που μπορει να ναι κ σε τραγικα ασχημη κατασταση κ ο απλος αγροτικος να μην ειναι σε θεση να ανταπεξελθει καν), το ασθενοφορο παει με 1000 με κινδυνο της ζωης κ του γιατρου (οι εκαβιτες στα @@ τους εχουν καθε υποδειξη γιατρου), το εκαβ δεν εχει καμια ευθυνη να γυρισει τον γιατρο πισω στο νοσοκομ (δλδ σε παραταει κ αντε να βρεις τροπο να γυρισεις), οποιαδηποτε επικοινωνια με τον επιμελητη που σ εστειλε γινεται με δικη σου χρεωση στο κινητο κ ολα αυτα .......γιατι?

Γιατι ζουμε σ ενα κρατος που τπτ δεν λειτουργει σωστα.Το εκαβ δεν εχει δικους του γιατρους οπως θα πρεπε κ ολο το βαρος το επωμιζονται οι φουκαριαρηδες οι αγροτικοι που αναθεμα κ αν εχουν την κλινικη εμπειρια να αντιμετωπισουν βαρια πασχοντες σε συνθηκες προσωπικης ζαλης παραλληλα..

ζητω η ελλαδα του 2010 :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kalakrasia έχεις σκεφτεί να παραιτηθείς αφού δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις καθημερινές σύνηθες καταστάσεις;

Εκτός κι αν πίστεψες πως το αγροτικό είναι κατασκήνωση, κάτι που δυστυχώς αντιλήφθηκα πως πολλοί συνάδελφοι νομίζουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kalakrasia μια μικρή συμβουλή από ένα συνάδελφο με κοντά 15 χρόνια από το πτυχίο του ... ξεκόλα από τη νοοτροπία ζαλίζομαι, πάει γρήγορα το ασθενοφόρο γιατί:  θα υπάρξουν μέρες τα επόμενα χρόνια που θα πρέπει να παράσχεις τις υπηρεσίες σου όντας ο ίδιος άρρωστος, άυπνος, βρώμικος (από τις κολλητές εφημερίες) και πεινασμένος (από το σερί στα επείγοντα). Αν είσαι γυναίκα και τυγχάνεις να είσαι έγγυος πρόσθεσε τη ζαλάδα και τα συμπτώματα της εγκυμοσύνης στα ανωτέρω.   Αν δεν μπορείς να δεχτείς τα ανωτέρω τότε άλλαξε επάγγελμα ... το να κοιτάξεις να τα αποφύγεις σημαίνει ότι θα χώσεις κάποιον άλλο. Ακόμα και σε νοσοκομείο να αποσπαστείς, πάλι μόνος σου θα βρεθείς στις 2-3 το βράδυ όταν θα σου έρχονται οι μεθυσμένοι, οι ναρκωμανείς στα επείγοντα ή όταν θα τραβά ανακοπή κάποιος στον όροφο.

Όπως σου είπε ο Τάσος, το αγροτικό (αλλά και τα επόμενα χρόνια!) δεν είναι κατασκήνωση. Οπότε, ρίξε μια ματιά σε ένα καλό βιβλίο - εγχειρίδιο Καρδιο-αναπνευστικής και ίσως και εντατικής για να είσαι εντάξει με τη συνείδηση σου τις ώρες που δεν σε τσακίζουν στην συνταγογράφηση, πάρε καμιά δραμαμίνη για τη ζάλη και προετοιμάσου ψυχολογικά για την επόμενη διακομιδή.  

Δύο βιβλία που σου προτείνω από το δικό μου αγροτικό και τη δική μου θητεία στα επείγοντα σε μεγάλο νοσοκομείο στην άγρια Αμερικάνικη πραγματικότητα είναι τα ακόλουθα:  

The ICU book του Marino http://www.theicuboo...1195628!8091!-1

Clinician's Pocket Reference: The Scut Monkey http://www.amazon.co...X92TS6W460N5MJ5

  Ο μόνος λόγος να αρνηθείς διακομιδή είναι να είναι μεθυσμένος ο οδηγός ΕΚΑΒίτης, οπότε μπορείς να επικαλεσθείς ζήτημα ασφάλειας του ασθενούς και δικής σου, για να ζητήσεις αντικατάσταση του οδηγού.  

Τα παραπάνω δεν αναιρούν το γεγονός ότι έχεις απόλυτο δίκιο για την κατάσταση του ΕΚΑΒ, όπως και για πολλά άλλα που θα μπορούσαν να ειπωθούν για την βελτίωση της επείγουσας ιατρικής σε μια γεωγραφικά ποικιλόμορφη χώρα: συστήματα τηλειατρικής, ολοκληρωμένα πληροφορικά συστήματα, αυτόματους εξωτερικούς απινιδωτές κ.π.α

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kalakrasia έχεις σκεφτεί να παραιτηθείς αφού δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις καθημερινές σύνηθες καταστάσεις;

Εκτός κι αν πίστεψες πως το αγροτικό είναι κατασκήνωση, κάτι που δυστυχώς αντιλήφθηκα πως πολλοί συνάδελφοι νομίζουν.

αλλα λες στα πμ Τασο κ αλλα δημοσιως.. :splaaaats:

ο καθενας μπορει να βγαινει κ να το παιζει γιατραρα δημοσια κ οτι δεν τον πτοει τπτ κ ουσιαστικα να μην ισχυει τπτ απ αυτα.Το θεμα ειναι να υπαρχει βοηθεια κ συναδελφικοτητα μεταξυ των γιατρων κ οχι σνομπαρια .Ειμαι σιγουρη οτι οι περισσοτεροι που εχουν κανει αγροτικο εχουν τους ιδιους προβληματισμους με μενα .

InspectorGadget ευχαριστω για την βιβλιογραφια που προτεινεις αλλα δεν ειναι ακριβως εκει το ολο θεμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ακριβώς λέω στα π.μ.; Να μάθω κι εγώ αν θες :huh:

οτι ειχες αρνηθει να κανεις διακομιδες οταν εκανες αγροτικο κ οτι δεν ειχες κανει ουτε μια.

κι εγω αν δεν εκανα διακομιδες ολα θα τα θεωρουσα ονειρεμενα στο αγροτικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι ακόμα στο αγροτικό....και ναι....όταν είναι να στείλω διακομιδή στέλνω το ΕΚΑΒ, δε συνοδεύω το περιστατικό

αν θέλει να το συνοδεύσει η διευθύντρια δεν δημιουργώ πρόβλημα :rolleyes:

αναλαμβάνω να φέρω εις πέρας διαδικασίες τις οποίες υποχρεώνομαι και ξέρω πως δε θα μου δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είμαι ακόμα στο αγροτικό....και ναι....όταν είναι να στείλω διακομιδή στέλνω το ΕΚΑΒ, δε συνοδεύω το περιστατικό

αν θέλει να το συνοδεύσει η διευθύντρια δεν δημιουργώ πρόβλημα :rolleyes:

αναλαμβάνω να φέρω εις πέρας διαδικασίες τις οποίες υποχρεώνομαι και ξέρω πως δε θα μου δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα

χαιρω πολυ χαιροπουλος :lol:

ετσι κι εγω θα πηγαινα χαρουμενη καθε μερα :lol:

τεσπα πρεπει να φυγω οποτε δεν ξερω τι θα απαντησεις ,ωστοσο δεν βοηθησες κ καθολου emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κοπέλα εκφράζει τον μόνιμο προβληματισμό-αγωνία για τα μη-εφόδια που της παρέχει η Ιατρική Σχολή για να αντιμετωπίσει τις διακομιδές.

Μπορεί κάποιοι να είστε ικανοποιημένοι, αλλά πολλοί δεν είναι και στο αγροτικό απλώς εύχονται να μην τους συμβεί το χειρότερο...

Δεν γνωρίζω την δική σου εμπειρία απ' το Αμέρικα, αλλά δεν νομίζω τα US Medical Schools να μην προσφέρουν την απαραίτητη εκπαίδευση για τέτοια περιστατικά και να αφήνεται στο φιλότιμο του νέου ιατρού το αν μάθει ή όχι στην Σχολή !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να κάνεις αγροτικό σημαίνει ότι έχεις πτυχίο ιατρικής. Το να συνοδεύσεις ένα περιστατικό νομίζω ότι θα έπρεπε να είναι μέσα στις ικανότητες σου.

Για να μη πάρεις κανένα στο λαιμό σου (φιλικά στο λέω), πάνε κάνε ALS/ATLS τουλάχιστον να μη σου μείνει κανείς στα χέρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να πω του στραβού το δίκιο, θα έπρεπε όλοι οι αγροτικοί γιατροί να κάνουν τα παραπάνω με ευθύνη και έξοδα του νοσοκομείου που κάνουν τα τρίμηνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να μη πάρεις κανένα στο λαιμό σου (φιλικά στο λέω), πάνε κάνε ALS/ATLS τουλάχιστον να μη σου μείνει κανείς στα χέρια...

Μήπως θα έπρεπε να είναι προϋπόθεση για το αγροτικό ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαφωνώ... Με την έννοια ότι αυτά θα έπρεπε ήδη να τα ξέρει από τη σχολή της.

Εγώ θα προτιμούσα αντικειμενικά κριτήρια ... αλλά που στην Ελλάδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κλασσικη περιπτωση που συναδελφος ζηταει καποιο φεκ-βοηθεια κ ολοι αντι να βοηθησουν ,σπευδουν να κανουν επιδειξη των δηθεν απειρων γνωσεων κ ικανοτητων τους.

Λες κ ολοι εσεις που το παιζετε μεγαλοι κ τρανοι δεν ειχατε κανει ποτε τις σκεψεις αυτες..

κομπλεξ κομπλεξ κομπλεξ :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ίδια ανέφερε ότι δε μπορεί να ανταπεξέλθει ως αγροτικός στα καθήκοντα της (διακομιδές).

Από τη μεριά μου προσπάθησα να της δώσω μια πρακτική λύση.

Ξερόλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ίδια ανέφερε ότι δε μπορεί να ανταπεξέλθει ως αγροτικός στα καθήκοντα της (διακομιδές).

Από τη μεριά μου προσπάθησα να της δώσω μια πρακτική λύση.

Ξερόλα

μα τι σχεση εχει το επιπεδο γνωσεων κ το ποσο καλος ειναι ενας γιατρος με τις διακομιδες?

κι εγω που εχω τελειωσει ελληνικο πανεπιστημιο κ θεωρω οτι εχω επαρκεις γνωσεις,με τις διακομιδες ειχα ενα θεμα..για πολλους λογους.

Αλλα αυτο που για ακομα μια φορα βλεπω ειναι οτι αμεσως ολοι πλακωνετε σαν τα κορακια να κατασπαραξετε οποιονδηποτε συναδελφο ζητησει βοηθεια.κομπλεξξξξξξξξξξξξξξξξξξξξ χαχαχαχα!!

καλακρασια κανε υπομονη,οι περισσοτεροι εχουμε περασει απτο σταδιο αυτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θεωρείς την συμβουλή "κάνε υπομονή" καλύτερη από το "κάνε ATLS/ALS", ok δε ξανασχολιάζω...

με την ιδια λογικη η δικη μου συμβουλη ειναι να παρατησει τα παντα στην Ελλαδα κ να φυγει εξωτερικο για ειδικοτητα.ουτε αγροτικα ουτε παραθαλασσια ουτε τπτ.

εδω οτι κ να κανει κανεις το μονο που μπορει να πετυχει ειναι μια καλη μετριοτητα στα παντα.Με τα εδω δεδομενα ακομα κ αν εχει atls αποκλειεται να μην της τυχει εστω κ 1 διακομιδη που να την ζορισει.Κ παλι δεν αναφερομαι μονο σε επιπεδο γνωσεων αλλα για το γενικοτερο καθεστως που εχει τους αγροτικους μονο για μλκιες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλη μας τη ζωή θα βρίσκουμε περιστατικά που να μας ζορίσουν.

Συμφωνώ απόλυτα με τη μετανάστευση, (δε έχουμε και πολλές επιλογές) αλλά απ τη στιγμή που έχει τη θέση εδώ και θέλει να τη κρατήσει, πρότεινα μια πιο εφαρμόσιμη λύση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ίδια ανέφερε ότι δε μπορεί να ανταπεξέλθει ως αγροτικός στα καθήκοντα της (διακομιδές).

Από τη μεριά μου προσπάθησα να της δώσω μια πρακτική λύση.

Ξερόλα

albou μιλας λες κ γνωριζεις τι γνωσεις εχω κ εχεις παρει κ συ κ οι υπολοιποι την θεση του δικαστη.Ελεος δλδ. :splaaaats:

Το μονο που ζητησα ειναι αν γνωριζει καποιος το φεκ για τις διακομιδες.

Απο κει κ περα ολα τα υπολοιπα σνομπαριστικα σχολιακια τα προσπερνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια δεν έχω καμία όρεξη να το παίξω έξυπνος σε τίποτα. Το μόνο που έκανα ήταν να δώσω μια λύση σε αυτά που έγραψες η ίδια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μονο που ζητησα ειναι αν γνωριζει καποιος το φεκ για τις διακομιδες.

Στα 155 post σου τα 150 είναι για αναζήτηση κάποιου ΦΕΚ, ενώ στα άλλα 5 αποφεύγεις να μου δώσεις τα στοιχεία σου :anavwfwties:

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα ξανά πως αν δεν μπορείς να αντεπεξέλθεις στις υποχρεώσεις του αγροτικού ιατρού καλό είναι να παραιτηθείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι τα θες τα στοιχεια μου?

1.υ.γ. εσυ που δεν εκανες διακομιδες με την ιδια λογικη γιατι δεν παραιτηθηκες?

2.υ.γ. η μέριμνα για την διακομιδή δεν συνεπαγεται κ την διακομιδη αυτη καθεαυτη :rolleyes:

3.υ.γ αγαπω τους αρρωστους μου κ θελω να προσφερω οτι καλυτερο μπορω σ αυτους,δεν αντεχω ομως τις απανωτες διακομιδες κ γενικα τις διακομιδες.Φρικαρω emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.