Jump to content

χρονος διαδικασιας διορισμου


frap

Recommended Posts

αυτό δεν γίνεται γιατί μπορεί να παραταθεί η θητεία πχ με αναρρωτική οπότε δεν μπορεί να υπογραφεί ο διορισμός για μια θέση που πιθανόν να μην είναι διαθέσιμη λόγω εγκυμοσύνης κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Last Reply

rudyandfrostyline.gif

αφου ευχαριστησω ολους σας για τισ απαντησεις που πηρα(καμια δηλαδη),εχω ν αναφερω οτι ο δικος μου διορισμος απο 6-10 που πηγαν τα χαρτια μου κατω ηρθε 17-12. καλα ειναι....μονο αυτο να βελτιωνοταν θα ειχαν πεσει οι αναμονες...

Καλες γιορτες σε ολους

Grapicgarden400.gif

17.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφου ευχαριστησω ολους σας για τισ απαντησεις που πηρα(καμια δηλαδη),εχω ν αναφερω οτι ο δικος μου διορισμος απο 6-10 που πηγαν τα χαρτια μου κατω ηρθε 17-12. καλα ειναι....μονο αυτο να βελτιωνοταν θα ειχαν πεσει οι αναμονες...

Καλες γιορτες σε ολους

emclap

καλή αρχή ,με το δεξί να μπεις....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφου ευχαριστησω ολους σας για τισ απαντησεις που πηρα(καμια δηλαδη),εχω ν αναφερω οτι ο δικος μου διορισμος απο 6-10 που πηγαν τα χαρτια μου κατω ηρθε 17-12. καλα ειναι....μονο αυτο να βελτιωνοταν θα ειχαν πεσει οι αναμονες...

Καλες γιορτες σε ολους

Το νοσοκομείο και η αντίστοιχη νομαρχία δεν καθυστερούν την διαδικασία. Η διαδικασία κολλησιαργεί στο υπουργείο. Δεν πρόκειται να βελτιώσουν την κατάσταση γιατί κερδίζουν 2 μήνες μισθούς. Πολλά θα μπορούσαν να κάνουν για την μείωση της αναμονής, αλλά δεν θέλουν.

Καλή αρχή και καλές γιορτές!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφου ευχαριστησω ολους σας για τισ απαντησεις που πηρα(καμια δηλαδη),εχω ν αναφερω οτι ο δικος μου διορισμος απο 6-10 που πηγαν τα χαρτια μου κατω ηρθε 17-12. καλα ειναι....μονο αυτο να βελτιωνοταν θα ειχαν πεσει οι αναμονες...

Καλες γιορτες σε ολους

Το νοσοκομείο και η αντίστοιχη νομαρχία δεν καθυστερούν την διαδικασία. Η διαδικασία κολλησιαργεί στο υπουργείο. Δεν πρόκειται να βελτιώσουν την κατάσταση γιατί κερδίζουν 2 μήνες μισθούς. Πολλά θα μπορούσαν να κάνουν για την μείωση της αναμονής, αλλά δεν θέλουν.

Καλή αρχή και καλές γιορτές!

Κι εμενα ,που πηγαν τελη Οκτωμβρη ακομα τιποτα. αρα δεν μιλαμε για 2 μηνες, μιλαμε για 2 μιση και βαλε. Κι απο οτι πηρε το αυτι μου υπαρχουν και περιπτωσεις τετραμηνης καθυστερησης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αφου ευχαριστησω ολους σας για τισ απαντησεις που πηρα(καμια δηλαδη),εχω ν αναφερω οτι ο δικος μου διορισμος απο 6-10 που πηγαν τα χαρτια μου κατω ηρθε 17-12. καλα ειναι....μονο αυτο να βελτιωνοταν θα ειχαν πεσει οι αναμονες...

Καλες γιορτες σε ολους

Το νοσοκομείο και η αντίστοιχη νομαρχία δεν καθυστερούν την διαδικασία. Η διαδικασία κολλησιαργεί στο υπουργείο. Δεν πρόκειται να βελτιώσουν την κατάσταση γιατί κερδίζουν 2 μήνες μισθούς. Πολλά θα μπορούσαν να κάνουν για την μείωση της αναμονής, αλλά δεν θέλουν.

Καλή αρχή και καλές γιορτές!

Κι εμενα ,που πηγαν τελη Οκτωμβρη ακομα τιποτα. αρα δεν μιλαμε για 2 μηνες, μιλαμε για 2 μιση και βαλε. Κι απο οτι πηρε το αυτι μου υπαρχουν και περιπτωσεις τετραμηνης καθυστερησης.

Πάνε στο υπουργείο και ζήτα από το αρμόδιο τμήμα διορισμών ειδικευόμενων τον διορισμό σου. Πολύ πιθανόν να είναι έτοιμος και να μην τον στέλνουν.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού κάνουμε στατιστική ανάλυση να πω κι εγώ ότι μου ήρθε σε κοινοποίηση η επιστολή για το Υπουργείο με ημερομηνία αποστολής από τη Νομαρχία 1/10 και μέχρι τώρα δεν έχει έρθει διορισμός... Δεν πειράζει, τουλάχιστον θα χαρώ τις γιορτές...

emnewyear

;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω πολυ παιδια για τις ευχες σας.

Γνωριζω πως κολλαει στο υπουργειο η υποθεση.Σκεφτειτε πως πριν 1μηνα ακριβως εμαθα την υπουργ αποφαση και μπορεσα να κανω αιτηση για το επομ.μερος της ειδικοτητα.30μερες εκαναν να το στειλουν το πολυποθητο χαρτι!.....πωωωωωωωωωωωωωω

Παντως κι εγω σκεφτομαι να χαρω τις γιορτες.αν και δεν μετρησα,νομιζω πως με πιανει 15μερες να περιμενω....ειναι και τα σαβ-κα μεσα?

glitter_31.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ρώτησες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ρώτησες?

εγω??? αν μεσα στις 15 μερες που εχω καιρο να παρουσιαστω,(γιατι δεν ελαβα εγω προσωπικα το "γραμμα",πρεπει να παω στο ταχυδρομειο να το παρω-κλασσικα καθυστερουμε!-,συμπεριλαμβανονται και τα σαββατοκυριακα!

snowscenediv.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω πολυ παιδια για τις ευχες σας.

Γνωριζω πως κολλαει στο υπουργειο η υποθεση.Σκεφτειτε πως πριν 1μηνα ακριβως εμαθα την υπουργ αποφαση και μπορεσα να κανω αιτηση για το επομ.μερος της ειδικοτητα.30μερες εκαναν να το στειλουν το πολυποθητο χαρτι!.....πωωωωωωωωωωωωωω

Παντως κι εγω σκεφτομαι να χαρω τις γιορτες.αν και δεν μετρησα,νομιζω πως με πιανει 15μερες να περιμενω....ειναι και τα σαβ-κα μεσα?

Υπουργική απόφαση Α9γ/38800 της 28ης Νοεμβρίου 1998

Η υπουργική απόφαση τοποθέτησης-πρόσληψης γιατρών, για ειδίκευση, θα πρέπει να εκτελεστεί από τους ενδιαφερόμενους γιατρούς, εντός ρητής προθεσμίας (15) ημερών (ημερολογιακών), από της επίδοσης σε αυτούς του αντιγράφου της Υπουργικής απόφασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστω πολυ παιδια για τις ευχες σας.

Γνωριζω πως κολλαει στο υπουργειο η υποθεση.Σκεφτειτε πως πριν 1μηνα ακριβως εμαθα την υπουργ αποφαση και μπορεσα να κανω αιτηση για το επομ.μερος της ειδικοτητα.30μερες εκαναν να το στειλουν το πολυποθητο χαρτι!.....πωωωωωωωωωωωωωω

Παντως κι εγω σκεφτομαι να χαρω τις γιορτες.αν και δεν μετρησα,νομιζω πως με πιανει 15μερες να περιμενω....ειναι και τα σαβ-κα μεσα?

Υπουργική απόφαση Α9γ/38800 της 28ης Νοεμβρίου 1998

Η υπουργική απόφαση τοποθέτησης-πρόσληψης γιατρών, για ειδίκευση, θα πρέπει να εκτελεστεί από τους ενδιαφερόμενους γιατρούς, εντός ρητής προθεσμίας (15) ημερών (ημερολογιακών), από της επίδοσης σε αυτούς του αντιγράφου της Υπουργικής απόφασης.

ωχ...κατσε να μετρησω! ευχαριστω πολυ συναδελφε!!!με πιανει ομως....εγω θα παω απο βδομαααααααααααααδα να παραλαβω τον διορισμο..... emkeratas

16.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως πλέον δε νομίζω ότι κερδίζουν τίποτα με το να καθυστερούν το διορισμό αφού ο προηγούμενος, βάση νόμου μπορεί να κάτσει μέχρι να έρθει ο επόμενος, εφόσον το επιθυμεί βεβαίως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως πλέον δε νομίζω ότι κερδίζουν τίποτα με το να καθυστερούν το διορισμό αφού ο προηγούμενος, βάση νόμου μπορεί να κάτσει μέχρι να έρθει ο επόμενος, εφόσον το επιθυμεί βεβαίως.

Υπάρχει και η περίπτωση να αρχίζει η ειδικότητα του υπάρχοντος αγροτικού ιατρού, οπότε......άστο καλύτερα το ιατρείο να το καλύπτει ο αποσπασμένος ιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως πλέον δε νομίζω ότι κερδίζουν τίποτα με το να καθυστερούν το διορισμό αφού ο προηγούμενος, βάση νόμου μπορεί να κάτσει μέχρι να έρθει ο επόμενος, εφόσον το επιθυμεί βεβαίως.

mparoundicon.gifσυμφωνω..σ αυτην την περιπτωση ομως...κερδιζω τις γιορτες....! emconfused

επισης ...πανω σ αυτο¨----> αν θυμαμαι καλα το φεκ ειχε βγει ιουνιο ή ιουλιο κι ελεγε οτι αυτο θα τεθει σε ισχυ 6μηνες μετα.Ομως σε τηλεφ.επικοιν.που ειχα με νοσοκομειο της κατερινης συγκεκριμενα,μου ειπαν πως τον εφαρμοζουν απο αυγουστο...τι γινεται ρε παιδια....δεν καταλαβαινω σ αυτην τη χωρα ...ο,τι θελει κανει ο καθενας....xmas10.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως πλέον δε νομίζω ότι κερδίζουν τίποτα με το να καθυστερούν το διορισμό αφού ο προηγούμενος, βάση νόμου μπορεί να κάτσει μέχρι να έρθει ο επόμενος, εφόσον το επιθυμεί βεβαίως.

συμφωνω..σ αυτην την περιπτωση ομως...κερδιζω τις γιορτες....! emconfused

επισης ...πανω σ αυτο¨----> αν θυμαμαι καλα το φεκ ειχε βγει ιουνιο ή ιουλιο κι ελεγε οτι αυτο θα τεθει σε ισχυ 6μηνες μετα.Ομως σε τηλεφ.επικοιν.που ειχα με νοσοκομειο της κατερινης συγκεκριμενα,μου ειπαν πως τον εφαρμοζουν απο αυγουστο...τι γινεται ρε παιδια....δεν καταλαβαινω σ αυτην τη χωρα ...ο,τι θελει κανει ο καθενας....

Το ΦΕΚ είχε εφαρμογή από τον Ιουλίο. Σε 6 μήνες έλεγε νομίζω για τα αγροτικά. Πάντως πολλοί το εφαρμόζουν πλέον ειδικά στην ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως πλέον δε νομίζω ότι κερδίζουν τίποτα με το να καθυστερούν το διορισμό αφού ο προηγούμενος, βάση νόμου μπορεί να κάτσει μέχρι να έρθει ο επόμενος, εφόσον το επιθυμεί βεβαίως.

συμφωνω..σ αυτην την περιπτωση ομως...κερδιζω τις γιορτες....! emconfused

επισης ...πανω σ αυτο¨----> αν θυμαμαι καλα το φεκ ειχε βγει ιουνιο ή ιουλιο κι ελεγε οτι αυτο θα τεθει σε ισχυ 6μηνες μετα.Ομως σε τηλεφ.επικοιν.που ειχα με νοσοκομειο της κατερινης συγκεκριμενα,μου ειπαν πως τον εφαρμοζουν απο αυγουστο...τι γινεται ρε παιδια....δεν καταλαβαινω σ αυτην τη χωρα ...ο,τι θελει κανει ο καθενας....xmas10.gif

Ποιο Φ.Ε.Κ;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμος Υπ΄αριθμ. 3580

ΦΕΚ 134/τ. Α

Άρθρο 21

3. …......

1. Η κατά το άρθρο 1 του α.ν. 67/1968 (ΦΕΚ 303 Α΄) υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ορίζεται εννεάμηνη για τους υπόχρεους ιατρούς, που διορίζονται μετά τη δημοσίευση του παρόντος. Οι υπόχρεοι ιατροί υπηρετούν υποχρεωτικώς το πρώτο τρίμηνο από αυτό το χρονικό διάστημα διαδοχικά, με ισόχρονη τοποθέτησή τους, στον παθολογικό και χειρουργικό τομέα του νοσοκομείου, στο οποίο υπάγεται το Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας, όπου έχουν τοποθετηθεί. Το υπολειπόμενο εξάμηνο ο υπόχρεος υπηρετεί στο περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας, όπου έχει τοποθετηθεί. Κατά την περίοδο της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου ο ιατρός δικαιούται κανονικής άδειας δεκαπέντε (15) ημερών.

2. Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις. Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο ιατρός, ενώ εκπληρώνει την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις.

3. Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις (3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των ιδίων.

4. Η εννεάμηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του παρόντος, δύναται να μειώνεται ή να αυξάνεται, με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης κατά κατηγορίες υπόχρεων ή υγειονομικών υπηρεσιών. Η αύξηση του χρόνου υπηρεσίας υπαίθρου δεν μπορεί να υπερβαίνει συνολικά τα δύο έτη.

4. Η διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 10 του ν.1609/1986 (ΦΕΚ 86 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 6 του άρθρου 28 του ν. 2646/1998 (ΦΕΚ 236 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Ιατροί που ειδικεύονται στα νοσοκομεία της χώρας μπορούν κατόπιν σχετικής αίτησής τους, που εγκρίνεται από τον Διοικητή ή Πρόεδρο του οικείου νοσοκομείου, να παραμένουν σε αυτό και μετά τη λήξη της σύμβασής τους με το νοσοκομείο με τις ίδιες αποδοχές μέχρι την υπογραφή της σύμβασης από τον επόμενο ιατρό που θα καλύψει την οργανική θέση του ειδικευόμενου. Η παράταση εγκρίνεται για χρονικό διάστημα μέχρι έξι (6) μηνών με δυνατότητα ανανέωσης για μία φορά και λήγει αυτοδικαίως με την υπογραφή της σύμβασης και την ανάληψη καθηκόντων από τον επόμενο ειδικευόμενο ιατρό, σύμφωνα με τη σειρά προτεραιότητας. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζεται κάθε περαιτέρω αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης της παρούσας παραγράφου. Με τη δημοσίευση του παρόντος καταργείται η περίπτωση γ΄ της παραγράφου 5Α του άρθρου 2 του ν. 2889/2001 (ΦΕΚ 37 Α΄).»

1. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, ύστερα από πρόταση του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας (ΚΕ.ΣΥ.Υ.), συνιστώνται, μετονομάζονται, διαχωρίζονται ή ενοποιούνται ιατρικές ειδικότητες, καθορίζεται η άσκηση για καθεμία από αυτές κατά χρόνο και περιεχόμενο άσκησης και ορίζονται οι προϋποθέσεις τοποθέτησης των ιατρών προς απόκτηση ειδικότητας.

2. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του ΚΕ.ΣΥ.Υ., καθορίζεται η ονομασία, το περιεχόμενο και οι προϋποθέσεις απόκτησης τίτλου ιατρικής εξειδίκευσης από ιατρούς που κατέχουν τίτλο ιατρικής ειδικότητας, η άσκηση για καθεμία εξειδίκευση από αυτές κατά χρόνο και περιεχόμενο άσκησης και ορίζονται οι προϋποθέσεις τοποθέτησης των ιατρών προς εξειδίκευση.

Άρθρο 22

Η ισχύς του νόμου αυτού αρχίζει μετά από εξήντα ημέρες από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις.

ΑΘΗΝΑ 18 Ιουνίου 2007

εγω καταλαβαινω οτι για ολα ισχυει η εφαρμογη 60μερες μετα.....

24.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 22

Η ισχύς του νόμου αυτού αρχίζει μετά από εξήντα ημέρες από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις.

ΑΘΗΝΑ 18 Ιουνίου 2007

6 μήνες ε;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 22Η ισχύς του νόμου αυτού αρχίζει μετά από εξήντα ημέρες από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις.ΑΘΗΝΑ 18 Ιουνίου 2007
6 μήνες ε;
ενταξει..ενα λαθακι εκανα κι εγω! :splaaaats: μη μου το τονιζεις ετσι!!!4.gif

linest1.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 22

Η ισχύς του νόμου αυτού αρχίζει μετά από εξήντα ημέρες από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις.

ΑΘΗΝΑ 18 Ιουνίου 2007

Tώρα το τονίζω, πριν ήταν εντελώς άτονο..... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρθρο 22

Η ισχύς του νόμου αυτού αρχίζει μετά από εξήντα ημέρες από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, εκτός αν ορίζεται διαφορετικά στις επί μέρους διατάξεις.

ΑΘΗΝΑ 18 Ιουνίου 2007

Tώρα το τονίζω, πριν ήταν εντελώς άτονο..... :P

ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! emiloveyou

10.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως παιδιά, εμένα η θέση μου έχει ανοίξει από 1-9. Υπολόγιζα ότι γύρω στον Νοέμβριο, άντε αρχές Δεκεμβρίου οτι θα έπιανα δουλειά.. Ναι, αμέ... Και η Νομαρχία και το Υπουργείο είχαν άλλα σχέδια για μένα. Μετά από άπειρες επισκέψεις στο Υπουργείο, γιατί στο τηλ ξέρετε... μου είπαν τελικά, ενώ τα χαρτιά επανειλημμένως μου είχαν πει ότι είναι στη φάση των υπογραφών, ότι δεν είχαν έρθει όλα.. Οκ.. Ούτε τον Ιανουάριο δεν με βλέπω να διορίζομαι... ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχαστε τους διορισμους προ των εορτων. Τελειωσαν τα λεφτα και δεν διοριζεται κανενας πριν απο 1/1. :antegeia: Και μετα συζηταμε για 58 ωρο και νεες προσληψεις. Εδω ρε δεν δινουν λεφτα να καλυψουν τις ηδη υπαρχουσες θεσεις , και καθυστερουν σκοπιμως τους διορισμους για να γλιτωσουν κανα μισθουλακο. Δεν ντρεπονται λιγακι ηθελα να ξερα? (ρητορικο ερωτημα) emgreece

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.