Jump to content

χρονος διαδικασιας διορισμου


frap

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Last Reply
3 μήνες περιμενω για τα χαρτιά διορισμού(ειχάν φτάσει Υπουργείο αρχές Ιουλίου)κ τιποτα ακομα!Δεν ξέρω τι γίνεται άλλα λόγω εκλογών πρεπει να σταμάτησαν τα πάντα!Αν κάποιος γνωρίζει περίσσοτερα ας πει κάτι κ σε εμάς που περιμένουμε embored .....

από φίλο που ξεκινά εντός ολίγων ημερών...

έμαθε πως εκκενώθηκε η θέση που περίμενε

πήρε στο νοσοκομείο και τον ενημέρωσαν πως έχουν φύγει τα χαρτιά για το διορισμό

παίρνει τη νομαρχία και του λένε πως δεν έχουν τα χαρτιά του

(είναι ευγενικό παιδί και δεν του αρέσουν οι τσακωμοί)

οπότε παίρνει τηλέφωνο ο πατέρας του

κι αρχίζει το χέσ..... της αρκούδας

ψάχνει η φανταστική και καταπληκτική υπάλληλος

και λέει πως τα βρήκε πίσω από τη συρταριέρα

και πως θα τα στείλει το πολύ σε 15 ημέρες

...

δε θέλετε να ξέρετε τι άκουσε εκείνη τη στιγμή η δόλια....

και τελικά τους είπε ότι θα τα έστελνε την επομένη πρωί πρωί...

απο την στιγμη που η νομαρχια στειλει τα χαρτια στο υπουργειο, θα σας ερθει με αλληλογραφια η κοινοποιηση αν δεν εχει ερθει κατι, σημαινει οτι τα χαρτια δεν ειναι ακομα στο υπουργειο ...

έγινε πριν μια εβδομάδα

και δεν έχουν σταματήσει οι διαδικασίες τυπικά λόγω εκλογών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Σήμερα το πρωί μου ήρθε ο διορισμός (επιτέλους)! Έχω 15 ημερολογιακές ημέρες -ξεκινώντας από την ημέρα κοινοποίησης της απόφασης σε μένα- να παρουσιαστώ. Η ημέρα κοινοποίησης θεωρείται η σημερινή (8/10) (συγγνώμη για την χαζή ερώτηση, αλλά για να είμαι 100%σίγουρη)??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το που θα βγει η αποφαση διορισμου απ το υπουργειο η με τον αρ. πρωτ. αυτης !

και πως το ξερουμε αυτο?εμενα μουπανε απο νομαρχια μου ηρακλειου οτι θα μου στειλουν συστημενο για τη νεα θεση που με παει 1να 6 μηνο πιο νωρις.τι να κανω να πηγαινω συνεχεια υπουργειο δηλ?ανωφελο δεν ειναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Σήμερα το πρωί μου ήρθε ο διορισμός (επιτέλους)! Έχω 15 ημερολογιακές ημέρες -ξεκινώντας από την ημέρα κοινοποίησης της απόφασης σε μένα- να παρουσιαστώ. Η ημέρα κοινοποίησης θεωρείται η σημερινή (8/10) (συγγνώμη για την χαζή ερώτηση, αλλά για να είμαι 100%σίγουρη)??

ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΗΡΕ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΑΦΟΥ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟ REDIAL ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΗΝΤΑ ΦΟΡΕΣ,ΜΠΟΡΕΣΑ ΚΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ 2105235500,ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΒΔΟΜΑΔΑΣ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΗΔΗ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους...

Το ερώτημα που θα θέσω έχει σχέση με τα αγροτικά, αλλά άπτεται του χρόνου αναμονής για ειδικότητα (εξ ου και η δημοσίευση εδω) και θα το δείτε ευθύς αμέσως...

Την άνοιξη, οταν το νέο νομοσχέδιο για τα αγροτικά ήταν "υπό κατασκευή" κυκλοφόρησε φιλολογία περί αναγνωρίσεως 6 αντί 3 (όπως ίσχυε) μηνών από το γενικό κομμάτι τησ ειδικότητας...

Στις 14 Ιουνίου, λοιπόν, ψηφίστηκε επιτέλους (!?) ο νέος νόμος:

Άρθρο 21

θέματα Οργάνωσης και Λειτουργίας του Ε.Σ.Υ.

3Β. Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού

τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να

αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με

τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις. Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη

της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο ιατρός, ενώ εκπληρώνει

την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το

τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές

διατάξεις.

3Γ. Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις

(3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των

ιδίων.

Διαβάζοντας το νόμο μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες, τις οποίες και προσπάθησα να επιλύσω απευθυνόμενος στην οικεία Διεύθυνση Υγείας. Συγκεκριμένα ζήτησα διευκρίνηση για το αν ο χρόνος αναγνώρισης ορίζεται στους 4 ½ μήνες (1 ½ μήνας χειρουργικής ή παθολογίας στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι. + 3 μήνες από την εκπλήρωση της υπηρεσιας υπαίθρου), 6 μήνες (τρίμηνο στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι. + 3 μήνες από την εκπλήρωση της υπηρεσιας υπαίθρου) ή παραμένει ως είχε 3 μήνες (συνολικά με την εκπλήρωση της υπηρεσιας υπαιίθρου). Επιπρόσθετα, για κάθε ιατρό που έχει συμπληρώσει το τρίμηνο στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι., αλλά δεν έχει ολοκληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου (πχ. λόγω παραίτησης μετά από 1 μήνα εργασίας στο Π.Ι. ή Κ.Υ.), ποιος είναι ο χρόνος αναγνώρισης ειδικότητας, 1 ½ μήνας (1 ½ μήνας χειρουργικής ή παθολογίας στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι) ή 3 μήνες (τρίμηνο στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι);

Φυσικά (έχει καταντήσει ρουτίνα) μου απάντησαν ότι δεν έχουν ιδέα και περιμένουν διευκρινήσεις επ'αυτού (την 1η φορά που πήγα δεν είχαν καν το νόμο στα χέρια τους).

Το θέμα είναι ότι για οποιοδήποτε χρόνο αναγνώρισης άνω των 3 μηνών (4 ½ ή 6) οι τοποθετημένοι θα πρέπει να τελειώνουν νωρίτερα, οι επόμενοι να διορίζονται νωρίτερα και να τελειώνουν ακομα πιο νωρίς κ.ο.κ. γεγονός που εύλογα σημειολογεί πτώση του χρόνου αναμονής.

Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους...

Το ερώτημα που θα θέσω έχει σχέση με τα αγροτικά, αλλά άπτεται του χρόνου αναμονής για ειδικότητα (εξ ου και η δημοσίευση εδω) και θα το δείτε ευθύς αμέσως...

Την άνοιξη, οταν το νέο νομοσχέδιο για τα αγροτικά ήταν "υπό κατασκευή" κυκλοφόρησε φιλολογία περί αναγνωρίσεως 6 αντί 3 (όπως ίσχυε) μηνών από το γενικό κομμάτι τησ ειδικότητας...

Στις 14 Ιουνίου, λοιπόν, ψηφίστηκε επιτέλους (!?) ο νέος νόμος:

Άρθρο 21

θέματα Οργάνωσης και Λειτουργίας του Ε.Σ.Υ.

3Β. Ο χρόνος υπηρεσίας του ιατρού στο τμήμα του παθολογικού και χειρουργικού

τομέα συνυπολογίζεται για την απόκτηση της ειδικότητας που αυτός επιθυμεί να

αποκτήσει, εφόσον το τμήμα αυτό είναι αναγνωρισμένο προς τούτο, σύμφωνα με

τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές διατάξεις. Ομοίως συνυπολογίζεται για τη λήψη

της ειδικότητας το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο ιατρός, ενώ εκπληρώνει

την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου, αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου, εφόσον το

τμήμα είναι αναγνωρισμένο, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες σχετικές

διατάξεις.

3Γ. Στους εκπληρώσαντες την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου αναγνωρίζονται τρεις

(3) μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής, κατ' επιλογήν των

ιδίων.

Διαβάζοντας το νόμο μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες, τις οποίες και προσπάθησα να επιλύσω απευθυνόμενος στην οικεία Διεύθυνση Υγείας. Συγκεκριμένα ζήτησα διευκρίνηση για το αν ο χρόνος αναγνώρισης ορίζεται στους 4 ½ μήνες (1 ½ μήνας χειρουργικής ή παθολογίας στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι. + 3 μήνες από την εκπλήρωση της υπηρεσιας υπαίθρου), 6 μήνες (τρίμηνο στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι. + 3 μήνες από την εκπλήρωση της υπηρεσιας υπαίθρου) ή παραμένει ως είχε 3 μήνες (συνολικά με την εκπλήρωση της υπηρεσιας υπαιίθρου). Επιπρόσθετα, για κάθε ιατρό που έχει συμπληρώσει το τρίμηνο στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι., αλλά δεν έχει ολοκληρώσει την υπηρεσία υπαίθρου (πχ. λόγω παραίτησης μετά από 1 μήνα εργασίας στο Π.Ι. ή Κ.Υ.), ποιος είναι ο χρόνος αναγνώρισης ειδικότητας, 1 ½ μήνας (1 ½ μήνας χειρουργικής ή παθολογίας στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι) ή 3 μήνες (τρίμηνο στο νοσοκομείο που υπάγεται το Κ.Υ. ή το Π.Ι);

Φυσικά (έχει καταντήσει ρουτίνα) μου απάντησαν ότι δεν έχουν ιδέα και περιμένουν διευκρινήσεις επ'αυτού (την 1η φορά που πήγα δεν είχαν καν το νόμο στα χέρια τους).

Το θέμα είναι ότι για οποιοδήποτε χρόνο αναγνώρισης άνω των 3 μηνών (4 ½ ή 6) οι τοποθετημένοι θα πρέπει να τελειώνουν νωρίτερα, οι επόμενοι να διορίζονται νωρίτερα και να τελειώνουν ακομα πιο νωρίς κ.ο.κ. γεγονός που εύλογα σημειολογεί πτώση του χρόνου αναμονής.

Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει;

τωρα αναγνωριζεται 3 μηνεσ χειρουργικη η παθολογια

και τους επιπλεον 6 πρεπει να υπαρχει αποσπαση στο νοσοκομειο σε τμημα αναγνωρισμενο για ειδικοτητα και η αποφαση αυτη να εχει υπογραφει και απο υπουργειο.. κοινως παραμενει για 3 μηνες και το υπολοιπο ειναι μονο για τα βυσματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

THX Amanda...

Παραταύτα πουθενά δεν αναφέρεται λέξη "συνολικά" ή "το μέγιστο" ή "αθροιστικά" πράγμα το οποίο επιτρέπει στον οποιοδήποτε να διεκδικήσει παραπάνω αναγνώριση - βλ. παράθυρο για τα βύσματα που αναφέρεις (?),το οποίο όμως αφήνει ασάφειες που μπορεί να επηρεάσουν και "κοινές" περιπτώσεις. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, εγώ υπέβαλλα αιτηση με το σχετικό ερώτημα στη Διεύθυνση Υγείας. Αυτοί θα το προωθήσουν στο Υπουργείο και αναμένω απάντηση. Το πότε θα την πάρω είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ??????

ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΙΟΥΛΙΟΥ.....

4ΜΗΝΕΣ?????

ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΑΝΕΧΤΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΕΤΣΙ????

ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διαβαζω ολα αυτα και ποιος ξερει ποσο θα περιμενω...εμενα μου ηρθε χαρτι απο νομαρχια θεσ/νικης οτι τελειωσε ο ταδε γιατρος και θα παρω τη θεση του...τωρα απο το υπουργειο...αφου λετε οτι δεν σηκωνουν τα τηλεφωνα τι να κανω....???ποιος ξερει ποτε θα βγει η γ...αποφαση διορισμου για να προλαβω να δηλωσω το 3 μερος ειδικοτητ.......................................ααααααααααααααααααααααααααααας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ??????

ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΙΟΥΛΙΟΥ.....

4ΜΗΝΕΣ?????

ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΑΚΟΜΑ ΘΑ ΑΝΕΧΤΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΕΤΣΙ????

ΕΛΕΟΣ!!!

ΜΙΛΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΩΣ,ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΣΕ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ Ο ΦΑΚΕΛΛΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΠΑΡΕΛΑΒΑΝ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΘΑΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΣΤΙΣ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ!!!ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΛΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα...

Μια ερώτηση...

Όταν το υπουργείο στέλνει το διορισμό σε εμάς,τον στέλνει συγχρόνως και στο νοσοκομείο,ή το νοσοκομείο απλά περιμένει να παρουσιαστείς και έπειτα λέει το οκ στο υπουργείο?

Το ρωτάω αυτό διότι,αν καθυστερήσει κάποιος το χαρτί του στο ταχυδρομείο,πχ 20 μέρες,τότε το νοσοκομείο ξέρει οτι έπρεπε να είχες πάει πιο νωρίς και δεν πήγες επειδή σου έκανε χάρη ο ταχυδρόμος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα...

Μια ερώτηση...

Όταν το υπουργείο στέλνει το διορισμό σε εμάς,τον στέλνει συγχρόνως και στο νοσοκομείο,ή το νοσοκομείο απλά περιμένει να παρουσιαστείς και έπειτα λέει το οκ στο υπουργείο?

Το ρωτάω αυτό διότι,αν καθυστερήσει κάποιος το χαρτί του στο ταχυδρομείο,πχ 20 μέρες,τότε το νοσοκομείο ξέρει οτι έπρεπε να είχες πάει πιο νωρίς και δεν πήγες επειδή σου έκανε χάρη ο ταχυδρόμος?

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΣ.ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ,ΣΠΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ,ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟ.ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΝΑ ΡΩΤΑΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΝΟΣΚΟΜΕΙΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ,ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΤΑ, ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ.ΜΕΡΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα...

Μια ερώτηση...

Όταν το υπουργείο στέλνει το διορισμό σε εμάς,τον στέλνει συγχρόνως και στο νοσοκομείο,ή το νοσοκομείο απλά περιμένει να παρουσιαστείς και έπειτα λέει το οκ στο υπουργείο?

Το ρωτάω αυτό διότι,αν καθυστερήσει κάποιος το χαρτί του στο ταχυδρομείο,πχ 20 μέρες,τότε το νοσοκομείο ξέρει οτι έπρεπε να είχες πάει πιο νωρίς και δεν πήγες επειδή σου έκανε χάρη ο ταχυδρόμος?

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΣ.ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ,ΣΠΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ,ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟ.ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΝΑ ΡΩΤΑΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΝΟΣΚΟΜΕΙΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ,ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΤΑ, ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ.ΜΕΡΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΑ.

Το ταχυδρομείο θα σου στείλει 2 ειδοποιήσεις το πολύ (Μ.ο. 1 την εβδομάδα). Μετά επιστρέφει τα έγγραφα στο υπουργείο.

Με το που πάρεις την ειδοποίηση στα χέρια σου, πας ταχυδρομείο, παίρνεις τα χαρτιά και ζητάς απόδειξη (ημερομηνία κ σφραγίδα από τον υπάλληλο ή, συνήθως, από τον προϊστάμενο), που, κατά κανόνα, θα σου φέρει αντίρρηση αλλά θα προβάλλεις το (αληθές) επιχείρημα ότι πρόκειται για διορισμό και χρειάζεσαι την ημερομηνία παραλαβής γιατί σου δίνουν χρονικό περιθώριο 15 μέρες από την παραλαβή για να καταθέσεις δικαιολογητικά και να αναλάβεις υπηρεσία. Ακόμη και αν το γραφείο προσωπικού έχει πάρει τα χαρτιά σου ένα μήνα πρίν (λέμε τώρα), αν εσύ έχεις σφραγίδα και ημερομηνία παραλαβής και είσαι εμπρόθεσμος/η δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα..κουλό!

Άποψή μου: ενημερώνεις το γραφείο προσωπικού (αν έχει φθάσει στα χέρια τους ο διορισμός) ότι εσύ δεν παρέλαβες τίποτα ακόμη, ότι γνωρίζεις΄πως οι μέρες προθεσμίας κυλούν από τη μέρα που εσύ το παραλαμβάνεις και ότι θα κινητοποιηθείς να ρωτήσεις στο ταχυδρομείο ή στο υπουργείο (μπλα μπλα) και τους ρωτάς ευγενικά (γιατί οι γραφειοκράτες στραβώνουν κ η μόνη τους χαρά είναι να κάνουν τη ζωή όλων δύσκολη κ στο τέλος να σου πουν"αντε βρε, αν δεν ήμουν εγώ..") τι χαρτιά χρειάζεται να σας προσκομίσω, για να τα μαζεύω και να σας τα φέρω όλα μαζί (γιατί βιάζομαι να ξεκινήσω,μπλα μπλα)...

Πιστοποιητικό υγείας στην Αθήνα ετοιμάζεται με ρυθμούς χελώνας (κλείνεις ραντεβού, κάνεις ακτινογραφία, ξανακλείνεις ραντεβου για να την πάρεις γνωματευμένη κτλ).Πιο εύκολο από δημόσιο νοσοκομείο, με κάποιο κονέ, σε τακτικό εξωτερικό παθολογικό ιατρείο (με όλες τις σφραγίδες, να αναγράφεται ο λόγος που το ζητάς και ένα "παράβολο" 3 ευρώ).

Στρατολογικό τύπου Α μέσω ΚΕΠ (σε 2-7 μέρες εργάσιμες).

Ποινικό μητρώο το βρίσκει αυτεπαγγέλτως το γραφείο προσωπικού (κ δεν ασχολείσαι, εκτός κι αν είναι κανένας καθυστερημένος, οπότε πάλι στα ΚΕΠ).

Αντίγραφα πτυχίου, αν δεν έχεις, ή πας στη γραμματεία και ζητάς, ή, αν έχεις έστω και ένα το βγάζεις φωτοτυπίες και το επικυρώνεις προσκομίζοντας το γνήσιο στα ΚΕΠ (τα ΚΕΠ σου βγάζουν και γνήσιο αντίγραφο αλλά έχει διαδικασία, επικοινωνούν με τη γραμματεία της σχολής, πληρώνεις κάποιο παράβολο και έρχεται με....ταχυδρομικό περιστέρι που γλίτωσε από τους κυνηγούς μπεκάτσας και λοιπών πτηνών αφού δεν αποφάσισε να αποδημήσει εις νοτιότερα και θερμότερα κλίματα...). Αν είσαι ΔΙΚΑΤΣΑ πάλι τα ίδια (συν τα μεταφρασμένα και τα πρωτότυπα με επικύρωση μέσω ΚΕΠ).

Πιστοποιητικό γέννησης αν έχεις καλώς, αλλιώς φωτοτυπία της ταυτότητας.

Αγροτικό άν έχεις κάνει (πάλι ΚΕΠ, επικύρωση φωτοαντιγράφου).

Χαρτί "ευδοκίμου άσκησης" (από το πρώτο μέρος της ειδικότητας-αν έχεις μόνο ένα...πάλι ΚΕΠ για επικύρωση).

Σε μια εβδομάδα τα έχεις όλα αν τα οργανώσεις.

Μη μασάτε με τα γραφεία προσωπικού..αλλά συνήθως αν δε φροντίσετε να ενημερώσετε και να ενημερωθείτε, αν περάσουν 20 μέρες από την ημερομηνία παραλαβής του διορισμού σας από το γραφείο προσωπικού και δεν έχετε ρίξει κανένα τηλέφωνο, μπορούν κάλλιστα να επιστρέψουν το διορισμό σας στο υπουργείο και να πάρει σειρά ο επόμενος..Κι άντε μετά να τρέχεις να αποδείξεις ότι το χαρτί δε σου ήρθε ή ότι το παρέλαβες καθυστερημένα (με υπαιτιότητα άλλων). Γι'αυτό ενοχλείτε τους, δε θα μπορούν να πούν ότι δεν ήρθε κανείς, ότι δεν ενδιαφέρθηκε κανείς..(έχει συμβεί στο νοσοκομείο που δουλεύω..αλλά έφταιγε ο βλάξ ο...συνάδελφος, που ήρθε ένα μήνα μετά, με το χαρτί στα χέρια του από 2 εβδομάδες-έψαχνε μετά ημερομηνίες...).

Τυπικά ο διορισμός έρχεται σε 20-25 εργάσιμες. Αν υπολογίσεις αργίες, άδειες των υπαλλήλων του υπουργείου (πχ. αναρρωτική γιατί από το ξύσιμο έσπασαν ένα νύχι..), τα ΕΛΤΑ, τις εκλογές, την αλλαγή υφυπουργών (άντε ξανά-μανά νέα έγγραφα με αλλαγή ονόματος και νέες υπογραφές), τη λήξη της θητείας των μελών του ΚΕΣΥ (νέα ή, συνήθως, τα ίδια πρόσωπα, να αναλάβουν καθήκοντα, να συνεδριάσουν κτλ) και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, όπως συμβαίνει τώρα με τις εκλογές που προηγήθηκαν...καλά Χριστούγεννα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τωρα αναγνωριζεται 3 μηνεσ χειρουργικη η παθολογια

και τους επιπλεον 6 πρεπει να υπαρχει αποσπαση στο νοσοκομειο σε τμημα αναγνωρισμενο για ειδικοτητα και η αποφαση αυτη να εχει υπογραφει και απο υπουργειο.. κοινως παραμενει για 3 μηνες και το υπολοιπο ειναι μονο για τα βυσματα

στο γραφείο 11 και 10 του ισογείου μου είπαν πως κατά πάσα πιθανότητα

θα αναγνωρίζονται 4,5 μήνες Παθολογίας ή Χειρουργικής

αυτό έγινε πριν περίπου 20 ημέρες, αλλά δεν ήταν σίγουροι γιατί δεν είχε εκδοθεί η σχετική εγκύκλιος

μου είχαν πει να περάσω μες στον Οκτώβριο για την εγκύκλιο

δεν μπόρεσα σήμερα, πιθανά θα πάω αύριο ή την Πέμπτη και θα ενημερώσω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 1257/2007 τ.Β

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού µπορε να εγκριθεί και για το χρονικό διάστηµα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσµεύεται συµβατικά µε νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυµα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί µεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύµατα της ηµεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκοµίσει σχετική βεβαίωση,επίσηµα µεταφρασµένη προκειµένου για ιδρύµατα του εξωτερικού.Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόµενο µε δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι µικρότερη του εξαµήνου.

Λοιπον ...επειδη ρωτησα για το συγκεκριμενο φεκ , οι υπηρεσιες λενε οτι δεν υπαρχει .

Υπαρχει περιπτωση να κανετε λαθος στο νουμερο ?? το εχει κανεις στα χερια του ? ειναι οντως το 1257/2007 τευχος Β??? λενε παντως οτι δεν εξρουν τιποτα .

Μπορει να με βοηθησει καποιος γιατι με ενδιαφερει να το βρω? Θα το εκτιμησω ιδιατερως , ευχαριστω εκ των προτερων . :)

http://career.duth.gr/cms/files/Teuxos_B_1257_0.pdf

εστω και καθυστερημενα , ευχαριστω παρα πολυ !!!!!!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα...

Μια ερώτηση...

Όταν το υπουργείο στέλνει το διορισμό σε εμάς,τον στέλνει συγχρόνως και στο νοσοκομείο,ή το νοσοκομείο απλά περιμένει να παρουσιαστείς και έπειτα λέει το οκ στο υπουργείο?

Το ρωτάω αυτό διότι,αν καθυστερήσει κάποιος το χαρτί του στο ταχυδρομείο,πχ 20 μέρες,τότε το νοσοκομείο ξέρει οτι έπρεπε να είχες πάει πιο νωρίς και δεν πήγες επειδή σου έκανε χάρη ο ταχυδρόμος?

ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΣ.ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ,ΣΠΑΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ,ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΟΡΙΖΟΜΕΝΟ.ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΝΑ ΡΩΤΑΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΣΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΝΟΣΚΟΜΕΙΟΥ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ Ο ΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ,ΑΠΟ ΤΑ ΕΛΤΑ, ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ.ΜΕΡΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΕ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΛΑ.

Το ταχυδρομείο θα σου στείλει 2 ειδοποιήσεις το πολύ (Μ.ο. 1 την εβδομάδα). Μετά επιστρέφει τα έγγραφα στο υπουργείο.

Με το που πάρεις την ειδοποίηση στα χέρια σου, πας ταχυδρομείο, παίρνεις τα χαρτιά και ζητάς απόδειξη (ημερομηνία κ σφραγίδα από τον υπάλληλο ή, συνήθως, από τον προϊστάμενο), που, κατά κανόνα, θα σου φέρει αντίρρηση αλλά θα προβάλλεις το (αληθές) επιχείρημα ότι πρόκειται για διορισμό και χρειάζεσαι την ημερομηνία παραλαβής γιατί σου δίνουν χρονικό περιθώριο 15 μέρες από την παραλαβή για να καταθέσεις δικαιολογητικά και να αναλάβεις υπηρεσία. Ακόμη και αν το γραφείο προσωπικού έχει πάρει τα χαρτιά σου ένα μήνα πρίν (λέμε τώρα), αν εσύ έχεις σφραγίδα και ημερομηνία παραλαβής και είσαι εμπρόθεσμος/η δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα..κουλό!

Άποψή μου: ενημερώνεις το γραφείο προσωπικού (αν έχει φθάσει στα χέρια τους ο διορισμός) ότι εσύ δεν παρέλαβες τίποτα ακόμη, ότι γνωρίζεις΄πως οι μέρες προθεσμίας κυλούν από τη μέρα που εσύ το παραλαμβάνεις και ότι θα κινητοποιηθείς να ρωτήσεις στο ταχυδρομείο ή στο υπουργείο (μπλα μπλα) και τους ρωτάς ευγενικά (γιατί οι γραφειοκράτες στραβώνουν κ η μόνη τους χαρά είναι να κάνουν τη ζωή όλων δύσκολη κ στο τέλος να σου πουν"αντε βρε, αν δεν ήμουν εγώ..") τι χαρτιά χρειάζεται να σας προσκομίσω, για να τα μαζεύω και να σας τα φέρω όλα μαζί (γιατί βιάζομαι να ξεκινήσω,μπλα μπλα)...

Πιστοποιητικό υγείας στην Αθήνα ετοιμάζεται με ρυθμούς χελώνας (κλείνεις ραντεβού, κάνεις ακτινογραφία, ξανακλείνεις ραντεβου για να την πάρεις γνωματευμένη κτλ).Πιο εύκολο από δημόσιο νοσοκομείο, με κάποιο κονέ, σε τακτικό εξωτερικό παθολογικό ιατρείο (με όλες τις σφραγίδες, να αναγράφεται ο λόγος που το ζητάς και ένα "παράβολο" 3 ευρώ).

Στρατολογικό τύπου Α μέσω ΚΕΠ (σε 2-7 μέρες εργάσιμες).

Ποινικό μητρώο το βρίσκει αυτεπαγγέλτως το γραφείο προσωπικού (κ δεν ασχολείσαι, εκτός κι αν είναι κανένας καθυστερημένος, οπότε πάλι στα ΚΕΠ).

Αντίγραφα πτυχίου, αν δεν έχεις, ή πας στη γραμματεία και ζητάς, ή, αν έχεις έστω και ένα το βγάζεις φωτοτυπίες και το επικυρώνεις προσκομίζοντας το γνήσιο στα ΚΕΠ (τα ΚΕΠ σου βγάζουν και γνήσιο αντίγραφο αλλά έχει διαδικασία, επικοινωνούν με τη γραμματεία της σχολής, πληρώνεις κάποιο παράβολο και έρχεται με....ταχυδρομικό περιστέρι που γλίτωσε από τους κυνηγούς μπεκάτσας και λοιπών πτηνών αφού δεν αποφάσισε να αποδημήσει εις νοτιότερα και θερμότερα κλίματα...). Αν είσαι ΔΙΚΑΤΣΑ πάλι τα ίδια (συν τα μεταφρασμένα και τα πρωτότυπα με επικύρωση μέσω ΚΕΠ).

Πιστοποιητικό γέννησης αν έχεις καλώς, αλλιώς φωτοτυπία της ταυτότητας.

Αγροτικό άν έχεις κάνει (πάλι ΚΕΠ, επικύρωση φωτοαντιγράφου).

Χαρτί "ευδοκίμου άσκησης" (από το πρώτο μέρος της ειδικότητας-αν έχεις μόνο ένα...πάλι ΚΕΠ για επικύρωση).

Σε μια εβδομάδα τα έχεις όλα αν τα οργανώσεις.

Μη μασάτε με τα γραφεία προσωπικού..αλλά συνήθως αν δε φροντίσετε να ενημερώσετε και να ενημερωθείτε, αν περάσουν 20 μέρες από την ημερομηνία παραλαβής του διορισμού σας από το γραφείο προσωπικού και δεν έχετε ρίξει κανένα τηλέφωνο, μπορούν κάλλιστα να επιστρέψουν το διορισμό σας στο υπουργείο και να πάρει σειρά ο επόμενος..Κι άντε μετά να τρέχεις να αποδείξεις ότι το χαρτί δε σου ήρθε ή ότι το παρέλαβες καθυστερημένα (με υπαιτιότητα άλλων). Γι'αυτό ενοχλείτε τους, δε θα μπορούν να πούν ότι δεν ήρθε κανείς, ότι δεν ενδιαφέρθηκε κανείς..(έχει συμβεί στο νοσοκομείο που δουλεύω..αλλά έφταιγε ο βλάξ ο...συνάδελφος, που ήρθε ένα μήνα μετά, με το χαρτί στα χέρια του από 2 εβδομάδες-έψαχνε μετά ημερομηνίες...).

Τυπικά ο διορισμός έρχεται σε 20-25 εργάσιμες. Αν υπολογίσεις αργίες, άδειες των υπαλλήλων του υπουργείου (πχ. αναρρωτική γιατί από το ξύσιμο έσπασαν ένα νύχι..), τα ΕΛΤΑ, τις εκλογές, την αλλαγή υφυπουργών (άντε ξανά-μανά νέα έγγραφα με αλλαγή ονόματος και νέες υπογραφές), τη λήξη της θητείας των μελών του ΚΕΣΥ (νέα ή, συνήθως, τα ίδια πρόσωπα, να αναλάβουν καθήκοντα, να συνεδριάσουν κτλ) και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, όπως συμβαίνει τώρα με τις εκλογές που προηγήθηκαν...καλά Χριστούγεννα!!

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΥΠΟΥ Α ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΥΤΕΠΑΓΓΕΛΤΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.

http://www.proslipsis.gr/cmCat_treePrd.php...p;cm_prdid=3667

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

μπορει κανεις να με πληροφορησει σε ποια φαση ειμαστε στους διορισμους??? ποιοι διοριστηκαν τωρα?Απο ποτε ειχαν τα χαρτια τους στο υπουργειο.Τα δικα μου απο 6/10 εχουν σταλει κατω και θα ηθελα να ξερω ποσο θα περιμενω ακομα.

Επισης ξερει κανεις τους 2 που εχουν δηλωσει για τις 2νεοσυστατες θεσεις ψυχιατρικης στο παπανικολαου ποτε θα διοριστουν???Δεν μου λενε τιποτα απο το νοσοκομειο.

Παντως μονο το θεμα της καθυστερησης να ειχαν λυσει απο το υπουργειο,οσον αφορα στους διορισμους, θα επεφταν οι αναμονες!!Αν τα ετοιμαζαν 2μηνες ΠΡΙΝ τελειωσει ο ειδικευομενος και ειδοποιουσαν τον επομενο ολα θα πηγαιναν ρολοι,οπως φυσικα γινεται σε πολιτισμενες χωρες...αλλα...ξεχασα που ειμαστε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.