Jump to content

χρονος διαδικασιας διορισμου


frap

Recommended Posts

Τώρα αν καθυστερώντας, καθυστερείς και τον επόμενο στη λίστα να διοριστεί (και ενδεχομένως περιμένει πως και πως να έρθει αυτή η μέρα), υποθέτω δεν σου καίγεται καρφάκι. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Last Reply

Δεν καθυστερεί κανείς. Διορίζεται ο επόμενος άμεσα όταν παίρνει ο πρώτος της λίστας ανάκληση διορισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα αν καθυστερώντας, καθυστερείς και τον επόμενο στη λίστα να διοριστεί (και ενδεχομένως περιμένει πως και πως να έρθει αυτή η μέρα), υποθέτω δεν σου καίγεται καρφάκι. emrockon

Μήπως τελικά δεν είσαι γιατρός?Αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλήθεια?γιατί μου έχει τύχει και περιμένω κάποια 2 μήνες τώρα να παρουσιαστεί και είναι άφαντη.Είμαι ο επόμενος στην σειρά και δεν βγάζω άκρη.

Ξέρω πως έχει κάποιος περιθώριο να παρουσιαστεί ένα μήνα αλλά η γραφειοκρατία το μεγενθύνει όσο δεν πάει.

Τα χαρτιά κάνουν βόλτες απο νοσοκομείο σε νομαρχία και υπουργείο και ξανά από την ανάποδη.

Όλα καλά αν το νοσοκομείο έχει 10 και 20 θέσεις για ειδικότητα.Αν έχει μόνο μία όμως φαντάζεστε τι γίνετε?

Μήπως εσύ καλή μου Νίκη ξέρεις?Γιατι φαίνεσαι κοπέλα που ξέρεις πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μιλάμε για το περιθώριο που έχει κάποιος να εμφανιστεί και είναι νόμιμο.Ούτε και για τις περιπτώσεις αύξησης της αναμονής από κοπέλες που έμειναν έγκυες και πήραν άδεια αλλά η θέση τους παραμένει ακάλυπτη μέχρι να γυρίσουν και καθυστερεί ο επόμενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ Νίκη που ξέρεις πολλά μήπως ξέρεις αν αύριο το πρωί θα έχει κίνηση προς Τρίπολη; Ρε Λουκινστυλογουότερ θα μας τρελάνεις να πούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μιλάμε για το περιθώριο που έχει κάποιος να εμφανιστεί και είναι νόμιμο.Ούτε και για τις περιπτώσεις αύξησης της αναμονής από κοπέλες που έμειναν έγκυες και πήραν άδεια αλλά η θέση τους παραμένει ακάλυπτη μέχρι να γυρίσουν και καθυστερεί ο επόμενος.

Άσχετο... αλλά αν κάποια μείνει έγκυος κατα τη διάρκεια της 3μηνης εκπαιδευσης τι γίνεται;

Μπορεί να πάρει άδεια μετ' αποδοχών για ένα χρόνο (αν έχει δύσκολη εγκυμοσύνη...)και να κάνει το αγροτικό μετά;

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μιλάμε για το περιθώριο που έχει κάποιος να εμφανιστεί και είναι νόμιμο.Ούτε και για τις περιπτώσεις αύξησης της αναμονής από κοπέλες που έμειναν έγκυες και πήραν άδεια αλλά η θέση τους παραμένει ακάλυπτη μέχρι να γυρίσουν και καθυστερεί ο επόμενος.

Άσχετο... αλλά αν κάποια μείνει έγκυος κατα τη διάρκεια της 3μηνης εκπαιδευσης τι γίνεται;

Μπορεί να πάρει άδεια μετ' αποδοχών για ένα χρόνο (αν έχει δύσκολη εγκυμοσύνη...)και να κάνει το αγροτικό μετά;

Ξέρει κανείς τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;

Άρθρο 52

Άδειες μητρότητας

1. Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου, η μετά τον τοκετό άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες. Η άδεια λόγω κυοφορίας χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντα γιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού.

2. ΄Οταν ο τοκετός πραγματοποιείται σε χρόνο μεταγενέστερο από αυτόν που είχε πιθανολογηθεί αρχικά, η άδεια που είχε χορηγηθεί, παρατείνεται μέχρι την πραγματική ημερομηνία του τοκετού, χωρίς αυτή η παράταση να συνεπάγεται αντίστοιχη μείωση του χρόνου της άδειας που χορηγείται μετά τον τοκετό. ΄Οταν ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε χρόνο προγενέστερο από αυτόν που είχε αρχικά πιθανολογηθεί, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να εξασφαλιστεί συνολικός χρόνος άδειας πέντε (5) μηνών.

3. Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος.

4. Στις υπαλλήλους που υιοθετούν τέκνο, χορηγείται άδεια τριών (3) μηνών με πλήρεις αποδοχές εντός του πρώτου εξαμήνου μετά την περαίωση της διαδικασίας της υιοθεσίας, εφόσον το υιοθετημένο τέκνο είναι ηλικίας έως έξι (6) ετών. Ένας μήνας από την άδεια αυτή μπορεί να καλύπτει απουσία της υπαλλήλου κατά το προ της υιοθεσίας διάστημα.

5. Επιδόματα λόγω τοκετού που καταβλήθηκαν στην υπάλληλο νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου λόγω υποχρεωτικής ασφάλισης σε ασφαλιστικούς οργανισμούς, εκπίπτουν από τις αποδοχές που καταβάλλονται κατά τη διάρκεια της άδειας μητρότητας, εφόσον η ασφάλιση θεμελιώνεται και σε συνεισφορά του νομικού προσώπου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω κατάλαβα... αν πάρει βεβαίωση ότι χρειάζεσαι ειδική θεραπεία , μπορεί να πάρει άδεια απο τον πρώτο μήνα κίολας με αποδοχές.

Το θέμα είναι αυτούς τους μήνες που θα πάρει άδεια, πρέπει να τους κάνει μετά ή όχι;

Με δυο λόγια, ξεκινάει κάποια το 3μηνο, μένει έγκυος και παίρνει 9 μήνες άδεια μετά το τέλους του 3μήνου. Μετά τους 9 μήνες,κάνει τους υπόλοιπους 3 μήνες μόνο ή πρέπει να κάνει και τους 9 που πήρε άδεια;

Λογικά...εφόσον είναι άδεια, κάνει τους 3,αλλά αν ξέρει κάποιος σίγουρα ας απαντήσει.

Thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει περίπτωση να χαρακτηρίζει κενές θεσεις το νοσοκομείο και στη νομαρχία οι υποψήφιοι να χαρακτηρίζονται ως διορισμενοι. Γνωρίζει κανείς πόσο άμεσα γίνεται η πρόσληψη απο τη στιγμή που χαρακτηρίζεται κάποιος ως διορισμένος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει περίπτωση να χαρακτηρίζει κενές θεσεις το νοσοκομείο και στη νομαρχία οι υποψήφιοι να χαρακτηρίζονται ως διορισμενοι. Γνωρίζει κανείς πόσο άμεσα γίνεται η πρόσληψη απο τη στιγμή που χαρακτηρίζεται κάποιος ως διορισμένος;

40 μέρες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο τη στιγμη που αδειαζει η θεση και θεωρητικα ειναι να σε καλεσουν ποσο διαστημα μεσολαβει μεχρι το διορισμο?η θεση μου αδειαζει το Νεμβριο.ποσο να υπολογισω οτι θα παρουσιαστω στο νοσοκομειο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται και από το αν θα το τρέξεις εσύ. Πας στο νοσοκομείο τη μέρα που ξέρεις ότι ολοκληρώνει ο προηγούμενος και τους λες να στείλουν το χαρτί στο υπουργείο το συντομότερο. Ακολούθως πας στο υπουργείο και τους λες να επισπεύσουν το διορισμό. Πάντως, κάτω από μήνα είναι πολύ δύσκολο να πέσει, ειδικά τώρα που έχουμε και εκλογές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι.

Αν κάνεις αγροτικό και θεωρητικά ανοίγει η θέση σου πριν τελειώσεις, τι κάνεις;

Περιμένεις να έρθει ο διορισμός της ειδικότητας και μετά δηλώνεις παραίτηση ή πρέπει να δηλώσεις πιο πριν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν στέλνει το νοσοκομείο τα χαρτία στο υπουργείο αλλά η νομαρχία! Η υπάλληλος απο την νομαρχία περιμένει ενα τυπικό ΟΚ ( γίνεται συνήθως από τηλεφώνου ) από το νοσοκομείο για να στείλει τα χαρτία στην Αθήνα! Κ εδώ είναι ολη η ούσια του θέματος γιατί πρέπει να είσαι ολη την ώρα online με το νοσοκομείο για να υπολογίσεις πότε φευγεί ο ειδικευόμενος τον οποιον αντικαθιστάς! Τα δικά μου τα χαρτία πριν 2 χρόνια χρειάστηκαν 45μέρες! Το πιο σημαντικό ειναι ο αριθμός πρωτοκόλλου απόφασης διορισμού ( με αυτόν θα δηλώσεις ειδικό μέρος ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι.

Αν κάνεις αγροτικό και θεωρητικά ανοίγει η θέση σου πριν τελειώσεις, τι κάνεις;

Περιμένεις να έρθει ο διορισμός της ειδικότητας και μετά δηλώνεις παραίτηση ή πρέπει να δηλώσεις πιο πριν;

Μπορεις να υποβαλεις παραιτηση και λογω επικειμενου διορισμου στην ειδικοτητα οταν ανοιξει η θεση σου κι οχι να περιμενεις να σου ερθει ο διορισμος σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν ο διορισμός έρθει δυο μήνες μετά ,γιατί κάποιος να είναι άνεργος δυο μήνες και να μη δηλώσει παραίτηση μόλις λάβει τον διορισμό;

Δεν είναι καλύτερα έτσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αν ο διορισμός έρθει δυο μήνες μετά ,γιατί κάποιος να είναι άνεργος δυο μήνες και να μη δηλώσει παραίτηση μόλις λάβει τον διορισμό;

Δεν είναι καλύτερα έτσι;

φυσικά και είναι καλύτερα και αυτό κάνουν και οι περισσότεροι.

Απλώς πρέπει όταν θα πας να παρουσιαστείς να έχεις παραιτηθεί προηγουμένως (ακόμη και την προηγούμενη ημέρα) από το αγροτικό σου αφού χρειάζεσαι μία υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από την ΔΟΥ που υπάγεσαι ότι δεν κατέχεις άλλη έμμισθη θέση και δε διατηρείς ιδιωτικό ιατρείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Στην περίπτωση που παραιτηθείς από το αγροτικό επειδή ανοίγει η θέση σου για ειδικότητα , διατηρείς τα μόρια που ήδη έχεις (δεν μηδενίζεσαι).

Μπορείς να συνεχίσεις το αγροτικό μετά το τέλος της ειδικότητας, έχοντας έναν αρκετά σεβαστό αριθμό μορίων που θα σε βοηθήσει να πάρεις ένα καλύτερο αγροτικό.

Σωστά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Εχω κάνει ήδη αίτηση για ένιαία ειδικότητα και από το νοσοκομείο μου είπαν ότι η θέση μου ανοίγει Μάρτιο του 08.Όταν λοιπόν μου έρθει - hopefully!- το χαρτί διορισμού θα πρέπει να προσκομίσω στο νοσοκομείο μετα ξύ άλλων και

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

Πιστοποιητικό Υγείας.

Βιβλιάριο ΤΣΑΥ.

πρώτη απορία: Δεν έχω κάνει αγρότικό και δεν με βλέπω να κάνω. Είχα όμως ετοιμάσει χαρτιά πέρσι, άρα και πιστοποιητικό υγείας. Ακόμα και αν μου έρθει ο διορισμός στην ώρα του θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το πιστοποιητικό του 2006? Ή θα πρέπει να έχω βγάλει καινούριο? (πιο λογικό μου ακούγεται αυτό)και μήπως θα πρέπει να το ανανεώσω και δεύτερη φορά πριν προσληφθ'ω?

δεύτερη:από που πρέπει να έχω τη βεβαίωση απαλλαγής από το αγροτικό? εννοούν να έχω το αντίστοιχο ΦΕΚ?

τρίτη και τελευταία: με τι χαρτια θα πάω στο ΤΣΑΥ για βιβλιάριο?Μετα την ορκωμοσία είχα γραφτεί στο ΤΣΑΥ, στο σύλλογο κτλ, αλλά εφόσον δεν θα εργαζόμουν ούτε καν ως αγροτικός δεν μου δώσαν βιβλιάριο.θα έχω μαζί το χαρτί του διορισμού?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Εχω κάνει ήδη αίτηση για ένιαία ειδικότητα και από το νοσοκομείο μου είπαν ότι η θέση μου ανοίγει Μάρτιο του 08.Όταν λοιπόν μου έρθει - hopefully!- το χαρτί διορισμού θα πρέπει να προσκομίσω στο νοσοκομείο μετα ξύ άλλων και

Βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου (εάν υπάρχει) ή απαλλαγής αυτής.

Πιστοποιητικό Υγείας.

Βιβλιάριο ΤΣΑΥ.

πρώτη απορία: Δεν έχω κάνει αγρότικό και δεν με βλέπω να κάνω. Είχα όμως ετοιμάσει χαρτιά πέρσι, άρα και πιστοποιητικό υγείας. Ακόμα και αν μου έρθει ο διορισμός στην ώρα του θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το πιστοποιητικό του 2006? Ή θα πρέπει να έχω βγάλει καινούριο? (πιο λογικό μου ακούγεται αυτό)και μήπως θα πρέπει να το ανανεώσω και δεύτερη φορά πριν προσληφθ'ω?

δεύτερη:από που πρέπει να έχω τη βεβαίωση απαλλαγής από το αγροτικό? εννοούν να έχω το αντίστοιχο ΦΕΚ?

τρίτη και τελευταία: με τι χαρτια θα πάω στο ΤΣΑΥ για βιβλιάριο?Μετα την ορκωμοσία είχα γραφτεί στο ΤΣΑΥ, στο σύλλογο κτλ, αλλά εφόσον δεν θα εργαζόμουν ούτε καν ως αγροτικός δεν μου δώσαν βιβλιάριο.θα έχω μαζί το χαρτί του διορισμού?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

1. ρίξε μια ματιά εδώ για το πιστοποιητικό υγείας:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=13595

2. εδώ για τη βεβαίωση απαλλαγής:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=12538

3. εδώ για το βιβλιάριο ΤΣΑΥ:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=9891

ελπίζω να βρεις κάποια ποστ χρήσιμα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.