Jump to content

χρονος διαδικασιας διορισμου


frap

Recommended Posts

μηπως ξέρει κανεις πώς μπορω (και αν) μπορώ να καθυστερησω το διορισμό μου για 6 μήνες?

Βλεπετε είμαι ίσως η μοναδική που αν ανοίξουν οι 289 νέες θέσεις ειδικευομένων δεν θα καταφέρω να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου....

χαζομαρα....εεεε..... :blink:embombemconfusedemcryemgademis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, αλλά αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο, ας με διορθώσει.

Δυστυχώς το σύστημα δεν προβλέπει τίποτα για τους μεταπτυχιακούς, εσωτερικού ή εξωτερικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, αλλά αν ξέρει κάποιος κάτι άλλο, ας με διορθώσει.

Δυστυχώς το σύστημα δεν προβλέπει τίποτα για τους μεταπτυχιακούς, εσωτερικού ή εξωτερικού.

Ευχαριστώ.

Για ποιούς ακριβώς προβλέπει το συστημα?

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μηπως ξέρει κανεις πώς μπορω (και αν) μπορώ να καθυστερησω το διορισμό μου για 6 μήνες?

Βλεπετε είμαι ίσως η μοναδική που αν ανοίξουν οι 289 νέες θέσεις ειδικευομένων δεν θα καταφέρω να ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου....

χαζομαρα....εεεε..... :blink:embombemconfusedemcryemgademis

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι όταν ανοίξει επίσημα η θέση σου να κάνεις αίτηση στο μεταπτυχιακό για αναστολή των σπουδών λόγω ιατρικής ειδικότητας μάλλον μέχρι 2 έτη.Εκτός και αν μπορείς και τα βολέψεις ταυτόχρονα (π.χ αν τα μαθήματα γίνονται απογευματινές ώρες). Συνήθως όλα τα μεταπτυχιακά το κάνουν.Να καθυστερήσεις την ειδικότητα δεν νομίζω να γίνεται, αλλά ούτε και σε συμφέρει!!Προτεραιότητα είναι η ειδικότητα και όχι το μεταπτυχιακό,νομίζω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενα άλλο που μπορείς να κάνεις ειναι αν εισαι ή αν ξέρεις καποιον σε οποιοδήποτε νοσοκομείο να περασεις από υγειονομική επιτροπή και να πάρεις χαρτί για 6 μήνες το οποίο σε καλύπτει απόλυτα . Προυπόθεση να ξερεις κάποιον γιατρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης,να ξέρεις γενικά οτι καθυστερείται ο διορισμός απο μόνος του,λόγω του ταχύτατου συστήματος που υπάρχει!

Τα χαρτιά φεύγουν απο το νοσοκομείο,πάνε στη νομαρχία και απο εκεί στο υπουργείο..Μετά το υπυργείο το στέλνει σε εσένα..

Αν ξέρεις οποιονδήποτε απο όλους αυτούς(νοσοκομείο,νομαρχία,υπουργείο),λογικά μπορείς να τους πείς να το καθυστερήσουν λίγο...Επίσης όταν έρθει το χαρτί έχεις δικαίωμα κάποιες μέρες για να το παραλάβεις(Δε θυμάμαι πόσες ακριβώς,ας μας πουν όσοι γνωρίζουν)..Επίσης αφού το παραλάβεις έχεις δικαίωμα άλλες τόσες μέρες να παρουσιαστείς...

Γενικά ο κάθε διορισμός αργεί τουλάχιστον δύο μήνες απο τη μέρα που φεύγει ο ειδικευόμενος...

Αν κάνεις κάτι κι εσύ ίσως να το φτάσεις κουτσά στραβά στους έξι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω ότι ο διορισμός κάνει από 35 ημέρες το γρηγορότερο μέχρι 2 μήνες συνήθως. Φέτος παρατηρήθηκε γενικώς καθυστέρηση στους διορισμούς, με μέγιστο χρόνο τους δύο μήνες από το άνοιγμα της θέσης. Η επιπλέον καθυστέρηση που μπορεί να γίνει είναι να καθυστερήσεις να παραλάβεις το διορισμό από το ταχυδρομείο, καθώς αυτός φτάνει ως συστημένο δέμα. Η προθεσμία μετά από την οποία επιστρέφεται το δέμα στον αποστολέα είναι 15 μέρες νομίζω. Κατόπιν, μπορείς να εξαντλήσεις το περιθόριο του νοσοκομείου για την πρόσληψη που είναι 15 ημέρες αφού παραλάβεις το διορισμό από το ταχυδρομείο. Μιλάμε για ημερολογιακές και όχι εργάσιμες ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντα είχα την εξής απορία:

Κι αν γίνει κάποιο λάθος στο ταχυδρομείο ή απλά τύχει και ο ενδιαφερόμενος λείπει διακοπές ή οτιδήποτε, ο διορισμός επιστρέφει στο Μοχάου (άλλη απορία που είχα πάντα είναι γιατί το Μοχάου μοιάζει με το Νταχάου, αλλά ας μην λύσουμε όλες τις απορίες μου μαζί) και έτσι απλά και σεμνά ο ενδιαφερόμενος διαγράφεται από τις λίστες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντα είχα την εξής απορία:

Κι αν γίνει κάποιο λάθος στο ταχυδρομείο ή απλά τύχει και ο ενδιαφερόμενος λείπει διακοπές ή οτιδήποτε, ο διορισμός επιστρέφει στο Μοχάου (άλλη απορία που είχα πάντα είναι γιατί το Μοχάου μοιάζει με το Νταχάου, αλλά ας μην λύσουμε όλες τις απορίες μου μαζί) και έτσι απλά και σεμνά ο ενδιαφερόμενος διαγράφεται από τις λίστες;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να μην ξέρει πότε ανοίγει η θέση του και πότε περίπου περιμένει το διορισμό, ώστε να ενδιαφερθεί να μάθει τι συμβαίνει σε περίπτωση που θεωρήσει ότι θα καθυστερήσει.

Επιπλέον πολλές νομαρχίες (δεν ξέρω αν ισχύει για όλες) όταν στέλνουν τα χαρτιά στο υπουργείο, παράλληλα στέλνουν ειδοποίηση και προς τον ενδιαφερόμενο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Το βάζω κι εδώ γιατί είναι σχετικό και μ'αυτό το θρεντ.

Eρώτηση γιατί καίγομαι...

Είμαι το νο 2 σε λίστα αναμονής. Αδειάζει θέση και αντί να κληθεί η πρώτη, καλούμαι εγώ. Παίρνω νομαρχία να ρωτήσω τι έπαιξε και μου λένε ότι το νο 1 είχε δηλώσει ημερομηνία κατάθεσης πιστοποιητικού (α μέρος τριπλής ειδικότητας) 12 του 2006 αλλά ακόμα δεν το έχει προσκομίσει, άρα χάνει τη θέση αλλά (κι εδώ είναι το ζουμί) παραμένει πρώτη στη λίστα! 'Οποια ημερομηνία της αρέσει φέρνει το χαρτί και διορίζεται.

Θα ήθελα να ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό, μιας και μου έχει γαμήσει τον προγραμματισμό (ακους Σοβερειν;), φυσικά αν είναι νόμιμο πρόκειται για εξαιρετικό παραθυράκι, οπότε ας το ξέρετε.

Να προσθέσω ότι η εν λόγω ειδικότητα είναι μάλλον η παιδοψυχιατρική αφού έχει δηλώσει 6μηνο νευρολογίας, στην οποία ειδικότητα δεν υπάρχει προτεραιότητα ανάμεσα στα δύο 'γενικά' μέρη, άρα γιατί να χρειάζεται προσκόμιση πιστοποιητικού εξ'αρχής;

Ευχαριστώ όποιον καλοπροαίρετο με διαφωτίσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχεις τα στοιχεία της, μήπως μπορείς να μάθεις ακόμα και απ΄την ίδια κάτι παραπάνω? μπορεί να έχει ήδη ξεκινήσει κάτι άλλο, ή φυσικά να αποφύγει να απαντήσει, αλλά εσύ νομίζω οφείλεις να το ψάξεις ΚΑΙ έτσι ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βάζω κι εδώ γιατί είναι σχετικό και μ'αυτό το θρεντ.

Eρώτηση γιατί καίγομαι...

Είμαι το νο 2 σε λίστα αναμονής. Αδειάζει θέση και αντί να κληθεί η πρώτη, καλούμαι εγώ. Παίρνω νομαρχία να ρωτήσω τι έπαιξε και μου λένε ότι το νο 1 είχε δηλώσει ημερομηνία κατάθεσης πιστοποιητικού (α μέρος τριπλής ειδικότητας) 12 του 2006 αλλά ακόμα δεν το έχει προσκομίσει, άρα χάνει τη θέση αλλά (κι εδώ είναι το ζουμί) παραμένει πρώτη στη λίστα! 'Οποια ημερομηνία της αρέσει φέρνει το χαρτί και διορίζεται.

Θα ήθελα να ξέρω αν είναι νόμιμο αυτό, μιας και μου έχει γαμήσει τον προγραμματισμό (ακους Σοβερειν;), φυσικά αν είναι νόμιμο πρόκειται για εξαιρετικό παραθυράκι, οπότε ας το ξέρετε.

Να προσθέσω ότι η εν λόγω ειδικότητα είναι μάλλον η παιδοψυχιατρική αφού έχει δηλώσει 6μηνο νευρολογίας, στην οποία ειδικότητα δεν υπάρχει προτεραιότητα ανάμεσα στα δύο 'γενικά' μέρη, άρα γιατί να χρειάζεται προσκόμιση πιστοποιητικού εξ'αρχής;

Ευχαριστώ όποιον καλοπροαίρετο με διαφωτίσει.

Είναι απόλυτως νόμιμο και αρκετά γνωστό παραθυράκι εδώ και χρόνια...

Για να φύγουν τα χαρτιά σου απο τη Νομαρχία πρέπει η θέση σου να καταστεί "ευδόκιμος" δηλ. να έχουν προσκομισθεί όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και ειδικότερα τα πιστοποιητικά εκπλήρωσης του γενικού μέρους. Εαν δεν έχουν προσκομιστεί τα χαρτιά αυτά, τότε η Νομαρχία αποστέλλει τα χαρτιά της αμέσως επόμενης "ευδόκιμης" αίτησης στην λίστα αναμονής.

Για να φύγει το όνομα σου από τη λίστα αναμονής και να χάσεις τη θέση σου θα πρέπει να διοριστείς απο το υπουργείο, αφού αποσταλλούν τα χαρτιά σου απο τη Νομαρχία (άρα να έχεις "ευδόκιμο" αίτηση) και να μην εμφανιστείς στο προβλεπόμενο χρονικό διάστημα στο Νοσοκομείο που διορίστηκες για να αναλάβεις καθήκοντα.

Υ.Γ. Η "υπεύθυνη δήλωση" για τον προβλεπόμενο χρόνο συμπλήρωσης προαπαιτούμενο μέρους ειδικότητας δεν έχει καμμία νομική αξία και αποτελεί απλά ένα τέχνασμα των υπηρεσιών της Νομαρχίας για να έχουν μια σαφέστερη εικόνα των αιτήσεων με σκοπό (υποτίθεται) να ενημερώνουν τους υπόλοιπουυς που έπονται στη λίστα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα έχω αλλά θα ήθελα να ξέρω πρώτα αν δικαιούται να το κάνει αυτό χωρίς κυρώσεις. Αν το δικαιούται ή όντως δεν έχει καν ασχοληθεί γιατί δεν την ενδιαφέρει εγώ δεν τον γλιτώνω το διορισμό(τον πρόωρο).

Τώρα αν έχει γίνει π..στιά θα κάνω ότι μπορώ για να αναγκάσω αυτή και τους συνεργάτες της στη νομαρχία να την αναιρέσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έχω αναφέρει και αλλού, η Νο1 στη λίστα Ενδοκρινολογίας στον Ευαγγελισμό είναι Καθηγήτρια Ενδοκρινολογίας στην Αμερική. Ο λόγος που δεν έχει βγει ακόμα (από το 1994 νομίζω) από τη λίστα είναι επειδή έφυγε Αμερική και δεν προσκόμισε ποτέ το ηλίθιο πιστοποιητικό που περιμένει η πανηλίθια νομαρχία. Δεν είναι παράνομο-είναι παράλογο (καλό αυτό, λέω να το κάνω σλόγκαν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν κρίνω από τα όσα έχω ακούσει, μάλλον το πρόβλημα θα είναι ότι η νομαρχία δε μπορεί να κάνει υπεραστικά τηλεφωνήματα ... ή κάτι ανάλογο ...

μή βιάζεστε να βρείτε πάντα σκοτεινά σχέδια, καμιά φορά η εξήγηση είναι πολύ απλούστερη :)

παράθυρο νάναι κι ό,τι θέλει ας είναι, άντε να τους πολεμήσεις με μόνο όπλο σου έναν αριθμό πρωτοκόλλου :D

αυτό το κράτος (?) δε σέβεται τον πολίτη σε τπτ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 1257/2007 τ.Β

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού µπορε να εγκριθεί και για το χρονικό διάστηµα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσµεύεται συµβατικά µε νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυµα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί µεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύµατα της ηµεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκοµίσει σχετική βεβαίωση,επίσηµα µεταφρασµένη προκειµένου για ιδρύµατα του εξωτερικού.Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόµενο µε δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι µικρότερη του εξαµήνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου αρέσει που πιστεύουμε ακόμα πως θα ανοίξουν θέσεις...

Εγώ έχω αρχίζει να δυσπιστω... :)

Δεν έχεις άδικο.....

Ελπίζω του χρόνου τέτοιο καιρό να μην τις περιμένουμε ακόμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναγράφω σωστά το ποστ του νκτ που ειναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και η λύση στο πρόβλημα που ανεφέρθη

Ενημερώθηκα για αυτό σήμερα από το γραφείο ειδικοτήτων της νομαρχίας, που όπως μου είπαν παρέλαβαν το φεκ στις 20/07/07, και το ερμηνευουν οτι ισχύει ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού μπορει να εγκριθεί και για το χρονικό διάστημα, κατά το οποίο αυτός είτε δεσμεύεται συμβατικά με νοσηλευτικό ή ερευνητικό ίδρυμα της αλλοδαπής είτε παρακολουθεί μεταπτυχιακές σπουδές σε ιδρύματα της ημεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον προσκομίσει σχετική βεβαίωση, επίσημα μεταφρασμένη προκειμένου για ιδρύματα του εξωτερικού. Η διάρκεια της χρονολογικής παράτασης προσδιορίζεται από τον ενδιαφερόμενο με δήλωσή του που δεν ανακαλείται ούτε τροποποιείται και δεν δύναται να υπερβεί την τριετία ούτε να είναι μικρότερη του εξαμήνου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επομενως με βάση αυτο το ΦΕΚ, θα πρεπει να φύγουν από τις λίστες όσοι έχουν καθυστερησει να εμφανιστουν πάνω από 3 χρόνια............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επομενως με βάση αυτο το ΦΕΚ, θα πρεπει να φύγουν από τις λίστες όσοι έχουν καθυστερησει να εμφανιστουν πάνω από 3 χρόνια............

ναι...

αλλα δεν ξερω και πολλούς τέτοιους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.